آموزش کار با آپلود سنتر آکو برای میزبانی عکسها - قوانین و مقررات

قوانین انتخاب نام کاربری را پیش از ثبت نام در اینجا مطالعه بفرمایید در غیر اینصورت اکانت شما تایید نخواهد شد


آیا در ثبت نام در سایت مشکلی دارید ؟ آیا نمیدانید کد عضویت و کد کاربری خود را چگونه پیدا کنید ؟ به این قسمت مراجعه کنید (حتما از نام کوچک خود در اسم کاربری استفاده کنید)


فروم تخصصی تندر 90 - آکو  

تعیین جایزه 20 میلیون ریالی برای شکستن گل پخش کن های رنو ساندرو ساخت آکو

فروش آپشن ها و لوازم یدکی تندر90 - رنو ساندرو 33933630-021 آکام

آکام - فروش آپشن ها و لوازم یدکی ال90 - ارسال به سراسر کشور


بازگشت   فروم تخصصی تندر 90 - آکو > مقالات علمی ,اخبار و کلیه مطالب مرتبط با صنعت خودرو > کلیه مقالات و مطالب مرتبط به خودرو

Notices

کلیه مقالات و مطالب مرتبط به خودرو در این تالار مقالات کلی مرتبط به خودرو قرار داده خواهد شد

پاسخ
 
ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
  #1  
قدیمی 12-15-2009
روابط عمومی آکو فروم آواتار ها
روابط عمومی آکو فروم روابط عمومی آکو فروم آنلاین نیست.
مدیر روابط عمومی و ناظر ارشد
 
تاریخ عضویت: Nov 2009
کد عضویت آکو: اختصاصی
اتومبیل: LOGAN
محل سکونت: Iran
نوشته ها: 4,889
سپاس از دیگران: 3,057
7,793 بار در 2,092 پست سپاسگزاری شده است
پیش فرض نقش رادیاتور در پروسه انتقال حرارت موتور

نقش رادیاتور در پروسه انتقال حرارت موتور
بر اثر احتراق در موتورهای احتراق داخلی گرمای زیادی تولید می*شود که حتی می*تواند فلزات مجموعه سیلندر و پیستون را ذوب کند .
سیستم خنک*کاری به*منظور پیشگیری از بالا رفتن دمای موتور به*کار می*رود. این سیستم برای مراقبت در برابر عملکرد مؤثر در تمام سرعت*های موتور و کنترل شرایط مختلف مورد استفاده است. دما در طول مدت احتراق مخلوط سوخت و هوا در محفظه احتراق موتور بسیار بالا می*رود و به بیش از ۲۰۰۰ درجه می*رسد. میزان قابل توجهی از این حرارت توسط دیواره*های سیلندر و پیستون*ها جذب می*شود بنابراین باید خنک*کاری به اندازه*ای صورت پذیرد که دما بیش از حدود ۲۳۰ درجه نشود.دماهای بالاتر باعث کاهش ضخامت فیلم روغن می*شود و خواص روغن به*شدت افت می*کند که این مسئله موجب افزایش استهلاک قطعات و ازدیاد دمای آنها خواهد شد.در موتورهای احتراق داخلی مقدار محدودی از انرژی سوخت برای قوای محرکه موتور استفاده می*شود. تقریبا حدود ۲۸ درصد انرژی سوخت به کار مفید تبدیل می*شود. ۳۰ درصد به*واسطه خنک*کاری، ۳۲ درصد به*وسیله خروج گازهای داغ و ۱۰ درصد باقیمانده توسط اصطکاک و عوامل دیگر به*هدر می*رود. میزان حقیقی و دقیق انرژی تبدیل*شده به کار مفید در پروسه احتراق موتور به مشخصه*های فیزیکی اجزای موتور بستگی دارد.همان*طور که گفته شد، دما در طول احتراق در سیلندر موتورهای درون*سوز به بیش از ۲۰۰۰ درجه می*رسد. این دما بیش از نقطه ذوب مواد مورد استفاده در ساختار موتور است بنابراین با بالارفتن دما به موتور خسارت وارد می*شود و باید دمای کار موتور در محدوده*ای خاص حفظ شود. در یک نمونه سیستم خنک*کاری آبی موتور این دما در محدوده ۹۵-۷۵ قرار دارد که برای خنک*کاری هوایی این میزان کمی بیشتر است.
خنک*کاری در موتور دو علت دارد:
۱) نگه داشتن دمای اجزای موتور در دمایی که روغنکاری مؤثر در آن ممکن باشد.
۲) نگه داشتن دمای اجزای مختلف موتور در یک محدوده خاص به*طوری که به سلامت قطعات موتور صدمه نزند.
نحوه عملکـرد موتور در انتخاب و طراحی سیستم خنک*کاری تأثیر می*گذارد و این کاملا به نوع گازهای احتراق و اجزای موتور وابسته است. وقتی موتور سرد است، کارایی پایینی دارد بنابراین سیستم خنک*کاری معمولا شامل وسایلی است که زمینه فعالیت خنک*کـاری نرمـال را بـرای حفظ گرمـای مناسب موتور مهیـا می*کننـد.*هنگام راه*اندازی موتور دمای قطعات داخلی آن، به*سرعت افزایش می*یابد؛ پس وقتی موتور به دمای *بهره*برداری می*رسد باید سیستم خنک*کاری فعالیتش را آغاز کند.نمایه سیستم خنک*کاری موتور برای حداقل کردن حجم و وزن رادیاتور است که در وسایل نقلیه از اهداف مهم تلقی می*شود. باید درجه حرارت متوسط آبی که از رادیاتور عبور می*کند حتی*الامکان بالا نگه داشته شود تا اختلاف آن با درجه حرارت متوسط زیاد باشد.البته این درجه حرارت نباید از نقطه جوش آب در فشار اتمسفر تجاوز کند زیرا در آن صورت قسمتی از آب تبخیر می*شود و فشار داخل رادیاتور به*شدت افزایش می*یابد. گرچه با طراحی درپوش مناسب برای رادیاتور آب داخل تحت فشار است تا دیرتر به نقطه جوش برسد، هوا نیز باید پس از عبور از رادیاتور به اطراف بدنه موتور جریان یابد.جهت عکس جریان به دو دلیل مناسب نیست: اولا هوا به روغن و ذرات آغشته به روغن که به هر حال روی بدنه موتور وجود دارد آلوده می*شود و این ناخالصی*ها روی منافذ رادیاتور رسوب می*کند و از راندمان آن می*کاهد و ثانیا بر اثر تماس با بدنه گرم موتور درجه حرارت آن بالا می*رود و موجب کاهش قدرت* خنک کنندگی رادیاتور می*شود.
برای درک نیاز موتور به سیستم خنک*کاری، اثرات افزایش یا کاهش دمای کارکرد موتور در ذیل آمده است:
● اثرات افزایش دمای کارکرد موتور
▪ بهره*برداری در دماهای بالا، بارهای زیاد با سرعت بالا بدون عملیات خنک*کاری باعث اکسیداسیون روغن روغنکاری می*شود. در این شرایط ممکن است با بالا رفتن دما، لعاب و رسوب شکل گیرد؛ به*طوری که رینگ پیستون نتواند کار خود را انجام دهد؛ ضمن این که خراش خوردن رینگ نیز باعث اختلال عملکرد آن می*شود. به همین ترتیب اکسیداسیون روغن می*تواند باعث خوردگی و سایش بعضی از انواع یاتاقان*ها شود.
▪ اگر دمای کارکـرد خیلـی زیاد شـود، نقاطی از پیستون*ها و قسمت*هایی از میل*لنگ که در یاتاقان می*چرخند، منبسط می*شوند که این موضوع باعث خروج آنها از لقی مجاز می*شود و این تغییرات صدمات جدی در یاتاقان*ها و رینگ*ها به*بار می*آورد.
▪ سطوح داخل محفظه احتراق از قبیل پای سوپاپ خروجی و شمع ممکن است آن*قدر گرم شود که جرقه زودتر اتفاق بیفتد؛ این شرایط جرقه پیش*رس نامیده می*شود که اگر برای مدتی ادامه یابد، خسارت عمده به موتور می*زند.
▪ اگر مخلوط تازه وارد شده به سیلندر خیلی گرم شود، چگالی آن کاهش خواهد یافت و در نتیجه قدرت آن کاسته می*شود؛ به*خصوص در موتورهای بنزینی.
▪ با افزایش دمای مخلوط هوا و سوخت در محفظه احتراق و منیفولد ورودی، اصطکاک مکانیکی افزایش می*یابد و از قدرت خروجی موتور می*کاهد.
● اثرات کاهش دمای کارکرد موتور
۱) افزایش خنک*کاری باعث کاهش راندمان حرارتی، همچنین مانع تبخیر مناسب سوخت می*شود که موجب رقیق شدن روغن می*گردد.
۲) تبخیر نامناسب سوخت ، فیلم روغن بر روی دیواره*های سیلندر را از بین می*برد و باعث افزایش فرسایش سطح داخلی سیلندر می*شود.
۳) به طور کلی خنک*کاری بیش از حد باعث کاهش قدرت، ضرر اقتصادی مصرف بیشتر سوخت و کاهش طول عمر قطعات موتور می*شود.
● ملاحظات طراحی رادیاتور
طراحی رادیاتور باید براساس درجه حرارت هوا در گرمترین منطقه*ای که وسیله ممکن است در آن کار کند، صورت گیرد. در آب و هوای سردتر مقدار آب در گردش رادیاتور به وسیله ترموستات تنظیم می*شود؛ به نحوی که فقط سنجش از قدرت خنک*کنندگی رادیاتور مورد استفاده قرار گیرد. افزایش دمایی بین ۸ تا ۱۲ درجه برای هوای جاری در رادیاتور منظور می*شود. افزایش دمای بیشتر متداول نیست؛ به*خصوص که در هوای گرم موجب تبخیر بنزین در پمپ بنزین و لوله*های رابط در موتور بنزینی می*شود و از رسیدن سوخت به موتور جلوگیری به*عمل می*آید.
به منظور پیشگیری از سروصدای زیاد و مصرف بیش از اندازه توان موتور به وسیله پروانه، افت فشار سمت هوا کمتر از kpa ۱ منظور می*شود. توان مصرفی پروانه باید به قدری باشد که در دور کم موتور و قدرت زیاد بتواند هوای کافی از رادیاتور عبور دهد. برای این که حجم رادیاتور کوچک باشد معمولا از لوله*های تخت پره*دار استفاده می*شود. هرچه تعداد پره بر واحد طول لوله بیشتر باشد، مبدل جمع و جورتر خواهد بود اما گرفتگی سوراخ پره*ها با ذرات معلق موجود در هوا و حشرات سبب می*شود که تعداد پره*ها بین ۴۰۰ و ۶۰۰ پره در هر متر باشد.
● رادیاتور و نحوه انتقال حرارت از سیال گرم به هوا
رادیاتور دستگاهی است در سیستم خنک*کننده موتور که حجم زیادی از آب این سیستم را در تماس نزدیک با هوا نگه می*دارد تا انتقال حرارت از آب به هوا به*خوبی و به*سـرعت امکـان*پذیر باشـد. همچنین می*توان گفت رادیاتور وسیله*ای است که برای نگهداری مقدار زیادی آب در مجاورت حجم بزرگی از هوا به*کار می*رود؛ به طوری که حرارت بتواند از آب به رادیاتور و از رادیاتور به هوا منتقل شود.
اجزای رادیاتور از مخزن بالایی و مخزن پایینی و هسته (شبکه) رادیاتور تشکیل شده که خود شبکه از لوله*ها و پره*ها به*وجود آمده است. همچنین به مخزن بالایی یک گلویی که به لوله هوا ارتباط دارد، متصل است.
سیال خنک*کننده توسط پمپ به جداره*های سیلندر جریان می*یابد. در صورت بالا رفتن درجه حرارت سیال ترموستات مسیر را باز می*کند و سیال گرم از طریق لوله ورودی رادیاتور که در مخزن ورودی آن تعبیه شده است، وارد رادیاتور می*شود و پس از خنک شدن به مخزن خروجی جریان می*یابد و پس از خروج توسط لوله خروجی رادیاتور، سیکل خود را ادامه می*دهد.
انتقال حرارت در رادیاتور خودرو به این صورت است که آب گرم در طول مسیر حرکت در رادیاتور، گرمای خود را به لوله*ها منتقل می*کند و این گرما از محل اتصال لوله و پره، به پره*ها منتقل می*شود و سپس گرمای انتقال*یافته به پره*ها نیز توسط جریان هوای اجباری از آنها دفع می*شود.
● انواع رادیاتور
شبکه رادیاتورها شامل دو نوع فین تیوب و کروگیت است:
۱) رادیاتور فین تیوب (fin-Tube) : در این نوع رادیاتور امتداد لوله*ها عمود بر راستای پره*هاست و لوله*ها از داخل پره*ها عبور می*کنند.
۲) رادیاتورهای کروگیت (crougate): در این نوع رادیاتورها لوله*ها از داخل پره*ها عبور نمی*کنند بلکه پره*ها به صورت موجدارند و لوله*ها در امتداد پره*ها روی نوک فین قرار داده می*شوند.
در حالت کلی مونتاژ رادیاتورهای کروگیت راحت*تر و سریع*تر از نوع فین تیوب است و امکان اتوماسیون آن وجود دارد ولی رادیاتورهای فین تیوب به دلیل درگیر شدن لوله و پره با یکدیگر، استحکام مکانیکی بیشتری دارند. رادیاتورها از لحاظ جنس به دو نوع
آلومینیمی و مسی و برنجی تقسیم می*شوند که تکنولوژی ساخت هر یک می*تواند Soldering و Brazing باشد.
پاسخ با نقل قول
جای تبلیغات شما با سایز 468*60


اطلاعيه

نظرات و نوشته هاي مندرج در سايت در خصوص مشاوره و يا ارائه راهكار توسط كاربران محترم صرفا نظر شخصي ايشان بوده و به معناي 
تاييد آنها از سوي آكو نميباشد با اين وجود عموما مجموع نظرات مختلف كاربران محترم سايت كه غالبا هم از افراد با تجربه هستند ميتواند ديد بسيار خوبي نسبت به مساله مطروحه را برايتان فراهم آورد
تا در نهايت بتوانيد با مشورت يك متخصص يا تعميركاران و كارشناسان تصميم نهايي را اتخاذ كنيد.پاسخ


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
اچ تی ام ال غیر فعال می باشد

انتخاب سریع یک انجمن


اکنون ساعت 10:08 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright , Jelsoft Enterprices  پیدا کردن مطالب ارسال شده قبلی در سایت توسط گوگل برای جلوگیری از ارسال تکراری مطالب