آموزش کار با آپلود سنتر آکو برای میزبانی عکسها - قوانین و مقررات

قوانین انتخاب نام کاربری را پیش از ثبت نام در اینجا مطالعه بفرمایید در غیر اینصورت اکانت شما تایید نخواهد شد

آیا در ثبت نام در سایت مشکلی دارید ؟ آیا نمیدانید کد عضویت و کد کاربری خود را چگونه پیدا کنید ؟ به این قسمت مراجعه کنید (حتما از نام کوچک خود در اسم کاربری استفاده کنید)

فروم تخصصی تندر 90 - آکو  

تعیین جایزه 20 میلیون ریالی برای شکستن گل پخش کن های رنو ساندرو ساخت آکو

فروش آپشن ها و لوازم یدکی تندر90 - رنو ساندرو 33933630-021 آکام

آکام - فروش آپشن ها و لوازم یدکی ال90 - ارسال به سراسر کشور

بازگشت   فروم تخصصی تندر 90 - آکو > تیونینگ و آپشنهای خودرو > کلیه مباحث عمومی تیون و آپشن خودرو

Notices

کلیه مباحث عمومی تیون و آپشن خودرو در این تالار به بحث و بررسی تیونیگ و آپشن سایر خودرو ها پرداخته میشود

پاسخ

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 09-16-2012
MATIN آواتار ها
MATIN MATIN آنلاین نیست.
مدیر بخش اخبار

کد عضویت آکو: aco-1118
اتومبیل: لوگان یا تندر90 یا ال90
سپاس از دیگران: 432
1,696 بار در 919 پست سپاسگزاری شده است
پیش فرض چگونه مصرف پژو 206 را کم و قدرتش را زیاد کنیم؟

چگونه مصرف پژو 206 را کم و قدرتش را زیاد کنیم؟

دنیای‌خودرو- عمادالدین جعفری:
کاهش مصرف سوخت و افزایش توان در خودرو، از عواملی هستند که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول ساخته‌اند. اینکه چطور می‌توان بدون اینکه موتور یک خودرو‌ را باز کرد و ادوات آن را تغییر داد قدرت موتور را بالا برد یا اینکه چگونه می‌توان خودرویی کم مصرف داشت و یا مصرف سوخت خودرو را کاهش داد از جمله مسائلی هستند که اکثر دارندگان خودروها به دانستن پاسخ آنها علاقه‌ نشان می‌دهند. در این شماره به سراغ سید امیر تیموریان رفتیم شخصی که چیپ تیون خودروهای مسابقه‌ای را به خصوص در کلاس استاندارد بر عهده دارد و در مورد این مسائل حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.
* از چه سالی شروع به کار تعمیر خودرو کردید؟
از سال 1379 کار تعمیراتی را شروع کردم در آن زمان مدرک تحصیلی‌ام دیپلم بود ولی در حال حاضر دانشجوی مهندسی مکانیک هستم. علاقه زیادی به خودرو و تعمیرات آن داشتم.
* به طور تخصصی چه کاری انجام می‌دهید؟
تخصص در تنظیم موتور و الکترونیک خودرو دارم و حدود هشت سال است که کار تیونینگ موتور ماشین‌های مسابقه را انجام می‌دهم.
* دوره خاصی در این زمینه دیده‌اید؟
دوره‌های تعمیراتی را به صورت مداوم و پیوسته دیده‌ام و با خودروهای تویوتا، Mg، بنز، پژو، رنوهای جدید و سیتروئن به خوبی آشنا هستم.
* چه کار الکترونیکی روی خودرو انجام می‌دهید؟
کار الکترونیکی به صورت عیب‌یابی به وسیله دستگاه دیاگ، بهینه کردن نرم‌افزارهای خودرو و البته افزایش توان خودرو به وسیله تغییر در برنامه‌ریزی کامپیوتر خودرو.
* بهینه کردن نرم‌افزارهای نصب شده روی خودرو، چه کمکی به آن می‌کند؟
اکثر خودروهایی که وارد کشور می‌شوند برای آب و هوای تهران با ارتفاع 1400 متر ساخته نشده‌اند از این‌رو ما کامپیوتر خودرو را با عملیات Remap کردن با این شرایط سازگار می‌کنیم چرا که سوخت کشور ما نیز ممکن است با خودرو سازگاری نداشته باشد و خودرو از خود عملکرد مناسبی را نشان ندهد. در مرحله‌ای بالاتر می‌توان با چیپ تیونینگ توان خودرو را افزایش داد به نحوی که برنامه‌ریزی خودرو را از حالت استاندارد و اقتصادی درآورده و روی حالت Performance قرار داد حالتی که راندمان قدرتی از خودرو بگیریم به نحوی که مقدار آلودگی را با مصرف سوخت بالاتر حاصل ‌کنیم آن هم به نفع قدرت بالاتر موتور.
* بیشترین سوالی که در مورد مصرف سوخت مطرح می‌شود به خودروی پژو 206 باز‌می‌گردد، آیا می‌توان مصرف سوخت این خودرو را کاهش داد؟
برخی از اوقات کامپیوتر خودرو را فلش می‌کنیم چرا که کامپیوتر‌های خودروهای جدید ممکن است با خودرو همخوانی نداشته باشد اما در برخی از اوقات نیز با به روزرسانی برنامه‌ریزی مشکل حل می‌شود. اما مهمترین مشکلی که وجود دارد سرسیلندر و ماهیچه‌گیری موتور خودروهای جدید است یعنی شکل هندسی کانال‌های ورودی و خروجی در موتورهای جدید با موتورهای قدیمی متفاوت است که با تعویض سرسیلندر یک موتور Tu5 از نمونه ایرانی به نمونه فرانسوی می‌توان کم شدن مصرف سوخت و البته تنفس بهتر خودرو را به وضوح حس کرد که این کار پیشنهاد می‌شود.
* هزینه این کار چقدر است؟
اگر برنامه‌ریزی کاملاً تغییر کند و فلش شود بسته به نوع خودرو و هزینه‌ای زیر 100 هزار تومان دارد اما به روزرسانی و دانلود برنامه، بسته به رایگان بودن و یا فروشی بودن برنامه تغییر می‌کند. به عنوان مثال برنامه‌های شرکت پژو رایگان بوده و ما تنها دستمزد خودمان را دریافت می‌کنیم.
* هزینه چیپ تیونینگ خودرویی همانند پژو 206چقدر است؟
مبلغی در حدود 300-250 هزار تومان دریافت می‌کنیم.
* چند اسب‌بخار افزایش توان خواهد داشت؟
حدود هشت اسب‌بخار.
* نصب فیلتر هوای اسپرت چه تاثیری روی خودرو خواهد داشت؟
اگر فیلتر هوای اسپرت از برند خوبی باشد، درست هم نصب شده و در جای مناسبی نیز قرار گیرد راندمان حجمی موتور بهتر می‌شود یعنی تنفس موتور بهتر شده و مصرف سوخت نیز کاهش می‌یابد اما اگر از فیلتر هوا‌های کله قارچی استفاده شود در زیر درب موتور قرار گیرد نه تنها تنفس بهتری نخواهد داشت بلکه مصرف سوخت نیز بالا می‌رود چرا که فیلتر، هوای گرم موتور را تنفس می‌کند و در دمای 60 درجه اثری از هوای خنک نیست این در حالی است که با قرارگیری مناسب فیلتر در معرض هوای خنک هم راندمان بالاتر رفته و هم مصرف سوخت کاهش می‌یابد.
* نصب این فیلتر چقدر افزایش توان خودرو را به همراه خواهد داشت؟
افزایش توان آن جزئی است. در یک موتور100 اسب‌بخاری حدود 3 اسب‌بخار قدرت به همراه خواهد داشت. نصب این فیلتر بیشتر زمان پاسخگویی موتور به پدال گاز را کاهش می‌دهد.
* شمع در مصرف سوخت چقدر تاثیر دارد؟
در شرایط نرمال تاثیری در مصرف سوخت ندارد اما اگر هوا سرد باشد شمعی که ولتاژ کمتری دارد جرقه‌زنی بهتری ارائه می‌دهد و برای استارت اولیه خودرو موثرتر است. همین‌طور اگر موتوری داغ باشد و شمع هم داغ باشد مقدار ولتاژی که برای جرقه‌زنی نیاز دارد بالاتر است. اگر جنس الکترود شمع به گونه‌ای باشد که آلیاژ کمتری را برای جرقه‌زنی نیاز داشته باشد انرژی لازم را صرف طول جرقه‌زنی می‌کند که این موضوع مساوی با مدت زمان بیشتر جرقه‌زنی و در نتیجه احتراق کامل‌تر و مصرف سوخت کمتر است.
* شمع‌های چند مگنته در جرقه‌زنی بهتر تاثیر دارند یا خیر؟
تکنولوژی شمع از روز اول تشکیل شده بود از یک الکترود وسط و یک الکترود بدنه که 10 سال بعد تعداد الکترود بدنه به دو عدد افزایش یافت و به سه الکترود نیز رسید. در سال 1992 ب‌ام‌و در خودروهایش از شمع‌های چهار الکترود استفاده کرد که ساخت شرکت بوش بودند. اما در سال‌های بعد جنس الکترود وسط تلفیقی از کروم و نیکل بود و بعد تبدیلی به پلاتینیوم شد. بعدها تیتانیوم و در حال حاضر نیز جنس الکترود وسط تلفیقی از این فلزات است و هر چه بیشتر جلو می‌رویم شمع‌ها به سمتی می‌روند که با مصرف برق کمتر جرقه بزرگتر و با مدت زمان بیشتر داشته باشیم و در حال حاضر آخرین تکنولوژی مربوط به شمع‌های پلاتینیوم و اریدیوم است که کارخانه‌های مختلفی به تولید آن مشغولند که با کمترین مصرف ولتاژ بیشترین جرقه را می‌دهند و شکلی سوزنی دارند.
* در فصل تابستان به دلیل گرمای زیاد خودروها، از کولر استفاده می‌کنند اما برخی از دارندگان خودروهای پژو 206 از قطع ناگهانی کولر خود گله دارند و نمایندگی‌ها نیز علت مشکل را در نرم‌افزار کامپیوتر خودرو اعلام می‌کنند. در این مورد چه توضیحی دارید؟
صرفاً به دلیل استفاده از قطعات کم ‌کیفیت روی خودروهای جدید، این مشکل به وجود می‌آید. کوپلینگ کلاچ کولر غیر‌استاندارد خودرو است و آمپراژ مصرفی را بالا می‌برد یعنی اینکه کلاچ کولر برق زیادی را طلب می‌کند و کامپیوتر خودرو که عملکردی هوشمند دارد به دلیل جلوگیری از آتش‌سوزی در سیم‌کشی خودرو کولر خودرو را قطع می‌کند که برای استفاده و راه‌اندازی مجدد کولر می‌بایست کامپیوتر داخلی خودرو را ریست کرد که این توسط دستگاه Pps انجام می‌گیرد.
* آیا با این کار مشکل به کلی بر‌طرف می‌شود؟
خیر. حتماً باید کلاچ کولر تعویض گردد تا خودرو مجدد دچار چنین مشکلی نشود.
* آیا استفاده از کولر در ترافیک به خودرو فشار وارد می‌کند؟
خیر. موتور خودرو یک عمر مفید دارد و طوری طراحی شده که بتواند این فشار را تحمل کند اگر آمپر آب بالا نرود هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید.
* روشن کردن کولر در چه حالتی کمترین فشار را به موتور وارد می‌سازد‌؟
هر چقدر دور موتور پایین‌تر باشد و یا اگر خودرو خلاص باشد کمترین فشار به موتور وارد می‌آید و ضربه به کمپرسور کولر و سیستم کولر کمتر خواهد بود و یا در حال حرکت نیز می‌توان با قرار دادن پا بر روی کلاچ در پایین‌ترین دور این کار را انجام داد.
* به عنوان آخرین سئوال؛ استفاده از کولر چه مقدار مصرف سوخت را بالا می‌برد؟
نسبت مستقیمی با مقدار باری دارد که موتور کمپرسور کولر به موتور خودرو می‌آورد. به طور کلی هر چقدر توان موتور بالاتر باشد مصرف سوخت پایین‌تر است. به عنوان مثال؛ استفاده از کولر در مگان 2000 سی‌سی مصرف سوخت کمتری را نسبت به مگان 1600 سی‌سی طلب می‌کند. البته در این میان گردش هوای خودرو نیز اگر در حالت گردش در کابین باشد اتاق زودتر و راحت‌تر خنک می‌شود.
کاربران زیر از MATIN بابت نوشته ی سودمندش تشکر کرده اند
جای تبلیغات شما با سایز 468*60

اطلاعيه

نظرات و نوشته هاي مندرج در سايت در خصوص مشاوره و يا ارائه راهكار توسط كاربران محترم صرفا نظر شخصي ايشان بوده و به معناي 
تاييد آنها از سوي آكو نميباشد با اين وجود عموما مجموع نظرات مختلف كاربران محترم سايت كه غالبا هم از افراد با تجربه هستند ميتواند ديد بسيار خوبي نسبت به مساله مطروحه را برايتان فراهم آورد
تا در نهايت بتوانيد با مشورت يك متخصص يا تعميركاران و كارشناسان تصميم نهايي را اتخاذ كنيد.

قدیمی 12-23-2012
MATIN آواتار ها
MATIN MATIN آنلاین نیست.
مدیر بخش اخبار

کد عضویت آکو: aco-1118
اتومبیل: لوگان یا تندر90 یا ال90
سپاس از دیگران: 432
1,696 بار در 919 پست سپاسگزاری شده است
پیش فرض پراید بهترین خودرو داخلی برای تیونینگ

پراید بهترین خودرو داخلی برای تیونینگ

دنیای‌خودرو- رهام وزیری:
نام ادموند آورند بیشتر از دو دهه است که در اخبار مربوط به دنیای مسابقات اتومبیلرانی شنیده می‌شود .قدیمی‌ها او را با رنو5 و گلفش می‌شناسند و جوان‌ترها او را با پراید زردرنگی که روی بدنه آن نام ادموند نوشته شده است می‌شناسند. اما او جدای از مسابقه دستی توانا نیز در تیونینگ خودرو دارد. بیشتر از 10 سال است که به صورت حرفه‌ای اقدام به تیونینگ خودروهای مختلف می‌کند و در این میان بیشتر از همه با پراید کار کرده است. در یک بعد از ظهر پاییزی به دیدار ادموند آورند رفتیم تا با او در مورد تیونینگ و وضعیت آن در ایران و جهان گفت‌وگو کنیم. //

// از چه زمانی وارد عالم خودرو و مسابقات شدید؟
از جوانی به خودرو و مسابقات علاقه داشتم تا اینکه بالاخره در 25 سالگی به صورت حرفه‌ای وارد مسابقات شدم. تیونینگ خودرو را هم به موازات آن شروع کردم. چون پدرم تعمیرکار خودرو بود و خودشان هم کارهایی در زمینه تقویت موتور البته به صورت پراکنده انجام می‌دادند من هم به این سمت کشیده شدم.
اولین بار کی و با چه خودرویی مسابقه دادید؟
اگر اشتباه نکنم برای اولین بار در سال 1368 در مسابقه شرکت کردم و اولین خودرو مسابقه‌ام رنو بود.
آن موقع هم بحث تیونینگ خودرو مطرح بود؟
بله آن موقع هم کارهایی روی خودروها انجام می‌شد. البته چندان دسترسی به قطعات نداشتیم و اکثر قطعات را می‌ساختیم و خودمان تهیه می‌کردیم. در کل هم موضوع تیونینگ به گستردگی الان نبود.
تیونینگ خودروها در آن زمان بر چه مبنایی بود؟
خب آن موقع دسترسی به اطلاعات فنی به راحتی مقدور نبود به همین خاطر میشه گفت که 90درصد کار تیونینگ خودروها به صورت تجربی انجام می‌گرفت اما الان وضعیت برعکس شده و 10درصد تجربه نقش دارد. پیدا کردن اطلاعات فنی ساده شده و اکثراً بر این مبنا کار را جلو می‌برند البته تجربه همچنان مهم است.
خودروی بورس برای مسابقات چه بود؟
در دهه 60 بیشتر کلاس‌ها از رنو5 استفاده می‌کردند. چه برای کلاس استاندارد و چه برای دیگر کلاس‌ها مثل 1400 و حتی یادم هست که در کلاس 1600 جی‌تی هم از رنو استفاده می‌شد. ما از موتور رنو آلپین استفاده می‌کردیم که به صورت استوک از خارج وارد می‌شد.
هزینه این موتور چقدر بود؟
موتور آلپین بین 300 تا 400 هزار تومان قیمت داشت. جالب این که خود رنو پنج آن زمان 300 هزار تومان بود. یعنی گاهی قیمت موتور از یک خودرو رنو معمولی بیشتر می‌شد.
تا چه زمانی مسابقه می‌دادید؟
تا سال 87 به صورت مستمر مسابقه دادم البته الان خودم را بازنشسته نمی‌دانم ولی به دلیل مشغله کاری فرصت این کار را ندارم. الان هم در حال جمع کردن یک ماشین برای خودم هستم.
از چه زمانی کار تیونینگ را شروع کردید؟
از سال 79 به صورت حرفه‌ای کار تیونینگ رو شروع کردم.قبل از آن روی ماشین خودم کار می‌کردم. اما بعد با تکیه به تجربیاتی که به دست آورده بودم کار رو به صورت عمومی شروع کردم و خودروهای دیگران را هم تیونینگ کردم.
بیشتر در کدام بخش تیونینگ فعال هستید؟
من بیشتر در بخش تیونینگ فنی خودرو فعالیت می‌کنم. البته با دوستانی در زمینه تیونینگ بادی‌کیت و دیگر قسمت‌ها همکاری دارم که در صورت نیاز به آن‌ها معرفی می‌کنم و کار خودرو را با یکدیگر انجام می‌دهیم.
با کدام خودروها کار کرده‌اید؟
تقریباً روی همه خودروهای تولید داخل کار کردم و در مورد خودروهای خارجی هم بیشتر بنز، ب‌ام‌و و هوندا بوده است. البته لنسر هم بوده است.
تیونینگ فنی را در چه محوری تعریف می‌کنید؟
کلیه کارهایی که روی یک خودرو انجام می‌شود تا عملکرد فنی آن بهبود پیدا کند تیونینگ فنی است. کارهایی مثل تقویت موتور، تغییر در سوخت‌رسانی، افزایش هندلینگ و کارهایی که پیچیدن خودرو و یا ترمزگیری خودرو بهتر شود.
در خودروهای تولید داخل کدام قابلیت تیونینگ بهتری دارد؟
پراید، با پراید خیلی کارها می‌توان کرد. چه از نظر وزنی و چه از نظر موتوری. پراید یک خودرو سبک و در عین حال دارای محفظه موتور فول‌سایز است. یعنی می‌شود بزرگ‌ترین موتور چهار سیلندر را هم درون محفظه موتور آن جا داد. شاسی خودرو و سیستم تعلیق آن هم قابلیت ارتقاء دارد. پراید دارای شاسی سبکی هست و در عین حال سیستم تعلیق عقب آن مک فرسون است به همین دلیل هر نوع قطعه به روزی را می‌توان روی آن نصب کرد. همین‌طور سیستم‌های جدید ترمز به راحتی روی این خودرو نصب می‌شود. در خودروهای مثلاً فرانسوی این‌جوری دست تیونر باز نیست. از طرف دیگه محدودیت‌های خودرویی مثلاً 206 را در مورد مرکز ثقل ماشین و یا وزن سنگین اتاق ندارد. به همین دلیل در میان خودروهای داخلی بهترین انتخاب است.
برای شروع تیونینگ به چه فاکتورهایی توجه می‌کنید؟
اول از همه وزن خودرو را در نظر می‌گیریم. پس از آن شاسی خودرو را بررسی می‌کنیم که ببینیم تا چه اندازه به ما دامنه کار می‌دهد. بعد به سراغ دیگر فاکتورها می‌رویم. این دو تا از همه مهم‌تر است.
چه شاسی‌هایی برای تیونینگ مناسب است؟
شاسی‌های خودروهای تولید انبوه معمولاً به این دلیل که می‌خواهند هزینه را پایین بیاورند اکثراً به درد یک تیونینگ کامل نمی‌خورد. به همین دلیل وقتی بحث تیونینگ جدی بدون در نظر گرفتن هزینه مطرح می‌شود می‌آیند و روی شاسی فابریک خودرو یک اسپیس فریم سوار می‌کنند. این اسپیس فریم همیشه به حالت سه بعدی است. چون در یک شکل سه بعدی توان پیچشی بیشتری را نسبت به وزن دارید. این اسپیس فریم از سر کمک‌های جلو تا سر کمک‌های عقب ادامه دارد. اسپیس فریم توان پیچشی خودرو را بالاتر می‌برد. در مقابل هم وزن را افزایش می‌دهد. به همین دلیل باز هم به موضوع پراید می‌رسیم که در اینجا پس از نصب اسپیس فریم باز هم زیر وزن یک 206 است.
چه سبک‌هایی برای تیونینگ وجود دارد؟
بسته به اینکه هدف شما از تیونینگ فنی خودرو چیه سبک مورد نظر فرق می‌کند. مثلاً من برای شما تیونینگ درگ را که هدف آن طی مسافت 400 متر با بالاترین سرعت و شتاب است مثال می‌زنم. در اینجا نوع خودرویی که انتخاب می‌کنید مثلاً یک ماشین آمریکایی باشد یا ب‌ام‌و باشد و یا لنسر و حتی پراید نوع تیونینگ شما را مشخص می‌کند. در یکی از کاربراتور قوی‌تر استفاده می‌شود و در یکی دیگر شاید بهتر است از پرخورانی موتور استفاده شود. در کل بستگی به هدف تیونینگ دارد.
چه چیزی انتخاب سبک تیونینگ را مشخص می‌کند؟
مهم‌ترین مساله چگونگی انتقال قدرت است.اینکه دیفرانسیل جلو، عقب و یا فورویل درایور باشد. پس از آنکه این موضوع مشخص شد نوبت به انتخاب موتور می‌رسد. در ایران چهار سیلندر، شش سیلندر خطی و هشت سیلندر خورجینی سه شاخه اصلی تیونینگ موتور هستند. البته شش سیلندر خورجینی هم استفاده می‌شود ولی طرفدار آن زیاد نیست. شش سیلندر خطی هم بیشتر روی ب‌ام‌و کار می‌شود. متخصص آن هم کمتر است.
در مورد کار تیونرهای خارجی کدام را می‌پسندید؟
زمانی که نام تیونینگ به میان می‌آید باید قبل از هر کسی از آقای فردیناند پورشه یاد کرد. برای آنکه پدر تیونینگ به حساب می‌آید. اکثر تیونرها هم همچنان همان سبک‌هایی را که ایشون ابداع کردند دنبال می‌کنند. در بین تیونرهای امروزی بسته به نوع ماشین می‌شود از تیونرهای متفاوتی نام برد که کارهایی خوبی انجام می‌دهند. خود من در بین تیونرها ژاپنی کارهای ماینز و HKS را می‌پسندم. در بین تیونرهای آمریکایی هم کارهای HRE‌، هورس پاور و اکتیو اتو ورکس رو بهتر و حرفه‌ای‌تر از دیگران می‌دانم. در بین تیونرهای اروپایی هم کارهای گمبالا و اشنیتزر از دیگران متفاوت است.
در مورد تیونرهای انبوه چه نظری دارید؟
یک تعداد تیونرهایی هستند مثل کلیمان و راش که قطعات تولید انبوه را می‌سازند. من این‌ها را به عنوان تیونر حرفه‌ای نمی‌شناسم. تیونر به کسی گفته می‌شود که هر روز سعی در بهتر کردن و به کمال رساندن یک وسیله نقلیه دارد. از این نظر شاید در ایران تعداد تیونرهایی که روی یک خودرو متمرکز می‌شوند بیشتر باشد. در خارج به دلیل مسائل اقتصادی اکثر تیونرها به سمت ساخت قطعات تولید انبوه تیونینگ رو آورده‌اند. مانند هنسی که در اوایل با تیونینگ تکی خودروها کارش را شروع کرد ولی الان خودروها را به صورت انبوه تیونینگ می‌کند و حتی به سمت تولید خودرو هم حرکت کرده است. هنسی الان جای خود را به تیونرهای دیگری مثل آندرگراند ریسینگ داده است. یا تیونری‌هایی مانند شلبی که امروزه دیگر زیر نظر آقای کارول شلبی اداره نمی‌شود و تحت مالکیت فورد است. چیزی شبیه AMG و Mpower برای بنز و ب‌ام‌و.
چرا در ایران کمتر به سراغ بادی‌کیت می‌روند؟
شاید یک دلیل آن شلوغی خیابان‌ها باشد. چون بهترین بادی‌کیت هم یک ماه برای شما دوام می‌آورد از دست‌اندازها گرفته تا موتورهای CG125 که به شما می‌زنند و بادی‌کیت را خراب می‌کنند. همچنین به خاطر وضعیت جاده‌ها ارتفاع رو نمی‌شود خیلی کم کرد تا بادی‌کیت خودش را نشان دهد و امکان برخورد هم در شلوغی ترافیک زیاد است به همین دلیل کسی تمایل ندارد هزینه چند میلیونی بادی کیت را که گاهی معادل قیمت ماشین است بپردازد.
اگر کسی چنین تمایلی داشته باشد امکان آن وجود دارد؟
بله در ایران الان تکنولوژی فیبرکربن را هم داریم و حتی ظریف‌ترین قطعات بادی‌کیت را هم می‌توانیم در ایران تولید کنیم. هر نوع تکنولوژی روز دنیا الان در ایران در دسترس است و کسی که حاضر باشد هزینه آن را بپردازد می‌تواند از آن استفاده کند. این مساله تنها مربوط به بادی‌کیت نیست و شامل قطعات موتوری هم می‌شود. مثلاً در بسیاری از کشورهای دنیا خرید فولاد بالاتر از 304 یا تیتانیوم که در ساخت قطعات موتور کاربرد دارد نیاز به مجوز هست اما در ایران این فلزات آزاد هستند. به همین دلیل من می‌گویم که ما در ایران در زمینه تیونینگ می‌توانیم سرمان را بالا بگیریم.
قطعات فورج که در تیونینگ کاربرد دارند به چه قطعاتی گفته می‌شود؟
قطعات فلزی که در موتور استفاده می‌شوند به چند طریق قابل تولید هستند.یکی روش ریخته‌گری است، یکی دیگر از روش‌ها تراشیدن از بیلت است و یکی هم ریخته‌گری است که به آن فورجینگ هم می‌گویند. فرق آن این است که در روش فورجینگ سختی لایه رویی فلز بیشتر از بخش‌های داخلی آن است. اما اینکه کدام قطعه بهتر است بستگی مستقیم به استفاده آن دارد. مثلاً اگر بخواهید پیستون را از بیلت بتراشید هم بسیار گران در می‌آید و هم استفاده‌ای ندارد. در اینجا بهتر است که پیستون را به طریقه فورجینگ تهیه کنید.
گفتید که در حال جمع کردن یک خودرو جدید هستید؟
بله دارم روی یک هوندا سیویک کار می‌کنم و آن را برای خودم آماده می‌کنم تا در مسابقات ریس شرکتش دهم.
یک چیزی مانند هونداهای فیلم سریع و آتشین؟
(خنده) نه البته مثل اونها‌، هونداهای فیلم سریع و آتشین همگی توربوشارژر و سوپرشارژر دارند ولی خودروهای ریس ما اتمسفریک هستند و نباید توربو داشته باشند.
کاربران زیر از MATIN بابت نوشته ی سودمندش تشکر کرده اند
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش