آموزش کار با آپلود سنتر آکو برای میزبانی عکسها - قوانین و مقررات

قوانین انتخاب نام کاربری را پیش از ثبت نام در اینجا مطالعه بفرمایید در غیر اینصورت اکانت شما تایید نخواهد شد

آیا در ثبت نام در سایت مشکلی دارید ؟ آیا نمیدانید کد عضویت و کد کاربری خود را چگونه پیدا کنید ؟ به این قسمت مراجعه کنید (حتما از نام کوچک خود در اسم کاربری استفاده کنید)

فروم تخصصی تندر 90 - آکو  

تعیین جایزه 20 میلیون ریالی برای شکستن گل پخش کن های رنو ساندرو ساخت آکو

فروش آپشن ها و لوازم یدکی تندر90 - رنو ساندرو 33933630-021 آکام

آکام - فروش آپشن ها و لوازم یدکی ال90 - ارسال به سراسر کشور

بازگشت   فروم تخصصی تندر 90 - آکو > مقالات علمی ,اخبار و کلیه مطالب مرتبط با صنعت خودرو > کلیه مقالات و مطالب مرتبط به خودرو > سیستم انتقال قدرت

Notices

سیستم انتقال قدرت در این تالار مطالب و مقالات مرتبط با سیستم انتقال قدرت خودرو قرار میگیرند

پاسخ

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع نحوه نمایش
قدیمی 12-02-2009
واحد فنی آکوپارت آواتار ها
واحد فنی آکوپارت واحد فنی آکوپارت آنلاین نیست.
طراحی و قالبسازی محصولات

کد عضویت آکو: اختصاصی
اتومبیل: همه نوع اتومبیل
سپاس از دیگران: 18
65 بار در 9 پست سپاسگزاری شده است
پیش فرض کلیه مسائل مربوط به گیرباکس و دنده در اتومبیل

بصورت کلی به چند نوع سیستم انتقال قدرت اشاره میکنیم :

گیربکس دستی ( Manual Transmission ) - ساده ترین نوع گیربکس ها که از چند چرخ دنده ساخته شده اند و، در این گیربکس ها تعویض نسبت دنده توسط شخص راننده انجام میشود .

مزایای این نوع گیربکس : هزینه ساخت نسبتآ ارزان ، وزن سبک تر نسبت به دیگر انواع گیربکس ، بازدهی بالا و در نتیجه مصرف سوخت کم .
معایب این نوع گیربکس : عدم راحتی ذر استفاده به خصوص در تردد های شهری بدلیل نیاز های مکرر به تعویض دنده و استفاده از کلاچ .

گیربکس های اتوماتیک ( Automatic Transmission ) - اساس کار این نوع گیربکس ها هم ارتباط بین چرخ دنده ها است اما از جهت ساختاری کاملآ متفاوت با گیربکس های دستی میباشند ، در این نوع گیربکس ها تعویض نسبت دنده ها با کمک یک مدار هیدرولیکی یا الکترونیکی و به صورت کاملآ اتوماتیک انجام میشود این نوع گیربکس ها نسبت به نوع دستی ، ساختمان بسیار پیچیده ای دارند ، امروزه سیستم های جدیدی برای راحتی کارکرد با گیربکس اتوماتیک روی خودروها نصب میشوند .

سیستم تیپ ترونیک ( استپ ترونیک ) - در این سیستم به راننده اجازه داده میشود تا در صورت تمایل نسبت دنده را بصورت دستی عوض کند این قابلیت ممکن است از طریق دنده یا دگمه های روی فرمان انجام شود ، بعنوان نمونه پژو 206 اتوماتیک تیپ 6 دارای این قابلیت است البته این سیستم امروزه بر روی اکثر اتومبیلهای روز دنیا اعمال میشود .

مزایای این سیستم - استفاده آسان و ارگونومیک بدلیل عدم وجود کلاچ .

معایب این سیستم - وزن سنگین ، هزینه ساخت زیاد ، بازدهی کمتر نسبت به گیربکس های دستی و در نتیجه مصرف سوخت کمتر .

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------- مقاله از : واحد کارشناسی نمایشگاه اتومبیل کاپری - تآسیس 1349

ویرایش توسط واحد فنی آکوپارت : 12-02-2009 در ساعت 10:35 PM
2 کاربر زیر از واحد فنی آکوپارت گرامی به خاطر نوشته ی مفیدش تشکر کرده اند
قدیمی 12-09-2009
Marshal آواتار ها
Marshal Marshal آنلاین نیست.
همکاران سابق

سپاس از دیگران: 2,135
2,270 بار در 793 پست سپاسگزاری شده است
Arrow کلیه مسائل مربوط به گیربکس و دنده در اتومبیل

چرا در سيستم تعويض دنده دستی دنده عقب صدای متفاوتی ايجاد مى شود؟

(ترجمه: کاوه متمادی )

سيستم هاي انتقال قدرت دستي بيشتر از دنده هاي مارپيچ استفاده مى كنند. اما دنده عقب به دليل موقعيت خاص خود نياز به نوع ديگري از چرخ دنده ها دارد كه به چرخ دنده ساده معروف است.

دنده هايي كه نسبت دنده هاي جلو (مثبت) را ايجاد مى كنند همه مارپيچ هستند (دنده 1و2و3) .

دندانه های چرخ دنده هاي مارپيچ به صورت مورب برش خورده اند.زماني كه 2 دنده در سيستم چرخ دنده مارپيچ با هم درگير مى شوند.تماس دندانه ها در پايان يك دندانه شروع مى شود و اين تماس به صورت تدريجي باعث چرخاندن 2 چرخدنده مى شود تا زماني كه دو دندانه به صورت كامل در حال درگيري هستند .اين درگيري تدريجي باعث مي شود كه چرخ دنده هاى مارپيچ ملايمتر و آرامتر از چرخ دنده هاى ساده عمل كنند.

به دليل وجود زاويه در دندانه هاي دنده هاي مارپيچ , بيش از يك دندانه در يك زمان در اين نوع چرخ دنده با هم درگير هستند كه اين نوع درگيري باعث مى شود كه اين نوع چرخ دنده ها قدرت بيشتري و تنش كمتري داشته باشند.

تنها مشكل در مورد چرخ دنده هاي مارپيچ اين است كه آنها به سختى در كنار هم و در خارج از درگيري به هم مى لغزند. در يك سيستم تعويض دنده دستي دنده اي جلو در حالت در گيري قرار دارند (در تمام زمانها) و حلقه ها توسط دكمه تعويض دنده كنترل شده و سرعت هاي متفاوتي را به محور خروجي منتقل مى كنند.

دنده عقب در سيستم تعويض دنده دستي به عنوان دنده هرزگرد مى چرخد(چرخدنده ساده بزرگ در سمت راست شكل زير) كه مى لغزد با دو چرخ دنده ساده ديگر در زماني كه نياز به تغيير جهت چرخش داشته باشيم.

www.ACOforum.org - Logan Tuning

بيشتر چرخ دنده هاي به كار رفته در سيستم هاي انتقال قدرت دستي از نوع مارپيچ هستند .3 چرخ دنده كه براي دنده عقب هستند از نوع دندانه هاي ساده هستند.چرخ دنده ساده بزرگ سمت راست در شكل فوق براي دنده عقب است.

دنده هاي ساده با دندانه هاي مستقيم لغزش بيشتري نسبت به هم در مقايسه با چرخ دنده هاي مارپيچ دارند. هر زماني كه دندانه هاي چرخ دنده درگير با يك چرخ دنده ساده است دندانه ها با هم تصادم مي كنند به جاي اينكه به آرامي لغزش داشته باشند .اين حقيقت باعث ايجاد مقداري سر و صدا و نيز افزايش تنش بر روي دندانه ها مى شود . وقتي شما صداي بلندتري نسبت به درگيري ساير دنده هايتان مي شنويد .آن صداي دنده عقبتان است .

صدايي كه مي شنويد صداي برخورد و درگيري دنده هاي ساده عقب با يكديگر است.

ویرایش توسط Marshal : 12-09-2009 در ساعت 04:51 PM
قدیمی 12-14-2009
logan_option logan_option آنلاین نیست.
سرعت : شروع به حرکت

کد عضویت آکو: ACO-576
اتومبیل: Logan E2-LP
سپاس از دیگران: 0
7 بار در 5 پست سپاسگزاری شده است

این مورد صدای دنده عقب در اکثر خودروهای تندر شنیده می شود که من شخصا دنبال راه حل های زیادی برای آن بودم و نهایتا بهترین و آخرین راه حل این بود که دنده عقب باید با حوصله، آرامش و نرمی خاصی صورت گیرد.
به عبارتی پروسه درگیری چرخ دنده ها از سوی راننده باید با آرامی صورت گیرد تا صدای ناخوشایند درگیری چرخ دنده ها را نشنوید.
حتما دقت کنید از عجله و بکار بردن نیروی زیاد در جا زدن دنده عقب بپرهیزید.
قدیمی 12-14-2009
Porsche آواتار ها
Porsche Porsche آنلاین نیست.
سرعت : 30 کیلومتر بر ساعت

کد عضویت آکو: ACO-533
اتومبیل: Rio و L90 E2 LP
سپاس از دیگران: 879
391 بار در 145 پست سپاسگزاری شده است
Porsche به Yahoo ارسال پیام فرستادن پیام با Skype به Porsche

مارشال عزیز، این مقاله فقط برای صدای دنده عقب حین قرارگیری گیربکس در دنده عقب هست یا برای صدای گیربکس هنگام حرکت خودرو با دنده عقب هم صدق میکنه؟

msnahm گرامی، برای راحت و بی صدا جا رفتن دنده عقب تندر به عقیده من بهترین راه حل، جا زدن یک دنده دیگر مثلاً دنده 3 قبل از دنده عقب هست.به یاد گیربکس پیکان خدا بیامرز
لطفاً این راه حل هم امتحان کنید و نظرتون رو بفرمایید
موفق باشید
قدیمی 12-14-2009
Marshal آواتار ها
همکاران سابق

Arrow چرا در سيستم تعويض دنده دستی دنده عقب صدای متفاوتی ايجاد مى شود؟

سلام بر همه دوستان
نقل قول:
نوشته اصلی توسط msnahm نمایش پست ها
این مورد صدای دنده عقب در اکثر خودروهای تندر شنیده می شود که من شخصا دنبال راه حل های زیادی برای آن بودم و نهایتا بهترین و آخرین راه حل این بود که دنده عقب باید با حوصله، آرامش و نرمی خاصی صورت گیرد.
به عبارتی پروسه درگیری چرخ دنده ها از سوی راننده باید با آرامی صورت گیرد تا صدای ناخوشایند درگیری چرخ دنده ها را نشنوید.
حتما دقت کنید از عجله و بکار بردن نیروی زیاد در جا زدن دنده عقب بپرهیزید.
بله و موافقم
حوصله و صبر و البته کمی فشار بیشتر بر کلاچ آیتم مناسبی جهت جا زدن دنده عقب می باشد

نقل قول:
نوشته اصلی توسط rainboy نمایش پست ها
مارشال عزیز، این مقاله فقط برای صدای دنده عقب حین قرارگیری گیربکس در دنده عقب هست یا برای صدای گیربکس هنگام حرکت خودرو با دنده عقب هم صدق میکنه؟

msnahm گرامی، برای راحت و بی صدا جا رفتن دنده عقب تندر به عقیده من بهترین راه حل، جا زدن یک دنده دیگر مثلاً دنده 3 قبل از دنده عقب هست.به یاد گیربکس پیکان خدا بیامرز
لطفاً این راه حل هم امتحان کنید و نظرتون رو بفرمایید
موفق باشید
خوب مسلما هنگام جا زدن دنده عقب اگر اتوموبیل مشکلی از نظر کلاج یا گیربکس و سیستم انتقال نیرو نداشته باشد تغییر صدای محسوسی نخواهیم داشت
اما هنگام حرکت چون وزن خودرو و مرکز ثقل انرژی سکون خودرو به سمت عقب گرانش پیدا می کند و طبق مقاله بالا و به علت نوع چرخ دندنه های دنده عقب صدای گیربکس به گوش می رسد
یه مثال جالب این موضوع پیکان خدابیامرز است که وقتی به اصطلاح توی کله گاوی ماشین پیکان چرخ دنده های دیفرانسیل تیز می شدند و لب پر می شدند چنان صدای وحشتناکی از دیفرانسیل می آمد که تمام اتوموبیلهای دور و اطراف را پراکنده می کرد
و اگر با سرعت بالای 100 در جاده حرزکت می کردید مجبور می شدید شیشه ها را بالا کشیده و استریوی خودرو را تا انتها زیاد کنید بلکه کمتر اذیت بشوید!
در مورد دنده عقب هم چون لبه های دندهها مستقیم و نه منحنی با هم درگیر می شوند ضریب اصطحکاک و استهلاک بالاست در نتیجه اون صدای آشنای زوزه مانند به گوش می رسد

چقدر خوب است که یک راننده حرفه ای با ضرب موتور کم و فشار ملایم روی کلاج و با قدرت نصف یا یک چهارم موتور و دور موتور کم دنده عقب برود و از ژانگولر بازی هنگام دنده عقب رفتن و بک درفت کردن پرهیز کند
مارشال

البته این مورد راهم اضافه کنم
دنده عقب تقریبا همان دنده یک و دنده قدرت اتوموبیل به شیوه معکوس است و به علت داشتن ضریب دوران کمتر و قدرت گشتاور بیشتر ناخوادآگاه باعث ایجاد فشار به موتور و گیربکس و ایجاد صدا خواهد شد
اضافه می کنم که همه اتوموبیلهای دنیا برای حرکت بهتر به جلو و هندلینگ بهتر در مسیر حرکت به جلو و... طراحی و ساخته می شوند
تا حالا اتوموبیلی را ندیدم که برای توضیحاش بنویسند دارای مکانیسم هندینگ در حرکت با دنده عقب و دارای سیستم کاهش صدا هنگام دنده عقب و...
گویا بشر امروز میلی به عقب رفتن ندارد و عاشق سرعت و سرعت و قدرت و قدرت و امنیت و زیبایی و استحکام بیشتر است
مارشال

ویرایش توسط Marshal : 12-14-2009 در ساعت 02:39 PM دلیل: ترکیب دو پست پشت سر هم
کاربران زیر از Marshal بابت نوشته ی سودمندش تشکر کرده اند
قدیمی 12-14-2009
واحد فنی آکوپارت آواتار ها
واحد فنی آکوپارت واحد فنی آکوپارت آنلاین نیست.
طراحی و قالبسازی محصولات

اتومبیل: همه نوع اتومبیل
سپاس از دیگران: 18
65 بار در 9 پست سپاسگزاری شده است

با سلام وقت بخیر

دلایل گوناگونی در این خصوص دخیل است که اهم آن بدین شرح میباشد :
  • چنانچه اهرم انتقال دهنده نیروی وارد شده به پدال کلاچ توسط راننده قابل تنظیم باشد نظیر اتومبیلهای پراید با ریگلاژ نمودن چنانچه از تنظیم خارج شده باشد معضل فعلی برای همیشه و چناچه لنت صفحه کلاچ در شرف اتمام باشد موقتآ حل خواهد شد .
  • در برخی موار مورد فوق به صفحه های خورشیدی دیسک بر میگردد که به مرور زمان حالت ارتجاعی خود را از دست داده و ضمن کلاچ گرفتن توسط راننده فرایند انتقال نیرو را کامل و بدرستی انجام نداده و تعویض دنده با شنیدن صدای تقه و یا قرچ قروچ انجام میپذیرد .
  • گاهآ اتفاق افتاده زمانیکه اتومبیل دارای دور موتور بالاست و یا بعبارتی در حال گاز خوردن است ، راننده اقدام به تعویض دنده مینماید که این عملکرد خطا باعث فشار آمدن به شفت گیربکس و عدم تطابق دور موتور و گردش هرز گردهای گیربکس و ایجاد صدا میگردد .
  • بروز چنین صدایی پس از طی نمودن مسافتهای بسیار طولانی (بیش از 250 کیلومتر بطور ممتد ) کاملآ طبیعی است چراکه روغن گیربکس در این حالت مقادیر قابل توجهی از چسبندگی خودرا از دست داده لذا روان کاری کامل را برای جابجایی دنده انجام نمیدهد .
  • برای اطمینان از نحوه عملکرد گیربک و سیستم کلاچ پیشنهاد میشود ابتدا گیربکس را در دنده 4 و سپس با خروج از آن در دنده عقب قرار دهید - واحد فنی اتوکاپری

ویرایش توسط واحد فنی آکوپارت : 12-14-2009 در ساعت 03:10 PM
قدیمی 12-14-2009
tondar90 آواتار ها
tondar90 tondar90 آنلاین نیست.
سرعت : 75 کیلومتر بر ساعت

کد عضویت آکو: aco-674
سپاس از دیگران: 213
825 بار در 435 پست سپاسگزاری شده است

من که همیشه میزنم دنده 3 بعد میزنم دنده عقب.اینجوری هم دنده خوب جا میخوره.البته لوگان که دنده هاش خیلی نرمه.
قدیمی 12-14-2009
Marshal آواتار ها
همکاران سابق

ضمن عرض سپاس از اتوکاپری گرامی
جدا خودم دارم لذت می برم از این فروم که به صورتی نرم و کاملا حرفه ای در حال گسترش یافتن است و چقدر زیبا در حال یادگیری و یاد دادن همزمان هستیم
حقیقتا معنای واقعی فروم در حال شکل گرفتن می باشد
موفق باشیم
مارشال

قدیمی 12-14-2009
Porsche آواتار ها
Porsche Porsche آنلاین نیست.
سرعت : 30 کیلومتر بر ساعت

کد عضویت آکو: ACO-533
اتومبیل: Rio و L90 E2 LP
سپاس از دیگران: 879
391 بار در 145 پست سپاسگزاری شده است
Porsche به Yahoo ارسال پیام فرستادن پیام با Skype به Porsche
Thumbs up

سپاس از تمام توجه، توضیحات و راهنماییهای دوستان ارجمند از جمله مارشال و اتوکاپری

مارشال عزیز، من اول با خوندن مقاله برداشت کردم که در مورد صدای دنده عقب حین حرکت هست اما با نظر دوستمون کمی به شک افتادم و گفتم خیلی مطمئن نظر ندم
قدیمی 12-14-2009
Marshal آواتار ها
همکاران سابق

فکر کنم با توضیحات تخصصی اتوکاپری خیلی بیشتر از مقاله من ترفند یاد گرفتیم
دارم به این موضوع فکر می کنم که نمونه این مقاله و مطلب رو در بخش ترفندها هم باید درج کنیم چون حقیقتا تخصصی و مورد استفاده است

پاسخ

Tags
علت صدای دنده عقب

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع جستجو در موضوع
جستجو در موضوع:

جستجوی پیشرفته
نحوه نمایش