PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آشنایی با خودروهاى هیبریدى و کلیه مسائل مربوط به آن


روابط عمومی آکو فروم
12-28-2009, 08:37 PM
ورود پیشرفته ترین تکنولوژى خودروهاى هیبریدى به ایران
نویسنده: حسین علیلو
منبع: ترکان تیونینگ
سالانه ۱۲۰هزار دستگاه خودروى هیبریدى در اردبیل تولید مى شود.
کلنگ احداث کارخانه خودروسازى سبلان متعلق به پارس خودرو در اردبیل به زمین زده شد. به گزارش ایسنا، نامدار نماینده شرکت پارس خودرو و مدیر پروژه خودرو سبلان در این مراسم گفت: پروژه توسعه برند و محصولات شرکت پارس خودرو در استان اردبیل با مشارکت بخش خصوصى انجام خواهد شد. وى ادامه داد: این طرح یک سایت متمرکز خودروسازى است که تمام مجموعه و قطعه سازى و حتى مراکز تحقیقاتى و آموزشى در آن متمرکز خواهد شد. او خاطرنشان کرد: فاز صفر مطالعاتى این طرح انجام شده و فاز یک آن امسال آغاز و تا پایان سال به نتیجه خواهد رسید که شامل ورود خودرو به صورت cbu و معرفى برند است. وى افزود: فاز دوم نیز از سال آینده آغاز خواهد شد که شامل تولید و مونتاژ خودرو است. فاز آخر پروژه نیز از سال ۱۳۹۰ آغاز خواهد شد که طى آن در تولید این خودرو به خودکفایى خواهیم رسید. به گفته نامدار، این طرح بین ۱۰ تا ۱۵ هزار اشتغال زایى مستقیم و در صنایع جانبى نیز حدود ۱۵۰ هزار شغل غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد. او گفت: این خودرو جزو خودروهاى هیبریدى و الکتریکال است که در تولید آن از یکى از پیشرفته ترین تکنولوژى هاى هیبرید که در حال حاضر فقط در آمریکا و ژاپن وجود دارد، استفاده خواهد شد. حقیقت پور - استاندار اردبیل - نیز در این مراسم گفت: با اجراى این پروژه ۱۲۰ هزار دستگاه خودرو سوارى در اردبیل تولید خواهد شد که چنین اقدامى در سطح استان بى سابقه است. وى ادامه داد: با توجه به موقعیت جغرافیایى استان علاوه بر بازار داخلى، این خودرو بازار خوبى نیز در کشورهاى همسایه مانند ارمنستان، آذربایجان، نخجوان، گرجستان و ترکیه خواهد داشت. وى تصریح کرد: این پروژه در منطقه ویژه اقتصادى استان اجرا خواهد شد که امتیازات خوبى نیز در این منطقه براى صنایع مستقر در نظر خواهیم گرفت. کاظم موسوى - نماینده اردبیل در مجلس - در این مراسم گفت: مصرف سوخت خودرو سوارى تولیدى در این کارخانه سه لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود. وى تصریح کرد: طبق برنامه ریزى انجام شده مدل هاى دیگر خودرو مانند هیوندا و بنز سوارى با برند اسمارت نیز در این کارخانه تولید خواهد شد.
ابرار

Tondkar
12-29-2009, 12:43 AM
کاش قیمت پایشم اعلام میکردن ولی امید وارم معقولانه باشه

روابط عمومی آکو فروم
12-29-2009, 12:48 AM
12 آبان 88
ظاهرا خودروهای فول هیبرید میهمان آینده بازار ایران خواهند بود.

دنیای اقتصاد- اگر چه رییس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و مصرف سوخت، هفته گذشته خودروسازان داخلی را تهدید کرد که اگر محصول هیبریدی به تولید نرسانند، ستاد با کاهش عوارض گمرکی، راه ورود این نوع خودروها را به کشور هموار خواهد کرد، اما ظاهرا تهدیدات محمد رویانیان، خیلی زودتر از آنچه که خودروسازان فکرش را بکنند عملی خواهد شد، زیرا وی روز گذشته، عنوان کرد که با ارائه تخفیف‌های گمرکی، خودروهای هیبریدی، آن هم از نوع ارزان وارد بازار ایران خواهد شد.


خودروی هیبریدی‌ وارد می‌کنیم
گروه خودرو- طی سال‌های گذشته، صعود سرسام‌آور مصرف بنزین در کشور، دولت را بر آن داشت تا با جایگزینی سوختی با نام گاز (CNG) به خودروها، از عادت بنزینی ایرانی‌ها کاسته و مصرف این سوخت را کاهش دهد، این در حالی است که این روزها دولتی‌ها از هیبرید به عنوان دارویی دیگر برای درمان درد کهنه بنزین یاد می‌کنند.
رییس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و مصرف سوخت، هفته گذشته خودروسازان داخلی را تهدید کرد که اگر محصول هیبریدی به تولید نرسانند، ستاد با کاهش عوارض گمرکی، راه ورود این نوع خودروها را به کشور هموار می‌کند، این در شرایطی است که ظاهرا تهدیدات محمد رویانیان، خیلی زودتر از آنچه که خودروسازان فکرش را بکنند عملی خواهد شد، زیرا وی روز گذشته، در گفت‌وگو با مهر، عنوان کرده که با ارائه تخفیف‌های گمرکی، خودروهای هیبریدی، آن هم از نوع ارزان قیمت وارد بازار ایران خواهد شد.
قطعا در اینکه، مصرف بنزین در کشور بالاتر از حد معمول و چند برابر کشورهای اروپایی است شکی نیست و در این زمینه که ارائه سوخت‌های جایگزین، راهکاری بین‌المللی برای کاهش مصرف بنزین به حساب می‌آید نیز نباید تردید داشت، اما این نکته را نیز نباید فراموش کرد که استفاده از خودروهای هیبریدی در ایران، فرهنگ‌سازی خاص خود را می‌طلبد.
در حال حاضر آنچه که از هیبریدی‌ها در ذهن مشتریان ایرانی نقش بسته، خودروهایی بسیار گران، کم‌سرعت، کم‌شتاب و همچنین با محدودیت‌های تردد در جاده‌های شیب دار است، این در شرایطی است که به گفته کارشناسان، فول هیبریدی‌ها با کاهش سرعت و شتاب روبه‌رو نبوده و شیب جاده‌ها نیز تاثیری در قدرت موتور آنها نخواهد گذاشت.
همچنین آن‌طور که کارشناسان عنوان می‌کنند، هیبریدی‌ها در مقایسه با خودروهای معمولی، 5/2 الی 4هزار دلار گران‌تر هستند. در این زمینه البته رییس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و مصرف سوخت عنوان کرده که با کاهش عوارض گمرکی، خودروهای هیبریدی با قیمتی ارزان وارد کشور خواهند شد.
در حال حاضر خودروهای وارداتی که کمتر از شش لیتر می‌سوزانند، به ازای هر بیست و پنج صدم لیتر کاهش مصرف بنزین، پنج واحد از تعرفه واردات آنها کم می‌شود.
http://nlcs.k12.in.us/oljrhi/brown/power/images/hybrid-car-hyper.jpg

با توجه به اینکه رویانیان از مصرف سوخت 5/2 لیتری هیبریدی‌ها خبر داده، بنابراین باید عنوان کرد که این نوع خودروها، همین حالا از تخفیفی 70درصدی برخوردار و تعرفه آنها به 20درصد می‌رسد و حال که ستاد مدیریت قصد ارائه تسهیلات جدید به هیبریدی‌ها را دارد، احتمالا تعرفه واردات آنها به حداقل ممکن خواهد رسید.
هر چند رویانیان دقیقا به این موضوع که چه نوع خودرو هیبریدی قرار است وارد کشور شود، اشاره‌ای نداشته، اما با توجه به اینکه وی مصرف سوخت این نوع خودروها را 5/2 لیتر در هر 100 کیلومتر سیکل ترکیبی عنوان کرده است، ظاهرا خودروهای فول هیبرید میهمان آینده بازار ایران خواهند بود. خودروهایی که از دو منبع سوخت یعنی برق و بنزین بهره برده و بنزین مصرفی، به مثابه ژنراتور، بخش الکتریکی موتور را شارژ می‌کند.

جهان خودرو

روابط عمومی آکو فروم
12-29-2009, 12:49 AM
قیمت خودروی هیبریدی هوندا کمتر از تویوتا استشرکت خودروسازی هوندا خودروی هیبریدی خود را با قیمتی پايین تر از خودروی پريوس تویوتا به بازار عرضه مي کند.
این شرکت اعلام کرده است با اجرای این طرح، فروش خودروهای هیبریدی هوندا در جهان نه برابر مي شود.
قیمت خودروی اینسایت که خودروی هیبریدی تولید هوندا است در بازار 18 هزار و 970 دلار آمریکا خواهد بود و از سال آینده ميلادي به صورت انبوه به بازار جهان عرضه می شود. این خودرو یکی از چهار خودروی هیبریدی برتر جهان است که در نمایشگاه خودروی امسال مورد توجه بسیاری از دست اندرکاران به صنعت خودرو و کارشناسان این صنعت قرار گرفت.
هوندا در نظر دارد در سال 2009 میلادی 200 هزار خودروی هیبریدی به بازار عرضه کند و بیشترین سهم از تولیدات آن به کشورهای ژاپن، آمریکای شمالی و اروپا مي رود که با توجه به تفاوت قیمت آن با دیگر خودروهای هیبریدی درآمد کلانی برای این شرکت به همراه خواهد داشت.

منبع : دنیای اقتصاد

روابط عمومی آکو فروم
12-29-2009, 12:49 AM
اختصاصي ايرنا/ خودروي هيبريدي، آينده صنعت خودرو سازي ايران است
مديرعامل شرکت بهينه سازي مصرف سوخت کشور گفت: توليد خودروي هيبريدي از نظر کاهش آلايندگي محيط زيست، بالابودن کارآيي و مصرف کم انرژي آينده صنعت خودروسازي کشور است.

http://www.irna.ir/NewsMedia/Photo/Smal_Pic/2009%5C5%5C5%5Cimg633771198565625000.jpg
"عباس کاظمي" روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، با اشاره به اينکه ميانگين مصرف سوخت در خودروهاي هيبريدي دنيا سه ليتر در 100 کيلومتر است، افزود: شرکت بهينه سازي مصرف سوخت در راستاي ترويج توليد خودروهاي کم مصرف، بر توليد خودروهاي دو سوخته و هيبريدي تاکيد دارد.
وي درتوضيحي افزود: "هيبريد" ترکيبي از سوخت هاي بنزين، نفت گاز و برق است. زماني که خودرو نياز به انرژي ندارد، انرژي در باتري ها ذخيره و در زمان نياز به انرژي بيشتر، مصرف مي شود.
مديرعامل شرکت بهينه سازي مصرف سوخت کشور بااشاره به اينکه طرح تحقيقاتي توليد خودروي هيبريدي مکانيکي و الکتريکي در حال پيگيري است، افزود: شرکت بهينه سازي مصرف سوخت مساله توليد خودروي هيبريدي را با موسسه استاندارد ومحيط زيست دانشگاه
تهران و خودروسازان داخلي دنبال مي کند.
کاظمي ضمن بيان اينکه توليد اتوبوس هيبريدي با همکاري موسسه استاندارد و محيط زيست دانشگاه تهران، صباباتري و ايران خودرو در دست اجرا است، ابراز اميدواري کرد: در ده سال آينده توليد خودروهاي سواري سبک هيبريدي که فوق العاده کم مصرف و کم آلاينده هستند، افزايش يابد و در داخل شهرها تردد کنند.
به گفته وي، بازدهي خودروهاي هيبريدي دوبرابر است و به طور نمونه يکي از خودروسازان بزرگ کشور ژاپن به طور گسترده اي در اين زمينه فعاليت مي کند.
کاظمي با اشاره به اينکه قيمت خودروهاي هيبريدي در ابتدا سه برابر خودروهاي معمولي بود اما اکنون با انجام مطالعات و تحقيقات به يک و نيم برابر تقليل يافته است، افزود: هزينه سرمايه گذاري توليد اين نوع خودروها نسبت به خودروي معمولي 150 درصد است اما مصرف سوخت آنها يک دوم خودروهاي معمولي است. لذا صرفه جويي مصرف سوخت در اين نوع خودروها در يک زمان معقول، افزايش قيمت ساخت را جبران مي کند.
وي بااشاره به اينکه شرکت بهينه سازي مصرف سوخت براي خودروها تعيين معيار و رعايت برچسب انرژي را اجباري کرده است، خارج شدن خودروهاي پيکان و پاترول از چرخه توليد با حمايت مالي وزارت نفت را از اقدام هاي موثر در عرصه توليد خودروهاي کم مصرف در کشور عنوان کرد.
کاظمي با تاکيد براينکه خودروسازان کشور بايد همت بيشتري در خصوص توليد خودروهاي کم مصرف داشته باشند، از ارتقاي کيفيت استاندارد خودروها در سال جاري و سخت تر آن خبر داد.
وي تصريح کرد: شرکت بهينه سازي مصرف سوخت تعامل وسيعي با دنيا دارد و از تجارب آنها استفاده مي کند.
وي با تاکيد بر اصلاح قيمت انرژي در کشور، افزود: درآمد حاصل از اصلاح قيمت انرژي در کشور را مي توان صرف بهبود زيرساخت هاي مصرف انرژي کرد، ضمن آنکه با اصلاح قيمت انرژي حساسيت مصرف کننده در انتخاب کالاها و مصرف انرژي زياد مي شود.
به گفته کاظمي، شدت انرژي در ايران 936 تن و پنج برابر ميانگين دنيا است و از اين نظر ايران بعد از مجموعه جمهوري هاي تازه استقلال يافته شوروي سابق با شدت انرژي 1035 تن ، در مقام دوم دنيا قرار دارد.

روابط عمومی آکو فروم
12-29-2009, 12:54 AM
خودروهای میکروهیبریدی ایرانی در راهند

خودروهای هیبریدی یا همان خودروهای دونیرو در سه سطح میکروهیبرید، مایدهیبرید و فول هیبرید تولید می‌شوند که سطح میکروهیبرید به عنوان پایین‌ترین سطح اتوماسیون هیبرید با تعویض تنها 20 تا 30 قطعه در موتور خودرو قابل دسترسی است.
بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است شرکت‌های ایران خودرو و سایپا به ترتیب 30 هزار دستگاه سمند و 20 هزار دستگاه پراید را با فن‌آوری میکروهیبرید تولید کنند که این خودروها در گام نخست به عنوان تاکسی وارد سیستم حمل و نقل شهری خواهند شد.
به گزارش ایسنا، کارشناسان صنعت خودرو همواره این انتقاد را به شرکت‌های خودروسازی کشور وارد کرده‌اند که تاکنون توجه خاصی به تولید خودروهای کم‌مصرف و دوست دار محیط زیست نداشته‌اند؛ با این وجود به نظر می‌رسد حرکت در زمینه تولید خودروهای هیبریدی دست‌کم در سطوح پایین آن آغاز شده است.
خودروهای هیبریدی یا همان خودروهای دونیرو در سه سطح میکروهیبرید، مایدهیبرید و فول هیبرید تولید می‌شوند که سطح میکروهیبرید به عنوان پایین‌ترین سطح اتوماسیون هیبرید با تعویض تنها 20 تا 30 قطعه در موتور خودرو قابل دسترسی است.
از سوی دیگر خودروهای میکروهیبریدی از نظر ظاهری تفاوت چندانی با خودروهای معمولی ندارند، اما ویژگی اصلی این نوع خودروها این است که در صورت توقف آن‌ها در مدت زمان معین اگر راننده اعمالی مانند گاز دادن، تعویض دنده و چرخاندن فرمان را انجام ندهد، به صورت هوشمند خاموش می‌شوند و پس از انجام هر یک از این اعمال مجددا روشن می‌شوند. این حالت دقیقا مانند زمانی است که کاربر رایانه مدتی با رایانه کار نکند و در آن حالت رایانه به حالت standby می‌رود. در این حالت برق کمتری مصرف می‌شود، اما رایانه خاموش نمی‌شود.
در چنین شرایطی می‌توان انتظار داشت که مصرف سوخت خودروها بین هفت تا 12 درصد کاهش یابد. استفاده از چنین خودروهایی به ویژه در کلان‌شهرهایی مانند تهران که ترافیک‌های سنگینی دارند، می‌تواند باعث کاهش قابل ملاحظه مصرف بنزین شود.
تاکنون شرکت‌های سایپا و ایران خودرو هر یک نمونه‌هایی از این نوع خودرو را ساخته و مورد آزمایش قرار داده‌اند.
طرح ساخت خودروهای میکروهیبریدی از اواخر سال گذشته به صورت جدی در وزارت صنایع و معادن دنبال شد و در همین راستا نخستین جلسه برای اجرای این طرح در اردیبهشت ماه سال جاری تحت عنوان ستاد سیاستگذاری خودروهای هیبریدی در وزارت صنایع و معادن برگزار شد.
همچنین طرح اولیه تدوین شده‌ای که به تایید وزارت صنایع و معادن رسیده بود، اول شهریور سال گذشته از سوی معاونت صنایع و امور اقتصادی این وزارتخانه به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ارسال شد تا اعتبار در نظر گرفته شده برای آن طی زمان‌بندی انجام شده به شرکت‌های خودروسازی سایپا و ایران خودرو پرداخت شود.
تاکنون شرکت ایران خودرو در زمینه اجرای طرح ساخت خودروهای میکروهیبریدی از شرکت سایپا بهتر عمل کرده و بر این اساس ایران خودرو طرح اولیه خود را ارایه و تاییدیه آن‌را نیز دریافت کرده است و پیش‌بینی می‌شود که سمندهای میکروهیبریدی این شرکت شش تا هفت ماه پس از دریافت پیش پرداخت روانه بازار شوند.
در مورد قیمت خودروهای میکروهیبریدی نیز افشین روغنی ـ معاون امور صنایع و اقتصادی وزیر صنایع و معادن ـ گفته که در مجموع برای سطح میکروهیبرید، پیشنهاد افزایش قیمت 250 تا 400 هزار تومانی داده شده است.
بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که متوسط مصرف روزانه بنزین خودروها در ایران بیش از 2.5 برابر انگلستان و بیش از 4.5 برابر فرانسه است. در همین حال شاخص شدت مصرف انرژی در ایران 1037 است، در صورتی که این شاخص در سطح جهان 274 و در قاره آسیا 258 است. به عبارت دیگر مصرف انرژی در ایران نزدیک به 3.8 برابر مصرف جهانی و بیش از چهار برابر آسیاست.
از سوی دیگر متوسط مصرف روزانه بنزین خودروها در ایران بیش از سه برابر بالاترین مصرف‌کنندگان اروپایی یعنی انگلستان بوده که البته پس از سهمیه‌بندی بنزین متوسط مصرف در ایران کاهش یافت، اما هنوز متوسط مصرف روزانه بنزین خودروها در ایران بیش از 2.5 برابر انگلستان و بیش از 4.5 برابر فرانسه است که ارقام بسیار بالایی محسوب می‌شوند و اگر روند به شکل کنونی ادامه پیدا کند، تا سال 1400 هزینه‌ای بالغ بر 55 میلیارد دلار فقط برای واردات بنزین به کشور تحمیل خواهد شد؛ یعنی باید همه درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت کنونی کشور فقط برای واردات بنزین هزینه شود!
جالب است که بدانیم بر اساس بررسی‌های انجام شده، متوسط مصرف روزانه بنزین در خودروها در ایران حدود 10.75 لیتر است که این رقم در کشورهای مکزیک، انگلستان، آلمان، فرانسه و ژاپن به ترتیب 7.8، 3.5، 2.5، 1.9 و 2.5 لیتر است.
این در حالیست که تعداد خودروهای موجود در این چند کشور و همچنین تولید خودرو در آن‌ها بسیار بیشتر از ایران است. با این وجود به دلیل پایین بودن فن‌آوری تولید خودرو در ایران، مصرف بنزین خودروهای مورد استفاده در کشورمان بسیار بیشتر از کشورهای فوق است.

منبع : سایپا آنلاین

روابط عمومی آکو فروم
12-29-2009, 12:57 AM
غزال هيبريد ايراني با هيدروژن مي‌تازد!
نخستين خودرو هيبريد باتري - پيل سوختي ايران طراحي و ساخته شد

سرويس: علمي
1387/03/07
05-27-2008
14:16:02
8703-03957: كد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: علمي

پژوهشگران دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي موفق به طراحي و ساخت نخستين خودرو هيبريد باتري - پيل سوختي ايران شدند.

به گزارش خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين خودرو كه با موفقيت راه‌اندازي و تست شده حاصل تلاش يك تيم دانشجويي تحت سرپرستي دكتر سيد محمد تقي بطحايي، عضو هيات علمي دانشكده برق و رييس دانشگاه است.

براي آگاهي از اين پروژه پاي صحبت مهندس مرتضي رضازاده، مسئول آزمايشگاه سيستم‌هاي قدرت دانشكده نشستيم كه هدايت سيستم‌هاي مكانيكي و الكتريكي خودرو و جاسازي موتورهاي الكتريكي و باتري روي چرخ‌هاي جلو خودرو را برعهده داشته است.

به گفته وي در طراحي اين خودرو از شاسي و بدنه يك پرايد هاش‌بك استفاده شده كه موتور بنزيني آن كاملا حذف و به جاي آن، موتور الكتريكي پيل سوختي و چند باتري قرار داده شده است. نيروي محركه اصلي خودرو از باتري‌ها تامين شده و از پيل سوختي براي شارژ باتري و كاركرد پيوسته خودرو استفاده مي‌شود.

مهندس رضازاده درباره تغييرات اعمال شده در قسمت‌هاي مكانيكي خودرو پرايد به ايسنا گفت: از جمله اين تغييرات، برداشتن موتور احتراق و تعبيه دو موتور الكتريكي در محفظه جلو خودرو و برقراري ارتباط چرخ‌ها با موتور الكتريكي از طريق گيربكس طراحي شده توسط متخصصان دانشكده مكانيك است. همچنين در طراحي مكانيكي، فضاي مورد نياز براي باتري و سيم‌كشي‌هاي لازم در نظر گرفته شده است.

وي با بيان اين‌كه تمام مراحل تغيير شاسي خودرو توسط يكي از مهندسان در دانشكده مكانيك دانشگاه انجام شده است خاطرنشان كرد: به دليل پايين بودن توان پيل سوختي خريداري شده، وزن پرايد كاهش داده شده به طوري كه وزن كنوني خودرو هيبريدي با يك سرنشين - بدون بار - حدود 700 كيلوگرم است.

مسوول آزمايشگاه سيستم‌هاي قدرت دانشكده برق دانشگاه خواجه نصير درباره مشخصات فني خودرو هيبريدي غزال گفت: سيستم پيل سوختي خودرو كه از خارج كشور تهيه شده از نوع هوا - خنك و داراي فن خنك‌كننده، برد كنترلي مرطوب‌كننده، رگولاتور، فشارشكن و فيلتر تصفيه كننده هواي ورودي است و براي اتصال كپسول هيدروژن به پيل سوختي از يك مانومتر استفاده شده است.

وي سرعت اين خودرو را حدود 50 كيلومتر در ساعت عنوان و خاطرنشان كرد كه با تقويت موتور و گيربكس مي‌توان اين سرعت را افزايش داد.

به گفته مهندس رضازاده، بيشينه جريان پيل‌سوختي تعبيه شده تحت ولتاژ 26 ولت 46 آمپر است. چهار باتري خريداري شده براي اين خودرو هم داراي جريان 100 آمپر و ولتاژ 12 ولت مي‌باشند و وزن هركدام 23 كيلوگرم است. از آن جا كه مجموع ولتاژ باتري‌ها 48 ولت است از يك كانورتور براي رساندن ولتاژ پيل‌سوختي به 48 ولت استفاده شده است.

مصرف هيدروژن اين سيستم در حالت بار كامل در فشار يك اتمسفر 18 و نيم ليتر و خروجي آن 870 ميلي‌ليتر در دقيقه است.

وي با بيان اين‌كه سوخت مصرفي پيل سوختي گاز هيدروژن با خلوص بسيار بالا است، اظهار كرد: مي‌توان در ادامه تحقيقات با تعبيه يك رفورمر قوي، هيدروژن مورد نياز پيل را از گاز شهري تامين كرد.

مسئول آزمايشگاه سيستم‌هاي قدرت دانشكده برق دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي خاطرنشان كرد: توان هركدام از موتورهاي الكتريكي به كار رفته 1/1 كيلووات است كه با 50 درصد توان اسمي كار مي‌كنند ولي مي‌توان از تمام توان موتورها استفاده كرد.

وي تصريح كرد: پيل سوختي و كپسول هيدروژن در عقب خودرو جاسازي شده و باتري‌ها و موتورهاي الكتريكي در زير كاپوت جلو قرار دارند.

مهندس رضازاده خاطرنشان كرد: به دليل پيوسته بودن توان الكتريكي، اين خودرو همانند ساير خودروهاي برقي نيازي به دنده ندارد. اين خودرو آلايندگي صوتي هم ندارد و در حالت بار كامل سر و صداي آن در حد روشن بودن يك رايانه است.

وي تصريح كرد: زمان راه‌اندازي پيل سوختي خودرو از حالت خاموش در حدود 15 ثانيه است ولي چون طول عمر پيل سوختي خريداري شده در حدود 1500 ساعت است و تعداد دفعات روشن و خاموش كردن آن نبايد از 500 بار تجاوز كند استراتژي كنترلي پياده‌سازي شده در اين خودرو به صورتي است كه در بعضي از مواقع پيل سوختي خاموش بوده و در بعضي حالات پيل سوختي در حالت آماده به كار قرار مي‌گيرد. در وضعيت آماده به كار، باري به پيل سوختي اعمال نمي‌شود و مصرف سوخت آن بسيار كم است.

مهندس رضازاده، تخمين حالت شارژ باتري، پياده‌سازي مكانيكي، انتخاب موتور، تنظيم دور چرخ و دور موتور الكتريكي،‌ نوع جعبه ‌دنده و چرخ‌دنده، نحوه تامين توان مورد نياز خودرو توسط پيل سوختي و مصالحه بين حداكثر سرعت، قدرت و وزن خودرو را از مهمترين مسايل اجراي اين پروژه عنوان كرد و به ايسنا گفت: هدف اين طرح بيشتر انجام يك كار تحقيقاتي دانشجويي براي نمايش عملي بودن ساخت چنين خودرويي در داخل كشور بوده است. درواقع طراحي اين خودرو هيبريد با هدف مديريت انرژي صورت گرفته است.

http://207.176.218.145/Multimedia%5Cpics%5C1387%5C2%5CScience%5C131.jpg
http://207.176.218.145/Multimedia%5Cpics%5C1387%5C2%5CScience%5C128.jpg
http://207.176.218.145/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1139043&Lang=P

روابط عمومی آکو فروم
12-29-2009, 12:58 AM
قيمت خودروهاي هيبربدي 50 درصد گران تر است سال گذشته در مراسمي در مركز تحقيقات موتور ايران خودرو اولين خودروي هيربدي در ايران رونمايي شد، سمند ميكرو هيبريدي با كاهش 5 تا 7 درصدي مصرف سوخت استاندارد يورو 4 را پاس مي كرد و قرار شد توليد انبوه اين محصول در ابتدا ويژه تاكسي ها باشد و به مرور زمان بر روي ديگر خودروها نيز اين موتور نصب شود.احمد نعمت بخش دبير انجمن خودروسازان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در رابطه با توليد خودروهاي هيبريدي گفت: بر اساس اهداف و سياست هاي صنعت خودرو و چشم انداز آينده اين صنعت بخشي از خودروها به سمت خودروهاي هيبريدي مي روند.
وي با بيان اينكه قيمت خودروهاي هيبريدي نسبت به معمولي آن 40 تا 50 درصد گران تر توليد مي شود گفت: كميته اي در وزارت صنايع و معادن تشكيل شده است تا توليد خودروهاي هيبريدي را بررسي و پيگيري كند.
نعمت بخش معتقد است، موفقيت در توليد خودروهاي هيبريدي به جهت هزينه بر بودن مستلزم حمايت دولت است.
وي خاطر نشان كرد: به غير از ژاپن هيچ كشوري توليد انبوه خودروي هيبريدي نداشته است.
لازم به ياد آور است، مدل ديگر هيبريدي ها ، خفيف دو رگه است كه در زمان ترمزگيري انرژي را به صورت الكتريكي در انبار ذخيره و هنگام شتاب گيري اين انرژي را بازيابي و به چرخ ها منتقل مي كند كه ايران در محصول خود از اين نوع موتور هيبريدي استفاده كرده است./س

sarkhosh
12-29-2009, 01:33 AM
سلام خسته نباشید
مطالب همگی فوق العاده است اما این یکی جالب تر از همه بود - سپاس

روابط عمومی آکو فروم
12-29-2009, 01:37 AM
سلام خسته نباشید
مطالب همگی فوق العاده است اما این یکی جالب تر از همه بود - سپاس
ممنون جناب سرخوش
شمالطف دارید
خوشحالم مطالب مورد توجه کاربران قرار میگیره
موفق باشید

روابط عمومی آکو فروم
12-29-2009, 01:43 AM
خودرو ارزان پژو در ايران
مدير عمليات پژو در ايران در حاشيه نمايشگاه پاريس عنوان كرد:


http://www.magiran.com/ppic/3360/1632/16-1.jpg


گروه خودرو- نمايشگاه بين المللي خودرو پاريس پنج شنبه گذشته با رونمايي خودرو سيتروئن پيكاسو و سخنراني كريستين استرف مديرعامل گروه پژو سيتروئن در جمع خبرنگاراني از سراسر دنيا از جمله ايران به طور رسمي گشايش يافت.
دو سال قبل و در آخرين دوره از اين نمايشگاه 5/1ميليون نفر از سراسر جهان از نمايشگاه مذكور ديدن كردند اين در حالي است كه بسياري از شبكه هاي خبري فرانسه همزمان با رونمايي نمايشگاه پاريس عنوان كرده اند كه جو بسيار بدي كه هم اكنون بر صنعت خودروسازي جهان حاكم است، نمايشگاه بين المللي خودرو پاريس را نيز تحت تاثير قرار داده است. تلاش شركت هاي خودروساز براي توليد خودروهاي ارزان قيمت با مصرف سوخت كمتر و پاك تر همزمان با افزايش قيمت سوخت و رغبت مصرف كنندگان به استفاده از اين نوع خودروها، وضعيت جديدي را براي اين صنعت رقم زده است. اين در حالي است كه بسياري از شركت هاي خودروساز از احتمال كاهش توليد خبر داده اند به طوري كه رنو با توجه به حذف فرصت هاي شغلي در اين شركت، اعلام كرده كه قادر به توسعه فن آوري هاي گران قيمت نيست. اوضاع بحراني سوخت در آمريكا و تاثير آن بر صنعت خودروسازي اين كشور خيلي زودتر از آنچه كه كارشناسان پيش بيني مي كردند به اروپا سرايت و وضعيت جديدي را براي خودروسازي هاي اين قاره سبز به وجود آورده است.
در هر حال نمايشگاه بين المللي خودرو پاريس كه قدمتي 110ساله دارد همچون سال هاي گذشته با شكوه و عظمت خاصي برگزار شد. در اين نمايشگاه خبرنگاران ايراني نيز به ابتكار شركت هاي ايران خودرو و پژو حضور يافته اند تا اخبار و گزارش هاي خود را از اين رويداد مهم خودرويي به رسانه هاي كشور منتقل سازند.
همكاري دو جانبه تا سال 2014
به گزارش خبرنگار اعزامي دنياي اقتصاد به پاريس، فردريك فابق مديرعمليات پژو در ايران در حاشيه نخستين روز برگزاري اين نمايشگاه در جمع خبرنگاران ايراني اعلام كرد كه ايران خودرو و پژو با همكاري يكديگر تا سال 2014 پنج نوع خودرو جديد به بازار ايران و جهان عرضه خواهند كرد.
او ادامه داد: دو خودرو جايگزين پژو 405 و پارس، يك خودرو سبك تجاري، يك خودرو همكلاس پژو 206 و خودرو مردمي (ارزان قيمت)، پنج محصول مورد اشاره هستند.وي افزود: پژو اعتقاد دارد كه رويكرد مشتريان ايراني بيشتر به سمت خودروهاي ارزان تر است، لذا قصد داريم براي كساني كه براي نخستين بار قصد خريد خودرو را دارند و نمي خواهند براي آن هزينه زيادي بپردازند، خودرويي مقرون به صرفه به بازار عرضه كنيم.وي همچنين اظهار كرد: با توجه به موفقيت محصولات تجاري سبك پژو در بازار منطقه، مطمئنيم كه فرصت خوبي براي عرضه اين نوع محصولات در بازار ايران وجود دارد.وي درباره تيراژ و قيمت محصولات ياد شده اعلام كرد: تيراژ سالانه خودرو جايگزين پژو 405 حدود 120هزار دستگاه با محدوده قيمت 9 تا 13هزار يورو خواهد بود. همچنين جايگزين پژو پارس با قيمت 15 تا 18 هزار يورو سالانه تا 50هزار دستگاه توليد و عرضه خواهد شد.مديرعمليات ايران در شركت پژو اضافه كرد: خودرو همكلاس پژو 206 هاچ بك و اس. دي نيز با محدوده قيمت 9 تا 14هزار يورو عرضه مي شود و تيراژ آن 80هزار دستگاه خواهد بود.
او با بيان اين كه هدف شركت پژو در بازار ايران رقابت با رنو و محصول تندر 90 نيست، گفت: در ايران سالانه بالغ بر 250هزار دستگاه خودرو با برند پژو توليد مي شود كه براي افزايش سهم برند پژو در اين بازار، يكي از برنامه ها، عرضه محصولي براي رقابت با محصولات ارزان قيمت پرفروش است.
گزارش ديگري از خبرنگار اعزامي ما از نمايشگاه بين المللي خودرو 2008 پاريس حاكي است كه مارك دي كرگاريو مسوول بازاريابي پژو در بخش ايران در جريان روز نخست اين نمايشگاه از عرضه يك هزار دستگاه پژو 407 در مرحله اول به بازار ايران خبر داده كه تا سال 2014، تعداد آن به 20هزار دستگاه خواهد رسيد.
وي افزوده است: براساس مطالعات مشترك شركت هاي سيتكو و پژو در بازار ايران، پژو 407 در بازار ايران نسبت به رقباي خود از جمله هيونداي – آزرا، هيونداي – سوناتا، تويوتا – كمري برتري داشته و هم رديف خودروهاي بنز و بي ام و هم كلاس خود مي باشد.
پژو 407 جديد كه در يك ماه اخير به بازار اروپا عرضه شده، در دو مدل گيربكس دستي و اتوماتيك با حجم موتور 2هزار سي سي و مصرف سوخت چرخه تركيبي 1/8 ليتر در 100 كيلومتر در بازار ايران عرضه خواهد شد. هفتاد درصد اين خودروها با گيربكس اتوماتيك و مابقي با گيربكس دستي روانه بازار ايران خواهد شد.
از ورساي تا پاريس
بر طبق اطلاعات مندرج در سایت نمایشگاه مذكور، پاریس در سال 1898 میلادی اولین میزبان نمایشگاه خودرو در جهان بود. از آن زمان تاکنون برگزاری نمایشگا ه هاي خودرو در جهان مرسوم شد و هر دو سال یک بار در پاریس این حادثه بزرگ صنعت خودرو تکرار مي شود. مدل هاي تازه اي که در این نمایشگاه عرضه مي شوند قبل از اینکه به معرض دید عموم گذاشته شوند مورد آزمایش قرار مي گیرند. یکی از ساده ترين آزمایش هايی که روی خودرو هاي موجود در نمایشگاه انجام مي شود، این است که باید مسافت بین ورسای تا پاریس را با این خودروها طی کرد تا صحت و سلامت فنی خودرو تضمین شود. تا سال 1922 میلادی تنها خودرو هاي تولیدی فرانسه یعنی خودرو هاي تولید شده توسط شرکت هاي پژو، رنو و سیتروئن مي توانستند تولیدات خود را به بازار عرضه کنند. در فاصله سال هاي 1939 تا حدود سال 1946 میلادی این نمایشگاه تعطیل شد. در این سال ها درگیری جنگ هاي جهانی و مشکلات اقتصادی پیرامون آن سبب شد تا توليد کنندگان سرمایه گذاري کافی در این زمینه انجام ندهند و فضا برای برگزاری نمایشگاه مناسب نباشد. بالاخره در سال 1948 میلادی یعنی بعد از بازگشتن صلح به اقتصاد جهانی و پشت سر گذاشته شدن جنگ جهانی دوم دوباره مدل هاي تازه خودرو هاي فرانسوی به بازار عرضه شد. در فاصله دهه 1960 تا 1970 میلادی بود که نمایشگاه خودروی پاریس میزبان خودروی پورشه 911، پلی مواث باراکودا و در نهايت فولکس واگن گلف بود. این اولین باری بود که تولیدات غیر فرانسوی به نمایشگاه راه یافت و عرضه آن سبب شد تا فروش این محصولات در جهان افزایش یابد. از طرف دیگر اعتبار بیشتري برای نمایشگاه پاریس به ارمغان آورد و سبب شد تا با دیگر نمایشگاه هاي بر پا شده در جهان متفاوت باشد. اما تا سال 1976 میلادی هنوز ورود تولیدات غیر فرانسوی به این نمایشگاه آزاد نشده بود.
در سال 1976 میلادی تصمیم گرفته شد که نمایشگاه خودروی پاریس به یک نمایشگاه بین المللي تبدیل شود و تولیدات تمامي شرکت هاي خودروسازی جهان در آن به نمایش گذارده شود. در سال 1988 میلادی این نمایشگاه که پیش از این نمایشگاه موتور پاریس نام داشت عنوان امروزی خود یعنی نمایشگاه خودروی پاریس را به خود اختصاص داد. در سال هاي اخیر این نمایشگاه از اعتبار بسیار زیادی در جهان برخوردار شده است که یکی از دلایل آن قدمت زیاد آن در جهان و دلیل دیگر آن معرفی مدل هاي تازه خودرو برای اولین بار در این نمایشگاه است. در نمایشگاه خودروی پاریس در سال 2008 میلادی انواع خودروها به نمایش گذاشته شده است. انواع خودروها از خودرو هاي کوچک و اسپرت که میزان مصرف سوخت در آنها پایین است تا خودرو هاي بسیار گران قیمت و لوکسی که کسی به میزان مصرف آنها توجه و دقتی ندارد. در این نمایشگاه شرکت تویوتا برای اولین بار خودروی هیبریدی خود را به معرض نمایش گذاشته که قیمت پایه آن 20 هزار دلار امریکا است.
نماینده شرکت هوندا در این مورد مي گوید: ما خودروی هیبریدی خاصی تولید کردیم که به دلیل قیمت پایین بتواند وارد زندگی تمام مردم شود. خودرویی که بتواند تمام دارندگان خودرو را به سمت خرید آن و به دنبال آن کاهش مصرف سوخت هدایت کند. در میان خودرو هاي گران قیمتی که به این نمایشگاه آمده اند، مي توان به خودروی مدل کالیفرنیا تولید شده توسط شرکت فراری و سری هفتم خودروی بی.ام.دبلیو سال 2009 اشاره کرد. این دو خودرو گران ترين خودرو هاي نمایشگاه هستند.
بعد از آنها مي توان به تولیدات شرکت هاي مرسدس بنز، Audi و تولید شرکت نیسان اشاره کرد. بر طبق گزارش ارائه شده توسط سایت نمایشگاه شرکت شورلت خودروی مدل ولت و شورلت کروز خود را به نمایشگاه فرستاده است. شرکت خودروسازی Audi چندین مدل را به نمایشگاه ارائه کردکه از جمله آنها مي توان به Audi RS6 ، Audi A6، Audi S4 اشاره کرد. سری سه و هفت شرکت بی ام دبلیو، مدل هاي پانامرا و cayenne S Transsyberia 2010 تولیدی پورشه ، اوندلیوس تولیدی رنو و مدل پیکسو تولید نیسان از دیگر خودرو هايی هستند که در این نمایشگاه خودرو به معرض نمایش گذاشته شده اند. در روز دوم اکتبر مدل هاچ بک مگان تولیدی رنو، مدل Soul2009 تولیدی کیا، مدل اي 20 تولید هیوندای، مدل اینسایت کانسپت تولید هوندا از دیگر مدل هاي موجود در نمایشگاه بودند.
بر طبق گزارش هاي موجود کیفیت تولیداتی که در این نمایشگاه به مصرف كنندگان ارائه مي شود نسبت به سال هاي گذشته بالاتر است و بر شمار خودرو هاي هیبریدی و خودرو هايی که میزان مصرف سوخت کمتری دارند افزوده شده است.در این نمایشگاه بیشتر از 20 خودروی هیبریدی عرضه مي شود که برخی از آنها در سال 2010 میلادی به بازار مصرف ارائه خواهد شد و برخی بعد از اتمام نمایشگاه بر اي فروش به بازار فرستاده مي شود. به همین دلیل این نمایشگاه نه تنها ازنظر تولید كنندگان بلکه از نظر مصرف كنندگان نیز بسیار مهم است و نمي توان آن را با نمایشگاه ه هاي دیگر از قبیل نمایشگاه خودروی فرانکفورت آلمان و نمایشگاه خودروی توکیو مقایسه کرد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

روابط عمومی آکو فروم
12-29-2009, 01:45 AM
رونمايي از مدل جديد خودروي هيبريدي تويوتا
خبرگزاري فارس: شركت خودروسازي تويوتاي ژاپن قصد دارد به منظور گسترش تكنولوژي سبز در بازار جهاني خودرو ، مدل جديد خودروهاي هيبريدي خود را پس از مدل پريوس رونمايي و عرضه كند
http://media.farsnews.com/Media/8401/Images/jpg/A0089/A0089581.jpg

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از خبرگزاري فرالنسه ، اين خودروي جديد كه ساي نام دارد دومين خودروي هيبريدي تويوتا پس از مدل پريوس به شمار مي رود . خودروي ساي قرار است از 7 دسامبر تنها در بازار ژاپن به فروش برسد . سه هزار دستگاه از اين خودرو قرار است ماهيانه به فروش برسد . تويوتا هنوز هيچ برنامه اي براي فروش جهاني اين خودرو ندارد . خودروهاي هيبريدي در مقايسه با خودروهاي بنزيني و گازي از مصرف بهينه انرژي بيشتري برخوردار هستند . اتخاذ سياستهاي حمايتي از سوي دولت ژاپن موجب شده تا تقاضا براي خريد پريوس و ساير خودروهاي هيبريدي موجود در بازار ژاپن به شدت افزايش يابد . افزايش فروش خودروهاي هيبريدي كمك زيادي به شركت تويوتا كرده تا در برابر آثار منفي بحران اقتصادي و مالي جهان مقاومت كند . خودروي ساي در هر 23 كيلومتر يك ليتر سوخت مصرف مي كند . مصرف پريوس نيز يك ليتر در هر 38 كيلومتر است . البته موتور خودروي ساي 4/2 ليتري و موتور پريوس 8/1 ليتري است . قيمت خودروي ساي نيز بيشتر از پريوس است . قيمت پايه ساي بيش از 38/3 ميليون ين معادل 37500 دلار تعيين شده در حالي كه قيمت نسل سوم پريوس تنها 2 ميليون ين معادل 22 هزار دلار است . ساي در زبان ژاپني به معناي نعمت خدادادي و رنگ است .

sarkhosh
12-29-2009, 01:49 AM
:eek:خودروهای میکروهیبریدی ایرانی در راهند

خودروهای هیبریدی یا همان خودروهای دونیرو در سه سطح میکروهیبرید، مایدهیبرید و فول هیبرید تولید می‌شوند که سطح میکروهیبرید به عنوان پایین‌ترین سطح اتوماسیون هیبرید با تعویض تنها 20 تا 30 قطعه در موتور خودرو قابل دسترسی است.
بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است شرکت‌های ایران خودرو و سایپا به ترتیب 30 هزار دستگاه سمند و 20 هزار دستگاه پراید را با فن‌آوری میکروه|یبرید تولید کنند که این خودروها در گام نخست به عنوان تاکسی وارد سیستم حمل و نقل شهری خواهند شد.
به گزارش ایسنا، کارشناسان صنعت خودرو همواره این انتقاد را به شرکت‌های خودروسازی کشور وارد کرده‌اند که تاکنون توجه خاصی به تولید خودروهای کم‌مصرف و دوست دار محیط زیست نداشته‌اند؛ با این وجود به نظر می‌رسد حرکت در زمینه تولید خودروهای هیبریدی دست‌کم در سطوح پایین آن آغاز شده است.
خودروهای هیبریدی یا همان خودروهای دونیرو در سه سطح میکروهیبرید، مایدهیبرید و فول هیبرید تولید می‌شوند که سطح میکروهیبرید به عنوان پایین‌ترین سطح اتوماسیون هیبرید با تعویض تنها 20 تا 30 قطعه در موتور خودرو قابل دسترسی است.
از سوی دیگر خودروهای میکروهیبریدی از نظر ظاهری تفاوت چندانی با خودروهای معمولی ندارند، اما ویژگی اصلی این نوع خودروها این است که در صورت توقف آن‌ها در مدت زمان معین اگر راننده اعمالی مانند گاز دادن، تعویض دنده و چرخاندن فرمان را انجام ندهد، به صورت هوشمند خاموش می‌شوند و پس از انجام هر یک از این اعمال مجددا روشن می‌شوند. این حالت دقیقا مانند زمانی است که کاربر رایانه مدتی با رایانه کار نکند و در آن حالت رایانه به حالت standby می‌رود. در این حالت برق کمتری مصرف می‌شود، اما رایانه خاموش نمی‌شود.
در چنین شرایطی می‌توان انتظار داشت که مصرف سوخت خودروها بین هفت تا 12 درصد کاهش یابد. استفاده از چنین خودروهایی به ویژه در کلان‌شهرهایی مانند تهران که ترافیک‌های سنگینی دارند، می‌تواند باعث کاهش قابل ملاحظه مصرف بنزین شود.
تاکنون شرکت‌های سایپا و ایران خودرو هر یک نمونه‌هایی از این نوع خودرو را ساخته و مورد آزمایش قرار داده‌اند.
طرح ساخت خودروهای میکروهیبریدی از اواخر سال گذشته به صورت جدی در وزارت صنایع و معادن دنبال شد و در همین راستا نخستین جلسه برای اجرای این طرح در اردیبهشت ماه سال جاری تحت عنوان ستاد سیاستگذاری خودروهای هیبریدی در وزارت صنایع و معادن برگزار شد.
همچنین طرح اولیه تدوین شده‌ای که به تایید وزارت صنایع و معادن رسیده بود، اول شهریور سال گذشته از سوی معاونت صنایع و امور اقتصادی این وزارتخانه به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ارسال شد تا اعتبار در نظر گرفته شده برای آن طی زمان‌بندی انجام شده به شرکت‌های خودروسازی سایپا و ایران خودرو پرداخت شود.
تاکنون شرکت ایران خودرو در زمینه اجرای طرح ساخت خودروهای میکروهیبریدی از شرکت سایپا بهتر عمل کرده و بر این اساس ایران خودرو طرح اولیه خود را ارایه و تاییدیه آن‌را نیز دریافت کرده است و پیش‌بینی می‌شود که سمندهای میکروهیبریدی این شرکت شش تا هفت ماه پس از دریافت پیش پرداخت روانه بازار شوند.
در مورد قیمت خودروهای میکروهیبریدی نیز افشین روغنی ـ معاون امور صنایع و اقتصادی وزیر صنایع و معادن ـ گفته که در مجموع برای سطح میکروهیبرید، پیشنهاد افزایش قیمت 250 تا 400 هزار تومانی داده شده است.
بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که متوسط مصرف روزانه بنزین خودروها در ایران بیش از 2.5 برابر انگلستان و بیش از 4.5 برابر فرانسه است. در همین حال شاخص شدت مصرف انرژی در ایران 1037 است، در صورتی که این شاخص در سطح جهان 274 و در قاره آسیا 258 است. به عبارت دیگر مصرف انرژی در ایران نزدیک به 3.8 برابر مصرف جهانی و بیش از چهار برابر آسیاست.
از سوی دیگر متوسط مصرف روزانه بنزین خودروها در ایران بیش از سه برابر بالاترین مصرف‌کنندگان اروپایی یعنی انگلستان بوده که البته پس از سهمیه‌بندی بنزین متوسط مصرف در ایران کاهش یافت، اما هنوز متوسط مصرف روزانه بنزین خودروها در ایران بیش از 2.5 برابر انگلستان و بیش از 4.5 برابر فرانسه است که ارقام بسیار بالایی محسوب می‌شوند و اگر روند به شکل کنونی ادامه پیدا کند، تا سال 1400 هزینه‌ای بالغ بر 55 میلیارد دلار فقط برای واردات بنزین به کشور تحمیل خواهد شد؛ یعنی باید همه درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت کنونی کشور فقط برای واردات بنزین هزینه شود!
جالب است که بدانیم بر اساس بررسی‌های انجام شده، متوسط مصرف روزانه بنزین در خودروها در ایران حدود 10.75 لیتر است که این رقم در کشورهای مکزیک، انگلستان، آلمان، فرانسه و ژاپن به ترتیب 7.8، 3.5، 2.5، 1.9 و 2.5 لیتر است.
این در حالیست که تعداد خودروهای موجود در این چند کشور و همچنین تولید خودرو در آن‌ها بسیار بیشتر از ایران است. با این وجود به دلیل پایین بودن فن‌آوری تولید خودرو در ایران، مصرف بنزین خودروهای مورد استفاده در کشورمان بسیار بیشتر از کشورهای فوق است.

منبع : سایپا آنلاین
مرسسسسسسسسسسسسسسسسسسی خیلی با حال بود .
;)

ACO
12-29-2009, 02:35 AM
sarkhosh (http://acoforum.org/member.php?u=12)
عزیز ؟
برای تشکر کردن از کاربران واسه نوشته های مفیدشون یک بار هم کافیه
لطفا در ارسال پستهاتون کمی دقت کنین
نظر شما انتقاد شما چه مثبتش چه منفیش باعث قوت قلب و خوشحالی ماست
منتهی کمی رعایت کنین لطفا
مرسی

ACO
01-03-2010, 12:29 AM
سال‌هاي طلايي براي خودروهاي هيبريدي
جام جم آنلاين: 1898 اولين خودروي هيبريدي توسط فرديناند پورشه طراحي شد. اين خودرو، از نوع سري4 بود كه يك موتور درونسوز از طريق يك ژنراتور، چهار موتور الكتريكي را روي چهارچرخ به حركت در مي‌آورد.
http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1388/10/02/100926022722.jpg
1959 با ايجاد تغييرات در اولين خودروي الكتريكي پايه ‌ترانزيستوري، راه را براي طراحي خودروهاي مدرن هيبريدي هموار كرد. هني كيلووات اولين خودروي مدرن هيبريدي متولد شد و گرچه فروش خوبي نداشت، ولي توليد آن نقطه عطفي در طراحي خودروهاي الكتريكي مدرن تلقي شد.
1970- 1960 كارهاي جديد انجام شده توسط ويكتور واك يكي از دانشمندان همكار پروژه هني كيلووات، لقب پدرخوانده هيبريد را براي وي به‌ارمغان آورد.
1978 سيستم هيبريدي احياي انرژي سينتيكي‌ ترمز كه هدف اصلي بسياري از سيستم‌هاي امروزي است، طراحي و ساخته شد، اين سيستم را ديويد آرتور، روي يك خودروي اوپلGT نصب كرد.
1993 پروژه‌اي براي طراحي و توليد خودروهاي قرن 21، توسط دولت بيل كلينتون آغاز شد. در اين پروژه به شركت‌هاي خودروساز تاكيد شد به سمت توليد خودروهاي هيبريدي بروند. با به نتيجه رسيدن اين پروژه، پروژه جايگزيني خودروهاي سوخت فسيلي با خودروهاي هيدروژني در سال 2001 در اولويت كاري دولت آمريكا قرار گرفت.
1997 تويوتا پريوس براي اولين بار در اين سال در ژاپن و در سال 2001 در آمريكا به توليد انبوه رسيد. اين خودرو از زمان ورود به بازار، پرطرفدارترين خودروي هيبريدي بود.
1999 هوندا اينسايت اولين خودروي هيبريدي بود كه به صورت انبوه وارد بازار آمريكا شد. اين خودرو در حال حاضر فاقد توان رقابت با تويوتا پريوس است، اما هنوز براساس علاقه‌مندي و سفارش مشتريان توليد مي‌شود.
2002-2000 خودروهاي برقي هيبريدي Plug In كه به وسيله برق خانگي شارژ مي‌شدند، توسعه يافتند. اين خودروها براي مسافرت‌هاي كوتاه و درون شهري نيازي به سوخت فسيلي ندارند.
2005 تويوتا خودروهاي هيبريدي چهار محوره ‌خود ،‌ لندر و لكسوس 400PX را روانه بازار كرد كه از يك موتور الكتريكي براي راه‌اندازي چرخ‌هاي عقب استفاده مي‌كنند و در نتيجه نيازي به ديفرانسيل عقب ندارند.
2009 مرسدس بنز400S هيبريدي به عنوان نخستين سري خودروهاي هيبريدي با باتري ليتيوم يوني شركت مرسدس بنز معرفي شد. اين خودرو همچنين كم‌مصرف‌ترين محصول مرسدس بنز در رده خودروهاي سواري سدان گران‌قيمت با موتور بنزيني اعلام شده كه در هر 100 كيلومتر حدود 9/7 ليتر سوخت مصرف مي‌كند.

روابط عمومی آکو فروم
01-03-2010, 01:18 AM
X6 Active Hybrid‏ ، تبلور تکنولوژِی برتر آلمان ‏
http://cariran2.persiangig.com/BMW%20X6/1758178.jpg


زمانی که در نمایشگاه فرانکفورت ۲۰۰۷ شرکت ب ام و از نسل جدید ب ام و X6 پرده برداشت وعده ی تولید گونه ی هیبریدی آن را داد . اینک که دو سال از آن موقع می گذرد ; در آستانه ی نمایشگاه فرانکفورت 2009 ب ام و به قول خود وفا کرده و گونه ی هیبریدی این SAC زیبا و دلربا را آماده کرده است .

http://cariran2.persiangig.com/BMW%20X6/6771043.jpg

باید گفت که هیبریدی کردن به سبک ب ام و هم قواعد خاص خود را دارد ! در X6 هیبریدی سه موتور نصب شده است . اولین موتور که از نوع درون سوز است با داشتن هشت سیلندر و 4/4 لیتر حجم می تواند 400 اسب بخار را تولید نماید . دو موتور دیگر که الکتریکی هستند 91 و 86 اسب بخار قدرت دارند .

http://cariran2.persiangig.com/BMW%20X6/1554621.jpg

اما جالب است نحوه ی فعالیت این موتورها در کنار هم را بدانید : جعبه دنده ی هفت سرعته ی اتوماتیکی که از نوع ECVT ( جعبه دنده ای که ضرایب آن به طور دائم در حال تغییر است ) دارای دو حالت است . حالت اول که مخصوص توقف و حرکت های مداوم و به طور کلی سرعت های پایین است و حالت دوم که در سرعت های بالاتر و زمانی که نیروی بیشتری مورد نیاز است کاربرد دارد .

http://cariran2.persiangig.com/BMW%20X6/2798816.jpg

در حالت اول یکی از موتورهای الکتریکی وظیفه ی تامین نیروی مورد نیاز را بر عهده دارد . این موتور می تواند تا مسافت 5/2 کیلومتر خودرو را به تنهایی به پیش ببرد به شرط این که سرعت خودرو از 60 کیلومتر در ساعت تجاوز نکند . بدین ترتیب در ترافیک های درون شهری که اتومبیل ها به طور دائم در حال حرکت و توقف هستند X6 هیبریدی هیچ آلاینده ای تولید نمی کند !

http://cariran2.persiangig.com/BMW%20X6/4007135.jpg

اما زمانی که سرعت خودرو از محدوه ی ذکر شده بالا می رود حالت دوم رخ می دهد . یعنی موتور درون سوز پرقدرت وارد عمل شده و موتور الکتریکی دیگر ( موتوری که تاکنون خاموش بود ) نیز نقش ژانراتور را بر عهده می گیرد . هر چه سرعت خودرو بالاتر می رود موتور درون سوز تامین نیروی حرکت را بیشتر بر عهده می گیرد .

http://cariran2.persiangig.com/BMW%20X6/4833287.jpg

حداکثر توان 480 اسب بخاری این خودرو در کنار گشتاور حیرت انگیز 575 پوندفوتی ! شتاب صفر تا 96 کیلومتر بی نظیر 4/5 ثانیه ای را به ارمغان آورده است ! اما با وجود این توانایی ها میزان مصرف سوخت X6 در حدود 20 درصد کاهش پیدا کرده و میزان تولید گاز دی اکسید کربن نیز به 231 گرم در کیلومتر رسیده است .

http://cariran2.persiangig.com/BMW%20X6/7161243.jpg

باتری در نظر گرفته شده برای این SAC از نوع نیکل - متال است که توان 4/2 کیلووات ساعتی را داراست . شاید قیمت گران یا ملاحظات ایمنی عامل عدم استفاده ی ب ام و از باتری های پیشرفته ی لیتیوم - یون بوده است چرا که این باتری ها بسیار پربازده هستند و عدم استفاده از آن ها در یک خودروی جدید و پیشرفته کمی عجیب به نظر می رسد .
در X6 مواردی - که دیگر به آن ها عادت کرده ایم - نظیر سیستم توقف - حرکت خودکار ; بازیابی انرژی ترمز و فرمان الکتریکی نصب شده است .

http://cariran2.persiangig.com/BMW%20X6/7657106.jpg

روابط عمومی آکو فروم
01-05-2010, 06:07 PM
فراری هیبریدی در ژنو

http://www.machinemag.com/imagenews/m-7-912.jpg
کمپانی فراری که به دلیل تولید پیشرانه های حجم بالا با تولید co2 زیاد، زیر فشار محافل دوستدار محیط زیست قرار دارد، تمام سعی خود را برای کاهش این آلاینده بکار گرفته است.
در همین ارتباط خبر متعجب کننده از فراری اینست که در نمایشگاه امسال اتومبیل ژنو، نمونه هیبریدی مدل 599 fiorano عرضه خواهد شد. این خودرو با بهره گیری از «سیستم بازیافت انرژی سینتیک» موسوم به kers و اتکا به باتری های لیتیوم یون مستقر روی اکسل عرضی محور عقب در کنار یک موتور الکتریکی می رود تا نام فراری را نیز در کنار هیبریدی ها ثبت کند. هدف فراری از بکارگیری این سامانه، فقط کاهش آلایندگی محصولاتش است و قصد ندارد از آنها برای ایجاد حرکت استفاده کند.
تهیه خبر: مهندس جواد علیپور صدری
تاریخ ارسال: شنبه 12 دی 1388

روابط عمومی آکو فروم
01-06-2010, 11:58 PM
اولین نسل خودروهای هیبریدی B.M.W
نویسنده : carx1 & carnp
نسل اول خودروهای هیبریدی تولید شده توسط شرکت بی. ام .و آلمان تا اواخر سال 2011 میلادی به بازار مصرف عرضه خواهد شد.
http://images.thecarconnection.com/sml/2010-bmw-activehybrid-x6_100232533_s.jpg
2010 BMW ActiveHybrid X6به گفته سخنگوی بی .ام .و این خودروها هم‌اکنون در مرحله آزمایشی هستند و انتظار می‌رود تا انتهای سال 2010 میلادی تمامی نواقص آن بر طرف شود. این خودروها رقیب اصلی خودروهای لکسوس LF-CH خواهند بود.
http://www.carpages.co.uk/lexus/lexus_images/lexus-lf-ch-10-09-09.jpg
و موتورهای الکتریکی و باتری‌های لیتیوم یونی بسیار قدرتمندی که در آنها وجود دارد سبب می‌شود تا خودروهای مذکور توان حرکت با سرعت‌های بالا را داشته باشند. گفته می‌شود تمامی تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای که در ساخت نسل ششم و هفتم خودروهای بی ام و استفاده شده بود در تولید نسل اول خودروهای هیبریدی به کار گرفته شده است.

روابط عمومی آکو فروم
01-06-2010, 11:59 PM
زمزمه واردات خودروی هیبریدی

ظاهرا خودروهای فول هیبرید میهمان آینده بازار ایران خواهند بود.

دنیای اقتصاد- اگر چه رییس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و مصرف سوخت، هفته گذشته خودروسازان داخلی را تهدید کرد که اگر محصول هیبریدی به تولید نرسانند، ستاد با کاهش عوارض گمرکی، راه ورود این نوع خودروها را به کشور هموار خواهد کرد، اما ظاهرا تهدیدات محمد رویانیان، خیلی زودتر از آنچه که خودروسازان فکرش را بکنند عملی خواهد شد، زیرا وی روز گذشته، عنوان کرد که با ارائه تخفیف‌های گمرکی، خودروهای هیبریدی، آن هم از نوع ارزان وارد بازار ایران خواهد شد.


خودروی هیبریدی‌ وارد می‌کنیم
گروه خودرو- طی سال‌های گذشته، صعود سرسام‌آور مصرف بنزین در کشور، دولت را بر آن داشت تا با جایگزینی سوختی با نام گاز (CNG) به خودروها، از عادت بنزینی ایرانی‌ها کاسته و مصرف این سوخت را کاهش دهد، این در حالی است که این روزها دولتی‌ها از هیبرید به عنوان دارویی دیگر برای درمان درد کهنه بنزین یاد می‌کنند.
رییس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و مصرف سوخت، هفته گذشته خودروسازان داخلی را تهدید کرد که اگر محصول هیبریدی به تولید نرسانند، ستاد با کاهش عوارض گمرکی، راه ورود این نوع خودروها را به کشور هموار می‌کند، این در شرایطی است که ظاهرا تهدیدات محمد رویانیان، خیلی زودتر از آنچه که خودروسازان فکرش را بکنند عملی خواهد شد، زیرا وی روز گذشته، در گفت‌وگو با مهر، عنوان کرده که با ارائه تخفیف‌های گمرکی، خودروهای هیبریدی، آن هم از نوع ارزان قیمت وارد بازار ایران خواهد شد.
قطعا در اینکه، مصرف بنزین در کشور بالاتر از حد معمول و چند برابر کشورهای اروپایی است شکی نیست و در این زمینه که ارائه سوخت‌های جایگزین، راهکاری بین‌المللی برای کاهش مصرف بنزین به حساب می‌آید نیز نباید تردید داشت، اما این نکته را نیز نباید فراموش کرد که استفاده از خودروهای هیبریدی در ایران، فرهنگ‌سازی خاص خود را می‌طلبد.
در حال حاضر آنچه که از هیبریدی‌ها در ذهن مشتریان ایرانی نقش بسته، خودروهایی بسیار گران، کم‌سرعت، کم‌شتاب و همچنین با محدودیت‌های تردد در جاده‌های شیب دار است، این در شرایطی است که به گفته کارشناسان، فول هیبریدی‌ها با کاهش سرعت و شتاب روبه‌رو نبوده و شیب جاده‌ها نیز تاثیری در قدرت موتور آنها نخواهد گذاشت.
همچنین آن‌طور که کارشناسان عنوان می‌کنند، هیبریدی‌ها در مقایسه با خودروهای معمولی، 5/2 الی 4هزار دلار گران‌تر هستند. در این زمینه البته رییس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و مصرف سوخت عنوان کرده که با کاهش عوارض گمرکی، خودروهای هیبریدی با قیمتی ارزان وارد کشور خواهند شد.
در حال حاضر خودروهای وارداتی که کمتر از شش لیتر می‌سوزانند، به ازای هر بیست و پنج صدم لیتر کاهش مصرف بنزین، پنج واحد از تعرفه واردات آنها کم می‌شود.
http://nlcs.k12.in.us/oljrhi/brown/power/images/hybrid-car-hyper.jpg

با توجه به اینکه رویانیان از مصرف سوخت 5/2 لیتری هیبریدی‌ها خبر داده، بنابراین باید عنوان کرد که این نوع خودروها، همین حالا از تخفیفی 70درصدی برخوردار و تعرفه آنها به 20درصد می‌رسد و حال که ستاد مدیریت قصد ارائه تسهیلات جدید به هیبریدی‌ها را دارد، احتمالا تعرفه واردات آنها به حداقل ممکن خواهد رسید.
هر چند رویانیان دقیقا به این موضوع که چه نوع خودرو هیبریدی قرار است وارد کشور شود، اشاره‌ای نداشته، اما با توجه به اینکه وی مصرف سوخت این نوع خودروها را 5/2 لیتر در هر 100 کیلومتر سیکل ترکیبی عنوان کرده است، ظاهرا خودروهای فول هیبرید میهمان آینده بازار ایران خواهند بود. خودروهایی که از دو منبع سوخت یعنی برق و بنزین بهره برده و بنزین مصرفی، به مثابه ژنراتور، بخش الکتریکی موتور را شارژ می‌کند.

جهان خودرو

روابط عمومی آکو فروم
01-07-2010, 12:00 AM
اولین خودرو هیبریدی اینفینیتی
نویسنده : carnp - carx1

شرکت خودروسازی اینفینیتی اعلام کرد: اولین خودروی هیبریدی خود را در سال 2011 میلادی به بازار عرضه می‌کند.

http://www.icars.sg/wp-content/uploads/2009/10/2010-nissan-fuga-02.jpg


بر طبق گزارش‌های موجود این خودروی هیبریدی که M35 نامیده می‌شود با ویژگی‌های متمایز عرضه می‌شود.
http://www.icars.sg/photos/cache/2010-nissan-fuga/2010-nissan-fuga-01.jpg_w480.jpg

tondar90
01-23-2010, 09:34 AM
درسته مطلب یه نوع خبره ولی چون در خصوص خودروهای هیبریدی هستش چه بهتر که مطالب کاملتر بشن.
http://www.khabaronline.ir/images/position1/2009/12/circuit.jpg

درحالی که در این سوی دنیا خودروسازان ژاپنی سخت در تلاشند تا سرعت خودروهای برقی خود را به 321 کیلومتر در ساعت برسانند، شرکت کرایسلر در آن‌سوی دنیا پروژه تولید خودروهای برقی را متوقف کرده است.
شرکت خودروسازی نیسان اعلام کرد تا تولید تجاری خودروهای برقی پرسرعت فقط 5 سال فاصله دارد.
به گزارش رویتر، بر اساس استراتژی بلندمدت این شرکت ، خودروی برقی مورد نظر که تا سال 2015 به بازار خواهد آمد باید 321 کیلومتر در ساعت سرعت داشته باشد. این سرعت با باتری‌های کنونی چیزی در حد رویاست و نیسان قرار است با این چالش دست و پنجه نرم کند تا نسل آینده خودورها را که برقی است، از دست ندهد.
http://khabaronline.ir/images/2009/12/leaf_01.jpg
قیمت باتری‌های نسل جدید موسوم به NMC نیز چالش برانگیز است که با تولید انبوه از آن کاسته خواهد شد. باتری‌ها بر اساس توان ذخیره و تولید انرژی (برحسب کیلووات) دسته‌بندی و قیمت‌گذاری می شوند.
بر اساس قرارداد دیگری که نیسان با رنو برای ساخت و ارائه باتری‌های برقی بسته، محصول جدید باید در اسرع وقت در اختیار رانندگان رنو برسد. کاتودهای باتری‌ مورد نظر از لیتیوم کبالت منگنز و نیکل (NMC)ساخته شده که علاوه بر افزایش میزان ذخیره و توزیع برق، قدرت آن‌را نیز بالا می‌برد. سایر سازندگان باتری‌ از قبیل پاناسونیک، سانیو، هیتاچی و سامسونگ نیز از باتری‌های NMC‌ استقبال کرده و به‌دنبال تولید آن هستند.
باتری‌هایی که قرار است سرعت خودورها را به 321 کیلومتر بر ساعت برسانند نیز شبیه نوع NMC‌ بوده که مهم‌ترین ویژگی آن هم حجم بودن با باتری‌های کنونی و شاید ابعادی کوچک‌تر از آن است. تنها مشکل موجود، میزان کبالت موجود در باتری‌ است که فلزی گران‌بها به شمار می‌رود.
موانع پیشرفت سریع
علی‌رغم پیشرفت‌های شگرفی که کارلوس گسن، مدیر اجرایی نیسان اعلام کرده، بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند تا رسیدن به خودرویی 100 درصد برقی فاصله طولانی در پیش است. در مقاله‌ای که در واردس‌اتو چاپ شده؛ عمر باتری‌ها، هزینه تمام شده، زمان طولانی شارژمجدد باتری‌ها و کوتاه بودن مسافت‌های پیوده‌شده با خودروی برقی، پیشرفت سریع این فناوری را به مخاطره انداخته است.
در این مقاله آمده است آزمایش خودوری نیسان با سرعت 160 کیلومتر در ساعت بدون استفاده از کولر یا بخاری انجام شده که 30 درصد انرژی مصرفی خودرو را به خود اختصاص می‌دهند. از سوی دیگر عمر خود باتری‌ نیز کمتر از 4 یا 5 سال است
کرایسلر کنار می‌کشد
از سوی دیگر؛ کرایسلر امریکا اعلام کرد استراتژی تولید خودروهای برقی را متوقف می‌کند. واحد تولید خودروی برقی کرایسلر با نام انوی ENVI که از مدتی پیش متوقف شده بود، در اواخر ماه نوامبر 2009 / هفته اول آذر 1388 رسما به کار خود پایان داد. این بدان معنی است که رانندگان هرگز بر جبپ‌ها و ام.پی.وی‌های وعده داده شده سوار نخواهند شد.
در ژانویه 2009 / دی 1387، کرایسلر وعده داد که تعداد پانصدهزار باتری‌ تولیدی این شرکت تا سال 2013 / 1392 به دست مصرف‌کنندگان خواهد رسید.
به گفته کارشناسان این تصمیم ناگهانی برای توقف پروژه‌ای ملی قابل تامل و نامشخص است؛ این در حالی است که طبق برنامه‌ها، دولت ایالات متحده 12.5 میلیارد دلار از جیب مالیات‌دهندگان را به تولید و توسعه خودروهای برقی اختصاص داده و حالا در انتظارماندگان به شدت ناراحت خواهند شد.
لو رودس، مدیر واحدENVI در کرایسلر و فیات (فیات 20 درصد از سهام کرایسلر را داراست) در سال 2008 / 1387 گفت واحد مذکور جزو استراتژی های دراز مدت بوده و کرایسلر قصد توسعه آن‌را دارد. رون بلوم، مامور دولت در دو شرکت کرایسلر و جنرال‌موتورز که پس از ورشکستگی شرکت‌های مذکور، دولت عهده‌دار مدیریت این مجموعه ها شده است، گفت هنوز امیدوار به ساخت خودروهای برقی است؛ اما او نتوانست درباره نقشه دولت اوباما برای تولید 1 میلیون خودروی برقی تا سال 2015 / 1394 با توجه به تصمیم جدید کرایسلر توضیح دهد.

روابط عمومی آکو فروم
01-23-2010, 10:42 AM
خودروهای هیبریدی

بیشتر لوکوموتیوها از سامانه هیبریدی دیزل الکتریکی بهره می برند و یا اتوبوسهایی که با همین سامانه دیزل الکتریکی کار می کنند.

خودروهای هیبریدی چگونه کار می کنند؟ چرا نسبت به خودروهای بنزینی در هر گالون ۲۰ تا ۳۰ مایل بیشتر می روند؟ و نیز چرا نسبت به خودروهای بنزینی یا دیزلی آلودگی کمتری دارند؟
به طور کلی، تمام وسایل نقلیه ای را ماشینهای هیبریدی می گویند که از ادغام دو یا چند پیشرانه انتقال نیرو تشکیل شده است و به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به سامانه انتقال قدرت وابسته اند؛ مانند خودروهای دوگانه سوز.
بیشتر لوکوموتیوها از سامانه هیبریدی دیزل الکتریکی بهره می برند و یا اتوبوسهایی که با همین سامانه دیزل الکتریکی کار می کنند. این اتوبوسها یا نوعی تراموا وقتی که به سیمهای برق بالای سقف خود دسترس دارند، از نیروی پیشرانه الکتریکی خود بهره می برند؛ و زمانی که به این کابلهای برق دسترس ندارند، با پیشرانه دیزل خود به حرکت ادامه می دهند. زیردریایی ها نیز نوعی ماشینهای هیبریدی اند که معمولا با یکی از سامانه های هسته ای الکتریکی و یا دیزل الکتریکی کار می کنند .
بیشتر خودروهای هیبریدی تولید شده تاکنون از نوع بنزینی الکتریکی بوده اند؛ گرچه بعضی از خودروسازها (مانند کارخانه پژو سیتروئن) خودروهای هیبریدی از نوع دیزل الکتریکی نیز تولید کرده اند. در این مقاله، بیشتر به خودروهای بنزینی الکتریکی می پردازیم.
خودروهای بنزینی الکتریکی از نظر کارکرد بین خودروهای الکتریکی و بنزینی قرار دارند. خودروهای بنزینی شامل یک باک بنزین است که منبع ذخیره کننده بنزین موتور است و موتور نیز از راه سامانه انتقال قدرت نیروی تولیدی را به چرخها می رساند. در مقابل، در خودروهای الکتریکی، مجموعه ای از باتریها وجود دارد که الکتریسیته مورد نیاز موتور الکتریکی را فراهم می کند و موتور الکتریکی نیز از راه سامانه انتقال قدرت نیروی تولیدی خود را به چرخها می رساند.
برای انسان، خودروی مفید خودرویی است که حداقل نیازهایش را برآورده کند. این نیازها ممکن است چنین باشد:
۱- از هر سوختگیری تا سوختگیری مجدد حداقل 300 مایل یا 482 کیلومتر مسافت بپیماید.
۲- هر بار سوختگیری آسان و سریع باشد.

...

موتور بنزینی بیشتر این نیازها را برآورده می کند؛ اما در عوض، آلودگی زیادی دارد و موتور برقی - با اینکه آلودگی خیلی کمی (یا در حد صفر) ایجاد می کند - این موتور بین دو شارژ خود حدود 50 تا 100 مایل (۸۰ تا ۱۶۱ کیلومتر) می پیماید. مشکل دیگر موتور الکتریکی این است که شارژ شدنش سخت و خیلی زمانگیر است. خودروی هیبریدی بنزینی – الکتریکی ترکیبی از دو پیشرانه است که به نوعی ممکن است مکمل همدیگر باشند.

سامانه هیبریدی بنزینی – الکتریکی شامل این اجزاست:
موتور بنزینی: موتور بنزینی که در این خودرو وجود دارد به موتورهای بنزینی خودروهای بنزینی شباهت زیادی دارد؛ ولی این موتور کوچکتر است و نیز نسبت به خودروهای معمولی فناوری بالاتری دارد که باعث کاهش آلودگی و افزایش کارایی آن می شود.

باک بنزین: باک بنزین در این نوع خودروها محل ذخیره انرژی برای موتور بنزینی است. بنزین نسبت به باتری چگالی انرژی بالاتری دارد. برای نمونه، 1000 پوند باتری معادل 1 گالون (7 پوند) بنزین انرژی دارد.

موتور الکتریکی: موتور الکتریکی در خودروهای هیبریدی خیلی پیشرفته است. این موتور پیشرفته هم به عنوان موتور قادر به انجام دادن کار است و هم به عنوان ژنراتور. به عنوان مثال، زمانی که به این موتور نیاز است، موتور با استفاده از باتریها قادر خواهد بود که شتاب مورد نظر را ایجاد کند؛ و زمانی که خودرو نیازی به موتور الکتریکی ندارد (مثلا در سراشیبی در حال حرکت است)، این موتور الکتریکی مانند ژنراتور نیرو را به باتریها بر می گرداند (با استفاده از سرعت در سراشیبی).

ژنراتور: ژنراتور بسیار شبیه به موتور الکترکی است، با این تفاوت که ژنراتور فقط وظیفه تأمین الکتریسیته مورد نیاز موتور را بر عهده دارد. ژنراتور بیشتر در خودروهای هیبریدی سری به کار می رود.

باتری: باتریها در خودروی هیبریدی وسیله ذخیره انرژی برای موتور الکتریکی اند . بر خلاف بنزین موجود در باک بنزین که ممکن است فقط به موتور بنزینی سوخت برساند (انتقال یکطرفه از باک بنزین به موتور بنزینی). موتورهای الکتریکی - علاوه بر کار یاد شده - می توانند انرژی را به باتری پس دهند؛ ولی موتور بنزینی نمی تواند چنین کاری را انجام دهد

روابط عمومی آکو فروم
02-24-2010, 02:44 PM
ماشین‌های هیبرید چگونه کار می‌کنند؟

http://www.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posa/8704/ToyotaPrius-am1.jpg
همشهری آنلاین:
ماشین‌‌های هیبرید در زمانه قیمت‌های سرسام‌آور بنزین و آلودگی هوا طرفداران بیشتری پیدا کرده ‌اند.
اما این ماشین‌ها چگونه کار می‌کنند؟موتورهای بنزینی خودروها یک مشکل اساسی دارند؛ برای اینکه امکان حرکت با حداکثر سرعت در بزرگراه‌ها را به شما بدهند، آنها را طوری طراحی کرده‌اند تا به حداکثر ظرفیت قدرت خود برسند. بنابراین هنگامی که خودروها در ترافیک سنگین به سختی جلو می‌روند، کارآیی یا راندمان آنها سقوط می‌کند.
برای حل این مشکل موتورهای هیبرید (دوگانه) ساخته شده‌اند که از موقعیت‌های که به قدرت کم نیاز هست، از یک موتور برقی کم قدرت استفاده می‌کند و در موقعیت‌های با نیاز به قدرت زیاد، موتور بنزینی به کار می‌افتد. تغییر یافتن موتور محرک ماشین بین این دو نوع به طور خودکار صورت می‌گیرد.
موتور بنزینی در در چراغ‌های قرمز به سادگی خاموش می‌شود، و اغلب طوری طراحی شده است که در یک طیف محدود قدرت عمل می‌کند، و به این ترتیب کارآیی آن افزایش می‌یابد. باتری ماشین به وسیله موتور بنزیی مجددا شارژ می‌شود.
ژنراتورهایی به ترمزها متصل هستند که می‌توانند که مقداری از اندازه حرکت ترمز کردن (که معمولا به صورت حرارت از دست می‌رود) را به برق برای شارژ کردن باتری‌ تبدیل کنند.
البته در دنیای واقعی، قضایا پیچیده‌تر از اینهاست. موتورهای هیبرید به سه دسته تقسیم می‌شوند:
هیبریدهای کامل full-court
این ماشین‌ها برای سرعت‌های کم و شرایط با شتاب کم از موتور برقی استفاده می‌کنند. هنگامی سرعت بالا می‌رود یا شتاب بیشتری مورد نیاز است، موتور بنزینی به کار می‌افتد.
از جمله این ماشین‌ها می‌توان به تویوتای پریوس، مدل‌های هیبرید تویوتای کمری، شورولت تاهو، فورد اسکیپ، هوندای سیویک و نیسان آلتیما اشاره کرد.
به نظر می‌رسد تویوتای پریوس با کمترین مصرف بنزین در میان این مدل‌‌ها از همه موفق‌تر باشد.
هیبریدهای ملایم half-court
این هیبریدها پیچیدگی کمتری و کارآیی سوختی پایین‌تری دارند. این ماشین‌ها موتورهای بنزینی دارند که هنگام درجا کارکردن می‌‌توانند خاموش شوند، و معمولا یک موتور برقی دراند که قدرت ماشین را در مواقعی که از حالت ایستاده شتاب می‌گیرد یا در سربالایی حرکت می‌کند، قدرت ماشین را تقویت می‌کنند. باتری به وسیله موتور بنزینی و ترمزها شارژ می‌شود.
از جمله این ماشین‌ها می‌تواند به انواع هیبرید شورولت مالیبو و ساترن وو اشاره گرد.
موتورهای دوشاخ‌دار(plug-ins)
همه موتورهای هیبرید ی که تا به حال ذکر شدند، باتری‌های‌شان را بوسیله موتور بنزینی‌شان شارژ می‌کنند، شما نمی‌توانید آنها را با دو شاخ به پریز برق وصل کنید و باتری‌شان را پر کنید.
اما ماشین‌های برقی که در دهه ۱۹۹۰ مورد آزمایش قرار گرفتند، اینگونه بودند. اما مسافت کمی که قبل از نیاز به شارژ مجدد می پیمودند و زمان زیادی که باید صرف شارژ می‌شد، باعث شد آنها را از بازار کنار بگذارند.
تنها ماشین هیبریدی که از این ایده هنوز استفاده می‌کند، شورولت ولت است. این ماشین دارای یک موتور برقی، یک باتری بزرگ و یک موتور بنزینی کوچک است. موتور بنزینی باتری را شارژ می‌کند که ماشین را به راه می‌اندازد.
اما در عین حال می‌توان شب‌ها با وصل کردن دوشاخ به برق هم آن را شارژ کرد. انواع دوشاخ دار ساترن وو و تویوتای پرویوس هم در حال ساخت هستند.

روابط عمومی آکو فروم
04-27-2010, 09:28 PM
آخرين دستاوردهاي صنعت خودروسازي جهان درنسل جديد خودروهاي هيبريدي

استفاده از سوخت‌هاي فسيلي به عنوان منبع سوخت وسايل نقليه كوچك و بزرگ، مدت‌هاست مشكلات زيادي براي جوامع بشري بخصوص ساكنان كلانشهرها ايجاد كرده است. يكي از راه‌هايي كه خودروسازان براي رويارويي با اين مشكلات به آن رو آورده‌اند، ساخت خودروي هيبريدي است.
هرچند ما حضور نسل جديد خودروها را هنوز در كشور تجربه نكرده‌ايم اما سال‌هاست اين وسايل در حمل ونقل عمومي كشورهاي پيشرفته استفاده مي‌شوند و حتي به عنوان خودروهاي شخصي و مدرن نيز در اين كشورها كاربرد يافته‌‌اند.
توجه به طراحي و ساخت خودروهاي هيبريدي در سال 2009 با جديت ادامه پيدا كرد در حالي كه صنعت خودروسازي جهان با نوسانات زيادي مواجه بود. شايد اين عرصه از فناوري را بتوان به عنوان بيشترين عرصه تأثيرپذير از بحران اقتصادي اين سال قلمداد كرد. اما حتي اين بحران مهم نتوانست مانعي براي ظهور خودروهاي فوق مدرني باشد كه يكي پس از ديگري توليد و روانه بازارهاي لوكس اروپا و آمريكا ‌شدند. البته مرسدس بنز اين بار گوي سبقت را از رقيبان ربود و با توليد خودروي هيبريدي تمام توجهات را به خود معطوف كرد. خودرويBlueHybrid 400 Mercedes S نخستين خودروي جهان به شمار مي‌آيد كه در آن، از نسل جديد باتري‌هاي ليتيوم يوني بهره گرفته شده است. بنز كه ابتدا محصول جديد خود را در نمايشگاه بين‌المللي فرانكفورت 2009 به نمايش درآورد، در گام بعدي قصد دارد آن را به ژاپن صادر كند و پس از آن، بازار آمريكا در 3 ماهه سوم سال 2010 حضور اين هيبريد كم‌مصرف و پاك را تجربه خواهد كرد.
در حالي كه برچسب قيمت محصول جديد و استثنايي مرسدس بنز 87950 دلار را نشان مي‌دهد؛ به احتمال زياد، اين خودرو يكي از گران‌ترين و لوكس‌ترين خودروهاي هيبريدي در جهان خواهد بود. اين خودرو همچنين كم‌مصرف‌ترين محصول اين شركت در رده خودروهاي سواري سدان گران‌قيمت با موتور بنزيني اعلام شده است. مرسدس بنز در اولين گام قصد دارد آن را به ژاپن صادر كند؛ چرا كه با استانداردهاي زيست‌محيطي اين كشور تطابق زيادي دارد. در مرحله بعد هم اين خودروي هيبريد كم‌مصرف و پاكيزه در 3 ماهه سوم سال 2010 وارد بازار آمريكا مي‌شود.
بنز مدل400S نخستين خودروي هيبريد با باتريion Li است. در واقع خودروهاي هيبريد فعلي از باتري‌هاي نيكل استفاده مي‌كنند. اين در حالي است كه استفاده از باتري‌هاي ليتيومي مزاياي زيادي نسبت به باتري‌هاي نيكلي دارد كه از جمله آنها مي‌توان به انرژي بيشتر، طول عمر طولاني‌تر و قابليت كاركرد در دماهاي بسيار پايين اشاره كرد. دليل اين‌كه تاكنون چنين باتري‌هايي در خودرو‌ها استفاده نشده بود عدم امكان كنترل حرارتي اين باتري‌ها بوده است. ولي به نظر مي‌رسد. شركت بنز موفق به حل اين مشكل شده و با ارائه خودروي مدلBlueHybrid 400S به عرصه جديدي در اين صنعت يا نهاده است.
ظاهرا اين خودرو نسبت به ديگر محصولات هم گروهش همچون350S حدود 21 درصد صرفه‌جويي و كاهش مصرف سوخت را به همراه دارد. ‌تركيب يك موتور 5/3 ليتري 6 سيلندر ديزلي كه 279 اسب بخار قدرت دارد و يك موتور الكتريكي كه توان آن 20 اسب بخار است، باعث مي‌شود زمان استفاده از موتور درون سوز كاهش يابد. به اين ترتيب ميزان مصرف سوخت اين خودرو تنها 9/7 ليتر در 100 كيلومتر است و در هر كيلومتر نيز تنها 186 گرم گاز دي‌اكسيد كربن از خود متصاعد مي‌كند.
يكي از برگ‌هاي برنده اين خودرو اين است كه برخلاف ساير خودروهاي هيبريدي موجود در بازار، باتري به كار گرفته شده در آن فشرده بوده و جاي بسيار كمي را در خودرو اشغال مي‌كند. در حالي كه تمايل بازارهاي جهاني به استفاده از خودروهاي برقي روز به روز افزايش پيدا مي‌كند، به نظر مي‌رسد در ماه‌هاي آتي از آن استقبال قابل توجهي شود. علاوه بر باتري‌هاي ليتيوم يوني، گيربكس 7 دنده اتوماتيك، شتاب صفر تا صد 7. 2 ثانيه و حداكثر سرعت 156 مايل بر ساعت يعني 250 كيلومتر بر ساعت از مشخصات بارز فني اين خودروي هيبريدي محسوب مي‌شوند.
به طور كلي كلاس S يكي از محبوب‌ترين محصولات مرسدس است كه به دليل طراحي زيباي خود مورد پسند عموم مردم است. اما مرسدس اين بار در400S دست به يك ريسك بزرگ زده و علاوه بر هيبريدي كردن آن، در ويژگي‌هاي ظاهري‌اش هم تغييرات اساسي ايجاد كرده است. در اين محصول اگرچه شكل چراغ‌هاي جلو تغيير چنداني نكرده، ولي نحوه آرايش لامپ‌هاي درون آن تغيير كرده است. در ضمن علاوه بر حفظ برآمدگي روي گلگير عقب، گلگير جلو نيز تا حد ممكن برآمده شده است. جلوي پنجره آن هم همانند كلاسE جديد از حالت شكسته بهره مي‌برد و محل اتصال آن با كاپوت نيز به طور كاملا محسوسي برجسته شده است. البته از آنجايي كه تاكنون اين‌گونه برش‌ها تنها روي طرح‌هاي اوليه قابل پياده‌سازي بود، به‌كارگيري آن روي يك محصول واقعي، كاري بسيار حرفه‌اي است. همچنين‌ تركيب اجزاي قرار گرفته روي سپر جلو نيز در اين محصول تغيير كرده و چراغ‌هاي مخصوص روز كه از جنسLED هستند درخشش خاصي دارند.
در كنار اين آرايش خاص رويS كلاس جديد آخرين تغييرات طراحي شركت مرسدس اعمال شده كه از آن جمله مي‌توان به قرار گرفتن نوار فلزي روي ركاب، پررنگ‌‌تر شدن چراغ‌هاي قرمز عقب و نصب اگزوزهاي دوبل فلزي روي دو گوشه سپر عقب اشاره كرد. همه اينها باعث شده‌اند محصول هيبريدي بنز علاوه بر ويژگي‌هاي فني، از لحاظ شكل ظاهري هم كاملا متفاوت و استثنايي باشد.

تامين انرژي به‌‌شيوه‌اي متفاوت
كسب نيروي هيبريدي مطمئنا پيچيده‌تر از نيروي بنزيني يا نيروي الكتريكي تنهاست. دو سيستم پيشرانه در خودروهاي هيبريدي را مي‌توان با هم به روش‌هاي مختلفي همچون سري و موازي ‌تركيب كرد.
در هيبريد موازي باك بنزين سوخت را به موتور بنزيني مي‌رساند و باتري‌ها نيز الكتريسيته را به موتور الكتريكي مي‌رساند و هر دو موتور بنزيني و الكتريكي همزمان به سيستم انتقال قدرت متصل مي‌شوند و اين قدرت به چرخ‌ها مي‌رسد. در مقابل هيبريدهاي موازي، هيبريدهاي سري قرار دارند. در اين نوع هيبريدها، موتور بنزيني ژنراتور را به حركت درمي‌آورد و ژنراتور مي‌تواند باتري‌ها را شارژ كند يا به موتور الكتريكي قدرت بدهد كه اين موتور نيز به سيستم انتقال قدرت متصل است.
بنابراين موتور بنزيني در هيبريدهاي سري هرگز به طور مستقيم به سيستم انتقال قدرت نيرو نمي‌دهد. اما نكته جالب توجه درباره موتور بنزيني اين نوع خودروها اين است كه موتور بنزيني در هيبريدي‌ها معمولا كوچك‌تر از يك خودروي معمولي است و از اين‌رو، بهره‌وري بيشتري دارد. بيشتر خودروها براي توليد نيروي كافي براي ايجاد شتاب سريع نياز به يك موتور نسبتا بزرگ دارند. در موتورهاي كوچك بهره‌وري و كارآيي مي‌تواند با كوچك و سبك كردن قطعات و نيز با كاهش تعداد سيلندرها بهبود يابد.

تلا‌ش براي فرار از بنزين

آلودگي‌هاي ناشي از خودروها و محدوديت‌هاي سوخت فسيلي كه اين روزها بيشتر مردم دنيا بخصوص ساكنان كلانشهر‌ها با خود درگير كرده باعث شده‌ كارخانه‌هاي خودروسازي برتر جهان، تلاش گسترده‌اي را براي مقابله با اين مشكلات به كار بندند و به محصولات پيشرفته و متفاوتي دست يابند. البته در ميان تمام دستاوردهايي كه طي سال‌ها بررسي و تحقيق كسب شده، به نظر مي‌رسد خودروهاي هيبريدي از اقبال عمومي بيشتري در ميان صاحبان صنايع خودروسازي و مصرف‌كنندگان برخوردار شده‌اند. بازده بالا، آلايندگي كم، پيمايش مسافت زياد، ايمني مناسب و قيمت قابل رقابت با خودروهاي متداول از ويژگي‌هاي مهم اين خودروهاست و مجموع اين مزايا مشوقي قوي بوده‌اند تا بسياري از خودروسازان بزرگ مبادرت به توليد اين خودروها در سطحي گسترده كنند ضمن آن‌كه نتايج بررسي‌هاي اخيرcontinental AG نشان مي‌دهد، هم‌اكنون علاقه‌مندي قابل ملاحظه‌اي نسبت به خودروهاي برقي و هيبريدي بين مشتريان ايجاد شده است.
بررسي‌هاي اين شركت كه حاصل نظرسنجي بيش از 8000 نفر از رانندگان در 8 بازار عمده خودروي جهان (چين، آلمان، فرانسه، انگلستان، ژاپن، استراليا، سوئيس و آمريكا) است نشان مي‌دهد، 36 درصد مشتريان به خريد خودرويي با قواي محركه هيبريد و 8/45 درصد نيز به خريد خودروي برقي تمايل دارند. البته در اين نظرسنجي، 45 درصد رانندگان اعلام كرده‌اند قيمت فزاينده سوخت، آنها را به توليد خودروهاي كم‌مصرف‌تر متمايل كرده است بخصوص اين‌كه به نظر مي‌رسد سوخت‌هاي متعارف همچون بنزين و گازوئيل در آينده گران‌تر هم خواهند شد.

چرا مردم خودرو‌هاي هيبريدي را دوست دارند

به طور كلي، به تمامي وسايل نقليه‌اي كه از ادغام 2 يا چند پيشرانه انتقال نيرو كه به طور مستقيم يا غيرمستقيم به سيستم انتقال قدرت وابسته هستند خودروهاي‌هاي هيبريدي گفته مي‌شود. خودروي هيبريدي خودروهايي است كه در آن از سوخت فسيلي الكتريكي استفاده مي‌شود. اين نوع خودروها همگي به صورت همزمان از يك سيستم ذخيره انرژي قابل شارژ و يك نيروي محركه سوخت فسيلي استفاده مي‌كنند و در مقايسه با خودروهاي عادي مصرف سوخت بسيار كم و آلودگي پاييني دارند.
در حال حاضر، تقريباً تمام خودروهاي هيبريدي از بنزين به عنوان سوخت موتور درونسوز استفاده مي‌كنند. هرچند تعدادي خودروي هيبريدي با سوخت هيدروژن يا اتانول نيز توليد شده‌اند؛ اما هيچ‌كدام تاكنون به توليد انبوه نرسيده‌اند.
اما شايد تعجب كنيد كه چرا با اين‌كه بيشتر مردم با خودروهاي بنزيني خيلي راحت هستند، استقبال از اين سيستم پيچيده روز به روز بيشتر مي‌شود. دليل اين موضوع را مي‌توان در 2 ويژگي خلاصه كرد؛ كاهش آلايندگي و بهبود بهره‌وري و كارآيي تفاوت خودروهاي هيبريدي با خودروهاي برقي اين است كه در خودروهاي هيبريدي، سيستم درونسوز انرژي الكتريكي را تأمين مي‌كند، اما در خودروهاي برقي، باتري‌ها از منابع بيروني (برق خانگي) شارژ مي‌شوند. خودروهاي هيبريدي، در واقع نوع تعميم يافته خودروهاي برقي خالص هستند كه معايب خودروهاي برقي خالص تا حدود زيادي در آنها برطرف شده است و مي‌توان گفت معايب خودروهاي احتراق داخلي نيز تا حدودي در آنها برطرف شده است.
از مزاياي مهم اين خودروها نسبت به خودروهاي احتراق داخلي، كاركرد در دور و بار ثابت است و در واقع در نقطه بهينه خود كار مي‌كنند كه اين امر باعث بالا رفتن بازده موتور و كاهش آلودگي و پايين آمدن مصرف سوخت مي‌شود و ديگر اين‌كه هنگام‌ ترمزگيري يا شتاب منفي، انرژي به صورت الكتريكي در باتري‌ها ذخيره مي‌شود و همين مساله باعث كاركرد كمتر موتور احتراقي خواهد شد كه مجددا منجر به كاهش آلودگي و پايين‌آمدن مصرف سوخت مي‌شود. مزيت ديگر اين خودروها نسبت به خودروي برقي خالص، قابليت پيمودن مسيرهاي طولاني در هر بار شارژ كردن باتري است.

ويژگي‌هاي متمايز در هيبريد‌آبي بنز

400S از يك گيربكس هفت سرعته اتوماتيك موسوم بهG Tronic سود مي‌برد و براي افزايش بازدهي نيز از سيستم‌هايي نظير بازيابي انرژي‌ ترمز و توقف حركت استفاده مي كند. براي بازيابي انرژي‌ ترمز، اين خودروهاي مدرن انرژي سينتيكي‌ ترمزگيري را در باتري‌ها ذخيره مي‌كنند. در واقع هنگامي كه موتور توان كمتري مصرف مي‌كند، موتور درونسوز، ژنراتوري را به حركت در مي‌آورد تا انرژي الكتريكي در باتري ذخيره شود و همزمان يك موتور الكتريكي را به حركت در مي‌آورد كه باعث حركت خودرو مي‌شود.
به اين ‌ترتيب انرژي، بازيابي و در باتري ذخيره مي‌شود. براي اين‌كه با جزييات اين فرآيند بيشتر آشنا شويد بهتر است بدانيد كه در خودروهاي عادي هنگامي كه شما پدال‌ ترمز را فشار مي‌دهيد، انرژي خودرو هدر مي‌رود. هرچه خودرو سريع‌تر حركت كند، انرژي جنبشي بيشتري دارد. ترمز كردن، اين انرژي را هدر مي‌دهد و به گرما تبديل مي‌كند؛ اما در خودروهاي هيبريدي مي‌توان مقداري از اين انرژي را بازگرداند و مجدد در باتري ذخيره كرد. اين كار با سيستم بازيابي انرژي‌ ترمز انجام مي‌گيرد. در اين حالت موتور الكتريكي به مانند يك ژنراتور رفتار مي‌كند و ضمن كند شدن حركت ماشين، انرژي جنبشي را صرف شارژ كردن باتري مي‌كند.
اما از ميان ويژگي‌هاي بارز و متفاوتي كه براي400S و تا حدودي براي خودرو‌هاي هيبريدي ديگر مي‌توان قائل شد، خاموش و غير فعال شدن موتور بنزيني در مواقعي است كه به عنوان منبع تامين سوخت استفاده نمي‌شود. در واقع يك خودروي هيبريدي هميشه نياز به روشن بودن موتور بنزيني ندارد. بنابراين در بعضي مواقع براي مثال هنگامي كه پشت چراغ قرمز مي‌ايستد، موتور بنزيني خودروي هيبريدي خاموش مي‌شود.
اما استفاده از اصول ايروديناميك براي كاهش نيروي فشاري هوا در طراحي اين خودروها در كنار به كارگيري مواد سبك وزن در ساختار آنها باعث شده تا تفاوت اساسي ديگري در آنها نسبت به محصولات عادي ايجاد شود.
راه مطمئن براي كاهش نيروي فشاري هوا، كاهش بخش‌هاي اضافي ناحيه جلوي اتومبيل تا حد امكان و به كار بردن اصول ايروديناميك در اين بخش است. ضمن آن‌كه كاهش اشياي خارجي روي بدنه خودرو و نيز حذف بعضي از آنها هم مي‌تواند در بهبود ايروديناميك آن موثر باشد. در اين ميان از آنجايي كه كاهش وزن كل آن راه ساده‌اي براي افزايش كارايي خودرو محسوب مي‌شود، به همين دليل از مواد كامپوزيتي همچون فيبر كربن يا فلزات سبك وزن مانند آلومينيوم و منيزيم در ساختار آنها استفاده مي‌شود. اما اين تفاوت‌ها تنها به ساختار كلي خودور خلاصه نمي‌شود. چراكه حتي لاستيك‌هاي خودروهاي هيبريدي هم خاص هستند. در واقع آنها از يك تاير مخصوص استفاده مي‌كنند كه سفت‌تر و پربادتر بوده و نيز فشار زيادتري نسبت به تايرهاي معمولي دارد. نتيجه اين كار باعث كاهش نيروي درگ به نصف نسبت به تايرهاي معمولي مي‌شود.

Hesam
06-01-2010, 10:20 AM
در حالی که خودروسازان دنیا در حال تلاش برای طراحی و ارتقاء موتورهایی با تکنولوژی تزریق مستقیم بنزین جی دی ای، توربو شارژر و تمام هیبریدی هستند هیوندای اعلام کرد که برای اولین بار در دنیا خودرویی ارائه کرده است که از هر سه تکنولوژی سود می برد. این محصول اولین نوع در بازار آمریکا خواهد بود. ترکیب قدرت متفاوت در شرایط متفاوت از یک موتور الکتریکی و یک موتور احتراق بنزینی از ویژگی های این محصول است. مهم تر از آن استفاده از تکنولوژی جدید باتریهای پلیمر لیتیوم در موتور هیبریدی سوناتا است. از ویژگی های این نوع باتری ها نیرومندی، قدرت و انعطاف پذیری در شرایط مختلف در مقایسه با باتری های نیکل متال هیبرید و باتریهای لیتیوم یون است که برای موتور های هیبریدی یک ایده آل محسوب میشود. باتری لیتیوم یون در لپ تاپ ها و تلفنهای همراه استفاده میشود.

http://www.acopart.org/upload/ACO-987/2011-hyundai-sonata-hybri-2_800x0w.jpg

http://www.acopart.org/upload/ACO-987/2011-hyundai-sonata-hybri-10_800x0w.jpg

هیوندای قصد دارد با ارائه بلو درایو و ترکیب مشخصه هایی از قبیل : سیستم انتقال سرعت کم حجم ۶ دنده ای، استارت ترکیبی، موتور برقی و پمپ روغن کم اصطکاک ؛ اقتصاد سوخت خودروهایش را تا ۴۰ درصد بهبود ببخشد.
موتور و انتقال نیرو بلو درایو:

هیوندای در موتور سوناتا هیبریدی نوعی تعامل ایجاد کرده است. به این معنی که بستگی به وضعیت شارژ، شتاب و سرعت خودرو بهترین حالت تعامل برای مصرف سوخت کم انتخاب میشود. این تعامل زمانی محسوس میشود که خودرو با شارژ پر و سرعت ۶۲ مایل در ساعت در حرکت باشد.
قدرت کل خروجی موتور بلو درایو ۲۰۹ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه است. برای انتقال نیرو هم یک گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک در نظر گرفته شده است که بسته به شرایط راننگی قدرت را مستقیم از موتور برقی یا موتور احتراق بنزینی یا هر دو به چرخ ها منتقل می کند. این استراتژی به این گونه طراحی شده که با استفاده از نرم افزارهای مدیریتی مخصوص وقتی خودرو رو به توقف می رود موتور بنزینی خاموش میشود تا تولید گازهای گلخانه ای به صفر برسد و وقتی شما به شتاب احتیاج دارید با روشن شدن موتور بنزینی حداکثر قدرت در اختیارتان قرار می گیرد. این محصول در مقایسه با حریفانش در کلاس خود از جمله تویوتا کمری هیبریدی و فورد فیوژن هیبریدی از نظر وزن سبکترین است. باتری های پلیمر لیتیوم سبک وزن نیز در بهبود نسبت قدرت به وزن بلو درایو موثر بوده است. به طور خلاصه ویژگی های فنی آبی درایو به این شرح است:


http://www.acopart.org/upload/ACO-987/2011-hyundai-sonata-hybri-4_800x0w.jpg
موتور الکتریکی کارامد
· احیا کننده سیستم ترمز
· ژنراتور یکپارچه که استارت را قادر میسازد تحت شتاب منفی موتور بنزینی را خاموش و در شتاب مثبت مجددا روشن کند
· باتری پلیمر لیتیوم ۲۷۰ ولتی
· موتور ۲۴۰۰ سی سی بنزینی
· گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک با پمپ روغنی الکترونیکی
· وزن کم
· کمپرسور الکتریکی هوای مطبوع
· واحد کنترل قدرت هیبرید


http://www.acopart.org/upload/ACO-987/2011-hyundai-sonata-hybri-3_800x0w.jpg
http://www.acopart.org/upload/ACO-987/2011-hyundai-sonata-hybri-8_800x0w.jpg

بدنه و طراحی:

یک خودروی دوستار محیط زیست باید از نظر طراحی هم تداعی گر این ادعا باشد. هیوندای برای طراحی بلو درایو از تکنیک ” مجسمه سازی” در زبان طراحی خود استفاده کرده است. یعنی ظاهر خودرو بیانگر ویژگی های درونی آن است. خطوط هماهنگ در سراسر بدنه مشهود است. ورودی ۶ ضلعی هوا در جلو در اولین برخورد توجه بیننده را جلب می کند. چراغهای کشیده جلو که با خطوط کناری بدنه هماهنگی هنر مندانه ای دارند. نیز چراغهای عقب که علاوه بر قدرت روشنایی دارایی ظاهر منحصر بفردی هستند

http://www.acopart.org/upload/ACO-987/2011-hyundai-sonata-hybri-12_800x0w.jpg

در طراحی داخلی هم بعد از نشستن در پشت فرمان اولین چیزی نظر بیننده را به خود جلب می کند نمایشگر دیودی ۲ / ۴ اینچی در بین نمایشگر های سرعت و کیلومتر شمار خواهد بود. این نمایشگر به هشت سطح، از آبی تا خاکستری، رنگ بندی شده که نشان دهنده میزان آلودگی خروجی از موتور است. انتخاب رنگ داخلی و طرح ویژه صندلی ها از دیگر مشخصه های داخل کابین است. این خودرو مجهز به سیستم ناوبری پیشرفته ای با صفحه نمایش ال سی دی هفت اینچی می باشد

منبع:کارفا

Saeed
07-17-2010, 02:26 PM
kma یا همان کیاموتورز ایالات متحده در نمایشگاه 2010 خودروی شیکاگو با هدف جایگزینی سوخت‏های جدید در سراسر دنیا به‏جای سوخت‏های فسیلی در قالب یک برنامه تحقیقاتی روی موتورهای کیا به نام eco dynamic اقدام به تولید خودروهای برقی کرد که بورگو الکتریکی، کیا سید‏ هیبرید و سورنتو‏ هیبرید از آن دسته محسوب می‏شوند و حال نوبت به مدلی با نام ray رسیده است.
به گزارش خبرنگار «مجله ماشین»، ray یک کانسپت چهار نفره است که روی پلت‏فرم forte سوار شده و با کمک مواد بسیار سبک، سقف هگزاگونال (با لایه‏های جذب‏کننده انرژی خورشیدی) و سیستم خودکار کنترل دما به‏عنوان پنجمین محصول کیاموتورز محسوب می‏شود که در استودیوی طراحی مرکزی کیا در ایرواین کالیفرنیا در سال 2009 طراحی شد.
در واقع طراحان معتقدند به‏دلیل استفاده از خطوط تند آیرودینامیک روی بدنه و شیشه بسیار کشیده که از جلو تا دوسوم عقب را پوشش داده، به‏وجود آوردن کمترین میزان فاصله چرخ‏ها تا اطاق، اگزوزهای uشکل و یا در‏هایی که خلاف جهت یکدیگر باز می‏شوند همچنین چراغ‏های منحنی گونه عقب همانند طراحی هواپیما است.
در داخل هم چنین المان‏هایی به چشم می‏خورد و بخش عمده قطعات داخلی از مواد قابل بازیافت تولید شده است. حتی به غیر از نمایشگر پنل شکلی که روی کنسول وسط شبیه به یک مستطیل آیرودینامیک است و نشان‏دهنده میزان دمای داخل و بیرون، سرعت و یا انرژی باقی‏مانده در باطری است، سقف نیز دارای تکنولوژی بوده که در صورت تابش آفتاب شدید به کمک سیستم هوشمند تهویه مطبوع داخلی اجازه نمی‏دهد داخل اطاق گرم و برای سرنشنیان غیرقابل تحمل شود.
با این صفحه نمایشگر لمسی بسیار سبک می‏توان حتی پیشرانه را خاموش و روشن کرد و یا خودرو را در دنده قرار داد، همچنین به یک سیستم اطلاع‏رسانی-سرگرمی ساخته شده توسط ماکروسافت متصل است که پخش‏کننده فیلم و موسیقی و حتی منتقل‏کننده‏اش روی تلفن همراه به کمک سیستم بلوتوث است.
کیا ray برقی با دارا بودن ضریب پسار 25/0cd و سیستم فرمان بی‏سیم دارای پیشرانه 4/1 لیتری gamma از نوع gdi با قدرت 153 اسب‏بخار و یک موتور الکتریکی 78 کیلوواتی است که انرژی خود را از یک باطری لیتیومی پلیمری می‏گیرد که در کل می‏تواند 1200 کیلومتر جوابگو باشد. این خودرو که قادر به رسیدن به حداکثر سرعت 175 کیلومتر در ساعت است در حالت hev 3 لیتر سوخت در هر 100 کیلومتر و در حالت برقی 16/1 لیتر سوخت در هر 100 کیلومتر می‏سوزاند که با توجه به رینگ‏های 20 اینچی و تایرهای 195 با دیواره 50 که ضد اصطکاک هم هستند دارای طول 4/4، عرض 8/1، ارتفاع 3/1 متر و فواصل اکسل‏های 7/2 متر بوده و در کل نشان‏دهنده رشد کیا در پرداختن به تولید خودروهای مفهومی برقی برای نسل آینده است.

http://www.acopart.org/upload/ACO-971/s_KIARAY(1).jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-971/KIARAY(1).jpg)

http://www.acopart.org/upload/ACO-971/s_KIARAY(2).jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-971/KIARAY(2).jpg)

http://www.acopart.org/upload/ACO-971/s_KIARAY(3).jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-971/KIARAY(3).jpg)

http://www.acopart.org/upload/ACO-971/s_KIARAY(4).jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-971/KIARAY(4).jpg)

http://www.acopart.org/upload/ACO-971/s_KIARAY(5).jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-971/KIARAY(5).jpg)

http://www.acopart.org/upload/ACO-971/s_KIARAY(6).jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-971/KIARAY(6).jpg)

http://www.acopart.org/upload/ACO-971/s_KIARAY(7).jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-971/KIARAY(7).jpg)

MATIN
10-27-2010, 01:03 PM
گروه خودرو – ساخت خودروهای هیبریدی در حالی همزمان با طرح سهمیه بندی بنزین در کشور مطرح شد که شركت‌های خودروسازی جهان نزدیک به یک دهه پیش با علم به نوسانات قیمت نفت در بازارهای جهان پیش‌بینی مي‌کردند که مشتریان دیر یا زود به خرید خودروهایی با سوخت‌های جایگزین و در عین حال كم‌مصرف روی خواهند آورد.</B>
http://www.acopart.org/upload/ACO-1118/16-01101027231.jpg
تجربه‌ای که در ایران نیز رخ داد و با سهمیه‌بندی بنزين، شاهد هجوم مشتریان به سمت خودروهای گازسوز بودیم.
هم‌اکنون دومين سوخت پرمصرف در ايران، بنزين است و طبق مطالعات صورت گرفته، علاوه بر آلايندگي بالاي آن، هزينه‌هاي واردات بنزين و تولید آن نیز سنگين است. همچنين عمر متوسط 5/17درصد از خودروهاي موجود در ايران بالاتر از حد استاندارد مي‌باشد. با این حساب چاره‌اندیشی مسوولان برای جایگزینی سوختی دیگر به جای بنزین در خودروهای داخلی بیراه نیست.
هر چند سوخت CNG توانسته تا حدودی مشکلات مربوط به مصرف بی رویه بنزین را کاهش دهد، اما پای دیگر حامل‌های انرژی نیز هم اكنون به میان آمده است، از جمله استفاده از انرژی الکتریکی. بر همین اساس مدتی است كه بحث ساخت خودروهای هیبریدی مطرح و اقداماتی نیز در این زمینه انجام شده است.تازه‌ترین خبر در این مورد هم امضای تفاهمنامه‌ای میان مسوولان وزارت صنایع و معادن و معاونت علمي‌و فناوری ریاست جمهوری برای تولید موتورهای هیبریدی است. ستاد مدیریت حمل و نقل و مصرف سوخت که 6 وزیر عضو کارگروه آن هستند برای کاهش مصرف بنزین سبد سوختی تعیین کردند که در سبد مذکور سهم هیبرید تنها یک درصد در نظر گرفته شده است‌.
هرچند اقدام مسوولان و صرف هزینه ای هنگفت در ساخت و طراحی موتور و خودرو هیبرید را مي‌توان به فال نیک گرفت، اما این سوال مطرح است که آیا ذائقه جامعه ایرانی نیز در این مورد مدنظر قرارگرفته شده است یا خیر؟ با توجه به حرکت جامعه جهانی به سمت خودروهای هیبرید به چه میزان مي‌توان به گسترش آن در ایران امیدوار بود ؟با این اوصاف نگاهی داریم به مشکلات خودروهای هیبرید که در کنار مزیت‌هایش نمي‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.
خودرو هیبرید، جایگزین خودرو بنزین‌سوز مي‌شود؟
طی سال‌های گذشته میلیاردها دلار در پروژه‌های مختلف تولید خودروهای الکتریکی در دنیا سرمایه‌گذاری شده است به این امید که خودروهای الکتریکی در آینده نزدیک جایگزین خودروهای بنزینی شود و از حجم گازهای گلخانه‌ای متصاعد شده در اثر کار کردن موتورهای بنزینی در خیابان‌های دنیا کاسته شود. نمایشگاه‌های بین‌المللی خودرو هم، این روزها مملو از خودروهای الکتریکی است که وعده روزهای خوب را به مشتریان مي‌دهند، ولی مطالعات اخیر نشان مي‌دهد که ضعف‌های خودروهای الکتریکی بسیار زیاد است و نمي‌توان انتظار داشت این خودروها در آینده نزدیک جایگزین خودروهای بنزینی شوند‌. از جمله مشکلاتی که خودروهای الکتریکی دارند این است که خودروهای مذکور نمي‌توانند با یک شارژ اولیه مسافت طولانی را طی کنند‌. در واقع با شارژ اولیه باتری خودرو تنها مي‌توان 35 تا 40 مایل را طی کرد و پس از این مسافت باید از مقداری سوخت برای شارژ دوباره باتری استفاده شود‌. البته برخی این مسافت را به 80 مایل رسانده اند ولی در نتیجه کار تاثیری ندارد. پژوهشگران بر این باورند تا زمانی‌که خودروها نتوانند با شارژ اولیه باتری 200 مایل را طی کنند، نمي‌توان در مورد موفقیت خودروهای الکتریکی سخن گفت.
از طرفی با وجود اینکه آلایندگی خودروهای الکتریکی کمتر از خودروهای بنزینی است، ولی باز هم نمي‌توان گفت که این خودروها هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمي‌کنند. باتری خودروهای الکتریکی باید در فواصل زمانی مشخص شارژ شود و انرژی الکتریکی که برای شارژ باتری این خودروها به کار گرفته مي‌شود از نیروگاه‌هایی تامین مي‌شود که اغلب با زغال‌سنگ کار مي‌کنند. تنها تفاوتی که استفاده خودروهای بنزینی با خودروهای الکتریکی دارد، این است که ما برای به‌کارگیری خودروهای الکتریکی از منابع انرژی احیا شدنی استفاده مي‌کنیم، در حالی‌که در خودروهای بنزینی از منابع احیا نشدنی استفاده مي‌شود‌.
سومین نقص خودروهای الکتریکی سرعت پایین آنها است‌. مطالعات نشان مي‌دهد سرعت این خودروها نسبت به خودروهای بنزینی بسیار پایین است و برای مصرف‌کنندگان امروزی که به سرعت‌های بالا عادت کرده‌اند استفاده از این خودروها مطلوب نیست‌. خودروهای بنزینی با شتاب زیادی حرکت مي‌کنند و بعضا ظرف کمتر از 4 ثانیه به سرعت 100 مایل در ساعت مي‌رسند، در حالی که به طور متوسط یک خودروی الکتریکی برای اینکه از سرعت صفر به سرعت 60 مایل در ساعت برسد بیش از 8 ثانیه به زمان نیاز دارد و بعد از آن هم بیش از 100 مایل در ساعت را نمي‌تواند بپیماید‌.
همچنین عمر باتری‌های خودرو‌های الکتریکی بسیار کوتاه است و در فاصله زمانی مشخص یا بعد از طی مسافت 10 هزار مایل این باتری‌ها باید تعویض شوند و این کار هزینه بسیار زیادی در بر دارد. باتری‌های خودروهای الکتریکی بخش مهمي‌از خودروها هستند و به همین دلیل نقص در این بخش به معنای یک نقص بزرگ در خودروهای الکتریکی است‌. همچنین شارژ باتری‌های خودروهای الکتریکی ساعت‌ها طول مي‌کشد که این نقص بزرگی است و اگر خودروسازان بتوانند مدت زمان شارژ باتری‌های خودرو را به کمتر از نیم ساعت برسانند، شاید بر شمار متقاضیان محصولات آنها اضافه شود‌.
تکنولوژی بالای خودروهای الکتریکی سبب مي‌شود تا تعمیر آن یا برطرف کردن نقایص احتمالی توسط تمامي‌افراد فعال در صنعت تعمیر خودرو امکان‌پذیر نباشد و اگر در جاده یا حتی در شهرهای کوچک خودروهای الکتریکی با نقصی مواجه شوند، مالک آن نمي‌تواند تعمیرکار مناسب را بیابد و به دنبال آن استفاده از خودرو برای وی امکان‌پذیر نخواهد بود‌. این مشکل بزرگی برای مالک خودروهای الکتریکی است‌.
اگر چه تا کنون همواره سخن از استفاده خودروهای الکتریکی در داخل شهرهای بزرگ بوده است و هیچ یک از سازندگان توصیه نکرده‌اند که از این خودروها در مسیرهای بین شهری استفاده شود‌. به هر حال ضعف‌های خودروهای الکتریکی سبب شده است تا کارشناسان بازار خودرو اعلام کنند که نمي‌توان از این خودروها در آینده نزدیک استفاده کرد و این خودروها، خودروهای نسل‌های آینده بشر هستند‌. </B>

MATIN
01-18-2011, 12:20 AM
پنج خودروی هیبریدی محققان کشور

در حالی خودروها بخشی از زندگی روزمره را تشکیل می دهند که انتشار گازهای متصاعد ‌شونده از اگزوز خودروها منبع عمده آلودگی شهرها هستند از این رو پژوهشگران کشور تلاش می کنند خودروهای هیبریدی را در خط تولید کارخانه های خودرو سازی کشور وارد کنند.

خودروی برقی به خودرویی گفته می شود که در آن از باتری برای نیروی محرکه به جای موتور احتراقی استفاده می شود. اولین خودروهای برقی در قرن نوزدهم به منصه ظهور رسیدند ولی با تولد اتومبیل های احتراقی به دلیل ویژگیهای برتری که نسبت به خودروهای برقی داشت مورد غفلت قرار گرفتند.
خودروهای الکتریکی توانایی ذخیره انرژی را ندارند ضمن آنکه دارای سرعت کمی هستند از این رو پژوهشگران تلاش کردند تا با طراحی خودروهای برقی دوگانه سوز به سمت تولید خودروهای هیبریدی بروند که علاوه بر نداشتن آلاینده های زیست محیطی دارای سرعت بیشتری نسبت به خودروهای الکتریکی باشند.

خودروهای هیبریدی از ادغام دو و یا چند پیشرانه انتقال نیرو که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به سیستم انتقال قدرت وابسته هستند تشکیل شده است. بیشتر خودروهای هیبریدی تولید شده تاکنون از نوع بنزینی - الکتریکی هستند که از نظر کارکرد بین خودروهای الکتریکی و بنزینی قرار دارند.

با توجه به افزایش گازهای گلخانه ای و تعهدات بین المللی در خصوص جلوگیری از انتشار گاز CO2، مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور با برگزاری مسابقات طراحی و ساخت خودرو، محققان را به سمت تولید خودروهای برقی و متعاقب آن هیبریدی هدایت کردند. این امر سبب عرضه خودروهای برقی شد. در حال حاضر این خودروها در فاز توسعه ای قرار دارند که در طی آن اقدام به تولید خودروهای هیبریدی می شود.

با توجه به امضای قرارداد ساخت سه نمونه مهندسی خودروی دو نیرو (هیبریدی) میان معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت صنایع، این پژوهشگران امیدوارند با دستاوردهایی که در این حوزه به دست می آورند، خودروهای هیبریدی را در خط تولید کارخانه های اتومبیل سازی قرار دهند. برخی از این خودروها به شرح زیر است:

خودروی الکتریکی آراز
به گزارش مهر، این خودرو دارای موتور PMG است که حداکثر توان آن 44/14 کیلو وات است. سرعت این خودرو 80 کیلومتر در ساعت برآورد شده است. "آراز" در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی طراحی و ساخته شد و در سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران به ثبت رسیده است.

سهراب پاکدل از اعضای تیم طراحی این خودرو بدنه این خودرو را از جنس فایبرگلاس دانست و گفت: این امر باعث سبکی قابل توجه خودرو شده است.

وی، عدم توانایی ذخیره انرژی را از معایب این خودروها نام برد و یادآور شد: معمولا خودروهای الکتریکی ذخیره الکتریکی ندارند به همین دلیل نمی توان از آنها در مسافتهای طولانی استفاده کرد از این رو هدف اصلی ما از مطالعه بر روی این خودروها، طراحی خودرویی برای استفاده درون شهری بوده است.

این محقق ضریب آلایندگی زیست محیطی این خودرو را نزدیک به صفر دانست و ادامه داد: یکی از بزرگترین معضلات کلانشهرها بالا بودن سطح آلودگی هوا است که علت اصلی آن نیز مربوط به حرکت انبوهی از خودروهای مجهز به موتورهای بنزین سوز است.

پاکدل، فاز بعدی این پروژه را طراحی و ساخت خودروی هیبریدی ذکر کرد و یادآور شد: این خودرو با دو موتور مجزای برقی و بنزین سوز حرکت می کند.

به گقته وی تمام سیستم های کنترل، درایو و شارژ خودرو توسط اعضای تیم طراحی و ساخته شده است. وزن این خودرو 700 کیلوگرم، حداکثر سرعت آن 80 کیلومتر در ساعت است.

قاصدک نصیر اولین خودوری الکتریکی دو سرنشین
"قاصدک نصیر" خودروی الکتریکی دو سرنشین کشور است که در دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیر تولید شده است.

الکترو موتور این خودرو توان خود را از 8 باطری 12 ولتی سرب و اسید که با یکدیگر سری شده اند و دارای جریان 55Ah (آمپر بر ساعت) هستند، دریافت می کند. شتاب این خودرو در صورت استفاده از باتریهایی با جریان بالاتر به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

موتور "قاصدک نصیر" از نوع آسنکرون 3 فاز با توان و دور نامی 9 کیلو وات است. این الکتروموتور گشتاور ماگزیمم خود را از زمان شروع به حرکت در اختیار راننده قرار می دهد و این قابلیت یکی از مزایای موتورهای الکتریکی نسبت به انواع احتراقی است. وزن این موتورها 60 کیلوگرم و راندمان متوسط آن در حدود 70 درصد است.

جعبه دنده و دیفرانسیل این خودرو متعلق به خودروی پراید است و بدون هیچ تغییری در این خودرو نصب شد. در خودروی پراید تعویض دنده با استفاده از کلاچ است ولی در "قاصدک نصیر" بدون کلاچ دنده تعویض می شود.

سیستم ترمز این خودروی برقی نیز ترکیبی از الکتریکی و مکانیکی است. ترمز الکتریکی در زمانی که راننده پای خود را از پدال گاز بر می دارد به کار می افتد و با تبدیل انرژی جنبشی خودرو به انرژی الکتریکی از سرعت خودرو کاسته می شود.

خودروی الکتریکی "الوند ساپکو"
الوند ساپکو خودروی الکتریکی دارای باتریهای الکتروشیمیایی سربی- اسیدی است که از سوی پژوهشگران دانشگاه جامع علمی کاربردی طراحی و ساخته شده است.

سید حسین غفاری با اشاره به ویژگی های خودروی برقی طراحی شده در دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز ساپکو گفت: این خودرو دارای 8 باتری است که 80 کیلومتر را با سرعت 70 کیلومتر در ساعت طی می کند.

وی پوشش این خودرو از نوع آلومینیوم ذکر کرد و اظهار داشت: توان موتور این خودرو 3 کیلو وات است که توسط اعضای تیم طراحی و ساخته شد.

غفاری با تاکید بر اینکه این خودرو دو سرنشین است به اقدامات توسعه این خودرو اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر تیم طراحی در حال طراحی و ساخت خودروی هیبریدی هستند.

تلاش دانشگاه کاشان برای توسعه فناوری خودروی هیبریدی
دانشگاه کاشان خودروی برقی دو سرنشین دیگری را تولید کرد که دارای 8 باتری 12 ولتی است و قادر است با سرعت 80 کیلومتر 100 کیلومتر را طی کند.

دکتر سعید گلابی سرپرست پروژه خودروی برقی در گفتگو با خبرنگار مهر، توسعه فناوری خودروهای الکتریکی را موجب جایگزین شدن سوخت پاک با سوختهای فیسلی ذکر کرد و افزود: این خودرو همانند سایر خودروهای برقی دو سرنشین دارای 8 باتری 12 ولت است که در مدت زمان 6 ساعت شارژ می شود و با سرعت 80 کیلومتر می تواند 100 کیلومتر را در ساعت طی کند.

دانشیار گروه مکانیک دانشگاه کاشان، قدرت این باتریها را 2/7 وات دانست و ادامه داد: در جعبه دنده این خودرو از جعبه دنده های موجود در بازار و تولیدات داخلی کشور استفاده شده است. موتورهای این خودرو نیز از نوع مغناطیسی با حجم کوچک و وزنی کم است.

گلابی، همچنین به توانایی کشور در زمینه تولید باتریهای این نوع خودروها اشاره و اضافه کرد: ما برای شروع از باتریهای معمولی خودروها استفاده کردیم ولی در داخل کشور توانایی لازم برای تولید انواع باتریهای خشک و اسیدی وجود دارد.

خودروی الکتریکی پاراکس
دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین در کنار تلاشهایی در توسعه فناوریهای مربوط به روباتیک در سالهای اخیر با راه اندازی سه مرکز تحقیقاتی زمینه ای را برای طراحی و ساخت خودروهای برقی فراهم کرده است. در این راستا دانشجویان این دانشگاه موفق به طراحی و ساخت خودروی الکتریکی با نام پاراکس شدند.

خودروی الکتریکی پاراکس به علت داشتن بدنه کاملا کامپوزیت بسیار سبک تر از خودروهای با بدنه فلزی و حتی آلومینیوم است و مقاومت بیشتری دارد. این خودروی دو نفره با یک باتری شارژ شده و تا 100 کیلومتر مسافت را طی می کند. شتاب آن در 25 متر 8/3 ثانیه است.

فرمان پذیری در شعاع کمتر از 3 متر، بازده موتور بالا، سیستم تعلیق در جلو و عقب خودرو به صورت "مک فرسون" و انتقال قدرت با محورعقب و داشتن حداقل سرعت 80 و حداکثر 110 کیلومتر از دیگر ویژگیهای خودروی الکتریکی پاراکس است.

خودروی پاراکس چهار دنده است و شاسی آن مخلوطی از فولاد و آلومینیوم است و کلیه استانداردهای مربوط به خودروهای الکتریکی در آن رعایت شده است.

MATIN
03-16-2011, 12:34 PM
خودروهای هیبریدی و محیط زیست

وضعیت کنونی و پیامد انتشار آلایند­ه­ ها
جمعیت کره ­ی زمین نزدیک 7 میلیارد نفر است و تعداد خودروهای موجود در جهان هم از مرز 700 میلیون دستگاه گذشته است و تعداد قابل­ توجهی از این خودروها فقط در جاده ­های ایالات­ متحده حرکت می­ کنند. این خودروها سالانه­ مسافتی بیش از 2/3 تریلیون کیلومتر در سال طی می‌كنند، بیش از 450 میلیارد لیتر بنزین می­ سوزانند و تقریباً یک میلیارد تن دی ­اکسید کربن روانه­ ی محیط­ زیست می­ کنند.
دی­ اکسید کربنی که از حمل ­ونقل خودروها آزاد می­ شود، بزرگترین منبع انتشار این آلاینده(نزدیک به یک­ سوم) در سطح جهان است.

یک گالن بنزین بعد از سوختن و ترکیب آن با اکسیژن تا 9 کیلوگرم دی­ اکسیدکربن آزاد می‌کند. چنان‌چه مصرف انرژی در فرآیند تولید و توزیع آن را نیز به حساب آوریم، آثاری را که بر گرمایش زمین دارد كه به 63/3 کیلوگرم برون­ دادِ دی اکسید کربن در هر لیتر خواهد رسید.

در قرن بیستم میزان مصرف سوخت­ های فسیلی به ازای هر نفر 5 برابر بیش­تر از میزان رشد جمعیت بوده است. گرمای­ زمین، تغییرات آب­ و هوایی، بیماری های قلبی، تنفسی و سرطان همگی پیامدهای انتشار این آلاینده ­ها است. دی ­اکسیدکربن یکی از ترکیبات گازهای گلخانه­ ای است و مقادیر بیش از اندازه ­ی آن دمای زمین را فراتر از حد طبیعی­ اش افزایش می ­دهد. گرمای زمین تهدیدهای فراوانی برای بشر دارد که از آن جمله می­توان به بیماری­ های فراگیر، تغییرات شدید آب و هوایی و نابودی کشاورزی اشاره كرد.

خودروهای هیبریدی؛ نویدبخش آینده ایی سبز
خودروهای هیبریدی در مقایسه با خودروهای متعارف همراهان بهتری برای محیط­ زیست هستند. این نوع خودروها نقش موثری در کاهش گازهای گلخانه ای و کند کردن روند گرمای زمین دارند. به همین دلیل بعضی خودروسازان، خودروهای هیبریدی را به عنوان کاهش­ دهنده ­ی آثار زیان­ آور زیست‌محیطی خودروهای معمولی روانه­ ی بازار کرده ­اند. این خودروها از نظر مشتری هر روز جذاب‌تر و بازار آن­ها گرم‌تر می ­شود. برای نمونه می­ توان به مدل «تویوتا پریوس» که در سرتاسر دنیا یک میلیون دستگاه فروش داشته، اشاره کرد. با این روند حتی تولیدکنندگان خودروهای لوکس مانند لکسوس هم به تولید محصولات هیبریدی­ روی آورده­ اند؛ به­ طوری که با افزایش تولید خودروهای هیبریدی، قیمت آن­ها کاهش داشته ­است. این روند خودروهای هیبریدی را به گزینه­ ای قابل­ اعتماد برای مصرف­ کنندگان و تولید آن­­ها­ را به یک سرمایه­ گذاری مطمئن برای خودروسازان تبدیل کرده ­است.

پیامدهای خودروهای هیبریدی بر محیط زیست
برای ارزیابی تأثیر خودروهای هیبریدی بر محیط­ زیست، بهتر است آثار خودروهای هیبریدی و بنزین‌سوز متعارف را بر محیط­ زیست مقایسه كنیم.

پیامدهای مثبت:
* خودروهای احتراقی مقادیر زیادی برون­داد گازهای شیمیایی، آلاینده­ ها و سایر مواد جانبی دارند كه در مقایسه با خودروهای هیبریدی مواد آلاینده ی کمتری را تولید می­کنند.
* خودروهای هیبریدی باعث کاهش آلودگی صوتی می­ شوند چراکه موتور خودروهای هیبریدی اساساً کم ­­­صدا هستند و با قرار گرفتن در حالت الکتریکی، کاملاً بی­صدا می­شوند. با این اوصاف تصور این­که روزی هزاران دستگاه از چنین خودروهای خاموشی در سطح شهر پراکنده باشند، بسیار جذاب است.
* گرم شدن کره­ ی زمین یکی از موضوعات مورد بحث زیست­ محیطی است که نیاز به توجه همگان دارد. در سال­های اخیر کره ­ی زمین آرام آرام شاهد تبعات زیان‌بار ناشی از گرم شدن زمین بوده است. استقبال مردم در سراسر جهان از خودروهای هیبریدی، گام بلندی برای كمك به طبیعت ارزیابی می­شود. یکی از راه­ حل­ های مؤثر برای کاهش گرمای زمین، کاهش قابل­ توجه انتشار دود و سایر مواد شیمیایی است.
* کارایی سوخت در خودروهای هیبریدی در مقایسه با خودروهای احتراقی متعارف 20 تا 30 درصد بهبود نشان می­ دهد. این افزایش چشمگیر به­ دلیل رعایت مواردی مثل خاموش كردن موتور در مواقع غیرضروری، استفاده­ ی مجدد از انرژی مصرف ­شده هنگام ترمزگیری، آیرودینامیک پیشرفته و تایرهایی با طراحی بهتر است که با مصرف کمتر سوخت از آلوده ­شدن محیط ­زیست می­ کاهد.

پیامدهای منفی:
* بعضی از ناظران صنعت خودروسازی نگرانی قابل­ توجهی نسبت به اثرات باتری­ های نیکل­ متال هیبریدی بر طبیعت ­دارند. این باتری­ ها در مقایسه با باتری های سرب ­اسیدی و نیکل­ کادمیومی ضرر كمتری برای محیط زیست دارند؛ اما در صورت سرازیر شدن میلیون­ ها عدد از آن­ها به طبیعت مشکلات بسیاری را ایجاد خواهند کرد. پژوهش­ های جدید از سرطان‌زا بودن نیکل وارد شده به طبیعت خبر می­ دهند. علاوه بر این­ها درباره ­ی آثار زیست­ محیطی حفر معدن‌ نیکل و بازیافت کامل آن ملاحظات فراوانی وجود دارد.
* قیمت بالای خودروهای هیبریدی در مقایسه با خودروهای معمولی، ممکن نبودن طی مسافت‌های طولانی باتوجه به ظرفیت محدود شارژ باتری­ های هیبریدی در کنار ضعف زیرساخت­های مناسب برای شارژ کردن خودروها در طول مسیر، باعث شده تا مردم در سراسر جهان استقبال كمی از این خودروها داشته باشند.

خودروهای هیبریدی؛ مهار گرمای زمین و کاهش وابستگی به نفت
با توجه به میزان انتشار آلاینده ­ها در فرآیند تولید و انتقال برق، یک خودروی هیبریدی الکتریکی پلاگ-این (PHEV) می‌تواند در مقایسه با خودروهای معمولی هم ­اندازه­ ی خود، آلاینده ­های گرم‌كننده زمین را كاهش دهد.

با این حال اگر برق مصرفی خودروهای هیبریدی الکتریکی پلاگ-این از نیروگاه ­های ذغال‌سنگ معمول تأمین شود، آلایندگی آن­ها از خودروهای هیبریدی الکتریکی غیر پلاگ­-این بالاتر خواهد رفت. در این صورت راندن یک خودروی هیبریدی پلاگ­-این در مقایسه با یک نمونه­ ی هیبریدی متعارف، نیاز کمتری به سوخت فسیلی دارد، اما تا زمانی که از منابع­ تولید برق پاک‌تری تغذیه نشود، کاهش چشمگیری را در آلاینده ­های زیست­ محیطی - مخصوصاً در كاهش گرمای زمین - همراه نخواهد داشت.

خودروهای هیبریدی ­الکتریکی پلاگ-این، از منابع انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی باد، خورشید و زمین­ گرمایی یا از برق نیروگاه­ هایی که كارهای مؤثری را برای کاهش آلایندگی برداشته ­اند استفاده می­ کنند. این منابع انرژی آلایندگی­ کمتری در مقایسه با سایر وسایل نقلیه تولید می­ کنند.

نمودار زیر برای تبیین مناسب­ دی­اکسیدکربن تولیدشده، هنگامی­ که منابع انرژی گوناگونی برای مصرف نهایی در یک خودرو استفاده می­ شود بسیار راه­گشا خواهد بود. مقادیر ارائه­ شده مجموعه­ ی انتشار این گاز را در طی فرآیند استخراج، حمل ­و نقل ذغال­ سنگ، نفت، اورانیوم (برای انرژی هسته­ ای) و هم­چنین انتقال و ذخیره­ سازی برق شامل می­شود.

مطابق نمودار میزان انتشار دی ­اکسیدکربن به منابع انرژی به‌كار رفته بستگی دارد. در میان منابع برق مصرفی خودروهای هیبریدی­ الکتریکی پلاگ-این، نیروگاه­ های ذغال­ سنگ بیشترین میزان انتشار این گاز را در مقایسه با نیروگاه­ های مبتنی بر گاز طبیعی، انرژی هسته­ ای و انرژی­ تجدیدپذیر (بادی، خورشیدی و زمین­ گرمایی) دارند.

برای نمونه در ایالات­ متحده 43 درصد برق تولیدی از ذغال­ سنگ به دست می ­آید و 57 درصد مابقی عمدتاً در نیروگاه­ های گاز طبیعی، هسته ­ای و آبی تولید می شوند. البته سهم منابع انرژی پاک­ یعنی انرژی­ های تجدیدپذیر، به سرعت در حال افزایش است.

با توجه به منابع متفاوت انرژی در هر منطقه و به­ کارگیری خودروهای هیبریدی­ الکتریکی پلاگ-این، میزان سطح آلایندگی این خودروها متفاوت است؛ مثلاً در ایالت کالیفرنیا که تنها 18 درصد برق تولیدی از ذغال­ سنگ است، چنین خودروهایی نصف خودروهای متعارف آلایندگی خواهند داشت؛ ولی در مناطقی مانند انگلستان یا ایالت­ های اوهایو و پنسیلوانیا که ذغال­ سنگ منبع اصلی تولید برق است، آلایندگی این خودروها با خودروهای معمول تفاوت چندانی ندارد.

چنان­چه میزان مصرف سوخت­ های فسیلی از فرآیند استخراج تا مصرف نهایی در خودروهای هیبریدی ­الکتریکی پلاگ-این را با خودروهای معمول و خودروهای هیبریدی­ الکتریکی مقایسه كنیم، باز هم خودروهای هیبریدی­ الکتریکی پلاگ-این کمترین مصرف را خواهند داشت. مقادیر نمودار با فرض طی مسافت سالانه ی 12000 کیلومتر ارائه شده­ اند.

در نهایت می­توان گفت در مقایسه با خوروهای متعارف که قسمت عمده­ ی ناوگان جهانی خودروهای شخصی را تشکیل می­دهند، خودروهای هیبریدی هم از میزان وابستگی به نفت می ­کاهند و هم سطح آلاینده­ های منجر به گرم شدن زمین را کم خواهند کرد.

توصیه­ ها­ی راهبردی در گسترش فناوری خودروهای هیبریدی
با توجه به توسعه­ ی فناوری خودروهای هیبریدی در ایالات­ متحده، بهتر است توصیه ­های راهبردی زیر را که از ارزیابی و واکاوی سیاست­ های تدوین­ شده در این کشور نوشته شده در ارتباط با گسترش این فناوری در ایران مد نظر قرار داد.

فراهم كردن فضای تجاری­ سازی فناوری­ های هیبریدی
در این سال ­ها، خودروهای هیبریدی، مخصوصاً خودروهای هیبریدی­ الکتریکی پلاگ-این، در ابتدای مسیر خود هستند و راه درازی را در پیش­ دارند تا مورد استفاده ­ی فراگیر مصرف­ کنندگان قرار گیرند. با افزایش تقاضای مصرف­ کنندگان، خودروسازان بیشتری ترغیب می ­شوند تا به طور جدی­ وارد این بازار شوند. به ­علاوه برای تحقیق جهت کاستن از قیمت باتری­ ها و بالابردن ایمنی آن­ها، ارزیابی عملکرد این خودروها در شرایط گوناگون، و افزایش آگاهی­ بخشی عمومی درباره‌ی صرفه ­ها­ی اقتصادی و مزایای زیست­ محیطی­ آن­ها، باید سرمایه­ گذاری­ های بیشتری انجام شود.

اطمینان از ایجاد هوایی پاک
پیش از آن­که یک کشور تصمیم به توسعه­ی خودروهای هیبریدی­الکتریکی پلاگ-این بگیرد، لازم است ارزیابی دقیقی از وضعیت انتشار گازهای آلاینده­ی نیروگاه­ها داشته باشد. چنان­چه مشکلات آلاینده ­ها قابل ملاحظه باشد، نباید پیش از آن­که استانداردهای زیست­ محیطی لازم فراهم آید، برای استفاده از این خودروها در مقیاسی وسیع تلاش وتبلیغ کرد.

پاک­سازی نیروگاه ­های برق
با سبز کردن سیستم حمل­ و نقل میزان آلاینده­ هایی که زمینه­ ساز گرمایش زمین می ­شوند پایین می‌آید. برای این کار نیاز داریم با پاک­سازی نیروگاه­ ها از انتشار این آلاینده ­ها بکاهیم. برای نمونه در بسیاری از مناطقی که عمده­ ی تامین برق مصرفی در طول شب به عهده­ ی نیروگاه­ های ذغال­ سنگی است و این امر که بیشتر خودروهای هیبریدی­ الکتریکی پلاگ-این در طول شب شارژ می­شوند، موجب می­شود مقدار زیادی از این آلاینده ­ها روانه ­ی محیط­ زیست شوند. با توجه به این امر سیاست­ هایی که خودروهای هیبریدی­ الکتریکی پلاگ-این را تشویق به استفاده از منابع تجدیدپذیر و پاک مثل انرژی باد، خورشید، زیست ­توده و سایر منابع می­کنند، می­ توانند راه ­حل مناسبی باشند.

راه­ اندازی برنامه ­هایی برای بازیافت باتری­ ها
به موازات گسترش و همه ­گیرشدن خودروهای هیبریدی­ الکتریکی پلاگ-این نیاز فراوانی به بازیافت باتری­ های هیبریدی و جلوگیری از سرریز مواد سمی آن­ها به طبیعت احساس می­ شود. برای این امر لازم است برنامه ­های بازیافت باتری­ ها تا حد مناسبی توسعه یابند.­

تشویق به شارژگیری باتری­ ها در غیر ساعات اوج مصرف
اصولاً شرکت­ های نیرو ظرفیتِ اضافی در طول شب دارند؛ پس باید برق را به نحوی قیمت­ گذاری کنند تا طرف تقاضا تشویق به مصرف آن در بازه ­های کم ­مصرف شود؛ اما از آن­جا که قسمت عمده­ای از برق تولیدی در این بازه­ ها از نیروگاه­های ذغال ­سنگی تأمین می­شود، اهمیت پاک­تر کردن این منابع هم از نظر آلاینده ­های متعارف و هم از نظر آلاینده­ های گرم­ کننده ­ی زمین دو چندان می­شود.

MATIN
11-14-2011, 01:02 AM
تاكسي‌هاي ميكروهيبريد از سال آينده در تهران

تصور كنيد خودرويي داشته باشيد كه در شهر وقتي با آن پشت چراغ قرمز قرار مي‌گيريد به طور اتوماتيك خاموش شود و هنگامي كه چراغ سبز شد و پايتان را روي پدال گاز فشرديد دوباره به صورت خودكار روشن شده و به راه خود ادامه دهد. اين امكان زياد دور از ذهن نيست زيرا مركز تحقيقات موتور ايران‌خودرو اخيراً يك دستگاه سمند سورن ميكرو هيبريدي ساخته كه از ويژگي فوق برخوردار است. از اين خودرو پنجشنبه هفته گذشته در حضور خبرنگاران پرده‌برداري شد.
هم‌اكنون در دنيا خودروهاي BMW سري يك، ميني كوپر، اسمارت و سيتروئن با اين ويژگي توليد و روانه بازار شده‌اند اما اشتباه نكنيد! اين گروه از خودروها كه ميكروهيبريد نام دارند و سمند نيز اخيراً به آنها پيوسته است نه تنها تمام هيبريدي نيستند بلكه حتي در رديف هيبريدي‌هاي خفيف نيز قرار نمي‌گيرند.
ميكرو هيبريدها خودروهايي هستند كه با صرف حداقل هزينه، از مختصر ويژگي‌ها و امكانات پايه خودروهاي هيبريدي بهره‌مند مي‌شوند. حداقل ويژگي خودروهاي هيبريدي اين است كه در دور آرام موتور و همچنين طي مدت توقف خودرو در ترافيك شهري به طور خودكار خاموش و با فشردن پدال گاز دوباره روشن مي‌شوند. اين ويژگي در خودروهاي ميكروهيبريدي باعث مي‌شود تا خودرو در ترافيك شهري بين 5 تا 7درصد در مصرف سوخت صرفه‌جويي داشته باشد.
اين صرفه جويي سوخت براي خودروهاي «هيبريدي خفيف» بين 10 تا 12درصد و براي خودروهاي تمام هيبريدي حدود 20درصد است.
اما خودروهاي هيبريدي چگونه خودروهايي هستند و چه تفاوت‌هايي با هم دارند؟
كلمه هيبريد «Hybrid» در فارسي به معناي دو رگه است و خودرويي دو رگه ناميده مي‌شود كه از دو منبع نيرو براي رانش برخوردار باشد، براي مثال به خودروهايي كه براي حركت از دو سوخت الكتريكي و فسيلي (بنزين، گازوييل و گاز) استفاده مي‌كنند هيبريدي گفته مي‌شود.
خودروهاي دو رگه يا هيبريدي از لحاظ عملكرد به سه گروه تقسيم مي‌شوند.
گروه اول
گروه اول خودروهاي تمام هيبريدي يا تمام دو رگه هستند كه علاوه بر ويژگي خاموش‌شدن موتور در حالت دور آرام و يا توقف كامل، مي‌توانند هنگام ترمزگيري به ذخيره‌سازي انرژي الكتريكي بپردازند و يا به طور كمكي براي حركت از موتور الكتريكي نيز استفاده كنند. همچنين در خودروهاي تمام هيبريدي امكان راندن با انرژي تمام الكتريكي به طور مستقل نيز وجود دارد به طوري كه خودرو با استفاده از اين موتور مي‌تواند تا 30 كيلومتر در ساعت سرعت بگيرد. خودرو تويوتا «پريوس» نمونه كاملي از اين گروه خودروها است.
قدرت موتور الكتريكي خودروهاي تمام هيبريدي بين 20 تا 70 كيلووات است.
گروه دوم
گروه دوم كه خودروهاي مايلد هيبريد «Mild Hybrid» يا همان دو رگه‌هاي خفيف هستند از تمام ويژگي‌هاي خودروهاي تمام هيبريدي بهره مي‌برند با اين تفاوت كه به طور مستقل نمي‌توانند با قواي تمام برقي حركت كنند. قدرت موتور الكتريكي اين خودروها بين 5 تا 15 كيلووات است. هوندا سيويك از جمله خودروهاي مايلد هيبريد يا همان دو رگه خفيف محسوب مي‌شود.
گروه سوم
ميكرو هيبريدها يا همان ريز دو رگه‌ها در گروه سوم قرار دارند يعني فقط مي‌توانند در زمان توقف موتور، به صورت خودكار آن را خاموش و به محض فشردن پدال گاز دوباره موتور را روشن كنند. در اين گروه از خودروها خبري از قواي محركه الكتريكي چه به صورت كمكي و چه به صورت مستقل نيست. اخيراً خودرو سمند با موتور پايه گازسوز به سيستم ميكرو هيبريد يا ريز دو رگه مجهز شده و كارشناسان مركز تحقيقات موتور ايران‌خودرو آن را حدود 3 هزار كيلومتر تست كرده‌اند.
به گفته محمد زالي رئيس اين مركز، هزينه تبديل هر دستگاه سورن با موتور پايه گازسوز به يك خودرو ميكرو هيبريد (يا ريز دو رگه) حدود 400 هزار تومان است. وي گفت: هم‌اكنون در حال تحقيقات هستيم تا 3 سال آينده به دانش فني ساخت خودروهاي مايلد هيبريد يا همان خفيف دو رگه نيز دست بيابيم اما فعلاً برنامه‌اي براي ساخت خودروهاي تمام هيبريدي نداريم.
زالي افزود: اما اين خودروي سورن ميكروهيبريد كه طراحي ساخت آن كاملاً در داخل صورت گرفته اولين گام در توليد خودروهاي دو رگه است و اين در حالي است كه خودروي ملي ريز دو رگه جايگزين خوبي براي تاكسي در شهرهاي بزرگ است كه علاوه بر كاهش سطح آلايندگي، ويژگي مصرف كم و پيمايش بيشتر با گاز را نيز دارا است.
گفته مي‌شود ايران‌خودرو سال آينده برنامه توليد انبوه خودروهاي ميكرو هيبريد يا ريز دو رگه را براي ناوگان تاكسيراني شهر تهران در دستور كار دارد. اين در حالي است كه شركت سايپا نيز برنامه توليد پرايد ميكرو هيبريد را د‌نبال مي‌كند.
الگوبرداري
به گزارش خبرنگار ما هم‌اكنون چند دستگاه خودرو خارجي همچون «رنو لاگونا» ديزلي، تويوتا پريوس تمام هيبريدي، سيتروئن C3 Finke ميكروهيبريدي، هوندا سيويك مايلد هيبريد و سيتروئن C4 ميكرو هيبريدي در مركز تحقيقات موتور ايران‌خودرو جهت الگوبرداري و مهندسي معكوس قواي محركه آنها مورد استفاده كارشناسان اين مركز قرار دارد.
شايان ذكر است: نخستين خودرو هيبريدي جهان در سال 1999 ميلادي توسط شركت تويوتا توليد و روانه بازار شد و در طول تاريخ 10 ساله اين محصول، شركت مذكور در رديف پيشتازان توليد خودروهاي هيبريدي جهان بوده است. هم‌اكنون بيش از يك ميليون خودرو هيبريدي در جهان توليد و روانه بازار مصرف شده‌اند.

MATIN
11-15-2011, 01:46 AM
http://www.asrekhodro.com/Images/news/1321254176_7-2.jpg

عضو تیم خودرو هیبریدی پاراکس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین گفت: خودرو پاراکس، نزدیک ترین خودرو هیبریدی به تولید انبوه و صنعتی است.

به نقل از ایرنا 'میلاد مهران راد' افزود: تولید خودرو هیبریدی در مقیاس صنعتی و انبوه نیازمند حمایت دولت است زیرا ساخت موتور خودرو هیبریدی کار صرفا دانشگاهی و دانشجویی نیست بلکه دولت باید با تامین قطعات و بودجه لازم برای ساخت آن به دانشگاه ها کمک کند .
این پژوهشگر خاطرنشان کرد : خودرو هیبریدی پاراکس بر روی پلتفورم پراید ساخته شده است از این رو غیر از موتور تفاوت چندانی با دیگر خودروهای کشور ندارد. این خودرو از موتور احتراقی و الکتریکی برای حرکت استفاده می کند که بنا بر دستور راننده، قابلیت استفاده از انرژی موتور الکتریکی ، احتراقی و یا هر دو را دارد.
'میلاد کریم شوشتری' یکی دیگر از اعضای تیم خودرو هیبریدی پاراکس نیز در این مورد گفت : پاراکس در مسابقات خودرو هیبریدی کشور در دانشگاه صنعتی شریف امسال برای دومین سال پیاپی موفق به دستیابی به عنوان نخست شد.
این پژوهشگر اظهار داشت : خودرو پاراکس سه حالت برقی، هیبریدی و اسپرت دارد که در حالت اول بیشینه سرعت آن به 90 کیلومتر در ساعت و در دو حالت بعدی نیز به 220 کیلومتر در ساعت می رسد.
وی تاکید کرد: این خودرو می تواند تا 30 درصد در مصرف سوخت احتراقی صرفه جویی کند.
به گفته این پژوهشگر، خودرو پاراکس همچنین دارای ویژگی هایی چون سیستم پیشرفته ی مانیتورینگ و نمایش اطلاعات، سیستم عیب یابی و نمایش خودکار و آنلاین، سیستم امنیتی تشخیص هویت راننده با اثر انگشت و قابلیت ذخیره تمامی اطلاعات خودرو است .
این خودرو با وزن 960 کیلومتر به صورت 5 دنده طراحی شده است و توانایی حمل 4 نفر را دارد ، بدنه آن از جنس کامپوزیت و سیستم انتقال قدرت آن از نوع موازی جلو محرک است.
وی با اشاره به پاک بودن خودرو های هیبریدی اظهار داشت: وجود جایگاه های خاصی برای شارژ باتری خودروهای خورشیدی از جمله ملزومات ورود این خودروها با خیابانهاست.
به گفته این پژوهشگر در کشورهای دیگر که این خودروها تردد می کنند جایگاه های خاصی برای شارژ وجود دارد که انرژی الکتریکی آن نیز از طریق خورشید تامین می شود.
وی خاطرنشان کرد : پاراکس قابلیت صنعتی شدن را دارد و برای این کار فقط نیازمند حمایت خودروسازان است.

MAHDI-TONDAR
11-28-2011, 10:44 PM
این مدل که ابتدا سال گذشته در استرالیا معرفی شد، دارای رینگ‌های ۱۷ اینچی و کیت نسبتا جدید بدنه بوده؛ تعلیق خودرو نیز مجددا تیون شده و سیستم کنترل نیروهای جانبی (حساس به شتاب‌های جانبی) به آن افزوده شده است.

http://www.acopart.org/upload/ACO-569/129669775131742268.jpg

پیشرانه این خودرو از یک موتور ۱/۸ لیتری بنزینی با توان ۹۸ اسب‌بخار و همچنین یک موتور الکتریکی با توان ۸۰ اسب‌بخار تشکیل شده که البته درحالت ترکیبی توان مجموع آن از ۱۳۴ اسب‌بخار فراتر نخواهد رفت.

این پیشرانه هیبریدی زمان رسیدن به سرعت یکصدکیلومتر برساعت را در ۹/۸ ثانیه محدود کرده و بعد از آن، دستیابی به حداکثر سرعت ۱۸۰ کیلومتربرساعت نیز امکان پذیر خواهد بود. مصرف سوخت آن هم به حدود ۴/۱ لیتر می‌رسد.

برچسب قیمت CT200h F برای بازار انگلستان، عدد۲۷۸۵۰ پوند را نشان می‌دهد.


http://www.acopart.org/upload/ACO-569/129669775133348484.jpg


http://www.acopart.org/upload/ACO-569/129669775135463988.jpg


http://www.acopart.org/upload/ACO-569/129669775137315054.jpg


منبع: پدال

MATIN
12-03-2011, 12:26 AM
همه چیز در مورد «ولت»

باب لوتز معاون شرکت جنرال‌موتورز آمریکاست. شورولت ولت که یکی از ایده‌‌های این مقام بلند پایه جنرال‌موتورز بوده به شدت امید این غول بیمار خودروساز ایالات متحده را به آینده افزایش داده است. شکی وجود ندارد خودرویی که بتواند نزد تعداد بسیاری از مشتریان محبوبیت قابل توجهی کسب کند و در نتیجه برای شرکت‌های خودروسازی سودآور به شمار آید، بسیار نادر است. به جرأت می‌توان گفت شورولت Volt از این دسته خودروهای پر طرفدار در آمریکا به شمار خواهد رفت.
لوتز، معاون جنرال‌موتورز که قهرمان Volt نیز شناخته می‌شود، در این خصوص گفته: این خودرو که از سری خودروهای کم‌آلاینده هیبریدی به شمار می‌آید، از بهترین خودروهای مجهز به فناوری‌‌های نوین و کم‌آلاینده سازگاز با محیط‌زیست در صنعت خودروسازی است. ناگفته نماند که این لقب تا پیش از این به خودروی Prius تویوتا که در سال 2001 وارد بازارهای آمریکا شد‌، تعلق داشته است.
مدیر اجرایی شرکت جنرال‌موتورز نیز اعلام کرده این محصول نوین در سال 2010 وارد بازارهای فروش خواهد شد. این در حالی است که تویوتا که سرسخت‌ترین رقیب جنرال‌موتورز به شمار می‌آید قصد دارد، همزمان با ارائه ولت به بازار، خودروهای جدید هیبریدی خود را عرضه کند. به هر حال باید منتظر ورود این خودرو به بازارهای جهانی بود تا کارشناسان صنعت خودروسازی دیدگاه‌‌های تخصصی خود را در مورد آن اعلام کنند. در ادامه مصاحبه‌ای با لوتز و دو نفر از مسوولان ارشد جنرال‌موتورز در رابطه با این خودروی مفهومی نوین و جزییات آن را می‌خوانیم.
* * *
* خودروی ولت از لحاظ باطری و طراحی آیرودینامیکی چگونه است؟
ما برای ساخت این خودروی جدید و به منظور اینکه از سایر خودروهای تولیدی موجود در بازار متفاوت باشد، تلاش‌‌های بسیاری کردیم و با استفاده از تونل باد نمونه‌‌های شبیه‌سازی شده را بارها تست کردیم و روش‌‌های جدیدی را به کار گرفتیم. کاپوت این اتومبیل کوتاه‌تر شده و همچنین شیشه جلوی اتومبیل خمیدگی بیشتری پیدا کرده و این تفاوت‌‌ها در شکل ظاهری نیز از اهداف ما بوده است.
ما از طراحی اولیه اطلاعات بسیاری کسب کرده‌ و در روش عبور هوا از این اتومبیل نوین، تغییرات قابل توجهی را ایجاد نموده‌ایم.
* به طور دقیق چه زمانی می توانیم شاهد حضور ولت در بازارها باشیم؟
تنها می‌توانم به شما بگویم این اتفاق به زودی رخ خواهد داد.
* اتومبیل Prius شکل ظاهری ممتازی دارد و این یکی از مهمترین دلایلی است که باعث محبوبیت این خودرو شده، این در حالی است که اتومبیل Civic هیبریدی هوندا در مقایسه با آن از موفقیت کمتری بهره‌مند بوده، شما برای طراحی محصول جدید خود از چه روشی استفاده کرده‌اید؟
ما از ایده‌‌هایی استفاده کرده‌ایم تا بدنه این اتومبیل به شکل منحصربه‌فردی تبدیل شود، اما به نظر من از نظر شکل ظاهری نسبتاً عادی است. نه خودرویی شبیه به Cobalt و با طرح قدیمی بوده و نه شبیه به خودروهای کارناوالی با چرخ‌‌های بسیار کوچک می‌باشد.
* استودیوی طراحی E-flex در پیشبرد این فعالیت‌‌های توسعه‌ای چه نقشی داشته است؟
طراحی این خودرو در مدت نسبتاً کوتاهی صورت گرفت. برای تولید این خودروی جدید و رساندن آن به این مرحله‌، ما تنها بر روی E-flex متمرکز شدیم و با استفاده از امکاناتی که در اختیار داشتیم، این خودرو را تولید کردیم. گفتنی است، این خودرو بسیار زودتر از زمانی که از قبل پیش‌بینی شده بود، ‌وارد بازار خواهد شد. تمام مسوولان در این استودیو توجه خود را برای مدتی تنها بر روی این محصول متمرکز کرده بودند.
* چگونه سایر قسمت‌‌های ولت به مرحله تولید رسیدند؟
ما با زحمت و تلاش بسیار سایر قسمت‌‌های این اتومبیل را با ابزارهای کاربردی تولید کردیم. مهندسان نرم‌افزاری ما نیز تمام الگوریتم‌‌ها را به خوبی تحت کنترل داشتند، سیستم‌‌های گرمایش و خنک‌کننده نیز به خوبی طراحی و تولید شده‌اند. از سیستم تهویه هوای الکتریکی نیز در این خودرو استفاده شده است. همچنین گفتنی است، تمامی سیستم‌‌های سرگرم‌کننده و جانبی در این محصول دارای سطح مصرف انرژی بسیار پایینی هستند. به طور کلی ما در این خودروی جدید منحصر‌به‌فرد از فناوری‌‌های جدید زیادی استفاده کرده‌ایم.
سیستم‌‌های داخلی از جمله صفحه نمایش‌، سیستم نوری و ... این خودرو نیز از حداقل انرژی استفاده می‌کنند. ما با دقت بسیاری اجزای این اتومبیل را انتخاب کرده‌ایم.
* موقعیت ارتقا باطری این اتومبیل چگونه است؟
ما از دو بسته باطری از شرکت‌‌های Compact Powerو LG Chem استفاده کرده ایم. ما هر دو بسته باطری CPI را بارها مورد آزمایش قرار دادیم و نتیجه این آزمایش‌‌ها در آزمایشگاه تاکنون موفقیت‌آمیز بوده است. ما در این آزمایش‌‌ها از سیکل حرارتی، تخلیه باطری تا حداکثر، تخلیه باطری در حرارت بالا با سیستم خنک‌کننده استفاده کرده‌ایم و با هیچ مشکلی مواجه نشدیم.
* دیگر چه آزمایش‌هایی صورت گرفته است؟
ما این خودرو را در محیط بیرونی و جاده‌ای نیز آزمایش کرده‌ایم. با این آزمایش‌‌ها توانستیم سیستم کنترلی آن را در موقعیت‌‌های متفاوت آزمایش کنیم. با این آزمایش‌‌ها باز هم موقعیتی ایجاد شد تا ما بتوانیم کلیه سیستم‌‌های داخلی به خصوص باطری‌‌های آن را دوباره مورد آزمایش قرار دهیم و از عملکرد مناسب آنها اطمینان حاصل کنیم.
* شما از زمان معرفی Volt تلاش‌های بی‌وقفه‌ای داشته‌اید، از سال گذشته و زمان ارائه خودروی مفهومی، کار خود را از کجا آغاز کردید؟
ما در ابتدا شبیه‌سازی‌‌های دقیقی داشته‌ایم. می‌دانستیم که به چه اجزایی و با چه اندازه‌‌هایی نیاز داشتیم. همچنین به باطری مورد نیاز این خودرو پی برده بودیم. با این شبیه‌سازی‌‌ها اطلاعات کاملی در رابطه با تمام اجزای مورد نیاز این خودرو کسب کرده بودیم.
* آیا شما انتظار داشتید، خودروی ولت با این استقبال چشمگیر واقع شود؟
عکس‌العمل‌‌ها در مورد این خودرو بسیار خشنودکننده بوده است، ولی حقیقتاً این موفقیت برای ما دور از انتظار بوده است.
* به نظر شما قیمت فروش این خودرو چگونه خواهد بود؟
همیشه گفته‌ام، می‌خواهم ‌قیمت را به تقریباً 30 هزار دلار برسانم. همان‌طور که گفته شد، شرایطی که در حال حاضر با آن مواجه شدیم دور از انتظار ما بوده است، در نتیجه با توجه به آن انتظار می‌رود، قیمت‌‌ها نیز افزایش یابد.
* انتظار دارید قیمت این محصول تا چه حد بیشتر شود؟
نمی‌دانم. من می‌خواستم این قیمت تقریباً 30 هزار دلار باشد. ولی با توجه به نظریه گروه، این هدف به تحقق نخواهد رسید. آنها معتقدند، در نسل دوم باید این قیمت مورد نظر را 30 هزار دلار یا بیشتر تعیین کنیم. در صورتی که قیمت بسیار بالا باشد، مجبور می‌شویم به کاهش قیمت‌‌ها اقدام کنیم در نتیجه بهتر است، پیش از آنکه مجبور به این کار شویم، راه درستی را در پیش بگیریم و قیمت مناسبت‌تری را برای آن تعیین کنیم.
* پس به طور حتم مهلت شما تا سال 2010 خواهد بود؟
ماه نوامبر 2010 هدف نهايي ما می باشد. برای این منظور گروه مسوول در این طرح تلاش‌‌های خود را گسترش داده‌اند تا در زمان معین به هدف نهایی خود دست یابند. خودروی ولت، در برخی بخش‌‌ها ازجمله شاسی و سیستم فرمان از فناوری‌‌های نوینی برخوردار بوده به طوری که با منابع مهندسی در سایر پروژه‌‌ها رقابت خواهد کرد. ما سعی داریم حتی‌الامکان در زمان مقرر به اهداف خود دست یابیم.
* با توجه به تمرکز بر روی این خودرو و مهلت باقی مانده، تاثیر این خودرو در صنعت اتومبیل آمریکا و خود شرکت جنرال‌موتورز چگونه خواهد بود؟
اعتبار شرکت جنرال موتورز به شدت رو به افزایش است و این بر روی بازار تاثیرگذار خواهد بود. بی‌شک این شرکت می‌تواند از شرکت رقیب، تویوتا پیشی بگیرد، زیرا جنرال‌موتورز اقدام به کاری کرده است که تویوتا در حال حاضر از آن بازمانده است. دو یا سه سال بعد از اینکه ولت وارد بازارها شود، هر شخصی حداقل یکی از این خودروهای نسل جدید را خواهد داشت و ما می‌خواستیم اولین باشیم.
* در رابطه با تاثیر آن بر روی صنعت اتومبیل آمریکا نیز کمی توضیح دهید؟
من نمی‌خواهم بگویم با ارائه این خودرو نظر اکثریت به ولت جلب می‌شود، اما در صورتی که ما با موفقیت مواجه شویم، می‌توانیم صنعت اتومبیل آمریکا را به طرز قابل‌توجهی رونق دهیم و از رقیب‌‌های آلمانی و ژاپنی جلو بزنیم.
* اگر با چنین موفقیتی که مد نظر شماست‌، مواجه نشدید چطور؟
ما بیش از 300 نفر را برای طراحی و تولید این خودروی نوین به کار گرفته‌ایم و برای دستیابی به این هدف خود از فناوری‌‌های قابل‌توجهی استفاده کرده و با کمک چندین دانشگاه تحقیقات وسیعی انجام داده‌ایم و به آینده خود به شدت امیدوار هستیم.
*آیا واقعاً ولت تصویر ماه جنرال موتورز است؟
بله، این واقعاً نام مناسب Volt می‌باشد.اگر آنچنان که انتظار داریم، عمل نکند مصیبت‌آمیز نیست. اما اگر آنچنان که می‌خواهیم پیش رود، بسیار شورانگیز و مهیج خواهد بود.

MAHDI-TONDAR
12-10-2011, 01:18 PM
عصر خودرو : مدیر صنایع خودرویی ایدرو از تولید نخستین خودروی سواری فول هیبرید ایران تا دو سال آینده در صورت فراهم ‌بودن تقاضای مناسب برای آن خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «عصر خودرو» به نقل از ایسنا سید رضا مفیدی - مدیر صنایع خودرویی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) - اظهار کرد: سال گذشته با امضای توافقنامه همکاری مشترک بین وزارت صنایع و معادن وقت و معاونت علمی و فن‌آوری ریاست‌جمهوری برنامه‌ریزی دقیقی برای تولید خودروی هیبرید در کشور صورت گرفت.
وی با بیان این‌که طبق تقسیم کار صورت گرفته سازمان گسترش مسوولیت کمیته اجرایی تولید خودرو هیبرید در کشور را برعهده گرفته است، خاطرنشان کرد: در این راستا سازمان گسترش از سال گذشته نسبت به عقد قرار‌داد‌های لازم برای اجرای این پروژه به ویژه با دانشگاه‌ها اقدام کرده است.
وی ادامه داد: البته از سال‌های گذشته نیز برخی خودروسازان در زمینه‌ تولید خودروهای هیبریدی فعالیت‌هایی داشتند که با توافقنامه‌ سال گذشته سرعت حرکت آنها افزایش یافته است.
مفیدی با بیان این‌که مهمترین نکته در پروژه تولید خودروی هیبریدی در کشور وجود تقاضای لازم برای تولید انبوه این خودروها است، تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته در صورت وجود تقاضای مناسب در بازار، اولین سواری فول هیبرید ایران تا دو سال آینده تولید شده و وارد بازار می‌شود.
به گفته وی در حال حاضر دو شرکت ایران خودرو و سایپا در زمینه‌ تولید خودرو‌های سواری هیبریدی در کشور فعالیت می‌کنند. خودروهای هیبریدی چند سطح دارند که مبنای حرکت خودروسازان تولید پیشرفته‌ترین مدل خودروی هیبرید موجود در جهان است.
************************************************** ***************
خودروهای هیبریدی بازار را در دست می گیرند

عصر خودرو : شرکت نفتی اگزون موبیل پیش‌بینی کرد که تا سال 2040 میلادی نیمی از خودروهای موجود در جهان با سوختی غیر از سوختهای فسیلی کار خواهند کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «عصر خودرو» به نقل از ایسنا، این غول نفتی اعلام کرده که تا سال 2040 میلادی از هر دو خودرو یک خودرو یا هیبریدی بوده و یا با یکی از سوختهای جایگزین کار خواهد کرد.
خودروهای هیبریدی با گاز و نیروی برق کار می‌کنند و در حال حاضر سهمی کمتر از یک درصد در کل خودروهای دنیا دارند.
اگزون موبیل اعلام کرده که با تشویق دولتها بازار خودروهای هیبریدی رونق بیشتری خواهد گرفت.
به گزارش وال ‌استریت ژورنال، این در حالی است که میزان استفاده از سایر خودورهایی که با انرژیهای تجدیدپذیر کار می‌کنند، نیز رو به افزایش است.

شنبه 19 آذر 1390

L90
12-29-2011, 02:20 PM
رونمایی خودروی هیبریدی بارثاوا‌ در مشهد

پنجشنبه ۸ دی ۱۳۹۰


تین نیوز: خودروی هیبریدی بارثاوا‌ در نمایشگاه پژوهش و فن آوری دانشگاه فردوسی مشهد رو نمایی شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد گفت: 30 نفر از دانشجویان رشته‌های برق، مکانیک و صنایع دانشکده مهندسی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و هشت تن از استادان دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی به سرپرستی دکتر رضوی برای اجرای این طرح همکاری کرده اند.

بختیار شعبانی ورکی افزود: این طرح در مدت یک سال و با صرف 70 میلیون تومان هزینه اجرایی شده است.

سرپرست تیم خودروی هیبریدی بارثاوای‌ دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت : این خودرو دارای 2 موتور بنزینی و الکتریکی است که با ثابت نگاه داشتن دور و گشت آور موتور احتراقی در محدوده بهینه راندمان باعث کاهش 25 در صدی مصرف بنزین در خودرو می شود.

سید روح الله رفعت حسینی کاهش مصرف بنزین و آلودگی هوا تا 25 در صد را از مزایای این خودرو اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه این خودرو نمونه تجاری مشابه ندارد افزود : هزینه تولید این خودرو در صورت تولید انبوه به 300 میلیون ریال کاهش می‌یابد.

L90
12-31-2011, 03:38 PM
قیمت خودروهای هیبریدی دو برابر خودروهای معمولی است


شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۰


تین نیوز:قیمت مدل هیبریدی یك خودرو دو برابر مدل معمولی آن خواهد بود. محمد حسن شجاعی‌فرد - رئیس دانشكده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت با بیان این مطلب افزود: به دنبال تشدید آلایندگی CO2 و دیگر آلاینده‌های سوختی، خودروسازان جهانی رویكرد جدی به خودروهای هیبرید داشته‌اند.

وی با بیان اینكه مهمترین موضوع در تولید این خودروها فرهنگ‌سازی مصرف آن است، خاطرنشان كرد: قیمت مدل هیبریدی یك خودرو به طور میانگین دو برابر مدل معمولی آن است بنابراین به طور طبیعی استقبال از این خودروها كم خواهد بود.

وی ادامه داد: به‌عنوان مثال در شرایطی كه قیمت مدل معمولی خودروی پژو 206 حدود 15 میلیون تومان است، قیمت مدل هیبرید همین خودرو حدود 30 میلیون تومان خواهد بود و بدیهی است كه مصرف‌كنندگان از این موضوع استقبال نمی‌كنند.

شجاعی‌فرد افزود: از آن گذشته خودروهای هیبریدی با محدودیت سرعت مواجه هستند كه همین موضوع نیز یكی از ویژگی‌های منفی این خودرو در نظر خریداران محسوب می‌شود.

وی با بیان اینكه در صورت تخصیص بودجه مناسب تولید خودروی هیبرید در كشور امكان‌پذیر خواهد بود، تصریح كرد: اما مهمتر از تولید این خودرو، فرهنگ‌سازی برای عرضه آن در جامعه است به‌عنوان مثال دولت می‌تواند با آزادسازی ورود این خودرو به محدوده طرح ترافیك، جذابیت لازم برای خریداران این خودروها را ایجاد كند.

به گفته وی، در كلان‌شهرهایی مانند تهران ورود خودروهای هیبرید مفید خواهد بود اما در شهرهای كوچك عرضه این خودرو با توجه به قیمت‌ آن توجیهی ندارد.

پیش از این مدیر صنایع خودرویی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) از تولید نخستین خودروی سواری فول هیبرید ایران تا دو سال آینده در صورت فراهم ‌بودن تقاضای مناسب برای آن خبر داد.

به گفته رضا مفیدی، درحال حاضر دو شركت ایران خودرو و سایپا در زمینه‌ تولید پیشرفته‌ترین مدل خودروی هیبرید فعالیت می‌كنند.

L90
01-18-2012, 02:24 PM
خودروهای شگفت‌آور هیبریدی جهان


چهارشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۰


تین نیوز: خودرو هیبریدی، خودرویی است که برای حرکت کردن از ترکیب دو یا چند منبع مجزای قدرت استفاده می‌کند.
نمایشگاه بین‌المللی خودروهای سواری هم‌اکنون و از ۹ تا ۲۲ ژانویه سال ۲۰۱۲ میلادی در شهر دیترویت ایالت میشیگان در حال برگزاری است و کمپانی‌های خودروسازی برترین فناوری‌های و ماشین‌های سواری خود را در این نمایشگاه عرضه کرده‌اند.
در این میان در نمایشگاه خودروهای سواری امسال در دیترویت و با توجه به نگرانی‌های روزافزون درباره گران شدن سوخت‌های فسیلی مانند بنزین و تاثیر آن بر گرمایش زمین، بازار عرضه خودروهایی که از سوخت‌های مکمل دیگر برای کاهش مصرف بنزین استفاده می‌کنند بسیار داغ است.
به‌طور خلاصه باید گفت که خودرو چندگانه‌سوز یا هیبریدی، خودرویی است که برای حرکت کردن از ترکیب دو یا چند منبع مجزای قدرت استفاده می‌کند. عنوان خودروهای ترکیبی به خودروهایی گفته می‌شود که در سیستم پیشرانه آنها علاوه بر موتورهای بنزین سوز از یک یا چند موتور الکتریکی استفاده شود. در نمایشگاه امسال خودروهای سواری، شش خودرو زیر به عنوان پربازدیدکننده‌ترین خودروهای هیبریدی جهان که قرار است در اواسط سال ۲۰۱۲ میلادی به بازار بیاید، انتخاب شده‌اند.

۱ ب.ام.و ActiveHybrid۵

ظاهر خودرو هیبریدی کمپانی آلمانی ب.ام.و چندان تفاوتی با مدل‌های دیگر این کمپانی نمی‌کند و تنها تفاوت عمده آن هیبریدی بودن موتور و مصرف پایین سوخت آن است. این خودرو دارای ۳۰۰ اسب بخار قدرت و موتور شش سیلندر توربو شارژ است و صفر تا صد کیلومتر در ساعت آن ۷/۵ ثانیه است. اگر بخواهید می‌توانید بدون بنزین و تنها با استفاده از نیروی الکترونیکی و برقی برای راندن خودرو استفاده کنید که حداکثر سرعت شما در این حالت ۶۰ کیلومتر در ساعت خواهد بود. طراحی چرخ‌های ماشین به گونه‌ای بوده است که حداقل اصطکاک را ایجاد کند تا مصرف انرژی را بالا نبرد. کمپانی ب.ام.و با هدف رقابت با خودرو هیبریدی پریوس تویوتا که به‌شدت پرفروش شده است دست به تولید این خودرو هیبریدی زده است.

۲ فورد Fusion Energi

نمای خودرو هیبریدی فورد به‌ویژه از جلوی ماشین بسیار شبیه خودرو آستون مارتین است. به نظر برخی از کارشناسان صنعت خودرو، خودرو هیبریدی فورد یکی از بهترین خودروهای هیبرید تولید شده در جهان است. به کار بردن پک‌های باتری لیتیومی در خودرو که به راحتی قابلیت شارژ شدن و استفاده طولانی‌مدت دارند این امکان را به راننده می‌دهد که تنها با استفاده از نیروی برقی باتری‌ها تا سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کند. مدل سال پیش این خودرو با شارژ الکترونیکی می‌توانست حداکثر ۷۵ کیلومتر در ساعت براند که امسال با تقویت پک باتری‌ها به حداکثر ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسیده است.

۳ لکسوس LF-LC concept

طراحی فوق‌العاده زیبای ماشین اسپورت هیبریدی لکسوس (برند تجملاتی تویوتا) تحسین همه کارشناسان خودروهای سواری را برانگیخته است. سقف شیشه‌ای خودرو کوپه لکسوس نیز از دیگر ویژگی‌های این ماشین است. نمایشگر ۱۲ اینچی به کار گرفته‌شده در وسط داشبورد خودرو همه اطلاعات لازم درباره کارکرد خودرو را به اطلاع راننده می‌رساند.

۴ مرسدس بنز E۴۰۰ Hybrid

کمپانی بنز در تبلیغات خود برای این خودرو گفته می‌خواهد لذت رانندگی با خودرو‌های هیبریدی را به رانندگان با ارائه این ماشین در اواسط سال ۲۰۱۲ هدیه کند. موتور بنزینیV۶ این خودرو با قدرت ۳۰۲ اسب بخار شتاب فراوانی به این خودرو بخشیده است اما اگر می‌خواهید تنها از شارژ برقی آن استفاده کنید می‌توانید با سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کنید.

۵ تویوتا NS۴ Concept‌‌

تویوتا ادعا کرده خودرو هیبریدی‌اش نماینده آینده تمام خودروهای هیبرید موفق جهان است. طراحی بدنه آن نیز در نوع خود قابل توجه است. تویوتا که سازنده پرفروش‌ترین و کم‌مصرف‌ترین خودرو هیبریدی جهان به نام پریوس نیز است ادعا می‌کند مصرف خودرو جدیدش، حدود ۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود.

۶ فولکس واگن Jetta Hybrid

فولکس واگن به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده خودرو در آلمان، خودرو هیبریدی توربوشارژ ۴ سیلندری طراحی کرده تا در رقابت فشرده خودروهای کم‌مصرف سهمی داشته باشد. قدرت موتور ۱۵۰ اسب بخار است و دارای باتری‌های لیتیومی پرقدرتی است که حالت قابل تغییر بزرگراه/شهر برای کاهش مصرف سوخت دارد که بدون مصرف بنزین و با استفاده از باتری‌های لیتیومی خود می‌تواند به سرعت ۷۲ کیلومتر در ساعت برسد.

L90
02-13-2012, 01:49 PM
بازار به هیبریدی‌ها روی خوش نشان می‌دهد؟


دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۰تین نیوز: جهان همواره روبه سمت صنعتی شدن پیش می‌رود و فناوری‌های روز دنیا زندگی افراد را متاثر خواهد کرد.

در این میان صنعت خودرو جهان نیز از این قافله عقب نمانده و روز به روز در حال پیشرفت است تا جایی که خودروسازان مطرح جهان در نظر دارند خودروهای سبز (الکتریکی و هیبریدی) را جایگزین خودروهای سوخت فسیلی (بنزینی) کنند. خودروسازان ایرانی نیز خود را برای تولید خودروهای الکتریکی و هیبریدی آماده‌کردند. آنها کنار تولید خودروهای دوگانه‌سوز، خودروهای دیزلی، هیبریدی، برقی و کم‌مصرف را در دستور کار خود قرار دادند. بر این اساس نمایندگان مجلس نیز لایحه توسعه حمل‌ونقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت را تصویب کردند که دولت را مکلف می‌کند از تولید خودروهای برقی، هیبریدی و کم‌مصرف حمایت کند.
حال قرار است تعرفه واردات خودروهای هیبریدی و الکتریکی در مجلس مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. در صورت واردات چنین خودروهایی، خودروسازان ایرانی با فناوری ساخت این خودروها آشنا شده و می‌توانند برای استفاده از هیبریدی‌ها و الکتریکی‌ها فرهنگ‌سازی کنند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این‌باره گفت: در برنامه پنجم توسعه سهم خودروهای الکتریکی و هیبریدی افزایش یافته است و باید خودروسازان هرچه سریع‌تر برای تولید این خودروها اقدام کنند. محمد‌جواد محمدی‌زاده تاکید کرد: با توجه به برنامه پنجم توسعه قرار است ۵درصد مصرف انرژی خودروها از محل الکتریکی‌ها و هیبریدی‌ها تامین شود. این درحالی است که امروزه کمتر از یک درصد انرژی در خودروهای الکتریکی و هیبریدی محقق شده است. وی با اشاره به اینکه دولت سبد تنوع سوخت و انرژی مورد نیاز خودروها را مصوب کرده است، اظهار کرد: تاکنون خودروسازان ایرانی در زمینه تولید خودروهای بنزینی عملکرد خوبی داشته‌اند. با توجه به برنامه پنجم توسعه باید این صنعتگران در زمینه تولید خودروهای برقی و هیبریدی اقدام کنند، در این صورت سهم خودروهای بنزین‌سوز کاهش یافته و خودروهای الکتریکی اندکی از سهم این خودروها را به خود اختصاص خواهند داد. به گفته محمدی‌زاده، تنوع سبد سوخت از برنامه‌های اصلی دولت و خودروسازان محسوب می‌شود و در صورتی‌که این اقدامات صورت گیرد، سهم خودروهای بنزین‌سوز از ۸۵درصد به ۷۰ درصد کاهش می‌یابد.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر اینکه آمارها حاکی از آن است که میزان استفاده از خودروهای هیبریدی در جهان حدود ۳درصد بوده، تصریح کرد: در حال حاضر رویکرد بیشتر در صنعت خودرو جهان، حرکت به سوی تولید خودرو‌های هیبریدی است. در کشورهای پیشرفته و صنعتی بیشتر از خودروهای هیبریدی استقبال شده و تولید این خودروها رو به افزایش است. ایران نیز باید در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشد و در تولید این خودروها اقدامات لازم را انجام دهد.

مجلس مدافع واردات هیبریدی‌ها

یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در این باره گفت: مجلس همواره از واردات خودروهای کم‌مصرف و هیبریدی دفاع خواهد کرد، چراکه این خودروها به خودروهای سبز معروفند و آلودگی کمتری نسبت به بقیه خودروها دارند. رضا رحمانی با تاکید بر اینکه تولید خودروهای هیبریدی در کشور نیاز به حمایت دولت و مجلس دارد، اظهار کرد: واردات خودروهای هیبریدی و الکتریکی باید در چارچوب قوانین و ضوابط خاص انجام شود و مجلس از واردات چنین خودروهایی حمایت خواهد کرد.
وی افزود: در کنار واردات خودروهای هیبریدی و الکتریکی، باید فناوری ساخت چنین خودروهایی نیز در کشور تقویت شود.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه واردات خودروهای هیبریدی باید با ورود فناوری روز این صنعت در جهان به کشور همراه باشد، تصریح کرد: بنابراین انتقال فناوری این نوع خودرو به کشور کمک شایان توجهی به صنعت قطعه‌سازی و خودرو‌سازی کشور می‌کند و مصرف سوخت را تا اندازه زیادی کاهش خواهد داد.
رحمانی گفت: قرار است تعرفه واردات خودروهای هیبریدی در مجلس بررسی شود. البته واردات چنین خودروهایی مزیت‌هایی نیز به همراه دارد. ورود هیبریدی‌ها به کشور در راستای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و افزایش بهره‌وری، کاهش قیمت تمام‌شده، افزایش راندمان و مصرف مناسب صورت می‌گیرد.

MAHDI-TONDAR
04-03-2012, 10:36 AM
دنیای‌خودرو- شرکت خودرو‌سازی تویوتا از پیشگامان بهره‌گیری از سیستم‌های حرکتی هیبریدی در خودرو‌های تولیدی خود است و در این زمینه با نوآوری‌های فراوان توانسته گام‌هایی بزرگ را بردارد و در حال حاضر نیز بزرگترین تولید‌کننده خودرو‌های هیبریدی در سطح جهان است. در این زمینه شرکت‌های بزرگ خودرو‌سازی تلاش زیادی کرده‌اند تا بتوانند به تویوتا نزدیک شوند اما این شرکت ژاپنی با سرمایه‌گذاری فراوان در زمینه تکنولوژی‌های نو توانسته خود را به جایگاهی برساند که غول‌های صنعت خودرو‌سازی را در پشت‌سر خود می‌بیند.
در رقابتی که میان شرکت‌های خودروسازی برای دست‌یابی به بهترین سیستم هیبرید در خودرو‌ها وجود دارد، تویوتا با توجه به پیشرفت‌هایش، الگویی در زمینه سیستم‌های هیبریدی است و هر چند خودروسازان بزرگ تلاش دارند راه حل‌های مختلف خود را توسعه دهند اما همواره نیم‌نگاهی نیز به دست مهندسین تویوتا دارند تا از ایده‌های این شرکت نیز استفاده کنند.
در چند ماه اخیر با بالا گرفتن تب عرضه خودرو‌های هیبرید در بازار‌های جهانی که خبر‌های آن را از طریق همین نشریه به اطلاعتان رساندیم، سوالات متعددی از سوی علاقه‌مندان در زمینه چگونگی کارکرد این سیستم‌ها مطرح شد که ما هم تلاش کردیم در حدی که فضای ستون پاسخ به سوالات اجازه می‌دهد به آن‌ها پاسخ گوییم اما همواره کمبود یک مطلب تخصصی در این زمینه احساس می‌شد، چرا که دنیای خودرو‌های هیبرید بسیار پیچیده‌تر از ترکیب یک موتور بنزینی با یک موتور برقی و چند باتری است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم مروری بر اجزای سیستم هیبرید تویوتا داشته باشیم که در خودرو‌های برند لکسس، به عنوان لوکس‌ترین خودرو‌های این شرکت نصب می‌شود تا از این طریق بتوانیم به راز تویوتا در سیستم‌های هیبریدش پی ببریم.
هیبرید چیست؟
به طور کلی خودروی هیبریدی خودرویی است که امکان استفاده از دو منبع مختلف انرژی را داشته باشد. اما مطابق آنچه در صنعت خودروسازی رایج است، خودرو‌های هیبریدی از یک موتور الکتریکی در کنار یک موتور درون‌سوز استفاده می‌کنند و به این ترتیب می‌توانند از مزایای هر یک از آن‌ها در زمان لازم بهره بگیرند. هر چند در تئوری این مسئله ساده به نظر می‌رسد اما آن‌گونه که در ادامه خواهیم دید کارکرد سیستم‌های هیبریدی برای رسیدن به بهترین شرایط کارآیی نیاز به مجموعه‌ای از تکنولوژی‌ها در کنار یک تنظیم دقیق دارد تا بتواند به اهداف سیستم‌های هیبرید دست پیدا کند چرا که در غیر این صورت، موتور الکتریکی و مجموعه سنگین وزن باتری‌ها نه تنها کمکی به کارکرد بهینه سیستم نمی‌کنند بلکه با افزایش وزن خودرو، بار اضافی نیز به موتور تحمیل می‌کنند که حاصل آن مصرف بیشتر سوخت خواهد بود.
در حال حاضر خودروهایی که از موتور‌های الکتریکی و درون‌سوز (معمولاً بنزینی) استفاده می‌کنند عمومیت بیشتری دارند هر چند خودروسازانی چون فولکس‌واگن با توجه به سرمایه‌گذاری‌هایی که در زمینه موتور‌های دیزل پاک و کم مصرف انجام داده‌اند، سیستم‌های هیبرید دیزل الکتریکی را نیز مدنظر دارند اما همچنان با توجه به مزیت‌های موتور‌های بنزینی در زمانی که در یک سیستم هیبرید به کار گرفته می‌شوند، استفاده از این موتور‌ها در اولویت است.
چرا هیبرید؟
سال‌ها خودرو‌ها با موتور‌های احتراق داخلی، بدون اینکه حتی کوچکترین کمکی از موتور‌های الکتریکی بگیرند، میلیارد‌ها کیلومتر راه رفتند. در این مدت هر بار مشکلی پیش آمد مهندسان به دنبال راه حل آن رفتند. وقتی بحران نفتی باعث بالا رفتن قیمت بنزین شد، موتور‌های کم مصرف روی بورس آمدند. وقتی آلودگی هوا شهر‌های بزرگ زیاد شد، موتور‌های پاک‌تر تولید شدند. اما از اواسط دهه 90 به این سو، مشخص شد مشکلاتی که با موتور‌های احتراق داخلی برای محیط‌زیست ایجاد کرده‌ایم بسیار بیشتر از آن چیزی است که به چشم می‌آمد.
گرم شدن زمین یکی از این مسایل بود. علت این گرم شدن گاز CO2 است متهم اصلی هم اتومبیل‌ها. صنایع و بخش خانگی هم با سوزاندن بنزین و گاز و نفت، منابع آلودگی هستند اما متهم اصلی خودرو‌ها بودند. 17‌درصد CO2 توسط خودرو‌های سواری تولید می‌شود در حالی که سهم بخش خانگی تنها 8درصد است.
گاز CO2 تنها یکی از دردسر‌ها است. موتور‌های درون‌سوز یکی از منابع مهم آلایندگی زیست‌محیطی هستند که گاز‌های دیگری از جمله اکسید‌های نیتروژن، اکسید‌های سولفور، ذرات معلق، مونو اکسید کربن و ... را هم تولید می‌کنند که هر یک در نوع خود خطرناک است.
به این‌ها محدودیت‌های منابع نفتی را نیز اضافه کنید و اینکه ممکن است تا چند دهه دیگر نفت تمام شود. البته مسلماً نفت به این سادگی تمام نمی‌شود اما هر روز تولید آن گران‌تر می‌شود و به همین نسبت بنزین هم گران‌تر.
هر چند دلایل دیگری هم برای اهمیت کار بر روی سیستم‌های هیبرید وجود دارد اما بدون شک همین چند دلیل کافی است تا توجه خودروسازان را به این سیستم‌ها جلب کند که می‌تواند سطح آسایش و راحتی سرنشینان را با مصرف سوخت کمتر و در نتیجه آلودگی و هزینه کمتر ارائه کند.
اجزای سیستم
یک سیستم هیبرید به شکل ساده نیاز به یک موتور احتراق داخلی دارد تا خودرو را مانند هر خودروی عادی دیگری به پیش ببرد. در کنار این، یک موتور الکتریکی نیز باید وجود داشته باشد تا در شرایط ویژه به یاری موتور درون سوز بیاید و یا گاهی به تنهایی بار حرکت خودرو را بر دوش بکشد. موتور الکتریکی برای حرکت نیاز به انرژی الکتریکی دارد و اینجا است که یک مجموعه از باتری‌ها باید در خودرو نصب شود تا برق مورد نیاز برای کارکرد این سیستم را فراهم کنند. این باتری‌ها هم برای همیشه نمی‌توانند کار کنند چرا که پس از مدتی دشارژ می‌شوند و باید بار دیگر آن‌ها را شارژ کرد و به همین دلیل یک مولد جریان الکتریکی نیز باید در خودرو نصب شود. یک سیستم مکانیکی نیز باید وجود داشته باشد تا در هر زمان از یکی از این دو منبع انرژی، حرکت خودرو را تامین کند. به این مجموعه، سیستم الکترونیکی که بتواند کارکرد کل مجموعه را کنترل کند اضافه کنید تا ببینید در دل یک خودروی هیبریدی چه تکنولوژی پیچیده‌ای وجود دارد.
در ابتدا مروری بر اجزای سیستم هیبرید تویوتا خواهیم داشت و پس از آن، کارکرد این سیستم در دنیای واقعی را بررسی می‌کنیم.
موتور درون سوز
برای داشتن یک خودروی هیبریدی که بتواند مصرف کم سوخت را به همراه قدرت کافی و کمترین میزان آلایندگی در اختیارتان قرار دهد، بدون شک یک موتور درون‌سوز مناسب، مهمترین مسئله است چرا که در نهایت این موتور است که انرژی اصلی کارکرد سیستم را تامین می‌کند و از طرف دیگر منبع آلایندگی خودرو است.
لکسس در طراحی موتور‌های درون‌سوزش، توجه ویژه‌ای به کم صدا بودن و کم لرزش بودن موتور‌ها می‌کند چرا که این دو اصل، اصول پایه‌ای هر لکسسی است که خط تولید کارخانه را ترک می‌کنند. به علاوه موتور‌هایی که به این منظور انتخاب می‌شوند باید برای نصب بر روی خودرو‌های هیبریدی ابعاد جمع و جوری داشته باشند زیرا اجزا سیستم هیبریدی همان‌گونه که در شکل مشخص است، طول بلندی دارند و به این ترتیب باید فضای کافی برای نصب آن‌ها در شاسی خودرو وجود داشته باشد.
در کنار راه حل‌های متعارف مانند استفاده از سرسیلندر و بلوک سیلندر آلومینیومی و ارتقا سیستم روغن کاری برای کاهش اصطکاک قطعات، قلب این موتور‌ها در سیستم زمان‌بندی متغیر آن‌ها است که بخش‌هایی از آن با توجه به نیاز‌های ویژه یک خودروی هیبریدی تغییر پیدا کرده است.
تویوتا برای موتور‌هایش از سیستم هوشمند متغیر زمان‌بندی سوپاپ‌ها، یا آن‌گونه که از سوی تویوتا نامیده می‌شود VVTi استفاده کرده است. به کمک این سیستم، موتور می‌تواند سوپاپ‌های دود و هوا را با سرعت‌های متفاوتی باز و بسته کند و در بعضی موارد باز و بسته بودن آن‌ها با یکدیگر همپوشانی داشته باشد که حاصل آن افزایش قدرت و گشتاور در دور‌های پایین و بالای موتور است ضمن آنکه تولید آلایندگی چنین موتور‌هایی نیز پایین‌تر می‌آید.
به علاوه در مدل لوکس LS600h، لکسس یک تکنولوژی دیگر را نیز معرفی کرده است و آن کنترل الکتریکی میل بادامک هوا است. سیستم‌های VVT الکتریکی برخلاف انواعی که با نیروی هیدرولیک کار می‌کنند، در دور موتور پایین‌تر از 1000 و دمای پایین موتور هم کارکرد خود را حفظ می‌کنند و این دقیقاً آن چیزی است که موتور‌هایی که در زمان توقف خودرو خاموش می‌شوند و یا در شرایط بار کم جریان سوخت آن‌ها قطع می‌شود به آن نیاز دارند.
در کنار این لکسس از دو انژکتور در هر سیلندر استفاده کرده است که یکی سوخت را مستقیم درون محفطه احتراق می‌پاشد و دیگری آن را در مسیر هوای ورودی موتور پخش می‌کند و به این ترتیب علاوه بر کاهش مصرف سوخت و آلایندگی، با زمان‌بندی میان این دو انژکتور، قدرت تا 7درصد افزایش پیدا می‌کند. در نهایت موتور این خودرو به دلیل ساختار ویژه‌ای که در سیستم هیبرید آن تعریف شده است می‌تواند مستقل از سرعت خودرو به کار بپردازد و به عنوان مثال در شرایطی که سرعت بالا است ممکن است دور موتور پایین و یا حتی به صفر برسد. در شرایط لازم (که در ادامه این بحث مرور می‌کنیم) جریان سوخت موتور قطع می‌شود و موتور از کار می‌افتد و از مدار نیز خارج می‌شود تا در مقابل حرکت مقاومتی نداشته باشد اما در زمانی که به وجود آن نیاز است بار دیگر به سرعت به کار می‌افتد و در دمای پایین به شرایط کارکرد ایده‌آل می‌رسد. لکسس در مدل‌های هیبریدش، برای کاهش مصرف سوخت و البته حفظ رفاه سرنشینان، سیستم فرمان کمکی و ایرکاندیشن را از انواع الکتریکی انتخاب کرده است.
موتور الکتریکی
پس از موتور درون‌سوز، دومین منبع نیرو بخش خودرو‌های هیبریدی، موتور الکتریکی آن‌ها است. تصورتان را از موتور‌های الکتریکی تغییر دهید. اینجا صحبت از موتوری است که می‌تواند بیش از 220 اسب‌بخار قدرت تولید کند.
این موتور‌های الکتریکی سه فاز 650 ولت از برق AC (‌مانند برق شهر) تغذیه می‌شوند. این نسل از موتور‌ها برای نخستین بار در قطار‌های برقی پر سرعت استفاده شدند. مهمترین مزیتشان توانایی مناسب در کنترل دور خروجی آن‌ها با استفاده از تغییرات فرکانس است. کارآیی آن‌ها بسیار بالاتر از موتور‌های DC معمولی است.
برای کارکرد بهینه آن‌ها، لکسس سیستم خنک‌کاری را برای این موتور تدارک دیده است که با آب و روغن کار می‌کند. این موتور برقی، انبوهی از تکنیک‌های پیچیده الکتریکی و الکترونیکی را به کار گرفته است تا بتواند بهترین کارآیی را داشته باشد، اما مهمتر از آن ابعاد جمع‌و‌جور بودن این موتور است. با وجود قدرت بالایی که دارد به خوبی در مجموعه سیستم هیبرید لکسس قرار گرفته است. این موتور به تنهایی یک شاهکار تکنولوژی است و در میان موتور‌های الکتریکی مشابه بهترین نسبت قدرت به وزن و قدرت به ابعاد را دارد.
مهمترین مزیت موتور‌های الکتریکی آن است که بیشترین گشتاورشان را که معمولاً عدد بالایی هم هست در آغاز حرکت ارائه می‌کنند و به این ترتیب شتاب‌گیری خودرو با چنین موتور‌هایی بی‌نظیر خواهد بود اما مهم‌تر از آن برای لکسس بی‌صدایی این موتور‌ها است ضمن آنکه لرزش موتور‌ها هم با کمک مکانیزم‌هایی گرفته شده است. موتور الکتریکی تحت مدیریت واحد کنترل قدرت (PCU) است که کارکرد و قدرت آن را در کنترل دارد.
در مدل RX هیبریدی، با توجه به ساختار چهار‌چرخ متحرک خودرو، لکسس یک موتور الکتریکی نیز بر روی محور عقب قرار داده است تا در مواقع لزوم بتواند خودرو را از حالت دو چرخ به چهارچرخ متحرک تبدیل کند.
موتور الکتریکی خودرو‌های هیبرید لکسس و تویوتا، مانند بسیاری از خودرو‌های هیبرید دیگر در زمان ترمز‌گیری به صورت ژنراتور عمل می‌کنند.
ژنراتور
باتری‌های یک خودروی هیبریدی برای شارژ شدن در زمان حرکت نیاز به نیروی الکتریکی دارند و بخشی از این نیرو از طریق یک ژنراتور پر توان AC که در مسیر انتقال قدرت قرار دارد تامین می‌شود. این ژنراتور که بار دیگر با آب و روغن خنک می‌شود برای آنکه بتواند نیروی لازم برای شارژ باتری‌ها و در نهایت کارکرد موتور الکتریکی را تامین کند به گونه‌ای طراحی شده است که تا 13هزار دور در دقیقه نیز می‌تواند دوران کند هر چند در دور موتور‌هایی نزدیک به 6500 دور در دقیقه نیز میزان انرژی کافی برای کارکرد معمول خودرو تامین می‌شود.
به علاوه این ژنراتور کارکرد دیگری نیز دارد. هیبرید‌های تویوتا مانند بسیاری دیگر از خودرو‌های هیبرید فاقد استارت هستند و ژنراتور در زمان لازم، با ورود جریان الکتریکی به آن، وظیفه استارت را نیز انجام می‌دهد.
مجموعه باتری‌ها
وقتی صحبت از باتری در سیستم‌های هیبریدی می‌شود، باتری‌های معمول خودرو‌ها را فراموش کنید. اگر خودرو‌های هیبریدی بخواهند با باتری‌های معمولی خودرو‌ها ساخته شوند احتمالاً دیگر جایی برای سرنشینان ردیف عقب خودرو باقی نمی‌ماند! مجموعه باتری‌های مورد استفاده توسط لکسس، باتر‌ی‌های نیکل- متال هیدرید 288 ولت است که بر روی محور عقب سوار شده‌اند.
این باتری‌ها به فشرده‌ترین شکل ممکن طراحی شده‌اند تا کمترین فضا را اشغال کنند. باتری‌های خودرو‌های هیبرید یکی از گران‌ترین اجزا آن است و به همین دلیل نگهداری از آن‌ها بسیار با اهمیت است. وقتی این باتری‌ها شارژ می‌شوند باید جریان برق ورودی به آنها متوقف شود. به علاوه در حالت ایده‌آل نباید به طور کامل دشارژ شوند. یک مجموعه الکتریکی وظیفه بررسی و مدیریت باتری‌ها را بر عهده دارد.
مجموعه باتری‌ها در اثر کار گرم می‌شوند و این امر از کارآیی و عمر آن‌ها کم می‌کند. در حال حاضر لکسس از یک فن برای خنک‌کردن مجموعه باتری استفاده می‌کند اما با توجه به آنکه بعضی از شرکت‌ها سیستم‌هایی مبتنی بر مایعات را برای خنک کردن باتری‌ها توسعه داده‌اند، احتمالاً به زودی لکسس هم این راه حل را به کار خواهد گرفت.
بخش تقسیم نیرو
بدون شک این بخش، قلب سیستم هیبرید لکسس است. این بخش وظیفه تقسیم نیروی موتور را بر عهده دارد و با توجه به شرایط و نیاز‌های حرکتی خودرو، رابطه میان ژنراتور، موتور الکتریکی و موتور درون‌سوز را بر قرار می‌کند.
این بخش، برای آنکه بتواند در ابعاد کوچک تولید شود از یک مجموعه چرخ دنده‌های دایره‌ای (مشابه آنچه در گیربکس‌های اتوماتیک دیده می‌شود) استفاده می‌کند. محور ورودی این مجموعه از موتور درون‌سوز می‌آید و دو خروجی آن یکی به ژنراتور و دیگری به موتور الکتریکی و در ادامه به چرخ‌ها متصل است. به این ترتیب این بخش می‌تواند نیروی موتور درون‌سوز را با توجه به دستوراتی که از سوی واحد کنترل سیستم می‌آید به چرخ‌ها منتقل کند تا خودرو بتواند به حرکت خود ادامه دهد، به ژنراتور برساند تا نیروی لازم برای شارژ باتری‌ها تامین شود و یا میان این دو تقسیم کند.
در این مجموعه سیاره‌ای، ژنراتور به چرخ دنده خورشیدی متصل است. موتور درون‌سوز به پینیون و موتور الکتریکی به چرخ دنده خارجی مجموعه. چگونگی کارکرد این مجموعه را در پایان همین مطلب بررسی خواهیم کرد.
واحد کنترل قدرت
سیستم برقی پیچیده این خودرو نیاز به یک سیستم کنترلی دارد تا بتواند در شرایط مختلف برق مورد نیاز را تامین کند. واحد کنترل قدرت این سیستم، از یک سو برق 288 ولت باتری‌ها را به برق 12 ولتی تبدیل می‌کند که برق مورد نیاز خودرو در مصارف عادی مانند چراغ‌ها را تامین می‌کند. از سوی دیگر همین واحد با کمک یک تبدیل‌کننده، برق مورد نیاز موتور الکتریکی را از 288 به 650 ولت می‌رساند و در عین حال آن را از برق DC که برق تولید شده باتری‌ها است به برق AC که برق مورد نیاز موتور است تبدیل می‌کند. از سوی دیگر در مواقع استارت موتور، همین سیستم برق را به ژنراتور می‌رساند تا بتواند موتور را روشن کند.
دنده کاهنده دور موتور
لکسس برای کاهش هر چه بیشتر مصرف سوخت در خودرو‌های جدیدش، از سیستم کاهنده دور موتور در زمان حرکت استفاده می‌کند. این سیستم کارکردی تقریباً مشابه با اووردرایو دارد که پیش از این در خودرو‌های مجهز به گیربکس‌های دستی و اتوماتیک به کار رفته است. در سیستم‌های اوردرایو، این امکان برای راننده وجود دارد که در بعضی دنده‌ها (‌و گاهی تمام دنده‌ها) در زمان حرکت با سرعت یکنواخت به وسیله درگیر کردن یک دنده کمکی، ضریب دنده را پایین‌تر بیاورد. به این ترتیب خودرو می‌تواند با دور موتور پایین‌تری، سرعت قبلی خود را طی کند. لکسس هم همین ایده را در این بخش به کار گرفته است. این سیستم که در هیبرید‌های سری LS و GS نصب می‌شود، از دو چرخ دنده تشکیل شده است که با دو نسبت 1.9 و 3.9، دور خروجی را بالا می‌برند. در زمان شتاب‌گیری، ضریب بالاتر به کار می‌رود تا خودرو بتواند به راحتی سرعتش را افزایش دهد اما در شرایطی که سرعت از 90 کیلومتر در ساعت بالاتر برود و خودرو در حال حرکت با سرعت ثابت باید، به صورت خودکار و هیدرولیک، ضریب پایین‌تر می‌آید تا به این ترتیب دور موتور کاهش پیدا کند بدون آنکه بر روی سرعت خودرو تاثیری بگذارد. این وضعیت مانند حالتی است که یک دنده بالاتر درگیر شده است. در این شرایط هم اگر خودرو در شرایط شتاب‌گیری قرار بگیرد، بار دیگر تغییر دنده‌ها انجام می‌شود. کل این فرآیند به شکلی است که راننده تنها از طریق تغییر دور موتور می‌تواند متوجه آن شود.
گیربکس و دیفرنسیال
مکمل تمام این مجموعه، یک گیربکس اتوماتیک کاملاً هوشمند و یک دیفرنسیال لغزش محدود است که ترکیب راحتی و رانندگی اسپرت را به صورت همزمان برای خودرو فراهم می‌کند.
کارکرد سیستم هیبرید
سیستم هیبرید خودرو، با بهره‌گیری از یک ECU پیشرفته، با توجه به شرایط رانندگی، کارکرد کل سیستم را در کنترل دارد. به طور معمول در زمان شروع حرکت، اگر راننده پر شتاب حرکت نکند، تنها موتور الکتریکی با استفاده از نیروی باتری‌ها خودرو را به پیش می‌راند. حرکت با سرعت‌های پایین نیز همچنان با موتور الکتریکی است و ممکن است در یک مسافرت شهری، هیچ‌گاه موتور بنزینی روشن نشود چرا که در مدل LS، خودرو می‌تواند با یک باتری پر تا 45 کیلومتر را طی کند و به این ترتیب در بسیاری از شرایط موتور بنزینی تنها برای شارژ باتری‌ها روشن خواهد شد و خودرو مانند یک خودروی الکتریکی (EV) حرکت می‌کند. این مساله از طریق یک نشان گر در داشبورد به اطلاع راننده می‌رسد.. پس از طی مسافتی، با خالی شدن شارژ باتری‌ها، موتور بنزینی، با نیرویی که از ژنراتور، به عنوان استارت دریافت می‌کند روشن می‌شود. در این حالت حرکت با موتور بنزینی ادامه پیدا می‌کند و در عین حال بخشی از نیروی موتور صرف شارژ باتری از طریق ژنراتور می‌شود. اگر راننده قصد شتابگیری سریع را داشته باشد، علاوه بر موتور بنزینی، موتور الکتریکی نیز به کار می‌افتد.
در زمان ترمز گیری، سیستم مدیریت هیبرید لکسس، جریان سوخت موتور درون‌سوز را قطع می‌کند. در کنار این نیروی ترمز از طریق دوران موتور الکتریکی در اثر حرکت چرخ‌ها تبدیل به انرژی الکتریکی می‌شود و این انرژی در باتری‌ها ذخیره می‌شود. به این ترتیب علاوه بر تولید الکتریسیته از نیروی ترمز، ترمز‌های این مدل نیز قوی‌تر از انواع عادی عمل می‌کند.
با توجه به اینکه موتور درون‌سوز برای رسیدن به کارکرد مناسب و تولید حداقل میزان آلایندگی، باید به دمای مطلوب برسد، سیستم مدیریت موتور، در زمان آغاز حرکت، به صورت خودکار موتور را روشن می‌کند تا دمای آن بالا برود و پس از رسیدن به دمای مناسب، موتور خاموش می‌شود هر چند هنوز هم هر زمان نیاز باشد، موتور می‌تواند به صورت خودکار روشن شود.
کل این فرآیند به شکلی انجام می‌شود که راننده تقریباً متوجه آن نخواهد شد چرا که موتور الکتریکی و بنزینی با حداقل صدا کار می‌کنند اما سیستم برای اطلاع راننده، تغییرات را از طریق صفحه نمایشگر نصب شده در بخش میانی داشبورد به اطلاع راننده می‌رساند.

L90
05-29-2012, 07:44 PM
تین نیوز: خودرو هیبریدی به بیان ساده خودرویی است که دارای یک موتور بنزینی و یک موتور الکتریکی باشد. موتور الکتریکی از طریق باتری‌های قابل شارژ تغذیه می‌شود و باتری‌ها نیز در طول کار کردن موتور بنزینی شارژ خواهند شد.

این نوع خودروها، برقی هیبریدی نیز نامیده می‌شوند زیرا از یک موتور درون سوز و باتری‌های الکتریکی برای راه‌اندازی موتور الکتریکی استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر طراحی خودرو‌ها به شکلی است که در مواقع نیاز با موتور بنزینی نیز کار می‌کنند. این نوع خودروها، مصرف سوخت کم و آلودگی ناچیزی دارند.

در کشورهای پیشرفته از واژه هیبرید برای خودروهایی استفاده می‌شود که به تکنولوژی‌های متفاوتی مجهز هستند، مانند خودروهایی که همزمان از سوخت‌های مختلف مانند بنزین و گاز یا بنزین و اتانول استفاده می‌کنند.
تفاوت خودرو‌های هیبریدی با برقی

تفاوت خودروهای هیبریدی با برقی این است که در خودروهای هیبریدی، سیستم درون سوز، انرژی الکتریکی را تامین می‌کند، اما در خودروهای برقی، باتری‌ها از منابع بیرونی شارژ می‌شوند. در حال حاضر، به طور تقریبی تمام خودروهای هیبریدی از بنزین به عنوان سوخت موتور درون سوز استفاده می‌کنند. البته تعدادی خودرو هیبریدی با سوخت هیدروژن یا اتانول نیز تولید شده‌اند که هنوز به تولید انبوه نرسیده‌اند.


قیمت ناپایدار بنزین به نفع هیبریدی‌ها

امروزه قیمت بالا و ناپایدار بنزین و نگرانی‌های روز افزون در‌خصوص کاهش تولید کربن، بازیگران بزرگ و جهانی در عرصه خودروسازی را بر آن داشته است تا مبالغ هنگفتی را صرف سرمایه‌گذاری برای توسعه، پیشرفت و یافتن جایگزینی بهتر برای وسایل سوختی کنند. مفهوم خودروهای هیبریدی به‌عنوان امکان‌پذیرترین راه‌حل،‌ توجه بسیاری از دست‌اندرکاران صنعتی را به خود جلب کرد. رشد مثبت فروش جهانی حاصل از خودرو‌های هیبریدی در دوران رکود اقتصادی، به وضوح تمایل و علاقه مردم دنیا به این خودروهای سبز را آشکار می‌کند.


تاخیر ایران در تولید هیبریدی‌ها

امروزه آلودگی‌های زیست‌محیطی از معضلات مهم و اساسی پیش‌ روی مدیران شهری است. این معضل در کنار افزایش روز‌افزون مصرف سوخت‌های فسیلی و کمبود منابع تجدیدناشدنی انرژی، سبب شده ‌است تلاش‌های فراوانی در زمینه‌ استفاده از انرژی‌های جایگزین و کاهش مصرف سوخت صورت گیرد.
در حال حاضر خودروهای هیبریدی و الکتریکی نمایانگر یکی از جدی‌ترین روش‌های استفاده از انرژی‌های جایگزین در خودروها هستند که از مزایای آنها می‌توان به کوچک‌شدن اندازه موتور، کاهش مصرف سوخت و کاهش آلاینده‌های محیط زیست اشاره کرد.
ساخت خودروهای هیبریدی در کشور با توجه به وضع صنعت خودرو شاید کمی دور از ذهن باشد، اما اگر نه از دریچه صنعت بلکه از منظر دانشگاه به این عرصه نگاه کنیم، ساخت چنین خودروهایی چندان هم دور از ذهن نیست. تولید خودروهای هیبریدی در ایران با تاخیر فراوان و جدیت کم آغاز شد، اما با وجود تمام مشکلات و تاخیرها اتفاقات خوبی در این زمینه رخ داده است. به عنوان نمونه می‌توان به پروژه‌هایی که در این زمینه رونمایی شده است اشاره کرد.
در این میان دانشگاه‌ها نیز فارغ از شتابزدگی‌ها و هدفگذاری‌های صنعت خودرو، آرام‌آرام خود را با تحقیقات روز دنیا همگام می‌کند، تا جایی که موفق به ارائه سیستم جدیدی برای تقسیم توان در سیستم انتقال قدرت خودروهای هیبریدی شده‌اند که به گفته آنها می‌تواند کارایی پیشرفته‌ترین خودروهای هیبریدی موجود را به نحو قابل‌توجهی ارتقا دهد.


الزامی برای تولید خودروهای هیبریدی نیست

مدیر صنایع خودرو سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در این باره اظهار کرد: اواخر سال ۸۹ قرارداد همکاری مشترک در زمینه تولید خودروی سواری هیبرید بین وزارت صنایع و معادن سابق و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری امضا شد.
سیدرضا مفیدی افزود: براساس این قرارداد، خودروهای هیبریدی باید تا پایان سال ۹۱ تولید می‌شد اما به دلیل تاخیر، این خودروها قرار است در ماه‌های اولیه سال۹۲ تولید شود.
وی با اشاره به اینکه خودروسازان باید برای تولید خودروهای هیبریدی برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند تا در تولید چنین خودروهایی با مشکل مواجه نشویم، تصریح کرد: اگرچه روند اجرای این پروژه مقداری با تاخیر مواجه شده است، اما امیدواریم اوایل سال آینده (۱۳۹۲) سه نمونه از خودرو سواری فول هیبرید به تولید برسد. مفیدی درباره تاخیر تولید چنین خودروهایی در ایران، گفت: نمی‌توان خودروسازان ایرانی را متهم کرد که چرا به این مقوله اهمیت نداده‌اند یا کمتر مورد توجه آنها واقع شده است، بلکه باید این موضوع را در نظر داشت که تمام کشورهای جهان برای ورود به سطح فناوری بالا یکسان عمل نمی‌کنند.
وی تولید خودروهای هیبریدی را منوط به افزایش عرضه و تقاضا در سطح کشور دانست و افزود: مهم‌ترین نکته در پروژه تولید خودروی هیبریدی در کشور وجود تقاضای لازم برای تولید انبوه این خودروهاست، براساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته در صورت وجود تقاضای مناسب در بازار، تولید سواری‌های فول هیبرید ایرانی را در دستور کار قرار می‌دهیم.


مدیر صنایع خودرو ایدرو درباره قیمت خودروهای هیبریدی، گفت: این خودروها به دلیل اینکه تکنولوژی پیچیده‌تری دارند و از موتورهای مدرن بهره‌ می‌گیرند گران‌تر از خودروهایی هستند که با سوخت‌های بنزینی در جاده‌ها تردد می‌کنند.
مفیدی با اشاره به اینکه قانونی برای تولید چنین خودروهایی در یک‌سال مشخص وجود ندارد، اضافه کرد: هیچ اجباری برای تولید خودروهای هیبریدی وجود ندارد اما خودروسازان باید براساس برنامه‌ریزی‌ها خودروهایی که سوخت پاک مصرف می‌کنند را جایگزین خودروهای سوخت فسیلی کنند.
وی درباره تفاوت خودروهای الکتریکی و هیبریدی، تصریح کرد: خودروهای هیبریدی دارای دو موتور بنزینی - گازوئیلی و الکتریکی هستند و حداکثر سرعت آنها به‌طور متوسط ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت است، اما خودروهای الکتریکی تنها مجهز به یک موتور برقی هستند که تنها از طریق اتصال به منبع برق شارژ می‌شود. بهترین نوع خودرو الکتریکی جهان با یک بار شارژ قابلیت پیمایش تا۲۲۰ کیلومتر مسافت در شرایط ایده‌آل را دارد.
وی درباره دانش فنی استفاده‌شده در خودروهای هیبریدی نمونه‌سازی شده در کشور، اظهار کرد: امروزه خودروهای نمونه‌سازی شده از دانش فنی وارداتی بهره‌می‌گیرند اما تلاش می‌کنیم دانش فنی تولید چنین خودروهایی را هرچه سریع‌تر بومی‌سازی کنیم.
وی با اشاره به اینکه خودروهای هیبریدی تکنولوژی پیچیده‌تری دارند و باید از موتورهای الکتریکی مدرن با بازده و باتری‌هایی با کیفیت و عمر بالا در آنها استفاده کرد، تصریح کرد: سیستم کنترل این خودروها بسیار پیچیده‌تر است و برخلاف خودروهای معمولی در آنها سیستم کنترل توان خارج از اختیار راننده به‌صورت رایانه‌ای و الکترونیک اداره می‌شود.

MAHDI-TONDAR
06-02-2012, 11:56 PM
دنیای‌خودرو- این روزها تب خرید خودرو‌های هیبریدی در سطح جهان بالا گرفته است و شرکت‌های مختلف تلاش دارند با ارائه مدل‌های جدید، خریداران بیشتری را به سمت خود بکشند. تا به حال در زمینه مزایای خودرو‌های هیبریدی مطالب متنوعی نوشته‌ایم و همیشه از نکات مثبت این خودرو‌ها صحبت کرده‌ایم اما این بار قصد داریم به این خودرو‌ها از دیدی متفاوت نگاه کنیم تا آشکار شود آیا واقعاً خرید این خودرو‌ها مقرون به صرفه است یا هر آنچه می‌شنویم تبلیغات شرکت‌ها برای فروش بیشتر خودرو‌هایشان است؟
قیمت هیبریدی‌ها بالاتر است
اولین مانع در سر راه خرید یک خودروی هیبرید بدون شک قیمت بالاتر آن نسبت به مدل‌های بنزینی مشابه است. به عنوان مثال در بازار آمریکا به عنوان بزرگترین بازار خودرو‌های هیبریدی، قیمت یک فورد اسکیپ معمولی 20.515 دلار و قیمت نمونه هیبریدی آن 31.500 دلار است. این اختلاف قیمت باعث می‌شود بسیاری از خریداران از همان ابتدا در خرید آن شک کنند. این هزینه اضافی ناشی از تکنولوژی‌های جدید است که برای کاهش مصرف سوخت در این خودرو‌ها نصب می‌شود، تکنولوژی‌هایی که بر‌خلاف موتورهای درون‌سوز سابقه طولانی ندارند و به همین دلیل هنوز گران هستند. با همین دیدگاه هنوز چند سالی زمان نیاز است تا خودرو‌های هیبرید ارزان شوند.
البته در حقیقت خرید خودرو‌های هیبرید باید از این هم گران‌تر باشد اما دولت‌های مختلف برای تشویق خریداران به خرید این خودرو‌ها تلاش دارند با ارائه مشوق‌های مالیاتی، هزینه این خودرو‌ها را پایین بیاورند و در صورتی که این مشوق‌ها برداشته شود خرید هیبریدی‌ها گران‌تر هم خواهد شد.
موتورهای دیزل جدید پاک و کم مصرف
هر چند هنوز در بازار آمریکا خودرو‌های دیزل سواری نتوانسته‌اند جایگاه واقعی خود را به دست آورند اما خودرو‌های دیزل اروپایی در چند سال اخیر پیشرف خوبی کرده‌اند و بازار اروپا را کاملا‌ً در اختیار خود دارند. این موتور‌ها بر‌خلاف اسلافشان دیگر موتورهایی پر سر و صدا و دودزا نیستند. تکنولوژی‌های جدیدی مانند Blue Tec دایملر- بنز، موتورهای نسل جدید دیزل را بسیار پاک و کم آلاینده کرده است تا آنجا که می‌توانند پا به پای موتورهای بنزینی، سخت‌گیرانه‌ترین قوانین آلایندگی را نیز پشت‌سر بگذارند. به علاوه موتورهای دیزل سواری، کم مصرف‌تر از انواع بنزینی هستند و با خریدشان در هزینه‌های سوخت صرفه‌جویی می‌شود. برای درک این موضوع می‌توان پژو 207 را مثال زد که در حال حاضر در اروپا با موتورهای بنزنی و دیزلی عرضه می‌شود. برای مقایسه می‌توان موتورهای 1.4 لیتری دیزل و بنزینی را در نظر گرفت.
موتور دیزل این خودرو 70 اسب‌بخار قدرت دارد و مصرف سوخت ترکیبی‌اش 4.2 لیتر در هر 100 کیلومتر اندازه‌گیری شده است. در مقابل موتور بنزینی 75 اسب‌بخار قدرت دارد ولی مصرف سوختش 6.3 لیتر بنزین در هر 100 کیلومتر است و به این ترتیب موتور دیزل کم مصرف‌تر است نمونه دیزل این خودرو در بازار انگلستان 11 هزار و 295 پوند قیمت دارد و قیمت نمونه بنزینی نیز 10هزار و 895 است. با در نظر گرفتن قیمت هر دو سوخت در بازار انگلستان ( دیزل به میزان اندکی گران‌تر است) خودروی دیزل پس از 16 هزار کیلومتر، اختلاف قیمت اولیه پرداختی خود را نسبت به مدل بنزین جبران می‌کند و پس از آن صاحب خودرو می‌تواند از رانندگی ارزان‌تر بهره‌مند شود.
البته هنوز خودرو‌های دیزلی در زمینه مصرف سوخت کمی عقب‌تر از هیبریدی‌ها هستند اما در مقابل قیمت‌های ارزان‌تری هم دارند. به همین دلیل دیزل‌های پاک رقیبی جدی برای خودرو‌های هیبرید خواهند بود.
مصرف خودرو به عوامل زیادی بستگی دارد
خودرو‌های بنزینی و دیزلی به طور معمول در شهر مصرف سوخت بالاتری نسبت به بزرگراه‌ها دارند اما این مساله در مورد خودرو‌های هیبریدی کاملاً بر‌عکس است. این خودرو‌ها در بزرگراه‌ها مصرف سوخت بیشتری نسبت به رانندگی در ترافیک شهری دارند چرا که در ترافیک شهری معمولاً موتور بنزینی این خودرو‌ها روشن نمی‌شود. در خودرو‌های هیبرید به طور معمول شروع حرکت با موتور الکتریکی است و این موتور می‌تواند خودرو را تا سرعت حدود 60 کیلومتر بر ساعت هم برساند.
به همین دلیل ممکن است اصلاً نیازی به روشن شدن موتور درون‌سوز این خودرو‌ها نیز وجود نداشته باشد و به این ترتیب در رانندگی شهری، اختلاف زیادی بین یک خودروی عادی و یک خودروی هیبریدی به وجود می‌آید. اما در سرعت‌های بالاتر موتور بنزینی به کار می‌آید و اینجا است که مصرف سوخت بالا می‌رود. به همین دلیل در صورتی که بیشتر وقت روزانه خود را پشت فرمان در ترافیک شهری می‌گذرانید، خرید این خودرو‌ها به صرفه‌تر از خودرو‌های بنزینی خواهد بود ولی در صورتی که در مسیر حرکتتان بزرگراه و اتوبان وجود دارد و یا اهل سفر هستید، این خودرو‌ها کمکی نمی‌کنند و خرید یک خودروی عادی و به خصوص دیزلی راه حل بهتری است. به عنوان نمونه می‌توان تویوتا پریوس و فولکس‌واگن جتا را مقایسه کرد.
جتا در شهر پرمصرف‌تر از پریوس است اما ‌جتا با موتور 1.6 لیتری دیزل 105 اسب‌بخاری، در جاده فقط 3.4 لیتر بنزین مصرف می‌کند در حالی که پریوس با قدرت موتور 98 اسب‌بخار، در جاده 3.8 لیتر مصرف سوخت دارد. به این‌ها اضافه کنید که جتا حدود سه هزار پوند هم ارزان‌تر از پریوس است.
از طرف دیگر مصرف سوخت خودرو به شدت به سبک رانندگی نیز وابسته است. اگر اهل شتابگیری‌های ناگهانی هستید، حتی یک خودروی هیبرید هم می‌تواند خودرویی پر مصرف شود. در این خودرو‌ها در صورتی که خودرو تشخیص دهد راننده قصد سریع حرکت کردن را دارد، موتور بنزینی نیز روشن می‌‌شود و به این ترتیب مصرف سوخت بالا می‌رود. تجربیات عملی نشان داده است در زمان رانندگی با یک خودروی هیبریدی باید توجه زیادی به چگونگی رانندگی خود داشته باشید تا موتور بنزینی خودرو روشن نشود. به همین دلیل خرید این خودرو‌ها برای همه افراد تصمیم ایده‌آلی نیست.
جبران هزینه خرید ممکن است سال‌ها طول بکشد
وقتی در سال 2008 قیمت سوخت در سطح جهان افزایش پیدا کرد، ناگهان خریداران زیادی برای خرید خودرو‌های هیبرید هجوم آوردند. در آن مقطع خریداران معتقد بودند هر چند قیمت خودرو‌های هیبریدی بالاتر است اما اختلاف مصرف سوخت آن‌ها با خودرو‌های بنزینی این هزینه اضافه را به زودی جبران و مستهلک می‌کند. این مطلب البته در آن دوران درست بود. به عنوان مثال با قیمت سوخت در آن مقطع زمانی، هزینه اضافه خرید یک تویوتا کمری هیبرید نسبت به مدل عادی آن ظرف دو سال جبران می‌شد اما در حال حاضر اوضاع به نفع بنزینی‌ها تغییر کرده است. با کاهش نسبی قیمت بنزین، این زمان بیشتر شده است ضمن آنکه هزینه‌هایی جانبی خودرو‌های هیبریدی هم کمی بالاتر از انواع بنزنی است.
البته در مورد خودرو‌های گران قیمت هیبریدی کفه ترازو کاملاً به نفع مدل‌های بنزینی است. خریدار لکسس LS600h هیبریدی در صورتی که قیمت‌های بنزین پایین باشد باید 102 سال با خودرو‌اش رانندگی کند تا مصرف سوخت کمتر آن، جبران هزینه‌های اضافه خرید نسبت به مدل LS460 را بکند!
خودرو‌های هیبریدی معمولاً راحتی کمتری دارند
وقتی پول اضافه بابت خرید یک خودروی هیبریدی پرداخت می‌کنید، در حقیقت برای تکنولوژی پول می‌دهید که باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌‌شوند ولی الزاماً راحتی و آسایش بیشتری را به ارمغان نمی‌آورند.
ولی وقتی در زمان خرید یک خودروی بنزینی پول بیشتری پرداخت می‌کنید، متناسب با آن آپشن‌های بیشتری هم دریافت می‌کنید که می‌تواند شامل پوشش چرمی صندلی‌ها، یک سیستم صوتی بهتر و چیزهایی از این دست باشد اما با همین هزینه می‌توانید یک خودروی هیبرید بخرید که به صورت استاندارد معمولاً هیچ کدام از این امکانات را ندارد و باید برای به دست آوردن آن‌ها باز هم پول بیشتری پرداخت کنید که همین مساله انتخاب یک خودروی هیبریدی را سخت می‌کند.
به علاوه معمولاً خودرو‌های هیبریدی در زمان رانندگی راحتی کمتری دارند. تایر‌های این خودرو‌ها برای کاهش مقاومت در مقابل آسفالت، باریک است و بیش از حد باد می‌شود که این امر باعث می‌شود ضربات بیشتری به داخل کابین منتقل شود و در مسیر مستقیم، گاهی خودرو پایداری لازم را نداشته باشد.
در کنار این باید به خاطر داشته باشید خودرویی را خریده‌اید که برای مصرف هر چه کمتر سوخت آماده شده است و نمی‌توان انتظار یک رانندگی اسپرت را از آن داشت چون از یک طرف چندان نمی‌‌تواند راننده را همراهی کند و از طرف دیگر با این کار مصرف سوختش بالا می‌رود.

http://www.acopart.org/upload/ACO-569/129831386559457500.jpg


هزینه اضافه خرید یک تویوتا کمری هیبرید نسبت به مدل عادی آن ظرف دو سال جبران می‌شد

http://www.acopart.org/upload/ACO-569/129831386955395000.jpg


اگر اهل شتابگیری‌های ناگهانی هستید، حتی یک خودروی هیبرید هم می‌تواند خودرویی پر مصرف شود


http://www.acopart.org/upload/ACO-569/129831387402895000.jpg
در سرعت‌های بالاتر موتور بنزینی به کار می‌آید و اینجا است که مصرف سوخت بالا می‌رود

http://www.acopart.org/upload/ACO-569/129831387760082500.jpg


معمولاً خودرو‌های هیبریدی در زمان رانندگی راحتی کمتری دارند

MAHDI-TONDAR
07-07-2012, 12:13 PM
دنیای‌خودرو- مهندس بابک وفایی: تا به حال در چند شماره در مورد سیستم‌های هیبرید به کار رفته در خودرو‌های امروزی و اصول کلی کارکرد این سیستم‌ها صحبت کرده‌ایم. در این مقالات از سیستم‌های هیبرید موازی و سری نام برده بودیم و همین مساله برای برخی از خوانندگان سوالاتی را در مورد تفاوت این سیستم‌ها ایجاد کرده بود. با توجه به حجم سوالات به این نتیجه رسیدیم پاسخ دادن به این پرسش‌ها در قالب ستون پاسخ به سوالات ممکن نیست و از همین رو در این شماره و شماره آینده مرور کاملی بر انواع سیستم‌های هیبرید به کار رفته در خودرو‌ها خواهیم داشت.
هیبرید موازی
در سیستم‌های هیبرید موازی، موتور الکتریکی و موتور درونسوز هم محور هستند به این معنی که هر دوی این منابع نیرو، به محور چرخ‌های خودرو متصل شده‌اند و به این ترتیب هر دو می‌توانند نیرو بخش خودرو در زمان حرکت باشند و یک سیستم کامپیوتری به علاوه سیستم انتقال قدرت خودرو وظیفه هماهنگ‌کردن این دو منبع نیرو را بر عهده دارد.‌
موتور الکتریکی در این خودروها سه وظیفه متفاوت را بر عهده دارد؛ از یک سو نیروی لازم برای به حرکت در آوردن چرخ‌ها را فراهم می‌کند، از سوی دیگر نقش دینام را بازی می‌کند و در نهایت وظیفه استارت خودرو را نیز انجام می‌دهد. به دلیل اتصال مستقیم موتور درونسوز به موتور الکتریکی، در این خودرو‌ها سیستم استارت حذف شده است و روشن شدن خودرو با استفاده از نیروی ارسالی از موتور الکتریکی انجام می‌گیرد. این خودرو‌ها به سیستم خاموش شدن موتور در زمان توقف مجهز هستند به این معنی که در توقف‌های طولانی به عنوان مثال پشت چراغ قرمز و یا توقف در ترافیک‌های سنگین، موتور برای کاهش مصرف سوخت به طور خودکار خاموش می‌شود. برای شروع حرکت، موتور الکتریکی با نیروی دریافت شده از سوی باتری‌ها، موتور درونسوز را روشن می‌کند و در ادامه این موتور درونسوز است که خودرو را به حرکت در‌می‌آورد. در زمان شتابگیری، به توان و گشتاور بیشتری نیاز است و در این زمان موتور الکتریکی نیز وارد مدار می‌شود و به موتور درونسوز برای به حرکت در آوردن خودرو کمک می‌کند. در ادامه همین موتور الکتریکی در زمانی که خودرو در حال حرکت با سرعت یکنواخت است، با استفاده از نیروی دریافتی از موتور خودرو، می‌تواند باتری‌ها را نیز شارژ کند و در اینجا نقش ژنراتور را بر عهده دارد. موتور الکتریکی علاوه بر آنکه در زمان شتاب‌گیری به یاری موتور درونسوز می‌آید، برحسب نیاز می‌تواند در زمان حرکت در سربالایی‌ها هم نیرو بخش خودرو باشد. البته تجربه‌های عملی نشان داده باتری‌های این سیستم زودتر از آنچه باید خالی می‌شوند و در یک مسیر کوهستانی نمی‌توان بر روی آن‌ها حساب کرد. وظیفه تشخیص زمان درگیر شدن موتور الکتریکی در فرآیند تولید نیرو بر عهده یک سیستم کامپیوتری است.
این خودرو‌ها به سیستم بازیابی نیروی ترمز‌ها نیز مجهزاند. در فرآیند ترمز کردن، انرژی جنبشی خودرو از طریق اصطکاک مستهلک شده و به صورت انرژی گرمایی از طریق لنت‌ها و دیسک‌های ترمز دفع می‌شود. در خودرو‌های هیبرید سیستم بازیابی انرژی ترمز‌ها نصب شده است تا از انرژی به هدر رفته جهت شارژ باتری‌ها استفاده کند. با توجه به اتصال موتور الکتریکی به محور چرخ‌ها، در زمان ترمز کردن، جریان الکتریسیته از موتور الکتریکی قطع می‌شود و این موتور در نقش یک ژنراتور عمل می‌کند و چرخش چرخ‌ها را به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و به باتری‌ها می‌فرستد. انرژی تولید شده در این روش هر چند زیاد نیست اما از یک سو از اتلاف آن جلوگیری می‌شود و از سوی دیگر با این کار توان ترمز‌گیری خودرو افزایش پیدا می‌کند.
یکی از مهمترین مزایای این خودرو‌ها امکان استفاده از باتری‌های کوچک‌تر است چرا که نیاز به توان الکتریکی در آن‌ها کمتر است و در بیشتر مواقع موتور درونسوز وظیفه به حرکت در آوردن خودرو را بر عهده دارد اما به همین نسبت معایبی هم دارند. هر چند کارآیی این سیستم در زمینه مصرف سوخت از خودرو‌های معمولی بهتر است اما با توجه به آنکه در زمان شروع حرکت متکی به موتور درون‌سوز خود هستند، کاهش مصرف سوخت در آن‌ها با در نظر گرفتن توانایی‌های حرکتی‌شان چندان قابل قبول نیست. به علاوه موتور درون‌سوز این خودرو‌ها برای کاهش مصرف سوخت از انواعی با حجم کم انتخاب می‌شود.
این موتور‌ها حتی در زمانی که با موتور‌های الکتریکی تقویت می‌شوند نیز قدرت چندان بالایی ندارند و بیشتر مناسب یک رانندگی آرام هستند اما با کاهش ظرفیت باتری‌ها، موتور الکتریکی از مدار خارج می‌شود اینجا است که موتور درون‌سوز به تنهایی کارآیی چندان مطلوبی ندارد. به عنوان مثال در جدیدترین مدل هوندا اینسایت، از یک موتور بنزینی 1.3 لیتری استفاده شده که با کمک موتور الکتریکی در مجموع می‌تواند 98 اسب‌بخار قدرت تولید کند و در صورت از مدار خارج شدن موتور الکتریکی این قدرت حدود 13 اسب‌بخار نیز کاهش پیدا می‌کند. با توجه به وزن 1.2 تنی این خودرو می‌توان تصور کرد موتور کم توان 1.3 لیتری چندان مناسب سفر کوهستانی نیست چرا که هوندا در مدل سیویک که از نظر وزن به اینسایت نزدیک است از موتور 1.8 لیتری 140 اسب‌بخاری استفاده کرده است.
قیمت سیویک با این موتور از 15 هزار و 800 دلار آغاز می‌شود در حالی که اینسایت با موتور ضعیف‌تر از 18 هزار 300 دلار به بالا قیمت داشته و مصرفشان در بزرگراه هم کمتر از هفت دهم لیتر تفاوت دارد. در حال حاضر هوندا اصلی‌ترین تولید‌کننده سیستم‌های هیبرید موازی در جهان است.
هیبرید سری
موتور‌های الکتریکی مزایای زیادی دارند که می‌تواند آن‌ها را به انتخاب اول در زمینه صنعت حمل و نقل تبدیل کند. عدم آلایندگی، بی‌صدا بودن و ... تنها بخشی از این مزایا است اما در زمینه قابلیت‌های حرکتی این موتورها مزیت گشتاور بالا را به همراه دارند، گشتاوری که می‌تواند از ابتدای چرخش موتور ایجاد شود ضمن آنکه نیاز به وجود سیستم تعویض‌دنده در این موتور‌ها از میان می‌رود ضمن آنکه نسبت گشتاور تولیدی به وزن آن‌ها بسیار پایین‌تر از موتور‌های درون‌سوز است. در مقابل مشکل تامین برق برای این موتور‌ها معضل بزرگی است و نیاز به مجموعه‌ای سنگین و گران از باتری‌ها دارد. از سوی دیگر موتور‌های درون‌سوز برای رسیدن به بهترین کارآیی باید در دور موتور مشخصی کار کنند اما در یک رانندگی معمولی نمی توان همیشه موتور درونسوز را در دور موتور مشخصی نگه داشت. به همین دلیل سازندگان وسایل نقلیه به فکر ترکیب این دور موتور افتادند و از اینجا بود که ایده ساخت خودرو‌های هیبرید سری شکل گرفت. در این خودرو‌ها، موتور درون‌سوز از طریق یک ژنراتور، برق لازم برای موتور الکتریکی را تامین می‌کند و از طریق این راه حل می‌توان از مزایای هر دو موتور بهره برد.
وسایل نقلیه‌ای که با این ایده کار می‌کنند هر چند در دنیای خودروسازی جدید هستند اما سال‌ها است در وسایل نقلیه دریایی و ریلی کاربرد دارند. در حقیقت تمام لوکوموتیو‌های دیزلی راه آهن از این سیستم استفاده می‌کنند و موتور دیزل وظیفه به حرکت در آوردن یک ژنراتور را بر عهده دارد و این ژنراتور نیروی برق لازم برای به حرکت در آوردن موتور الکتریکی عظیم این وسیله را تامین می‌کند چرا که در غیر این صورت هیچ گیربکسی نمی‌تواند نیرو و گشتاور عظیم تولید شده توسط موتور دیزل را تحمل کند. بد نیست بدانید فردیناند پورشه هم از چنین ترکیبی در سال‌های اولیه قرن بیستم برای ساخت یک خودروی مسابقه‌ای بهره برده بود.
در خودرو‌های هیبرید سری، این موتور الکتریکی است که وظیفه به حرکت در آوردن خودرو را بر عهده دارد. همان‌گونه که پیش از این گفتیم این موتور‌ها می‌توانند گشتاور بالایی را در دور‌های مختلف موتور ارائه کنند و در مقایسه با موتور‌های درون‌سوز، در وزن کمتر می‌توانند گشتاور بیشتری را عرضه کنند. عدم نیاز به سیستم تعویض‌دنده هم مزیت مهمی است که باعث کاهش وزن و البته پیچیدگی خودرو می‌شود ضمن آنکه شتابگیری پیوسته‌ای را نیز برای خودرو به ارمغان می‌آورد.
با توجه به اینکه در این خودرو‌ها موتور درون‌سوز هیچ‌گونه ارتباط مستقیمی با چرخ‌ها ندارد، دور این موتور نیز مستقل از دور چرخ‌ها تعیین می‌شود و این مساله به سازندگان این خودرو‌ها اجازه می‌دهد به خوبی دور موتور درون‌سوز را مدیریت کنند تا از این طریق بتوانند حداکثر کارآیی این موتور‌ها را به دست آوردند. در یک رانندگی شهری موتور درون‌سوز ناچار است به طور پیوسته با تغییرات در دور موتور خود را سازگار کند که در نهایت حاصلی جز افزایش مصرف سوخت ندارد اما در هیبرید‌های سری، این مشکل به طور کامل مرتفع شده است.‌ موتور الکتریکی این خودرو‌ها به طور معمول نیروی برق لازم برای کار را از باتری‌های خودرو می‌گیرد. بررسی‌ها نشان داده است در رانندگی‌های معمول روزانه، شارژ کامل باتری‌ها جوابگوی نیاز یک روز رانندگی است و به همین دلیل ممکن است در رانندگی به هیچ‌وجه نیازی به موتور درون‌سوز وجود نداشته باشد. زمانی که شارژ باتری‌ها رو به پایان باشد، موتور درون‌سوز شروع به کار می‌کند و از طریق چرخاندن ژنراتور، شارژ باتری‌ها را تامین می‌کند ضمن آنکه بخشی از برق تولید شده برای به حرکت در آوردن موتور الکتریکی مصرف می‌شود. البته در سیستم‌های جدید، باتری‌ها را می‌توان از طریق برق شهری نیز شارژ کرد ضمن آنکه مانند همه انواع خودرو‌های هیبرید، سیستم بازیابی انرژی ترمز‌ها نیز در این خودرو‌ها نصب شده است که در زمان ترمزگیری بخشی از نیروی لازم برای شارژ خودرو را تامین می‌کند.
در زمان شتابگیری و حرکت با سرعت بالا، مصرف برق خودرو افزایش پیدا می‌کند و به این ترتیب شارژ باتری‌ها زودتر به پایان می‌رسد به همین دلیل در این شرایط پیش از به پایان رسیدن شارژ باتری‌ها، موتور درون‌سوز شروع به کار می‌کند و برق مورد نیاز خودرو را در اختیار موتور الکتریکی قرار می‌دهد ضمن آنکه بخشی از برق تولید شده نیز به باتری‌ها می‌رسد. یک کامپیوتر پیچیده وظیفه بررسی شرایط کارکرد خودرو و تعیین دور موتور بنزینی و زمان شروع به کار آن را بر عهده دارد.
در این خودرو‌ها نیروی مورد نیاز برای به حرکت در آوردن خودرو به طور کامل از موتور الکتریکی تامین می‌شود و به همین دلیل موتور نصب شده در این خودرو‌ها باید توانمندتر از هیبرید‌های موازی باشد ضمن آنکه باتری‌های پر توان تر و گران‌تری مورد نیاز است، با این وجود کارآیی این خودرو‌ها به مراتب بالاتر بوده و از این طریق قیمت بالای خود را توجیه می‌کنند.

MAHDI-TONDAR
07-09-2012, 12:21 PM
دنیای‌خودرو-در شماره گذشته سیستم‌های هیبرید موازی و سری را بررسی کردیم. سیستم‌های هیبرید موازی از نیروی موتور الکتریکی و موتور درونسوز به صورت مشترک برای به حرکت در آوردن خودرو استفاده می‌کنند و هر چند در حال حاضر رایج‌ترین سیستم هیبرید هستند اما نمی‌توانند از حداکثر ظرفیت خودرو‌های هیبرید استفاده کنند. در سیستم‌های هیبرید سری تنها موتور الکتریکی است که خودرو را به حرکت در‌می‌آورد و موتور درونسوز تنها وظیفه تامین انررژی برق مورد‌نیاز این موتور را بر عهده دارد. این سیستم هر چند گران‌تر از هیبرید‌های موازی است اما کارآیی بالاتری دارد و در حال حاضر با خودروی شورولت ولت به جهان خودرو معرفی شده است. در این شماره به سومین نوع از سیستم‌های هیبرید خواهیم پرداخت که در حقیقت ترکیبی از دو نوع قبلی است و توانسته مزایای هر یک را عرضه کند. //
ایده اصلی ساخت خودرو‌های هیبریدی که از هر دو سیستم سری و موازی به طور همزمان بهره بگیرند به خصوصیات متفاوت موتور‌های درونسوز و الکتریکی باز‌می‌گردد. موتور‌های درونسوز، در دور‌های موتور پایین توان و گشتاور کمی دارند و این ضعف در توان و گشتاور باعث می‌شود برای شروع حرکت خودرو با مشکلاتی مواجه شوند. برای رفع این مشکل باید از موتورهای بزرگتر استفاده کرد تا در دور‌های پایین توان بالاتری را ارائه دهند تا خودرو بتواند بهتر آغاز به حرکت کند.
در مقابل در زمان حرکت با سرعت ثابت، تنها بخش کوچکی از توان موتور موردنیاز است و در این شرایط عملاً برای رسیدن به دور موتور بالا، بخشی از توان موتور پر حجم بی‌دلیل تولید می‌شود و به دنبال آن بدون استفاده به هدر می‌رود و در اینجا یک موتور کم حجم کارآیی بهتری دارد. از سوی دیگر موتور‌های درونسوز در بازه‌ای مشخص از دور موتور، توان و گشتاور بهینه خود را عرضه می‌کنند و پس از آن شاهد افت توان و گشتاور هستند و این مطلب به این معنی است که در این موتور‌ها برای رسیدن به حداکثر کارآیی باید همواره دور موتور را در محدوده مشخصی نگه داشت که در عمل و در یک رانندگی شهری ناممکن است.
موتور‌های الکتریکی از نظر تولید گشتاور در نقطه مقابل موتور‌های درونسوز هستند. این موتور‌ها گشتاور خود را از آغاز حرکت عرضه می‌کنند و این روند را تا دور‌های موتور نهایی ادامه می‌دهند و تغییر در دور موتور در آن‌ها تاثیری ندارد. اما این موتور‌ها نیز مشکلاتی دارند؛ توان آن‌ها چندان بالا نیست و گاهی این مساله دردسرساز می‌شود.
مشکل بزرگ تر این موتور‌ها تامین انرژی الکتریکی برای آن‌ها است چرا که در حال حاضر تکنولوژی باتری هنوز نتوانسته راه حل ایده‌آلی برای این منظور پیدا کند و باتری‌های به کار رفته در خودرو‌های الکتریکی بزرگ، سنگین و گران هستند و مهمتر از همه آنکه در مقابل بنزین توان چندانی ندارند.
در هیبرید‌های موازی، مشکل توان پایین موتور‌های الکتریکی با هم محور کردن آن‌ها به موتور‌های درونسوز حل شده و در هیبرید‌های سری هم مشکلات مربوط به شروع حرکت با موتور‌های درونسوز مدنظر قرار گرفته است. با ترکیب این دو سیستم، هیبرید‌های سری- موازی شکل می‌گیرد.
همکاری برق و بنزین
همان‌گونه که در شکل دیده می‌شود، ساختار خودرو‌های هیبرید سری- موازی شامل موتور درونسوز، ژنراتور، موتور الکتریکی، باتری و بخش کنترل نیروی الکتریکی است. تا اینجای کار تفاوتی میان این سیستم و سیستم‌های هیبرید سری و موازی که پیش از این بررسی کردیم وجود ندارد اما یک بخش اضافه در هیبرید‌های سری- ‌موازی کلید تفاوت آن‌ها با دیگر هیبرید‌ها است. این خودرو‌ها بخشی به نام Power Split Device یا تقسیم نیرو دارند و دقیقاً همین بخش است که می‌تواند تعیین کند خودرو به صورت سری و یا موازی حرکت کند. بخش تقسیم نیرو می‌تواند نیروی موتور را میان چرخ‌ها و ژنراتور تقسیم کند و برحسب شرایط نیرو را به یکی از این دو و یا هر دوی این‌ها برساند.
در زمان شروع حرکت و در صورتی که شتاب زیادی نیاز نباشد (مانند حرکت در ترافیک شهری)، موتور درونسوز خاموش است و خودرو نیروی لازم برای شروع حرکت را از موتور الکتریکی می‌گیرد و این موتور نیز نیروی خود را از باتری‌ها دریافت می‌کند. اگر خودرو نیاز به شتابگیری داشته باشد، موتور درونسوز به کار می‌افتد. توان موتور درونسوز از طریق بخش تقسیم نیرو میان ژنراتور و چرخ‌ها تقسیم می‌شود. در این حالت بخشی از توان موتور صرف به حرکت در آوردن چرخ‌ها می‌شود و بخشی دیگر ژنراتور را به کار می‌اندازد تا برق لازم برای به حرکت در آوردن موتور الکتریکی را تامین کند. در این شرایط بخشی از برق موردنیاز موتور الکتریکی از طریق باتری‌ها نیز تامین می‌شود.‌
در زمان حرکت با سرعت ثابت، معمولاً نیازی به موتور درونسوز نیست و تنها موتور الکتریکی می‌تواند نیروی لازم برای به حرکت در آوردن خودرو را تامین کند. در این شرایط موتور درونسوز همچنان روشن است اما بخش تقسیم‌کننده نیرو، نیروی موتور درونسوز را به سمت ژنراتور می‌فرستد تا صرف تولید نیروی برق موردنیاز موتور الکتریکی شود. در این وضعیت موتور درونسوز با حداکثر کارآیی و در دور موتور ایده‌آل کار می‌کند و تغییرات در سرعت خودرو تاثیری بر کارآیی بهینه آن ندارد. در صورتی که سرعت خودرو افزایش پیدا کند، دیگر توان موتور الکتریکی جواب گوی حرکت خودرو نیست و در این شرایط بخش تقسیم نیرو، بخشی از گشتاور موتور درونسوز را به چرخ‌ها می‌رساند.
این خودرو‌ها مانند تمام انواع خودرو‌های هیبریدی به سیستم بازیابی توان انرژی ترمز‌ها نیز مجهز هستند و در زمان ترمزگیری واحد تقسیم نیرو با اتصال چرخ‌ها به موتور الکتریکی باعث تولید برق و ذخیره‌سازی آن در باتری‌ها می‌شود.
خودرو‌سازان راه حل‌های مختلفی را برای سیستم تقسیم نیرو به کار گرفته‌اند که شامل سیستم دنده‌های خورشیدی و کلاچ‌های چند صفحه‌ای است تا بتوانند علاوه بر تقسیم نیرو میان بخش‌های مختلف، میزان گشتاور ارسالی به هر بخش را نیز تحت کنترل داشته باشند.
به این ترتیب این خودرو‌ها می‌توانند از خصوصیات مثبت هر دو منبع انرژی به صورت همزمان استفاده کنند و حتی در صورت نیاز هر دو منبع را به شکل همزمان در اختیار بگیرند. در حال حاضر تویوتا اصلی‌ترین استفاده کننده از این سیستم است. شرکت‌های جنرال‌موتورز، کرایسلر، دایملر و ب‌ام‌و نیز سیستم مشترکی را توسعه داده‌اند که از نظر بخش تقسیم‌کننده نیرو کامل‌تر از تویوتا است و برخی از محدودیت‌های آن را از میان برده است. این سیستم بر روی تمامی خودرو‌های هیبرید این چهار شرکت نصب می‌شود.

روابط عمومی آکو فروم
04-01-2013, 10:24 AM
خودروهای هیربدی را بشناسید

عصرخودرو: یکی از راههایی که خودروسازان برای رهایی از مشکلات خودروهای بنزینی و کم شدن آلودگی هوا به آن رو آورده اند، ساخت خودروی هیبریدی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «عصرخودرو» به نقل از باشگاه خبرنگاران، به طور کلی تمامی وسایل نقلیه ای که از ادغام دو و یا چند پیشرانه انتقال نیرو که بطور مستقیم یا غیر مستقیم به سیستم انتقال قدرت وابسته هستند را ماشین های هیبیریدی گوییم.
بیشتر خودروهای هیبریدی تولید شده تاکنون از نوع بنزینی – الکتریکی هستند گرچه بعضی شرکت های خودروسازی مانند پژو-سیتروئن خودروهای هیبریدی از نوع دیزل- الکتریکی نیز تولید کرده اند.

**انرژی الکتریکی و انرژی بنزین

خودروهای بنزینی – الکتریکی از نظر کارکرد بین خودروهای بنزینی و الکتریکی هستند.به کمک شکلهایی که در ادامه نشان داده می شود به تفاوتهای بین این دو نوع خودرو خواهیم پرداخت.
خودروهای بنزینی شامل یک باک بنزین می باشند که منبع ذخیره کننده بنزین موتور است وموتور نیز به وسیله سیستم انتقال ق یک موتور بنزینی اکثر این نیازها را برآورده می کند اما در عوض آلودگی زیادی دارد و یک موتور برقی با اینکه آلودگی خیلی کمی (یا اصلا) ایجاد نمی کند اما این موتور حداکثر بین 50 تا 100 مایل(80 تا 161 کیلومتر ) می تواند بین دو شارژ خود برود و مشکل دیگر موتور الکتریکی این است که شارژ شدنش سخت و خیلی زمانبر است.
یک خودروی هیبریدی بنزینی – الکتریکی ترکیبی از دو پیشرانه است که به نوعی می توانند مکمل همدیگر باشند.
قدرتنیروی تولیدی را به چرخ ها می رساند.
سیستم هیبریدی بنزینی – الکتریکی شامل اجزا زیر است:
● موتور بنزینی:موتور بنزینی که در این خودرو وجود دارد شباهت زیادی به موتورهای بنزینی خودروهای بنزینی دارد. ولی این موتور کوچکتر و نیز دارای تکنولوژی بالاتری نسبت به خودروهای معمولی است که باعث کاهش آلودگی و افزایش کارایی می شود.
●باک بنزین : باک بنزین در این نوع خودروها محل ذخیره انرژی برای موتور بنزینی است.بنزین چگالی انرژی بالاتری نسبت به باتری دارد به عنوان مثال 1000 پوند باتری معادل 1 گالون (7 پوند) بنزین انرژی دارد.
● موتور الکتریکی : موتور الکتریکی در خودروهای هیبریدی خیلی پیشرفته هستند این موتور پیشرفته هم به عنوان یک موتور قادر به انجام کار است و هم به عنوان ژنراتور به عنوان مثال زمانی که به این موتور نیاز است موتور با استفاده از باتری ها قادر خواهد بود شتاب مورد نظر را ایجاد کند و زمانی که خودرو نیازی به موتور الکتریکی ندارد مثلا در یک سراشیبی در حال حرکت است این موتور الکتریکی به عنوان یک ژنراتور نیرو را به باتری ها بر می گرداند(با استفاده از سرعت در سراشیبی )
● ژنراتور : ژنراتور بسیار شبیه به موتور الکترکی است با این تفاوت که ژنراتور فقط وظیفه تامین الکتریسیته مورد نیاز موتور را بر عهده دارد نه کار دیگر.ژنراتور بیشتر در خودروهای هیبریدی سری به کار می رود. خودروهای هیبریدی سری در ادامه توضیح داده خواهد شد.
● باتری : باتری ها در خودروی هیبریدی یک وسیله ذخیره انرژی برای موتور الکتریکی هستند. برخلاف بنزین موجود در باک بنزین که میتواند فقط به موتور بنزینی سوخت برساند(یک انتقال یک طرفه از باک بنزین به موتور بنزینی). موتورهای الکتریکی علاوه بر کار فوق می توانند انرژی را به باتری پس دهند. ولی موتور بنزینی نمی تواند چنین کاری را انجام دهد.