PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بنزین سوپر یا معمولی؟

Tondkar
12-20-2009, 08:14 AM
بنزین:سوپر یا معمولی! مسئله اینست؟؟؟

تو این مقاله سعی داریم بنزین و عدد اکتان اون رو موشکافی کنیم همچنین به این سوال پاسخ بدیم ایا زدن بنزین سوپر الزامی هست؟ فرق بین بنزین سوپر با معمولی چیه و...؟؟؟ که در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد.

در موتور های 4 زمانه چهار مرحله مختلف داریم که عبارتند از مکش. تراکم. انفجار{کار یا عمل}. تخلیه.

ما با تراکم کار داریم. تراکم زمانی اتفاق میوفته که مخلوط بنزین با هوا توسط پیستون تا حد مشخصی متراکم میشه و بعد از اون توسط جرقه محترق میشه و مابقی ماجرا. که این میزان تراکم رو با اعداد مختلفی نشون میدنو به صورت نسبی که در موتور های قدیمی این عدد 5:1 یا 6:1 و در موتور های جدید 10:1 تا 12:1 هم میرسه. اما مخلوط سوخت ما کلآ قابلیت اشتعال زایی بالایی داره که اگر این مخلوط قبل از جرقه زدن شمع مشتعل بشه موتور دچار کوبش میشه. چون قبل از این که پیستون به بالاترین نقطه خودش برسه ما وسط راه و به زور میخواییم اون رو به پایین که دلیل این کوبش هم همین هست.

اکتان:توانایی متراکم شدن سوخت قبل از احتراق خود به خودی رو عدد اکتان میگن.

در خلال جنگ جهانی اول که در حدود سال 1300 شمسی روی داد. فردی به نام میجلی پی برد که با افزودن سرب {lead tetraethy} به مخلوط بنزین نسبت اکتان اون تا حد چشمگیری افزایش پیدا میکنه که راهی ارزان برای بالا بردن اکتان سرب نسبت به روش های موجود دیگه بود. مزیت دیگه این کار روانکاری سوپاپ ها بود. اما بعد ها متوجه شدند که سرب ضررهای زیادی به محیط زیست وارد میکنه. پس ماده MTBE جایگزین سرب شد. و در اگزوز ماشین ها هم از catalyst converter استفاده کردند. لازم به ذکر هست که سرب موجود در بنزین باعث از کار افتادن کاتالیست میشه. بعد ها دریافتند که ماده MTBE نیز باعث الودگی محیطی میشه پس در صدد پیدا جایگزین برای این ماده شدند. که حاصل این تلاش ها toluene . benzene ethanol و ETBE بود.

اما سوال اینجاست که عدد اکتان رو چگونه بدست میارن؟؟

عدد اکتان از دو روش که یکی عملی و دیگری تئوری هست بدست می اید. روش تحقیقی RON و روش عملی MON نامیده میشود.

فاصله بين ۲ عدد بدست آمده از اين ۲ روش رو، sensitivity يا حساسيت سوخت مينامند که بسيار هم با اهميت ميباشد چرا که ممکن است بنزينی بدليل نوع افزودنی ها و مواد بکار رفته جهت بالا بردن اکتان در شرايط آزمايش RON عدد بالايی از اکتان را ارائه دهد اما در شرايط سخت تر ، توانايی مقابله بسيار کمتری نسبت به تراکم پذيری داشته باشد و عدد حاصل از آزمایش MON بسیار پایین باشد ، لذا بين چند بنزين مختلف که از آزمايش RON عدد مشابهی بدست آورده اند ، بنزينی مرغوبتر است که فاصله اعداد بدست آمده از ۲ آزمايش RON و MON برای آن نوع بنزين کمتر از بقيه باشد.

ولی سوال اینجاست که عدد بدست اومده در روش تحقیقی RON بالاتر از عدد عملی هستMON. که همین اختلاف باعث میشه راه برای فریب مردم باز باشه و شرکت ها از تفاوت این دو عدد سواستفاده کنن {تو ایران هم همینطوره} و عدد RON رو مبنای مقایسه اکتان بنزینشون معرفی کنن. در حالی که در امریکا از روش RON+MON)/2) استفاده میکنن که از اون با نام PON نام میبرن.

عوامل موثر بر عدد اکتان:

1- ارتفاع از سطح دریا:هرچه ارتفاع از سطع دریا بالا تر باشه سوخت دیرتر دچار خودسوزی میشه که مثله این میمونه که عدد اکتان بنزین بالاتر هست.

2-ميزان رطوبت و دمای هوا : هرچه قدر که به میزان رطوبت هوا اضافه بشه شاهد بالا رفتن عدد اکتان MON هستیم و همچنین هر چه قدر که دمای هوا کاهش پیدا بکنه دوباره شاهد افزایش این عدد اکتان هستیم.

3- از سایر موارد موثر در عدد اکتان میتونیم به نسبت تراکم موتور ، آوانس و ريتارد دلکو ، میزان کارکرد موتور ، دمای موتور ، نسبت بنزين و هوا که البته خودرو های مجهز به ECU چون می تونن نسبت هوا و سوخت رو اندازه بگیرن و سوخت متناسب با دور موتور دمای هوا غلظت اکسیژن و... رو وارد موتور کنن کمتر دچار مورد سوم میشن {که از اون به عنوان نسبت استوکیومتری نیز نام میبرن.}

در خودروهای قديمی هنگامی که سوخت مصرفی اکتانی کمتر از ميزان لازم برای خودروی موردنظر را دارا باشد ، در هنگام شتابگيريها يک صدای تقه يا کوبشی شنيده می شود و همانگونه که در ابتدا ذکر شد اين امر به شدت به موتور خودرو آسيب می رساند ، اگر با خودروی خود به مناطق کم ارتفاع همچون شمال کشور سفر کرده باشيد حتما با افزايش شديد اين صدا روبرو شده ايد که دليل آن نيز تاثیر ارتفاع بر اکتان سوخت میباشد. که برای رفع این مشکل با تنظيم دلکوی خودرو ، تنظيم موتور با دستگاه و فيلرگيری می توان خودسوزی سوخت را در اين خودروها مرتفع و صدا را برطرف کرد.{زمانی که بچه بودم میرفتیم شمال بابا میگفت ماشین اب و هوا عوض کرده که این اصطلاح رو من از تعمیرکار ها هم شنیده بودم. خلاصه من هر چی فکر میکردم خدایا این که میگن ماشین اب و هوا عوض کرده یعنی چی؟؟ ما اومدیم شمال اب و هوامون عوض بشه ماشینه دیگه چرا اینطوری شده. خلاصه من میپرسیدم بابامون ما رو میپیچوند تا اخرش من خودم یه بار رفته بودیم تعمیرگاه از طرف پرسیدم.}

امروزه خودروسازان با نصب سنسوری به نام سنسور ضربه تو مجموعه مدیریتی سوخت ماشین مشکل ضربه و کوبش رو حل کردن. که این امر به وسیله ریتارد کردن زمان جرقه زنی توسط کامپیوتر خودرو انجام میپذیره. ولی هنوز مشکل پایین اومدن شتاب ماشین دیر عکس العمل نشون دادن ماشین در هنگام فشار بر روی گاز و از بین رفتن منبع کاتالیست خودرو و در نتیجه الودگی بیشتر محیط زیست و نکته مهم دیگه از بین رفتن سریعتر قطعات خودرو در دراز مدت پا برجاست.
نکته اخر اینکه دست اندر کاران شرکت های نفتی تو ایران عدد های اکتان بنزین معمولی رو 75 الی 80 و بنزین سوپر رو هم 95 اعلام کرده اند در حالی که این اعداد بر حسب عدد اکتان RON هست و هم اینکه پایین تر از مقادیر گفته شده هست. هیچ وقت باک رو تا انتها پر نکنید چون قوطی جاذب بخارات بنزین نمیتونه به درستی عمل کنه. و هیچ گاه هم نزارید که سطح بنزین شما تا اون حد برسه که چراغ اخطار روشن بشه چون در این حالت با توجه به کم بودن سوخت پمپ برای تامین سوخت ماشین باید بیشتر کار کنه که موجب گرم شدنه اون میشه و هم اینکه ذرات ته نشین شده در انتهای باک وارد مجموعه سوخت رسانی بشن. و نکته اخر هم اینکه چون اصولا دما باعث انبساط در مواد میشه{به غیر از مواردی} که سیالات هم از این تاثیر دما بی بهره نیستن پس در هنگام ظهر با افزایش حجم سوخ مواجه هستیم که در اینصورت شما درجه امپر بنزین ماشینتون تو ظهر تا نصف هست باک رو هم پر میکنیدو شب که ماشین رو روشن میکنید میبینید امپر بنزین به نسبت افت کرده پس حدالامکان شب ها بنزین بزنید.{ ساعت 4 تا 5 صبح بزنید. :) }

Emdad-L90
12-20-2009, 08:24 AM
دوست عزیز من توی یه پست دیگه همعرض کردم باز هم می گم که به هیچ عنوان بنزین سوپر حال حاضر در ایران را نزنید چونکه چینی هست و خیلی ضرر داره برای ماشین هاتون فعلا بنزین معمولی غنیمته.باز هم تشکر از لطف شما که این مطالب زیبا و آموزنده را بیان می کنید.

tondar90
12-20-2009, 09:15 AM
دوست عزیز من توی یه پست دیگه همعرض کردم باز هم می گم که به هیچ عنوان بنزین سوپر حال حاضر در ایران را نزنید چونکه چینی هست و خیلی ضرر داره برای ماشین هاتون فعلا بنزین معمولی غنیمته.باز هم تشکر از لطف شما که این مطالب زیبا و آموزنده را بیان می کنید.
چه توضیحاتی جالبی !!!!بنزین چینی؟!!!اگه میشه منبع رو اعلام کنید؟

Emdad-L90
12-20-2009, 11:15 AM
چه توضیحاتی جالبی !!!!بنزین چینی؟!!!اگه میشه منبع رو اعلام کنید؟

با سلام منبع من کارمند تعمیرگاه های ایران خودرو که با حجم عزیمی از خرابی ماشین به خاطر بنزینی سوپر چینی وارداتی

logan_option
12-20-2009, 11:23 AM
از لحاض فنی و با توجه به شک و گمان های موجود درباره مزایا و معایب بنزین سوپر و معمولی نظر شما درباره ترکیب دو بنزین سوپر و معمولی در یک باک چیست؟ مثلا طی یک سوختگیری باک را 50-50 با ترکیبی از سوپر و معولی پر کنیم!

zanjani
12-20-2009, 12:10 PM
سلام مصرف این جانب بابنزین سوپر بیشتر از معمولی است حداقل2 لیتر فرق میکنه من هم ازاین به بعد معمولی خواهم زد

tondar90
12-20-2009, 01:55 PM
فکر کنم تا معیاریا منبع موثقی در این مورد نباشه بی فایده باشه.

Farbod
12-20-2009, 02:00 PM
سلام
این بنزین سوپر و معمولی هم معضلی شده برای خودش.
از اون موقع که خبر خرابی موتورها و ریپ زدن اکثر ماشین ها در هنگام صبح شایع شده همه به بنزین سوپر شک کردن.
اگه کسی منبع موثقی در این رابطه داره راهنمایی کنه
با تشکر

sarir
12-20-2009, 05:01 PM
مسئله ای که وجود داره این است که معلوم نیست اکتان بنزینی که تحت عنوان سوپر فروش می رود چیست ؟در ضمن چند مدت پیش شرکت وارد کننده محصولات تویوتا در ایران به مصرف کنندگانش اعلام کرده بود به هیچ عنوان از بنزین سوپر استفاده نکنند ( به علت کیفیت پایین ) که در برنامه 20:30 در آن زمان پخش شد.

LOGAN
01-15-2010, 09:58 PM
بالاخره بنزین سوپر یا-معمولی؟

دو موضوع باعث انفجار بنزین در اتاقک احتراق در زمان تراکم که یکی از چهار زمان چرخش میلنگ و حرکت پیستون ها در موتور های چهار زمانه است می شود .
1 : ایجاد تراکم در اتاقک احتراق
2 : جرقه زنی شمع
همزمان بودن این دو موضوع به صورتی که در یک لحظه با هم اتفاق بیافتد بهترین وضعیت انفجار را از دو حیث زمان انفجار و قدرت آن ایجاد می کند .
حال اگر شما از بنزینی با اکتان بالا در خودروئی که موتوری با ضریب تراکم پائین تر نسبت به آن سوخت دارد استفاده کنید انفجار تنها با جرقه زنی شمع ایجاد می شود و تراکم نقشی در این انفجار ندارد ، نتیجه انفجاری ضعیف تر و ناقص تر است و بلعکس در صورت استفاده از بنزین با اکتان پائین در خودروئی که موتوری با ضریب تراکم بالا دارد ، انفجار قبل از رسیدن پیستون به بالاترین حد خود در سیلندر و تنها با پدیده تراکم و قبل از جرقه زنی شمع اتفاق می افتد و در نتیجه ایجاد کوبش روی سطح پیستونی که هنوز به بالاترین سطح خود نرسیده و افت نیرو و ایجاد تنش و آسیب در موتور
اکتان : عدد اکتان ، قابلیت متراکم شدن سوخت قبل از احراق خود به خودی می باشد .
بنزین به خودی خود بسیار تند سوز بوده و در اثر تند سوزی ، ایجاد صدای نا مناسب و همین طور کوبش در موتور می کند ، در گذشته شیمیدانان برای رفع این مشکل ابتدا با اضافه کردن سرب به حل این موضوع نزدیک شدند .

سرب Tetraethyl برای اولین بار توسط شیمیدان آلمانی در سال 1854 کشف شد و در حدود 90 سال پیش محققی به نام میجلی متوجه شد که با افزودن سرب ( TETRAETHYL LEAD ) و مخلوط کردن آن با بنزین از میزان کوبش آن در زمان انفجار که با بالا رفتن اکتان ایجاد می شود کاسته می گردد که این روش ، روشی ارزان بوده و روانکاری سوپاپ ها نیز از مزیت های آن می بوده ، دانشمندان بعد از مدت ها متوجه آثار زیان بار سرب بر محیط زیست و سلامت افراد شدند و در پی جایگزینی برای آن بر آمدند ، MTBE جایگزین سرب شد و در خروجی اگزوز نیز از منبع های کاتالیک استفاده کردند ، اما هم MTBE باعث آلودگی محیط می شد و هم منبع کاتالیک با سرب تغییر یافته در بنزین غیر فعال می شد پس تلاشی دوباره و حاصل این تلاش بنزین اتانول یا ETBE بود که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد و اما روش های بدست آمدن عدد اکتان که بر دو دسته تحقیقی RON و روش عملی MON تقسیم می شوند .
تفاوت بین دو عدد بدست آمده از این دو نوع بررسی را حساسیت سوخت می نامند که از اهمیت بالائی برخوردارست چراکه شاید بنزینی بخاطر نوع افزودنی ها در جهت بالا بردن اکتان در آزمایش RON عدد اکتان بالائی را نشان دهد ولی در شرایط سخت تر در مقابله با تراکم پذیری توانائی کمتری از خود نشان دهد و عدد بدست آمده در آزمایش MON بسیار پائین باشد به همین خاطر در میان بنزین های مختلفی که در آزمایش RON عدد برابری بدست آورده اند بنزینی مرغوب تر است که فاصله اعداد بدست آمده از دو آزمایش MON و RON کمتر از دیگر بنزین ها باشد و صحیح ترین روش بدست آمدن عدد اکتان جمع دو عدد RON و MON و گرفتن معدلی از این جمع با تقسیم آن بر 2 می باشد که آن عدد را با علامت اختصاری PON معرفی می کنند ، با تغییر ضریب تراکم در موتورهای جدید و بالا رفتن آن ، سوخت هائی با قابلیت قرار گرفتن در تراکم بالا از نیازهای خودروهائی با این ویژگی می باشد .

موارد دیگری نیز باعث بالا رفتن عدد اکتان می شود که می توان کم شدن فشار هوا ، افزایش رطوبت و کاهش دما را از آن دست دانست ، همچنین از موارد مرتبط با عدد اکتان ، نسبت تراکم در موتور ، میزان کارکرد موتور ، دمای موتور و همین طور نسبت هوا و سوخت که امروزه با بکار گیری ECU این تناسب با متغیر های دور موتور ، دمای هوا ، غلظت اکسیژن و رطوبت هوا سنجیده می شود که از آن با عنوان نسبت استوکیومتری نیز نام می برند . در خودروهای با سیستم سوخت رسانی کاربراتور که دیگر امروزه تولید نمی شوند با عبور از مناطق کم فشار همچون مناطق کوهستانی که از عوامل تغییر در عدد اکتان است با صدای زیاد موتور و کوبش ناشی از تغییر در زمان انفجار و قابلیت سوخت مواجه می شوید و آوانس یا ریتارد بودن دلکو و اختلال در کارکرد موتور همراه با افت نیرو پدیدار می شد که امروزه در سیستم های انژکتور با مدیریت ECU و همین طور سیستم جرقه زنی DLI و با استفاده از سنسور های کوبش یا ناکت سنسورها و ارتباط پیام ناکت با ریتارد کردن جرقه زنی و تغییر نسبت هوا به سوخت باعث به حداقل رسیدن بی انظباتی در زمان انفجار در موتور می شود ، پس بخاطر داشته باشید که بنزین سوپر برای موتوری که بنزین معمولی برایش توصیه شده نتیجه ای جز افت نیرو و فرسایش موتور و همین طور آلایندگی بیشتر ندارد و همینطور بنزین معمولی برای موتور های طراحی شده با ظریب تراکم بالاتر و کار با بنزین سوپر .
جایگاه های سوخت در کشور های غربی بنزین های مختلفی را ارائه می دهند که از مرسوم ترین آنها همین بنزین سوپر ما با نام پیریمیوم و برای خودرو های با ظریب تراکم بسیار بالا همچون خودرو های مجهز به توربو شارژ یا سوپر شارژ ، سوپر پلاس می باشد .
در تست های عملی ، شخصا به نتایجی رسیده ام که به اختصار به چند مورد آن اشاره می کنم
لازم به ذکر است این تست ها در شرایط یکسان انجام شده
1- خودروی پراید با بنزین معمولی :
شتاب 0 تا 100 : 14.5 ثانیه و سرعت نهائی در مسیر با شیب مخالف 110 کیلومتر
و همین تست با بنزین سوپر :
شتاب 0 تا 100 : بیش از 15 ثانیه و سرعت نهائی در همان مسیر تست قبلی 100 کیلومتر
2- پژو 206 تیپ 2 با بنزین معمولی :
شتاب 0 تا 100 : 14،5 ثانیه و سرعت نهائی در مسیر با شیب مخالف 115 کیلومتر
شتاب 0 تا 100 : 15،5 ثانیه و سرعت نهائی در مسیر با شیب مخالف 105 کیلومتر
3 - پژو 206 تیپ 5 با بنزین معمولی :
شتاب 0 تا 100 : 13 ثانیه و سرعت نهائی در مسیر با شیب مخالف 125 کیلومتر
شتاب 0 تا 100 : کمتر از 12،5 ثانیه و سرعت نهائی در مسیر با شیب مخالف بیش از 130 کیلومتر
و تست چندین خودروی دیگر که در روشی عملی این اختلاف را ثابت می کرد .
و اما چند نکته برای سوخت گیری صحیح
1 - باک را تا انتها پر نکنید و به محض قطع نازل سوخت اتومات از سوخت گیری خودداری کنید ، در این حالت به کپسول جازب بخاطرات بنزین اجازه دادید که کار خودرا به درستی انجام دهد .
2 - قبل از روشن شدن چراغ اخطار مخزن سوخت اقدام به سوخت گیری کرده و از فشار و گرم شدن پمپ بنزین و همین طور پمپ شدن ذرات ته نشین شده در باک به مجموعه سوخت رسانی جلو گیری کنید .
3 - حتی الامکان در ساعات ابتدائی روز که با خنکی بیشتر هوا رو به رو هستیم اقدام به سوخت گیری کنید .
4 - از مکمل های سوخت فاقد استاندارد استفاده نکنید

ali
07-16-2010, 12:16 PM
دستت درد نکند مطالب خوبی بود .اینکه بنزین سوپر خوب است شکی در آن نیست مسئله این است : بنزین سوپری که در کشور ما توزیع می شود مناسب نیست ;)

MAHDI-TONDAR
07-16-2010, 03:09 PM
دستت درد نکند مطالب خوبی بود .اینکه بنزین سوپر خوب است شکی در آن نیست مسئله این است : بنزین سوپری که در کشور ما توزیع می شود مناسب نیست ;)
بله حرف دوستان عزیز هم همینه .اگه بنزین سوپر در ایران واقعاً سوپر باشد در خوب بودنش که شکی نیست ولی متاسفانه اصلاً نمی شه به این بنزین سوپر اطمینان کرد نظیر بنزین های سوپر واردات از ونزوئلا و چینی در سال گذشته که خیلی سرو صداهم کرد از بس بی کیفیت بودن

امیر مسعود
07-16-2010, 11:19 PM
دوستان من از اون موقع که ماشینم رو گرفتم دارم از بنزین سوپر استفاده میکنم این جوری هم که دوستان میگویند نیست من خیلی راضی هستم من یک باک از سر مجبوری تو شمال بنزین معمولی زدم خیلی فرق میکنه و از اون به بعد اصلان سمت بنزین معمولی نرفتم تو شتاب ماشین و نرم کار کردن ماشین خیلی تاثیر داره بنزین سوپر من تازه بنزین سوپر میزنم از اوکتان بوستر وورس هم استفاده میکنم خیلی راضیم با بنزین معمولی ماشین راه نمی ره من که دلم نمییاد به ماشینم بنزین معمولی بزنم و صحبتهای دوستان رو هم راجب بنزین سوپر تکذیب می کنم بنزین فقط سوپر

امیری
07-16-2010, 11:53 PM
با سلام به نظر بنده اگر کسی بنزین سوپر زد ودید که شتاب ماشین واقعا نسبت به بنزین معمولی فرق می کند پس نمی توان گفت که بنزین سوپر کیفیت ندارد وبه نظر بنده بنزین سوپر واقعا در شتاب ونرمی خودرو تاثیر فراوانی دارد

Renault
07-17-2010, 12:03 AM
منم تا حالا فقط 10 لیتر بنزین معمولی زدم (اونم ناچار شدم!!) بقیه شو همه رو بنزین سوپر زدم و کاملا راضیم...

سید محمد زراره
07-17-2010, 08:41 AM
خب مسلمه که بنزین سوپر از معمولی خیلی بهتره
به شرط اینکه از هر 10 بار که میری پمپ 7 بارش نگن سوپر تموم شده معمولی بزنین

نیما
07-17-2010, 09:21 AM
منم همیشه از بنزین سوپر استفاده میکنم
این مشکلاتم مربوط به یک دوره خاص بود
که فعلا خوبه

کامبیز محمودزاده
07-17-2010, 10:11 AM
من هم به جز چند بار که مجبورا بنزین معمولی زدم بقیه را تماما سوپر استفاده کردم که خیلی راضیم و فعلا که مشکلی پیش نیومده ولی نظر دوستان را هم رد نمیکنم چون هیچ چیزی غیر ممکن نیست !

YUNUS
07-17-2010, 04:14 PM
بنزین سوپر درقدرت ماشین تاثیر فوق العاده ای داره و دیرتر از بنزین معمولی تمام میشه شک نکنید

babaalil90
07-17-2010, 04:22 PM
دوستاني كه فقط از بنزين سوپر استفاده ميكنند و خيلي راضي هم هستند، لطفا بفرمايند بيشترين مسافتي كه با يك باك پر از بنزين سوپر رفتند چقدر بوده ؟
البته با رعايت سرعت و دور موتور مناسب(بقول دوستي 3000 دور و 105 سرعت)

Black Logan
07-17-2010, 05:02 PM
مطمئنا بنزین سوپر از بنزین معمولی بهتره و بنده بدلیل استفاده زیاد از بنزین معمولی مجبور شدم سیستم انژکتوری خودرو را کاملا سرویس کنم چرا که ماشین واقعا از شتاب افتاده بود. با تشکر

Renault Logan
07-18-2010, 02:20 AM
منم همیشه از زمان تحویل ماشین تا الان از بنزین سوپر استفاده کردم و هیچ مشکلی حتی مبنی بر ریپ زدن که دوستان میگفتند بخاطر بنزین های وارداتی بود نداشتم . کلا تا حالا 30 لیتر بنزین معمولی بیشتر نزدم و تو همون 30 لیتر افت شدید شتاب و افزایش صدا موتور به وضوح معلوم بود .
هیچ وقتم نه باک رو تا انتها پر کردم نه گذاشتم بنزین باک به زیر 15 لیتر برسه .مصرف سوخت هم به نظر بنده ارتباطی به سوپر بودن یا معمولی بودن بنزین نداره بلکه ارتباط مستقیم داره به سرعت و دور موتور .هم خودم رو ماشین تست کردم هم اگه دقت کرده باشید چند وقتی هست که تست کم بودن باد لاستیک و تست سرعت بهینه رو گروه carnp زیر نظر رنو پارس روی لوگان انجام دادن که تلویزیون چند وقته داره نشون میده .
برای بدست آوردن بهترین نتیجه در بهینه ترین مصرف سوخت باید همیشه دنده هارو در دور موتور 2500 تا 3000 عوض کنید و در دنده 5 هم با دور موتور 2500 و سرعت 90 کیلومتر بر ساعت رانندگی کنید . باورتون نمیشه مصرف ماشین از 6 بیشتر نمیشه .. یعنی از پراید هم کمتر .
و تو این شرایط با یک باک 50 لیتری میتونید حدود820 الی 830 کیلومتر رو پیمایش کنید .

حالا با این شرایط حذف سهمیه بندی و تک نرخی شدن و به احتمال زیاد حذف بنزین معمولی از کشور (گفته رویانیان) همه ضمن اینکه مجبور میشن برن ماشینشونو گاز سوز کنن (لیتری 600 تومان قراره بشه بنزین) فقط بنزین سوپر مصرف میکنن .
امیدوارم این لوگان ، مارو از مهر ماه به بعد رو سفید کنه و تنهامون نذاره .

Behnam Logan
07-18-2010, 11:33 AM
اين بنزين سوپر، بنزين سوپر نيست
من قبول دارم قشنگتر از معمولي ميسوزه اما شنيدم اين بنزين از چين مياد و كيفيتش خوب نيست و از دوستي شنيدم كه ميگفت چندتا آزرا توي تعميرگاه ديده كه بخاطر همين بنزين دچار مشكل شدن!
به هر حال چاره اي نيست، ما كه آزرا سوار نيستيم.................:(

جواد
07-18-2010, 12:16 PM
منم همیشه از زمان تحویل ماشین تا الان از بنزین سوپر استفاده کردم و هیچ مشکلی حتی مبنی بر ریپ زدن که دوستان میگفتند بخاطر بنزین های وارداتی بود نداشتم . کلا تا حالا 30 لیتر بنزین معمولی بیشتر نزدم و تو همون 30 لیتر افت شدید شتاب و افزایش صدا موتور به وضوح معلوم بود .
هیچ وقتم نه باک رو تا انتها پر کردم نه گذاشتم بنزین باک به زیر 15 لیتر برسه .مصرف سوخت هم به نظر بنده ارتباطی به سوپر بودن یا معمولی بودن بنزین نداره بلکه ارتباط مستقیم داره به سرعت و دور موتور .هم خودم رو ماشین تست کردم هم اگه دقت کرده باشید چند وقتی هست که تست کم بودن باد لاستیک و تست سرعت بهینه رو گروه carnp زیر نظر رنو پارس روی لوگان انجام دادن که تلویزیون چند وقته داره نشون میده .
برای بدست آوردن بهترین نتیجه در بهینه ترین مصرف سوخت باید همیشه دنده هارو در دور موتور 2500 تا 3000 عوض کنید و در دنده 5 هم با دور موتور 2500 و سرعت 90 کیلومتر بر ساعت رانندگی کنید . باورتون نمیشه مصرف ماشین از 6 بیشتر نمیشه .. یعنی از پراید هم کمتر .
و تو این شرایط با یک باک 50 لیتری میتونید حدود820 الی 830 کیلومتر رو پیمایش کنید .

حالا با این شرایط حذف سهمیه بندی و تک نرخی شدن و به احتمال زیاد حذف بنزین معمولی از کشور (گفته رویانیان) همه ضمن اینکه مجبور میشن برن ماشینشونو گاز سوز کنن (لیتری 600 تومان قراره بشه بنزین) فقط بنزین سوپر مصرف میکنن .
امیدوارم این لوگان ، مارو از مهر ماه به بعد رو سفید کنه و تنهامون نذاره .

سلام
توی دور موتور2500وسرعت 90وبا دنده 5روی موتور فشار نمیاد من با یکی دونفر راننده باتجربه که صحبت می کردم نظرشون این بود که دورموتورهیچوقت نباید از3000کمتر باشه وگرنه موتور خودرو زود به تعمیر میفته:rolleyes:

MAHDI-TONDAR
07-18-2010, 12:24 PM
سلام
توی دور موتور2500وسرعت 90وبا دنده 5روی موتور فشار نمیاد من با یکی دونفر راننده باتجربه که صحبت می کردم نظرشون این بود که دورموتورهیچوقت نباید از3000کمتر باشه وگرنه موتور خودرو زود به تعمیر میفته:rolleyes:
دوست عزیز من از یکی از دوستانم که در نمایندگی سایپا هست و دوره آموزش ال 90 را گذرانده بود سئوال کردم گفتند زیر 3000 مشکلی برای موتور ایجاد نمی کنه ولی گفت سعی کنید زیر 2000 نره .

Renault Logan
07-18-2010, 05:05 PM
سلام

بنده هم با نظر دوست عزیز آقا مهدی کاملا موافقم و اگرم این حرف رو زدم برای این بود که منبع موثق رنو پارس پشت صحبتم هست .
با کمال احترام باید عرض کنم خدمتتون که نظر راننده های قدیمی برای موتور های قدیمی هست . نه این موتور های جدید .
دور موتور 3000 به بالا یعنی فرسایش و مستهلک شدن موتور ، دور موتور زیر 2000 هم یعنی باصطلاح دنده مرده(البته دور موتور زیر 2000 برای دنده 1 و 2 هیچ ایرادی نداره ، فقط از دنده 3 به بعد که دنده ها سبک میشن دور موتور نباید بیاد زیر 2000 ) که در این مورد میشه گفت بله باعث زود به خرج افتادن موتور میشه (چون فشار روغن موتور کمه - چون به دیسک و صفحه کلاج فشار میاد)
شاد باشید .

MAHDI-TONDAR
07-19-2010, 12:24 PM
بنده هم با نظر دوست عزیز آقا مهدی کاملا موافقم و اگرم این حرف رو زدم برای این بود که منبع موثق رنو پارس پشت صحبتم هست .
با کمال احترام باید عرض کنم خدمتتون که نظر راننده های قدیمی برای موتور های قدیمی هست . نه این موتور های جدید .
دور موتور 3000 به بالا یعنی فرسایش و مستهلک شدن موتور ، دور موتور زیر 2000 هم یعنی باصطلاح دنده مرده(البته دور موتور زیر 2000 برای دنده 1 و 2 هیچ ایرادی نداره ، فقط از دنده 3 به بعد که دنده ها سبک میشن دور موتور نباید بیاد زیر 2000 ) که در این مورد میشه گفت بله باعث زود به خرج افتادن موتور میشه (چون فشار روغن موتور کمه - چون به دیسک و صفحه کلاج فشار میاد)
شاد باشید .
آقا علیرضا سلام
توضیحات کامل و تکمیلی را فرمودید درخصوص دور موتور ریز 2000در دنده 1 و 2 (دنده سنگین ) نیز فرمایش شما کاملاً صحیح هست بنده از قلم انداخت بودم .

Salmani
07-19-2010, 03:34 PM
با سلام.
من ین طور که از دوستانم شنیدم که میگفتند بنزین سوپر ما بنزین معمولی اون طرف آبه به همین بنزین سوپر رو به بنزین معمولی ترجیح میدهم. و خیلی کم از بنزین معمولی استفاده میکنم.

MAHDI-TONDAR
07-23-2010, 08:02 PM
دوستانی که معتقداً بنزین های سوپر کنونی مشکلی نداره این تایپیک را یه نگاه بندازند
http://www.acoforum.org/showthread.php?t=2050&page=2

رضا میرجعفریان
07-24-2010, 08:12 AM
من هم از بنزین سوپر استفاده میکنم البته باید بگم اگه از پمپ بنزین های معتبر زده بشه بهتره!!در مورد میزان مسافت طی شده بنده با یک باک تونسم مسیر 720km را طی کنم/.

tondar90
07-24-2010, 08:19 AM
من هم از بنزین سوپر استفاده میکنم البته باید بگم اگه از پمپ بنزین های معتبر زده بشه بهتره!!در مورد میزان مسافت طی شده بنده با یک باک تونسم مسیر 720km را طی کنم/.
با سرعت؟
استفاده از کولر داشتین؟
نوع مسیر؟کوهستانی؟

نیما
07-24-2010, 01:26 PM
با سرعت؟
استفاده از کولر داشتین؟
نوع مسیر؟کوهستانی؟
من تو کفی 850 تا با 115 با کولر رفتم 2 سرنشین

Renault
02-20-2011, 12:28 PM
دوستان لطفا با مدرک درباره بنزین اخیر هم نظر بدید...من به شخصه معتقدم هنوز هم بنزین سوپر بهتر از معمولیه!! آخه چطور میشه که این جریان برعکس باشه...آخه باید یک سری فاکتور ها رو پاس کنه بنزین تا به عنوان بنزین سوپر بزارن به مردم ارائه بشه... جریان بنزین معمولی و بهتر و نرم کار کردن موتور رو هم من ارجا میدم به همون سنگین کار کردن موتور که به نظر بهتر میاد اما اینچنین نیست...
حرفهایی رو که زدم صرفا برحسب تجربه و منطق گفتم و هیچ قصدی پشتش نبوده...ممنون میشم دوستان هم نظراتشون رو همراه با دلیل بیان کنند تا بشه یک نتیجه کلی گرفت...
سوال اینه : اگر مبلغ بنزین اصلا مهم نباشه آیا بنزین معمولی میزنید یا سوپر؟
سپاس

zanjani
02-20-2011, 12:39 PM
دوستان لطفا با مدرک درباره بنزین اخیر هم نظر بدید...من به شخصه معتقدم هنوز هم بنزین سوپر بهتر از معمولیه!! آخه چطور میشه که این جریان برعکس باشه...آخه باید یک سری فاکتور ها رو پاس کنه بنزین تا به عنوان بنزین سوپر بزارن به مردم ارائه بشه... جریان بنزین معمولی و بهتر و نرم کار کردن موتور رو هم من ارجا میدم به همون سنگین کار کردن موتور که به نظر بهتر میاد اما اینچنین نیست...
حرفهایی رو که زدم صرفا برحسب تجربه و منطق گفتم و هیچ قصدی پشتش نبوده...ممنون میشم دوستان هم نظراتشون رو همراه با دلیل بیان کنند تا بشه یک نتیجه کلی گرفت...
سوال اینه : اگر مبلغ بنزین اصلا مهم نباشه آیا بنزین معمولی میزنید یا سوپر؟
سپاس
سلام
راستش نمی دونم منظورتون از مدرک چیه ولی دوستان تجربیاتشون رو عنوان کردند مسلما هیچکی بنزین رو ازمایش نمی کنه بعد بخره
تجربه من در دونوبت بنزین معمولی زدن بعد از 15000 کیلومتر بنزین سوپر زدن این بود که صدای موتور کمتر ،قدرتش بیشتر و مصرفش کمتر شد
دلیلش شاید در خرید یا تولید بنزین نامرغوب در یک بازه زمانی بوده که باید دوستان شرکت نفتی جواب بدن
موفق باشید

Renault
02-20-2011, 01:25 PM
سلام
راستش نمی دونم منظورتون از مدرک چیه ولی دوستان تجربیاتشون رو عنوان کردند مسلما هیچکی بنزین رو ازمایش نمی کنه بعد بخره
تجربه من در دونوبت بنزین معمولی زدن بعد از 15000 کیلومتر بنزین سوپر زدن این بود که صدای موتور کمتر ،قدرتش بیشتر و مصرفش کمتر شد
دلیلش شاید در خرید یا تولید بنزین نامرغوب در یک بازه زمانی بوده که باید دوستان شرکت نفتی جواب بدن
موفق باشید
ممنون از نظرتون...منظور من هم از دلیل همون تجربه هست... ولی میگم هیچ وقت در حالت کلی نباید کیفیت بنزین سوپر از معمولی کمتر باشه...چون اگر اینجوری باشه خب چه کاریه... وارد نشه که بهتره!!

Salmani
02-20-2011, 03:35 PM
با سلام.
دوستان هیچ جای شکی نیست که بنزین سوپر از بنزین معمولی بهتره مثلا خود من وقتی برای کاب عزیزم بنزین معمولی میریزم خیلی لرزشش نسبت به وقتی که از سوپر استفاده میکنمه!!!
موتورم رو مثال زدم چون خیلی نسبت به ماشین خودش رو نشون میده!:cool:

siyamak
03-12-2011, 08:58 AM
چگوه بنزین سوپر را از معمولی تشخیص دهیم؟
در گذشته بنزين سوپر به دليل خريد از كشور‌هاي مختلف به رنگ‌هاي سبز و آبي بود، اما اكنون بنزين سوپر توليد داخل سفيد رنگ است.

بيژن حاج محمد رضا- رييس هيات مديره انجمن جايگاه‌داران، در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد راه‌هاي شناسايي بنزين سوپر از بنزين معمولي، اولين مشخصه را رنگ عنوان كرد و با بيان مطلب بالا افزود: اين در حاليست كه رنگ بنزين معمولي صورتي مايل به قرمز است.

او يكي ديگر از ويژگي‌هاي بنزين سوپر را بالا بودن جهش و پريدگي آن نسبت به بنزين معمولي دانست و افزود: براي آن‌كه مطمئن شويد كه آب در بنزين سوپر وجود دارد يا نه، با ريختن چند قطره بنزين سوپر روي يك ورق كاغذ نبايد اثر خاصي روي آن باقي بماند؛ در صورتي كه ورق كاغذ حالت صاف خود را ازدست داد، يعني اين‌كه فرآورده به آب آغشته بوده است.

وي با دادن اين اطمينان به مردم كه كيفيت فرآورده‌هاي عرضه شده در جايگاه‌هاي سوخت مرتبا از سوي شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي كنترل مي‌شود، بوي متفاوت بنزين سوپر و معمولي را از ديگر راه‌هاي شناسايي آن‌ها برشمرد.

رييس هيات مديره انجمن جايگاه‌داران، تفاوت گاز‌هاي خارج شده از باك خودرو در هنگام سوخت‌گير را هم از نكات مهم در شناسايي فرآورده‌ها عنوان كرد و توضيح داد: با توجه به اين كه هنگام سوخت‌گيري و قرار گرفتن نازل در باك خودرو، فرآورده مورد نظر قابل مشاهده نيست، گاز خارج شده مي‌تواند راه مناسبي براي اين كار باشد.

وي ادامه داد: به اين منظور اگر گاز خارج شده از باك خشك بود بنزين سوپر، اگر چرب بود بنزين معمولي و اگر بسيار بدبو بود گازوييل است. براي تشخيص بنزين از گازوئيل نيز در صورت باقي ماندن گاز بنزين روي دست، در ابتدا لكه باقي نمي‌ماند، اما بعد از مدتي در صورت پاك نشدن، به لكه‌اي سفيد تبديل مي‌شود كه اين نشانه بنزين است.

حاج محمدرضا همچنين با رد قرص‌هايي كه بنزين معمولي را به سوپر تبديل مي‌كنند يا اين‌كه گفته مي‌شود سبب افزايش اکتان بنزين سوپر مي‌شوند نيز گفت: اين قرص‌ها مكمل هستند و در واقع موجب افزايش كارايي خودرو مي‌شوند، نه افزايش كيفيت سوخت. ضمن اين كه شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي اين نوع مكمل‌ها را قبول ندارد.

behnam
03-12-2011, 03:45 PM
سلام دوستان من كه نفهيمدم چي شد . بالاخره سوپر خوبه يا معمولي ؟ من مشكلي با ماشينم داشتم كه در تايپك زير و پست شماره 1714 بيان كردم و تقريبا تمام اساتيد و دوستاني كه نظر دادند گفتند از بنزين است و بايد بنزين معمولي بزني . حالا بنظر شما من چيكار كنم . چون مصرف بالا اذيتم مي كنه .

http://www.acoforum.org/showthread.php?t=120&page=172

با سپاس فراوان

MAHDI-TONDAR
03-13-2011, 03:32 AM
سلام دوستان من كه نفهيمدم چي شد . بالاخره سوپر خوبه يا معمولي ؟ من مشكلي با ماشينم داشتم كه در تايپك زير و پست شماره 1714 بيان كردم و تقريبا تمام اساتيد و دوستاني كه نظر دادند گفتند از بنزين است و بايد بنزين معمولي بزني . حالا بنظر شما من چيكار كنم . چون مصرف بالا اذيتم مي كنه .

http://www.acoforum.org/showthread.php?t=120&page=172

با سپاس فراوان
سلام آقا بهنام
خوب شما این راه هایی که برای شناسائی بنزین سوپر که از طرف رييس هيات مديره انجمن جايگاه‌داران بیان شده رو امتحان بفرمائید اگه به این نتیجه رسیدید که بنزین سوپرش واقعاً سوپره خوب استفاده کنید اگه نیست بهترین کار اینه که از بنزین معمولی استفاده بفرمائید .:eek::d

zanjani
03-13-2011, 10:10 AM
سلام آقا بهنام
خوب شما این راه هایی که برای شناسائی بنزین سوپر که از طرف رييس هيات مديره انجمن جايگاه‌داران بیان شده رو امتحان بفرمائید اگه به این نتیجه رسیدید که بنزین سوپرش واقعاً سوپره خوب استفاده کنید اگه نیست بهترین کار اینه که از بنزین معمولی استفاده بفرمائید .:eek::d
سلام آقا مهدی
یعنی منظورتون اینه مثل برنج شمال اول یک کیلوئی بخریم دم بزاریم اگه خوب بود بریم کیسه ای بخریم ؟! :d
متاسفانه شانسی شده کدوم جایگاه ، کدوم مخزن ، کدوم بنزین خوبه
من که 10 -20 لیتر دیگه میرم که 700 تومنی بزنم. اگه بنزین سوپر توش طلاهم باشه با حقوق کارمندی دیگه نمیتونم سوپر بزنم :(
خوش به حال اونایی که سهمیه شون مونده یا پولدارن و میتونن بین انواع بنزینهای موجود انتخاب کنند
خیلی
:cool:

MAHDI-TONDAR
03-13-2011, 11:02 AM
سلام آقا مهدی
یعنی منظورتون اینه مثل برنج شمال اول یک کیلوئی بخریم دم بزاریم اگه خوب بود بریم کیسه ای بخریم ؟! :d
متاسفانه شانسی شده کدوم جایگاه ، کدوم مخزن ، کدوم بنزین خوبه
من که 10 -20 لیتر دیگه میرم که 700 تومنی بزنم. اگه بنزین سوپر توش طلاهم باشه با حقوق کارمندی دیگه نمیتونم سوپر بزنم :(
خوش به حال اونایی که سهمیه شون مونده یا پولدارن و میتونن بین انواع بنزینهای موجود انتخاب کنند
خیلی
:cool:
سلام خدمت دوست عزیزم آقا جعفر
برنج شمال که قربان اگه واقعاً برنج شمال باشه مثل بنزین سوپر که اگه واقعاً سوپر باشه هیچ نیاز به امتحان و تست کردند نداره خودم بهت تضمین میدم که عالیه و با خیال راحت برو یه کیسه اش رو بخر.:p
ولی از شوخی گذشته به شما حق میدم که مثل بنده و سایر دوستان توش بمونی که بالاخره کدوم بنزین خوبه ، سوپر بزنیم یا معمولی ( سوپرش سوپره یا معمولیش سوپره:rolleyes:)
الان خودم چند باره که از بنزین معمولی استفاده میکنم و اگه یادت باشه پمپ بنزین ماشینم که صدا افتاد ولی خوشبختانه با تعویض ف ی ل ت ر بنزین مشکل رفع شد ، همش فکر میکنم نکنه بخاطر استفاده از بنزین معمولی این مشکل ایجاد شده باشه ، جالبه سر مکانیک نمایندگی هم بعداز حل این مشکل بهم گفت 2 باک بعدی رو حتماً بنزین سوپر بزن .
دیگه خودمون موندیم :rolleyes::confused:
راستی ما پولدار نیستم وی سهمیه مون 50 تا مونده میتونیم تقدیم کنیم ها ..امر بفرمائید.:d

جواد
03-13-2011, 02:29 PM
چگونه بنزين سوپر را از معمولي تشخيص دهيم؟

در گذشته بنزين سوپر به دليل خريد از كشور‌هاي مختلف به رنگ‌هاي سبز و آبي بود، اما اكنون بنزين سوپر توليد داخل سفيد رنگ است.

بيژن حاج محمد رضا- رييس هيات مديره انجمن جايگاه‌داران، در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد راه‌هاي شناسايي بنزين سوپر از بنزين معمولي، اولين مشخصه را رنگ عنوان كرد و با بيان مطلب بالا افزود: اين در حاليست كه رنگ بنزين معمولي صورتي مايل به قرمز است.

او يكي ديگر از ويژگي‌هاي بنزين سوپر را بالا بودن جهش و پريدگي آن نسبت به بنزين معمولي دانست و افزود: براي آن‌كه مطمئن شويد كه آب در بنزين سوپر وجود دارد يا نه، با ريختن چند قطره بنزين سوپر روي يك ورق كاغذ نبايد اثر خاصي روي آن باقي بماند؛ در صورتي كه ورق كاغذ حالت صاف خود را ازدست داد، يعني اين‌كه فرآورده به آب آغشته بوده است.

وي با دادن اين اطمينان به مردم كه كيفيت فرآورده‌هاي عرضه شده در جايگاه‌هاي سوخت مرتبا از سوي شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي كنترل مي‌شود، بوي متفاوت بنزين سوپر و معمولي را از ديگر راه‌هاي شناسايي آن‌ها برشمرد.

رييس هيات مديره انجمن جايگاه‌داران، تفاوت گاز‌هاي خارج شده از باك خودرو در هنگام سوخت‌گير را هم از نكات مهم در شناسايي فرآورده‌ها عنوان كرد و توضيح داد: با توجه به اين كه هنگام سوخت‌گيري و قرار گرفتن نازل در باك خودرو، فرآورده مورد نظر قابل مشاهده نيست، گاز خارج شده مي‌تواند راه مناسبي براي اين كار باشد.

وي ادامه داد: به اين منظور اگر گاز خارج شده از باك خشك بود بنزين سوپر، اگر چرب بود بنزين معمولي و اگر بسيار بدبو بود گازوييل است. براي تشخيص بنزين از گازوئيل نيز در صورت باقي ماندن گاز بنزين روي دست، در ابتدا لكه باقي نمي‌ماند، اما بعد از مدتي در صورت پاك نشدن، به لكه‌اي سفيد تبديل مي‌شود كه اين نشانه بنزين است.

حاج محمدرضا همچنين با رد قرص‌هايي كه بنزين معمولي را به سوپر تبديل مي‌كنند يا اين‌كه گفته مي‌شود سبب افزايش اکتان بنزين سوپر مي‌شوند نيز گفت: اين قرص‌ها مكمل هستند و در واقع موجب افزايش كارايي خودرو مي‌شوند، نه افزايش كيفيت سوخت. ضمن اين كه شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي اين نوع مكمل‌ها را قبول ندارد.

Renault Logan
03-13-2011, 04:41 PM
سلام خدمت دوست عزیزم آقا جعفر
برنج شمال که قربان اگه واقعاً برنج شمال باشه مثل بنزین سوپر که اگه واقعاً سوپر باشه هیچ نیاز به امتحان و تست کردند نداره خودم بهت تضمین میدم که عالیه و با خیال راحت برو یه کیسه اش رو بخر.:p
ولی از شوخی گذشته به شما حق میدم که مثل بنده و سایر دوستان توش بمونی که بالاخره کدوم بنزین خوبه ، سوپر بزنیم یا معمولی ( سوپرش سوپره یا معمولیش سوپره:rolleyes:)
الان خودم چند باره که از بنزین معمولی استفاده میکنم و اگه یادت باشه پمپ بنزین ماشینم که صدا افتاد ولی خوشبختانه با تعویض ف ی ل ت ر بنزین مشکل رفع شد ، همش فکر میکنم نکنه بخاطر استفاده از بنزین معمولی این مشکل ایجاد شده باشه ، جالبه سر مکانیک نمایندگی هم بعداز حل این مشکل بهم گفت 2 باک بعدی رو حتماً بنزین سوپر بزن .
دیگه خودمون موندیم :rolleyes::confused:
راستی ما پولدار نیستم وی سهمیه مون 50 تا مونده میتونیم تقدیم کنیم ها ..امر بفرمائید.:d

سلام و عرض ادب و ارادت خدمت آقا مهدي و جناب تميمي عزيز
طي اين مسافرت اخيرم متوجه شدم از يك منبع آگاه ، كه يك سري از بنزين سوپر هاي ما توليدي پالايشگاه عراق هست .
ايران نفت خام رو به عراق ميده و عراق گازوئيل و بنزين سوپر ازش توليد ميكنه كه بسيار بسيار بي كيفيت هست .
بنده خودم تا همين 1 ماه پيش ، به مدت 3 سال فقط از بنزين سوپر استفاده ميكردم كه ديگه اين اواخر بخاطر مشكلات پيش اومده براي بنزين سوپر مجبور شدم از معمولي استفاده كنم كه در كمال تعجب نتيجه رضايت بخش بود .
بنده توصيه ميكنم با توجه به وضع موجود ، تا زماني كه بنزين سوپر دوباره با كيفيت بشه ، به ازاي هر 5 باك بنزين معمولي ، يك نصفه باك بنزين سوپر بزنيد ، ضمن اينكه بصورت دوره اي مثلا ماهي يكبار حتما از افزايش دهنده اكتان بنزين و مكمل بنزين استفاده كنيد تا بنزين معمولي فشاري به موتور وارد نكنه .

""""" ضمنا آقا جواد پست ارسالي شما تكراري هست و در صفحه 4 و پست شماره 37 همين تاپيك توسط آقا سيامك اعلام شده . لطفا قبل از ارسال پست از تكراري نبودن آن اطمينان حاصل كنيد .""""""
با تشكر .

MAHDI-TONDAR
03-13-2011, 07:37 PM
طي اين مسافرت اخيرم متوجه شدم از يك منبع آگاه ، كه يك سري از بنزين سوپر هاي ما توليدي پالايشگاه عراق هست .
ايران نفت خام رو به عراق ميده و عراق گازوئيل و بنزين سوپر ازش توليد ميكنه كه بسيار بسيار بي كيفيت هست .
بنده خودم تا همين 1 ماه پيش ، به مدت 3 سال فقط از بنزين سوپر استفاده ميكردم كه ديگه اين اواخر بخاطر مشكلات پيش اومده براي بنزين سوپر مجبور شدم از معمولي استفاده كنم كه در كمال تعجب نتيجه رضايت بخش بود .
بنده توصيه ميكنم با توجه به وضع موجود ، تا زماني كه بنزين سوپر دوباره با كيفيت بشه ، به ازاي هر 5 باك بنزين معمولي ، يك نصفه باك بنزين سوپر بزنيد ، ضمن اينكه بصورت دوره اي مثلا ماهي يكبار حتما از افزايش دهنده اكتان بنزين و مكمل بنزين استفاده كنيد تا بنزين معمولي فشاري به موتور وارد نكنه .

""""" ضمنا آقا جواد پست ارسالي شما تكراري هست و در صفحه 4 و پست شماره 37 همين تاپيك توسط آقا سيامك اعلام شده . لطفا قبل از ارسال پست از تكراري نبودن آن اطمينان حاصل كنيد .""""""
با تشكر .
سلام علیرضا جان
خوشحالم که دوباره شما رو تو فروم می بینم .
باید گفت: " گل بود به سبزه نیز آراسته شد"
بنزین بی کیفیت چینی و ونزوئلائی کم بود حالا بنزین های بی کیفیت عراقی هم اضافه شد .
خدا آخر وعاقبت ماشین های کشور که از این به اصطلاح بنزین استفاده میکنند ختم بغیر کنه ان شا الله .:rolleyes:
ما که شنیده بودم که آقایون فرمودند ایران از نظر تولید بنزین خودکفا شده و دیگه از چین و ماچین وارد نمیشه نگو از جای دیگه دارن وارد میکنن که باید بگیم صد رحمت به اون بنزین های چینی :mad:

zanjani
03-14-2011, 09:22 AM

با تشكر .

با سلام خدمت جناب سوهانیان بزرگوار
رسیدن به خیر ،ماشاله همیشه دست پر توی فروم حاضر میشید ،این خبر هم اولین بار بود شنیده بودم
راستی حدس میزنم کربلاتشریف برده بودید انشاله اگر اینطور است زیارت قبول

morteza
03-14-2011, 11:52 PM
ضمن اينكه بصورت دوره اي مثلا ماهي يكبار حتما از افزايش دهنده اكتان بنزين و مكمل بنزين استفاده كنيد تا بنزين معمولي فشاري به موتور وارد نكنه .
با سلام
جسارت نباشه ولی به نظر من این افزایش دهنده های اکتان همشون الکی هستن. دوست عزیز اگه قرار بود به همین راحتی و سادگی با ریختن یک محلول، اکتان بنزین ماشینتون بالا بره که دیگه این پالایشگاه ها به خودشون فشار نمی آوردن و هزینه الکی نمی کردن تا بنزین سوپر تولید کنن. به علاوه تولید بنزین (سوپر یا معمولی) ماحصل یک واکنش شیمیایی هستش و فرایند فیزیکی نیستش که شما مثل آب قند بتونی غلظت (در بنزین اکتان) اون را زیاد یا کم کنین. در مورد مکمل های بنزین هم به هیچ وجه از مارک ایرانی استفاده نکنید (اگه از ماهیت واقعی اون بدونید هیچ وقت اینکار رو نمی کنید) در مورد نمونه های خارجی هم نظری ندارم

ما که شنیده بودم که آقایون فرمودند ایران از نظر تولید بنزین خودکفا شده و دیگه از چین و ماچین وارد نمیشه نگو از جای دیگه دارن وارد میکنن که باید بگیم صد رحمت به اون بنزین های چینی :mad:

سلام
نمی دونم منبع آقا علیرضا چقدر معتبره ولی چیزی که مسلم هست اینه که این بنزین های بی کیفیت فقط وارداتی نیست.

امیری
03-15-2011, 12:11 AM
با سلام این اتفاق برای بنده هم در چند نوبت که پشت سر هم بنزین سوپر می زدم اتفاق افتاد وخودرو در وضعیت مطلوبی قرار نداشت ودومرتبه با استفاده از بنزین معمولی به شرایط نرمال برگشته شد در مجموع بنزین سوپر کیفیت مطلوبی نداشته وباعث مشه خودرو به صورت مطلوب کار نکند

Renault Logan
03-15-2011, 02:40 AM
با سلام
جسارت نباشه ولی به نظر من این افزایش دهنده های اکتان همشون الکی هستن. دوست عزیز اگه قرار بود به همین راحتی و سادگی با ریختن یک محلول، اکتان بنزین ماشینتون بالا بره که دیگه این پالایشگاه ها به خودشون فشار نمی آوردن و هزینه الکی نمی کردن تا بنزین سوپر تولید کنن. به علاوه تولید بنزین (سوپر یا معمولی) ماحصل یک واکنش شیمیایی هستش و فرایند فیزیکی نیستش که شما مثل آب قند بتونی غلظت (در بنزین اکتان) اون را زیاد یا کم کنین. در مورد مکمل های بنزین هم به هیچ وجه از مارک ایرانی استفاده نکنید (اگه از ماهیت واقعی اون بدونید هیچ وقت اینکار رو نمی کنید) در مورد نمونه های خارجی هم نظری ندارم

نمی دونم منبع آقا علیرضا چقدر معتبره ولی چیزی که مسلم هست اینه که این بنزین های بی کیفیت فقط وارداتی نیست.

سلام آقا مرتضي
نظر شما محترم هست
بنده نظر شخصي خودم رو بيان كردم و بهش معتقدم چون نتيجشو بار ها و بار ها به عينه مشاهده كردم .
بنده به هيچ وجه تا بحال از مكمل هاي ايراني استفاده نكردم و نميكنم و دليلشم خودتون ميدونيد ولي مكمل هاي خارجي مخصوصا آنهايي كه توليد آلمان و آمريكا هستند ( نميخوام نام ببرم ،اگر خواستيد در پيام خصوصي نامشون رو براتون ميفرستم) بسيار كارايي دارند و نتيجه كار كاملا مشهود و رضايت بخش هست ،چه مكمل هاي شوينده انژكتور ، چه مكمل هاي افزايش دهنده اكتان .

اما در مورد منبع آگاه بنده ، منبع مورد اتكاء بنده ، يكي از مسئولين و كاركنان ايراني مقيم در پالايشگاه نفت عراق هستند .

موفق باشيد .

MAHDI-TONDAR
03-15-2011, 01:01 PM
با سلام

سلام
سلام آقا مرتضی عزیز
با احترام به نظر و فرمایش شما ،
باید بعرض تان برسونم همانطور که خودتون اشاره داشتید اگه از این مارکهای الکی و بی کیفیت باشه بله اصلاً کارائی و مفید نیست ولی همانطور که آقا علیرضا هم اشاره نمود بنده هم از مکمل های مارک آلمانی و با کیفیت استفاده کرده و به عین اثرات و کارائی اونو برروی ماشینم ( از نظر شتاب بهتر ، رون تر کار کردن موتور ماشین و حتی کاهش صدای موتور و... ) مشاهده و احساس نمودم .

morteza
03-16-2011, 12:32 AM
بنده به هيچ وجه تا بحال از مكمل هاي ايراني استفاده نكردم و نميكنم و دليلشم خودتون ميدونيد ولي مكمل هاي خارجي مخصوصا آنهايي كه توليد آلمان و آمريكا هستند ( نميخوام نام ببرم ،اگر خواستيد در پيام خصوصي نامشون رو براتون ميفرستم) بسيار كارايي دارند و نتيجه كار كاملا مشهود و رضايت بخش هست ،چه مكمل هاي شوينده انژكتور ، چه مكمل هاي افزايش دهنده اكتان .
اما در مورد منبع آگاه بنده ، منبع مورد اتكاء بنده ، يكي از مسئولين و كاركنان ايراني مقيم در پالايشگاه نفت عراق هستند

سلام
در مورد مکمل های خارجی چون استفاده نکردم (البته از ایرانیش هم استفاده نکردم) یا بهتر بگم اطلاعاتی در مورد نحوه تولید آن ندارم اظهار نظر نکردم. خوشحال میشم برام pm بزنین چون قصد خریدشو دارم. در مورد افزایش دهنده هم اگه تعریف از خود نباشه چون به رشته ام مربوطه و کمی اطلاعات داشتم اینو عرض کردم و قصد جسارت نداشتم و نظر شما محترم. فقط خیلی کنجکاو شدم که بفهمم چی داره که شما نتیجشو رضایت بخش گفتین. اگه اینو هم برام pm کنین ممنون میشم.

همانطور که آقا علیرضا هم اشاره نمود بنده هم از مکمل های مارک آلمانی و با کیفیت استفاده کرده و به عین اثرات و کارائی اونو برروی ماشینم ( از نظر شتاب بهتر ، رون تر کار کردن موتور ماشین و حتی کاهش صدای موتور و... ) مشاهده و احساس نمودم .

سلام ممنون میشم اگه مارکشو برام pm کنین. در مورد مکمل های ایرانی هم فقط این نکته رو بگم که یکی از دوستان من که الان هم با هم همکاریم و قبلاً در یکی از این شرکت ها بوده از سیر تا پیاز مراحل تولید آن را برای اینجانب توضیح داده. به همین دلیل بود که به خودم لازم دونستم که به اطلاعتون برسونم

Renault Logan
03-16-2011, 02:28 AM
سلام
در مورد مکمل های خارجی چون استفاده نکردم (البته از ایرانیش هم استفاده نکردم) یا بهتر بگم اطلاعاتی در مورد نحوه تولید آن ندارم اظهار نظر نکردم. خوشحال میشم برام pm بزنین چون قصد خریدشو دارم. در مورد افزایش دهنده هم اگه تعریف از خود نباشه چون به رشته ام مربوطه و کمی اطلاعات داشتم اینو عرض کردم و قصد جسارت نداشتم و نظر شما محترم. فقط خیلی کنجکاو شدم که بفهمم چی داره که شما نتیجشو رضایت بخش گفتین. اگه اینو هم برام pm کنین ممنون میشم.

سلام مجدد
مشخصات و لينك مربوطه رو براي شما در پيام خصوصي ارسال كردم .
اين كه چي داره در حيطه كاري و اطلاعاتي بنده نيست و بايد مهندسان شيمي جوابگو باشند . اما نتيجه اي كه ما از استفاده از اين محصول گرفتيم اين بود كه ماشين خيلي نرم و روان تر از گذشته كار ميكنه و بسيار پر شتاب شده (اينها همه كاملا محسوس هست ) و ديگه دوده در اگزوز تشكيل نميشه (قبل از استفاده دوده سر لوله اگزوز رو پاك كردم ، تا حالا كه نزديك 1ماه هست دارم استفاده ميكنم ، دوده نزده و همچنان اگزوز تميز هست ، در حالي كه قبلا ، وقتي دوده سر اگزوز رو تميز ميكردم ، به هفته نكشيده دوباره سياه ميشد ) اينها همه نشانه مرتب كار كردن موتور و احتراق كامل اون هست .
موفق باشيد .

Renault
03-16-2011, 09:16 AM
سلام مجدد
مشخصات و لينك مربوطه رو براي شما در پيام خصوصي ارسال كردم .
اين كه چي داره در حيطه كاري و اطلاعاتي بنده نيست و بايد مهندسان شيمي جوابگو باشند . اما نتيجه اي كه ما از استفاده از اين محصول گرفتيم اين بود كه ماشين خيلي نرم و روان تر از گذشته كار ميكنه و بسيار پر شتاب شده (اينها همه كاملا محسوس هست ) و ديگه دوده در اگزوز تشكيل نميشه (قبل از استفاده دوده سر لوله اگزوز رو پاك كردم ، تا حالا كه نزديك 1ماه هست دارم استفاده ميكنم ، دوده نزده و همچنان اگزوز تميز هست ، در حالي كه قبلا ، وقتي دوده سر اگزوز رو تميز ميكردم ، به هفته نكشيده دوباره سياه ميشد ) اينها همه نشانه مرتب كار كردن موتور و احتراق كامل اون هست .
موفق باشيد .
علیرضا واسه ما هم بی زحمت PM کن و در رابطه با بنزین مصرفیت هم بگو که سوپر میزنی یا معمولی... :d
ممنون

رضا میرجعفریان
03-16-2011, 09:42 AM
دوستان عزیزم بنده قبلا هم خدمتتون این مکمل های المانی را معرفی کرده بودم بنده به مدت 10 ما هست دارم استفاده میکنم و راضی هستم متاسفانه لینکش رو نتونستم پیدا کنم ولی در تالار هر کاری روی اتومبیل خو.... عکس هاشم موجود هست

Renault Logan
03-16-2011, 04:11 PM
علیرضا واسه ما هم بی زحمت PM کن و در رابطه با بنزین مصرفیت هم بگو که سوپر میزنی یا معمولی... :d
ممنون

سلام امين جان
لينك و مشخصاتش رو برات ارسال كردم.
من الان 3 باك هست كه دارم از بنزين معمولي استفاده ميكنم .
تا قبل اين 3 باك تو اين 3 سال فقط و فقط از بنزين سوپر استفاده كردم .
البته الانشم رغبتي به استفاده از بنزين معمولي ندارم . مجبوري دارم استفاده ميكنم تا دوباره بلكه كيفيت بنزين سوپر ها خوب بشه و دوباره سوپر استفاده كنم .
دارم با اين مكمل ها فعلا از موتور ماشين محافظت ميكنم در برابر اين بنزين بي كيفيت .
موفق باشي .

MAHDI-TONDAR
03-20-2011, 09:05 PM
چگونه بنزين سوپر را از معمولي تشخيص دهيم؟

http://www.machinemag.com/imagenews/m-5-9828.jpg

در گذشته بنزين سوپر به دليل خريد از كشور‌هاي مختلف به رنگ‌هاي سبز و آبي بود، اما اكنون بنزين سوپر توليد داخل http://www.phalls.com/vbulletin/images/diff_smilies/phalls_com_smilies_145.gif

سفيد رنگ است.
بيژن حاج محمد رضا- رييس هيات مديره انجمن جايگاه‌داران، در مورد راه‌هاي شناسايي بنزين سوپر از بنزين معمولي، اولين مشخصه را رنگ عنوان كرد و با بيان مطلب بالا افزود: اين در حاليست كه رنگ بنزين معمولي صورتي مايل به قرمز است. او يكي ديگر از ويژگي‌هاي بنزين سوپر را بالا بودن جهش و پريدگي آن نسبت به بنزين معمولي دانست و افزود: براي آن‌كه مطمئن شويد كه آب در بنزين سوپر وجود دارد يا نه، با ريختن چند قطره بنزين سوپر روي يك ورق كاغذ نبايد اثر خاصي روي آن باقي بماند؛ در صورتي كه ورق كاغذ حالت صاف خود را ازدست داد، يعني اين‌كه فرآورده به آب آغشته بوده است.

.

سلام جناب مهاجر عزیز
پیشاپیش سال نو رو خدمت شما تبریک و تهنیت عرض میکنم .
با سپاس و تشکر از مطلب خوب تون .
ولی پست شما تکرار است حتماً قبل از اعلام خبری از طریق قسمت جستجو که در پایین صفحه نخست و اصلی فروم قرار داره از تکراری نبودن آن اطمینان حاصل فرمائید .
http://acoforum.org/showthread.php?p=39027
ضمناً جهت یاد آوری : آپلود عکس در فروم حتماً باید توسط آپلود سنتر آکو که لینکش در بالای صفحه قرار داره استفاده بشه و آپلود عکس غیر از اون خلاف مقررات و قوانین آکو می باشد .( آموزش کار با آپلود سنتر آکو برای میزبانی عکسها - قوانین و مقررات) (http://www.acoforum.org/showthread.php?t=1664)

siyamak
05-22-2011, 06:56 PM
هزینه بنزین معمولی و سوپر

ایسنا: با وجود این که قیمت بنزین سوپر با سهمیه لیتری 550 تومان و بدون سهمیه لیتری 800 تومان است، کارشناسان معتقدند که استفاده از بنزین سوپر ارزان‌تر از بنزین معمولی تمام می‌شود.

دکتر امیرحسن کاکایی - استادیار دانشگاه علم و صنعت، درباره تفاوت‌های استفاده از بنزین سوپر نسبت به معمولی در خودروها ضمن بیان مطلب بالا افزود: هرچند که بنزین سوپر گران‌تر از بنزین معمولی است، اما استفاده از آن هزینه تمام شده نگهداری خودرو را کاهش می‌دهد.

وی در مورد تاثیر بنزین روی کارکرد موتور خودرو گفت: هر موتوری برای بنزین با عدد اکتان مشخصی طراحی شده است که اگر اکتان مورد نظر در سوخت آن وجود نداشته باشد، موتور دچار ضربه یا «ناچ» می شود که موجب خوردگی سرسیلندرها می‌شود و عمر مفید خودرو را کاهش می‌دهد. برای مثال اگرعمرمفید سرسیلندرها پنج سال باشد، این ضربه ها آن را تا دو سال کاهش می‌دهد.

وی در مورد دیگر مزایای استفاده از بنزین سوپر نسبت به بنزین معمولی اظهار کرد: بنزین معمولی با عدد اکتان پایین باعث می‌شود که خودرو دچار لرزش شود؛ همچنین می‌تواند بر صدای اضافه موتور بیفزاید. عدد اکتان پایین بنزین معمولی بر میزان آلایندگی خودرو هم موثر است.

به گفته این کارشناس صنعت خودرو، هر چند آلایندگی خودروها با وجود نصب کاتالیست روی آن قدرها ملموس نیست، اما عدد اکتان پایین بنزین معمولی هم عمر کاتالیست را پایین می‌آورد و هم منجر به احتراق ناقص سوخت می‌شود که در هر صورت نتایج بلند مدت آن هم مصرف کننده و هم کل جامعه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به گفته کاکایی، هرچند بنزین معمولی ارزان‌تر از بنزین سوپر است،اما مصرف کننده باید کل صرفه جویی که از این جهت در هزینه‌ها اتفاق افتاده است را به صورت یک جا برای تعمیر خودرو خویش بپردازد

مجید
05-22-2011, 08:00 PM
هزینه بنزین معمولی و سوپر
...

به گفته کاکایی، هرچند بنزین معمولی ارزان‌تر از بنزین سوپر است،اما مصرف کننده باید کل صرفه جویی که از این جهت در هزینه‌ها اتفاق افتاده است را به صورت یک جا برای تعمیر خودرو خویش بپردازد

این به شرطی هست که کیفیت بنزین سوپر قابل اعتماد باشه، نه مثل چند وقت اخیر که هر از گاهی کیفیتش در حد الکل میشه!!! من به شخصه از بنزین معمولی و هر از گاهی اکتان بوستر استفاده میکنم. هر قوطی اکتان بوستر 3500 تا 4000 تومن هست که برای 50 لیتر کفایت میکنه، به عبارتی حداکثر 80 تومن به قیمت هر لیتر اضافه میشه. در حقیقت قیمت کمتر + اطمینان از کیفیت

Renault Logan
05-22-2011, 09:24 PM
واقعا هم بنزین سوپر کیفیت ندارد ، نه تنها ماشین نرم و روان کار نمیکنه بلکه حتی صدای موتور زمانی که از سوپر استفاده میکنم بیشتر از زمانی هست که از معمولی استفاده میکنم .
نکته دیگری که همین چند وقت پیش اوایل اردیبهشت تست کردم این بود که با خودم گفتم بیام دوباره بعد از 4-5 باک بنزین معمولی ، یک باک بنزین سوپر بزنم ، شاید هم کیفیتش بهتر شده باشه هم اینکه الان دیگه فصل سرما نیست که مشکل بد استارت خوردن صبح گاهی رو داشته باشیم .
با کمال تعجب دیدم ، همچنان بی کیفیت هست بنزین و با اینکه دیگه هوا سرد نیست ، صبح ها با تک استارت روشن نمیشه و وقتی هم که با استارت دوم روشن میشه ، موتور به مدت 10-20 ثانیه با ریپ زدن و نوسان دور موتور کار میکنه .
بنده هم مانند آقا مجید از بنزین معمولی استفاده میکنم و هر 5 باک در میون ، یکبار از اکتان بوستر و یکبار از انژکتور شوی استفاده میکنم و مخلوط میکنم با 50 لیتر بنزین .
موفق باشید .

mosafere_kavir
05-25-2011, 08:43 PM
سلام به همه دوستان عزیز
ما که نفهمیدیم بنزین سوپر بزنیم یا نزنیم ؟
در ضمن من همیشه باکم رو لبریز می کردم
امکان داره واسه ماشین مشکلی پیش اومده باشه؟
و اصلا ضررش چیه ؟
:)

MAHDI-TONDAR
05-25-2011, 09:03 PM
سلام به همه دوستان عزیز
و اصلا ضررش چیه ؟
سلام دوست عزیز
آقا از بنزین معمولی فعلاً استفاده کن .
بنزین سوپر فقط اسمش سوپره :rolleyes:
متاسفانه بنزین های تولید داخل بخصوص سوپر دارای کیفیت پایین و یسیلار نامرغوب می باشد .
ضمناً بهیچ وجه سعی نکنید که باک ماشین تون را لبریز کنید .
این کار باعث فشار شدید برروی پمپ بنزین و در درازمدت باعث سوختن پمپ بنزین خواهد شد.

Porsche
05-25-2011, 09:31 PM
سلام به همه دوستان عزیز
و اصلا ضررش چیه ؟

سلام دوست عزیز
آقا از بنزین معمولی فعلاً استفاده کن .
بنزین سوپر فقط اسمش سوپره :rolleyes:
متاسفانه بنزین های تولید داخل بخصوص سوپر دارای کیفیت پایین و یسیلار نامرغوب می باشد .
ضمناً بهیچ وجه سعی نکنید که باک ماشین تون را لبریز کنید .
این کار باعث فشار شدید برروی پمپ بنزین و در درازمدت باعث سوختن پمپ بنزین خواهد شد.

با عرض سلام و ادب و احترام
ضمن تأیید فرمایشات آقا مهدی بزرگوار
در خصوص لبریز نمودن باک بنزین بنده شنیده ام به سیستم کنیستر بنزین(بخارات بنزین رو جمع میکنه و در سیستم سوخت رسانی ازش استفاده میکنه) فشار وارد میشه و احتمال آسیب دیدن هست که البته به صحت و سقم این مطلب یقین ندارم ولی خودم همیشه رعایت میکنم، احتیاط شرط عقله ;)

Renault Logan
05-25-2011, 09:44 PM
سلام به همه دوستان عزیز
و اصلا ضررش چیه ؟

سلام دوست عزیز
تا اطلاع ثانوی که کیفیت بنزین سوپر خوب بشه از سوپر استفاده نکنید .
در تکمیل فرمایشات جناب باقریان باید عرض کنم خدمتتون که پر کردن باک لوگان کار بسیار مضری هست برای این ماشین .
علاوه بر فشار بیش از حد به پمپ بنزین ، باعث خرابی زود رس کنیستر بنزین نیز میشه .
باک لوگان 50 لیتری هست ، شما هیچ وقت بیشتر از 45 لیتر نزنید .
موفق باشید .

با عرض سلام و ادب و احترام
ضمن تأیید فرمایشات آقا مهدی بزرگوار
در خصوص لبریز نمودن باک بنزین بنده شنیده ام به سیستم کنیستر بنزین(بخارات بنزین رو جمع میکنه و به مایع تبدیل و به باک برمیگردونه یا در سیستم سوخت رسانی ازش استفاده میکنه) فشار وارد میشه و احتمال آسیب دبدن هست که البته به صحت و سقم این مطلب یقین ندارم ولی خودم همیشه رعایت میکنم، احتیاط شرط عقله ;)

سلام سعید جان
بله فرمایشتون کاملا درسته ولی خواستم این اطمینان رو به شما بدم که نحوه کارکرد کنیستر بنزین به همین شکل هست و صحت و سقم این مطلب تایید میشه ، چون از نزدیک نحوه عملکرد این سیستم رو دیدم و دیدم که بیش از حد بنزین زدن چه فشاری رو به کنیستر وارد میکنه .
موفق باشید .

Porsche
05-25-2011, 11:24 PM
با عرض تشکر از توضیحات بسیار عالی و به جای آقای علیرضا سوهانیان که به حق در بالا بردن معلومات خودرویی فروم و نشر و توسعه اطلاعات ارزشمندشون سنگ تموم میزارن، علیرضا جان زحماتتون رو ارج مینهم و دستانتون را به مهر میفشارم :)

شاید جای خیلی مناسبی نباشه ولی برای دانستنیهای خودرویی دوستان مفید خواهد بود، اطلاعاتی در مورد کنیستر(Canister) کربن در خودرو:

کنیستر مخزنی پر از دانه‌های فعال کربن است و زیر گل‌گیر سمت شاگرد قرار دارد. این مخزن دو تا شلنگ دارد، یکی از آن‌ها طرف باک و یکی به ورودی هوای موتور متصل می‌شود. زمانی که موتور روشن است، بخار بنزین به داخل موتور کشیده و سوخته می‌شود، اما وقتی موتور خاموش است، این بخارها جذب کنیستر می‌شود و از ورود به هوا و آلودگی آن جلوگیری می‌کند.

به نقل از دانشنامه آزاد ویکی پدیا

یه عکس هم از 206 دوستم میزارم تا دیدتون نسبت به این قطعه کامل بشه، البته مطمئن نیستم کنیستر تندر هم همینجا باشه، دوستان مطلع نظر بدن ;)

http://www.acopart.org/upload/ACO-533/07022007115251215.jpg

Renault Logan
05-25-2011, 11:43 PM
با عرض تشکر از توضیحات بسیار عالی و به جای آقای علیرضا سوهانیان که به حق در بالا بردن معلومات خودرویی فروم و نشر و توسعه اطلاعات ارزشمندشون سنگ تموم میزارن، علیرضا جان زحماتتون رو ارج مینهم و دستانتون را به مهر میفشارم :)

شاید جای خیلی مناسبی نباشه ولی برای دانستنیهای خودرویی دوستان مفید خواهد بود، اطلاعاتی در مورد کنیستر(Canister) کربن در خودرو:

کنیستر مخزنی پر از دانه‌های فعال کربن است و زیر گل‌گیر سمت شاگرد قرار دارد. این مخزن دو تا شلنگ دارد، یکی از آن‌ها طرف باک و یکی به ورودی هوای موتور متصل می‌شود. زمانی که موتور روشن است، بخار بنزین به داخل موتور کشیده و سوخته می‌شود، اما وقتی موتور خاموش است، این بخارها جذب کنیستر می‌شود و از ورود به هوا و آلودگی آن جلوگیری می‌کند.

به نقل از دانشنامه آزاد ویکی پدیا

یه عکس هم از 206 دوستم میزارم تا دیدتون نسبت به این قطعه کامل بشه، البته مطمئن نیستم کنیستر تندر هم همینجا باشه، دوستان مطلع نظر بدن ;)

سلام مجدد خدمت آقا سعید عزیز و بزرگوار
سعید جان شما و سایر دوستان عزیز و بزرگوار دیگه در فروم همیشه نسبت به بنده لطف داشته و دارند . از بذل توجه و لطف و محبت شما و سایر دوستان کمال تشکر و قدر دانی رو دارم و افتخار میکنم در چنین جمعی هستم و میتونم با خرده تجاربی که دارم ، بعضی از مشکلات دوستان رو حل کنم و یا راهنماییشون کنم در حد وسع اطلاعاتیم .
شعار همیشگی بنده در فروم این بوده و هست که : شخصا مشکل هر یک از دوستان عزیز این فروم را مشکل خودم میدونم و تا جایی که بتونم راجع به موضوع و مشکل عزیزان تحقیق و بررسی میکنم و اگر به نتیجه ای رسیدم و یا تجربه ای در اون زمینه داشتم ، با کمال میل و رغبت خدمت عزیزان ارائه میکنم .
مجددا سپاسگزارم از لطف شما .
اما در مورد عکسی که لطف کردید قرار دادید ، ابتدا تشکر میکنم از قرار دادن این عکس و تعریف سیستم کنیستر .
دوما خدمتتون عرض کنم که کنیستر لوگان دقیقا پشت مه شکن سمت شاگرد در سپر جلو نصب هست و شلنگ خروجی بخارات آب آن میاد بالا پشت کاسه چراغ جلو سمت راست ، که اگر درب موتور رو باز کنید و اون قسمت رو نگاه کنید ، اون شلنگ پلاستیکی شیشه ای رنگ خروجی آب کنیستر رو مشاهده میکنید . خود کنیستر هم در روز مقداریش پیداست از داخل موتور .
شاد و موفق و پاینده باشید .

MATIN
05-27-2011, 12:42 AM
حصول نتایج مثبت استفاده از بنزین سوپر وابسته به موتور خودروهاست

کارشناس خودرو و عضو هیات علمی دانشگاه علم وصنعت ایران در خصوص تفاوت استفاده از بنزین سوپر و معمولی اظهارداشت: نتایج استفاده از بنزین سوپر هنگامی به وضوح قابل مشاهده خواهد بود که موتورهایی با طراحی خاصی برای این کار تولید شوند زیرا استفاده بهینه از این نوع سوخت وابسته به نوع موتور خودرو امکان پذیر خواهد بود این موضوع در رابطه با نسبت تراکم در موتور می باشد.

دکتر مرزبان افزود:هنگامي كه مخلوط سوخت و هوا وارد سيلندر می گردد,پيستون در پايين ترين جايگاه خود يعنی نقطه مرگ پايينی قرار داردو با حركت پيستون به سمت بالا اين مخلوط متراكم ميگردد تا به نقطه مرگ بالايی می رسد و منفجر می شود ولحظه قبل از انفجار مخلوط متراكم ترين حالت خود را دارد که نسبت حجم هوای ورودی به سيلندر به حجم حالت متراكم را نسبت تراكم يا همان ضريب كمپرس می گويند.

وی ضمن تاکید بر عدد اکتان بنزین مورد استفاده در سوخت گیری خودرو بیان داشت:هرموتوری جهت استفاده از بنزین با عدد اکتان مشخصی طراحی و ساخته شده است و در صورت عدم وجود اکتان مشخص در سوخت موتور،موتور خودرو دچار ضربه خواهد شد، به عبارت دیگر، هر چقدر نسبت تراکم بیشتر شود لازم است سوخت با اکتان بالاتری مورد استفاده قرار گیرد که طبعا بنزین با عدد اکتان بالاتر هزینه بیشتری دربر خواهد داشت.

وی ضمن بیان اینکه بنزین سوپر دارای عدد اکتان بالاست افزود:استفاده از آن برای فعالیت موتور خودروهایی که با توجه به این عدد اکتان طراحی و ساخته شده اند نتایج قابل ملاحظه ای را در بر خواهد داشت.

وی تصریح کرد:در صورتی که بنزین معمولی با عدد اکتان پایین تر در موتور خودروهایی که با نسبت تراکم بالاتر ساخته شده اند مورد استفاده قرار گیرد منجر به احتراق ناقص سوخت می شود و راندمان خودرو کاهش خواهد یافت.

وی استفاده از بنزین سوپر را موجب بهسوزی سوخت خودرو و عدم استفاده از آن را موجب کاهش عمر مفید خودرو ،سرسیلندرها و ... اعلام کرد.

این کارشناس صنعت خودرو در پایان تاثیرگذار بودن بنزین سوپر را در ارتباط متقابل با موتور خودرو دانست و خاطرنشان کرد:در صورت طراحی مناسب موتور خودرو و نسبت تراکم بالاتر استفاده از بنزین مناسب جهت سوخت گیری آن علاوه بر کاهش مصرف سوخت موجب کاهش آلودگی هوا نیز خواهد شد.

Kharazi
05-27-2011, 01:36 PM
من که تا امروز هنوز واسه سالی بنزین غیر سوپر نزدم.
نمی دونم این موضوع در سراسر کشور همه گیر هست یا نه اما توی اهواز فکر نکنم بنزین معمولی به سوپر ارجحیتی داشته باشه. اگه به اینکه عمومیت داره تو کل کشور این بی کیفیتی بنزین سوپر بفرمایین که من هم روش رو عوض کنم
متشکرم

mosafere_kavir
05-27-2011, 08:58 PM
سلام به همه دوستان خوبم
راستی اگه کنیستر من خراب بشه از کجا باید بفهمم ؟
لطفا من رو راهنمایی کنید چون من معمولا 56 لیتر بنزین می زدم بعضی وقتها تا 59 تا هم زدم لبریز لبریز

مجید
05-27-2011, 09:56 PM
من که تا امروز هنوز واسه سالی بنزین غیر سوپر نزدم.
نمی دونم این موضوع در سراسر کشور همه گیر هست یا نه اما توی اهواز فکر نکنم بنزین معمولی به سوپر ارجحیتی داشته باشه. اگه به اینکه عمومیت داره تو کل کشور این بی کیفیتی بنزین سوپر بفرمایین که من هم روش رو عوض کنم
متشکرم

خوش به حالتون که کیفیت بنزین سوپر در اهواز خوبه. کیفیت بنزین در کل ایران یکنواخت نیست. اولا پالایشگاههای مختلفی دارند بنزین تولید می کنند که بالطبع مثل همه محصولات تولیدی کارخانجات مختلف کیفیت اونها با هم فرق میکنه. ثانیا دوستان قبلا شواهدی از ورود بنزین از کشورهای همسایه و غیرهمسایه رو بیان کردند.
در کل اگر تفاوتی در کارکرد موتور احساس نمی کنید از همون بنزین سوپر استفاده کنید. توی تبریز همزمان با افت کیفیت بنزین کارکرد موتور ماشین کاملا به طور محسوس فرق کرد (هم از نظر صدا و هم از لحاظ شتاب) که بعدا وارد کنندگان بزرگ خودرو این مساله رو افشا کردند.
موفق باشید

امیری
05-27-2011, 10:51 PM
با سلام با توجه به نظرات وتجربه بنده ودیگر دوستان در مورد بنزین سوپر با ید خدمت دوستان عرض نمایم که بنزین سوپر اصلا نسبت به بنزین معمولی کیفیت ندارد وحتی به مراتب از کیفیت پایینی برخوردار می باشد وباعث درشت کار کردن موتور وریپ زدن در استارت صبحگاهی می گردد

MAHDI-TONDAR
05-27-2011, 11:07 PM
البته این ریپ زدنها و بد کارکردن ماشین بهنگام استفاده از بنزین به اصطلاح سوپر الان که هوا گرم شده خودشو کمتر نشون میده و این علائم بیشتر در هوای سرد بروز میکنه ..
من که الان حدو د 4 الی 5 ماه که اصلاً دور بنزین سوپر رو خط کشیدم، در صورتی که قبل از اون مدت همیشه از بنزین سوپر استفاده میکردم .

Kharazi
05-28-2011, 08:02 AM
من این مشکلات دوستان رو نداشتم شاید بقول رفیق مون جناب آقای باقریان مربوط به فصل سرد باشه
اما فعلاً مشکلی با کارکرد موتور نداشتم. احتمالاً باید یه بار معمولی بزنم و مقایسه ای باهاش برخورد کنم

mosafere_kavir
06-17-2011, 04:37 PM
سلام به همه دوستان عزیز
من از کجا بدونم که کنیستر بنزینم خراب شده ؟
لطفا راهنمایی کنید
با تشکر
شاد و سربلند باشید

Karimi
06-17-2011, 06:41 PM
باسلام و ضمن تبریک ایام ماه مبارک رجب
بنده نیز مشکل دوستان رو نداشتم و همیشه بجز 10 لیتر که از روی اجبار از بنزین معمولی استفاده کردم تا الان همیشه بنزین سوپر زدم.

Porsche
08-08-2011, 06:37 PM
با توجه به توضیحاتی که در پست 63 همین تاپیک در مورد کنیستر آمده، عکس زیر رو در یکی از فروم ها دیدم و مناسب دونستم برای شما دوستان اینجا قرار بدم؛ کنیستر همون قطعه ای که دور اون کادر سبزرنگ هست http://www.acopart.org/upload/ACO-533/s_canister11883033.jpg
(http://www.acopart.org/upload/ACO-533/canister11883033.jpg)

MAHDI-TONDAR
11-26-2011, 05:59 PM
دنياي‌خودروـ در نظر بسياري از خوانندگان، اين سوال پيش آمده است كه احتراق پيش‌رس چه نوع احتراقي است؟ چه عواملي باعث ايجاد اين عيب مي‌شوند؟ آيا مي‌توان از پيش‌آمدن اين عيب جلوگيري كرد؟ احتراق پيش‌رس به زماني گفته مي‌شود كه قبل از اين كه پيستون به انتهاي كورس خود برسد، عمل احتراق انجام مي‌گيرد، يعني پيش از اين كه پيستون به نقطه مرگ بالا برسد، مخلوط هوا و سوخت در اثر عامل آتش‌زايي، منفجر مي‌شود.
اين عيب در قدرت مفيد موتور بسيار تاثيرگذار است، يعني موتوري كه در آن احتراق به درستي انجام نشود، تراكم درستي نيز نداشته و در نتيجه قدرت توليد شده در كيفيت احتراق بسيار كم مي‌شود. اين مسائل در اتومبيل‌هاي امروزي كمي كنترل شده است. سنسوري به نام سنسور ضربه (KNOCK) مي‌تواند تنش‌هاي ناشي از احتراق پيش‌رس را حس كند در نتيجه با تغيير زمان جرقه مي‌تواند كمي اين عمل را كنترل كند. احتراق پيش‌رس باعث ايجاد ضربه در موتور مي‌شود كه به بسياري از اجزاي موتور آسيب مي‌رساند. اصطلاحاً گفته مي‌شود كه موتور مي‌كوبد و يا اگر وضعيت بسيار بد باشد گفته مي‌شود موتور پس مي‌زند، اما اين حالت در موتورهاي اسپرت بسيار ديده مي‌شود. همچنين كساني كه پرقدرت و پرگاز رانندگي مي‌كنند، شايد اين مشكل بسيار برايشان پيش آمده باشد. اين مساله مي‌تواند با رعايت چند مورد خيلي ساده مي‌تواند به راحتي پيش‌گيري شود.
اكتان سوخت و ارزش حرارتي آن بسيار تاثيرگذار است. وقتي سوخت ارزش حرارتي پاييني داشته باشد، خيلي زودتر از حدي كه بايد ، محترق مي‌شود. يا در اثر گرماي زياد محفظه احتراق، خود به خود محترق مي‌شود. اين احتراق بدون كنترل باعث دوده‌گرفتن اتاق احتراق، سيت سوپاپ‌ها و سرشمع مي‌شود، اين مسائل قدرت مفيد موتور را به شدت كاهش مي‌دهند. استفاده از بنزين سوپر واقعاً تاثيرگذار است. اين نوع بنزين كه ارزش حرارتي بسيار خوبي دارد در مرحله تراكم به خوبي متراكم مي‌شود. در مرحله انفجار به موقع محترق مي‌شود و دوده ندارد. كنترل دماي موتور توسط سيستم خنك‌كاري نیز تاثير زيادي دارد. احتراق پيش‌رس در موتور همانند عيب سوپاپ سوزاندن بسيار شايع است كه حتي با تغيير زمان جرقه نيز نمي‌توان آن را به درستي كنترل كرد. موتورهايي كه اين مساله را در درازمدت دارند، پس از 6 يا 7 ماه بايد تعمير اساسي موتور شوند، يعني سيلندرها تراش خورده و رينگ‌ها و پيستون‌ها تعويض شوند. اين نوع احتراق آلودگي محيط‌زيست را نيز بسيار زياد مي‌كند. افزايش چشمگير NOX در گاز خروجي از موتور باعث آلودگي شديد هوا مي‌شود. اين مساله ساده مي‌تواند تاثير بسيار زيادي در عمر، قدرت و كشش مفيد آن و مصرف سوخت دارد.
بوگاتي ويرون كه شايد پيشرفته‌ترين خودروي حال حاضر است از یک سيستم برقي يوني بهره می برد تا در بحراني‌ترين شرايط از بروز چنين مشكلي جلوگيري كند. اين سيستم در بوگاتي به خوبي احتراق را كنترل كرده و مانع از بروز هرگونه مشكل مي‌شود.