PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تاپیک جامع مقالات باطری خودرو و مباحث مربوط به سیستم برق ماشین


روابط عمومی آکو فروم
12-18-2009, 04:37 PM
باتری هاي خودرو 1
http://khodroha.com/batr1.jpg
باتری ها : باتری ها مولد هایی هستند که انرژی شیمیایی را تبدیل به انرژی الکتریکی میکنند .
باتری ها معمولا از کنار هم قرار دادن حداقل دو صفحه فلزی ( یا آلیاژیی) متفاوت در داخل یک محلول شیمیایی بوجود میایند. یکی از این دو صفحه دارای خاصیت الکترون دهی بیشتر(مثبت یا آند) و دیگری دارای خاصیت الکترون گیری بیشتر(منفی یا کاتد ) میباشد . محلول شیمیایی که باعث ایجاد ارتباط بین این دو صفحه میگردد ، الکترولیت نامیده میشود.
http://khodroha.com/batr2.jpg
دسته بندی باتری ها
باتریها را به روشهای مختلف دسته بندی میکنند در ادامه مهمترین روشهای دسته بندی آمده است.

از نظر حالت الکترولیت :
باتری خشک(dry) الکترولیت این نوع باتری ها جامد میباشند مانند باتریهای قلمی،
باتری تر(wet) دارای الکترولیت مایع میباشند مثل باتریهای مورد استفاده در خودرو ها
توجه : امروزه نوعی باتری ها به بازار ارائه شده که الکترولیت آن نه کاملا جامد مانند باتری قلمی و نه مایع مانند باتریهای متداول خودروها ، الکترولیت این باتری ها مانند ژل میباشند به این باتری ها ، باتری های با مراقبت کم (free-maintenance) یا (low-maintenance) نامیده میشوند . البته شاید بتوان آنها را در دسته باتری های خشک قرار داد

از نظر جنس الکترولیت و صفحات :
باتری سربی- اسیدی(lead acid (، باتری نیکل- کادمیوم(Nickel-cadmium)، باتری هوا- روی(zinc-air) ، باتر آلکالاین (alkaline)....

معمولا باتریهای خودرو ها از نوع باتری های سربی- اسیدی میباشند و دلایلش این است که اولا هزینه ساخت آن کمتر از انواع دیگر است و ثانیا محدوده دمایی مناسب برای بهترین کارایی آن نسبت به سایر باتریها گسترده تر است ، امپر و ولتاژ ان نیز در ان محدوده دمایی مناسب میباشد. از این پس منظو ما از عبارت باتری همان باتری سربی اسیدی میباشد

جدول زیر میزان تولید ولتاژ انواع باتری ها در هر خانه باتری را نشان میدهد
نوع باتری
سربی- اسیدی
نیکل- کارمیم
نیکل- آهن
سریم- گوگرد
ولتاژ هر خانه باتری
2v
1.2v
1.2v
2v


همانطور که ملاحظه میگردد باتریهای سربی اسیدی و باتریهای سدیم گوگرد بیشترین میزان تولید ولتاژ را در هرخانه باتری را دارا میباشند اما تولید باتریهای سربی اسیدی ارزان تر از باتری های سدیم گوگرد میباشند (سرب نسبت به سایر فلزات ارزان تر است )بنابرین این نوع باتری در خودرو ها متداول میباشد
چرا خودرو ها به باتری نیازمندند؟
تامین برق مورد نیاز در زمانی که موتور خاموش است – تامین برق لازم جهت استارتر – کمک به سیستم شارژ در زمانی که تعداد مصرف کننده ها بالا میرود ( و آمپر مصرفی زیاد میشود)
باتری های سربی اسیدی
همانطور که گفته شد متداول ترین نوع باتری برای خودروها ، باتری سربی اسیدی میباشد. صفحه مثبت از جنس دی اکسید سرب ( به آن پر اکسید سرب نیز میگویند) (PbO2) و صفحه منفی از جنس سرب (Pb) میباشد . الکترولیت آن اسید سولفوریک رقیق شده با آب (H2SO4+H2O) میباشد.
http://khodroha.com/batr3.jpg

عملکرد باتریهای سربی اسیدی
http://khodroha.com/batr4.jpg
تصاویر زیر بطور خلاصه عملکرد باتری را در زمانهای مختلف نشان میدهد
http://khodroha.com/batr5.jpg
تجزیه :
O2 از PbO2 جدا میشود
H2 از H2SO4 جدا میگردد

ترکیب :
O2 با 2H2 ترکیب میشود و در نهایت 2H2O میدهد .
Pb صفحه مثبت با SO4 ترکیب شده و PbSO4 میدهد.
Pb صفحه منفی با SO4 ترکیب شده و PbSO4 میدهد


http://khodroha.com/batr6.jpg

صفحه مثبت و منفی هر دو تبدیل به PbSO4 میشود.
الکترولیت تبدیل به H2O (آب) میشود.
http://khodroha.com/batr7.jpg

تجزیه :
PbSO4 صفحه مثبت و منفی به Pb با دو بار مثبت و SO4 با دو بار منفی تجزیه میشود .
H2O به 2H با بار مثبت و O با دو بار منفی .
ترکیب :
Pb صفحه مثبت با دو تا O ترکیب شده و PbO2 میدهد.
SO4 صفحات مثبت و منفی با 2H ترکیب شده و H2SO4 میدهد
و در نهایت دوباره همان حالت اولیه پس از شارژ شده باتری بوجود میاید
اجزاي يك باطري
این اجزا عبارتند از :
پوسته............................... Battery case
درپوش باتری....................Battery cover...
در خانه باتری..............................Vent cap
قطب های باتری.................. Terminal post
خانه باتری...............................Battery cell
صفحه های مثبت.................. Positive plate
صفحه های منفی ............... Negative plate
صفحه های عایق ....................... Separator
الکترولیت................................ . Electrolyte
شانه نگهدارنده صفحات.................. Plate connector
پلاک باتری........................ Battery information label
نشاندهنده شارژ باتری.....................Gravity indicator
نشاندهنده سطح الکترولیت................charging leveler
بعضی از این اجزا در تمامی باتربها استفاده نمیشوند . مثلا نشاندهنده شارژ بودن باتری و نشاندهنده سطح الکترولیت
http://khodroha.com/batr8.jpg
http://khodroha.com/batr9.jpg
اجزا دو نوع باتری

منبع : درباره خودروها (نويسنده بهروز)

روابط عمومی آکو فروم
12-18-2009, 04:37 PM
باتری های خودرو 2
پوسته و درپوش باتری (battery case and cover)
جعبه ای که تمام اجزاء یک باتری را در خود جای میدهد پوسته باتری نامیده میشود. پوسته یا بدنه باتری ها باید در مقابل اثرات اسید مقاوم باشند علاوه بر ان در باید بتواند تغییرات دما ( 50- تا 150 درجه سانتیگراد) و ضربه نیزتحمل نماید. در گذشته پوسته باتری را از نوعی لاستیک تهیه میکردند اما امروزه معمولا از پلاستیکها مخصوص برای اینکار استفاده میگردد.
بدنه باتریها توسط جداره های عمودی معمولا به 6 قسمت تقسیم میشود این قسمت ها محل قرار گرفتن صفحات مثبت، منفی ، عایق، شانه باتری و الکترولیت میباشد . به هریک از این قسمت ها یک خانه باتری گفته میشود.
http://khodroha.com/batr10.jpg

همانطور که ملاحظه میگردد علاوه بر این جدارها تعدادی شیار نیز در کف پوسته باتری وجود دارد که دو وظیفه بر عهده دارند یکی اینکه تکیه گاهی برای صفحات باتری هستند و دیگری اینکه چون پس از مدتی صفحات باتری دراثر فعل و انفعالات شیمیایی ریزش میکنند فاصله بین این شیارها فضای مناسب جهت ته نشین شدن این رسوبات را فراهم میکند.
جنس درپوش باتری نیز مانند بدنه باتری ار نوعی پلاستیک تهیه میشود . بر روی در پوش محلی برای خروج قطبین باتری و همچنین نصب در خانه های باتری تعبیه میگردد. البته لازم به ذکر است که گاهی در خانه های باتری از روی درپوش حذف میشود .
معمولا باتریهای از نوع ژلی (Gell – cell) که الکترولیت انها مایع نیست ، احتیاجی به در خانه باتری ندارند.
http://khodroha.com/batr11.jpg

توجه : امروزه در بازار ایران نوعی باتری به نام اتمیک 2000 وجود دارد که در نظر اول ممکن است تصور شود این باتریها دارای در خانه باتری نیستند . اما در حقیقت این باتریهای بجای داشتن 6 درپوش مجزا درپوشی یک پارچه دارند. (در مورد این باتری تصویری نتوانستم پیدا کنم – بس که کارخانه های تولید کننده اطلاعات میدهند !!! ) اما یه چیزیه شبیه به این
http://khodroha.com/batr12.jpg


درب خانه باتري Vent Cap
همانطور كه قبلا ذكر شد معمولا براي هر خانه باتري يك سوراخ در نظر ميگيرند كه از طريق آن مقدار الكتروليت داخل هر خانه كنترل شود . هر يك از اين سوراخ ها توسط يك درپوش بسته ميشوند ، كه به آن درب خانه باتري ميگويند .هر در خانه باتري بايد داراي دو مشخصه مهم باشد كه عبارتند از :
1-اجازه خروج گازهاي توليدي در هر خانه
هنگامي كه باتري در حال شارژ شدن توسط دينام يا الترناتور است ، بين صفحات مثبت و منفي و الكتروليت ، فعل و انفعالات شيميايي رخ ميدهد كه اين فعل و انفعالات باعث بالا رفتن دما در الكتروليت ميگردد (گرما زا است ) . اين افزايش دما باعث افزايش سرعت تبخير آب موجود در الكتروليت ميردد .براي خروج بخارات آب توليد شده در هر خانه باتري لازم است كه در خانه باتري داراي حداقل يك سوراخ يا مجراي خروجي به هواي آزاد راه داشته باشدكه بخار آب توليد شده بتواند از خانه باتري خارج شود. اگر اين بخار از خانه خارج نشود فشار در خانه باتري بالا ميرود و باعث ايجاد سوراخهاي ريز نهايتا از ضعيفترين قسمت خانه ميگردد كه معمولا الكتروليت از انجا خارج ميگردد ( وجود سفيدكهاي كوچك در اطراف پوسته باتري)
2-جلوگيري از خروج الكتروليت مايع از درب
اگر سوراخ روي در يك سوراخ ساده باشد ممكن است در اثر شتابهاي ناگهاني يا ترمزهاي شديد مايع الكتروليت از طريق اين سوراخ ها خارج شده و ميزان سطح الكتروليت در باتري ها پايين بيايد. بنابراين در خانه را طوري طراحي ميكنند كه علاوه اينكه قابليت خروج بخار هاي تو راداشته باشد از خارج شدن الكتروليت مايع جلوگيري كند .دو نوع از طرح هاي بكار رفته براي در خانه باتري در شكلهاي زير آمده است.
http://khodroha.com/batr13.jpg

http://khodroha.com/batr14.jpg


همانطور كه ملاحظه ميگردد مجرايي مارپيچ براي سوراخ در خانه در نظر گرفته شده است كه باتوجه به قابليت بخار ميتواند از اين مجرا عبور كرده و از آن خارج شود اما مايع الكتروليت پس از برخورد با قسمت بالايي ماپيچ به سمت پايين برميگردد. البته برخي باتري هاي موجود در ايران فقط با قرار دادن يك مانع ساده زير سوراخ در خانه باتري اين كار را انجام ميدهند كه مسلما كارايي آن به اندازه طرحهايي كه در شكل ملاحظه ميگردد نميباشد
قطب باتري Terminal post of battery
هر باتري داراي دو قطب اصلي ميباشد ( توجه: هر خانه باتري خود داراي 2 قطب ميباشد اما در باتري هاي غير قابل تعمير اين قطب ها زير درپوش بالايي باتري قرار گرفته و ديده نميشوند يعني يك باتري 12 ولتي داراي 12 قطب ميباشد – 6 قطب مثبت و 6 قطب منفي كه دوتاي آنها قطبهاي اصلي و سايرين در زير درپوش ميباشند . در مورد نحوه اتصال خانه هاي باتري در آينده صحبت خواهد شد . از اين به بعد منظور از قطب همان قطبهاي اصلي باتري خواهد بود) . قطب هاي باتري محل خروج جريان برق از باتري در زمان مصرف شدن و محل ورود جريان برق به باتري در زمان شارژ شدن باتري ها ميباشند . باتوجه به جهت جريان برق يك قطب را قطب مثبت و ديگري را قطب منفي مينامند.
نحوه قرار گرفتن قطبهاي باتري روي پوسته متفاوت است شكل زير چند روش متداول را نشان ميدهد
كه شامل :
مدل SAE ، ترمينال جانبي ، ترمينال L شكل ، ترمينال مهره اي ، و ترمينال تركيبي ميباشد
http://khodroha.com/batr15.jpg

سيستم قطب بندي به روش SAE متداول تر از ساير روش ها ميباشد
شناسايي قطبهاي مثبت ومنفي
با توجه به اينكه در هنگام نصب باتري روي اتومبيل قطب منفي به بدنه و قطب مثبت به كابل استارت ( اتومات استارت) متصل ميگردد تشخيص قطبين از يكديگر حايز اهميت ميباشد.
قطب مثبت با علامت -------< + ، P ، POS
رنگ -------< قرمز
ضخامت -------< بيشتر از منفي مشخص ميگردد
و قطب منفي با علايم -------< - ، N ، NEG
رنگ -------< مشكي يا آبي
ضخامت -------< كمتر از مثبت مشخص ميگردد
http://khodroha.com/batr16.jpg

http://khodroha.com/batr17.jpg


در صورتي كه هيچ يك از علايم ذكر شده وجود نداشتند (پاك شده بودند يا قابل تشخيص نبودند) ميتوان با يك آزمايش ساده قطب ها را از يكديگر تشخيص داد .
يك سر سيمي را به يكي از دو قطب متصل كنيد و سر ديگر آن را داخل الكتروليت يكي ار خانه ها ي باتري قار دهيد . ملاحظه خواهيد كرد كه اطراف سيم حباب هايي بوجود ميايد . اين آزمايش را با قطب ديگر نيز انجام دهيد هر كدام ار قطب ها كه حباب بيشتري در اطراف سيم داخل الكتروليت توليد كرد آن قطب ، قطب منفي ميباشد. ( تذكر: ان آزمايش فقط جهت موارد ضروري ميباشد .تكرار باعث خراب شدن باتري ميگردد.) . توجه هيچگاه دوسيم از قطبين را همزمان وارد يك خانه باتري نكنيد چون ممكن است در اثر اتصال بين دو سيم در خانه بانري آب باتري به صورت شما بپاشد.
الكتروليت باتريBattery Electrolyte
الكتروليت باتري سربي اسيدي محلول رقيق شده اسيد سولفوريك ميباشد. لازم است مقدار آب و اسيد سولفوريك به دقت و نسبت معين با يكديگر مخلوط شود . اين نسبت معين در به صورت .......


.................... آب.......................... اسيد سولفوريك
پیمانه ای .............8.................................3
در صد حجمي.............. 73%.................. 27%
درصد وزني .................... 63%................. 37%

توجه : در اكثر باتري سازي ها (خودمان) نسبت آب به اسيد را 4 به 1 انتخاب ميكنند كه معادل 75% آب و 25% اسيد ميباشد كه نزديك به نسبت حجمي 73% به 27% است ( گرچه دقيق نيست)
چگالي (جرم حجمي ) اين محلول در دماي 15 درجه سانتيگراد 1.28 گرم بر سانتي متر مكعب ( يا همان 1280 كيلوگرم بر متر مكعب) ميباشد . اين عدد با تغييرات دما و فشار هوا تغيير ميكند
http://khodroha.com/batr18.jpg

تاثيرات دمايي : به ازاي افزايش هر 1.5 درجه دما مقدار 0.001 گرم بر سانتي متر مكعب ( 1 كيلوگرم بر متر مكعب) از عدد اصلي 1.28 گرم بر سانتي متر مكعب (يا 1280 كيلوگرم بر متر مكعب) كم ميشود . مثلا جرم حجمي استاندارد در دماي 21 درجه عبارت است از
4= 1.5÷ 6 6=15-21
1276= 4-1280 4=1× 4
يعني در دماي 21 درجه سانتيگراد جرمي حجمي الكتروليت بايد 1276 كيلوگرم بر متر مكعب (1.276 گرم بر سانتي متر مكعب ) باشد.
اگر جرم حجمي را در يك دماي معين داشتيم بايد آن را به دماي 15 درجه برگردانيم سپس در مورد آن تصميم بگيريم(برعكس روش بالا جمع ميكنيم ). دانستن مقدار چگالي به ما كمك ميكند كه بفهميم آن باتري به شارژ شدن نيازي دارد يا نه .
مثال: چگالي الكتروليت در دماي 27 درجه 1210 كيلوگرم بر متر مكعب ميباشد . آيا اين باتري به شارژ نياز دارد يا خير؟
8= 1.5÷ 12 12= 15-27
1218 = 8 + 1210 8= 1× 8
با مقايسه عدد 1280 و 1218 و اختلاف اين دو عدد متوجه ميشويم باتري به شارژ نياز دارد
نكته : براي تشخيص شارژ بودن معمولا محدوده اي وجود دارد كه طبق آن بايد به شارژ بودن باتري نظر داد
توجه : هيچگاه از آب لوله كشي براي تهيه التروليت استفاده نكنيد. آب مورد استفاده بايد آب خالص ( آب مقطر ) باشد ميتوان اين آب را ار لوازم يدكي ها در بطري ها آماده تهيه كرد يا از آب جوشيده و سپس خنك شده استفاده نمود ؛ يا اينكه برفك يخچال را آب كرده از آن استفاده كنيم
نكته بسيار مهم :هنگام تهيه الكتروليت ابتدا آب را در يك ظرف پلاستيكي (لگن) ريخته سپس به آرامي اسيد را به آن اضافه كنيد . حتي بهتر است يك سطح شيبدار پلاستيكي تهيه كرده و اسيد را از بالا روي آن بريزيم تا به آرامي وارد لگن آب شود. اين كار به دليل انجام واكنش شديد بين آب و اسيد سولفوريك و گرما زا بودن اين واكنش ميباشد . در صورت اضافه شدن سريع اسيد به آب دماي محلول به شدت بالا رفته به حد جوش ميرسد و محلول به اطراف ميباشد
سطح الكتروليت در هر خانه باتري بايد حد معيني باشد كه اگر بيشتر از آن و احتمال ريختن آن در شتابهاي ناگهاني يا ترمزهاي شديد وجود دارد و اگر كمتر از حد معين باشد قسمتي از صفحه باتري در معرض هوا قرارگرفته به به مرور خراب ميشوند.
منبع : درباره خودروها (نويسنده بهروز)

روابط عمومی آکو فروم
12-18-2009, 04:44 PM
چگونه ميتوان فهميد باتري شارژ است
معمولا 3 روش براي اين كار وجود دارد
1-استارت زدن
ابتدا بايد كاري كرد كه در اثر استارت زدن باتنري روشن نشود( مثلا واير مركزي كويل به دلكو جدا شود ) سپس در حود 15 ثانيه استارت زده شود . اگر درطول اين مدت استارت به راحتي خورده شود . باتري شارژ است.
توجه : در اين آزمايش بايد از سلامت موتور و استارت مطمئن شده سپس آزمايش را انجام داد

2-استفاده از هيدرومتر
هيدرو متر يا غلظت سنج ( چگالي سنج ، جرم حجمي سنج) وسيله ايست كه ميزان جرم حجمي آب باتري را نشان ميدهد.
http://khodroha.com/batr23.jpg
هيدرومتر شامل يك كپسول ميباشد كه با ورود الكتروليت به هيدرومتر شناور ميشود.اين كپسول مدرج شده است و اعداد روي ان معمولا بين 1200 تا 1300 (كيلوگرم بر متر مكعب) يا 1.2 تا 1.3 (گرم بر سانتي متر مكعب ) ميباشد. همانطور كه قبلا در بخش الكتروليت باتري ذكر شد عدد استاندارد در دماي 15 درجه سانتي گراد 1280 كيلوگرم بر متر مكعب ( 1.28 گرم برسانتي متر مكعب ) ميباشد . جدول زير محدوده عددي براي تشخيص شارژ بودن باتري را نشان ميدهد

درصد شارژ در دماي 80°F (26.7°C)
چگالي الكتروليت
بر حسب
گرم بر سانتيمتر مكعب
Electrolyte Freeze Point
75% تا 100%
1.27 … 1.29
-77°F
(-67°C)
50% تا 75%
1.23 … 1.25
-10°F
(-23°C)
25% تا 50%
1.11 … 1.25
15°F
(-9°C)
DISCHARGED
1.120
يا كمتر
20°F
(-7°C)


براي سهولت در خواندن هيدرومتر معمولا روي كپسول با سه رنگ مشخص ميشود
رنگ سبز به عنوان محدوده شارژ
رنگ زرد يا سفيد به عنوان محدوده نيمه شارژ
رنگ قرمز به عنوان محدوده دشارژ

3-آزمايش مدار باز
چراغهاي جلو را براي چند دقيقه روشن كنيد سپس آنرا خاموش كنيد
ولتمتر را مطابق شكل به باتري متصل كنيد
http://khodroha.com/batr24.jpg
عدد ولت را بخوانيد. ولتاژ 12.6 نشانه شارژ بودن باتري و 12 نشانه دشارژ بودن باتري است
شارژ كردن باتري
باتري ها را ميتوان به 2 روش شارژ كرد .يكي شارژ كند (معمولي )و ديگري شارژ تند (سريع)
در شارژ كند مقدار كمي آمپر به باتري داده ميشود ر عوض مدت زمان زيادي طول ميكشد تا باتري شارژ شود.در شارژ سريع برعكس مقدار زيادي آمپر در مدت كوتاهي به باتري داده ميشود تا پر شود.
توجه : شارژ كند بهتر از شارژ سريع است چون احتمال صدمه ديدن صفحات باتري كمتر است . از شارژ سريع فقط براي شرايط خاص استفاده ميشود ( دستگاه آن نيز با دستگاه شارژ كند متفاوت است )
شارژ كند
اين نوع دستگاه شارژ داراي 2 سلكتور (كليد چرخشي )يكي براي آمپر و ديگري براي ولتاژ ميباشد بعلاوه يك نشاندهنده نيز براي هر كدام ( ولتاژ و آمپراژ ) لازم است . توجه : اكثر دستگاه هاي شارژر ايراني فقط داراي يك نشاندهنده (آمپر ) ميباشند – البته برخي از انها ظاهرا داراي نشاندهنده ولتاژ نيز هستند منتها اگر خوب دقت كنيد ، ميبينيد كه اين نشاندهنده ولتاژ ورودي ( 220 ولت ) را نشان ميدهند نه آنچه ما لازم داريم ( ولتاژ خروجي). حالا اينكه آقايون سازنده ها چطور تشخيص دادند يكي از اين نشاندهنده ها زياديه ... ديگه بايد برين از خودشون بپرسين ) دستگاه داراي 2 خروجي يكي مثبت و ديگري منفي و يك كليد اصلي و يك فيوز نيز ميباشد.
توجه : اگر هنگام خريد شارژر باتري با عبارت چند تاييش رو ميخاي مواجه شديد زياد تعجب نكنيد . فروشندگان و ايضا سازندگان و بالاجبار خريداران شارژ ها را بر اساس تعداد باتري هاي 6 ولتي كه دستگاه ميتواند به طور همزمان ( بصورت سري ) شارژنمايد دسته بندي كرده اند .مثلا شارژر باتري 8 تايي يعني اينكه ميتواند همزمان 8 باتري 6 ولتي را كه بطور سري به دستگاه وصل شده اند را شارژ كند .
روش كار :
در تمام خانه اي باتري را جدا كنيد . سطح الكتروليت هر خانه كنترل شود و اگر كم است فقط آب مقطر به آن اضافه شود .مثبت و منفي دستگاه را به قطبهاي مثبت و منفي باتري متصل شود.
توجه : قبل از روشن كرد دستگاه به صحيح بودن اتصال ها توجه شود . ( مثبت به مثبت و منفي به منفي )
بايد ولتاژ خروجي دستگاه حدودا 20% بيشتر از ولتاژ باتري انتخاب شود ( مثلا براي شارژ باتري 12 ولتي حدودا 14 ولت ).آمپر خروجي دستگاه بايد در حدود يكدهم آمپر-ساعت يا يك شانزدهم ظرفيت ذخيره يا يك چهلم تست در شرايط سرد انتخاب شود. ( مثلا اگر آمپر-ساعت باتري 60 است بايد آمپر خروجي 6 انتخاب شود ) پس از شارژ كامل عدد آمپر به صفر نزديك ميشود كه نشانه شارژ كامل باتري است.
توجه : اگر به محض روشن كردن دستگاه در يكي از خانه اي باتري جوششي مشاهده شود نشانه خراب بودن آن انه باتري است
نكته : اگر باتري كاملا دشارژ باشد براي شارژ مددد حدود 8 تا 12 ساعت زمان لازم است
شارژ سريع
مانند روش قبل منتها اين نوع دستگاه توانايي خروج آمپر بالاي 100 A را دارد . زمان شارژ در اين نوع بين نيم تا يك ساعت ميباشد
نگهداري باتري و آزمايشات مربوطه
بررسي هاي ظاهري در يك نگاه
http://khodroha.com/batr25.jpg
سطح الكتروليت به طور مرتب كنترل شود ( هر هوا گرم تر فاصله بازديد ها كوتاه تر)
اگر بدنه باتري چرب يا كثيف يا خيس شده حتما باآب ولرم شسته شود سپس كاملا خشك چون ممكن است باعث برق دزدي شود.آزمايش زير وجود برق دزدي در مدار را نشان ميدهد.(ولتاژ بايد كمتر از 0.5 ولت و آمپر بايد كمتر از 20 ميلي آمپر باشد )
http://khodroha.com/batr26.jpg
مطابق شكل اختلاف ولتاژ بين قطب و بست را بررسي كنيد . اين اختلاف بايد صفر باشد
http://khodroha.com/batr27.jpg
هيچگاه در قطب باتري را با پيچ گوشتي و كابل و .... به يكديگر متصل نكنيد چون علاوه بر صدمه زدن به صفات باتري ممكن است باعث تركيدن باتري شود
محل اتصال قطب ها و بست ها بايد كاملا تميز و بدون رسوب و سولفاته شدن باشد مطابق شكا ميتوان آنها را تميز كرد
http://khodroha.com/batr28.jpg
اگر زمان استارت زدن طولاني باشد به صفحات باتري صدمه ميخورد
براي جلوگيري از سفيدك زدن ( سولفاته كردن ) قطب هاي باتري ميتوان پايه قطب ها ( محل تماس قطب با درپوش ) را با مقداري گريس چرب نمود. امروزه واشرهاي لاستكي يا نمدي براي جلوگيري ازسفيدك زدن قطب ها درلوازم يدكي ها فروخته ميشود
زمان استفاده از باتري كمكي فقط و فقط باتري ها را بطور موازي به هم وصل كنيد

منبع : درباره خودروها (نويسنده بهروز)

روابط عمومی آکو فروم
12-18-2009, 04:46 PM
نگهداری باطری:

1- برای افزایش عمر باطری می بایست آن را همیشه شارژ نگه داشت و اگر باطری برای مدت زیادی شارژ نشود صفحات داخلی آن سولفاته کره و غیر قابل استفاده می شود .
2- سطح الکترولیت یا آب باطری را کنترل کنید .میزان آب باطری موجود در محفظه باطری بایستی 10 تا 15 میلیمتر بالاتر از صفحات سربی آن باشد.
3- در صورتی که میزان آب باطری موجود درون محفظه در دوره های زمانی کوتاه بخار شود و سطح آب باطری کاهش یابد ؛ احتمالا آفتامات دینام خراب می باشد و در صورت عدم توجه کافی خرابی زودهنگام باطری را سبب می شود.
4- در صورتی که میزان آب باطری در سلول ها یا همان خانه های باطری زیاد باشد ممکن است شارژ باطری سبب پاشش آن به زیر درب موتور شده و خسارات جدی را به رنگ باعث شود.
5- در زمانی که خودرو خاموش می باشد حدالمقدور از لوازم الکتریکی خودرو کمترین بهره برداری را داشته باشید .سیستم پخش خودرو و یا چراغ های بزرگ بالاترین مصرف داشته و حتی در ترافیک های سنگین که موتور خودرو نیز روشن می باشد بهتر است چراغ های بزرگ را خاموش کنید .با اینکار علاوه بر کاهش مصرف سوخت ؛ دوام لامپ ها افزایش یافته و از فشار وارده بر دینام نیز کاسته می گردد.
6- دقت شود سوراخ های تعبیه شده بر روی درب خانه های باطری همیشه باز باشند تا تهویه درون سلول ها به خوبی انجام شود.
7- گرمی بیش از حد باعث خرابی صفحات و شبکه های داخل باطری و همچنین کاهش رسانایی الکتریکی می شود که اینامر سبب ضعیف شدن باطری و در نتیجه فرسودگی زودرس آن می شود.
8- در صورت نیاز باطری به آب باطری فقط به آن آب مقطر اضافه کنید.
9- روی قطبین باطری را به صورت چشمی کنترل کنید و در صورت وجود سولفاته ان را با آب جوش تمیز کرده و سپس مقداری گریس بر روی آن بمالید.
10- هیچگاه به قطبین باطری ضربه نزنید و باطری را با احتیاط حمل کنیدو رد صورت وارد یامدن ضربه به باطری خطر شکستگی صفحات سربی وجود دارد.
11- از به وجود آمدن اتصال کوتاه بین قطب های باطری بپرهیزید .زیرا تخلیه الکتریکی همراه با جرقه و آتش و حتی در بعضی موارد باعث ترکیدن باطری می شود.
12- از نزدیک کردن هرگونه شعله و یا جرقه به سلولهای باطری با درب باز خودداری کنید .
13- این عمل می تواند عواقب خطرناکی از جمله انفجار و آتش سوزی در پی داشته باشد.
14- در هنگام جوشکاری بر روی خودرو موتور را خاموش کرده و اتصالات باطری را از قطبین ان جدا کنید.
15- از تماس پوست و لباس با آب باطری اجتناب کنید.
16- اتصالات و سر سیم های باطری را از نظر سفتی و محکمی و عایق در دوره های مختلف کنترل کنید.
17- باطری هایی که تاکنون شارژ نشده اند و مایع الکتولیت درون آنها ریخته نشده است امکان انبار کردن و نگهداری برای مدت طولانی را دارند.
18- باطری های اتمی موجود در بازار بسته به تناسب و میزان آمپر نیازی به نگهداری و کنترل خاصی از نظر سطح مایع الکترولیت نداشته و می توان سلامت باطری را از طریق یک چشمی تعبیه شده بر روی باطری کنترل کنید .بعنوان مثال زمانی که چشمی سبز رنگ است باطری سلامت می باشد؛ اگر چشمی سفید بود نشان از نیاز باطری به شارژ می باشد.؛ اگر چشمی سیاه رنگ بود باطری نیاز به تعویض دارد.

روابط عمومی آکو فروم
12-18-2009, 04:47 PM
باطری یکی از اجزای مهم خودرو برای راه اندازی به حساب میاد بنابراین دانستن شرایط نگهداری از اون خیلی مهمه. حتما تابحال با صحنه های روشن نشدن خودروها رو به خاطر عدم شارژ کافی باطری مشاهده کردید و یا خودتون گرفتار این مشکل شدید که میتونه ناشی از مستهلک شدن باطری باشه.

- عواملی که به کاهش عمر باطری سرعت می بخشند عبارتند از :
1- خوردگی قطبین باطری (محل های اتصال بست هایی که به موتور و دیگر اجزا میروند) که ناشی از عدم تمیز کردن و شستن به موقع است. 2- توجه نکردن به میزان آب باطری موجود در خانه های باطری و یا مخلوط شدن مواد مخرب با آن. 3- نشت کردن آب باطری از خانه ای به خانه ی دیگر باطری.


- نحوه صحیح نگهداری از باطری :
1- در صورتی که به مدت زیادی از خودرو استفاده نمیکنید باطری را از روی خودرو باز کنید. 2- از شارژ کردن اضافی باطری بپرهیزید. 3- سعی کنید هر هفته میزان آب اسید و تمیز بودن قطبین باطری را کنترل کنید. 4- سعی کنید اتومبیلتان را بیشتر در مکان های گرم پارک کنید (عمر باطری در اثر سرمای زیاد کاهش میابد). 5- برای سرویس کامل قطبین باطری از آب جوش استفاده کنید و پس از تمیز کردن سطح آن٬ از مقدار کمی گریس برای جلوگیری از خوردگی استفاده کنید. این عمل معمولا هر دو ماه یکبار باید انجام گیرد. 6- از جا به جایی زیاد باطری پرهیز کنید و در هناگم پر کردن خانه ها از آب اسید مراقب باشید زیرا ریختن آب اسید بر روی بدنه خودرو باعث پوسیدگی آن میشود. برای جا زدن بست ها از آچا استفاده کنید و هرگز با ضربه زدن سعی نکنید که بست ها را به جای خودشان بزنید.

- چگونه خراب بودن باطری را تشخیص دهیم؟

در هنگام روشن بودن خودرو یکی از بست های قطبین باطری را بردارید٬ در صورتی که موتور روشن بماند اشکال از باطری است ولی اگر خودرو خاموش شد معلوم میشود که اشکال از شارژ توسط دینام است٬ برای چک کردن دینام به یک باطری ساز معتبر مراجعه کنید.

اگر در شرایط بخصوصی هستید٬ میتوانید با پرهیز از روشن کردن وسایل جانبی خودرو٬ موتور را تا سه الی چهار ساعت با همان باطری روشن نگه داشت و به راه ادامه داد.

توجه داشته باشید که عمر باطری در صورت سرویس به موقع هم از جهار پنج سال بیشتر نمیشود

1- خوردگی قطبین باطری (محل های اتصال بست هایی که به موتور و دیگر اجزا میروند) که ناشی از عدم تمیز کردن و شستن به موقع است. 2- توجه نکردن به میزان آب باطری موجود در خانه های باطری و یا مخلوط شدن مواد مخرب با آن. 3- نشت کردن آب باطری از خانه ای به خانه ی دیگر باطری. 1- در صورتی که به مدت زیادی از خودرو استفاده نمیکنید باطری را از روی خودرو باز کنید. 2- از شارژ کردن اضافی باطری بپرهیزید. 3- سعی کنید هر هفته میزان آب اسید و تمیز بودن قطبین باطری را کنترل کنید. 4- سعی کنید اتومبیلتان را بیشتر در مکان های گرم پارک کنید (عمر باطری در اثر سرمای زیاد کاهش میابد). 5- برای سرویس کامل قطبین باطری از آب جوش استفاده کنید و پس از تمیز کردن سطح آن٬ از مقدار کمی گریس برای جلوگیری از خوردگی استفاده کنید. این عمل معمولا هر دو ماه یکبار باید انجام گیرد. 6- از جا به جایی زیاد باطری پرهیز کنید و در هناگم پر کردن خانه ها از آب اسید مراقب باشید زیرا ریختن آب اسید بر روی بدنه خودرو باعث پوسیدگی آن میشود. برای جا زدن بست ها از آچا استفاده کنید و هرگز با ضربه زدن سعی نکنید که بست ها را به جای خودشان بزنید.

روابط عمومی آکو فروم
12-18-2009, 04:56 PM
عوامل موثر بر كاهش عمر باتري چيست؟

Posted جولاي 14th, 2008 by system

- كار در شرايط گرما وسرمای زیاد
- استفاده از مصرف کننده های پر مصرف و خارج از حدود تعريف شده در خودرو
- استفاده نكردن از باتري براي مدت طولاني
- مراقبت و نگهداري غير صحيح
- استفاده طولاني از وسايل برقي خودرو حين خاموش بودن موتور خودرو
- تحت شارژ بودن دائم ( اور شارژ)
- عملكرد نادرست سيستم برق خودروكار در شرايط گرما :
با افزايش درجه حرارت محيط كاركرد باتري عمر باتري كاهش مي يابد.


http://www.sababattery.ir/UserFiles/Image/site_images/faq/slide041.gifكار در شرايط سرما :
هواي سرد تاثير كند كننده اي بر عملكرد الكتروشيميايي باتري داشته و توان عملياتي آن را به شدت كاهش مي دهد.
http://www.sababattery.ir/UserFiles/Image/site_images/faq/slide042.gif

از سوي ديگر هواي سرد موجب سفت شدن روغن موتور شده ، لذا به حركت درآمدن اوليه موتور توسط استارت ، به شدت جريان بيشتري نيازمند مي باشد.
http://www.sababattery.ir/UserFiles/Image/site_images/faq/slide042-2.gifتاثير دما بر ظرفيت الكتريكي باتري و همچنين ميزان نياز انرژي الكتريكي براي استارت اوليه خودرودر شرايط دمايي مختلف:
http://www.sababattery.ir/UserFiles/Image/site_images/faq/slide043.gifاستفاده از مصرف کننده های بزرگ:
كشيدن جريانهاي الكتريكي خارج از حدود تعريف شده از باتري موجب تخليه بيش از حد باتري و در نهايت كاهش طول عمر باتري ميگردد .استفاده نكردن از باتري براي مدت طولاني بروز پديده تخليه خود به خود ناشي از عوامل داخلي و همچنين در برخي موارد عوامل خارجي (برق دزدي ) موجب تخليه الكتريكي در باتري ميگردد. همچنين به دليل چند سطحي شدن غلظت التروليت (ته نشين شدن اسيد ) برخي اختلالات در باتري به شرح ذيل به وقوع ميپيوندد.
- خوردگي شبكه
- ريزش خمير
- ته نشين اسيد
- خوردگي عايق
- لجن شدن صفحات در پايين دسته صفحه
- سولفاته شدن صفحات در بالاي دسته صفحهمراقبت و نگهداري غير صحيح:
1- پايين امدن سطح الكتروليت در خانه هاي باتري موجب: a) افزايش غلظت مابقي الكتروليت و تسريع در سولفاته شدن صفحات b) اكسيده شدن بخشي از صفحات منفي(كه خارج الكتروليت قرار گرفته اند) به دليل تماس با هوا c) بالا رفتن احتمال انفجار باتري (به دليل تغيير مقاومت برخي از سله ها در باتري واجبار عبور جريان مساوي از تمامي سله ها به ناچار ولتاژ بالاتري بر روي اين سله ها قرار گرفته واين اور ولتاژ موجب افزايش توليد گازهاي اكسيژن و هيدروژن از صفحات مثبت ومنفي ودر نتيجه افزايش احتمال انفجار باتري ميگردد. 2-بالا بودن سطح الكتروليت در خانه هاي باتري موجب: a)نشت اسيد به بيرون سله هاي باتري b)ممانعت از خروج گاز از سله هاي باتري c)كاهش فضاي بالاي الكتروليت و بالا رفتن در صد هيدروژن در اين محيط و در نتيجه افزايش احتمال انفجار باتري d)گرفتگي مسير خروج گاز از سله هاي باتري به دليل رسوب ذرات معلق در الكتروليت 3-استفاده از اب اسيد به جاي اب مقطرموجب: a)افزايش سرعت خوردگي در صفحه مثبت b)افزايش سرعت سولفاته شدن صفحات منفي ولجني شدن سطح انان c)كاهش عمر عايق بين صفحات در باتري d)افزايش حجم صفحات مثبت ودر نهايت متورم شدن دسته صفحات 4-استفاده از اب مقطر غير استاندارد : a)ورود انواع ناخالصيها به سله هاي باتري
توضيح :ورود ناخالصيها به خصوص عنصر اهن ،موجب تسريع در تخليه خود به خود باتريها همچنين كاهش راندمان باتريها ميگردد .
موجب تسريع در خوردگي سر قطبهاي باتري ميگردد.


- افزايش دماي باتري
- كاهش حجم الكتروليت
- خوردگي سريعتر صفحات 5-عدم نظافت قطبها ي باتري : 6- استفاده از وسايل پر مصرف در هنگام خاموش بودن خودرو 7-استفاده از وسايل برقي خودرو حين خاموش بودن موتور خودرو 8-تحت شارژ بودن دائم ( اور شارژ)عملكرد نادرست سيستم برق خودرو
1- خرابي دينام :موجب كمبود شارژ
2-خرابي افتامات :موجب تخريب صفحات باتري و ريزش خمير و تغيير رنگ الكتروليت ميگردد.
3-خرابي استارت:اين امر موجب افزايش تعداد دفعات استارت شده خودرو شده و به دليل انكه در هنگام جريان كشيدن با شدت زياد سولفاتهاي تشكيل شده روي سطح تشكيل ميگردند در هنگام شارژ مجدد اين سولفاتها به راحتي برگشت پذير نبوده ولذا عمر باتري كاهش مييابند.

روابط عمومی آکو فروم
12-18-2009, 05:00 PM
رعایت یک نکته ایمنی در باز و بسته کردن بستهای باطری
برای بازوبسته کردن بستهای باطری می باید به طریقی انجام گیرد که تماس ابزار با بدنه باعث تولید جرقه نشود چراکه اتفاق ان می تواند در صورت دستپاچه شدن فرد استفاده کننده باعث حتی ترکیدن باطری گردد. رعایت نکته زیر به راحتی مانع این حادثه می گردد و به راحتی وبدون هیچ نگرانی می توان باطری خودرو خود را باز و یا ببندید.
فقط لازم است در زمان بازکردن بست باطری در ابتدا بست قطب منفی(اتصال بدنه) از روی باطری به طور کامل باز نمائید.این کار باعث خواهد شدجریان برق از کل بدنه عبور ننمائیدو اگر احتمالا در هنگام باز کردن بست قطب مثبت آچار به جداره خودرو برخورد کند جرقه ائی تولید نگردد.
در زمان بستن باطری نیز برای جلوگیری از این حادثه باید در ابتدا بست قطب مثبت بسته شود و در نهایت بست قطب منفی نصب گردد.
برای باز کردن تحت هیچ شرایطی از ضربه برای جداکردن بست از قطب باطری استفاده نکنید.چراکه باعث قطع اتصالات داخل خانه های باطری و هم چنین ریزش خانه های ان می گردد.برای جدا کردن تا حد امکان پیچ بست را کاملا باز کرده و سپس با حرکت ارام ;بست را به سمت چپ ویا راست بچرخانید تا ازاد گردد.
برای جلوگیری از سولفاته شدن می توان روی بست را با گریس و یا مایع ظرف شوئی بپوشانید.

Emdad-L90
12-18-2009, 05:42 PM
دوستان تندر سوار اونهایی که ماشینشون از باتری اتمی استفاده می کنه اگر تا به حال مشکلی در باتری ندیدید به هیچ عنوان باتری را تا بروز مشکل با بتری دیگری عوض نکنید چون تا اونجایی که من اطلاع دارم جنس باتری ها عالیه.من خودم یک سال خورده ای هست هنوز باتری سالم سالم هست.

روابط عمومی آکو فروم
01-07-2010, 11:33 AM
Safety Battery Terminal باتري هاي با ترمينال ايمنhttp://4.bp.blogspot.com/_QNOVo1ukWyc/SaBnL_Q2lzI/AAAAAAAAADU/vFNdBSlgtyU/s200/004.bmphttp://1.bp.blogspot.com/_QNOVo1ukWyc/SaBnpB1KeAI/AAAAAAAAADk/CpnRcOBYPYQ/s200/002.bmphttp://3.bp.blogspot.com/_QNOVo1ukWyc/SaBnZmBe0OI/AAAAAAAAADc/4OW0796WksA/s200/003.bmpاين مقاله در رابطه با يكي از سيستم هاي ايمني به كار برده شده در محصولات شركت بي ام دبيليو است، به طور كلي سيستم هاي ايمني به دو قسمت سيستم هاي قبل از حادثه( مثل سيستمهاي ترمز كنترل پايداري، كنترل كشش، ضد قفلو...) و بعد از حادثه ( كمربند هاي ايمني، ايربگ ها و..) تقسيم ميشوند سيستمي كه امروز قصد معرفي اش را دارم جزء سيستم هاي بعد از حادثه به حساب مي آيد و در زمان پس از وقوع تصادف و يا اتصالي وارد عمل مي شود .از نظر ساختماني تنها يك عملگر است كه سر راه كابلهاي باتري قرار ميگيرد و در زماني كه خطر اتصال كوتاه ويا آتش سوزي وجود داشته باشد مانند ماشه تفنگ عمل كرده و با يك انفجار اتصال سيستم هاي برقي را با باتري قطع مي كند در اين حالت تنها برق مورد نياز لامپ هاي هشدار دهنده، چراغهاي كابين، و امكانات رفاهي را تامين مي كند

khodroinfo

tondar90
01-23-2010, 09:42 AM
پژوهشگران باتری‌های جدیدی ساخته‌اند که برای شارژ کردن آنها، کافی است مایع الکترولیت را جایگزین کرد. زمان شارژ کردن این باتری به اندازه بنزین‌زدن خودروهای معمولی است و با برق شهری نیز قابل انجام است.
نمونه‌های اولیه خودروهای الکتریکی که در راه بازار مصرفند، مزایای مهمی را نوید می‌دهند؛ این خودروها پاک، بی‌صدا و نسبتا تند‌وتیزند؛ ولی با وجود پیشرفت‌هایی که در سیستم‌های قدرت و بهبود باتری‌های یون لیتیوم حاصل شده، برد این خودروها به ازای هر بار شار‍ژ باتری محدود است و البته شارژ مجدد باتری هم به ساعت‌ها وقت احتیاج دارد. این موضوع بهانه‌ای شد تا تعدادی از مهندسین آلمانی به این فکر بیفتند که آیا ممکن است باتری‌ای برای خودروهای الکتریکی ساخت که بتواند در تنها چند دقیقه، درست مثل سوخت‌گیری ماشین‌های امروزی، شارژ و آماده به حرکت شود.
به گزارش اکونومیست، (http://www.economist.com/sciencetechnology/tm/displayStory.cfm?story_id=15125038) فناوری‌ای که جینز نوئک و همکارانش در انیستیتوی فناوری‌های شیمیایی فرانهوفر آزمایش می‌کنند، به باتری فلو موسوم است. نحوه عملکرد باتری‌های قابل شارژ بدین صورت است که هنگام شارژ، انرژی الکتریکی را به انرژی شیمیایی و هنگام دشارژ، انرژی شیمیایی را به الکتریسیته تبدیل می‌کنند. باتری‌های متداول انرژی شیمیایی را در دو الکترود جامد ذخیره می‌کنند، در حالی‌که باتری‌های فلو این انرژی را در مایع الکترولیتی ذخیره می‌کنند که الکترود‌ها را در خود جای داده‌اند. الکترولیت در یک منبع بیرونی ذخیره شده و به داخل سلول‌های باتری پمپ می‌شود تا انرژی شیمیایی به الکتریسته تبدیل شود. زمانی که الکترولیت دشارژ می‌شود، به منبع بازگردانده می‌شود و جریانی برای شارژ مجددش اعمال می‌شود.
اما روش دیگری هم برای شارژ مجدد یک باتری فلو وجود دارد؛ الکترولیت دشارژ شده به بیرون پمپ شود و با محلولی که در محل دیگری شارژ شده جایگزین شود. به گفته آقای نوئک، این فرآیند می‌تواند در یک پارکینگ خانگی در زمانی تقریبا برابر سوخت‌گیری یک خودروی متعارف صورت بگیرد.
البته این گونه باتری‌ها درحال حاضر تنها در کاربردهایی بدون حرکت استفاده می‌شوند. این باتری‌های فلو که در بازار به اسم ریدوکس شناخته می‌شوند، برای متعادل کردن شبکه توزیع نیرو و ذخیره انرژی حاصل از توربین‌های بادی یا پانل‌های خورشیدی به کار می‌روند. اصطلاح ریدوکس به پتانسیل الکتروشیمیایی بین دو الکترولیت مختلف مربوط می‌شود که به درون سلولی که با یک غشاء تقسیم شده، پمپ می‌شوند. یون‌ها با عبور از این غشاء سبب می‌شوند که یکی از محلول‌ها کاهیده و دیگری اکسیده شود و در همین حین، جریانی پدید می‌آورند که به مداری در بیرون سلول منتقل می‌شود.
یکی از کارآمدترین باتری‌های موسوم به ریدوکس طی سال‌های دهه 1980 / 1360 در دانشگاه نیو‌ساوث‌ویل در استرالیا ساخته شد. برای آن نمونه در هر دو الکترولیت از وانادیوم استفاده شد، به این دلیل که می‌تواند تحت شرایط مختلف اکسیداسیون به صورت محلول باقی بماند. ابتکار به کارگیری عنصری مشترک در هر دو محلول باعث می‌شود مشکل آلودگی بر طرف شود، به علاوه این که ظرفیت ریدوکس‌های حاوی وانادیوم تنها به اندازه منبع‌های مورد استفاده برا ی ذخیره الکترولیت‌ها بستگی دارد.
ولی یک اتومبیل الکتریکی که نمی‌تواند منبع‌های بزرگی از الکترولیت‌ها را همراه خود بکشد. در واقع، در عمل یک باتری فلو از نوع ریدوکس تنها برای یک چهارم مسیری که یک باتری‌ یون لیتیوم جواب می‌دهد، توان تامین نیرو دارد. برای بعضی از خودروهای الکتریکی شهری طول این مسافت تنها به 25 کیلومتر می‌رسد. اینجاست که نتیجه کار محققان آلمانی خود نمایی می‌کند، چراکه آنها مدعی‌اند که می‌توانند این مسافت را به خیلی بیشتر از این مقدار برسانند.
آنها در آزمایش‌هایشان از مواد دیگری در سلول ریدوکس استفاده می‌کنند. این مواد شامل الکترود‌هایی متشکل از وانادیوم و برومید، و آهن و کروم می‌شود. آقای نوئک ادعا می‌کند که بر اساس نتایج حاصل از آزمایش‌ها امکان ساخت باتری ریدوکسی وجود دارد که برد خودروهای الکتریکی‌ را تا 4 یا 5 برابر باتری‌های فلوی هم‌اندازه‌اش افزایش می‌دهد. این میزان برد برابر مسافتی است که خوردو می‌تواند بر پایه یک باتری یون لیتیوم بپیماید، با این تفاوت که در این حالت می‌تواند از طریق شبکه برق یا تعویض الکترولیت‌ها در عرض چند دقیقه دوباره شارژ و آماده به کار شود.
محققان امیدوارند که تا حدود دو سال آینده نمونه‌ اولیه‌ای از باتری فلو برای یک خودروی برقی آماده کنند.

امیر مسعود
10-18-2010, 12:10 AM
باطري اتومبيل

بدون اين مخزن پتانسيل الكتريكي بهترين اتومبيل دنيا نيز مثل يك درخت بي حركت خواهد بود و ديگر با يك مجسمه فلزي تفاوتي نخواهد داشت


زماني كه صنعت خودروسازي در ابتداي راهش بود از الكتريسته تنها براي آتش زدن سوخت درون موتور استفاده مي شد. در اوايل دهه ۱۹۲۰ استارت هاي الكتريكي جانشين هندل شدند. چراغ جلو هاي الكتريكي نيز لامپ هاي استيلني را منسوخ كردند و عرعر بوق هاي الكتريكي نيز جير جير بوق هاي بادي دستي را محو كردند. امروزه يك اتومبيل نيازمند سيستم مفصلي از مدارهايي است كه بايد تمام الكتريسته مورد نياز براي كاربردهاي روزمره را توليد، انبار و تقسيم كند. اولين بخش عمده در سيستم الكتريكي باتري است. باتري وسيله اي است كه براي ذخيره نيروي مورد نياز استارت زدن و به كار انداختن لوازم جانبي مثل ساعت ، راديو و علائم هشدار دهنده در زمان خاموشي موتور مورد استفاده قرار مي گيرد . دومين بخش مهم ، موتور استارت زن است كه براي روشن كردن موتور به كار مي رود. سومين بخش دستگاه شارژ است كه از موتور نيرو مي گيرد و آن را با نام مولد مي شناسيم. اين وسيله زماني كه موتور در حركت است به سيستم الكتريكي، برق مي رساند و به اصطلاح باتري را پر مي كند. اتومبيل به كمك چنين اجزايي منبع الكتريسته خود را حفظ مي كند. وسيله اي موسوم به آفتامات يا تنظيم كننده ولتاژ نيز سطح الكتريسته را ثابت نگه مي دارد و جعبه فيوز نيز از تبديل شدن مسائل كوچك به مشكلات بزرگ جلوگيري مي كند. اتومبيل مدرن لوازم جانبي الكتريكي بسياري مثل راديو، تلفن هاي ماهواره اي، گرم كن شيشه عقب و قفل هاي الكتريكي درها و نيز موتورهاي گوناگوني دارند كه براي به حركت درآوردن بخش هاي مختلف مثل سان روف به كار مي روند. اولين منبع الكتريسته اتومبيل باتري است كه مهمترين كاركرد آن روشن كردن موتور است زماني كه موتور كار مي كند يك مولد وظيفه تامين نيازهاي الكتريكي اتومبيل و برگرداندن انرژي به باتري را به عهده مي گيرد. يك باتري ذخيره دوازده ولتي شامل لايه هايي از ورقه هاي سربي بارگذاري شده منفي و مثبتي است كه هر كدام از آنها همراه با جدا كننده هاي عايقشان شش پيل دو ولتي را مي سازند. اين پيل ها با يك مايع هادي الكتريسته موسوم به الكتروليت پر مي شوند كه معمولاً از تركيب دو سوم آب مقطر و يك سوم اسيد سولفوريك به دست مي آيد. واكنش ورقه هاي سربي و الكتروليت انرژي شيميايي توليد مي كند كه به هنگام برقراري مداري بين ترمينال هاي مثبت و منفي باتري تبديل به الكتريسته مي شود. بايد توجه داشت كه تمامي عملكرد هاي فوق العاده لوازم جانبي الكتريكي و طراحي پيشرفته شان در نهايت و تماماً با نقصي در جزء اصلي اين سيستم يعني باتري، دچار شكست مي شوند. بدون اين مخزن پتانسيل الكتريكي بهترين اتومبيل دنيا نيز مثل يك درخت بي حركت خواهد بود و ديگر با يك مجسمه فلزي تفاوتي نخواهد داشت. البته ثابت شده است كه عمده ترين عامل عدم استارت كردن موتور، اتصال هاي ناقص است اما مشكلات باتري نيز دومين عامل شايع دراين باره به حساب مي آيد. همانطور كه توضيح داده شد اين عامل محرك اوليه خودرو بر اساس اصول الكترو شيميايي كار مي كند اما رويه طراحي و آزمايش آن در طول دو دهه اخير به چندين روش مختلف تغيير كرده است. امروز يك باتري ساز ادعا مي كند كه تنها نيمي از دستگاه هاي برگشتي اش واقعاً خراب هستند ، بنابراين يادگيري عيب يابي اين قطعه از اتومبيل براي هر راننده اي ضروري است. پيش از آنكه عدم روشن شدن يا كند روشن شدن موتور را به نقص باتري نسبت دهيد مطمئن شويد كه اتصالات در وضعيت خوبي به سر مي برند سپس سراغ استارت زدن برويد و بررسي كنيد كه آيا آمپرسنج، شدت جريان را غير عادي نشان مي دهد يا نه. همين طور سيستم شارژ را نيز از ياد نبريد. ببينيد آيا تسمه سالم است و ولتاژ لازم توليد مي شود، سپس به دنبال ترك ها در جدار باتري باشيد. همچنين سطح مايع الكتروليت يا همان آب باتري را مشاهده كنيد. بعيد به نظر مي رسد اما شايد پدربزرگتان با توزين مايع الكتروليت به كمك يك چگالي سنج و مقايسه اعداد خوانده شده براي تك تك پيل ها سلامت باتري را تعيين مي كرد. با توجه به اينكه اسيدسولفوريك ۸۳۵/۱ برابر سنگين تر از آب است مي توانيد با اندازه گيري وزن مخصوص مخلوط آب و اسيد توسط چگالي سنج بگوييد كه مقدار اسيدسولفوريك چه قدر و در نتيجه ميزان قدرت شارژ چگونه است (وزن مخصوص هر ماده، نسبت چگالي آن ماده به چگالي ماده اي استاندارد مثل آب در دمايي خاص است)
در دماي ۲۷ درجه سانتي گراد خواندن عددي بين ۲۶/۱ تا ۲۷/۱ از دستگاه چگالي سنج هم ارز است. با يك شارژ كامل، يعني ۲۴ درصد حجمي يا ۳۵ درصد وزني مخلوط آب و اسيد را اسيد تشكيل مي دهد. البته با تغييرات دما به ازاي هر ۵/۵ درجه كمتر از ۲۷ بايد ۰‎/۰۴ از اعداد ۲۶/۱ و ۲۷/۱ كم كنيد. با اينكه اين روش بازرسي تقريباً ارزشمند به حساب مي آيد، اما شايد به باتري هاي امروزي به علت مهر و موم بودن، اجازه چنين كاري ندهد. هرگز براي انجام اين آزمايش به فكر سوراخ كردن اين نوع باتري ها نيفتيد. بررسي ولتاژ نيز روشي بسيار ساده و سريع است اما خواندن اعداد معقول از دستگاه ولت متر به تنهايي نمي تواند تضمين كننده توانايي باتري براي تامين ميزان آمپر مفيد باشد. در واقع اگر ولت متر شما عددي كمتر از ۶/۱۲ ولت كه بيانگر شارژ كامل است را نشان داد دو شرايط محتمل است: تمامي پيل ها شارژ پاييني داشته باشند يا ولتاژ پنج تا از آنها ۱/۲ ولتاژ و آخرين پيل نيز كمي كمتر از ۷/۱ باشد، بنابراين شما در ولت سنج خود ۲/۱۲ ولت را مشاهده مي كنيد. استفاده از يك چگالي سنج به شما امكان مي دهد تا دريابيد آيا اتصال سست وجود دارد يا نه.
چگونه مي توان گفت كه باتري در وضعيتي خوب قرار دارد يا نه
در واقع ورقه هاي سربي درون باتري معين مي كنند كه يك باتري هنوز قابل تغيير است يا نه. در باتري هنگامي جريان توليد مي شود كه اسيد سولفوريك با ورقه هاي سربي واكنش انجام دهد. زماني كه باتري خالي مي شود سولفات روي ورقه هاي سرب انباشته مي شود و توانايي باتري در توليد جريان را كاهش مي دهد. همچنين زماني كه مولد با وادار كردن جريان براي حركت در مسير عكس دوباره باتري را شارژ مي كند، سولفات انباشته شده روي ورقه هاي سرب به محلول برمي گردد. با گذشت زمان مقدا ري از سولفات به طور ثابت و دائمي به ورقه ها مي چسبد. در واقع اين سولفات مانعي تشكيل مي دهد تا باعث كاستن توانايي باتري در توليد و ذخيره الكتريسيته شود. چنانچه باتري به طور مكرر قواي خود را از دست دهد يا براي مدت بيش از چند روز در وضعيت خالي شده بماند اين فرآيند تسريع مي يابد. بنابراين چنانچه ورقه هاي سربي سولفاته شوند ديگر باتري پذيراي شارژ نخواهد بود و بايد تعويض شود. عمر متوسط باتري در بهترين شرايط نگهداري تنها ۴ الي ۵ سال است. البته در شرايط آب و هوايي فوق العاده گرم اين مقدار به ۲ تا ۳ سال كاهش مي يابد همچنين ممكن است باتري بر اثر مواردي مثل شارژ هاي شديداً ناقص بر اثر مشكلات شارژ كردن يا رانندگي هاي مكرر در مسافت هاي كوتاه، يا افتادن سطح آب درون باتري تا زير قسمت فوقاني ورقه ها بر اثر هواي داغ يا شارژ بيش از حد، دچار سولفاته شدن زودرس شود. در مورد آزمايش كردن باتري مواردي وجود دارد كه شما واقعاً به تنهايي از پس آن بر نمي آييد، بنابراين بردن اتومبيل به يك تعميرگاه كه به لوازم آزمايش مناسب مجهز باشد ضروري است. در واقع شرايط باتري به يكي از اين دو روش معين مي شود: با پيل كربن يا همان آزمايش بار كه در آن يك بار اندازه گيري شده به باتري وارد مي شود و يا به روش الكترونيكي كه با يك وسيله سنجش مخصوص كه مقاومت داخلي باتري را اندازه مي گيرد.

امیر مسعود
10-18-2010, 12:22 AM
دوستان این هم یک نمونه باطری که روی تندر نصب میشه

نشانگر یا آب نما سه حالته/ سبز = سالم و شارژ/ سیاه = دشارژ شده که نیاز به شارژ دارد / و اگر * سفید یا *زرد شود نشانگر کم شدن سطح الکترولیت باتری می باشد و باید آب مقطر از طریق درپوش های تعبیه شده در زیر برچسب رویه باتری به آن افزود / می باشد.

در باتری های تمام خشک (مثل انواع آلمانی و کره ای موجود در بازار) نمی توان آب مقطر اضافه کرد(درپوشی وجود ندارد) و زمانی که باتری به پایان عمر خود برسد و نشانگر سفید شود باید آن را تعویض کرد.

http://www.acopart.org/upload/ACO-528/9f24w5wz9zmzq26gvig9101017203.jpg

امیر مسعود
10-18-2010, 12:30 AM
با توجه به ارتباط موضوع ، بد ندیدم در اینجا این موضوع هم مطرح شود

کاتالوگ فنی لوگان گفته که اگر باتری ضعیف باشد و هنگام استارت زدن که امپر زیادی میکشد امکان دارد ولتاژ باتری از یک حدی کمتر شود. در اینصورت ایموبیلایزر مجددا فعال شده و حتی با هل دادن هم نمی توان ماشین را روشن نمود.

http://www.acopart.org/upload/ACO-528/start1010172617.jpg

دوستان این در مورد لوگان رومانی با باتری اصلی است نه برای تندر با ظرفیت باتری کاهش یافته به نظر من دوستانی که سیستم دارند باتری ماشین رو عوض کنند چون باتری اصلی لوگان 70 امپر هست نه 60 امپر که روی تندرهای ما میگذارند

Renault Logan
10-18-2010, 01:10 AM
سلام مسعود جان
ممنون از مطلب باطری ، مسعود جان املای صحیح باطری میباشد .;)
من همون ماه اول که ماشین رو خریدیم رفتم باطریشو با یک باطری 74 آمپر اتمی ساخت کره تعویض کردم .
نتایج حاصل از تعویض باطری :
1-سو سو نزدن لامپ های زمینه کامپیوتر سفری مخصوصا در شب .
2- افزایش سرع شیشه بالابر ها
3- افزایش قدرت پرتاب باد فن
4- زمانی که در شب همه مصرف کننده ها روشن هست ، موقع راهنما زدن ، نور چراغهای شب و ترمز در لحطه راهنما زدن ، کم و زیاد نمیشه .

منتها نکته عجیبی که وجود داره این هست که الان هنوز 2 سال نشده که باطری رو خریدم . دی ماه 2 سال میشه .
الان چند روز پیش باطری جواب کرد و ماشین استارت نمیخورد و چراغ abs و airbag با هم روشن مونده بود و خاموش نمیشد .
چراغ نشانگر باطری مشکی شده .(نیاز به شارژ دارد)
کابل باطری به باطری هم نداشتم مجبور شدم انصافا مجبور شدم واقعا کاریو که خیلی مخالفشم و اصلا تحمل دیدنشو ندارم انجام بدم و ماشین زبون بسته رو هل بدم اونم با فرمون بسیار سفت . بعد از روشن شدن تا 5 دقیقه افتضاح کار میکرد .دود میداد از اگزوز - ریپ میزد- موتور و دست دنده میلرزید (جیگرم کباب شد)
دست آخر هم بعد از 5 دقیقه که مرتب و میزون شد ، تا یکی دو دقیقه همینطور بخار و قطرات آب از اگزوز خارج میشد.
با نمایندگی که صحبت کردم گفت کاملا طبیعی هست . زمانی که باطری نیمه جون هست و موتور نصفه استارت میخوره و روشن نمیشه ، بنزین و گاز حاصل از احتراق ناقص لحظه ای ، که در محفظه سیلندر باقی میمونه ، کارکرد سنسورهارو موقتا مختل میکنه و این علائم رو بعد از روشن شدن از خودش نشون میده تا اینکه ecu همه رو باز سازی کنه .
الان بعد از 3 روز رانندگی حتی در شب ها فقط چراغ شب روشن میکنم - ظبط روشن نمیکنم - بوق نمیزنم و در مواقع ضرورت فقط مه شکن های جلو . با این مدارا کردن ها باز چراغ نشانگر سیاه هست و ماشین نسبتا با زور و مکث استارت میخوره .
آیا واقعا عمر یک باطری اتمی کره ای 21 ماه هست ؟:eek:
نمایندگی هم گفت اگه دینام مشکل داشته باشه چراغ باطری روشن میمونه و خاموش نمیشه ، در صورتی که برا ما خاموش میشه و نه روشن میمونه نه چشمک لحظه ای میزنه .

سید محمد زراره
10-18-2010, 09:00 AM
سلام مسعود جان
ممنون از مطلب باطری ، مسعود جان املای صحیح باطری میباشد .;)
من همون ماه اول که ماشین رو خریدیم رفتم باطریشو با یک باطری 74 آمپر اتمی ساخت کره تعویض کردم .
نتایج حاصل از تعویض باطری :
1-سو سو نزدن لامپ های زمینه کامپیوتر سفری مخصوصا در شب .
2- افزایش سرع شیشه بالابر ها
3- افزایش قدرت پرتاب باد فن
4- زمانی که در شب همه مصرف کننده ها روشن هست ، موقع راهنما زدن ، نور چراغهای شب و ترمز در لحطه راهنما زدن ، کم و زیاد نمیشه .

منتها نکته عجیبی که وجود داره این هست که الان هنوز 2 سال نشده که باطری رو خریدم . دی ماه 2 سال میشه .
الان چند روز پیش باطری جواب کرد و ماشین استارت نمیخورد و چراغ abs و airbag با هم روشن مونده بود و خاموش نمیشد .
چراغ نشانگر باطری مشکی شده .(نیاز به شارژ دارد)
کابل باطری به باطری هم نداشتم مجبور شدم انصافا مجبور شدم واقعا کاریو که خیلی مخالفشم و اصلا تحمل دیدنشو ندارم انجام بدم و ماشین زبون بسته رو هل بدم اونم با فرمون بسیار سفت . بعد از روشن شدن تا 5 دقیقه افتضاح کار میکرد .دود میداد از اگزوز - ریپ میزد- موتور و دست دنده میلرزید (جیگرم کباب شد)
دست آخر هم بعد از 5 دقیقه که مرتب و میزون شد ، تا یکی دو دقیقه همینطور بخار و قطرات آب از اگزوز خارج میشد.
با نمایندگی که صحبت کردم گفت کاملا طبیعی هست . زمانی که باطری نیمه جون هست و موتور نصفه استارت میخوره و روشن نمیشه ، بنزین و گاز حاصل از احتراق ناقص لحظه ای ، که در محفظه سیلندر باقی میمونه ، کارکرد سنسورهارو موقتا مختل میکنه و این علائم رو بعد از روشن شدن از خودش نشون میده تا اینکه ecu همه رو باز سازی کنه .
الان بعد از 3 روز رانندگی حتی در شب ها فقط چراغ شب روشن میکنم - ظبط روشن نمیکنم - بوق نمیزنم و در مواقع ضرورت فقط مه شکن های جلو . با این مدارا کردن ها باز چراغ نشانگر سیاه هست و ماشین نسبتا با زور و مکث استارت میخوره .
آیا واقعا عمر یک باطری اتمی کره ای 21 ماه هست ؟:eek:
نمایندگی هم گفت اگه دینام مشکل داشته باشه چراغ باطری روشن میمونه و خاموش نمیشه ، در صورتی که برا ما خاموش میشه و نه روشن میمونه نه چشمک لحظه ای میزنه .

دوست عزیز عمر باتری شاید خیلی بیشتر از این باشه ولی

مطمئنا حدود نصف عمرش رو توی مسیر از درب کارخونه در کره تا نصب شدن روی ماشین من و شما طی میکنه دیگه نفسی براش نمیمونه که بیشتر از این انرژی بده

Renault
10-18-2010, 09:31 AM
مسعود چندتا سوال؟
1. مارک و مدل خاصی هست که به لوگان بخوره و آمپرش 70 یا بالاتر باشه؟
2.با چه آمپری واسه ماشین مشکلی ایجاد نمیکنه؟
ممنون

امیر مسعود
10-18-2010, 12:28 PM
مسعود چندتا سوال؟
1. مارک و مدل خاصی هست که به لوگان بخوره و آمپرش 70 یا بالاتر باشه؟
2.با چه آمپری واسه ماشین مشکلی ایجاد نمیکنه؟
ممنون

نه مشکلی ایجاد نمیشه باطری های پوما گزینه خوبی هست فقط اینو توجه کنید که 80 امپر بیشتر جا نمیشه تو لوگان یعنی تا 80 امپر میتونید بندازید
دوستان یه نکته هم هنگام خرید باتری توجه کنید که تاریخ اون کی هست و تارخ گذشته نباشه معمولان عمر مفید یه باطری اتمی در شرایط عالی 2/5 تا 3 سال هست البته این در همه باطری ها یکسان نیست

ali
10-18-2010, 01:15 PM
دستت درد نکند مطالب مفیدی بود ;)

MAHDI-TONDAR
10-18-2010, 02:04 PM
:dسلام مسعود جان
ممنون از مطلب باطری ، مسعود جان املای صحیح باطری میباشد .;)
من همون ماه اول که ماشین رو خریدیم رفتم باطریشو با یک باطری 74 آمپر اتمی ساخت کره تعویض کردم .
نتایج حاصل از تعویض باطری :
1-سو سو نزدن لامپ های زمینه کامپیوتر سفری مخصوصا در شب .
2- افزایش سرع شیشه بالابر ها
3- افزایش قدرت پرتاب باد فن
4- زمانی که در شب همه مصرف کننده ها روشن هست ، موقع راهنما زدن ، نور چراغهای شب و ترمز در لحطه راهنما زدن ، کم و زیاد نمیشه .

منتها نکته عجیبی که وجود داره این هست که الان هنوز 2 سال نشده که باطری رو خریدم . دی ماه 2 سال میشه .
الان چند روز پیش باطری جواب کرد و ماشین استارت نمیخورد و چراغ abs و airbag با هم روشن مونده بود و خاموش نمیشد .
چراغ نشانگر باطری مشکی شده .(نیاز به شارژ دارد)
کابل باطری به باطری هم نداشتم مجبور شدم انصافا مجبور شدم واقعا کاریو که خیلی مخالفشم و اصلا تحمل دیدنشو ندارم انجام بدم و ماشین زبون بسته رو هل بدم اونم با فرمون بسیار سفت . بعد از روشن شدن تا 5 دقیقه افتضاح کار میکرد .دود میداد از اگزوز - ریپ میزد- موتور و دست دنده میلرزید (جیگرم کباب شد)
دست آخر هم بعد از 5 دقیقه که مرتب و میزون شد ، تا یکی دو دقیقه همینطور بخار و قطرات آب از اگزوز خارج میشد.
با نمایندگی که صحبت کردم گفت کاملا طبیعی هست . زمانی که باطری نیمه جون هست و موتور نصفه استارت میخوره و روشن نمیشه ، بنزین و گاز حاصل از احتراق ناقص لحظه ای ، که در محفظه سیلندر باقی میمونه ، کارکرد سنسورهارو موقتا مختل میکنه و این علائم رو بعد از روشن شدن از خودش نشون میده تا اینکه ecu همه رو باز سازی کنه .
الان بعد از 3 روز رانندگی حتی در شب ها فقط چراغ شب روشن میکنم - ظبط روشن نمیکنم - بوق نمیزنم و در مواقع ضرورت فقط مه شکن های جلو . با این مدارا کردن ها باز چراغ نشانگر سیاه هست و ماشین نسبتا با زور و مکث استارت میخوره .
آیا واقعا عمر یک باطری اتمی کره ای 21 ماه هست ؟:eek:
نمایندگی هم گفت اگه دینام مشکل داشته باشه چراغ باطری روشن میمونه و خاموش نمیشه ، در صورتی که برا ما خاموش میشه و نه روشن میمونه نه چشمک لحظه ای میزنه .
سلام آقا علیرضا
مشتاق دیدار
نبینیم که مشکل باطری ماشین داری
با توجه به حساسیت شما تعجب میکنم چطور دلت اومد ماشین رو هل بدی
تامل میکردی یه کابل تهیه میکردی و با استفاده از کابل ماشین رو روشن میکردی خیلی بهتر بود .ولی با شناختی که از شما دارم ظاهراً دیگه مجبور بودی و چاره ای نداشتی
منم تعجب میکنم که چقدر زود ( زیر 2 سال ) باطری جواب کرد شاید هم بقول مسعود جان نصف عمرش را مسیر کره تا اینجا طی کرده باشه .;)
حالا چکار کردی ،باطری را عوض کردی ؟ یا فقط شارژ کردی ؟
کاری از دست ماهم بر میاد بفرمائید ، در خدمتم

mehran.shams
10-18-2010, 02:24 PM
سلام مسعود جان
ممنون از مطلب باطری ، مسعود جان املای صحیح باطری میباشد .;)
من همون ماه اول که ماشین رو خریدیم رفتم باطریشو با یک باطری 74 آمپر اتمی ساخت کره تعویض کردم .
نتایج حاصل از تعویض باطری :
1-سو سو نزدن لامپ های زمینه کامپیوتر سفری مخصوصا در شب .
2- افزایش سرع شیشه بالابر ها
3- افزایش قدرت پرتاب باد فن
4- زمانی که در شب همه مصرف کننده ها روشن هست ، موقع راهنما زدن ، نور چراغهای شب و ترمز در لحطه راهنما زدن ، کم و زیاد نمیشه .

منتها نکته عجیبی که وجود داره این هست که الان هنوز 2 سال نشده که باطری رو خریدم . دی ماه 2 سال میشه .
الان چند روز پیش باطری جواب کرد و ماشین استارت نمیخورد و چراغ abs و airbag با هم روشن مونده بود و خاموش نمیشد .
چراغ نشانگر باطری مشکی شده .(نیاز به شارژ دارد)
کابل باطری به باطری هم نداشتم مجبور شدم انصافا مجبور شدم واقعا کاریو که خیلی مخالفشم و اصلا تحمل دیدنشو ندارم انجام بدم و ماشین زبون بسته رو هل بدم اونم با فرمون بسیار سفت . بعد از روشن شدن تا 5 دقیقه افتضاح کار میکرد .دود میداد از اگزوز - ریپ میزد- موتور و دست دنده میلرزید (جیگرم کباب شد)
دست آخر هم بعد از 5 دقیقه که مرتب و میزون شد ، تا یکی دو دقیقه همینطور بخار و قطرات آب از اگزوز خارج میشد.
با نمایندگی که صحبت کردم گفت کاملا طبیعی هست . زمانی که باطری نیمه جون هست و موتور نصفه استارت میخوره و روشن نمیشه ، بنزین و گاز حاصل از احتراق ناقص لحظه ای ، که در محفظه سیلندر باقی میمونه ، کارکرد سنسورهارو موقتا مختل میکنه و این علائم رو بعد از روشن شدن از خودش نشون میده تا اینکه ecu همه رو باز سازی کنه .
الان بعد از 3 روز رانندگی حتی در شب ها فقط چراغ شب روشن میکنم - ظبط روشن نمیکنم - بوق نمیزنم و در مواقع ضرورت فقط مه شکن های جلو . با این مدارا کردن ها باز چراغ نشانگر سیاه هست و ماشین نسبتا با زور و مکث استارت میخوره .
آیا واقعا عمر یک باطری اتمی کره ای 21 ماه هست ؟:eek:
نمایندگی هم گفت اگه دینام مشکل داشته باشه چراغ باطری روشن میمونه و خاموش نمیشه ، در صورتی که برا ما خاموش میشه و نه روشن میمونه نه چشمک لحظه ای میزنه .

سلام مسعود جان با اجازه منم یه چیزی بگم :d ماشین من همون باطری خودش روشه و الان یه دوسال و خورده ای هست که ماشینو خریدیم ولی مشکلی پیش نیومده اینجوری که من استفاده میکنم اخه پخشش همیشه روشنه :d حتی وقتی ماشین خاموشه بیشتر وقتا هم به خاطره اینکه جایی که میرم تاریکه راهش مه شکنا روشنه ولی هنوز مشکلی پیش نیومده البته چند وقتی چراغ باطری سیاه شد ولی دوباره سبز شد خودش نمیدونم چرا باطری شما که کره ای هستش همچین شده :confused:
ممنونم :)

روابط عمومی آکو فروم
10-18-2010, 03:14 PM
قبل از ایجاد تاپیک جدید لطفا سرچ کنید و ببینید اون مطلب ایجاد شده قبلا یا نه
این مطالب با تاپیک اصلی ادغام شد

Renault Logan
10-18-2010, 03:44 PM
دوست عزیز عمر باتری شاید خیلی بیشتر از این باشه ولی

مطمئنا حدود نصف عمرش رو توی مسیر از درب کارخونه در کره تا نصب شدن روی ماشین من و شما طی میکنه دیگه نفسی براش نمیمونه که بیشتر از این انرژی بده

طبق معمول سید جان بد شانسیش نصیب ما شده .

:d
سلام آقا علیرضا
مشتاق دیدار
نبینیم که مشکل باطری ماشین داری
با توجه به حساسیت شما تعجب میکنم چطور دلت اومد ماشین رو هل بدی
تامل میکردی یه کابل تهیه میکردی و با استفاده از کابل ماشین رو روشن میکردی خیلی بهتر بود .ولی با شناختی که از شما دارم ظاهراً دیگه مجبور بودی و چاره ای نداشتی
منم تعجب میکنم که چقدر زود ( زیر 2 سال ) باطری جواب کرد شاید هم بقول مسعود جان نصف عمرش را مسیر کره تا اینجا طی کرده باشه .;)
حالا چکار کردی ،باطری را عوض کردی ؟ یا فقط شارژ کردی ؟
کاری از دست ماهم بر میاد بفرمائید ، در خدمتم

سلام و عرض ادب .
ممنون از لطف و محبت شما
عرض کردم که ناچار شدم . هیچ راهی برام نمونده بود . خیلی سعی کردم هل ندم ولی نشد .
خود ما هم متعجبیم ازین اتفاق.
همانطور که عرض کردم بازم بد شانسیش نصیب ما شده
البته الان از دیشب تا حالا خود به خود چراغ سبز شارژ باطری روشن شده :eek::eek:
ولی باز از هر 5 تا استارت ، 2 تاش با زور هست .
فصل سرما هم که نزدیکه . میترسم فردا پس فردا یه وقت تو مسافرتی یا تهران که زیاد میریم مارو قال بگذاره . ضمن اینکه به استارت و سیستم برق ماشین فشار وارد میشه .
حالا قراره باطری رو ببرم باطری سازی یک 24 ساعت زیر شارژ و شوک قرارش بده ببینیم تنیجه چی میشه . اگه سکته رو ردکرد که هیچی اگه هم سکته ناقصش به کامل تبدیل شد که باید باطری بخرم .
دوستان کسی تجربه خوب از مارک و برند خاصی ندارند ؟
از دلکور و آلفالاین زیاد تعریف شنیدم مخصوصا دلکور .

امیر مسعود
10-18-2010, 05:04 PM
طبق معمول سید جان بد شانسیش نصیب ما شده .سلام و عرض ادب .
ممنون از لطف و محبت شما
عرض کردم که ناچار شدم . هیچ راهی برام نمونده بود . خیلی سعی کردم هل ندم ولی نشد .
خود ما هم متعجبیم ازین اتفاق.
همانطور که عرض کردم بازم بد شانسیش نصیب ما شده
البته الان از دیشب تا حالا خود به خود چراغ سبز شارژ باطری روشن شده :eek::eek:
ولی باز از هر 5 تا استارت ، 2 تاش با زور هست .
فصل سرما هم که نزدیکه . میترسم فردا پس فردا یه وقت تو مسافرتی یا تهران که زیاد میریم مارو قال بگذاره . ضمن اینکه به استارت و سیستم برق ماشین فشار وارد میشه .
حالا قراره باطری رو ببرم باطری سازی یک 24 ساعت زیر شارژ و شوک قرارش بده ببینیم تنیجه چی میشه . اگه سکته رو ردکرد که هیچی اگه هم سکته ناقصش به کامل تبدیل شد که باید باطری بخرم .
دوستان کسی تجربه خوب از مارک و برند خاصی ندارند ؟
از دلکور و آلفالاین زیاد تعریف شنیدم مخصوصا دلکور .

علی جان به نظر من خودت رو عذاب نده برو یه باطری بگیر باطری که 24 ساعت زیر شارج بمونه و شوک بهش بدی باطری بشو نیست برای شما من به شما باطری پوما رو پیشنهاد میدم 70 امپر یا 80 اینطوری که میگی خدایی نکرده ماشینت اسیب میبینه ها سریع برو عوض کن;)
:cool:

Renault Logan
10-18-2010, 05:33 PM
علی جان به نظر من خودت رو عذاب نده برو یه باطری بگیر باطری که 24 ساعت زیر شارج بمونه و شوک بهش بدی باطری بشو نیست برای شما من به شما باطری پوما رو پیشنهاد میدم 70 امپر یا 80 اینطوری که میگی خدایی نکرده ماشینت اسیب میبینه ها سریع برو عوض کن;)
:cool:

سلام مسعود جان
ممنون از راهنماییت ولی اینجاها سمت ما و کلا فکر کنم مازندران اصلا این مارکی که شما گفتی گیر نمیاد .
مارک های دیگه اگه باز سراغ داری بی زحمت اعلام کن تا ببینیم چی میشه .
نکته ای که منو متعجب کرده این هست که بعد از 3 روز سیاه بودن نشانگر باطری (یعنی نیاز به شارژ دارد) امروز نشانگر سبز شده یعنی شارژ فول .
برای همین دو دل هستم برای خرید باطری .

MAHDI-TONDAR
03-07-2011, 02:16 PM
راهنماي جامع خريد باطري براي خودرو!

ميخوام يه توضيحي راجع به انواع باطري بدم براي دوستاني كه ميخوان باطري ماشين رو عوض كنن و اصلا سر رشته ندارن:
اول بگم بحث متريال باطريها خيلي مفصل هست مثلا هيبريد-هيبريد يا كلسيم-هيبريد يا كلسيم - كلسيم... و يا نوع تكنولوژي مثلا ستوني يا استوانه اي ... كه ان شاالله صحبت خواهيم كرد.
اينجا من ميخوام در مورد چيزايي كه بايد بدونيد براي خريد باطري توضيح بدم:
ممكن خود باطري ساز ها هم اين اطلاعات رو نداشته باشن پس اگه رفتيد بخريد يهو اين كلمات قلمبه رو بهشون نگيد بلكه از توضيحات استفاده كنيد:

مهمترين و اصلي ترين جز تشكيل دهنده باطري سرب هست و قيمت باطري 100% وابسته به اون هستش باطريها ميتونن :
1- درجه يك _(ساخته شده از مواد اوليه نو و جديد)
2- بازيافتي (ساخته شده از مواد اوليه بازيافتي از باطريهاي معيوب)
باشن
خوب اون از نظر كيفيت حالا از نظر تكنولوژي
انواع باطريهاي موجود در بازار:
1- باطري محتاج به مراقبت
2- باطري با مراقبت محدود
3- باطري بدون نياز به نگداري

باطري محتاج به نگهداري به دو قسمت تقسيم ميشن:
1- DRY CHARGE
2- WET CHARGE
باطريهاي داراي سارژ بسته به تكنولوژي به دو دسته تقسيم ميشن:
يه دسته با ريختن آب اسيد آماده استفاده ميشن و دسته دوم كه بعد از ريختن آب اسيد نياز به شارژ دارن و بعد ميشه ازش استفاده كرد كه تقريبا داره منقرض ميشه

باطريهاي وت شارژ باطريهايي هستند كه خودشون اسيد دارن و از قبل شارژ شدن و آماده استفاده هستند.

به هر حال تمام باطريهاي محتاج به مراقبت را بايد دائما كنترل كرد كه آب باطريشون ميزان باشه. اين باطريها بدرد ماشينهاي قديمي ميخوره كه به ديناشون اعتمادي نيست(يواش يواش متوجه ميشيد چرا)
الان اين باطريها با قيمت مناسب تو بازار هست ولي بايد توجه داشت اونايي كه قيمتشون زيادي پايين هست حتما بازيافتي هست .
اين باطريها رو اگه خوب نگهداري كنين ممكن هست از 6 ماه تا 2 سال كار كنن البته بسته به نوع استفاده و كيفيت
باطري با مراقبت محدود
اين نوع باطري ها معروف به MF (maintenance free) هستند كه در بازار به اونها پلاك دار هم ميگن .
مشخصه اصلي اين باطريها داشتن پيچهاي تخت يعني هم سطح خود باطري هست كه براي باز كردنش بايد از پيچ گوشتي استفاده كرد هستش.
اين باطريها با تكنولوژي كلسيم – كلسيم ساخته ميشن .
باطري هاي MF بهترين گزينه براي مناطق گرم سير هستند . چون در مناطق گرمسير بدليل گرماي زياد و كاركرد ماشين ممكن مقداري از آب باطري تبخير بشه !در اينصورت ميشه براحتي اب باطري بهش اضافه كرد.
در مجموع ميشه گفت تركيبي از تكنولوژي جديد با امكانات قديمي هستش.
باطري بدون مراقبت
اين نوع باطريها معروف به سيلد و يا اتمي هستند كه نام تجاريشون
SMF (Sealed maintenance free) هستش . و همونطور كه از اسمشون پيداست باطريهاي پلمب شده هستند به اين معني كه نميشه به اونها آب باطري اضافه كن .
اين باطرها از تكنولوژي كلسيم – كلسيم يا كلسيم – سيلور و ... استفاده ميكنن.
بعضي از اين باطريها تا 7 سال هم كارايي دارند.
اين باطريها براي مناطق گرمسير پيشتهاد نميشه .
توجه داشته باشيد كه مشخصه اصلي اين باطريها نداشتن پيچ براي اضافه كردن اسيد هست. پس هيچوقت گول اسمش رو نخوريد مثلا باطري اتميك كه تلويزيون تبليغ ميكنه يه سو استفاده تجاري هست چون اين باطري ها از سري DRY or WET هستند و نياز به مراقبت 100% دارند
معرفي باطريهاي موجود در بازار ايران:
باطريهاي ساخت داخل

1- باطري نيرو با برند هاي نيرو – نور- صبا باطري
2- باطري برنا با برندهاي برنا – رويال
3- اتميك با برندهاي اتميك و اربيتال
4 – آرتا
5- ولتا
6- آميكو
.......
بهترين باطريهاي ايراني الان ميشه گفت كه برنا باطري و صبا باطري هستند كه از تكنولوژي خارجي بهره ميگرند و خدمات قابل قبولي دارند. بقيشون زياد تعريف ندارن همونطور كه گفتم گول اسم رو نخورين مثلا باطري رويال كه ساخت برنا هست به عنوان خارجي بهتون نندازن.
باطريهاي خارجي:
باطريهاي خارجي رو به چنددسته ميشه تقسم كرد:
1- باطريهاي ساخت آسيا
بهترين نوع باطريهاي آسيايي كه ميشه گفت به صرفه ترين و بهترين هستند در بازار ايران ساخت كره جنوبي هستند:
باطريهاي كره كه همشون از نوع SMF رو بر اساس سازنده هاش دسته بندي ميكنيم :


شركت Yauasa & Global
يك شركت آمريكايي –كره اي با كيفيت خوب و قيمت بالا(نسبت به محصولات هم رديف) داري سه برند در بازار ايران
1- GLOBAL
2- ROCKET
3- NOVA
البته اين شركتها برندهاي ديگر هم دارند كه در ايران نيست.

شركت DELKOR
يك شركت كره اي (ميگن كه كره اي – آمريكايي ولي خيلي بعيده) با كيفيت خوب و قيمت بالا (قيمت در محدوده كيفيت نيست) داراي سه برند در بازار ايران:
1- DELKOR
2- CENE
3- PUMA


شركت ATLASBX
يك شركت كره اي با كيفيت خوب و قيمت مناسب داراي سه برند در ايران:
1- HANKOOK
2- JAGUARE
3- TIGER

كلا باطريهاي كره بهترين گزينه در بازار ايران هستش اين باطريها تا 3 سال هم كارايي دارند.
ميشه گفت كه صنعت باطري جزو تنها صنعتهايي هست كه چينها نتونستن روش دست بذارن .


باطريها 3k و GS هم به ترتيب ساخت تايلند و اندوزي(تحت ليسانس ژاپن جز بهترين باطرهاي اسيدي دنيا) باطريهاي اسيدي موجود دربازار هستند.
باطريهاي اروپايي
فعلا درحال حاظر دو باطري اروپايي در بازار ايران موجود هستش:

1- DELPHI
اين باطري در اصل انگليسي هست ولي در فرانسه و تركه هم كارخونه داره . تو ايران هم از همه نوعش هست.
اين باطري تا 4-5 سال هم كار ميكنه.

2- VARTA
اين باطري در اصل آلماني هستش ولي در چين هم توليد ميشه . از نظر كيفيت در سطح A جهاني قرار داره
اين باطري هم در صورت اصل بودن 4-5 سال كار ميكه.

كلا اختلاف قيمت باطرهاي اروپايي با كره اي خيلي زياد مثلا تا 50% هم اختلاف دارن.
اين باطريها براي ماشنهاي اروپايي مثل زانتيا يا ماشنهاي كلاس A مثل تويوتا پيشنهاد ميشه!
باطريهاي آمريكايي
اين باطريها در ايران نيستند و در موردش بحث نميكنيم ولي به عنوان مثال ميشه از OPTIMA نام برد كه از تكنولوژي ساخت حلقوي استفاده ميكنه و ميشه گفت جزو گرونترين باطريهاي دنيا هستش. كه اجازه وزودش به ايران رو نميدن در ضمن اگرم بدن نميشه خريدش.باطريهاي متفرقه
يه سري باطري هم در بازار هستش كه به اسم مثلا اروپايي – ژاپني و كره اي ميفروشن كه 100% خالي بندي هستش مثلا:
باطري FUJIKA كه به اسم ژاپني ميفروشن
باطري SAIL كه چيني هست و به اسم آلمان ميفروشن

MAHDI-TONDAR
12-05-2011, 03:07 AM
دنياي‌خودروـ يكي از مهمترين اجزاي يك خودرو باتري آن است. هر خودرويي براي روشن‌شدن احتياج به يك منبع نيرو دارد. در گذشته اين منبع نيرو به صورت دستي تامين مي‌شد. يعني فرد توسط يك هندل دستي موتور را مي‌چرخاند، سپس موتور خودرو روشن مي‌شد.
از سال 1920، استارت‌هاي الكتريكي جاي هندل‌هاي دستي را گرفتند، اما استارت الكتريكي در زماني كه خودرو خاموش است، نيروي لازم را از كجا مي‌تواند بگيرد؟ چراغ‌‌ها و ساير مصرف‌كننده‌ها چون شيشه‌گرم‌كن، شيشه بالابر، بوق، راديوپخش و ... نيز زماني كه خودرو خاموش است، نيروي موردنياز خود را از كجا مي‌گيرند؟
باتري، وسيله‌اي است براي ذخيره انرژي الكتريكي كه در تمامي خودروهاي احتراق داخلي وجود دارد. اين منبع انرژي زماني كه خودرو خاموش است، انرژي موردنياز سيستم‌هاي مختلف خودرو را تامين مي‌كند. انرژي كه استارت خودرو نياز دارد تا موتور را بچرخاند و آن را روشن كند، مقدار نسبتاً زيادي است كه از باتري تامين مي‌شود. می خواهیم باتري را معرفي جزئي بكنيم و اجزاي آن را شرح دهيم.
باتري يك مكعب مستطيل است كه ديواره‌هاي پلاستيكي دارد. همچنين درپوش‌هاي كوچكي دارد كه براي ريختن آب مقطر يا اسيدسولفوريك استفاده مي‌شوند. اما مهمترين شاخص‌هاي يك باتري دو قطب مثبت و منفي آن هستند. عده‌اي مي‌پرسند كه اين دو قطب را چگونه بايد تشخيص داد. براي تشخيص قطب‌هاي مثبت و منفي را‌ه‌هاي زيادي وجود دارد. در مرحله اول قطر قطب مثبت بيشتر است، يعني قطب مثبت كلفت‌تر و قطورتر است. اما قطب منفي نسبت به قطب مثبت قطر كمتري دارد. قطر مثبت با رنگ قرمز و قطر منفي با رنگ سياه نشان داده مي‌شود.
بيشتر باتري‌ها كنار هر قطب علامت آن را نوشته‌اند. يعني در كنار قطب مثبت علامت (+) و در كنار قطب منفي علامت (-) حك شده است. دانستن قطب‌هاي باتري بسيار مفيد است. بسياري مواقع پيش آمده است كه باتري به هر دليلي بدون شارژ شده است. در نتيجه نياز به باتري به باتري‌كردن پيش آمده است. دراين حالت بايد حتماً قطب‌هاي باتري را بدانيد تا بتوانيد كابل‌ها را درست وصل كنيد. حال اگر از اين مسائل بگذريم بايد بدانيم كه يك باتري چگونه كار مي‌كند؟ درون باتري صفحات سربي (PB) وجود دارد كه به صورت مثبت و منفي بارگذاري شده‌اند. اين صفحات با عايق‌شان كه صفحاتي جداكننده هستند پيل‌هاي دو ولتي را تشكيل مي‌دهد. اين صفحات سربي بارگذاري شده با الكتروليت درون باتري واكنش انجام داده و انرژي شيميايي توليد مي‌كنند. الكتروليت مايع درون باتري است كه از آب و اسيد تشكيل شده است. اين مايع‌ هادي بوده و از دوسوم آب مقطر و يك سوم اسيد سولفوريك تشكيل شده است. واكنش صفحات مثبت و منفي باتري با الكتروليت، انرژي شيميايي توليد كرده و از طريق برقراري مداري بين ترمينال‌هاي مثبت و منفي، الكتريسيته توليد مي‌شود. الكتروليت باتري نقش بسيار مهمي بر عهده دارد كه مي‌تواند در كاركرد باتري بسيار موثر باشد. گفتيم كه اين الكتروليت از دوسوم آب و يك‌سوم اسيدسولفوريك تشكيل شده است. اما براي تشخيص اين نسبت بايد از وسيله‌اي به نام هيدرومتر استفاده شود. هيدرومتر مي‌تواند به راحتي نسبت الكتروليت را تشخيص دهد. در صورت رقيق‌بودن كمي آب اسيد اضافه (اين حالت تقريباً پيش نمي‌آيد) و در صورت غليظ‌بودن از آب مقطر استفاده مي‌شود.
زماني كه صفحات سربي با الكتروليت واكنش نشان مي‌دهند، سولفاته شده و به تدريج كارايي خود را از دست مي‌دهند. وقتي باتري خالي مي‌شود، روي صفحات را سولفات تقريباً گرفته است. در اين حالت صفحات ناتوان بوده و نمي‌توانند انرژي شيميايي توليد كنند.
زماني كه دينام یا مولد جريان توليد كرده و آن را از طريق عكس مسير جريان باتري به درون آن مي‌فرستد باتري را شارژ مي‌كند. سولفات صفحات در محلول حل مي‌شود. در اثر گذشت زمان مقداري از اين سولفات روي صفحات باقي مانده و توانايي باتري را كاهش مي‌دهند. همچنين اگر باتري چند بار به صورت مداوم خالي شود و چند روز به همين حالت بماند، يا به دفعات مكرر توانايي خود را از دست داده ، بايد تعويض شوند. در اين حالت باتري ديگر توانايي جذب شارژ را نداشته و نمي‌تواند شارژ ‌شود. عمر متوسط باتري بين 3 تا 5 سال است. اين در صورتي است كه در بهترين شرايط نگهداري باشد. البته در شرايط آب و هوايي خيلي گرم اين مقدار به 2 تا 3 سال مي‌رسد. اگر باتري درست شارژ نشود يا سطح آب مقطر آن در اثر تبخير كم شود و يا بيش از حد زير شارژ قرار بگيرد عمر باتري كوتاه‌تر نيز مي‌شود. توصيه مي‌كنيم در هواي گرم سطح آب باتري را به صورت مداوم چك كنيد. اگر چكاپ خودرو مي‌بريد حتماً باتري را نيز چك كنيد. بعضي موارد است كه حتماً با دستگاه مخصوص چك شده و كنترل شود. در صورت عدم توجه بعد از مدتي بايد باتري را عوض كرده و هزينه نسبتاً زيادي بابت آن بپردازيد. پس پيشگيري عاقلانه‌تر از هزينه زياد است.

MAHDI-TONDAR
12-05-2011, 07:05 PM
شايد سوالم مربوط به اينجا نباشه ولي تو پستاي قبل ديدم كه دوستان ميگن چرا ماشينو هل دادي و اين حرفا.كنجكاو شدم بدونم مگه هل دادن چه ضرري به ماشين ميرسونه؟ممنون ميشم يه توضيح كامل بدين

سلام آقا دانيال
جسارتاً جاي مناسبي رو براي طرح اين سئوال خود انتخاب ننموده ايد .
سئوال شما رو در تاپيك زير جواب دادم .
http://acoforum.org/showthread.php?t=120&page=369

سالار
04-11-2012, 09:34 AM
سلام بر دوستان عزيز

ببخشين اين سوالم ممكنه پيش پاافتاده باشه ولي به بزرگواري خودتون ببخشين و راهنماييم كنين.
توي خيلي از خودروهايي كه من ميشناسم جدا كردن اتصال كابل از سر باطري در مواقع اضطراري ( مانند خداي ناكرده اتش گرفتن ماشين ) براي قطع برق خيلي راحته و كافيه كه اتصال سر باطري رو با فشار بيرون بيارين. اما تو ال 90 مي بينم كه اتصال كابل به سر باطري با پيچ و مهره انجام شده. اگر يبار اتفاقي بيافته تا آدم بخواد دنبال آچار بگرده كه اون پيچ رو باز كنه و ... كه ماشين فاتحه اش خوندس. خواستم ببينم آيا واقعا اين تصور من درسته و اين بعنوان ي ضعف ال نود محسوب ميشه يا راه ديگه اي براي قطع برق خودرو وجود داره كه من ازش بي اطلاع هستم. ممنون ميشم راهنمايي كنين.

MATIN
06-23-2012, 10:27 PM
راهکارهایی برای مراقبت از باتری ‌اتومبیل‌ها

دنیای‌خودرو- مهندس بابک نیکوفر:
هر چند اختراع باتری‌هایی مشابه آنچه امروزه به عنوان باتری‌های تر در ‌اتومبیل‌ها به کار می‌بریم، به اواسط قرن نوزدهم میلادی باز‌می‌گردد، اما در این مدت اصول کاری این باتری‌ها تغییری نکرده است. در کنار این باتری‌ها، استفاده از باتری‌هایی موسوم به باتری خشک نیز در چند سال اخیر در خودرو‌ها رواج پیدا کرده است. این باتری‌ها نیز هر چند از اصول کلی کارکرد باتری‌های تر پیروی می‌کنند اما با تغییراتی در ساختار آن‌ها، نیاز به مراقبت‌های معمول در این باتری‌ها به حداقل رسیده است. در این مقاله در ابتدا مروری کوتاه بر ساختار باتری خواهیم داشت و در ادامه روش‌های موثر مراقبت از باتری را مرور می‌کنیم. فقط به خاطر داشته باشید در این مقاله از اصطلاح عمومی باتری تر و خشک استفاده شده است.
باتری‌ها مولد‌هایی هستند که انرژی شیمیایی را تبدیل به انرژی الکتریکی می‌کنند. باتری اتومبیل نوعی باتری قابل شارژ است که تامین‌کننده انرژی الکتریکی خودرو است. باتری خودرو اغلب از نوع اسیدی است که از شش سلول گالوانیکی که 12 ولت انرژی تولید می‌کند، تشکیل شده است. هر سلول 2.1 ولت تولید می‌کند که منجر به ایجاد توان 12.6 ولتی باتری در ماکسیمم زمان شارژ آن است. خودروهای سنگین مانند کامیون‌ها به دلیل اینکه از موتور دیزلی بهره می‌برند از 2 باتری که به طور سری به هم وصل هستند برای ایجاد سیستم 24 ولتی بهره می‌برند.

ساختار باتری
باتری‌هایی که در اصطلاح به آن‌ها باتری‌های تر گفته می‌شود از اجزای زیر ساخته شده‌اند:
پوسته
جعبه‌ای که تمام اجزای باتری را در خود جای داده است و جنس آن از نوع خاصی از پلاستیک است که مانع از نشتی محلول درون آن می‌شود.
درپوش
درپوش صفحه‌ای از جنس پلاستیک مقاوم است که روی پوسته قرار می‌گیرد و بر روی آن سوراخ‌هایی برای قرار گرفتن پایه‌ها و ... تعبیه شده است.
صفحه
در درون باتری دو نوع صفحه موجود است‌، صفحه قطب مثبت از جنس سرب دی‌اکسید و صفحات منفی از جنس سرب می‌باشد.
جداکننده
صفحات عایقی که بین پلیت‌های مثبت و منفی قرار می‌گیرد.
سلول
مجموعه‌ای از صفحات مثبت و منفی به همراه جدا‌کننده را یک سلول می‌نامند.
قطب‌های باتری
پایه‌های قطب مثبت و منفی که کابل به روی آنها متصل می‌شوند.
الکترولیت
محلولی که از 35‌درصد اسید سولفوریک و 65‌درصد آب تشکیل شده است. همان‌گونه که در ادامه خواهیم دید در باتری‌های خشک، این به شکل مایع نیست تا باتری نیاز به نگهداری کمتری داشته باشد.

ساختمان و نحوه کار باتری
باتری از یک جعبه (‌عموماً مستطیل‌شکل) که در مقابل اسید و واکنش‌های شیمیایی اسیدی و بازی مقاوم است تشکیل شده است‌. باتری‌های اسیدی از صفحه‌های سربی و نیز صفحه‌های سربی دی‌اکسید تشکیل شده‌اند. این صفحه‌ها در محلول الکترولیتی قرار می‌گیرند. این تشکیلات منجر به یک سری واکنش‌های شیمیایی شده که در نتیجه آن الکترون‌ها آزاد می‌شوند و از طریق محلول الکترولیت میان دو صفحه موجود در باتری حرکت می‌کنند. این موضوع باعث ایجاد جریان الکتریکی می‌شود چرا که جریان الکتریسیته در حقیقت چیزی جز حرکت الکترون‌ها در طول سیم نیست. زمانی که باتری دشارژ می‌شود، اسید موجود در الکترولیت با مواد موجود در صفحات واکنش شیمیایی انجام می‌دهد و سطح آنها را سولفاته می‌کند. زمانی که باتری دوباره شارژ می‌شود، واکنش شیمیایی اشاره شده به طور بر‌عکس عمل می‌کند، سولفات به اسید‌هادی تبدیل می‌شود. این واکنش‌ها به طور متناوب تکرار می‌شود تا انرژی الکتریکی مورد نیاز خودرو توسط باتری تامین ‌شود.

نکات تاثیرگزار روی شارژ باتری
به طور کلی چهار عامل زیر بر روی زمان شارژ باتری موثر هستند:
دما
با کاهش دما‌، الکترولیت در برابر شارژ مقاومت می‌کند. باتری‌های سرد در مقایسه با باتری‌هایی که در محیط‌های گرم هستند‌، زمان بیشتری برای شارژ نیاز دارند.
مقطع صفحه
صفحات کوچک‌تر سریع‌تر از صفحات بزرگتر شارژ می‌شوند.
خلوص
کثیفی و هر نوع ناخالصی در محلول الکترولیتی منجر به افزایش مشکلات شارژ می‌شود.
گاززدگی
حباب‌های اکسیژن و نیتروژن که در طول فرآیند شارژ ایجاد می‌شوند. با خروج این حباب‌ها، مواد فعال در واکنش‌های شیمیایی نیز از بین می‌روند که خود منجر به کاهش راندمان شارژ شدن می‌گردد.
انواع باتری:
باتری‌های اسید- سربی با توجه به نوع کاربرد آنها از نظر ساختمان متفاوت هستند. باتری‌های از نوع Flooded Cell حاوی الکترولیت مایع است. این نوع باتری ارزان‌تر، دوام بالایی نیز دارد ولی نیازمند مراقبت بیشتری هستند و امکان نشت کردن آنها وجود دارد.
نوع دیگر باتری‌ها Sealed نام دارد که در میان تعمیرکاران به باتری‌های خشک معروف هستند هر چند در حقیقت این اصطلاح چندان صحیح نیست. این باتری‌ها که قیمت بیشتری در مقایسه با باتری‌های با الکترولیت مایع دارند (قیمت این باتری‌ها در حدود دو برابر باتری‌های معمولی است). این باتری‌ها بدون مراقبت نیز نامیده می‌شوند چرا که نیازی به چک کردن سطح الکترولیت آن نیست. (در شماره آینده ساختار این باتری‌ها را مرور می‌کنیم)

راه‌هایی جهت نگهداری باتری خودرو
ضعف باتری خودرو، در زمان استارت می‌تواند یک دردسر کامل برای راننده باشد. توان پایین باتری باعث می‌شود قدرت استارت برای چرخاندن میل‌لنگ کافی نباشد و به همین دلیل خودرو به سختی روشن می‌شود و البته در شرایط بدتر، در یک صبح سرد زمستانی کلاً راننده را نا‌امید می‌کند. در ادامه راهکارهایی جهت افزایش عمر باتری خودرو پیشنهاد شده است. البته پیش از هر اقدامی پس از خرید باتری نو از فروشنده باتری بخواهید دینام خودرو را کنترل کند تا مطمئن شوید دینام می‌تواند جریان برق لازم را برای شارژ باتری فراهم کند.
بخشی از این توصیه‌ها مناسب خودروهایی است که از باتری‌های تر استفاده می‌کنند چرا که باتری‌های خشک نیازی به کنترل سطح الکترولیت ندارند اما برخی دیگر از نکات زیر جنبه عمومی دارند.
1-‌ پارک خودرو در محیط‌های مسقف‌: محیط‌های مسقف موجب گرم ماندن خودرو شما در زمستان می‌شوند. در یک محیط گرم واکنش‌های داخلی باتری بهتر انجام می‌شود.
2-‌‌ تمیز نگهداشتن باتری: بست‌ها را باز کرده و هر‌گونه گریس و کثیفی و اثرات اکسیداسیون را پاک کنید. اتصالات کثیف موجب کاهش شارژ باتری می‌شود.
3-‌ باتری خود را عایق کنید: اگر به پارکینگ مسقف دسترسی ندارید حداقل باتری خود را عایق کنید‌ .
4-‌ اضافه کردن آب مقطر: برای بالا بردن عمر باتری سطح آب الکترولیت‌ درون باتری را چک کنید و در صورت نیاز حتماً از آب مقطر استفاده کنید. مقدار این آب مقطر اضافه شده باید در حدی باشد که کاملاً روی سطح صفحات داخلی باتری را بگیرد. در نظر داشته باشید در حالت عادی به هیچ عنوان لزومی به افزودن اسید به باتری نیست چرا که اسید بر‌خلاف آب مقطر تقریباً تبخیر نمی‌شود و میزان آن در باتری ثابت است. البته هر چند وقت یک بار باید از برق‌کار بخواهید میزان اسید باتری را با ابزار مخصوصی که در اختیار دارد کنترل کند.
5-‌ محکم بودن باتری: همواره از محکم بودن بست‌های نگهدارنده باتری اطمینان کسب کنید چرا که تکان‌های شدید باعث حرکت باتری و در نتیجه موجب بیرون ریختن اسید شده و این اسید موجب از بین رفتن بدنه و موتور می‌شود.
6-‌ استفاده از جوش شیرین: برای تمیز کردن مواد زاید روی نقاط اتصال باتری از محلول زیر استفاده کنید: ابتدا در یک ظرف 3 قاشق جوش شیرین را در مقداری آب گرم حل کنید سپس به کمک یک مسواک نقاط اتصال را با این محلول بسایید بعد از چند دقیقه آن را با یک حوله تمیز خشک کنید.
7-‌ باتری 12 ولتی استاندارد‌، شش سلول را در خود نگه می‌دارد (‌هر سلول حدود دو ولت از 12 ولت خروجی را تولید می‌کند). هر سلول حاوی محلول یونیده‌ای است که الکترولیت نام دارد.‌ در باتری‌های خودرو این محلول شامل اسید سولفوریک و آب است. این الکترولیت با خوردن استارت خودرو پس از انجام واکنش‌های شیمیایی‌، الکتریسیته را تولید می‌کند. بنابر‌این سطح الکترولیت هر سلول را دو تا چهار ماه چک کنید‌. هیچ‌گاه نگذارید که سطح الکترولیت به انتهای محفظه باتری نزدیک گردد‌. در صورت نیاز حتماً از آب مقطر استفاده کنید و به هیچ‌وجه از آب معمولی استفاده نکنید چرا که باعث خوردگی اتصالات می‌گردد.
8-‌ هیچ‌گاه سلول‌ها را تا انتها با آب باتری پر نکنید. درست تا زیر درپوش بالای سلول‌، آب را بریزید.
9-‌ اگر می‌خواهید به مدت بیش از دو هفته خودرو خود را روشن نکنید. برای جلوگیری از کاهش تدریجی شارژ باتری‌، کابل مربوط به پایه قطب منفی را جدا کنید به طوری که هیچ اتصالی نداشته باشد.
10-‌ هنگامی که خودرو کار می‌کند دینام، باتری را شارژ می‌کند. حداقل مدت زمان لازم برای شارژ کامل باتری 20 دقیقه است بنابر‌این از سفرهای کوتاه مدت خودداری کنید چرا که بالا رفتن تعداد دفعات استارت خوردن اگر همراه با زمان‌های استفاده کوتاه باشد سبب می‌شود که شارژ باتری شما به حداقل مقدار استاندارد برسد‌. در دراز‌مدت این شارژ و دشارژ شدن‌های غیر‌استاندارد منجر به کاهش عمر باتری شما می‌شود.
11-‌ رانندگی با سرعت ثابت (مانند زمانی که در اتوبان می‌رانید) به جای رانندگی که همراه با ایست و حرکت‌های مکرر (‌مانند زمانی که در یک ترافیک سنگین گیر افتاده‌اید)‌، این شانس را به دینام می‌دهد تا باتری را بیشتر شارژ کند.
12-‌ در مواقعی که به تجهیزاتی مانند رادیو‌، کولر و ... نیاز ندارید آن را خاموش کنید.
13-‌ در صورت امکان روز‌ها رانندگی کنید چرا که روشن بودن چراغ‌های جلو‌، انرژی بسیار زیادی از باتری مصرف می‌کند.
14-‌ همواره از محکم بسته شدن کابل روی پایه اطمینان کسب کنید چرا که شل بودن باعث کاهش ارتباط و گاهی عدم ارتباط می‌گردد در نتیجه الکتریسیته به طور مناسب منتقل نمی‌شود.
15-‌ هر‌گاه با مشکلات مرتبط با باتری روبه‌رو شدید سریعاً به فکر تعویض آن نباشید مخصوصاً زمانی که مدت زمان کوتاهی است که از آن استفاده می‌کنید، این احتمال وجود دارد که باتری به طور مناسب شارز نمی‌شود که علت اصلی آن کارکرد نا‌مناسب دینام است.
16-‌ همیشه بعد از اینکه کابل را روی پایه قطب‌ها بستید‌، روی آن گریس‌نسوز بمالید تا مانع از خوردگی و نیز زنگ زدن شود.

MATIN
06-23-2012, 10:39 PM
مزایا و معایب باتری‌های خشک

دنیای‌خودرو- مهندس بابک نیکوفر:
در شماره گذشته به باتری اتومبیل پرداختیم و شرایط نگهداری از باتری‌های اتومبیل را برای افزایش طول آن‌ها مرور کردیم. بیشتر مواردی که در شماره گذشته اشاره شد در مورد باتری‌هایی بود که از الکترولیت مایع استفاده می‌کنند و اصطلاحا به آن‌ها باتری «تر» گفته می‌شود کاربرد دارد. در مقابل این باتری‌ها، باتری‌های دیگری نیز در خودرو‌ها به کار گرفته می‌شوند که نیازی به نگهداری ندارند و می‌توانند بدون بروز مشکل خاصی، برای مدت معین در خودرو به کار گرفته شوند. این باتری‌ها که در اصطلاح باتری «خشک» نامیده می‌شوند هر چند اصول کاری یکسانی با باتری‌های معمولی خودرو دارند اما شرکت‌های تولید‌کننده با اعمال تغییراتی توانسته‌اند نیاز به کنترل و مراقبت از آن‌ها را به حداقل برسانند. همان‌گونه که هفته گذشته وعده داده بودیم در این شماره به ساختار و طرز عملکرد این باتری‌ها خواهیم پرداخت.
باتری‌هایی با الکترولیت مایع سال‌ها وظیفه تامین برق مورد نیاز خودرو‌ها را بر عهده داشتند و در تمام این مدت نیز به خوبی از پس وظیفه خود بر آمدند. این باتری‌ها با وجود توان مناسب یک مشکل ذاتی بزرگ داشتند و آن وجود الکترولیت مایع در آن‌ها بود. این الکترولیت مایع وظیفه انتقال الکترون‌ها را میان صفحات داخلی باتری بر عهده دارد و همان‌گونه که پیش از این دیدیم ترکیبی از اسید و آب مقطر است.
وجود آب در هر سیستمی نیاز به مراقبت از آن سیستم را افزایش می‌دهد. آب در اثر گرمای موتور به مرور تبخیر شده و سطح الکترولیت و در نتیجه توان تولید برق باتری را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر بالا بودن بیش از حد سطح آب داخل باتری احتمال سر ریز شدن آن را باعث می‌شود که به دلیل وجود اسید داخل آن، می‌توان باعث خوردگی بدنه خودرو شود، اتفاقی که در بسیاری از خودرو‌های قدیمی در بخشی که باتری خودرو نصب می‌شود وجود دارد. به این دلایل همواره راننده باید سطح الکترولیت داخلی باتری را کنترل کند و برای این کار باید تک‌تک سلول‌های باتری بررسی شود.
یک راه حل برای رفع این مشکل می‌تواند مسدود کردن منافذ باتری باشد تا مانع از تبخیر آب و یا سر ریز آن شود. این راه حل هر چند در ظاهر منطقی به نظر می‌رسد اما در عمل مسدود کردن منافذ باتری می‌تواند نتیجه فاجعه باری داشته باشد چرا که بخار آب به دلیل فشار زیاد می‌تواند به آن آسیب برساند. برای جبران این مشکل شرکت‌های باتری‌سازی به فکر استفاده از جایگزینی برای الکترولیت‌های مایع افتادند و اینجا بود که انواع باتری‌های موسوم به باتری خشک در دهه 70 میلادی شکل گرفت و به دنبال آن در دهه‌های بعد فراگیر شد.
این باتری‌ها به طور کلی باتری‌های VLRA) valve-regulated lead–acid) به معنی باتری سرب- اسید تنظیم شوند با سوپاپ نامیده می‌شوند. این باتری‌ها از نوع باتری‌های اسیدی قابل شارژ با درجه نگهداری کم هستند که با توجه به نوع ساختمان به کار رفته در آنها نیاز به اضافه کردن آب باتری ندارند و در میان عموم این باتری‌ها به باتری خشک معروف هستند.

ساختار
این باتری‌ها دارای یک شیر اطمینان فشار هستند که هر‌گاه باتری در بالاترین مقدار ولتاژ، دشارژ می‌شود به کار می‌افتند. این شیر اطمینان اجازه خروج مقداری از گاز و الکترولیت که در نتیجه واکنش‌های شیمیایی است را می‌دهد. ساختمان این باتری‌ها به گونه‌ای است که اجازه نشت الکترولیت به بیرون محفظه را نمی‌دهد.
انواع باتری‌های VLRA
به طور کلی باتری‌های VLRA به دو نوع باتری‌های AGM و GEL تقسیم می‌شوند. این تقسیم‌بندی به طور کلی بر‌اساس شکل نگهداری الکترولیت در آن‌ها است.
باتری‌های absorbed glass mat باتری‌های AGM مانند باتری‌های تر هستند با این تفاوت که در این باتری‌ها الکترولیت در درون یک محفظه شیشه‌ای نگهداری می‌شود. این محفظه شیشه‌ای از فیبر‌های شیشه‌ای بسیار نازک تشکیل شده‌اند تا کارایی و عمر مفید الکترولیت به حداکثر مقدار ممکن برسد.
به دلیل اینکه فیبر‌های شیشه‌ای تشکیل‌دهنده محفظه در کارخانه به طور کامل در اسید قرار می‌گیرند، بنابر‌این هنگام در تماس بودن با الکترولیت دیگر هیچ تمایلی برای جذب آن ندارند. به طور عمومی صفحات درون باتری‌های AGM از شکل هندسی خاصی تبعیت نمی‌کنند چرا که برخی مسطح، برخی خمیده و برخی نیز به شکل پیچ خورده ‌بوده ‌اما همه دارای یک جعبه مستطیلی شکل هستند.
مزایا و معایب باتری‌های AGM
‌در اینجا به برخی از مزایای این نوع از باتری‌های خشک اشاره شده است:
­‌ عملکرد خوبی در دماهای پایین (کمتر از 18- درجه سانتیگراد) دارند.
­‌ به دلیل ساختار ساندویچی‌‌شکل صفحات سربی در این باتری‌ها در مقایسه با باتری‌های تر نیاز به مراقبت کمتری دارند.­‌ به دلیل مقاومت داخلی بسیار پایین، عملیات شارژ و دشارژ در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.
­‌ هیچ‌گاه نیاز به اضافه کردن آب باتری ندارند.
­‌ اسید در یک محفظه سخت نگهداری می‌شود بنابر‌این ایمنی بالاتری در مقایسه با باتری‌های تر دارند.
­‌ سطح دشارژ شدن برای رسیدن به حداکثر مقدار کارایی حدود 80درصد است حال آنکه این مقدار در باتری‌های تر 50درصد است.
­‌ در این باتری‌ها خود- دشارژی بسیار پایین و در حدود یک تا سه درصد در ماه است. به همین دلیل می‌توان برای مدتی این باتری‌ها را بدون آنکه دشارژ شوند رها کرد در حالی که باتری‌های تر به سرعت دشارژ می‌شوند.
از معایب باتری‌های AGM می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
­‌ قیمت این باتری‌ها نسبتاً بالا است. این باتری‌ها دارای هزینه 2 برابری در مقایسه با باتری‌های تر هستند.
­‌ باتری‌های AGM بیش از حد ظرفیت شارژ شدن را تحمل نمی‌کنند. شارز بیش از حد، ‌آب درون الکترولیت را جدا می‌کند و از آنجا که نمی‌توان آبی به این نوع باتری‌ها اضافه کرد، این مساله به کوتاه شدن عمر باتری منجر می‌شود.
باتری‌های GEL
باتری‌های GEL گونه‌ای از باترهای خشک هستند که الکترولیت در آنها به صورت ژل است. در این باتری‌ها اسید سولفوریک با فوم سیلیکا مخلوط می‌شود که در نتیجه ماده ژله‌ای شکلی را به وجود می‌آورد که در عین حال می‌توان به عنوان الکترولیت نیز عمل کند. به دلیل ساختار این باتری‌ها، بر‌خلاف باتری‌های تر لزومی به ایستاده نصب کردن آن‌ها نیست.
در باتری‌های GEL تبخیر الکترولیت، ریختن الکترولیت (‌و در نتیجه موارد مرتبط با زنگ زدن که به خاطر ریختن الکترولیت است) از میان می‌رود و از سوی دیگر این باتری‌ها مقاومت بسیار خوبی در دماهای بالا (‌از نظر عملکرد)‌، لرزش و ضربات دارند.
مزایا و معایب باتری‌های GEL:
در اینجا به برخی از مزایای این نوع از باتری‌های خشک اشاره شده است:
­‌ به دلیل اینکه الکترولیت استفاده شده در این باتری‌ها به صورت ژل است بنابراین ایمنی بسیار بالایی دارند.­‌ این باتری‌ها در مقایسه با باتری‌های معمولی وزن کمتری دارند. ­‌ عمر طولانی‌تری (‌حدوداً دو تا سه برابر) نسبت به دیگر باتری‌ها دارند. ­‌ دوست‌دار محیط‌زیست هستند.
­‌ این باتری‌ها عملکرد بسیار خوبی در آب و هوای گرم دارند.
از معایب باتری‌های GEL می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
­‌ قیمت این باتری‌ها بسیار بالا است. به دلیل فرآیند تولید این باتری‌ها در مقایسه با دیگر انواع باتری سخت‌تر و پیچیده‌تر است بنابر‌این هزینه تولید بالاتری دارد. این باتری‌ها به طور معمول در خودرو‌های لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرند.
­‌ زمان شارژ این باتری‌ها در مقایسه با دیگر انواع طولانی‌تر است به دلیل اینکه این عملیات باید با سرعت کمتری انجام شود تا مانع از تغییر شکل گاز موجود و در نتیجه ژل درون آن گردد.

soltani
07-03-2012, 12:06 PM
با سلام و خسته نباشین. میخواستم بدانم باطری ایده آل برای تندر چند آمپر می‌باشد. آیا بهتر است باطری 60 آمپر موجود را عوض کرد یا نه؟ اگر عوض نکنیم چه مشکلی ممکن است پیش بیاید یا بهتر بگم در کارکرد چه بخشهایی از ماشین تاثیر می‌گذارد؟ ممنون.

امیر مسعود
07-03-2012, 12:18 PM
با سلام و خسته نباشین. میخواستم بدانم باطری ایده آل برای تندر چند آمپر می‌باشد. آیا بهتر است باطری 60 آمپر موجود را عوض کرد یا نه؟ اگر عوض نکنیم چه مشکلی ممکن است پیش بیاید یا بهتر بگم در کارکرد چه بخشهایی از ماشین تاثیر می‌گذارد؟ ممنون.

سلام دوست عزیز بهترین گزینه برای تندر باطری 74 امپر هست که باعث بهبود عملکرد کولر و شیشه بالابر ها و استارت خوردن بهتر میشه و کلا باعث بهتر کارکردن لوازم برقی ماشین میشه بهترین برند هم پوما یا دلکور یا شارک هست البته هنگام خرید حتمان به تاریخ ساخت باطری توجه کنید که مانده نباشه در ضمن اگر باطری 60 امپر موجود رو عوض نکنید مشکلی پیش نمیاد ولی اگر از سیستم استفاده میکنید یا دزدگیر دارید و میخواهید کار کرد لوازم برقی ماشینتون بهتر بشه بهتره که عوض کنید

abbaszaadeh
07-03-2012, 06:27 PM
سلام بر دوستان عزيز

ببخشين اين سوالم ممكنه پيش پاافتاده باشه ولي به بزرگواري خودتون ببخشين و راهنماييم كنين.
توي خيلي از خودروهايي كه من ميشناسم جدا كردن اتصال كابل از سر باطري در مواقع اضطراري ( مانند خداي ناكرده اتش گرفتن ماشين ) براي قطع برق خيلي راحته و كافيه كه اتصال سر باطري رو با فشار بيرون بيارين. اما تو ال 90 مي بينم كه اتصال كابل به سر باطري با پيچ و مهره انجام شده. اگر يبار اتفاقي بيافته تا آدم بخواد دنبال آچار بگرده كه اون پيچ رو باز كنه و ... كه ماشين فاتحه اش خوندس. خواستم ببينم آيا واقعا اين تصور من درسته و اين بعنوان ي ضعف ال نود محسوب ميشه يا راه ديگه اي براي قطع برق خودرو وجود داره كه من ازش بي اطلاع هستم. ممنون ميشم راهنمايي كنين.
سلام جناب امید علی
اتصال سر باطری تندر یک نقطه قوت محسوب می شود.
چنانچه خدای ناکرده آتش سوزی اتفاق بیفته تنها راه همراه داشتن کپسول آتش نشانی است.
هر چقدر اتصال سر باطری مهکم باشه بهتر چرا که اگر شل باشه با عث ایجاد بار اضافی در مدار می شود و برای سیستم برق خودرو زیان آور است.
دوشاخه برق، وسایل برقی نیز هنگام اتصال به پریز باید مهکم باشه در صورت شل بودن با ایجاد بار اضافی در مدار برای وسیله برقی ضرر دارد.

آرش کمانگیر
07-13-2012, 08:26 PM
با سلام
امروز بعد از 2.5 و 52000 کیلومتر کارکرد باطری ماشینم از کار افتاد.
از شانس بد من تو مسافرت هستم و یه چند روزیه تو زنجان هستم حالا موندم اینجا فروشگاه باطری معتبر و با انصاف کجا پیدا کنم و چه مارکی بخرم وضعیتم هم اورژانسیه و هر لحظه ممکنه همین نیچه جونی هم که باطری داره هم تموم بشه و ماشین هم دیگه استارت نخوره. از دوستان زنجانی کسی هست یه ادرس درست حسابی بهم بده تا یه باطری بخرم از دوستای دیگه هم اگه منو تو انتخاب برند و مارک باطری راهنمایی کنن ممنون میشم.
(همه این متن رو با موبایل تایپ کردم)

MAHDI-TONDAR
07-13-2012, 11:38 PM
با سلام
امروز بعد از 2.5 و 52000 کیلومتر کارکرد باطری ماشینم از کار افتاد.
از شانس بد من تو مسافرت هستم و یه چند روزیه تو زنجان هستم حالا موندم اینجا فروشگاه باطری معتبر و با انصاف کجا پیدا کنم و چه مارکی بخرم وضعیتم هم اورژانسیه و هر لحظه ممکنه همین نیچه جونی هم که باطری داره هم تموم بشه و ماشین هم دیگه استارت نخوره. از دوستان زنجانی کسی هست یه ادرس درست حسابی بهم بده تا یه باطری بخرم از دوستای دیگه هم اگه منو تو انتخاب برند و مارک باطری راهنمایی کنن ممنون میشم.
(همه این متن رو با موبایل تایپ کردم)

سلام خدمت همشهري عزيز
در خصوص باتري بايد خدمت شما عرض كنم الان در بازار بهترين و معتبر ترين مارك باتري ، برند باتري هاي كره اي هست .
ار مهم ترين اونها ميشه به مارك delkor، puma، tigerو shark...اشاره كرد .
فقط حتماً باتري 74 آمپر تهيه فرمائيد كه از همه لحاظ خيالت راحت و آسوده باشه .
ايشالله كه مشكلي براي شما ايجاد نشه و بتونيد يه باتري خوب و با كيفيت تهيه كنيد .

Renault Logan
07-13-2012, 11:40 PM
با سلام
امروز بعد از 2.5 و 52000 کیلومتر کارکرد باطری ماشینم از کار افتاد.
از شانس بد من تو مسافرت هستم و یه چند روزیه تو زنجان هستم حالا موندم اینجا فروشگاه باطری معتبر و با انصاف کجا پیدا کنم و چه مارکی بخرم وضعیتم هم اورژانسیه و هر لحظه ممکنه همین نیچه جونی هم که باطری داره هم تموم بشه و ماشین هم دیگه استارت نخوره. از دوستان زنجانی کسی هست یه ادرس درست حسابی بهم بده تا یه باطری بخرم از دوستای دیگه هم اگه منو تو انتخاب برند و مارک باطری راهنمایی کنن ممنون میشم.
(همه این متن رو با موبایل تایپ کردم)

با سلام و وقت بخیر خدمت شما
در مورد آدرس که دوستان ساکن زنجان میبایست شما رو راهنمایی بفرمایند .
اما در مورد مارک و برند باتری خدمتتون عرض شود که :

بهترین و معروف ترین مارک های باتری خارجی به ترتیب اولویت عبارتند از :

دلکور - پوما - شارک - تایگر - سین

این باتری ها سالهاست که در ایران امتحان خودشونو پس دادن .
دلکور که از همه اونها سرتر هست . در کل همه برند های فوق کره ای و زیر مجموعه شرکت دلکور هستند .

باتری ایرانی هم که نگیرید . توصیه نمیکنم .

آمپر باتری رو هم توصیه میکنم 74 آمپر تهیه کنید .
حواستون به تاریخ ساخت باتری باشه که باتری مونده و انبار خوابیده به شما ندهند .

موفق باشید .

zanjani
07-14-2012, 09:02 AM
با سلام
امروز بعد از 2.5 و 52000 کیلومتر کارکرد باطری ماشینم از کار افتاد.
از شانس بد من تو مسافرت هستم و یه چند روزیه تو زنجان هستم حالا موندم اینجا فروشگاه باطری معتبر و با انصاف کجا پیدا کنم و چه مارکی بخرم وضعیتم هم اورژانسیه و هر لحظه ممکنه همین نیچه جونی هم که باطری داره هم تموم بشه و ماشین هم دیگه استارت نخوره. از دوستان زنجانی کسی هست یه ادرس درست حسابی بهم بده تا یه باطری بخرم از دوستای دیگه هم اگه منو تو انتخاب برند و مارک باطری راهنمایی کنن ممنون میشم.
(همه این متن رو با موبایل تایپ کردم)


سلام
با نامه خصوصی خدمتتون پاسخ ارسال گردید
در خدمتیم

آرش کمانگیر
07-14-2012, 01:56 PM
با سلام
با کمک و راهنمایی جناب زنجانی و دیگر دوستان امروز رفتم به هنون ادرسی که دوست خوبم داده بودن و باطری دلکور 74 امپر کره گرفتم به قیمت 147 تومن با گارانتی 9 ماهه البته بهم کارت گارانتی نداد و گفت دلکور کارت گارانتی نداره و فاکتور فروش به عنوان گارانتی مورد قبوله سال ساخت باطری هن 2012 هستش باطری خودم رو هم تحویل دادم. به نظرتون به قیمت مناسب خریدم. روی باطری چیزی در مورد سال ساخت ننوشته ولی فروشنده روی باطری یه کد نشون داد که اولش با 2 شروع میشه و گفت باطری های ساخت 2012 کد اولشون با 2 شروع میشه. حالا نمیدونم این موضوع چقدر صحت داره ظاهر باطری که خیلی سرحاله. ممنون میشم دوستان نظرشون رو بدن.

MEHDI - RAD
07-14-2012, 04:09 PM
با سلام
با کمک و راهنمایی جناب زنجانی و دیگر دوستان امروز رفتم به هنون ادرسی که دوست خوبم داده بودن و باطری دلکور 74 امپر کره گرفتم به قیمت 147 تومن با گارانتی 9 ماهه البته بهم کارت گارانتی نداد و گفت دلکور کارت گارانتی نداره و فاکتور فروش به عنوان گارانتی مورد قبوله سال ساخت باطری هن 2012 هستش باطری خودم رو هم تحویل دادم. به نظرتون به قیمت مناسب خریدم. روی باطری چیزی در مورد سال ساخت ننوشته ولی فروشنده روی باطری یه کد نشون داد که اولش با 2 شروع میشه و گفت باطری های ساخت 2012 کد اولشون با 2 شروع میشه. حالا نمیدونم این موضوع چقدر صحت داره ظاهر باطری که خیلی سرحاله. ممنون میشم دوستان نظرشون رو بدن.


مبارکه باتری جدید

قیمتش که تا یک ماه پیش همین حدود بود . حالا حدود 10 تومن شاید بشتر شده باشه.

برای خوندن تاریخ تولیدش هم روش کار اینه :

کمپانی دلکور: بطور مثال 1HR25

حرف اول از چپ: نشان دهنده سال تولید باتری می باشد. که در مثال بالا 1 نشان دهنده سال 2011 می باشد. (مثلا: 2>2012 0>2010)

حرف دوم از چپ: نشان دهنده ماه تولید باتری به ترتیب حروف الفبا انگلیسی می باشد. که در مثال بالا H نشان دهنده برج 8 میلادی می باشد. (مثلا: برج 2 >B برج11>K )

حرف سوم از چپ: نشان دهنده سریال خط تولید می باشد.

حرف چهارم و پنجم از چپ: نشان دهنده روز تولید باتری می باشد. که در مثال بالا 25 نشان دهنده روز بیست و پنجم برج می باشد.

مثال : 0DR09 = 09/04/2010 2KR21= 21/11/2012 9JR18= 18/10/2009


اون کد رو هم روی خود بدنه باتری حک کردند ( همون قسمت بالای باتری ) و روی کاغذ ها نیست


با سلام
و تشکر از راهنمایی و اضهار لطفتون.
در این صورت شماره سریال باطری من اینه 2BR20 که میشه 20/2/2012 یعنی حدودا چهار ماه و 25 روز قبل که با توجه به اینکه باطری از یه کشور دیگه وارد میشه و بُعد مسافت و مدت حمل و نقل فکر کنم طبیعی باشه این مدت .
گارانتی باطری دلکور هم همون فاکتوره یا کارت گارانتی داره ؟ برای من که برگ فاکتور داد و 9 ماه گارانتی کرد.(البته فکر نکنم مشکلی برا باطری ایجاد بشه بخصوص روی تندر با دینام قوی و میزانی که داره )


خواهش میکنم

4 ماه مدت خوبیه
کلا زیر 6 ماه باشه خوبه

دقیقا نمیدونم . مدتش که همون 9 ماه هستش تا جائیکه یادمه اما اینکه برگه مخصوص گارانتی داره یا همون فاکتور هستش رو خبر ندارم.

روی خود جعبه یا داخلش چیزی از برگه گارانتی مشخص نبود؟

در هر صورت خرید که انجام شده و این باتری هم که بعید به نظر میرسه مشکلی واسش پیش بیاد و همون فاکتور هم قابل استناد هست بالاخره.
یک باتری دلکور گرفتم الان فکر کنم داره میره تو سال پنجمش و هنوز کاملا سالمه

Kharazi
07-16-2012, 10:21 AM
با سلام
و تشکر از راهنمایی و اضهار لطفتون.
در این صورت شماره سریال باطری من اینه 2BR20 که میشه 20/2/2012 یعنی حدودا چهار ماه و 25 روز قبل که با توجه به اینکه باطری از یه کشور دیگه وارد میشه و بُعد مسافت و مدت حمل و نقل فکر کنم طبیعی باشه این مدت .
گارانتی باطری دلکور هم همون فاکتوره یا کارت گارانتی داره ؟ برای من که برگ فاکتور داد و 9 ماه گارانتی کرد.(البته فکر نکنم مشکلی برا باطری ایجاد بشه بخصوص روی تندر با دینام قوی و میزانی که داره )

آقا مهدی عزیز سلام
باتری های کره ای اکثراً گارانتی و کارت گارانتی ندارن منتهی همون مغازه ای که شما ازش خرید می کنی بعلت اینکه کلاً باتری های مطمئنی هستن و اصطلاحاً برگشتی ندارن مغازه دار به ضمانت خودش واسه تون گارانتی ش می کنه و همون فاکتور رو ملاک کار قرار میده.

aryamehr
07-29-2012, 12:10 PM
بالاخره امروز بد از حدود 3 سال و 8 ماه و 73000 كاركرد باطري "لوك" كه از نوع Mutlu ساخت تركيه بود جواب كرد و استارت نخورد. بعد از بررسي سطح الكتروليت و ولتاژ قسمت هاي 6 تايي متوجه شدم قسمت دومي حدود 1/5 ولت كم داره و به اصلاح باتريسازها خونه دومش قطع شده و كلا 10.6 ولت برق داره.حالا تصميم به تعويضش گرفتم . و لي 4 تا سوال دارم : 1- آيا دوستان راهي برا فعال سازي اين يه خونه از باطري پيشنهاد ميدن؟
2- با توجه به اينكه از سيستم صوتي فابريك استفاده مي كنم آيا نياز داره از نوع 74 آمپر استفاده كنم؟
3- باطري كه نمايندگي سايپا به نام 60 آمپر شركتي رنو و با قيمت 142 هزار تومان ميده جريانش چيه؟ ماركش از همين Mutlu بايد باشه درسته؟
4- دوستان پيشنهاد ميديدن كره اي بگيرم يا از همين شركتي؟

امیر مسعود
07-29-2012, 01:01 PM
بالاخره امروز بد از حدود 3 سال و 8 ماه و 73000 كاركرد باطري "لوك" كه از نوع Mutlu ساخت تركيه بود جواب كرد و استارت نخورد. بعد از بررسي سطح الكتروليت و ولتاژ قسمت هاي 6 تايي متوجه شدم قسمت دومي حدود 1/5 ولت كم داره و به اصلاح باتريسازها خونه دومش قطع شده و كلا 10.6 ولت برق داره.حالا تصميم به تعويضش گرفتم . و لي 4 تا سوال دارم : 1- آيا دوستان راهي برا فعال سازي اين يه خونه از باطري پيشنهاد ميدن؟
2- با توجه به اينكه از سيستم صوتي فابريك استفاده مي كنم آيا نياز داره از نوع 74 آمپر استفاده كنم؟
3- باطري كه نمايندگي سايپا به نام 60 آمپر شركتي رنو و با قيمت 142 هزار تومان ميده جريانش چيه؟ ماركش از همين Mutlu بايد باشه درسته؟
4- دوستان پيشنهاد ميديدن كره اي بگيرم يا از همين شركتي؟

جناب اریا مهر عزیز باطری اتمی جوری طراحی شده که وقتی از کار بی افته دیگه نمیشه کاریش کرد و باید تعویض بشه در مورد امپر هم اگر 74 امپر بی اندازید بهتره درسته شما سیستم ندارید نیازی به امپر زیاد ندارید ولی اگر 74 امپر بی اندازید کارکرد لوازم برقی ماشینتون خیلی بهتر میشه مثل استارت خوردن کولر روشنایی و...... اون باطری هم که خود نمایندگی میده تحت لیسانس هست و شما میتونید از اون هم استفاده کنید الان روی خودروهای تحویل جدید دیگه خبری از باطری موتلو نیست و ماشین رو با باطری اوربیت و سپاهان تحویل میدهند خود شما باید انتخاب کنید که چه برندی میخواهید ودر اخر من پیشنهادم به شما باطری پوما شارک دلکور هست البته با امپر 74 فقط زمان خرید باطری به تاریخ تولید اون توجه کنید روی خود بدنه باطری حک میشه این تاریخ موفق باشید

abbaszaadeh
07-30-2012, 10:14 AM
فزایش عمر باتری با 10 هزار تومان
پرشین خودرو: سامانه هوشمند سنجش و تنظیم اسید باتری خودرو طراحی شد.
به گزارش «پرشین خودرو»، رسول شاهسونی مخترع جوان شیرازی با هدف افزایش عمر باتری و پیشگیری از خطرها و زیان های احتمالی برای رانندگان، این سامانه را طراحی کرده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون عمر باتری های اسیدی 6 تا 12 ماه است و پس از مدتی فرسوده می شود، گفت: در باتری های اسیدی راننده باید آب باتری را به صورت مداوم کنترل کند ولی امروزه به علت کم حوصلگی، رانندگان آب باتری را کنترل نمی کنند.
همچنین کنترل کردن آب باتری خطرها و زیان هایی را برای راننده به همراه دارد.
وی گفت: در فصل تابستان به سبب بالا بودن درجه حرارت هوا، آب بخار شده اسید در باتری باقی می ماند و چون راننده درجه اسید باتری را نمی داند ممکن است مدام به آن اسید اضافه کند که این باعث فرسوده شدن شبکه های اسیدی داخل باتری می شود.
شاهسونی اضافه کرد: به منظور افزایش عمر باتری و جلوگیری از خطرهای احتمالی کنترل اسید باتری برای رانندگان، سامانه هوشمند نشانگر اسید طراحی شد.
علاوه بر این، ماده ای از جنس شبکه های اسیدی داخل باتری ساخته شد که با ریختن آن در باتری به شبکه های فرسوده عمر دوباره می دهد و آنها را ترمیم می کند.
وی با بیان اینکه این دستگاه مشابه خارجی ندارد گفت: هزینه خرید این دستگاه حدود 10 هزار تومان است.
به گفته خلفی نژاد رئیس بنیاد نخبگان فارس، این اختراع خرداد امسال به شماره 63170 در اداره کل مالکیت های صنعتی به ثبت رسید.
9 مرداد 91

abbas arayesh
08-31-2012, 11:46 AM
با سلام این باتری تندر اتمی است یا ابی http://www.acopart.org/Upload/ACO-3666/s_129908703599075000.jpg

MAHDI-TONDAR
08-31-2012, 12:05 PM
با سلام این باتری تندر اتمی است یا ابی http://www.acopart.org/Upload/ACO-3666/s_129908703599075000.jpg


سلام و درود خدمت آقاي آرايش عزيز

باتري 60 آمپر تندر مارك mutlu‌ساخت كشور تركيه كاملاً اتميك بوده و نياز به باز كردن و سرويس خاص ندارد.
برروي باتري هم اگر دقت بفرمائيد نوشته شده Do not open

گوش شيطون كر الان نزديك به چهارسال كه اين باتري برروي ماشين بنده نصبه و با كاركرد 58000كيلومتر خوشبختانه هيچ گونه مشكلي برام ايجاد نكرده است .

چند روز قبل هم كه رفته بودم به نمايندگي جهت اطمينان از سالم بودن باتري با دستگاه مخصوص باتري رو چك كردم ok داد با توان 12 ولت
در طي اين حدود 4 سال هم اصلاً دست به باتري نزدم .

لازم به ذكر است برروي برخي از تندرهاي جديد از باتري ايراني ساخت شركت سپاهان استفاده ميشه كه از اتميك ويا غير اتميك بودن اون اطلاعي ندارم .

aryamehr
09-01-2012, 01:56 PM
سلام و درود خدمت آقاي آرايش عزيز

باتري 60 آمپر تندر مارك mutlu‌ساخت كشور تركيه كاملاً اتميك بوده و نياز به باز كردن و سرويس خاص ندارد.
برروي باتري هم اگر دقت بفرمائيد نوشته شده Do not open

گوش شيطون كر الان نزديك به چهارسال كه اين باتري برروي ماشين بنده نصبه و با كاركرد 58000كيلومتر خوشبختانه هيچ گونه مشكلي برام ايجاد نكرده است .

چند روز قبل هم كه رفته بودم به نمايندگي جهت اطمينان از سالم بودن باتري با دستگاه مخصوص باتري رو چك كردم ok داد با توان 12 ولت
در طي اين حدود 4 سال هم اصلاً دست به باتري نزدم .

لازم به ذكر است برروي برخي از تندرهاي جديد از باتري ايراني ساخت شركت سپاهان استفاده ميشه كه از اتميك ويا غير اتميك بودن اون اطلاعي ندارم .

ضمن احترام به نظر جنابعالي بايد عرض كنم اين باتري از نوع اسيدي مي باشد با اين توضيح كه نياز به مراقبت دائمي نداشته ولي درپوپ سلول ها با آچار مخصوص قابل باز نمودن و كنترل سطح الكتروليت مي باشد. بنده به شخصه همين اواخر هنگام قطع شدن يكي از سلول ها چندين بار سطح الكتروليت ها را چك نمودم كه نهايتا باتري بعد از 4 سال فعاليت متاسفانه به كما رفته و مجبور به تعويض با نوع اتميك كلسيمي كره اي شدم.

MAHDI-TONDAR
09-01-2012, 04:25 PM
ضمن احترام به نظر جنابعالي بايد عرض كنم اين باتري از نوع اسيدي مي باشد با اين توضيح كه نياز به مراقبت دائمي نداشته ولي درپوپ سلول ها با آچار مخصوص قابل باز نمودن و كنترل سطح الكتروليت مي باشد. بنده به شخصه همين اواخر هنگام قطع شدن يكي از سلول ها چندين بار سطح الكتروليت ها را چك نمودم كه نهايتا باتري بعد از 4 سال فعاليت متاسفانه به كما رفته و مجبور به تعويض با نوع اتميك كلسيمي كره اي شدم.

سلام جناب شفيعي عزيز

ممنون وسپاس از اظهار نظر شما .
تجربه و حساسيتي كه بنده برروي ماشين دارم و نيز اتفاقي كه بابت خرابي باتري در اولين ماشين بعلت بي اطلاعي و عدم تجربه كافي گريبان گير بنده شده بود باعث شد كه پس از خريد تندر در اين خصوص كنكاش و تحقيق كامل انجام دهم .

باتري اسيدي كه نياز به سرويس و مراقبت دائم ندارد ،معروف به باتري نيمه اسيدي يا نيمه اتميك مي باشد .

بنده با اطمينان خدمت شما عرض ميكنم ، باتري mutlu تندر تمام اتميك بوده و اصلاً نياز به سرويس ندارد .

همانطور كه عرض كردم شما در سرويس هاي دوره اي و ادواري تندر چيزي بعنوان چك كردن باتري و يا ميزان اسيد موجود در آن نمي بينيد .

حتي خود نمايندگي هم اعتراف ميكنه كه شركت رنو پارس هيچ گونه سرويس و بازديد باتري براي نمايندگي ها تعريف و تعيين ننموده است .

تمام ماشين هاي داراي باتري اسيدي توسط دستگاهي بنام نيتريك ميزان اسيد درون آن چك ميشه ولي براي باتري تندر هيچ وقت از اين دستگاه در نمايندگي استفاده نميشود (نقل قول از صحبت هاي يكي از مهندسين ناظر نمايندگي ها )

ضمن اينكه برروي برچسب اين باتري صراحتاً نوشته كه درب باتري باز نشه ،Do not open.

با همه اين تفاسير بنده مجدداً امرروز جهت اطمينان بيشتر از يكي از استاد كار هاي خبره در اين زمينه سئوال كردم و پاسخ شون همين بود كه بنده خدمت شما عرض كردم ،يعني باتري تندر تمام اتميك بوده و نياز يه سرويس ندارد

البته براي اينكه سوء تفاهيم پيش نياد بايد عرض كنم كه منظور از مراقبت باتري در بحث بنده مقصود بازيد ميزان اسيد باتري بوده و بحث چك آب كه بابت تعيين ميزان كارايي وتشخيص ولتا‍ژ موثر باتري انجام ميشه همچنان برقراره يعني شما ميتوانيد با دستگاه شبيه اهم متر ميزان ولتاژ باتري كه در حالت نرمال و طبيعي 12 ولت هست رو بررسي نمايد
اين دستگاه داراي 3 چراغ قرمز ، زرد و سبز هست كه چراغ سبز نشانه وضعيت نرمال و طبيعي ( 12 ولت) ، چراغ زرد كمتر از حد طبيعي و ولتاژ زير 12 ولت و چراغ قرمز يعني باتري مرخصه

دوستان اگر اطلاعات دقيق تر و كامل تري دارند لطف كنيد جهت روشن شدن بيشتر موضوع بيان كنند.

امیر مسعود
09-01-2012, 06:33 PM
با تشکر از توضیحات کامل اقا مهدی من هم در ادامه اضافه کنم که باتری تندر که از نوع اتمی میباشد خودش هم چراغ هشدار دهنده داره هر وقت سبز باشه یعنی باطری شارژ کامل هست هر وقت مشکی باشه یعنی نیاز به شارژ داره و هر وقت سفید بشه یعنی عمر باطری تموم شده و باید عوض بشه

zanjani
09-29-2012, 09:07 AM
با تشکر از توضیحات کامل اقا مهدی من هم در ادامه اضافه کنم که باتری تندر که از نوع اتمی میباشد خودش هم چراغ هشدار دهنده داره هر وقت سبز باشه یعنی باطری شارژ کامل هست هر وقت مشکی باشه یعنی نیاز به شارژ داره و هر وقت سفید بشه یعنی عمر باطری تموم شده و باید عوض بشه


سلام
امروز 91/7/8 بعد از سه سال باتری گلادیاتور مشکی شده طبق این نظر آقا مسعود باید شارژ بشه ،
حالا سوال اینکه برا شارژ باید باتری رو در بیارم بدم باتری ساز زیر شارژ بزاره یا نه و اینکه یه شارژ چقدر طول میکشه
ممنون

امیر مسعود
09-29-2012, 11:10 AM
سلام
امروز 91/7/8 بعد از سه سال باتری گلادیاتور مشکی شده طبق این نظر آقا مسعود باید شارژ بشه ،
حالا سوال اینکه برا شارژ باید باتری رو در بیارم بدم باتری ساز زیر شارژ بزاره یا نه و اینکه یه شارژ چقدر طول میکشه
ممنون

خیر قربان خود دینام ماشین شارژ میکنه باطری رو اگر شارژ نشده یا دیگه شارژ نمیشه شاید دینام مشکلی داره البته خود باطری هم میتونه مشکل داشته باشه با توجه به کارکرد 3 سال در اکثر باطریهای اتمی اینجوری هست که وقتی چراغ مشکی میشه یعنی باطری نیاز به شارژ داره و وقتی خراب میشه رنگ سفید نمایان میشه حالا اینکه باطری ماشین شما مشکی شده پس نتیجه میگیریم نیاز به شارژ داره و این شارژ باید توسط خود ماشین صورت بگیره نه دستگاه اگر دیدید درست نشد به یک باطری ساز مراجعه کنید تا برسی کنه خود من چون سیستم دارم و زنون وقتی خیلی از این 2 استفاده میکنم رنگ چراغ مشکی میشه و به محض اینکه سیستم رو خاموش کنم دوباره به رنگ سبز بر میگرده

renaulte2
09-29-2012, 07:49 PM
با سلام خدمت دوستان
لطفا نظرتون رو درباره باطری Solite CMF 57412 بگید.همچنین در مورد نحوه تشخیص سال تولید.
با تشکر

امیر مسعود
09-29-2012, 09:43 PM
با سلام خدمت دوستان
لطفا نظرتون رو درباره باطری Solite CMF 57412http: بگید.همچنین در مورد نحوه تشخیص سال تولید.
با تشکر

دوست عزیز این باطری جزو باطری های رده متوسط کره ای هست اگر قصد خرید باطری کره ای دارید شارک پوما دلکور باطری های معروف تر و حرفه ای تری هستند نسبت به این برند و اما راه تشخیص سال تولید باتری هم بسیار ساده هست روی خود باطری اعدادی هست که مربوط به ماه ساخت و روز هست به طور مثال از A تا M برای ماه تولید a یعنی ژانویه و m یعنی دسامبر و عدد برای روز تولید
البته در هر کارخانه فرق میکنه این اعداد و ارقام این هم سایت باطری Solite این رو هم در نظر بگیرید در هنگام تعویض باطری بهتر هست که 74 امپر خریداری کنید

http://www.solitebatteries.com

zanjani
09-30-2012, 09:34 AM
خیر قربان خود دینام ماشین شارژ میکنه باطری رو اگر شارژ نشده یا دیگه شارژ نمیشه شاید دینام مشکلی داره البته خود باطری هم میتونه مشکل داشته باشه با توجه به کارکرد 3 سال در اکثر باطریهای اتمی اینجوری هست که وقتی چراغ مشکی میشه یعنی باطری نیاز به شارژ داره و وقتی خراب میشه رنگ سفید نمایان میشه حالا اینکه باطری ماشین شما مشکی شده پس نتیجه میگیریم نیاز به شارژ داره و این شارژ باید توسط خود ماشین صورت بگیره نه دستگاه اگر دیدید درست نشد به یک باطری ساز مراجعه کنید تا برسی کنه خود من چون سیستم دارم و زنون وقتی خیلی از این 2 استفاده میکنم رنگ چراغ مشکی میشه و به محض اینکه سیستم رو خاموش کنم دوباره به رنگ سبز بر میگرده

سلام
آقا مسعود ممنون از پاسختون
باتری رو دیروز دادم چک کردند و مشخص شد که خداحافظی کرده ،بعد از کلی جستجو در مورد باتری های کره ای و ایرانی بالاخره باتری اوربیتال ایرانی گرفتم چون اولا باتری های کره ای شدیدا گرون شدن مثلا باتری دلکور که تا یکماه قبل 149 بود الان 240 با 6 ماه ضمانت قیمت میدادند اون هم ضمانت مغازه دار نه شرکت ، اما این باتری 15 ماه گارانتی با دوبار تعویض داره و 120 قیمتش بود
اما نکته ای که خیلی جالب بود اینکه باید باتری داغی رو تحویل بدی و گرنه به ازاء هر آمپر 600 تومان باید پرداخت کنی که برام خیلی جالب بود و نشنیده بودم !

MAHDI-TONDAR
09-30-2012, 01:36 PM
سلام
آقا مسعود ممنون از پاسختون
باتری رو دیروز دادم چک کردند و مشخص شد که خداحافظی کرده ،بعد از کلی جستجو در مورد باتری های کره ای و ایرانی بالاخره باتری اوربیتال ایرانی گرفتم چون اولا باتری های کره ای شدیدا گرون شدن مثلا باتری دلکور که تا یکماه قبل 149 بود الان 240 با 6 ماه ضمانت قیمت میدادند اون هم ضمانت مغازه دار نه شرکت ، اما این باتری 15 ماه گارانتی با دوبار تعویض داره و 120 قیمتش بود
اما نکته ای که خیلی جالب بود اینکه باید باتری داغی رو تحویل بدی و گرنه به ازاء هر آمپر 600 تومان باید پرداخت کنی که برام خیلی جالب بود و نشنیده بودم !


سلام خدمت آقا جعفر عزیز

آقا مبارکه ،ایشالله که به سلامتی و خوشی ازش استفاده کنید .
این بحث باتری رو که میشنوم ناخداگاه دلم میلرزه .
باتری ماشین منم هنوز همون باتری کارخونه و فابریک هست .
آذر ما امسال که بیاد میشه 4 سال .
گوش شیطون کر خیلی خوب کار کرده .
فعلاً هم که شکر خدا مشکلی واسم ایجاد نکرده، حالا کی میخواد .....

واما باتری ایرانی اوربیتال مربوط به شرکت صنعتی سپاهان باطری هست .
مارک معتبر و قابل اطمینانی همه هست .
تندرهای جدید که باتری ایرانی سپاهان باطری برروی اون نصب میشه رو فک کنم همین مارک باشه .
( البته دقیق مطمئن نیستم ولی میدونم مربوط به شرکت سپاهان باطری هست حالا این مارک یا مارک دیگه رو نمی دونم )

شرایط گارانتیش هم که واقعاً عالیه .

قیمتش هم مناسبه

بنظر من که اصلاً جای نگرانی بابت ایرانی بودن باتری نیست .

لطف کنید در صورت امکان با توجه به افزایش آمپر باتری از 60 به 74 آمپر ، تغییرات و عکس العمل وسایل برقی ماشین نسبت به باتری قبلی رو در همین تاپیک برای ما و همه دوستان عنوان کنید .( نحوی استارت خوردن ماشین ، شیشه بالا برها ، و....)

ضمناً این موضوع تحویل داغی باتری هم درسته و باتری سازها موقع تعویض هر باتری گارانتی دار بایستی باتری قبلی رو به شرکت باتری ساز تحویل دهند .

البته جالبه بعضی از باتری سازها باتری داغی رو از صاحب خودرو می خرند .
به عنوان مثال حدود 2 هفته قبل یکی از دوستانم که باتری ماشین خود رو تعویض نمود باتری ساز باتری قدیمی رو 20 هزار تومان ازش خرید .

zanjani
10-01-2012, 08:57 AM
سلام خدمت آقا جعفر عزیز

آقا مبارکه ،ایشالله که به سلامتی و خوشی ازش استفاده کنید .
این بحث باتری رو که میشنوم ناخداگاه دلم میلرزه .
باتری ماشین منم هنوز همون باتری کارخونه و فابریک هست .
آذر ما امسال که بیاد میشه 4 سال .
گوش شیطون کر خیلی خوب کار کرده .
فعلاً هم که شکر خدا مشکلی واسم ایجاد نکرده، حالا کی میخواد .....

واما باتری ایرانی اوربیتال مربوط به شرکت صنعتی سپاهان باطری هست .
مارک معتبر و قابل اطمینانی همه هست .
تندرهای جدید که باتری ایرانی سپاهان باطری برروی اون نصب میشه رو فک کنم همین مارک باشه .
( البته دقیق مطمئن نیستم ولی میدونم مربوط به شرکت سپاهان باطری هست حالا این مارک یا مارک دیگه رو نمی دونم )

شرایط گارانتیش هم که واقعاً عالیه .

قیمتش هم مناسبه

بنظر من که اصلاً جای نگرانی بابت ایرانی بودن باتری نیست .

لطف کنید در صورت امکان با توجه به افزایش آمپر باتری از 60 به 74 آمپر ، تغییرات و عکس العمل وسایل برقی ماشین نسبت به باتری قبلی رو در همین تاپیک برای ما و همه دوستان عنوان کنید .( نحوی استارت خوردن ماشین ، شیشه بالا برها ، و....)

ضمناً این موضوع تحویل داغی باتری هم درسته و باتری سازها موقع تعویض هر باتری گارانتی دار بایستی باتری قبلی رو به شرکت باتری ساز تحویل دهند .

البته جالبه بعضی از باتری سازها باتری داغی رو از صاحب خودرو می خرند .
به عنوان مثال حدود 2 هفته قبل یکی از دوستانم که باتری ماشین خود رو تعویض نمود باتری ساز باتری قدیمی رو 20 هزار تومان ازش خرید .


سلام جناب باقریان عزیز
ممنون از شما که خیال منو راحت کردید راستش هنوز تو شکم که آیا باتری با شارژ درست می شد یا نه چون علامتش مشکی شده بود که طبق علائم بایستی شارژ می شد. اما باتری ساز با تست گفتند که دیگه خراب شده ،در مورد تغییرات راستش زیاد تغییری تو وسایل برقی متوجه نشدم الا ریز شدن صدای استارت و سریع روشن شدن ماشین
:cool:

shervin
10-11-2012, 07:39 PM
باتری های خارجی موجود در بازار ایران تقریبا به این صورت می باشند:
1 - شرکت اطلس بی ایکس تولید کننده باتری با نام های تجاری :
آلفالاین ، تایگر ، دوپکس ، هانکوک ، جگوار ، اطلس ، کوبا ، اُرارا ، فورت
FORTE, AURORA, KOBA, ATLAS, JAGUAR, HANKOOK, DUPEX, TIGER, ALPHALINE
( محصول مشترک آمریکا و کره ی جنوبی )


2 - شرکت دلکورتولید کننده باتری با نام های تجاری :
دلکور ، پوما ، سِنِ ، شارک ، هگزا ، رویال ، پلاتینیوم
PLATINUM, ROYAL, HEXA, SHARK, CENE, PUMA, DELKOR
( محصول مشترک آمریکا و کره ی جنوبی )


3 - شرکت هیوندای تولید کننده باتری با نام های تجاری :
سولایت ، هیوندای ، اِوِراستارت
( محصول مشترک آمریکا و کره ی جنوبی ) EVERSTART , HYUNDAI, SOLITE


4 – باتری های ترک با نام های تجاری :
EAS, MUTLU, INCI AKU, YIGIT AKU, TUNC, PLATIN, DYNAMIC, YAUSA, CHILIK, ESAN
( محصول مشترک آلمان و ترکیه )


5 - شرکت گلوبال تولید کننده باتری با نام های تجاری :
گلوبال ، رُکت ، نُوا
NOVA, ROCKET, GLOBAL
( محصول چین)

mohammad
10-12-2012, 01:40 PM
سلام امروز یک باتری ایرانی 66 آمپر با مارک اتمیک و گارانتی 1 ساله خریدم به قیمت 140 هزار تومن. بخاطر تصادف بودجه کافی نداشتم برای باتری کره ای امیدوارم این یکی حداقل 2 سال کار کنه...

renaulte2lp
10-12-2012, 08:29 PM
سلام
آیا این باطری موتلو رو که کارخونه روی ماشین میبنده ،باید سطح مایع آن چک بشه؟اگه جواب مثبته چطوری؟
ماشین مدل 87 است و یک بار می خواستم باز کنم نتونستم.ترسیدم خراب بشه.
با تشکر

MAHDI-TONDAR
10-12-2012, 09:48 PM
سلام
آیا این باطری موتلو رو که کارخونه روی ماشین میبنده ،باید سطح مایع آن چک بشه؟اگه جواب مثبته چطوری؟
ماشین مدل 87 است و یک بار می خواستم باز کنم نتونستم.ترسیدم خراب بشه.
با تشکر

سلام دوست عزيز

اصلاً جاي نگراني نيست

لطفاً اين پست بنده را ملاحظه بفرمائيد
http://acoforum.org/showpost.php?p=63694&postcount=45

اينو هم ي نگاهي بندازيد بد نيست
http://acoforum.org/showpost.php?p=63719&postcount=47

اميدوار كه با مطالعه اين دو پست به جواب سئوال خود دست ياييد.

Mohsen.Karaj
10-13-2012, 08:41 PM
درود به دوستان
چندی پیش این تاپیک رو با دقت میخوندم غافل از اینکه باطری ماشین خودم داره نفسهای آخر رو میکشه و امروز استارت نزد و قلبمو تو این گرونی وانفسای اجناس خارجی بدجور به درد آورد در ضمن چراغش هم مشکی شده. باطری ساز عمر چهار سال و نیم باطری رو ایده آل اعلام کرد بهم پیشنهاد جگوار 60آمپر به قیمت 165 داد البته خودش نمایندگی موتلو هم هست و گفت موتلو چند وقته دیگه وارد نمیشه و فقط 1دونه داره اونم 72 آمپره بقیمت187. سئوال من اینه آیاواقعا ضروریه با آمپر اضافی بگیرم ؟ کسی هست که از موتلو راضی نباشه ؟چون فابریک خودش موتلو بوده بدم نمیاد همین مارک رو دوباره بگیرم چون 1 جورایی بقول فروشنده 5/1 سال اضافه منو شرمنده کرده بود

امیر مسعود
10-13-2012, 09:06 PM
درود به دوستان
چندی پیش این تاپیک رو با دقت میخوندم غافل از اینکه باطری ماشین خودم داره نفسهای آخر رو میکشه و امروز استارت نزد و قلبمو تو این گرونی وانفسای اجناس خارجی بدجور به درد آورد در ضمن چراغش هم مشکی شده. باطری ساز عمر چهار سال و نیم باطری رو ایده آل اعلام کرد بهم پیشنهاد جگوار 60آمپر به قیمت 165 داد البته خودش نمایندگی موتلو هم هست و گفت موتلو چند وقته دیگه وارد نمیشه و فقط 1دونه داره اونم 72 آمپره بقیمت187. سئوال من اینه آیاواقعا ضروریه با آمپر اضافی بگیرم ؟ کسی هست که از موتلو راضی نباشه ؟چون فابریک خودش موتلو بوده بدم نمیاد همین مارک رو دوباره بگیرم چون 1 جورایی بقول فروشنده 5/1 سال اضافه منو شرمنده کرده بود

اقا محسن باطری موتلو باطری خوبی ولی همون باطری ماشین شما نیمه خشک بوده و خشک نبوده من به شما پیشنهاد 74 امپر رو میدم چون هم در تابستان و هم در زمستان خیالتون راحت هست چون تمام وسایل مصرفی ماشین به راحتی کار میکنند از کولر گرفته تا چراغ ها شیشه بالابر ها استارت خوردن ماشین و... و اما درمورد برند به شما باطری های کره ای رو پیشنهاد میدم مثل شارک دلکور پوما فقط حتمان به تاریخ باطری توجه کنید اگر هم نمیخواهید زیاد پول خرج کنیدهمون موتلو 72 هم خوبه به شرط اینکه تازه باشه و مونده نباشه

Mohsen.Karaj
10-13-2012, 09:47 PM
امیو مسعود خان دوست خوبم
از راهنماییت ممنون. قیمت این چند مارک کره ای رو دارید؟ این بنده خدا 72 آمپر موتلو رو 187 میگه؟

امیر مسعود
10-13-2012, 10:20 PM
امیو مسعود خان دوست خوبم
از راهنماییت ممنون. قیمت این چند مارک کره ای رو دارید؟ این بنده خدا 72 آمپر موتلو رو 187 میگه؟

خواهش میکنم محسن جان من فقط قیمت پوما رو دارم که شده 210 تومن البته قیمت 2 هفته پیش هست من خودم 170 تومن خریدم

BeHzAd
10-25-2012, 03:34 PM
با سلام
بنده امروز صبح وقتی می خواستم ماشین رو روشن کنم اول یه استارت خورد ولی ماشین روشن نشد برای بار دوم و متعدد که تلاش کردم اصلا استارت نخورد و فقط سیستم برقی خودرو روشن شد ولی خودرو روشن نشد ..باتری رو نگاه کردم دیدم چراغ یا همون علامتی که نشان دهنده سلامن باتری هستش تغییری نکرده و مانند قبل سبز هستش ؟؟:confused: ولی اصلا ماشین روشن نمیشه:confused: ترسیدم اول فکر کردم بله دیگه بلا نازل شد و تسمه تایم پاره شده که روشن نمیشه چون اولم که میخواشتم روشن کنم یه تق و توقی اومد :(.. در کل ریسک نکردم و امودم باتری رو در آوردم گذاشتم رو یه ماشین دیگه زدم اونم روشن نشد و باتری دیگه رو رو ماشیم خورم تست زدم روشن شد:o...(در کل دیدم بله از باتری خودرو هستش)
حالا چندتا سوال برام پیش اومد دوستان اگه راهنمایی کنن متشکر میشم مبنی بر اینکه:
به نظر بزرگواران چرا چراغ و علامت نشان دهنده سلامت باتری تغییر نکرده و مثل قبل بود مگه نباید رنگش تغییر کنه؟؟
(راستی کمتر از 12 ساعت میشد که ماشین خاموش بود و قبلش هم خیلی خوب کار میکرد)
و اینکه چرا باتری ماشین دیگه ای رو که آوردم و روشن کردم وقتی سیم هاش رو بر میدارم همون موقع خاموش میشه و اصلا فرصت جاگذاری باتری قبلی رو نمیده ؟؟
توضیح اینکه الان باتری فابریک هستش مارک موتلو و از سال 86 رو خودرو هستش و این اولین باره که ایراد میده و سابقه عملکرد ضعیف رو نداشت ...
واینکه دوستان به نظرتون باتری اتمی که روش هستش از اینا تهیه کنم یا باتری معمولی؟ و چه مارکی با وضع موجود بهتره؟ و اینکه اینا قابلیت تعمیر دارن یا نه؟؟

ببخشید که زیاد نوشتم و سوال کردم اگه دوستان راهنمایی کنن متشکر میشم ...

با تشکر:cool:

Renault Logan
10-25-2012, 04:05 PM
با سلام
بنده امروز صبح وقتی می خواستم ماشین رو روشن کنم اول یه استارت خورد ولی ماشین روشن نشد برای بار دوم و متعدد که تلاش کردم اصلا استارت نخورد و فقط سیستم برقی خودرو روشن شد ولی خودرو روشن نشد ..باتری رو نگاه کردم دیدم چراغ یا همون علامتی که نشان دهنده سلامن باتری هستش تغییری نکرده و مانند قبل سبز هستش ؟؟:confused: ولی اصلا ماشین روشن نمیشه:confused: ترسیدم اول فکر کردم بله دیگه بلا نازل شد و تسمه تایم پاره شده که روشن نمیشه چون اولم که میخواشتم روشن کنم یه تق و توقی اومد :(.. در کل ریسک نکردم و امودم باتری رو در آوردم گذاشتم رو یه ماشین دیگه زدم اونم روشن نشد و باتری دیگه رو رو ماشیم خورم تست زدم روشن شد:o...(در کل دیدم بله از باتری خودرو هستش)
حالا چندتا سوال برام پیش اومد دوستان اگه راهنمایی کنن متشکر میشم مبنی بر اینکه:
به نظر بزرگواران چرا چراغ و علامت نشان دهنده سلامت باتری تغییر نکرده و مثل قبل بود مگه نباید رنگش تغییر کنه؟؟
(راستی کمتر از 12 ساعت میشد که ماشین خاموش بود و قبلش هم خیلی خوب کار میکرد)
و اینکه چرا باتری ماشین دیگه ای رو که آوردم و روشن کردم وقتی سیم هاش رو بر میدارم همون موقع خاموش میشه و اصلا فرصت جاگذاری باتری قبلی رو نمیده ؟؟
توضیح اینکه الان باتری فابریک هستش مارک موتلو و از سال 86 رو خودرو هستش و این اولین باره که ایراد میده و سابقه عملکرد ضعیف رو نداشت ...
واینکه دوستان به نظرتون باتری اتمی که روش هستش از اینا تهیه کنم یا باتری معمولی؟ و چه مارکی با وضع موجود بهتره؟ و اینکه اینا قابلیت تعمیر دارن یا نه؟؟

ببخشید که زیاد نوشتم و سوال کردم اگه دوستان راهنمایی کنن متشکر میشم ...

با تشکر:cool:

سلام
وقت بخیر
باید به شما تبریک گفت که باتری موتلو برای شما 5 سال کار کرده

بی سابقه هست .
شما بیشتر از این انتظار داشتید از باتری ؟؟؟؟
باتری 3 سال کار کنه باید شاکر بود .

منم قبلا باتری اتمیک کره ای داشتم اونم زمان خرابیش چراغش سبز بود .
زیاد به اون نشانگر نمیشه اعتماد کرد .
بهترین کار همین کاری بود که شما کردید و با جابجایی باتری ها تست رو انجام دادید .
البته باتری به باتری هم میتونستید بکنید و دردسرش کمتر بود .

با توجه به وضعیت اقتصادی موجود ، باتری های کره ای اتمیک 70 یا 74 امپر الان بالای 200 قیمت دارن .

باتری های ایرانی هم فعلا سپاهان باتری نسبت به بقیه برند ها قابل اعتماد تر هست .

از نظر زمان گارانتی هم باتری های ایرانی گارانتیشون 12 تا 15 ماه هست ولی باتری های خارجی 6 ماه .

اینکه ایرانی بگیرید یا خارجی انتخاب با خودتون ، چون قیمت ها بالاست نمیشه پافشاری کرد روی ی برند خاص و توصیه کرد .

ولی از نظر آمپر سعی کنید دیگه آمپر 60 یا 66 نگیرید و ارتقاش بدید به 70 یا 74
به تاریخ تولید باتری هم خیلی توجه کنید که انبار مونده به شما ندن .

موفق باشید .

امیر مسعود
10-25-2012, 04:15 PM
با سلام
بنده امروز صبح وقتی می خواستم ماشین رو روشن کنم اول یه استارت خورد ولی ماشین روشن نشد برای بار دوم و متعدد که تلاش کردم اصلا استارت نخورد و فقط سیستم برقی خودرو روشن شد ولی خودرو روشن نشد ..باتری رو نگاه کردم دیدم چراغ یا همون علامتی که نشان دهنده سلامن باتری هستش تغییری نکرده و مانند قبل سبز هستش ؟؟:confused: ولی اصلا ماشین روشن نمیشه:confused: ترسیدم اول فکر کردم بله دیگه بلا نازل شد و تسمه تایم پاره شده که روشن نمیشه چون اولم که میخواشتم روشن کنم یه تق و توقی اومد :(.. در کل ریسک نکردم و امودم باتری رو در آوردم گذاشتم رو یه ماشین دیگه زدم اونم روشن نشد و باتری دیگه رو رو ماشیم خورم تست زدم روشن شد:o...(در کل دیدم بله از باتری خودرو هستش)
حالا چندتا سوال برام پیش اومد دوستان اگه راهنمایی کنن متشکر میشم مبنی بر اینکه:
به نظر بزرگواران چرا چراغ و علامت نشان دهنده سلامت باتری تغییر نکرده و مثل قبل بود مگه نباید رنگش تغییر کنه؟؟
(راستی کمتر از 12 ساعت میشد که ماشین خاموش بود و قبلش هم خیلی خوب کار میکرد)
و اینکه چرا باتری ماشین دیگه ای رو که آوردم و روشن کردم وقتی سیم هاش رو بر میدارم همون موقع خاموش میشه و اصلا فرصت جاگذاری باتری قبلی رو نمیده ؟؟
توضیح اینکه الان باتری فابریک هستش مارک موتلو و از سال 86 رو خودرو هستش و این اولین باره که ایراد میده و سابقه عملکرد ضعیف رو نداشت ...
واینکه دوستان به نظرتون باتری اتمی که روش هستش از اینا تهیه کنم یا باتری معمولی؟ و چه مارکی با وضع موجود بهتره؟ و اینکه اینا قابلیت تعمیر دارن یا نه؟؟

ببخشید که زیاد نوشتم و سوال کردم اگه دوستان راهنمایی کنن متشکر میشم ...

با تشکر:cool:

اقا بهزاد با توجه به کارکرد 5 ساله باتری خودور شما خیلی خیلی خوب کار کرده و الان دیگه عمرش تموم شده و شما باید به فکر تعویض اون باشید اگر سیستم صوتی ندارید و استفاده معمولی میکنید همون 60 امپر هم بگیرید جوابتون رو میده ولی اگر دوست دارید سیستم برقی ماشینتون مثل کولر شیشه بالابر استارت در فصل سرما خوب باشه 74 امپر استفاده کنید فقط باتری های کره ای دلکور پوما شارک دیروز قیمت پوما 74 امپر 230 تومن بود راستی یه توصیه هم میکنم بهتون سمت باتری های ایرانی مثل سپاهان صبا باتری و... نرید که جز پشیمونی چیز دیگری نصیب شما نمیشود موفق باشید

BeHzAd
10-25-2012, 05:54 PM
سلام
وقت بخیر
باید به شما تبریک گفت که باتری موتلو برای شما 5 سال کار کرده

بی سابقه هست .
شما بیشتر از این انتظار داشتید از باتری ؟؟؟؟
باتری 3 سال کار کنه باید شاکر بود .

منم قبلا باتری اتمیک کره ای داشتم اونم زمان خرابیش چراغش سبز بود .
زیاد به اون نشانگر نمیشه اعتماد کرد .
بهترین کار همین کاری بود که شما کردید و با جابجایی باتری ها تست رو انجام دادید .
البته باتری به باتری هم میتونستید بکنید و دردسرش کمتر بود .

با توجه به وضعیت اقتصادی موجود ، باتری های کره ای اتمیک 70 یا 74 امپر الان بالای 200 قیمت دارن .

باتری های ایرانی هم فعلا سپاهان باتری نسبت به بقیه برند ها قابل اعتماد تر هست .

از نظر زمان گارانتی هم باتری های ایرانی گارانتیشون 12 تا 15 ماه هست ولی باتری های خارجی 6 ماه .

اینکه ایرانی بگیرید یا خارجی انتخاب با خودتون ، چون قیمت ها بالاست نمیشه پافشاری کرد روی ی برند خاص و توصیه کرد .

ولی از نظر آمپر سعی کنید دیگه آمپر 60 یا 66 نگیرید و ارتقاش بدید به 70 یا 74
به تاریخ تولید باتری هم خیلی توجه کنید که انبار مونده به شما ندن .

موفق باشید .

اقا بهزاد با توجه به کارکرد 5 ساله باتری خودور شما خیلی خیلی خوب کار کرده و الان دیگه عمرش تموم شده و شما باید به فکر تعویض اون باشید اگر سیستم صوتی ندارید و استفاده معمولی میکنید همون 60 امپر هم بگیرید جوابتون رو میده ولی اگر دوست دارید سیستم برقی ماشینتون مثل کولر شیشه بالابر استارت در فصل سرما خوب باشه 74 امپر استفاده کنید فقط باتری های کره ای دلکور پوما شارک دیروز قیمت پوما 74 امپر 230 تومن بود راستی یه توصیه هم میکنم بهتون سمت باتری های ایرانی مثل سپاهان صبا باتری و... نرید که جز پشیمونی چیز دیگری نصیب شما نمیشود موفق باشید


با سلام
اول از همه تشکر و قدردانی از بزرگواران مخصوصا جناب Renault Logan و جناب امیر مسعود به خاطر راهنمایی بنده:cool:
با توجه به فرموده های عزیزان این باتری ما خوب کار کرده و منم انتظار داشتم تو چند ماهه آینده دچار مشکل میشم ولی خوب امروز فردا می کردم..نه جناب Renault Loganانتظار زیاد نداشتم;)و خوب درسته از لحاظ ظاهری و کارکرد تا دیشب خوب بوده ولی دیگه عمر مفیدش به پایان رسید..
بنده از راهنمایی های شما استفاده کردم و سراغ باتری فروش آشنا رفتم و از راهنمایی های عزیزان در راستای خرید باتری خوب و مناسب استفاده کردم و ایشون نیز راهنماییم کردن و باتری مارک موتلو که نوشته (گلدن آکیو) هم روش بود خریداری کردم و با توجه به فرمایش جناب امیرمسعود چون خیلی خیلی کم از کولر استفاده میکنم و سیستم صوتی معمولی دارم مدل 60 آمپر رو تهیه کردم ..(درسته دوستان گرامی فرمودند باتری کره ای ولی خوب پیدا نکردم)
(دوستان ایشون گفتن باتری ترکیه مناسبتره هم از لحاظ قیمت و هم کارکرد و ژاپنی پیدا نمیشه و کره ای هم نداشت ):rolleyes: و نمونش رو باتری خودم ذکر کردن که نزدیک 5 سال کارکرده.. البته مارک یغیت ساخت ترکیه هم داشتن ..باتری ایرانی هم مارک کریستال (ساخت اصفهان )و مارک صبا باتری هم داشتن...
در کل خیلی این نوع باتری رو تعریف کردن و 12 ماه هم گارانتی داشت و گفت خیلی خوب جواب داده...حتی تو خودرو سنگین باری هم تست شده و خوب بوده..
حالا برسیم به قیمتش:
قیمت باتری 180 هزار تومان (اینجوری حساب کردن 3000تومان*60آمپر=180 هزار تومان:confused:
بعدش باتری خودم رو 36 هزار تومان برداشتن و از قیمت اصلی کسر کرد و جمع حساب پرداختی 144 هزار تومان شد که 4 هزار تومان هم نمیدم بهش همون 140 هزار تومان کافیه;)(چون گفتم شنبه میدم پولتو:p)
تا یادم نرفته قیمت 72 آمپر هم 216 هزار تومان میشد..
ببخشید یادم رفت ابن باتری هارو تازه وارد کرده بودن و سال ساخت هم روش 2012.07 نوشته بود..
با تشکرات:cool:

امیر مسعود
10-25-2012, 09:31 PM
با سلام
اول از همه تشکر و قدردانی از بزرگواران مخصوصا جناب Renault Logan و جناب امیر مسعود به خاطر راهنمایی بنده:cool:
با توجه به فرموده های عزیزان این باتری ما خوب کار کرده و منم انتظار داشتم تو چند ماهه آینده دچار مشکل میشم ولی خوب امروز فردا می کردم..نه جناب Renault Loganانتظار زیاد نداشتم;)و خوب درسته از لحاظ ظاهری و کارکرد تا دیشب خوب بوده ولی دیگه عمر مفیدش به پایان رسید..
بنده از راهنمایی های شما استفاده کردم و سراغ باتری فروش آشنا رفتم و از راهنمایی های عزیزان در راستای خرید باتری خوب و مناسب استفاده کردم و ایشون نیز راهنماییم کردن و باتری مارک موتلو که نوشته (گلدن آکیو) هم روش بود خریداری کردم و با توجه به فرمایش جناب امیرمسعود چون خیلی خیلی کم از کولر استفاده میکنم و سیستم صوتی معمولی دارم مدل 60 آمپر رو تهیه کردم ..(درسته دوستان گرامی فرمودند باتری کره ای ولی خوب پیدا نکردم)
(دوستان ایشون گفتن باتری ترکیه مناسبتره هم از لحاظ قیمت و هم کارکرد و ژاپنی پیدا نمیشه و کره ای هم نداشت ):rolleyes: و نمونش رو باتری خودم ذکر کردن که نزدیک 5 سال کارکرده.. البته مارک یغیت ساخت ترکیه هم داشتن ..باتری ایرانی هم مارک کریستال (ساخت اصفهان )و مارک صبا باتری هم داشتن...
در کل خیلی این نوع باتری رو تعریف کردن و 12 ماه هم گارانتی داشت و گفت خیلی خوب جواب داده...حتی تو خودرو سنگین باری هم تست شده و خوب بوده..
حالا برسیم به قیمتش:
قیمت باتری 180 هزار تومان (اینجوری حساب کردن 3000تومان*60آمپر=180 هزار تومان:confused:
بعدش باتری خودم رو 36 هزار تومان برداشتن و از قیمت اصلی کسر کرد و جمع حساب پرداختی 144 هزار تومان شد که 4 هزار تومان هم نمیدم بهش همون 140 هزار تومان کافیه;)(چون گفتم شنبه میدم پولتو:p)
تا یادم نرفته قیمت 72 آمپر هم 216 هزار تومان میشد..
ببخشید یادم رفت ابن باتری هارو تازه وارد کرده بودن و سال ساخت هم روش 2012.07 نوشته بود..
با تشکرات:cool:

مبارکتون باشه فقط توجه داشته باشید ما الان ماه اکتبر هستیم یعنی دهمین ماه میلادی یعنی باتری شما 3 ماه مونده میباشد این رو هم مد نظر داشته باشید

BeHzAd
10-26-2012, 12:46 AM
مبارکتون باشه فقط توجه داشته باشید ما الان ماه اکتبر هستیم یعنی دهمین ماه میلادی یعنی باتری شما 3 ماه مونده میباشد این رو هم مد نظر داشته باشید


متشکرم ...لطف دارید..

شما درست میفرمایید 3 ماه خوابیده حالا خوب با این حساب بد هستش یا خوب؟؟ به نظرمیاد بده:( آره راستش اونجا دیدم همشون همون تاریخ بودن:(؟؟
نگران شدم یعنی این کم کار میکنه؟؟:confused:

امیر مسعود
10-26-2012, 01:20 AM
متشکرم ...لطف دارید..

شما درست میفرمایید 3 ماه خوابیده حالا خوب با این حساب بد هستش یا خوب؟؟ به نظرمیاد بده:( آره راستش اونجا دیدم همشون همون تاریخ بودن:(؟؟
نگران شدم یعنی این کم کار میکنه؟؟:confused:

اقا بهزاد باتری هر چی تازه تر باشه بهتر هست 3ماه هم به نظر من زمان زیادی هست تا 1 ماه قابل قبول هست ولی 3 ماه زیاده از مغازه دیگری تهیه کنید

MEHDI - RAD
10-26-2012, 08:07 AM
اقا بهزاد باتری هر چی تازه تر باشه بهتر هست 3ماه هم به نظر من زمان زیادی هست تا 1 ماه قابل قبول هست ولی 3 ماه زیاده از مغازه دیگری تهیه کنید


سلام
امیر جان تا جائیکه من خوندم تا 5 یا 6 ماه قابل قبوله .

آخه اصلا یک ماهه ( برای باتر های خارجی ) تقریبا غیر ممکنه گیر بیاد . این یک ماه تو همون انتقال و گمرک تلف میشه .

من خودم به شخصه زیر 4 ماه باتری خارجی ندیدم .


هر چند که اگر پیدا بشه زیر یک ماهه خوب مسلما بهتره.

امیر مسعود
10-26-2012, 12:39 PM
سلام
امیر جان تا جائیکه من خوندم تا 5 یا 6 ماه قابل قبوله .

آخه اصلا یک ماهه ( برای باتر های خارجی ) تقریبا غیر ممکنه گیر بیاد . این یک ماه تو همون انتقال و گمرک تلف میشه .

من خودم به شخصه زیر 4 ماه باتری خارجی ندیدم .


هر چند که اگر پیدا بشه زیر یک ماهه خوب مسلما بهتره.

اقا مهدی شهرستان رو نمیدونم ولی تهران پیدا میشه من خودم پوما 74 امپر خریدم تارخ تولید باتریم مال 1 هفته پیش بود اون موقع که خریدم یعنی هفته سوم سپتامبر بود که میشه هفته سوم شهریور من هم هفته چهارم شهریور خریدم 4 ماه خیلی هست:eek: برای خرید باتری

zanjani
10-27-2012, 10:39 AM
سلام
با توجه به پرسش و پاسخ های متوالی بین دوستان بنده نظرم رو در خصوص باتری خارجی یا ایرانی با توجه به تفاوت قیمت و تاریخ ساخت عرض کنم ، با توجه به اینکه باتری ایرانی ضمانت تعویض تا دو بار و به مدت 15 ماه داره و با توجه به نصف قیمت بودن اون نسبت به باتری خارجی به نظرم بهتره آدم ایرانی انتخاب کنه چون اگه حداکثر عمرش 15 ماه باشه که بعیده دو بار میشه پس داد و نو شو گرفت و اگر هم بیشتر کار کرد که چه بهتر به قول دوستان عمر باطری بیشتر از 3 سال نیست حالا چه خارجی چه ایرانی در طول 3 سال با پول یه خارجی میشه 2 تا ایرانی که هم تاریخش جدید باشه هم گارانتیش طولانی تر رو خرید
بنده که یه ماه قبل یه اوربیتال ایرانی خریدم ،اگه این باتری کمتر از 15 ماه کار کنه به نظرم در اون کارخونه رو باید بست چون مجبوره مدام باتری هاشو با گارانتی تعویض کنه
موفق باشید

امیر مسعود
10-27-2012, 04:00 PM
سلام
با توجه به پرسش و پاسخ های متوالی بین دوستان بنده نظرم رو در خصوص باتری خارجی یا ایرانی با توجه به تفاوت قیمت و تاریخ ساخت عرض کنم ، با توجه به اینکه باتری ایرانی ضمانت تعویض تا دو بار و به مدت 15 ماه داره و با توجه به نصف قیمت بودن اون نسبت به باتری خارجی به نظرم بهتره آدم ایرانی انتخاب کنه چون اگه حداکثر عمرش 15 ماه باشه که بعیده دو بار میشه پس داد و نو شو گرفت و اگر هم بیشتر کار کرد که چه بهتر به قول دوستان عمر باطری بیشتر از 3 سال نیست حالا چه خارجی چه ایرانی در طول 3 سال با پول یه خارجی میشه 2 تا ایرانی که هم تاریخش جدید باشه هم گارانتیش طولانی تر رو خرید
بنده که یه ماه قبل یه اوربیتال ایرانی خریدم ،اگه این باتری کمتر از 15 ماه کار کنه به نظرم در اون کارخونه رو باید بست چون مجبوره مدام باتری هاشو با گارانتی تعویض کنه
موفق باشید

جناب زنجانی فرمایش شما کاملن متین ولی من خودم باتری ماشینم رو وقتی با پوما عوض کردم فروشنده باتری به من یک حرفی زد که من خیلی تعجب کردم گفت اون باتری سپاهانی که روی ماشینت هست همه بازیافتی هست و وقتی مثلان باتری شما عمرش تموم میشه یا مال چند نفر دیگه میایند و از توی اینها دوباره یه باتری نو احیا میکنند مطمئن باشید کارخانه های ایرانی با این وضع بد اقتصادی سرشون کلاه نمیره و وقتی به شما 15 ماه گارانتی میده اگر خدایی نکرده برای باتری ماشین شما مشکلی پیش بیاد یه دونه از اون بازیافتی ها که ظاهرش با نو فرقی نداره میده چون اون تولید کننده میدونه از نظر کیفی نمیتونه با باطری های خارجی رقابت کنه چی کار میکنه گارانتی رو بهانه میکنه در هر حال دوستان خودشون مختارند ولی من کلا دور محصولات ایرانی مثل لاستیک بارز و باتری سپاهان و ...... رو یه خط قرمز کشیدم البته به غیر از محصولات اکو:d که واقعا از محصولات خارجی هم با کیفیت تره

سالار
10-28-2012, 04:46 PM
دوستان باطری برای ال نود چه مارکی و چه امپری خوبه

با سلام

با توجه به اونکه باطری ال نود 60 امپر هست بسیاری از دوستان در فروم متفق القول هستند که تعویض این باطری با باطری 74 امپر باعث افزایش کارایی سیستمهای برقی خودرو میشه بنابراین اگر قصد تعویض باطری دارید بهتره از باطری 74 آمپر استفاده کنید
از برندهای خوب موجود در بازار میشه به مارکهای دلکور ؛ شارک و پوما اشاره نمود که البته باید تاریخ ساخت اون رو مد نظر قرار بدید .
بهتون هم پیشنهاد میکنم پستهای قبلی این تاپیک رو بخونید تا بتونید به یک جمع بندی خوب در خصوص تصمیمتون برسید

موفق باشید

Amirhosein
11-11-2012, 06:14 PM
نمایندگی برای باتری های سپاهان 15 ماه گارانتی از تاریخ تولید اعلام کرد. اظهار میکردن که 66 بیشتر برای تندر نیاز نیست مگر اینکه مصرف بالا باشه (سیستم صوتی و آمپلی فایر و ...)

Renault Megane RS
11-11-2012, 09:16 PM
با سلام

دوستان خوشتیپ چند وقتیه سنگین استارت می خوره
با توجه به اینکه باطریش همون mutlu فابریک که ۴ سال و ۲۴۰۰۰ کیلومتر کارکرده بنظرتون مشکل از باطریه؟
البته نشونه روش هنوز سبزه ولی فک کنم مشکل داره!
اینو از این جهت پرسیدم که با توجه به ممنوعیت واردات باطری و این قیمتای فضایی اگه مشکل داره برم عوض کنم و یه پوما ۷۴ امپر بگیرم!

با تشکر


Sent from my iPod touch using Tapatalk

امیر مسعود
11-12-2012, 12:21 AM
با سلام

دوستان خوشتیپ چند وقتیه سنگین استارت می خوره
با توجه به اینکه باطریش همون mutlu فابریک که ۴ سال و ۲۴۰۰۰ کیلومتر کارکرده بنظرتون مشکل از باطریه؟
البته نشونه روش هنوز سبزه ولی فک کنم مشکل داره!
اینو از این جهت پرسیدم که با توجه به ممنوعیت واردات باطری و این قیمتای فضایی اگه مشکل داره برم عوض کنم و یه پوما ۷۴ امپر بگیرم!

با تشکر


Sent from my iPod touch using Tapatalk

سید جان شک نکن باتری هست به اون نشانه سبز رنگ هم توجه نکن زیاد دقیق نشون نمیده خیلی خوب کار کرده 4 سال عوض کن باتری رو درست میشه حتمان از باتری های کره ای استفاده کن

shervin
12-08-2012, 10:07 AM
من يك هفته قبل باتري ماشينم را كه 24-25هزار تا كار كرده بود با يك باتري پوماي 74 تعويض كردم. راستش از لحاظ فني نمي دانم دليل اين پديده خوبي كه در ادامه خواهم گفت چيست ولي همين را بگويم علاوه بر مسائلي كه قاعدتا و منطقا بايد بهتر بشود (بهبود استارت خوردن ،بهتر شدن نور لامپها، افزايش سرعت شيشه بالابرها، افزايش سرعت باد فن و...) سرعت و شتاب ماشين به طرز چشمگيري افزايش يافته. باور بفرماييد توي سربالايي ها تمام ماشينها را به راحتي پشت سر مي گذارد (نسبت به قبل از تعويض باتري). منظور اينكه در تعويض و ارتقاي باتري اين اتومبيل ذره اي شك نكنيد.

احمدرضا
12-17-2012, 09:49 AM
باتری دوم رخش ما بعدازیکسال و سه ماه جواب کرد باتری قبلی یکسال و نیم کارکرده بود اولی موتلو دومی هم فابریکی ایساکو البته درمورد دومی یکماه قبل متوجه شدم که ازباتری تراوش زیادی بیرون زده بود الان هم چراغش سبزه ولی زور استارت زدن نداره دینام هم سالمه فکر کنم من شانس باتری نداشته باشم

MAHDI-TONDAR
12-17-2012, 12:38 PM
باتری دوم رخش ما بعدازیکسال و سه ماه جواب کرد باتری قبلی یکسال و نیم کارکرده بود اولی موتلو دومی هم فابریکی ایساکو البته درمورد دومی یکماه قبل متوجه شدم که ازباتری تراوش زیادی بیرون زده بود الان هم چراغش سبزه ولی زور استارت زدن نداره دینام هم سالمه فکر کنم من شانس باتری نداشته باشم

سلام مجدد خدمت شما
سوای از شانس واقبال در این زمینه ، بنظر بنده نحوی استفاده از باتری نیز در عمر و کارکرد مفید آن نیز نقش بسزایی خواهد داشت .

استفاده از سیستم های صوتی قوی ( ساپ و باند و...) و همچنین کولر گیری های ممتد و زیاد باعث کاهش عمر مفید باتری خواهد شد .

ماشین من مدل آذر 87 هست و باتری مدل mutluترک کارخونه ای روش نصبه و گوش شیطون کر دقیقاً 4 ساله داره بخوبی کار میکنه .

امیر مسعود
12-17-2012, 12:42 PM
باتری دوم رخش ما بعدازیکسال و سه ماه جواب کرد باتری قبلی یکسال و نیم کارکرده بود اولی موتلو دومی هم فابریکی ایساکو البته درمورد دومی یکماه قبل متوجه شدم که ازباتری تراوش زیادی بیرون زده بود الان هم چراغش سبزه ولی زور استارت زدن نداره دینام هم سالمه فکر کنم من شانس باتری نداشته باشم

دوست عزیز ربطی به شانس نداره باتری اول شما که عمرش تموم شد باید یه برند بهتر جایگزینش میکردید ولی شما این کار رو نکردید به خاطر همین اون هم 1 سال کار کرد این سری از باتری های کره ای مثل پوما شارک و دلکور استفاده کنید خودتون متوجه میشید تفاوتشون رو

MATIN
01-06-2013, 11:36 PM
يکشنبه 17 دى 1391

آخرین قیمت انواع باتری و بررسی بازار یکی از حیاتی‌ترین لوازم جانبی خودرو
قلب الکتریکی خودرو

عصرخودرو: استارت ، روشنایی و سیستم جرقه‌زنی در سیلندر خودرو ، این‌ها قابلیت هایی هستند که یک باتری خودرو در حالت پایه باید فراهم کند و به همین دلیل با کنار هم گذاشتن حرف اول این امکانات در انگلیسی به باتری‌های SLI یا باتری خودرو می‌رسیم.

باتری قلب الکتریکی خودرو است و از جمله معدود قطعاتی است که نبودش یا مشکل داشتنش خودرو شما را به کلی از زندگی ساقط می‌کند. صنعت ساخت باتری در ایران سابقه نسبتا طولانی دارد اما به میزان سابقه این صنعت نه تنها نتوانسته‌ایم سهم خوبی از بازار کسب کنیم بلکه به پیشرفت چشمگیری نیز دست پیدا نکرده‌ایم و در روزگاری به سر می‌بریم که باتری‌های تولیدی کشورمان به قطعاتی از ترکیه یا کره نیازمند هستند و به تنهایی نمی‌توانند گزینه‌ای خوب در بازار به حساب بیایند. هم‌اکنون بخش عمده‌ای از بازار کشور در دست باتری‌های خارجی است که تعدادی از آن‌ها به صورت قاچاق تنها با تحمل شرایط سخت ارزی وارد کشور می‌شوند و تعدادی از آن‌ها که نمایندگی رسمی دارند علاوه بر شرایط سخت ارزی مجبور به تحمل شرایط سخت واردات و انواع مالیات‌ها و هزینه‌های بیمه نیز هستند.
چند نوع باتری داریم ؟
از آنجایی که باتری قلب الکتریکی خودرو است لذا نیاز به مراقبت دارد و انواع باتری با توجه به نوع مراقبت و میزان آن با هم متفاوت هستند.سرب اصلی‌ترین ماده تشکیل دهنده باتری است و قیمت باتری نیز با کم و زیاد شدن قیمت سرب دستخوش تغییر می‌شود.در کل سه نوع باتری از نظر شرایط نگهدای وجود دارند.دسته نخست باتری‏های آب اسیدی نیاز‏مند مراقب کامل هستند و آب این باتری‏ها مرتبا باید چک شود و در حد متعادل نگاه داشته شود . مهم‏ترین مشکل این باتری‏ها در هوای گرم نمایان می‏شود ، جایی که مراقبت روزانه از این باتری‏ها باید در مدت زمان کوتا‏ه‏تری صورت گیرد . دسته دوم باتری‏ها با مراقبت کمتری نیاز دارند و برای افزودن آب باتری و تعدیل آن شرایط ساده‏تری برای مشتریان فراهم شده است . اما دسته سوم و معروف‏ترین نوع باتری که هم‏اکنون در بازار از استقبال خوبی برخوردار است نوع اتمی یا سیلد است که به هیچ مراقبتی نیاز ندارند و محفظه آن‏ها کاملا پلمپ شده و در صورت خرابی چاره‏ای جز دور انداختن آن‏ها نخواهید داشت . مکانیزم این باتری‏ها نیز اسیدی است و در کل تفاوت عمده‏ای با باتری‏های اسیدی قدیمی ندارند اما می‏توانند طول عمر به مراتب بیش‏تری از باتری‏های قدیمی داشته باشند و دیگر نیاز به مراقبت ویژه نخواهند داشت . قیمت این باتری‏ها به نسبت گران‏تر از نمونه‏های اسیدی است و در مقابل آسایش بیش‏تری را فراهم می‏کنند .
چه باتری باید بخریم ؟
برای خرید باتری متناسب با خودرو‏تان پیش از هر چیز باید با فروشنده و متخصص این امر مشورت کنید . باتری به صورت استاندارد برای استارت خودرو ، سیستم روشنایی و جرقه زنی شمع ها مورد استفاده قرار می‏گیرد لذا در صورت استفاده از هر وسیله الکتریکی دیگری در خودرو نیاز به تقویت باتری استاندارد خودرو خواهید داشت . واحد سنجش باتری در بازار آمپر است و شرکت‏های تولید کننده و وارد‏کننده نیز بر اساس آمپر باتری را قیمت‏گذاری می‏کنند . برای مثال هم‏اکنون باتری‏های اتمی موجود در بازار به ازای هر آمپر بین 3000 تا 3500 تومان در انواع مختلف قیمت دارند .هیچ‏گاه نمی‏توان با نظر شخصی باتری متناسب با خودرو را انتخاب کرد . برای مثال خودرو تندر 90 به باتری 60 آمپر نیاز دارد اما عمده باتری‏های 60 آمپر بازار پایه بلند هستند ودر محفظه مخصوص باتری تندر 90 به خوبی جاگذاری نمی‏شوند و ممکن است کاپوت در هنگام بسته شدن به آن ضربه وارد کند لذا برخی فروشندگان باتری گزینه 55 آمپر را به مشتریان پیشنهاد می‏کنند که در عوض پایه کوتاه دارند و برای نصب در این خودرو مناسب هستند .!!!
به سراغ چه برندی برویم ؟
هم‏اکنو نبرند‏های معتبر جهانی و ایرانی در بازار ایران به وفور یافت می‏شوند اما شرایط ارزی بازار را به سمتی پیش برده که مشتریان در شرایط کنونی نظرشان را 180 درجه نسبت به چند ماه قبل تغییر داده‏اند و برند‏های ایرانی را به دلیل قیمت مناسب‏تر به باتری‏های خارجی ترجیح می‏دهند.صنعت باتری‏سازی تقریبا تنها صنعت مرتبط با حوزه خودرو و الکترونیک است که چینی‏ها هنوز نتوانسته‏اند بازار آن را به اختیار خود در آورند . بخش عمده این بازار هم‏اکنون در اختیار برند‏های کره‏ای است و بازار ایران نیز از این قضیه مستثنی نیست . یکی از معتبر‏ترین گروه‏ای کره‏ای حاضر و فعال در بازار ایران گروه دلکور است که در حقیقت شرکتی کره‏ای با پیشینه آمریکایی است و شامل سه برند دلکور ، پوما ، سین ، شارک ، هگزا ، رویال و پلاتینیوم می‏شود. این برندها در رده‏های کیفی مختلف دسته بندی می‏شوند و در زمره باتری‏های نسبتا گران‏قیمت بازار قرار می‏گیرند و برند دلکور در بین آن‏ها از بهترین کیفیت برخوردار است و پوما نیز از نگاه فروشندگان در رتبه بعدی قرار دارد . همچنین از بین برند‏های دلکور در ایران برند هگزا از کیفیت خوبی در بین این گزینه‏ها برخوردار نیست و وضعیت ثابتی نیز در بازار ندارد.یکی دیگر از گروه‏‏های بزرگ باتری‏سازی جهان در ایران ATLASBX است که از معروف‏ترین محصولاتش در بازار ایران می‏توان به هنکوک ، جگوار و تایگر اشاره کرد . این شرکت کره‏ای به عنوا نبرند باتری سازی شرکت معتبر تایر‏سازی هنکوک شناخته می‏شود و از سال 1944 تا کنون در این زمینه فعال است . یکی از معدود نمایندگان چینی حاضر در بازار ایران شرکت یوآسا گلوبال است . این شرکت در سال 1977 با اتحاد شرکت یوآسا ژاپن و شرکت جرنال باتری آمریکا شکل گرفت . هم‏اکنون شاهد عرضه برند‏های نوا ، راکت و گلوبال از این برند در ایران هستیم که البته در حال حاضر حضور نوا بیش‏تر از سه محصول دیگر در بازار محسوس است . به گفته فروشندگان باتری‏های وارد شده از شکرت یوآسا به ایران توسط کارخانه این شرکت در چین به تولید می‏رسند.از جمله برند‏های معتبر دیگر حاضر در بازار وارداتی باتری کشور می‏توان به لوجیکس و هیوندای نیز اشاره کرد . بدون شک سلطان باتری‏های ایرانی شرکت بزرگ صبا‏باتری است ، باتری ساز‏های دیگری نظیر برنا ، اربیتال و اتمیک نیز در رتبه‏های بعدی قرار دارند و البته در این بین باتری توان نیز بخش عمد‏ای تجهیزات مورد نیاز دیگر شرکت‏های باتری‏سازی کشور را تامین می‏کند و هم‏اکنون سهم عمده‏ای از بازار باتری‏های اسیدی را در اختیار دارد . یک باتری به طور متوسط از یک تا سه سال عمر می‏کند .باتری‏ها در بازار معمولا با 15 ماه گارانتی عرضه می‏شوند که گفته‏ می‏شود 3 ماه از این گارانتی در اختیار فروشنده است و 12 ماه برای مشتری در نظر گرفته شده است در حالی که تاریخ گارانتی در کل از زمان نوشتن فاکتور از سوی فروشنده آغاز می‏شود.
باتری خراب بدهید ؛ تخفیف بگیرید :
همیشه در نتیجه خراب شدن یک باتری مشتری به سراغ خرید باتری جدید می‏رود . باتری قطعه‏ای نیست که در صورت خراب شدن دور انداخته شود بلکه از همان قطعه خراب‏شده شرکت‏های مرتبط می‏توانند حداکثر استفاده را بکنند لذا فروشندگان باتری "داغی" یا باتری خراب شده را در ازای قیمتی از مشتری می‏گیرند و هزنیه آن را از قیمت باتری که مشتری می‏خواهد کسر می‏کنند . معمولا نرخ رسمی داغی به ازای هر آمپر باتری خراب 500 تومان تعیین می‏شود اما عمده فروشندگان این حوزه حاضر به پرداخت هزینه‏ای بیش از 20 هزار تومان برای باتری خراب نیستند .
وضعیت بازار باتری در روز‏های سخت :
هفته گذشته بار دیگر دریای ارز خروشان شد و قیمت دلار تا 3500 تومان نیز افزایش یافت تا بار دیگر بازار کشور در کریسمس و کمبود کالا‏های وارداتی به روز‏هاس سختش باز گردد . قیمت‏هایی که در بازار این هفته مشاهده می‏کنید مرجع مناسبی برای قضاوت در مورد قیمت باتری نیستند و ممکن است اکنون که این مقاله را می‏خوانید بار دیگر با نوسان ارز دستخوش تغییر شده باشند لذا هدف تنها بررسی دقیق اوضاع حاکم بر بازار باتری خودرو در کشور و نگاهی کلی به آن است .کارشناسان می‏گویند کاهش قدرت خرید مردم و مچنین تعرفه‏های گمرکی سنگین و نواسانات ارز و مشکلات انتقال آن به شرکت‏های تولید‏کننده خارجی چشم‏اندازی روشنی را برای وارد‏کنندگان باتری رقم نمی‏زند. شرکت‏های تولید‏کننده باتری کشور در این شرایط به دو گروه تقسیم می‏شوند . برخی از این شرکت‏ها تا 80 درصد در زمینه تولید باتری مستقل هستند و در شرایط فعلی خط تولیدشان هر چند کند اما به نسبت قدرت‏مند از دیگر شرکت‏ها مشغول فعالیت است اما در مقابل برخی شرکت‏ها که مونتاژ کننده باتری به ویژه با همکاری ترک‏ها هستند به تبع تحریم‏ها و شرایط سخت واردات روز‏های خوبی را پشت سر نمی‏گذارند. در حال حاضر اکثر مصرف‏کنندگان به سمت باتری‏های داخلی و به خصوص باتری‏های اسیدی تمایل پیدا کرده‏اند.

Delkor
اتمی
قیمت(هر آمپر)
3400

Puma
اتمی
قیمت(هر آمپر)
3350

Shark
اتمی
قیمت(هر آمپر)
3000

CENE
اتمی
قیمت(هر آمپر)
3000

Hyundai
اتمی
قیمت(هر آمپر)
3500

Logix
اتمی
قیمت(هر آمپر)
2800

NOVA
اتمی
قیمت(هر آمپر)
2800

Persis
اتمی
قیمت(هر آمپر)
3000

Forte
اتمی
قیمت(هر آمپر)
2800

Hexa
اتمی
قیمت(هر آمپر)
3050

Solite
اتمی
قیمت(هر آمپر)
2650

Varta
اتمی
قیمت(هر آمپر)
3400

Hankook
اتمی
قیمت(هر آمپر)
3100

صبا
اتمی
قیمت(هر آمپر)
2150

توان(اتمیک)
اتمی
قیمت(هر آمپر)
2450

صبا
اسیدی
قیمت(هر آمپر)
2200

توان(اتمیک)
اسیدی
قیمت(هر آمپر)
2400

babaalil90
11-15-2013, 08:32 PM
عزيزان سلام. امروز يك باطري مدل 60آمپر به نام BELLAGIO خريدم به قيمت 230 هزارتومان
خوبه به نظرتون؟

Renault Megane RS
12-06-2013, 07:16 PM
با سلام

دوستان امروز باتری خوشتیپ ما بعد از ۵ سال کارکرد دار فانی رو وداع گفت
فردا می خوام برم باتری بگیرم، می خوام ۷۴ آمپر بگیرم
چه مارکی خوبه؟ خودم نظرم رو پوما یا دلکوره!
فقط یه سوال تاریخ ساخت باتری رو کجاش می نویسن؟

با تشکر

Sent from my Xperia Z1 using Tapatalk

امیر مسعود
12-09-2013, 11:12 PM
دوستان امروز باتری پوما 74 امپر رو خریدم 327 تومن باتری سپاهان ماشینم رو هم 180 فروختم چون سیستم دارم واقعان لازم بود کم می اورد بد این باتری سپاهان بی کیفیت ولی باتری واقعان گرون شده ها دوستانی هم که قصد خرید دارن فقط پوما دلکور و شارک رو توصیه میکنم

احمدرضا
12-15-2013, 06:18 PM
1392/09/24
در گفتگو با نائب رییس اتحادیه باتری سازان و باتری فروشان تهران
قاچاق باتری در کشور بیداد می کند
عصرخودرو:نایب رییس اتحادیه باتری سازان و باتری فروشان تهران با بیان این مطلب که با سه برابر شدن هزینه های گمرکی برای واردات باتری های معتبر فشار بر روی واردکننده زیاد شده واین امر باعث قاچاق زیاد این محصول در بازار شده است.
به گزارش پایگاه خبری «عصرخودرو» محمود اکبرزاده افزود: هزینه های گمرک برای ورود هر باتری به کشور به آمپری 1200 الی 1500 تومان رسیده در صورتی که این عدد در سال گذشته بین 400 الی 700 تومان بوده، در نتیجه وارد کننده مجبور میشود با احتساب هزینه تمام شده باتری را گرانتر به فروش برساند و به تبع این موضوع موجب رونق باتری قاچاق در بازار می شود.
وی همچنین تصریح کرد: یکی دیگراز مشکلاتی که گریبانگیر باتری شده قرارگرفتن آن در اولویت 10 در کنار کالاهای تزئینی ولوکس است و از آنجا که باتری یک کالای کاملا مصرفی است مشکلاتی را برای این صنف به وجود آورده ،که امیدواریم هر چه زودتر این مشکلات برطرف شود تا بتوانیم شاهد رقابتی سالم با تولید کنندگان باشیم.
اکبرزاده یاداور شد:در طی هفته گذشته اخبار جدید و امیدوارکننده ای در خصوص کالاهای اولویت 10 شنیده ایم که امیدواریم با درایت و کاردانی مسئولان هرچه زودتر باتری از این بحران خارج شود.
نائب رییس اتحادیه باتری سازان تاکید کرد:اکثر باتری های قاچاق از امارات وارد کشور شده و بیشتر آنها از شهرهای بندرعباس،شیراز،اهواز وگناوه به تهران و استانهای دیگر ارسال می شود. این باتری هاآمپری 800 الی 1000 تومان پایین تر از باتری های وارداتی معتبر بازار فروخته میشود و هیچ شخص یا اشخاصی جوابگوی خرابی یا گارانتی آن نیست.
وی افزود:باتری وقتی از مبادی قانونی وارد کشورمی شود وهزینه های گمرکی آن پرداخت می گردد هم به نفع دولت است،بخاطر عوارض گمرکی که پرداخت شده وهم مصرف کننده، چرا که محصول تمام استاندارد های موجود ورود به کشور را پشت سر گذاشته و دارای مشخصات وارد کننده وازهمه مهمتر گارانتی است.
اکبرزاده در پایان گفت:از دولت ودستگاه های مسئول تقاضا دارم با پیگیری های مداوم و مستمر از ورود باتری قاچاق به کشور جلوگری کرده وهمچنین با کاهش تعرفه گمرکی کمک کنند تا دست قاچاقچی ازاین بازار کوتاه وقاچاق درحوزه باتری وتمام حوزه های دیگر ریشه کن شود.

احمدرضا
12-22-2013, 11:10 AM
1392/09/30
افزایش واردات باتری خودرو بی کیفیت
پرشین خودرو: رئیس انجمن صنفی صنعت باطری از افزایش واردات باتری‌های بی کیفیت خودرو خبرداد و گفت: مردم با خرید این باتری‌ها متضرر می شوند.
به گزارش «پرشین خودرو»، مسعود گل‌شیرازی نسبت به افزایش واردات باتری های بی کیفیت هشدار داد و گفت: متاسفانه خرید این باتری‌ها از سوی مردم، سبب متضرر شدن آنها خواهد شد، چراکه بعد از مدت کوتاهی نیاز به تعویض خواهند داشت.
رئیس انجمن صنفی صنعت باتری افزود: بازرسی های نامحسوس انجمن و گزارش های رسیده به ما نشان می‌دهد که متاسفانه طی ماههای اخیر، واردات باتری خارجی به کشور بسیار افزایش یافته است و این باتری‌های وارداتی نیز عموماً به لحاظ کیفی در سطح بسیار پایینی قرار دارند.
وی تصریح کرد: پیگیری های انجمن حاکی از آن است که هیچ یک از باتری های وارداتی دارای گارانتی معتبر و قابل اتکا نیستند، و همین نقص باعث متضرر شدن خریداران آن ها شده است.
به گزارش مهر، رئیس انجمن صنفی صنعت باتری تاکید کرد: این واردات بی مورد در حالی انجام می گیرد که تولیدات داخلی از لحاظ استانداردهای جهانی در سطح بسیار بالایی قرار دارند و دارای گارانتی معتبر هستند.

Amir-Karaj
03-25-2014, 01:17 PM
یه سوالی ! سوکتی که به دینام وصل میشه دوسیمست یا تک سیمه !
10 روز پیش مشکل دینام داشتم( چراغ باتری چشمک میزد) ماشینو بردم نمایندگی کرج و 140 گرفتنو آفتامات دینام رو عوض کردند, ولی امروز بازم چراغ دینام روشن شد و بعد 60 کیلومتر باتری کلاً خالی شد و ماشین نیز خاموش شد :(
امروز توجه کردم سوکتی که به دینام رفته و دو سیمست ویک سیمش وصله ! میخواستم بدونم اون یکی قطع شده ویا با اتصال بنده اتصالو برقرار کردند؟

arya
07-02-2014, 01:41 PM
درود دوستان
پرسشی داشتم خدمت شما بزرگواران امیدوارم پاسخ بدید.
ماشین من بعد از حدود سه سال (شهریور 90) باتریش تموم شد.صبا باتری. امروز با یک باتری 74 آمپری مارک سینگا تعویض کردم.220 هزارتومان.ساخت کره. میخواستم دوستان لطف کنند که این باتری در چه حد و اندازه و کیفیتی است؟ ایا مثل باتری سابق سه سال کار میکنه؟ در ضمن متوجه شدم که شماره حک شده روی بدنه باتری bw102h7 یا bw1p2h7 هست.. نتونستم با سرچ در اینترنت اطلاعات خاصی در این مورد پیدا کنم یا نحوه تاریخ.. دوستان راهنمایی بفرمایند.
بر اساس حدسی که در این سایت هست :
http://emdadbattery.com/index.php/korean-battery/179-saw-date
حدس میزنم سال 2012 باشد!!!
با سپاس

احمدرضا
07-03-2014, 08:11 AM
درود دوستان
پرسشی داشتم خدمت شما بزرگواران امیدوارم پاسخ بدید.
ماشین من بعد از حدود سه سال (شهریور 90) باتریش تموم شد.صبا باتری. امروز با یک باتری 74 آمپری مارک سینگا تعویض کردم.220 هزارتومان.ساخت کره. میخواستم دوستان لطف کنند که این باتری در چه حد و اندازه و کیفیتی است؟ ایا مثل باتری سابق سه سال کار میکنه؟ در ضمن متوجه شدم که شماره حک شده روی بدنه باتری bw102h7 یا bw1p2h7 هست.. نتونستم با سرچ در اینترنت اطلاعات خاصی در این مورد پیدا کنم یا نحوه تاریخ.. دوستان راهنمایی بفرمایند.
بر اساس حدسی که در این سایت هست :
http://emdadbattery.com/index.php/korean-battery/179-saw-date
حدس میزنم سال 2012 باشد!!!
با سپاس
دوست عزیز باتری تایم بخصوصی نداره تندر من باتریاش ( 3 تا باتری تا حالا عوض کردم ) هر کدوم یکسال و نیم کار کرده همشم باتری اصلی رنو اما اخری رو فورته کره انداختم مال اخرای 2013 قیمتش هم در مشهد 210000 با تخفیف و یکسال گارانتی در ضمن فروشنده اشنا بود.

احمدرضا
07-12-2014, 02:19 PM
1393/04/21
قاچاق باطری خودرو به کشور تشدید شد
پرشین خودرو: رییس اتحادیه باطریسازان از عرضه باطری کمتر از قیمت مصرف کننده خبر داد و گفت: تفاوت قیمت باطری اتمی وارداتی و داخلی در هر آمپر ۱۴۰۰ تومان است.
به گزارش «پرشین خودرو»، تقی علی اکبری با اشاره به تعرفه واردات ۸۰ درصدی، اظهار کرد: با توجه به افزایش ۱۰۰ درصدی تعرفه گمرکی باطری که در اولویت ۱۰ قرار گرفته است قیمت هر آمپر باطری اتمی وارداتی ۳۸۰۰ تومان است.
او ادامه داد: قاچاق باطری به داخل کشور افزایش یافته و این موضوع درپی افزایش تعرفه واردات باطری رخ داد که حجم اعظم واردات از کشور کره تامین می شود و نمونه چینی باطری آنچنان کیفیتی ندارد.
وی تاکید کرد: در کشور آنچنان به تولید باطری موتورسیکلت توجه نشده و کیفیت قابل توجهی ندارد که ۹۰ درصد نیاز کشور به باطری موتور از طریق واردات تامین خواهد شد.
علی اکبری یادآور شد: ۶۰درصد نیاز کشور به باطری اتومبیل از طریق واردات تامین می شود که برای حمایت از تولید داخلی گارانتی باطری ایرانی ۱۲ تا ۱۸ ماه و باطری وارداتی ۶ ماه خدمات پس از فروش دارد.
او در پاسخ به این سوال مبنی بر این که حجم اعظم مصرف توسط کدام دسته از کالا ها تامین می شود به تسنیم گفت: مردم بیش تر خرید خود را به مشورت و نظر فروشنده معطوف کرده اند و این در حالی است که کالای ایرانی به خوبی خرید می شود.
رییس اتحادیه باطریسازان ادامه داد: هنگامی که خودرو که از آهن و قطعات یدکی تشکیل شده است گران شود لوازم یدکی و باطری نیز گران خواهند شد.
وی بیان کرد: ۸۰درصد مواد اولیه تولید از طریق واردات تامین می شود و مشکلات خاصی در رابطه با واردات آن ایجاد شده و از سوی دیگر بارها در بار اعلامی مواد اولیه، باطری کامل ساخته شده آماده مصرف دیده شده است.
علی اکبری در پایان گفت: به دلیل عدم دسترسی راحت به مواد اولیه کارخانجات تولیدی با ظرفیت کامل به فعالیت نمی پردازند.

احمدرضا
08-14-2014, 06:19 PM
با سلام به دوستان عزیز
باتری چهارم ماشین هم مثل قبلیها مدت زمان کوتاهی پس از نصب تراوش پیداکرد پهلوی فروشنده بردم گفت اب جوش بریزم بر روی بست منفی باتری همه چیو چک کرد فقط گفت همین قطب منفی مشکوکه در ضمن من اتصال منفی رو تقویت نکردم و مشکلی هم نداشتم به نظر شما بزرگواران از چی میتونه باشه ممنون

Reza_Orumiyeh
08-14-2014, 10:15 PM
ميشه بپرسم كاركرد ماشين چقدره؟!
و سيستم و لوازم برقي اضافي چي روي ماشين نصب كرديد؟!
چون مشكل باتري تو تندر شايع نيست مگر بعلت دست كاري سيستم برقي

احمدرضا
08-14-2014, 11:13 PM
ميشه بپرسم كاركرد ماشين چقدره؟!
و سيستم و لوازم برقي اضافي چي روي ماشين نصب كرديد؟!
چون مشكل باتري تو تندر شايع نيست مگر بعلت دست كاري سيستم برقي

سلام بر رضای عزیز هیچ وسیله اضافی نصب نکردم اولین باتری ماشین خیلی تراوش زیادی کرده بود و قسمتی از بدنه رو هم سوخته بوددقیقا یه 405مدل 86هم داشتم به همین وضعیت خیلی بدتر فکر کنم من شانس باتری نداشته باشم. کارکرد ماشین 80000 مدل 89 ایران خودرویی. البته من تقریبا از همون اوایل خرید ماشین دزد گیرنصب کردم. که خیلی هم از دزد گیر استفاده نکردم. ممنون از توجه شما

Reza_Orumiyeh
08-15-2014, 01:34 AM
سلام بر رضای عزیز هیچ وسیله اضافی نصب نکردم اولین باتری ماشین خیلی تراوش زیادی کرده بود و قسمتی از بدنه رو هم سوخته بوددقیقا یه 405مدل 86هم داشتم به همین وضعیت خیلی بدتر فکر کنم من شانس باتری نداشته باشم. کارکرد ماشین 80000 مدل 89 ایران خودرویی. البته من تقریبا از همون اوایل خرید ماشین دزد گیرنصب کردم. که خیلی هم از دزد گیر استفاده نکردم. ممنون از توجه شما


سلام
تراوش باتري اونم چهار بار بي دليل نيست اگه لوازم اضافه نصب نكرديد نبايد به اين مشكل بر ميخورديد شما دينامتون رو بديد با دستگاه چك كنند كه ايا اضافه شارژ ميكنه يا خير ؟
من كاركرد ماشينم ٦٥٠٠٠ تاست و مدل ٩٠ سيستم و دزدگير رو ماشين نصب هستش يبار رو قطب منفي مقداري رسوب ديدم كه اونو با اب تميز كردم و مشكل ديگه اي پيدا نكردم!

احمدرضا
08-15-2014, 10:49 AM
سلام
تراوش باتري اونم چهار بار بي دليل نيست اگه لوازم اضافه نصب نكرديد نبايد به اين مشكل بر ميخورديد شما دينامتون رو بديد با دستگاه چك كنند كه ايا اضافه شارژ ميكنه يا خير ؟
من كاركرد ماشينم ٦٥٠٠٠ تاست و مدل ٩٠ سيستم و دزدگير رو ماشين نصب هستش يبار رو قطب منفي مقداري رسوب ديدم كه اونو با اب تميز كردم و مشكل ديگه اي پيدا نكردم!
درود
دینام رو چندین بارچک کردم مشکلی نداشت کاملا به اندازه شارژ میکنه .ممنون

Reza_Orumiyeh
08-15-2014, 10:57 AM
ايا بعد از تراوش كردن باتري شما خراب ميشه ؟ يعني خوب استارت نميزنه؟
ايا هر بار هم يك نوع باتري خريديد؟

احمدرضا
08-15-2014, 11:25 AM
ايا بعد از تراوش كردن باتري شما خراب ميشه ؟ يعني خوب استارت نميزنه؟
ايا هر بار هم يك نوع باتري خريديد؟

نه اینکه به سرعت خراب بشه اما این علامت منو به یاد باتری قبلی میندازه !
استارت زدنش تغییر نمیکنه ولی فکر نکنم این باتری هم یکسال و نیم بیشتر کارکنه
اینبار باتری رو عوض کردم و کره ای انداختم قبلیا باتری اصلی رنو روی ماشین بود. ممنون

abbaszaadeh
06-28-2015, 09:08 AM
سالم دوستان عزیز
دیروز باطری ماشین با کارکرد 4 سال و دو ماه به ماشینم وداع گفت و یک باطری 66 آمپر کره ای به نام segah و به قیمت 210000 تومان براش خریدم و اونو نصب کردم لازم به یادآوریه که کابل منفی رو تقویت نکرده ام و سیستم برقی اضافی نیز نصب نشده است به امید کاکرد چهار ساله

saeed_Logan
07-07-2015, 08:37 PM
سلام به همگی
تندر من چند روزیه مثل قبل با تک استارت روشن نمیشه! ممکنه از چی باشه؟ باتریشم مساله ای نداره!به نظرتون از استارترش نیست؟ استارتر بعد از چند وقت نیاز به سرویس داره؟
(مدل 87 با 218000 کیلومتر کارکرد)

Reza_Orumiyeh
07-13-2015, 11:36 PM
سلام به همگی
تندر من چند روزیه مثل قبل با تک استارت روشن نمیشه! ممکنه از چی باشه؟ باتریشم مساله ای نداره!به نظرتون از استارترش نیست؟ استارتر بعد از چند وقت نیاز به سرویس داره؟
(مدل 87 با 218000 کیلومتر کارکرد)


سلام
نوع بنزين مصرفي و صافي بنزين هم تو روشن شدن ماشين تاثير زيادي دارند
مخصوصا وقتي بنزين سوپر ميزنيد يا صافي غير شركتي استفاده ميكنيد


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lamerd
07-29-2015, 01:25 AM
یه قضییه منو ناراحت کرده اینکه میگن سیم مثبت که بالای گیربکس رفته برا استارت در برخی موارد ممکنه سبب آتش سوزی شود میخواستم بدونم این موضوع درسته یا نه؟ یعنی این سیم هیچ حفاظ و روکشی ندارد؟ چطور میشه اونو با بدنه عایق نمود

عدنانی
06-25-2016, 02:12 PM
سلام
نظر دوستان رو در مورد باطری های ایرانی چی هست ایا کی استفاده کرده یا خیر ؟
البته به من پیشنهاد باطری اوربیتال 74 آمپر رو کردن روی ماشین خودم الان 4 ساله 74 آمپر جاگوار کره نصب است که بعضی وقتها استارت نمیزنه و باطری ساز گفته باطری خرابه

Renault Logan
06-25-2016, 04:29 PM
سلام
نظر دوستان رو در مورد باطری های ایرانی چی هست ایا کی استفاده کرده یا خیر ؟
البته به من پیشنهاد باطری اوربیتال 74 آمپر رو کردن روی ماشین خودم الان 4 ساله 74 آمپر جاگوار کره نصب است که بعضی وقتها استارت نمیزنه و باطری ساز گفته باطری خرابه

سلام
خب باطری کره ای که خیلی خوب براتون کار کرده
مگه ناراضی بودید که میخواهید کوچ کنید روی برند ایرانی؟
من جای شما باشم بازم باطری خارجی از برند های پوما -دلکور -سین بر میدارم
اگه اصرار به استفاده از ایرانی دارید همین اربیتال وان که برای شرکت سپاهان هست از بقیه ایرانی ها بهتر امتحان خودشو پس داده

zanjani
06-26-2016, 10:30 AM
سلام
نظر دوستان رو در مورد باطری های ایرانی چی هست ایا کی استفاده کرده یا خیر ؟
البته به من پیشنهاد باطری اوربیتال 74 آمپر رو کردن روی ماشین خودم الان 4 ساله 74 آمپر جاگوار کره نصب است که بعضی وقتها استارت نمیزنه و باطری ساز گفته باطری خرابه

سلام
حدود چهار سال هست اوربیتال 74 امپری روماشینمه و راضی هستم دوتا مزیت داره یکیش اینه که مطمئنی تاریخش درسته دومیش اینه که تا 15 ماه گارانتی بهت میده با دوبار تعویض در صورت کارنکردن که برا من تو این چهار سال مشکلی پیش نیومده
موفق باشید