PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : Biodiesel بیو دیزل چیست؟ و چگونه کار می کند؟ (سوخت دوستدار طبیعت) سوخت سبز


Marshal
12-17-2009, 06:23 PM
بیودیزل
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4e/Soybus.jpg/240px-Soybus.jpg

اتوبوس با سوخت بیودیزل

بیودیزل (به انگلیسی: Biodiesel) یک نوع سوخت تجدیدپذیر و تجزیه*پذیر است که از روغن گیاهی و یا چربی حیوانی به دست می*آید.

این سوخت را می*توان با گازوئیل مخلوط و در خودروهای گازوئیل سوز به*کار برد.

نتیجه*های مثبت استفاده از بیودیزل در کاهش آلودگی هوا از سوی سازمان*های معتبر جهانی تایید شده است

بیودیزل چیست؟


بیودیزل چیست؟
بیودیزل (منو اكلیل استر) یك سوخت گازوئیلی پاك است كه از منابع طبیعی و قابل تجدید مانند روغنهای گیاهی ساخته میشود. بیودیزل درست مانند گازوئیل نفت در موتورهای احتراقی كار میكند و برای این كار اصولاً هیچگونه تغییر موتوری لازم نیست. بیودیزل، ظرفیت و دامنه كار گازوئیل را حفظ میكند. http://2.bp.blogspot.com/_FKMPd14Yj18/SEK-17DSzMI/AAAAAAAAAI0/Z-RsTOxparE/s200/b3.JPG
استفاده از بیودیزل در یك موتور گازوئیلی معمولی منجر به كاهش اساسی هیدروكربنهاینسوخته، منواكسید كربن و ذرات معلق میشود. خروج اكسیدهای نیتروژن بسته به سیكل كاری و روشهای آزمایشی، كمی كاهش و یا افزایش مییابد. با بكاربردن این سوخت، از سهم كربن موجود در ذرات معلق كاسته میشود (چون اكسیژن موجود در بیودیزل احتراق كامل به CO۲ را ممكن میسازد).
بخش سولفات از بین میرود (زیرا در این سوخت اصلاً سولفور وجود ندارد) اما قسمتی محلول یا هیدروكربن به همان صورت باقی میماند یا افزایش پیدا میكند، بنابراین بیودیزل باتكنولوژی جدیدی مانند كاتالیستها (كه از ذرات محلول گازوئیل میكاهند نه كربن جامد) وEGR (با كربن كمتر عمر موتور بیشتر میشود) بسیار خوب كار میكند.ویژگیهای شیمیایی: ویژگیهای فیزیكی بیودیزل بسیار شبیه گازوئیل معمولی است. با این حال،ویژگیهای خروجیهای اگزوز بیودیزل بهتر از گازوئیل معمولی است
ویژگیهای فیزیكی بیودیزل
• وزن مخصوص ۸۸/۰
• ویسكوزیته ۲۰ درجه سلسیوس (سانتی استوك) ۵/۷
• عدد ستان(اندیس ستان) ۴۹
• نقطه اتصال ***** سرد(درجه سلسیوس) ۱۲-
• ارزش حرارتی خالص (كیلوژول در لیتر) ۳۳۳۰۰
بیودیزل چگونه ساخته میشود؟
بیودیزل را میتوان از روغنهای گیاهی تازه و یا مستعمل و چربی حیوانات تولید كرد. این گازوئیل از منابع داخلی قابل تجدید بوجود میآید. این سوخت، قابل تجزیه بیولوژیكی است و هنگامیكه بعنوان یك جزء تركیبی مورد استفاده قرار میگیرد، نیازمند حداقل تغییرات در موتور است و نسبت به گازوئیلی كه جایگزینش میشود، سوختی پاك است.روغنهای گیاهی میتوانند برای تولید تركیبات شیمیائی- كه استر خوانده میشوند- ، با یك الكل (معمولاً متانول) تركیب شوند. زمانیكه این استرها به منظور سوخت مورد استفاده قرار میگیرند،بیودیزل خوانده شوند. گلیسیرول (كه در داروسازی و تولید لوازم آرایش نیز مورد استفاده قرار میگیرد) به عنوان یك محصول فرعی تولید میشود اخیراً بیودیزل طی فرایندی با نام Transesterification تولید شود.
در این فرآیند ابتدا روغن گیاهی( یا چربی حیوانی) از ***** عبور داده میشود، سپس برای از بین بردن اسیدهای چرب آزاد،با قلیا فرآیند میگردد؛ بعد با یك الكل (معمولاً متانول) و یك کاتالیزور (معمولاً هیدروكسید سدیم یا پتاسیم) تركیب میشود. تری گلیسریدهای روغن برای تشكیل استرها و گلیسرول واكنش شیمیایی انجام میدهند و بعداً از یكدیگر جدا شده و مورد تصفیه قرار میگیرند. بیشتر تمایلاتی كه امروز برای تولید بیودیزل وجود دارد ناشی از ظرفیت بسیار بالای تولید سویا،تولیدات مازاد و كاهش قیمتها است. متیل سویات، یا سوی دیزل كه از واكنش متانول با روغن سویا حاصل میشود، اصلیترین شكل بیودیزل در آمریكاست.
چربیهای بلااستفاده حیوانی و روغن سوخته ( كه بعنوان ” شبه گریس“ شناخته میشوند) نیز منابع و ذخایر خوبی هستند. این منابع از روغن سویا ارزانترند و به عنوان راهی برای كاهش هزینههای تامین مواد اولیه در نظر گرفته میشوند. بادام زمینی، پنبه دانه، گل آفتاب گردان و كنولا (گونهای از دانه شلغم روغنی) نیز از منابع روغنی دیگرند. استرهایی كه از هر یك از این منابع ساخته شدهاند گرچه شاید در میزان انرژی عدد ستان (مشابه اكتان بنزین) یا دیگر مشابهات فیزیكی كمی متفاوت باشند اما میتوانند با موفقیت در موتورهای گازوئیلی مورد استفاده قرار گیرند.
بازار بیودیزل
بیودیزل سوختی تقریباً ناشناخته است و برای رسیدن به استفاده تجاری گسترده، باید از موانع گوناگونی بگذرد. این سوخت میبایست قبل از هرگونه ورود به بازار، بر موانع نظارتی فائق آید و قیمت آن نیز رقابتی تر شود.به نقل از سازمان سوختهای طبیعی آمریكا، با انگیزه بالای دولت، تولید بیودیزل از دانههای روغنی میتواند به حدود ۲ میلیارد بشكه در سال برسد كه این رقم حدود ۸ درصد مصرف بزرگراهی گازوئیل در اوایل این قرن است. بیودیزل با بازار كنونیاش احتمالاً به عنوان سوخت مورد استفاده در ناوگان اتوبوس و كامیونهای سنگین لحاظ میشود ( كه در ابتدا به صورت تركیب با گازوئیل فسیلی با استاندارد ۲۰ درصد است.) اخیراً، هر گالن متیل سویات بیش از ۲ دلار قیمت دارد و قیمت آن با گازوئیل كه ۶۵ تا ۷۰ سنت درگالن است رقابت میكند. هزینههای تامین مواد اولیه علت ۹۰ درصد از هزینههای مستقیم تولیدند كه هزینه سرمایه و برگشت سرمایه را نیز شامل میشوند به عنوان مثال، برای تولید یك گالن بیودیزل به ۷،۳ پوند روغن سویا نیاز داریم كه قیمت آن حدود ۲۰ سنت برای هر پوند است.بنابراین فقط هزینههای تامین مواد برای تولید هر گالن متیل سویات، حداقل ۱،۵۰ دلار است كه این رقم بدون احتساب هزینههای بازاریابی است.
تلاش میشود كه با توسعه گیاههای پیوندی سویا كه دارای روغن بیشتری هستند، بتوان این هزینهها را كاهش داد. برای مثال، دانههای سویا، حدودا ۲۰ درصد روغن دارند در حالیكه دیگر دانههای روغنی دارای بیش از ۵۰ درصد روغناند. ذخیره روغن دانه های شلغم روغنی اروپا كه مورد استفاده قرار میگیرند حدوداً ۴۰ درصد است .

Marshal
12-17-2009, 06:24 PM
ساخت بيو ديزل از جلبك

محققين دانشگاه ايالت يوتا (USU) روشي ابداع كرده اند كه با گرفتن روغن سرباره ي بركه ها (لايه ي تشكيل شده بر روي سطح آب متشكل از جلبك و ضايعات)، مي توانند آن را به يك نوع بيو ديزل جلبكي تبديل كنند، كه احتمالاً براي سال 2009 عرضه ي عمومي خواهد داشت.
جلبك، كه مقدار قابل توجهي از آنچه به سرباره ي بركه ها معروف است را تشكيل مي دهد، مي تواند تا 38000 ليتر به ازاي هر جريب زمين، روغن توليد كند و تقريباً در هر مكاني قابل پرورش است.
بيشتر بيو ديزل هاي فعلي از سويا و روغن ذرت تهيه مي شوند، اما با افزايش تقاضا و نياز تامين، قيمت آن ها هم افزايش مي يابد. طبق نظر محققين، انسان و حيوان به سويا و ذرت به عنوان يك ماده ي غذايي نيازمندند، كه عاقبت باعث رقابت بين مواد غذايي و توليد محصولات سوختي كافي خواهد شد.
به گفته لنس سيفلت،*استاد شيمي و بيو شيمي دانشگاه يوتا، با مشاهده ي تقاضا براي بيوديزل ها به نظر مي رسد كه بايد تمام مساحت قابل كشت زمين را مورد استفاده قرار دهيم. سيفلت و تعدادي ديگر از اساتيد اين دانشگاه، براي توسعه دادن روش هاي نوين و ابداع تكنولوژي هاي جديد براي توليد متان، بيوديزل، هيدروژن و الكل، از منابع انرژي قابل بازيافت كربن دي اكسيد خنثي، مثل نور خورشيد و پسماندهاي مصرفي و كشاورزي، برنامه سوخت هاي زنده (Biofuels program) را ترتيب داده اند.
ايالت يوتا مبلغ 6 ميليون دلار براي مدت 5 سال تحقيق به اين برنامه دانشگاه تخصيص داده است. اين تحقيق تا همين امروز چند محصول جانبي و ضوابط صنعتي را فعال كرده، يك اختراع تا به حال ثبت شده و چهار مورد در حال تعليقند.

منبع: The Engineer online
مترجم: ماني گلشني

Marshal
12-17-2009, 06:24 PM
ویژگی و مزایای سوخت*های بیودیزل بحران فزاینده انرژی در جهان صنعتی امروز با شتاب تندی همه کشورهای جهان را بیش و کم به چالشی عظیم کشانده است و منافع ملی جوامع در عرصه های بین المللی بر این فرآیند بیشتر دامن می زند و معادلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشورهای مختلف را از موازنه می اندازد.

برآیند ایندو از یک طرف و کمبود، میرایی و تجدید ناپذیری سوختهای فسیلی از دیگر سو، اندیشمندان و محققان حوزه های مختلف علوم را به تنگنای فکری واداشته و گروههای تحقیقاتی به دنبال راهکارهای عملی برای فائق آمدن برمشکلات و تبعات بحران انرژی در عرصه های مختلف صنعتی و اجتماعی هستند. در حاشیه رایزنی های گروههای همسو یا مخالف در مسائل استراتژیک انرژی در پشت درهای بسته، تنور داغ آزمون گزینه های مختلف برای جایگزینی سوختهای نفتی و آلاینده محیط زیست در برخی موارد از بوته آزمایش گذر کرده و در مرحله عملیاتی قرار گرفته است.

در بطن صنعت و تکنولوژی جهان سناریویی در حال شکل گیری است و رویکرد عمیقی از سوی کشورهای صاحب صنعت متوجه انرژی های تجدید پذیر نظیر آب، باد، انرژی زمین، خورشید و هیدروژن شده است. در این میانه بیودیزل ها نیز به طور جدی به توسعه اضلاع این چند ضلعی انرژی گام نهاده اند و نهضت فراگیری برای استفاده از آن در حوزه انرژی با شتاب فزآینده ای آغاز شده و در فهرست های برجسته شده نهادهای بین المللی انرژی قرار گرفته است.

● انرژی انرژی در اشکال مختلف مانند گرما، نور، حرکت و صدا یافت می شود، اما همه آنها در دو گروه عمده جای می گیرند: سنتیک و پتانسیل. انرژی الکتریکی، تابشی، حرارتی، حرکت و صوت از نوع سنتیک هستند و انرژی های شیمیایی، مکانیکی ذخیره شده، هسته ای و ثقلی، فرم پتانسیل انرژی محسوب می شوند. راه های مختلف زیادی وجود دارند که با بهره گیری از آنها می توانیم انرژی های فراوان اطراف خود را ذخیره، تبدیل، تقویت و استفاده کنیم. انرژی قابل رویت نیست و فقط آثار آن قابل تجربه است و از اینرو به چنگ انداختن آن معمولاً کار دشواری است. برای مثال انرژی حرارتی با تابش منتقل می شود و هدایت آن با فرآیندی متفاوت روی می دهد. اما تفاوت اصلی آنها (برای مثال نسبت به سرعت فرآیند انتقال) به ندرت قابل درک است.

مشابه آن، انرژی الکتریکی و نور بوسیله موج منتقل می شوند، در حالیکه ایندو پروسه های متفاوتی هستند. منابع انرژی می تواند به سه کلاس فسیل، تجدیدپذیر و شکافت هسته ای گروه بندی شود. سوختهای فسیلی سالیان پیش تشکیل شده اند و قابل تجدید نیستند. منابع انرژی فسیلی شامل نفت خام، زغال سنگ، قیر، گاز طبیعی، سنگهای رسی نفتی و ماسه های حاوی قطران است. منابع انرژی قابل تجدید شامل آب، باد، خورشید، گرمای درونی زمین، دریا و هیدروژن است. منابع عمده انرژی حاصل از شکافت هسته ای از اورانیوم و توریوم است. پیش بینی می شود که تا سال۲۰۴۰ تقریباً نیمی از انرژی مصرفی جهان از منابع تجدید شدنی تأمین خواهد شد و الکتریسیته تولیدی از منابع تجدید پذیر بیش از۸۰ درصد کل منبع الکتریسیته جهان را تشکیل خواهد داد.

● مفهوم بیودیزل کمبود سوختهای فسیلی موجود و محدود بودن منابع آن به برخی مناطق جهان، افزایش تشعشعات آلاینده زیست محیطی از احتراق سوختهای فسیلی و افزایش بهای آنها، استفاده از منابع بیوتوده را بسیار جذاب و در خور توجه ساخته است. کارشناسان اظهار می کنند که نفت موجود و منابع گاز برای فقط چند دهه کوتاه کافی خواهند بود. مطابق با افزایش تقاضای انرژی و لزوم جایگزینی منابع نفتی، سوختهایی نظیر بیودیزل و بیواتانول طلایه داران تکنولوژیهای جایگزین هستند و از اینرو راهکار مناسب و قابل پیشرفت برای مصرف در موتورهای احتراقی، بی تردید انواع بیودیزل است. بیودیزل بطور خلاصه به عنوان استرهای مونوالکیلی روغنهای نباتی یا چربیهای حیوانات تعریف می شود.

بیودیزل بهترین کاندیدای جایگزین برای سوختهای دیزلی در موتورهای دیزلی است. بیودیزل شبیه سوختهای نفتی می سوزد، در حالی که آلایندگی به مراتب کنترل شده تری دارد. از طرف دیگر بیو دیزل احتمالاً کارآیی بهتری از بنزین دارد. بیودیزل همچنین توان بالقوه زیادی را برای موتورهای تراکم احتراقی ارایه می دهد. سوخت دیزل می تواند با بیودیزل که از روغنهای نباتی ساخته می شود جایگزین شود.

بیودیزل امروزه بطور عمده از روغن سویا، دانه خردل و روغن خرما حاصل می شود. ارزش گرمایی بیودیزل ها نسبتاً زیاد است. مقدار ارزش گرمایی بیودیزل ها(۳۹ تا۴۱ MJ/kg ) اندکی کمتر از بنزین (۶۴MJ/kg) ، سوختهای نفتی (۴۳MJ/kg) یا نفت خام (۴۲ MJ/kg) است اما از زغال سنگ(۳۲ تا۳۷ MJ/kg ) زیادتر است. بیودیزل خالص یا۱۰۰ درصد، بیودیزل سوخت محسوب می شود که بصورت B۱۰۰ یا سوخت خالص معرفی می شود. بیودیزل مخلوط، ترکیبی از بیودیزل خالص با دیزل نفتی است. مخلوط های بیو دیزل بصورت BXX بیان می شوند که در آن XX نشان دهنده مقدار درصد بیودیزل در آن مخلوط است. مثلاً B۸۰ موید این است که۸۰ درصد آن سوخت بیودیزل و۲۰ درصد آن پترودیزل است.

بیو دیزل به سوختهایی اطلاق می شود که منشاء بیولوژیکی دارند و یک عنوان کلی است که به گستره ای از سوختهای اکسیژن دهی شده با پایه استری(که از منابع بیولوژیکی تجدیدپذیر نشات می گیرد) نسبت داده می شود. بیودیزل ممکن است از روغن های آلی و چربیها تولید شود. از دیدگاه علم شیمی، بیودیزل به استرهای منوالکیل با زنجیرهای بلند اسید چرب که از بیولیپیدهای تجدید پذیر مشتق می شوند منسوب می شود. بیودیزل بطور نمونه از طریق واکنش روغن نباتی یا چربی حیوانی با متانول یا اتانول در حضور کاتالیزور برای حصول متیل یا اتیل استر (بیودیزل) و گلیسیرین تولید می شود. استرهای متیل یا اتیل اسید چرب یا همان بیودیزل از روغنهای طبیعی و چربیها تولید می شود. معمولاً متانول بر تبادل استری به اتانول ترجیح داده می شود، به خاطر اینکه متانول از اتانول ارزان تر است. گلسیرین تولیدی نیز در صابون سازی مصرف می شود. جدول۱ مشخصات فنی بیودیزل ارایه می دهد. فرآیند ترانس تبادل استری و تولید بیودیزل با استفاده از آنزیم در معادلات زیر آمده است.

● چرا بیودیزل؟ بیودیزل سوخت تجدید پذیری است که با واکنش شیمیایی الکل و سبزیجات یا روغنهای حیوانی، چربیها یا گریسها ساخته می شود. از طریق فرآیند پالایش موسوم به واکنش تبادل استری، گلیسیرین را که یک محصول فرعی بوده و برای موتور خودرو مناسب نیست، حذف می کنند. گلیسرین حذف شده می تواند برای تهیه صابون استفاده شود. بیودیزل می تواند در بسیاری از موتورهای دیزلی بصورت خالص یا مخلوط با سوختهای نفتی در مقادیر مختلف استفاده شود. به ویژه در مخلوطی با۸۰ درصد بیودیزل و۲۰ درصد سوخت نفتی، بطور چشمگیری تابشهای سرطانی و گازهایی را که در گرم شدن زمین سهیم می شوند، کاهش می دهد.

● سوخت ایمن و تمیز بیودیزل سلامت اپراتورهایی را که با این سوخت سروکار دارند، تضمین می کند. همچنین جایگزین تمیزی برای سوختهای نفتی است و در زمره سوختهای سبز قرار می گیرد. بیو دیزل از چربیها و روغنهای تجدید پذیر نظیر روغنهای ماهی تابه رستوران ها توسط برخی شرکتها (از جمله شرکت Pacific در آمریکا) تولید می شود. بیودیزل می تواند در خودروهایی که تحت سیاست اعتباری کنترل انرژی عمل می کنند، استفاده شود. بیودیزل در موتورهای تراکم احتراقی موجود در بازار اعم از سبک تا سنگین همانند سوختهای نفتی استفاده می شود و نیازی به هیچگونه مدیفیکاسیون موتور وجود ندارد. بیودیزل ظرفیت عملکردی، بازده و محدوده کاری دیزل های نفتی را دارا بوده و پشتیبانی می کند.

نه تنها هیچگونه تغییر ماهیتی در موتور خودرو لازم نیست بلکه هیچ نیازی به تغییر خودروها، قطعات یدکی، ایستگاههای سوخت گیری و مهارت های خاص برای مکانیک ها نیز لازم نخواهد بود. شیلنگ خودروها پس از۶ ماه اول کارکرد با بیودیزل نیازمند بررسی و چک آپ است. همچنین جایگزینی شلنگ های غیرسازگار ضروری است که اینکار نیز چندان سخت و هزینه بر نیست. مخلوط های۲۰ درصد یا کمتر ممکن است اثر نامطلوب اندکی روی شلنگ های غیرسازگار داشته باشند. بیودیزل تشعشعات آلاینده زیست محیطی را تقلیل می دهد بیودیزل با۲۰ درصد مخلوط دیزل نفتی استفاده می شود.

مبدل های کاتالتیکی موجود در اگزوز خودروها آلایندگی آنها را به حداقل می رسانند. در نتیجه مواد خاص به۳۱ درصد، دی اکسید کربن به۲۱ درصد و کل هیدروکربن ها به۴۷ درصد کاهش می یابد. بیودیزل مصرفی با مخلوط نفتی همچنین نشر سولفور و آروماتیک ها را نیز کاهش می دهد. استفاده از B۱۰۰ مواد سرطان زا و آلاینده ها را بیشتر کاهش می دهد. بیودیزلها بدلیل ایمن بودن، سازگاری با محیط زیست و سهولت حمل و نقل در جاهای مختلف استفاده می شوند. صنعت دریایی آمریکا۱۰درصد از مصرف سوختی خود را از بیودیزل تأمین و از آن در مأموریتهای دریایی، قایقهای نوساخت و تعمیری، کشتیهای تجاری داخلی و کشتیهای تجاری اقیانوس پیما و ناوگان پاسبان ساحلی استفاده می کند.

بیودیزل سوختی جایگزین با ضریب ایمنی بالا به حساب می آید، چون دارای نقطه اشتعال بالاتری از دیزلهای موجود است. از سوی NFPA در زمره سوختهای غیرقابل اشتعال کلاس بندی شده است و نیازی به نصب برچسب مواد خطرناک برروی آنها در موقع بارگیری و حمل و نقل وجود ندارد. بیودیزل در موتورها به سهولت می سوزد و موقعی که با حداقل مقدار کمتر از۲ درصد با سوخت نفتی دارای سولفور یا سولفور خیلی کم مخلوط می شود نرمی و روانی آن در سطوحی برابر با سوختهای نفتی حاوی مقادیر بسیار زیاد سولفور افزایش می یابد. استفاده از بیودیزل و مخلوطهای آن تغییرات قابل توجهی در بوی ترکیبات خروجی از اگزوز دارد. اگر بیودیزل اکسیژن دهی شود در اینصورت احتراق کاملتری نسبت به پترودیزلها در موتور صورت می پذیرد.

Marshal
12-17-2009, 06:25 PM
بیودیزل؛ سوختی دوستدار طبیعت نیاز روز افزون جهان به منابع جدید انرژی به ویژه در بخش حمل و نقل، امروزه یکی از مشکلات اساسی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است. به عبارتی این مشکل همانند دهه های گذشته، تنها به کشورهای وارد کننده نفت اختصاص ندارد و حتی تولید کنندگان بزرگ نفت از جمله کشور ما با مشکلات متعددی در زمینه تهیه سوخت رو به رو است. کمبود و یا به عبارتی کاهش ظرفیت پالایشی در جهان، یکی از عوامل بروز این مشکلات است، اما موضوع به همین جا ختم نمی شود، زیرا آلودگی ناشی از سوخت های فسیلی و پایان پذیر بودن آنها نیز از دیگر عواملی است که بشر را به تلاش برای دستیابی به سوخت های جانشین برای این منابع واداشته است. "بیودیزل" سوختی جدید و تجدید پذیر است که استفاده از آن در بسیاری از کشورهای دنیا متداول است. برای پرداختن بیشتر به سوخت بیودیزل و زمینه هایی که برای تولید آن در کشور وجود دارد، با دکتر باقر مهاجرانی، رئیس پژوهشگاه شیمی و پتروشیمی صنعت نفت، گفت و گو کرده ایم که در پی می آید.

- بیودیزل چه نوع سوختی است و امروزه چه جایگاهی در جهان دارد؟ بیودیزل سوختی تجدید پذیر و تجزیه پذیر است که از روغن گیاهی و یا چربی حیوانی به دست می آید. این سوخت را می توان به راحتی با گازوییل مخلوط و در خودروهای گازوییل سوز استفاده کرد. ذرات معلق و هیدروکربن های نسوخته که از اگزوز خودروهای دیزلی خارج می شوند، سمی و سرطان زا هستند و تهدیدی برای سلامتی انسان ها به شمار می آیند. این در شرایطی است که نتایج مثبت استفاده از بیودیزل در کاهش سمیت و آلودگی هوا از سوی ارگان ها و سازمان های معتبر جهانی تایید شده است. برای مثال، گیاه سویا Co2 هوا را جذب می کند و پس از استخراج روغن از دانه های سویا، به بیودیزل تبدیل می شود. سوختن این ماده، Co2 تولید می کند و Co2 تولید شده به وسیله گیاهی که سوخت از آن تهیه شده است، باز جذب می شود. این چرخه هیچ دی اکسید کربنی وارد طبیعت نمی کند. - به قابلیت مخلوط کردن این سوخت با گازوییل اشاره کردید. این کار چه خاصیتی دارد؟ نتایج تحقیقات نشان داده است که اگر 20 درصد باک خودرو را با بیودیزل پر کنیم، هیچ نیازی به تغییر سیستم احتراق یا تغییر قطعات خودرو ها نیست و می توان این سوخت را بدون هیچ اشکالی در موتورهای امروزی مصرف کرد. -اضافه کردن این میزان از بیودیزل چه ویژگی هایی را در گازوییل مصرفی ایجاد می کند؟ طبیعی است که پر کردن 20 درصد از باک خودرو با این ماده به همین مقدار از آلاینده هایی مانند دی اکسید کربن، هیدروکربن ها و منواکسیدکربن می کاهد، اما در مورد گوگرد این مقدار حتی قابل توجه تر است؛ چنان که گوگردی که از این سوخت حاصل می شود، 15 درصد و تقریبا غیرقابل اندازه گیری است؛ بنا بر این دست کم برای کاهش گوگرد در سوخت دیزل می توان از مخلوط بیودیزل و گازوییل استفاده کرد. علاوه بر اینها، استفاده از مخلوط بیودیزل و گازوییل سبب حذف دود متراکم و سیاه حاصل از سوخت خودروهای دیزلی خواهد شد. حتی بویی که از سوختن آن ایجاد می شود، شبیه بوی سیب زمینی سرخ کرده و ذرت بو داده است، یعنی به میزان چشمگیری بوی بد گازوییل را کاهش می دهد، اگر چه صد در صد حذف نمی کند. -در سطح جهانی تا چه اندازه روی این سوخت کار شده است؟ بر اساس تحقیقات ما آمریکا، آلمان و مالزی از جمله کشورهایی هستند که روی این سوخت کار کرده اند. این سوخت در آمریکا به عنوان یک سوخت جانشین برای موتورهای دیزلی به شدت مطرح است و سالانه 300 میلیون گالن بیودیزل در این کشور تولید می شود، اما با افزایش درخواست برای این سوخت و ایجاد واحدهای صنعتی تولید کننده، قرار است میزان تولید این سوخت در آمریکا به 600 میلیون گالن در سال برسد. در کشور آلمان نیز این سوخت در بسیاری از اتوبوس ها استفاده می شود. باید توجه داشته باشیم که گازوییلی که در آمریکا استفاده می شود، بسیار مرغوب تراز گازوییلی است که در کشور ما استفاده می شود. مقدار گوگرد در سوخت دیزلی حاصل از نفت خام در این کشور، کمتر از 500 ppm و قرار است تا پایان سال 2006 این مقدار به 15 ppm برسد. -آیا در ایران نیز می توانیم این سوخت را تولید کنیم؟ فناوری تولید این سوخت در کشور قابل دسترس است و تنها به توجه مسئولان و انجام سرمایه گذاری های لازم نیاز دارد. در پژوهشکده صنعت نفت نیز در این زمینه کارهایی انجام شده است. علاوه بر این، تولید این سوخت می تواند بخش کشاروزی را نیز به تحرک وادارد، زیرا این سوخت از روغن های گیاهی به دست می آید، پس با تولید آن نیاز بیشتری به کاشت دانه های گیاهی است که به اشتغالزایی در بخش کشاورزی کمک می کند. نکته مهم دیگر، امکان استفاده مجدد از روغن های گیاهی سوخته برای تولید بیودیزل است. از روغن های سوخته که در بسیاری جاها از جمله اغذیه فروشی ها به مقدار زیاد استفاده و در پایان روز دور ریخته می شوند، می توان در تولید بیودیزل استفاده کرد. یعنی همان کاری که اکنون در مورد روغن های صنعتی انجام می شود. در حال حاضر "واحدهای تصفیه روغن دوم"، روغن های مورد استفاده قرار گرفته در خودروها را پس از خریداری با کمک برخی مواد افزودنی به روغنی قابل استفاده تبدیل می کنند. به این ترتیب نه تنها این روغن ها بازیافت می شوند، بلکه از دور ریخته شدن آنها که آلودگی های زیست محیطی را در پی دارد، جلوگیری می شود. مواد اولیه این سوخت نیز کاملا در دسترس و قابل تهیه است. ضمن این که کشت دانه های روغنی و کارهای جنبی که در کنار آن ایجاد می شود، مانند بسته بندی و عرضه و تبدیل آنها به سوخت اشتغالزایی را نیز به همراه دارد. -آیا امکانات خاصی برای سوخت رسانی بیودیزل در جایگاه ها مورد نیاز است؟ خیر. هیچ گونه امکانات خاصی نیاز نیست. ضمن این که این سوخت، خاصیت تجزیه پذیری دارد و به همین دلیل حمل و نقل آن به آسانی بیشتر و بدون هراس از ایجاد آلودگی صورت گیرد، زیرا بیودیزل تجزیه می شود و به طبیعت برمی گردد. بیودیزل در قیاس با گازوییل حاصل از نفت خام، دوستدار طبیعت است و آلودگی کمتری ایجاد می کند. استفاده از این سوخت را هم می توان در بخش ها و جایگاه های خاصی شروع کرد. برای مثال در اتوبوس های شرکت های واحد یا در یک شهر، سپس آن را به سایر نقاط هم گسترش داد و عمومی تر کرد. -استفاده از بیودیزل چه تاثیری بر قطعات و عمر خودرو می گذارد؟ سوخت بیودیزل خاصیت روان کنندگی زیادی، تقریبا دو برابر سوخت های معمولی، دارد که دلیل آن ویسکوزیته بالای این سوخت است؛ بنا براین می تواند سبب افزایش عمر خودرو شود. صرفه جویی در مصرف سوخت را نیز به همراه دارد. حتی با اضافه کردن حدود2 درصد بیودیزل به نفت سفید می توان خاصیت روان کنندگی آن را افزایش داد. -آیا نکته دیگر در مورد این سوخت هست که بخواهید توضیح دهید؟ در یک جمع بندی می توان گفت که استفاده از بیودیزل سبب وابسته نشدن به سوخت دیزل حاصل از نفت خام می شود. منابع هیدروکربوری، پایان پذیر هستند که تشکیل آنها میلیون ها سال زمان برده است و ما با مصرف آنها در واقع سرمایه هایی را از میان می بریم که تجدیدپذیر نیستند. حتی استفاده از مخلوط این سوخت با گازوییل نیز می تواند به کاهش 20 درصدی مصرف گازوییل منجر شود. استفاده از بیودیزل، کاهش چشمگیر در میزان آلاینده ها را در پی دارد و به دلیل تجزیه پذیر بودن به راحتی در طبیعت جذب می شود و سمیت بسیار پایین این سوخت، کار کردن و حمل و نقل آن را آسان تر می کند. توجه به آنچه صنعت سبز یا شیمی سبز خوانده می شود و به کاهش آلودگی و صدمه به طبیعت کمک می کند، امروزه در بسیاری از کشورهای جهان مورد توجه است و ما نیز نباید در این زمینه عقب باشیم؛ چنان که امروزه با افزایش بهای بنزین و دیگر فرآورده های نفتی، مصرف سوخت هایی که از منابع گیاهی به دست می آید نیز، بسیار مورد توجه است. گمان می کنم همه اینها دلایل خوبی باشند که توجه ما را به استفاده از این سوخت جلب کنند.

Marshal
12-17-2009, 06:25 PM
سوخت های بیو دیزل
تا کنون مهم ترین و معمول ترین سوخت، برای استفاده در بخش حمل و نقل، در بسیاری از کشورها بنزین و گازوییل بوده است. خودروهایی که سوخت بنزین یا گازوییل مصرف می کنند، موجب انتشار مواد مضر و آلاینده با ترکیبات شیمیایی پیچیده می شوند که به نوبه خود، سبب تولید ازن در سطح جو زمین می شوند. با آن که تمهیدات مختلفی برای کاهش آلودگی، اعم از برنامه های معاینه فنی خودورها یا نصب سیستم های کنترل انتشار آلاینده در اگزوز خودروها در کشورهای پیشرفته به کار گرفته شده، این برنامه ها در شهرهای بزرگ، تولید ازن و سایر آلاینده ها را به حد کافی کاهش نداده است.وقتی سوخت های فسیلی با ترکیب هیدروکربورهای مختلف به طور کامل می سوزند، یعنی با اکسیژن موجود در هوا ترکیب می شوند، دی اکسید کربن و آب تولید می کند. حال اگر عمل سوختن کامل نباشد، به جای مقداری از دی اکسید کربن (CO۲)، منواکسید کربن (CO) تولید می شود که ماده ای بسیار سمی است. همچنین برخی از اتم های کربن موجود در ترکیبات سوخت به صورت نسوخته و ذرات جامد کربن روی هم انباشته و همراه هیدروکربورهای نسوخته از اگزوز اتومبیل ها به صورت دوده خارج می شوند. هیدروکربورهای نسوخته نیز به همراه مقادیری از سوخت که پیش از ورود به موتورتبخیر شده و به هوا منتشر می شود، درمجاورت نور خورشید با ترکیبات اکسیدهای نیتروژن حاصل ازعمل احتراق در موتور، ترکیب می شوند و ازن تولید می کنند. ازن اگرچه درلایه استراتوسفرمانع از عبور نورماورای بنفش و رسیدن آن به سمت زمین می شود، درسطح زمین از مهم ترین عوامل ایجاد مه دود شیمیایی (SMOG) و تولید کننده مواد سمی مضر برای سلامتی انسان به شمار می آید.سوخت های پاک، خواص فیزیکی و شیمیایی ذاتی دارند که آنها را پاک تر از بنزین با ساختار و ترکیبات كنونی، در عمل احتراق می كند. به طور کلی این سوخت ها هنگام سوختن، هیدروکربور (نسوخته) کمتری تولید می كنند و مواد منتشرشده حاصل از سوختن آنها فعالیت شیمیایی کمتری برای تشکیل ازن و مواد سمی دیگر دارد. استفاده ازسوخت های جانشین، همچنین شدت افزایش و انباشته شدن دی اکسید کربن موجود را که سبب گرم شدن زمین می شود، کاهش می دهد.البته در بنزین اصلاح ساختار یافته (Reformulated Gasoline) وجود دارد که انتشار مواد آلاینده تا ۲۵ درصد نسبت به بنزین موجود کاهش می یابد اما با توجه به وابستگی آن به منابع نفت خام، سوخت جانشین به شمار نمی آید.به این ترتیب، معرفی سوخت های جانشین و مطالعه درباره امکان استفاده و بهره برداری ازسوخت های جانشین، با توجه به ملاحظات فنی- اقتصادی و منابع گسترده موجود برخی از آنها در ایران، همچنین به دلیل روند روبه رشد مصرف سوخت های مایع هیدروکربوری در کشور که هر ساله موجب ضرر و زیان هنگفت به بودجه عمومی و محیط زیست کشور می شود، اهمیت ویژه ای یافته شده است. در این مقاله یکی از سوخت های جانشین به نام بیو دیزل و موارد کاربرد آن بررسی شده است.
بیو دیزل استرهای منو الكیل اسیدهای چرب با زنجیر طویل است كه از منابع طبیعی تجدید پذیر مانند روغن های گیاهی یا چربی های حیوانی تهیه می شود. مخلوط هایی تا۲۰ درصد بیودیزل و بقیه گازوییل (دیزل) می توانند در كلیه تجهیزات مربوط به سوخت دیزل استفاده شوند. مخلوط هایی با نسبت های بالاتر بیو دیزل تا صد درصد بیو دیزل خالص، در موتورهای ساخته شده از سال ۱۹۹۴ به بعد، با اندك تغییرات و یا حتی بدون نیاز به آنها، می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. گر چه حمل و نقل و ذخیره سازی آنها نیازمند تمهیدات خاصی است.
تفاوت های اساسی در تركیب بیودیزل و گازوییل
مهم ترین تفاوت اساسی در تركیبات بیودیزل و دیزل ، محتوای اكسیژن است. میزان اكسیژن موجود در دیزل صفر است، در حالی كه بیودیزل حاوی ۱۲-۱۰ درصد وزنی اكسیژن را داراست كه سبب كاهش دانسیته انرژی و انتشار ذرات معلق می شود. به علاوه بیودیزل سوختی بدون گوگرد است، در حالی كه در دیزل گوگرد وجود دارد كه در سیستم اگزوز موتور به اكسیدهای گوگرد و سپس بخشی از آن به اسید سولفوریك تبدیل می شود. این اسید خود به تولیدات ریز منجر می شود. گازوییل به طور معمول ۴۰-۲۰ درصد حجمی آروماتیك دارد كه سبب افزایش انتشار آلاینده هایی نظیر Nox و ذرات معلق می شود. بیودیزل به طور اساسی بدون آروماتیك است. درگازوییل هیچ پیوند دوگانه (الفینی) وجود ندارد، درحالی كه در بیودیزل به واسطه حضور چشمگیر محل های غیر اشباع پایداری در مقابل اكسیداسیون كم است.
تركیب زنجیرهای اسیدهای چرب
روغن های گیاهی شامل تركیبات مختلفی از زنجیرهای اسیدهای چرب هستند. خصوصیات سوخت بیودیزل به طور قابل توجهی به زنجیرهای اسیدهای چرب موجود در خوراك مورد استفاده برای استریفیكاسیون بستگی دارد. سویا، بادام زمینی، پنبه دانه، گل آفتاب گردان و كنولا ( گونه ای از دانه شلغم روغنی) از منابع روغن های گیاهی به شمار می روند. چربی های حیوانی و روغن مصرف شده در آشپزی (كه به عنوان شبه گریس شناخته می شود) نیز منابع تولید اسیدهای چرب مورد نیاز بیودیزل هستند.
تولید بیودیزل
برای تهیه بیودیزل ، از روغن های گیاهی و چربی های حیوانی استفاده می شود. چربی ها و روغن ها به الكلی نظیر متانول واكنش نشان می دهند و تركیبات شیمیایی به نام استرهای متیل اسید چرب را به وجود می آورند. گلیسرول، كه در صنایع بهداشتی و آرایشی كاربرد دارد، نیز به عنوان محصول فرعی تولید می شود.بیودیزل را نیز می توان با استفاده از فناوری های گوناگون استریفكاسیون تولید كرد. در این فناوری ها، چربی ها و روغن ***** و برای جداسازی آب و آلودگی ها فرآورش می شوند. در صورتی كه اسیدهای چرب آزاد موجود باشند، می توان آنها را جدا و یا با استفاده از فناوری های Pretreatment به بیودیزل تبدیل كرد. این روغن ها و چربی ها سپس با الكلی نظیر متانول و كاتالیست (به طور معمول هیدروكسید پتاسیم یا سدیم) مخلوط می شوند. مولكول های روغن (تری گلیسریدها) سپس شكسته و به استرها وگلسیرول تفكیك می شوند و سرانجام عمل خالص سازی انجام می شود. بنابراین بیودیزل با فناوری جدیدی مانند كاتالیست*ها (كه از ذرات محلول گازوییل می*كاهند نه كربن جامد) و EGR (با كربن كمتر عمر موتور بیشتر می*شود) بسیار خوب كار می*كند. ویژگی های فیزیكی بیودیزل بسیار شبیه گازوییل معمولی است. با این حال، ویژگی های خروجی های اگزوز بیودیزل بهتر از گازوییل معمولی است.بیودیزل به دست آمده از روغن های گیاهی تازه و یا استفاده شده و چربی حیوانات به عنوان سوخت برای موتورهای دیزلی کاربرد دارد. این گازوییل از منابع داخلی تجدیدپذیر به وجود می*آید. این سوخت، قابل تجزیه بیولوژیك است و هنگامی كه به عنوان یك جزء تركیبی مورد استفاده قرار می*گیرد، نیازمند حداقل تغییرات در موتور است و نسبت به گازویلی كه جانشین آن می*شود، سوختی پاك است.امروزه بیودیزل در فرآیندی با نام Transesterification تولید می*شود. در این فرآیند ابتدا روغن
گیاهی(یا چربی حیوانی) از ***** عبور داده می*شود، سپس برای از بین بردن اسیدهای چرب آزاد،به قلیا واکنش نشان می دهد، سپس با یك الكل (معمولاً متانول) و یك كاتالیزور (معمولاً هیدروكسید سدیم یا پتاسیم) تركیب می*شود. تری گلیسریدهای روغن برای تشكیل استرها و گلیسرول واكنش شیمیایی انجام می*دهند، سپس* از یكدیگر جدا و تصفیه می*شوند.بیشتر تمایلاتی كه امروز برای تولید بیودیزل وجود دارد، ناشی از ظرفیت بسیار بالای تولید سویا،تولیدات مازاد و كاهش قیمت*ها است. متیل سویات، یا سوی دیزل كه از واكنش متانول با روغنسویا حاصل می*شود، اصلی*ترین شكل بیودیزل در آمریكاست. چربی های بدون استفاده حیوانی و روغن سوخته كه به عنوان «شبه گریس» شناخته می*شوند نیز، منابع و ذخایر خوبی هستند. این منابع از روغن سویا ارزان*ترند و به عنوان راهی برای كاهش هزینه*های
تامین مواد اولیه در نظر گرفته می*شوند. بادام زمینی، پنبه دانه، گل آفتاب گردان و كنولا (گونه*ای از دانه شلغم روغنی) نیز از منابع روغنی دیگرند. استرهایی كه از هر یك از این منابع ساخته شده*اند،گرچه شاید در میزان انرژی عدد ستان (مشابه اكتان بنزین) یا دیگر مشابهات فیزیكی كمی متفاوت باشند، می*توانند با موفقیت در موتورهای گازوییلی مورد استفاده قرار گیرند.بیودیزل سوختی تقریباً ناشناخته است و برای رسیدن به استفاده تجاری گسترده، باید از موانع
گوناگونی بگذرد. این سوخت *باید قبل از هرگونه ورود به بازار، بر موانع نظارتی فائق آید وقیمت آن نیز رقابتی تر شود. براساس اطلاعات سازمان سوخت*های طبیعی آمریكا، تولید بیودیزل از دانه*های روغنی می*تواند به حدود ۲ میلیارد بشكه در سال برسد كه این رقم حدود ۸ درصد مصرف بزرگراهی گازوئیل در اوایل این قرن است. بیودیزل با بازار كنونی** به عنوان سوخت مورد استفاده در ناوگان اتوبوس و كامیون*های سنگین استفاده می*شود كه در ابتدا به صورت تركیب با گازوئیل
فسیلی با استاندارد ۲۰ درصد است.هرگالن متیل سویات بیش از ۲ دلار قیمت دارد و قیمت آن با گازوییل كه ۶۵ تا ۷۰ سنت درگالن است، رقابت می*كند. هزینه*های تامین مواد اولیه علت ۹۰ درصد از هزینه*های مستقیم تولیدند كه هزینه سرمایه و برگشت سرمایه را نیز شامل می*شوند. برای نمونه، برای تولید یك گالن بیودیزل به۳/۷ پوند روغن سویا نیاز داریم كه قیمت آن حدود ۲۰ سنت برای هر پوند است.
بنابراین فقط هزینه*های تامین مواد برای تولید هر گالن متیل سویات، حداقل ۵۰/۱ دلار است كه این رقم بدون احتساب هزینه*های بازاریابی است. تلاش می*شود كه با توسعه گیاه*های پیوندی سویا كه روغن بیشتری دارند، بتوان این هزینه*ها را كاهش داد. برای نمونه، دانه*های سویا، ۲۰ درصد، درحالی كه دیگر دانه*های روغنی بیش از۵۰ درصد روغن*دارند. ذخیره روغن دانه*های شلغم روغنی اروپانزدیك به۴۰ درصد است.
اثرهای استفاده از بیودیزل نسبت به سوخت دیزل
از مزیت های بیودیزل نسبت به سوخت دیزل می توان به این موارد اشاره كرد: تجزیه پذیری بیشتر، كاهش انتشارآلاینده های اكسید گوگرد و منواكسید كربن و ذرات معلق، كاهش بو، دوده و ایمنی بیشتر به هنگام استفاده و افزایش روانكاری موتور.
تحقیق و توسعه
پروژه*های تحقیق و توسعه بیودیزل تحت نظر وزارت نیروی آمریكا (DOE) در برنامه مصرف سوخت های جانشینی و برنامه وزارت كشاورزی در مركز تجارت و تحقیق كشاورزی و مركز خدمات تحقیق كشاورزی، در دست اقدام است. به علاوه، وزارت كشاورزی، وزارت دفاع و وزارت نیرو كمك هزینه*هایی را برای پروژه*های تحقیقی سوخت های طبیعی، به ویژه بیودیزل فراهم آورده*اند. استفاده ازبیودیزل علاوه براین که سبب كاهش انتشارآلاینده های حاصل از موتور دیزلی می شود، می تواند بازار جدیدی برای كشاورزان ایجاد كند.
منبع: شبكه اطلاع رسانی نفت و انرژی ( شانا )

Marshal
12-17-2009, 06:26 PM
فرآیند جدید تولید پروپیلن گلیکول از گلیسیرین پیش بینی می شود در چند سال آینده بدنبال گسترش طرحهای بیودیزل بر میزان تولیدگلیسیرین در جهان افزوده شده و فناوری های تبدیل گلیسیرین به محصولات با ارزش صنعتیمدنظر قرار گیرند. در ماه مه 2007 دو شرکت Ashland/ Cargill با مشارکت 50 :50 موفقبه تولید طیف وسیعی از محصولات شیمیایی از منابع تجدیدپذیر گردیدند. هدف اصلی اینفرآیند، تولید و بازاریابی پروپیلن گلیکول از این منابع می باشد.
از هر واحدروغن گیاهی که به بیودیزل تبدیل می شود، تقریباً معادل 10 درصد وزنی آن گلیسیرینبعنوان محصول جانبی بازیابی می شود و به نظر می رسد تولید انبوه بیودیزل موجب مازادتولید و عرضه گلیسیرین در جهان گردد. چنانچه آمریکا و اتحادیه اروپا موفق به بهرهبرداری از تمام طرحهای بیودیزل خود شوند تا سال 2010 مازاد تولید گلیسیرین به 2ر1میلیون تن خواهد رسید.
شرکت Davy Process Technology نخستین مجوز فرآیند تبدیلگلیسیرین به پروپیلن گلیکول را ثبت نموده است. این مجوز برای پروژه مشترک 65هزارتنی پروپیلن گلیکول شرکتهای Ashland/ Cargill در اروپا در سال 2007 داده شده کهطبق پیش بینی اوایل سال 2009 آغاز به کار خواهد نمود.
در این طرح، تبدیلگلیسیرین به پروپیلن گلیکول با استفاده از فناوری هیدروژناسیون در فاز بخار صورت میگیرد که ترکیبی از فناوری هیدروژناسیون Davy و چندین فناوری اختصاصی دیگر می باشد. در مقیاس آزمایشگاهی این فرآیند راندمان بالاتری در تولید پروپیلن گلیکول با خلوصبیشتر داشته و محصولات جانبی کمتری نسبت به سایر روشها دارد.
در روش های تجاریمرسوم، پروپیلن گلیکول از پروپیلن اکسید بدست می آید که نیاز به خوراک پروپیلنداشته و هزینه آن تحت تأثیر قیمت جهانی نفت خام و مشتقات آن می باشد.
درفرآیند جدید Davy، گلیسیرین با هیدروژن در حضور یک کاتالیست ناهمگن در شرایط معمولیواکنش می دهد:


گلیسیرین حاصله همراه با گلیسیرین برگشتی در حضور هیدروژن برگشتیو هیدروژن جبرانی به صورت بخار درمی آید.


راندمان تبدیل گلیسیرین به پروپیلن گلیکول در این روش 99 درصدبوده و محصولات جانبی به کمک تقطیر جدا می شوند. واحد پالایش وظیفه بازیابی پروپیلنگلیکول با خلوص بالا را دارد و آب تولیدی نیازی به تصفیه مقدماتی قبل از فرستادن بهواحد تصفیه بیولوژیکی فاضلاب ندارد.
از پروپیلن گلیکول می توان در تولیدمحصولاتی چون رزین های پلی استر غیراشباع، برخی داروها و حلال استفاده نمود. اینفرآیند سومین فرآیند شرکت Davy در تولید محصولات شیمیایی از منابع نباتی پس ازفرآیند تبدیل روغن نارگیل و خرما به الکل های پاک کننده طبیعی و فرآیند تبدیلبیواتانول به اتیل استات می باشد.

Marshal
12-17-2009, 06:26 PM
http://www.inn.ir/iran_media/image/2009/08/878030809_orig.Bmp

http://www.biodiesel.org/resources/users/images/Bio-Beetlesmall.jpg

http://78.38.204.145/iran_media/image/2009/08/373710809_orig.jpg

http://www.radiocp.com/images/season12/biodiesel.jpg


http://www.afuel.ir/files/articles/%D8%A8%DB%8C%D9%88%20%D8%AF%DB%8C%D8%B2%D9%84%20%D 8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF%201.jpg

http://www.suna.org.ir/Suna_content/media/image/2008/11/60_orig.JPG

Marshal
12-17-2009, 06:55 PM
دیزل*زیستی بازمی*گردد به یک سوخت دیزل مبتنی بر روغن گیاهی یا چربی حیوانی شامل زنجیر بلند آلکیل استر(alkyl-ester).
دیزل زیستی عموما از واکنش شیمیایی یک چربی (مانند روغن*های گیاهی یا چربی*های حیوانی) با الکل بدست می*آید.
این سوخت می*تواند بدون هیچ تعغییری در موتورهای دیزل یا با هر مقدار در ترکیب با سایر دیزل*ها بکار گرفته شود.
در حال حاضر لفظ «بیودیزل» بطور استاندارد برای «mono-alkyl ester» بکار برده می*شود.


اغلب در محل*های عرضه سوخت مخلوطی از زیست دیزل به همراه یک دیزل مبتنی بر هیدروکربن ارائه می*شود. و آن را با نام B20 یا B100 و یا ... عرضه می*کنند که در اینجا عدد کنار حرف B نشان دهنده درصد بیودیزل در سوخت مورد نظر است. و مثلا در B20 حدود بیست درصد بیودیزل و مابقی دیزل مبتنی بر هیدروکربن قرار دارد.


دیزل*زیستی می*تواند به شکل خالص آن B100 یا هر قدار مخلوط با دیزل پالایشگاهیی در موتورهای جدید بکار رود. بیودیزل دارای خواص حل*کننده*گی متفاوت از دیزل پالایشگاهی دارد، و ممکن است سبب حل شدن بیش از حد طبیعی واشرهای پلاستیکی طبیعی و شلنگهای پلاستیکی در یک کامیون(که اغلب پیش از سال ۱۹۹۲ میلادی ساخته شده*اند) گردد، که این مشکل در موتورهای امروزی با تعویض آنها برطرف شده است. همچنین بیودیزل سبب پایین ریختن مواد ته*نشین شده در مخزن سوخت گردد(که این نیز به سبب قدر ت حل کننده*گی بالای آن است.)


در انگلستان چندین شرکت راه*اهن از بیودیزل ۲۰ درصد بعنوان سوخت لوکوموتیو استفاده می*کنند. نیز یک شرکت هوانوردی در کشور چک از بیودیزل بعنوان سوخت موتور جت بهره می*برد. البته می*توان از بیودیزل برای گرم کردن نیز استفاده نمود که این موجب کاهش قابل ملاحظه انتشار گاز*های گلخانه*ای گردد.


سابقه استفاده از بیودیزل در موتور دیزل به ساخت اولین موتورهای دیزل بازمی*گردد، در واقع رودلف دیزل مخترع موتور دیزل برای اولین بار از روغن بادام برای بکار انداختن موتور دیزل خود استفاده نمود که این را میتوان اولین استفاده از بیو دیزل در موتور دیزل نام برد.همینطور شرکت فرانسوی اتو از روغن بادام در نمایشگاه جهانی پاریس در سال ۱۹۹۰ میلادی در موتور دیزل خود استفاده نمود. البته اینها همه یک سوخت زیستی هستند و به آن معنا که اشاره شد بیودیزل نیستند. پس از سال ۱۹۲۰ بود که دیزل پالایشگاهی جای روغن*های گیاهی را در موتورهای دیزل گرفت ولی در خلال جنگ جهانی دوم بسیاری از کشورها مجددا به روغن گیاهی بعنوان سوخت دیزل روی آوردند. در واقع در سال ۱۹۳۷ در یک دانشگاه بلژیک روشی را برای الکلیزه نمودن روغن گیاهی و تولید سوخت بیو دیزل ارائه نمود و این را می*توان اولین تولید بیودیزل نام برد.


بیودیزل دارای خواص روغن**کاری بهتر و عدد اکتان بالاتری نسبت به دیزل*های پالایشگاهی است. بیودیزل بعلاوه پوسیدگی سیستم سوخت*رسانی را کاهش می*دهد، و در سطوح پایین و فشار بالا باعث افزایش عمر مفید سیستم سوخت رسانی می*گردد.
ارزش گرمایی بیودیزل حدود 37.27 MJ/L است. و این حدود ۹ درصد کمتر از سوخت دیزل پالایشگاهی است(که یک سوخت فسیلی محسوب می*گردد.)
می*توان ادعا نمود بیودیزل باعث سوختن نرم*تر موتور و افزایش کارایی موتور می*گردد. رنگ آن از طلایی تا قهواه*ی تیره بسته به ماده اولیه تولید آن متفاوت است و در دمایی بین ۶۴ تا -۴۵ درجه سانتی گراد قابل استفاده است. بطور عادی گوگرد ندارد(بنابراین آلایندگی گوگردی ندارد). تولید آن نسبت به دیزل پالایشگاهی ارزان*تر است.


بیودیزل عمدتا بوسیله فرآیند استرسازی از یک روغن گیاهی یا حیوانی حاصل می*گردد. روشهای محتلفی برای این فرآیند وجود دارد.
در اغلب اوقات از الکل متانول بعنوان ارزان*ترین نوع الکل برای تولید متیل استر استفاده می*شود. در این واکنش یک محصول جنبی نیز بدست می*اید و آن گلیسیرول است. درواقع ۱۰ درصد محصول گلیسیرول است.


تولید بیو دیزل شامل مراحل زیر است.

۱- در ابتدا باید روغن گیاهی یا حیوانی مصرف شده و دور ریختنی را به مقدار لازم جمکع آوری نم ود و اقدام به تصویه آنها از مواد زائد و آب و نمک موجود در انها نمود.

۲- انجام واکنش با اضافه کردن ۱ درصد هیدروکسید سدیم بعنوان کاتالیزگر و الکل متانول ۱۲ درصد و ۸۷ درصد روغن پایه انجام می*شود.

۳- در نهایت ۴ درصد الکل ۱۰ درصد کلیسیرول و ۸۶ درصد سوخت حاصل می*شود و می*ةوان آنها را به ترتیب وزن و سنگینی از ظرف واکنش خارج نمود.

Marshal
12-17-2009, 06:58 PM
ایران در جمع کشورهای دارنده سوخت سبز
ایران به جمع معدود کشور*های دارنده بیو دیزل (سوخت سبز) پیوست

http://78.38.204.145/iran_media/image/2009/08/373710809_orig.jpg
بیودیزل(منو اکلیل استر) سوخت گازوییلی پاک است که از منابع طبیعی و قابل تجدید مانند روغن*های گیاهی ساخته می*شود.به گزارش شبکه ایران مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت "بیودیزل" درحاشیه دومین نمایشگاه تخصصی انرژی با رویکرد اصلاح الگوی مصرف دراصفهان گفت: *این فناوری با تلاش چهار ساله محققان این شرکت تحقیقاتی به نتیجه رسید .
"هادی خداوردیان" افزود: طرح تولید سوخت سبز به صورت الگو با ظرفیت50 تن در روز در اصفهان هم اکنون راه*اندازی شده که تأمین کننده بخشی از سوخت شرکت واحد اتوبوسرانی اصفهان و حومه است.
وی گفت: مرداد سال آینده با آغاز تولید این محصول در این جزیزه سالانه700 هزار تن محصول تولید و بر اساس پیش بینی*ها در دو مرحله ، 5/12 درصد از سوخت کشور تأمین می*شود.
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت بیو دیزل با بیان اینکه *بیودیزل600 درصد آلودگی کمتری نسبت به دیزل دارد و منبعی تجدیدپذیراست افزود: بیودیزل وابستگی کشور را در واردات سوخت کم و* به چرخه محیط زیست کمک می*کند.
استفاده از بیودیزل در موتور گازوئیلی معمولی منجر به کاهش اساسی هیدروکربن*های نسوخته، منواکسید کربن و ذرات معلق می*شود . از بیودیزل می*توان بدون تغییر در موتور دیزلی استفاده کرد .
موضوع جایگزین کردن سوخت*های فسیلی مثل گاز، ذغال و نفت با سوخت*های به اصطلاح "سبز"، که منشاء گیاهی دارند، کم کم به مسئله پیچیده ای تبدیل می*شود.
مدتی است در کشورهای اروپایی بر سر استفاده از سوخت*های منشاء گیاهی مثل روغنی که از دانه*های "سویا" تهیه می*شود یا "روغن نخل" یا " اتانول"، که از چوب*های جنگلی مناطق حاره بدست می*آید رقابتی بوجود آمده که اگر چه با بهانه و هدف تولید کمتر گازهای گلخانه*ای صورت می*گیرد، اما از طرف دیگر نابودی جنگل*ها را گسترش می*دهد، که ضرر زیست محیطی آن هیچ کمتر از افزایش گازهای گلخانه ای نیست.
کشورهای برزیل، اندونزی و برخی از کشورهای آفریقایی به تولید سوخت با استفاده از منابع جنگلی بسیار توجه دارند و آنرا منبع بسیار خوبی برای صادرات و کسب درآمد قرار داده اند.
اتحادیه اروپا پیش*بینی کرده که تا سال ۲۰۲۰ دست کم ده درصد از سوخت مورد نیاز بخش حمل و نقل کشورهای اروپایی از منابع سوخت سبز تامین خواهد شد.
در همین زمینه انتشار یک گزارش مشترک تهیه شده توسط اتحادیه اروپا و سازمان "گرین پیس" حاکی است که اگر در سطح جهانی سالانه ۲۲ میلیارد دلار در زمینه تولید انرژی*های جایگزین سرمایه*گذاری شود، تا سال ۲۰۵۰ شصت درصد از میزان تولید گازکربنیک کاسته خواهد شد.
در این گزارش تاکید شده که کاهش مصرف سوخت*های فسیلی (گاز، نفت و ذغال) و سرمایه*گذاری کمتر در زمینه تولید انرژی*های آلوده کننده چون ذغال یا انرژی اتمی می*تواند سالانه حدود ۲۰۰ میلیارد دلار صرفه جویی ایجاد کند.
کارشناس انرژی در کشورمان معتقدند تولید سوخت سبز از قبیل اتانول و بیودیزل از بقایای زمین*های زراعی ویا مازاد محصولات کشاورزی از پتانسیل بالایی برخوردار بوده و شاید به نحوی بتواند راهکار مناسبی جهت رفع مشکلات زیست محیطی، اقتصادی و انرژی که دنیای صنعتی آب آن دست به گریبان است باشد.
پایان مطلب/

Marshal
12-17-2009, 06:58 PM
این تصویر به تنهایی گویای فواید بسیار زیاد چرخه تولید و عرضه و مصرف و چرخش طبیعی سوختهای فسیلی و.. در مقابل بیودیزل است

http://agbe.typepad.com/photos/uncategorized/biodiesel3.png

مارشال

روابط عمومی آکو فروم
12-17-2009, 09:31 PM
کامل ترین مقاله در مورد سوخت سبز

ساخت نخستین کارخانه تولید سوخت سبز کشور


http://www.econews.ir/fa/Files/NewsImages/2009/40_mehrabiyan22_Fixd.jpg
اکونیوز: وزیر صنایع و معادن گفت : وزیر صنایع ومعادن گفت:نخستین کارخانه تولید سوخت سبز کشور بیو اتانل در دامغان ساخته می شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران()، "علی اکبر محرابیان" درجلسه شورای اداری این شهرستان افزود: در این کار خانه با استفاده از ذرت، بنزین و الکل تولید می شود.

محرابیان گفت : با ساخت منطقه ویژه اقتصادی و2کارخانه بزرگ دردامغان مشکل بیکاری در این شهرستان بر طرف می شود.

روابط عمومی آکو فروم
12-17-2009, 09:32 PM
استفاده از محصولات جانبی بخش کشاورزی در تولید سوخت سبز
نويسنده‌گان: [ مهرداد نیاکوثری ] - بخش علوم و صنایع غذایی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز
[ صدیقه امیری ] - بخش علوم و صنایع غذایی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز
[ محمد سرشار ] - پژوهشکده مهندسی، مرکز تحقیقات مهندسی فارس
[ شهرام جوادیان ] - پژوهشکده مهندسی، مرکز تحقیقات مهندسی فارس


http://www.echemica.com/images/report_01.gifخلاصه مقاله:

هزینه انرژی در سطح بین المللی در حال افزایش است. الودگی محیط زیست همچنان روند صعودی را طی می کند. همه به شکلی با این دو رخداد درگیر خواهند شد. طریقه برخورد فعلی با بقایای زمینهای زارعی (محصولات جانبی) اقتصادی بودن تولیدات کشاورزی را در بلند مدت زیر سوال می برد. سوزاندن بقایای زمینهای زراعی با توجه به اثرات نامطلوب دود اصل از آن بر سلامتی از یک سو و برخی تاثیرات نامطلوب فرایند سوزاندن بر روی خاک از سوی دیگر کاهش / حذف سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی در آینده ای نه چندان دور را اجتناب ناپذیر می سازد. برای سامان دادن به این مهم اراهکارهای جدیدی باید اتخاذ گردد که ضمن بهبود وضعیت اقتصادی بخش کشاورزی مشکلات محیط زیستی را نیز مرتفع سازد. تولید سوخت سبز از قبیل اتانول و بیودیزل از بقایای زمین های زراعی ویا مازاد محصولات کشاورزی از پتانسیل بالایی برخوردار بوده و شاید به نحوی بتواند راهکار مناسبی جهت رفع مشکلات زیست محیطی، اقتصادی و انرژی که دنیای صنعتی آب آن دست به گریبان است باشد. با توجه به رشد مناسب تولید محصولات زراعی بخصوص گندم در ایران طی چند سال اخیر کاربرد بقایای محصولات زراعی از جمله کاه و کلش و حتی با گاش نیشکر جهت تولید سوخت سبز بویژه اتانول می تواند باعث بهبود وضعیت اقتصادی کشور از طریق جبران قسمتی از واردات سوخت خوردوها و ایجاد ارزش افزوده برای بخش کشاورزی با استفاده از محصولاتی که به شکل فعلی موجود بی ارزش و یا کم ارزش هستند باشد، مضافا مصرف اتانول بعنوان سوخت یا بهبود دهنده سوخت کاهش آلودگی که شهرهای بزرگ ایران با آن دست به گریبان هستند را به همراه خواهد داشت که این امر بعنوان یک مزیت بالقوه در آینده می تواند فرایند تولید اتانول جهت سوخت را از اهمیت ویژه ای برخوردار سازد. در این مقاله مروری بر آنیم که آخرین پیشرفتهای انجام شده در پیش فرآورش بیومس و تولید اتانول از بقایای محصولات کشاورزی را معرفی نموده با ارائه آمارهایی پتانسیل این فرایند درکشور را مورد بررسی قرار دهیم. شایان ذکر است که فرایند طراحی و ساخت یک واحد پایلوت جهت تولید اتانول از بقایای محصولات کشاورزی درمرکز تحقیقات مهندسی فارس در جریان می باشد.

روابط عمومی آکو فروم
12-17-2009, 09:32 PM
سوخت سبز اتوموبيل هنوز در بلژيک آماده نيستبر اساس زمان بندی دولت بلژيک از نخستين روز ماه نوامبر ۲۰۰۶ بايستی سوخت سبز (گازوئيل گياهی) در برخی از پمپ بنزينها برای اتوموبيلهای گازوييلی فراهم باشد. اين سوخت از گياهان تهيه می شود و پس از سوخته شدن آسيب بسيار کمتری به محيط زيست می زند.
با توجه به برنامه ريزی دولت ۴ شرکت بزرگ توليد و پخش سوخت خودرو در بلژيک از آمادگی کافی برای پخش اينگونه سوختها در اين کشور برخوردار نيستند. پيش بينی می شود که با مصرف گسترده ی اين سوخت، آلودگی های کربنی در بلژيک بسيار کاهش پيدا کند. کاهش آلودگی کربن بر اساس پيمان Kyoto يکی از مهمترين هدفهای کشورهای پيشرفته است.
بر اساس اين پيمان ۱۵ کشور نخستين اتحاديه ی اروپا متعهد شده اند که ميانگين آلودگی کربن در سطح کشورهای خود را بين سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ به نسبت سال ۱۹۹۰ به اندازه ی ۸ درصد کاهش دهند.
گفته می شود که هم اکنون کارخانه های بلژيک توانايی ساخت ۳ درصد از گازوئيلهای مصرفی را از گياهان دارند ولی اين اندازه بايستی به ۵.۷۵ درصد برسد که با اين روش کمک بزرگی نيز به بخش کشاورزی می شود و شغلهای تازه ای برای برخی از مردم فراهم خواهد شد.
برخی کارشناسان با توجه به ميانگين عمر هشت ساله ی اتوموبيلها در بلژيک عقيده دارند که تنها با تغيير سوخت امکان کاهش آلودگی زياد نخواهد بود.

روابط عمومی آکو فروم
12-17-2009, 09:33 PM
موفقيت کشور در توليد سوخت سبز/ ايران در جمع معدود صاحبان فناوري بيوديزل

اصفهان - خبرگزاري مهر: مديرعامل يک شرکت خصوصي گفت:‌ توليد بيوديزل (سوخت سبز) پيش از اين تنها در انحصار شرکتهاي محدودي بود که اکنون به همت جوانان ايراني اين انحصار شکسته و توليد آزمايشي آن سال آينده در جزيره قشم به بهره برداري مي‌رسد.
هادي خداورديان در حاشيه برگزاري دومين نمايشگاه تخصصي انرژي اصفهان ‌در گفتگو با خبرنگار مهر در اصفهان اظهار داشت: ‌اين فناوري با تلاش چهارساله يک شرکت دانش بنيان به نتيجه رسيد.
وي با اشاره به اينکه اين اختراع با شماره 60028 در سازمان ثبت شرکت‌ها و مالکيت‌هاي صنعتي و سازمان ثبت اختراعات ايران ثبت شد اظهار داشت: اين فناوري داراي کاربردهاي مختلفي است که آن را در قالب شرکت‌هاي مختلف تجاري‌سازي خواهيم کرد.
خداورديان تصريح کرد: ‌اولين شرکت فعال شده در اين عرصه شرکت بيوديزل در کيش است که اکنون اقدامات لازم براي تبديل دانه‌هاي روغني به سوخت سبز و ساخت راکتورهاي لازم را در جزيره قشم آغاز کرده ايم.
به گزارش مهر، اين محقق و پژوهشگر به بيان دليل انتخاب جزيزه قشم براي توليد اين محصول پرداخت و گفت:‌ چون در منابع داخلي کشور، دانه‌هاي روغني محدود است و 95 درصد منابع اوليه آن نيز وارداتي است ‌لذا با توجه به اينکه جزيزه قشم يک منطقه آزاد تجاري به شمار مي رود اين منطقه را انتخاب کرديم.

600 درصد آلودگي سوخت سبز نسبت به سوخت ديزل کمتر است
اين محقق و پژوهشگر با اشاره به اينکه سوخت سبز با خواص سبز است تصريح کرد: ‌بيوديزل 600 درصد آلودگي کمتري نسبت به ديزل دارد و منابعي تجديدپذير است چرا که در طول يک سال مي‌توان گياه حامل دانه‌هاي روغني را کاشت و در چرخه سوخت استفاده نمود.
وي در ادامه افزود: اما در سوخت ديزل، اينگونه نيست و بايد با هزينه‌هاي بسيار سنگين سوخت را تبديل به ديزل کرد تا در دسترس صنايع قرار بگيرد.

12.5 درصد از سوخت کشور را تامين خواهيم کرد
مدير عامل و رئيس هيئت مديره شرکت بيوديزل در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينکه بنا داريم که در جزيزه قشم سالانه 700 هزار تن از اين محصول را توليد کنيم گفت: پيش بيني مي‌شود با اين ميزان توليد در دو فاز بتوانيم 12.5 درصد از سوخت کشور را تامين نماييم.
خداورديان بخش ديگري از سخنان خود به بيان محاسن اين سوخت پرداخت و گفت:‌ بيوديزل وابستگي کشور را در واردات سوخت کم خواهد کرد. ضمن آنکه ‌به چرخه محيط زيست هم کمک مي کند
خداورديان با اشاره به اينکه ايران توانسته به کاربردهايي بيشتر از آنچه تا کنون توسط شرکت‌هاي خارجي از اين فناوري مطرح شده، دست يابد گفت:‌ ايران توانسته است به 15 کاربرد اين تکنولوژي دست يابد که بيوديزل، ‌پليمر، استفاده در صنايع آب‌شيرين‌کن از جمله کاربردهاي آن است و اکنون نيز در حال ثبت اين تکنولوژي در اروپا، چين و ... هستيم.
وي تصريح کرد:‌ بر اساس برنامه‌زمانبدي شده پيش‌بيني مي‌شود اين محصول در مردادماه سال آينده به توليد آزمايشي خود و بهره‌برداري برسد.

توليد آزمايشي محصول در اصفهان
خداورديان اظهار داشت: البته به صورت پايلوت اين طرح با ظرفيت 50 تن در روز در اصفهان راه‌اندازي شده که همين ظرفيت مي‌تواند بخشي از سوخت سازمان اتوبوسراني اصفهان را تامين کند.
وي تصريح‌کرد: از بيوديزل مي‌توان بدون تغيير در موتور ديزلي استفاده کرد.
خداورديان در خصوص قيمت تمام شده بيوديزل در ايران خاطرنشان کرد: قيمت بيوديزل هميشه 1.2 برابر ديزل است اما به دليل دستيابي و بومي شدن اين فناوري پيش بيني مي شود که قيمت تمام شده بيوديزل توليدي در ايران با بهاي ديزل جهاني برابري ‌کند.

روابط عمومی آکو فروم
12-17-2009, 09:34 PM
استفاده از سوخت سبز براي كاهش گازهاي گلخانه ايمحققان اعلام كردند، تا سال 2020 وضعيت سوخت، بسيار بحراني مي شود و مصرف سوخت هاي قابل تجديد به جاي سوخت فسيلي يكي از بهترين راه حل ها در جهت حفظ سوخت و كاهش گازهاي گلخانه اي است. به گزارش خبرگزاري فرانسه، اتحاديه اروپا اعلام كرد، تا سال 2020 وضعيت سوخت بسيار نگران كننده مي شود. بدين منظور بيست و هفت كشور عضو اتحاديه اروپا دور هم جمع شدند تا راه حلي مناسب در جهت مصرف بهينه سوخت پيدا كنند. در حال حاضر يكي از منابع سوختي، سوخت سبز يا بيوكربورات ها است؛ سوخت سبز، سوختي است كه از گياهان مختلف به وجود مي آيد. بنابر اين گزارش، 20 درصد از سوخت مصرفي در سراسر جهان سوخت سبز است. محققان معتقدند، اين سوخت مي تواند جايگزيني مناسب براي سوخت هاي فسيلي باشد وكمترين آسيب ممكن را به محيط زيست وارد كند. اين در حالي است كه سوخت هاي فسيلي سبب افزايش انتشار گازهاي گلخانه اي و افزايش دماي محيط و به دنبال آن بروز آسيب هاي ديگر همچون باران هاي اسيدي مي شوند.

منبع : آفتاب

روابط عمومی آکو فروم
12-17-2009, 09:35 PM
کاهش روزافزون منابع نفتی و آلودگی های زیست محیطی حاصل از این سوخت ها کشورهای جهان را به سمت جایگزینی سوخت های فسیلی سوق می دهد.
پیل های سوخت هیدروژن و سوخت های اتانول، از گزینه های جایگزین برای بنزین هستند که هر دو مورد هیچ آلودگی برای محیط زیست ایجاد نمی کنند. تکنولوژی پیل سوخت هیدروژن بسیار گران است و برای بهره گیری انبوه، نیاز به تحقیقات بسیاری دارد. ولی اتانول ماده ای ارزان قیمت است و می توان آن را از پسمانده ها و ضایعات تهیه کرد. اتانولی را که از منابع زیستی غیر خوراکی تهیه می شود، بیو اتانول(Bioethanol)می گویند.
اتانول(C2H5OH) را می توان با استفاده از منابع سلولزی ارزان یا بدون قیمت مانند کاه، تراشه های چوب،باقی مانده های کشاورزی ،آب پنیر یا منابع کربنی نسبتاً ارزشمند مانند ملاس نیشکریا منابع کربنی کاملاً ارزشمند مانند شکر و نشاسته تهیه کرد. بیواتانول هم اکنون چه به صورت مخلوط با بنزین و چه به صورت خالص در اتومبیل ها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از راه حل های مشکلات عدیده ی زیست محیطی و آلودگی آب ، خاک و بویژه هوای شهرهای کشور که ناشی از تراکم اتومبیل هاست ، استفاده از سوخت های غیر فسیلی است و به این وسیله از سوخت اتانول در موتور خودروها، بخار آب و گاز حاصل می شود و ترکیبات گوگردی، نیتروژنه ، سرب، ترکیبات آروماتیک و دیگر ترکیبات سرطان زا تا حد زیادی از صفحه ی زندگی مردم حذف خواهد شد.
با توجه به مصرف زیاد بنزین و هزینه هایی که کشور ما برای صادرات بنزین صرف می کند،بیش از پیش نیاز به جایگزینی مناسب برای سوخت های فسیلی احساس می شود.در کشور ما بالغ به 40 کارخانه ی تولید کننده الکل وجود دارد که با مشکلات زیادی روبه رو هستند و اغلب دچار فرسودی تجهیزات اند و همگی برای الکل ،از ملاس استفاده می کنند. در حال حاضر بزرگترین کارخانه در ایران، سالانه 6 میلیون لیتر الکل اتانول تهیه می کند.جایگزینی حتی 5 درصد از بنزین توسط اتانول در موتورهای فعلی اتومبیل ها ، نه تناه مشکلی ایجاد نمی کند ، بلکه باعث کاهش 12/7 درصد واردات بنزین خواهد شد.

مواد اولیه برای تولید اتانول
مواد سلولزی مورد نیاز در تولید اتانول عبارت اند از :پیت نیشکر، ملاس نیشکر،علوفه، باقی مانده های ذرت، گندم، جو،برنج و دیگر ضایعات کشاورزی


نویسنده: میثم مقدم رضایی

روابط عمومی آکو فروم
12-17-2009, 09:36 PM
محقق ایرانی از مرکبات سوخت سبز تولید کرد

صفحه 11 دانش و فن آوري ، شماره سريال 17435 ، تاريخ انتشار 880919

محقق ایرانی دانشگاه سوئد هنگام مطالعه روی امکان استفاده از بازیافت پسماندها موفق به یافتن منبعی دور از ذهن برای تولید سوخت سبز و پاک شد و توانست روشی برای تبدیل پسماند مرکبات به سوخت سبز ابداع کند.
به گزارش مهر، محمد طاهرزاده به همراه تیم تحقیقاتی خود در مدرسه مهندسی دانشگاه بوراس در سوئد که پیشتر موفق شده بود از پسماندهای مختلف، اتانول و گازهای زیستی تولید کند، اکنون برای تولید سوخت های زیستی روی پسماندهای مرکبات تمرکز کرده است.
پسماند مرکبات از جمله موادی است که به دلیل داشتن نوعی ماده آنتی باکتریال که فرآیند تجزیه آن را کند می کند از چرخه بازیافت خارج شده اما طاهرزاده به تازگی دریافته است که پوست اسیدی این میوه ها از قابلیت های زیادی برخوردار است.


منبع : روزنامه خراسان

روابط عمومی آکو فروم
12-17-2009, 09:36 PM
پوست ميوه دور ريختني نيست
توليد سوخت سبز از مرکبات
جام جم آنلاين: محققان ايراني دانشگاه سوئد در هنگام مطالعه بر روي امکانات استفاده از بازيافت پسماندها موفق به يافتن منبعي دور از ذهن براي توليد سوخت سبز و پاک شده و توانستند روشي را براي تبديل پسماند مرکبات به سوخت سبز ارائه کنند.
http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1387/08/16/100953650740.jpg
محمد طاهرزاده به همراه تيم تحقيقاتي اش در مدرسه مهندسي دانشگاه بوراس در سوئد که پيشتر موفق شده بود از پسماندهاي مختلف ، اتانول و گازهاي زيستي توليد کند اکنون براي توليد سوخت هاي زيستي بر روي پسماندهاي مرکبات تمرکز کرده است.
پسماند مرکبات از جمله موادي است که به دليل داشتن نوعي ماده آنتي باکتريال که فرايند تجزيه آن را کند مي کند از چرخه بازيافت خارج شده است اما طاهرزاده به تازگي دريافته است که پوست اسيدي اين ميوه ها از قابليتهاي زيادي برخوردارند که در گذشته توجهي به آنها نشده بود.
وي به همراه همکارانش روشي را براي توليد چهار محصول از پسماندهاي مرکبات ارائه کرد: ليمون، ماده اي آنتي باکتريال ، پکتين نوعي ماده ژله اي که در صنايع غذايي کاربرد دارد ، گازهاي زيستي و اتانول که هر دو به عنوان سوخت مورد استفاده قرار مي گيرند.
بر اساس گزارش گيزمگ ، طاهرزاده به همراه دانيل يارحميدي بر اين باورند استفاده از اين شيوه در توليد چهار محصول فوق به خصوص در مناطق گرمسيري و مناطقي که کشت مرکبات در آنها رواج دارد بسيار موفقيت آميز خواهد بود.
در عين حال اين دو دانشمند از شيوه توليد سوخت خود به عنوان شيوه اي ياد مي کنند که در آينده مي تواند به بهبود محيط زيست جهاني کمک کند.


منبع : جام جم

روابط عمومی آکو فروم
12-17-2009, 09:38 PM
در دانشگاه تربيت مدرس صورت‌گرفت
توليد سوخت بيوديزل از روغن خوراکيجام جم آنلاين: محققان دانشگاه تربيت مدرس با استفاده از روغنهاي خوراکي و چربيهاي گياهي موفق به توليد سوخت بيوديزل شدند که اين سوخت زيستي و تجديدپذير است و در موتورهاي ديزلي به کار برده مي شود.
http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1387/11/02/100896966861.jpg
مهدي فيض الهي مجري طرح در گفتگو با مهر با بيان اين خبر افزود: بيوديزل سوخت طبيعي و زيستي است که به دليل استفاده از مواد طبيعي ، تجديدپذير است و مي تواند جايگزين سوخت گازوئيل باشد.
وي اين سوخت را قابل استفاده در موتورهاي ديزلي دانست و افزود: مواد اوليه اين سوخت «تري گليسيريد» شامل روغن هاي خوراکي و غير خوراکي و پسماندهاي آنها و همچنين چربي هاي گياهي است که به تازگي روغن جلبک نيز به مواد اوليه اين سوخت اضافه شده است.
فيض الهي به نحوه توليد اين سوخت اشاره کرد و اظهار داشت: اين روغن بعد از طي مراحل اوليه وارد فاز واکنش مي شود که طي انجام واکنش هايي «ميتيل استل» با عنوان تجاري بيوديزل توليد مي شود.
مجري طرح با بيان اينکه بيو ديزل توليد شده پس از خالص سازي قابل استفاده است ، افزود: گليسيرين محصول فرعي اين فرآيند است که پس از تصفيه در صنايع آرايشي و بهداشتي و نظامي به کار برده مي شود.
وي به بيان ويژگيهاي بيو ديزل پرداخت و با تاکيد بر اينکه اين سوخت هيچ تغييري در موتور ايجاد نمي کند، اضافه كرد: بيوديزل هم به صورت خالص قابل استفاده است و هم مي توان با هر نسبتي با گازوئيل ترکيب شود.
فيض الهي خاطرنشان کرد: بيوديزل سوخت پاکي است که چون داراي اکسيژن است هنگام احتراق CO کمتري توليد مي کند و بر خلاف گازوئيل «سولفور» ندارد.
وي کاهش ميزان «هيدروکربن» نسوخته را از ديگر مزاياي اين سوخت نام برد و اضافه کرد: چون مواد اوليه اين سوخت از مواد طبيعي است در هنگام احتراق «هيدروکربن» نسوخته آن کاهش مي يابد ضمن آنکه «آروماتيک» ندارد و «عدد ستان» و «فلش بويت» بالايي دارد. «عدد ستان» کيفيت سوخت را نشان مي دهد.
مجري طرح تاکيد کرد: اين نوع سوخت در کشور به توليد نرسيده است ولي در دنيا از اين سوخت استفاده مي شود. به طوري که در آلمان B5 يعني 5 درصد بيوديزل و 95 درصد گارزوئيل عرضه مي شود که اين ميزان در برخي موارد به 20 درصد بيوديزل هم مي رسد.
فيض الهي به تجاري شدن اين طرح اشاره کرد و افزود: با شرکت بهينه سازي مصرف سوخت و شرکت نفت قراردادي در زمينه توليد بيوديزل بسته شده است.
وي از راه اندازي «بيوپالايشگاه» خبر داد و گفت: اين پالايشگاه به منظور توليد اين سوخت راه اندازي مي شود که براي اين امر در حال پنانسيل سنجي هستيم و اميدواريم تا در سال آينده اين پالايشگاه راه اندازي شود.
دستگاه توليد بيوديزل
اين محقق دانشگاه تربيت مدرس با بيان اينکه کليه سيستمهاي مورد نياز براي توليد اين سوخت در داخل کشور طراحي و توليد شده است ، اظهار داشت: سيستم طراحي شده يک دستگاه آزمايشگاهي است که از چند روش قادر است کليه مراحل خالص سازي و تغليظ براي توليد بيوديزل را انجام دهد.
وي اين دستگاه را شامل ميکسر ، هواساز ، مکنده مواد اوليه ، جدا ساز و آب شويي ذکر کرد و افزود: مهمترين بخش اين سيستم خالص سازي و انجام واکنش فرايند است که توسط اين سيستم اجرا مي شود.

روابط عمومی آکو فروم
12-17-2009, 09:38 PM
توليد سوخت زيستي از قهوه
http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1387/10/04/100957818452.jpg
محققان با بررسي مواد زيستي مختلف دريافتند ضايعات قهوه كه سالانه قسمت عمده‌اي از پسماندهاي صنعت تغذيه را به خود اختصاص مي‌دهد مي‌تواند يكي از بهترين و مطمئن‌ترين منابع توليد سوخت زيستي به شمار رود. محققان بر اين باورند يكي از بزرگترين موانع كه از گسترش استفاده از سوخت‌هاي زيستي جلوگيري مي‌كند، كمبود منابع ارزان‌قيمت با كيفيت و توانايي تامين انرژي بالا است. محققان آمريكايي طي مطالعه روي گزينه‌هاي مناسب تامين اين سوخت بتازگي اعلام كرده‌اند كه پسماندهاي قهوه مي‌تواند يكي از اين منابع كم هزينه و قدرتمند به شمار رود.
به گفته محققان 11 الي 20 درصد از ضايعات قهوه را روغن تشكيل مي‌دهد كه اين ميزان با ميزان منابعي ديگر از جمله دانه سويا و زيتون برابري مي‌كند. بر اساس آمار به دست آمده سالانه در سرتاسر جهان توليدكنندگان قهوه بالغ بر 5/726 بيليون كيلوگرم قهوه توليد مي‌كنند كه اين ميزان قهوه مي‌تواند منجر به جمع‌آوري 340‌ميليون گالن از سوخت زيستي در جهان شود. آزمايش‌هايي كه روي اين نوع سوخت به دست آمده از پسماندهاي قهوه صورت گرفته است نشان مي‌دهد كه اين سوخت به خاطر داشتن خصوصيت آنتي اكسيدان به نسبت ديگر سوخت‌هاي زيستي از مقاومت بالاتري برخوردار است. در عين حال باقي‌مانده اين ضايعات را مي‌توان در توليد اتانول و كود مورد استفاده قرار داد. تخمين‌ها نشان مي‌دهد استفاده از چنين ماده‌اي به عنوان منبع سوخت زيستي و تنها در كشوري مانند آمريكا مي‌تواند در هزينه‌هاي سالانه توليد سوخت بالغ بر 8 ميليون دلار صرفه‌جويي كند. محققان در شهر نوادا قصد دارند به منظور آزمايش اين سوخت و اطمينان از توانايي آن در توليد انرژي وسايل مختلف طي 8 ماه آينده هواپيماي كوچكي را طراحي و توليد كنند كه سوخت آن از ضايعات قهوه تامين شود. بر اساس گزارش ساينس ديلي، صنعت سوختهاي زيستي صنعتي رو به رشد است و آمار نشان مي‌دهد تا سال 2010 توليد سالانه اين نوع پاك از سوخت به 3 بيليون گالن خواهد رسيد. از اين رو اكثر كشورها و شركت‌هاي توليدكننده سوخت در جهان در پي يافتن موادي هستند كه بتواند بهترين، مقاوم‌ترين، پرانرژي‌ترين و كم هزينه‌ترين نوع سوخت را توليد و ارائه كند.

روابط عمومی آکو فروم
12-17-2009, 09:38 PM
توليد سوخت زيستي از هلو!
جام جم آنلاين: پژوهشگر دانشگاه «كلمسون» كاليفرنياي جنوبي، موفق به توليد سوخت زيستي از هلوهاي پوسيده شد.
http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1387/01/30/100936213910.jpg
به گزارش ايسنا ، «كاي دراپچو»، يكي از محققان اين دانشگاه با بررسي يك باكتري مولد هيدروژن به نام Thermotoga neapolitana دريافت، اين باكتري عامل اصلي مزه هلو، به ويژه هلوي پوسيده است.
اين محقق كه مهندس بيوسيستم‌هاست ، گفت: در نتيجه همكاري با انجمن هلو كاروليناي جنوبي كه سرمايه‌گذاري در اين پروژه را بر عهده دارد ، دريافتيم با استفاده از اين باكتري مي‌توان هلوهاي مانده و پلاسيده را به سوخت زيستي تبديل كرد.
اين باكتري در شرايطي كه اغلب گونه‌هاي زنده از بين مي‌روند، نظير دماهاي نزديك كوه‌هاي آتشفشاني، رشد مي‌كند.
دانشمندان در آزمايشگاهي پي بردند كه اين باكتري بسيار فعال بوده و اين ميكروب محصولات جانبي گازي شكلي توليد مي‌كند كه حدود 80 درصد آن را گاز هيدروژن تشكيل مي‌دهد.
سالانه بيش از 90 هزار تن هلو در ايالت كاروليناي جنوبي برداشت مي‌شود و اين ايالت پس از كاليفرنيا، دومين ايالت بزرگ توليد كننده هلوي آمريكا به شمار مي‌رود و طبق آمار، انجمن هلوي كاروليناي جنوبي، سالانه در حدود 9 هزار تن هلو در اين ايالت دور ريخته مي‌شود.

ضايعات هلو سرشار از مواد آلي و شكر است كه با استفاده از اين باكتري مي‌تواند به گاز هيدروژن تبديل شود.
اين تحقيقات كمك مي‌كند فراوان‌ترين گاز موجود در زمين را به سوخت تبديل كنيم.

گازهيدروژن از پتانسيل لازم براي جايگزيني نفت برخوردار است و در ضمن، آلايندگي كربني خودروها را نيز به صفر مي‌رساند.

روابط عمومی آکو فروم
12-17-2009, 09:39 PM
توليد سوخت زيستي با هندوانه!
مهر: هندوانه در تمام نقاط دنيا به عنوان بهترين ميوه فصل تابستان شناخته مي‌شود. بسياري از هندوانه‌ها به دليل شكل و طعم نامناسب در بازار به فروش نمي‌رسند.

بتازگي گروهي از پژوهشگران لابراتوار مركز تحقيقات كشاورزي در اكلاهما موفق شدند با استفاده از اين هندوانه‌هاي به فروش نرفته اتانول توليد كنند. اين محققان موفق شدند فرايندي ارائه كنند كه مي‌تواند از بازمانده‌هاي كشاورزي كه انسان و حيوان به عنوان مواد غذايي از آنها استفاده نمي‌كنند، سوخت زيستي به دست آورد.
همه ساله در آمريكا حدود 20 درصد از هندوانه‌هايي كه وارد بازار مي‌شوند، به دليل نامناسب بودن فروخته نمي‌شوند.

به همين منظور سال 2007 حدود 360 هزار تن هندوانه به‌صورت زباله از بين رفت. اين در حالي است كه شيره اين ميوه مي‌تواند به عنوان يك منبع مهم اتانول زيستي مد نظر قرار گيرد. شيره هندوانه، ماده قابل تخميري است كه قبل از غليظ شدن بيشتر مي‌تواند براحتي با مواد ديگر تركيب شود. ساير مواد قابل تخمير مثل شهد و نيشكر بايد قبل از تخمير شدن رقيق شوند. اين در حالي است كه تحقيقات ما نشان داد شيره هندوانه نيازي به رقيق شدن ندارد.

روابط عمومی آکو فروم
12-17-2009, 09:39 PM
استفاده از موريانه‌ها در توليد سوخت پاک
جام جم آنلاين: محققان دانشگاه فلوريدا در تلاشند با استفاده از ژنهايي که در ساختار گوارشي موريانه ها کشف شده است به شيوه اي کم هزينه و آسان براي توليد سوخت پاک اتانول دست پيدا کنند.
http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1388/08/22/100922567887.jpg
قدرت مرموز موريانه ها در خوردن مقاوم ترين چوبها و تبديل بافت چوب به انرژي مورد نياز براي ادامه حيات خود از گذشته مورد مطالعه دانشمندان قرار داشته است. محققان در دانشگاه فلوريدا از جمله دانشمنداني هستند که در تلاشند با کشف رمز ويژگي موريانه ها به انرژي دست پيدا کنند و ساختارهاي گياهي را به سوخت اتانول ارزان قيمت تبديل کنند.
بر اساس گزارش وزارت نيروي آمريکا در صورتي که بتوان با کمک موريانه ها که سالانه دو ميليارد خسارت به اين کشور وارد مي کنند اتانول ارزان قيمت توليد کرد نيمي از مصرف گازوئيل اين کشور را مي توان با کمک اتانول جايگزين کرد.
فناوري هاي امروزي براي محقق شدن اين هدف از توانايي هاي لازم برخوردار نيستند و در نتيجه هزينه هاي اين فرايند را افزايش خواهند داد. محققان با بررسي ميکروسکوپي سيستم گوارشي موريانه ها تا کنون توانسته اند در حدود 6 هزار و 555 ژن مرتبط با گوارش و هاضمه را در بيش از دو هزار و 500 موريانه کشف کنند که با استفاده از اين ژنها دانشمندان قادر خواهند بود ژنهاي حياتي براي تبديل سلولز به قند را شناسايي کنند.
موريانه ها پس از جويدن چوب مواد جويده شده را در بخشهاي مختلف روده خود تحت تاثير نوعي آنزيم قوي، انواع مختلفي از باکتري ها و گونه اي تک سلولي که نوعي متفاوت از آنزيم را ترشح مي کند، قرار مي دهند. آنزيم آخر با کمک ديگر آنزيمها مي تواند قند را از ساختار چوب رها کرده و به انرژي تبديل کنند.
به گفته دانشمندان يکي از کليدي ترين مراحل اين فرايند را باکتري ها به عهده دارند. در واقع موريانه ها اين باکتري ها را در بدن خود سکني مي دهند و باکتري ها نيز با توليد مواد مورد نياز موريانه ها در واقع اجاره بهاي سکونت خود را پرداخت مي کنند.
به گفته دانشمندان هدف از مطالعه بر روي موريانه ها استفاده از اين حشرات براي توليد سوخت پاک نيست بلکه هدف نهايي کشف ساختار آنزيم هايي است که به واسطه آنها توليد مي شود، در اين صورت با توليد انبوه اين آنزيمها مي توان شيوه اي قابل اطمينان را براي توليد ارزان قيمت سوخت پاک ارائه کرد.
بر اساس گزارش اي بي سي، محققان در عين حال اميدوارند با تزريق ژنهايي که از موريانه ها به دست آمده به ميليونها ميليون ارگانيزم از قبيل قارچها يا باکتريها به کارخانه اي زيستي براي توليد اتانول کم هزينه دست پيدا کنند.

Marshal
12-19-2009, 12:28 PM
بیودیزل ،‌ ‌سوختی‌ ‌دوستدار‌ ‌طبیعت


نیاز‌ ‌روز‌ ‌افزون‌ ‌جهان‌ ‌به‌ ‌منابع‌ ‌جدید‌ ‌انرژی‌ ‌‌بویژه‌ ‌در‌ ‌بخش‌ ‌حمل‌ ‌و‌ ‌نقل،‌ ‌امروزه‌ ‌یكی‌ ‌از‌ ‌مشكلات‌ ‌اساسی‌ ‌كشورهای‌ ‌توسعه‌ ‌یافته‌ ‌و‌ ‌در‌ ‌حال‌ ‌توسعه‌ ‌است. ‌به‌ ‌عبارتی‌ ‌این‌ ‌مشكل‌ ‌همانند‌ ‌دهه‌های‌ ‌گذشته،‌ ‌تنها‌ ‌به‌ ‌كشورهای‌ ‌وارد‌كننده‌ ‌نفت‌ ‌اختصاص‌ ‌ندارد‌ ‌و‌ ‌حتی‌ ‌تولید‌كنندگان‌ ‌بزرگ‌ ‌نفت‌ ‌از‌ ‌جمله‌ ‌كشور‌ ‌ما‌ ‌با‌ ‌مشكلات‌ ‌متعددی‌ ‌در‌ ‌زمینه‌ ‌تهیه‌ ‌سوخت‌ ‌روبه‌‌روست. ‌

نیاز‌ ‌روز‌ ‌افزون‌ ‌جهان‌ ‌به‌ ‌منابع‌ ‌جدید‌ ‌انرژی‌ ‌‌بویژه‌ ‌در‌ ‌بخش‌ ‌حمل‌ ‌و‌ ‌نقل،‌ ‌امروزه‌ ‌یكی‌ ‌از‌ ‌مشكلات‌ ‌اساسی‌ ‌كشورهای‌ ‌توسعه‌ ‌یافته‌ ‌و‌ ‌در‌ ‌حال‌ ‌توسعه‌ ‌است. ‌به‌ ‌عبارتی‌ ‌این‌ ‌مشكل‌ ‌همانند‌ ‌دهه‌های‌ ‌گذشته،‌ ‌تنها‌ ‌به‌ ‌كشورهای‌ ‌وارد‌كننده‌ ‌نفت‌ ‌اختصاص‌ ‌ندارد‌ ‌و‌ ‌حتی‌ ‌تولید‌كنندگان‌ ‌بزرگ‌ ‌نفت‌ ‌از‌ ‌جمله‌ ‌كشور‌ ‌ما‌ ‌با‌ ‌مشكلات‌ ‌متعددی‌ ‌در‌ ‌زمینه‌ ‌تهیه‌ ‌سوخت‌ ‌روبه‌‌روست.

‌كمبود ‌یا‌ ‌به‌ ‌عبارتی‌ ‌كاهش‌ ‌ظرفیت‌ ‌پالایشی‌ ‌در‌ ‌جهان،‌ ‌یكی‌ ‌از‌ ‌عوامل‌ ‌بروز‌ ‌این‌ ‌مشكلات‌ ‌است‌ ‌اما‌ ‌موضوع‌ ‌به‌ ‌همین‌ ‌جا‌ ‌ختم‌ ‌نمی‌شود‌ ‌زیرا‌ ‌آلودگی‌ ‌ناشی‌ ‌از‌ ‌سوخت‌‌های‌ ‌فسیلی‌ ‌و‌ ‌پایان‌پذیر‌ ‌بودن‌ ‌آنها‌ ‌نیز‌ ‌از‌ ‌دیگر‌ ‌عواملی‌ ‌است‌ ‌كه‌ ‌بشر‌ ‌را‌ ‌به‌ ‌تلاش‌ ‌برای‌ ‌دستیابی‌ ‌به‌ ‌سوخت‌های‌ ‌جانشین‌ ‌برای‌ ‌این‌ ‌منابع‌ ‌واداشته‌ ‌است. ‌بیودیزل‌ ‌سوختی‌ ‌جدید‌ ‌و‌ ‌تجدید‌پذیر‌ ‌است‌ ‌كه‌ ‌استفاده‌ ‌از‌ ‌آن‌ ‌در‌ ‌بسیاری‌ ‌از‌ ‌كشورهای‌ ‌دنیا‌ ‌متداول‌ ‌است.

بیودیزل‌ ‌سوختی‌ ‌تجدید‌ ‌پذیر‌ ‌و‌ ‌تجزیه‌‌پذیر‌ ‌است‌ ‌كه‌ ‌از‌ ‌روغن‌ ‌گیاهی ‌یا‌ ‌چربی‌ ‌حیوانی‌ به دست‌ ‌می‌آید. ‌این‌ ‌سوخت‌ ‌را‌ ‌می‌توان‌ ‌براحتی‌ ‌با‌ ‌گازوئیل‌ ‌مخلوط‌ ‌و‌ ‌در‌ ‌خودروهای‌ ‌گازوئیل‌ ‌سوز‌ ‌استفاده‌ ‌كرد.

‌ذرات‌ ‌معلق‌ ‌و‌ ‌هیدروكربن‌های‌ ‌نسوخته‌ ‌كه‌ ‌از‌ ‌اگزوز‌ ‌خودروهای‌ ‌دیزلی‌ ‌خارج‌ ‌می‌‌شوند،‌ ‌سمی‌ ‌و‌ ‌سرطان‌زا‌ ‌هستند‌ ‌و‌ ‌تهدیدی‌ ‌برای‌ ‌سلامت‌ ‌انسان‌ها‌ ‌به‌ ‌شمار‌ ‌می‌آیند. ‌این‌ ‌در‌ ‌شرایطی‌ ‌است‌ ‌كه‌ ‌نتایج‌ ‌مثبت‌ ‌استفاده‌ ‌از‌ ‌بیودیزل‌ ‌در‌ ‌كاهش‌ ‌سمیت‌ ‌و‌ ‌آلودگی‌ ‌هوا‌ ‌از‌ ‌سوی‌ ‌ارگان‌ها‌ ‌و‌ ‌سازمان‌های‌ ‌معتبر‌ ‌جهانی‌ ‌تایید‌ ‌شده‌ ‌است‌.

‌برای‌ ‌مثال،‌ ‌گیاه‌ ‌سویا‌ دی‌اكسید كربن ‌هوا‌ ‌را‌ ‌جذب‌ ‌می‌‌كند‌ ‌و‌ ‌پس‌ ‌از‌ ‌استخراج‌ ‌روغن‌ ‌از‌ ‌دانه‌های‌ ‌سویا،‌ ‌به‌ ‌بیودیزل‌ ‌تبدیل‌ ‌می‌شود.

‌سوختن‌ ‌این‌ ‌ماده، دی‌اكسید كربن‌‌ ‌تولید‌ ‌می‌كند‌ ‌و دی‌اكسید كربن‌‌ ‌تولید‌ ‌شده‌ ‌به‌ ‌وسیله‌ ‌گیاهی‌ ‌كه‌ ‌سوخت‌ ‌از‌ ‌آن‌ ‌تهیه‌ ‌شده‌ ‌است،‌ ‌باز‌ ‌جذب‌ ‌می‌شود.

‌این‌ ‌چرخه‌ ‌هیچ‌ ‌دی‌اكسید‌ ‌كربنی‌ ‌وارد‌ ‌طبیعت‌ ‌نمی‌كند و نتایج‌ ‌تحقیقات‌ ‌نشان‌ ‌داده‌ ‌است‌ ‌كه‌ ‌اگر ۲۰ ‌درصد‌ ‌باك‌ ‌خودرو‌ ‌را‌ ‌با‌ ‌بیودیزل‌ ‌پر‌ ‌كنیم،‌ ‌هیچ‌ ‌نیازی‌ ‌به‌ ‌تغییر‌ ‌سیستم‌ ‌احتراق‌ ‌یا‌ ‌تغییر‌ ‌قطعات‌ ‌خودرو‌ها‌ ‌نیست‌ ‌و‌ ‌می‌توان‌ ‌این‌ ‌سوخت‌ ‌را‌ ‌بدون‌ ‌هیچ‌ ‌اشكالی‌ ‌در‌ ‌موتورهای‌ ‌امروزی‌ ‌مصرف‌ ‌كرد‌.

طبیعی‌ ‌است‌ ‌كه‌ ‌پر‌ ‌كردن ۲۰ ‌درصد‌ ‌از‌ ‌باك‌ ‌خودرو‌ ‌با‌ ‌این‌ ‌ماده‌ ‌به‌ ‌همین‌ ‌مقدار‌ ‌از‌ ‌آلاینده‌‌هایی‌ ‌مانند‌ ‌دی‌اكسید‌ ‌كربن،‌ ‌هیدروكربن‌ها‌ ‌و‌ ‌منواكسیدكربن‌ ‌می‌‌كاهد،‌ ‌اما‌ ‌درخصوص ‌گوگرد‌ ‌این‌ ‌مقدار‌ ‌حتی‌ ‌قابل‌ ‌توجه‌تر‌ ‌است؛‌ ‌چنان‌ ‌كه‌ ‌گوگردی‌ ‌كه‌ ‌از‌ ‌این‌ ‌سوخت‌ ‌حاصل‌ ‌می‌شود، ۱۵ ‌درصد‌ ‌و‌ ‌تقریبا‌ ‌غیرقابل‌ ‌اندازه‌‌‌گیری‌ ‌است‌ ‌بنا‌بر‌این‌ ‌دست‌‌كم‌ ‌برای‌ ‌كاهش‌ ‌گوگرد‌ ‌در‌ ‌سوخت‌ ‌دیزل‌ ‌می‌‌توان‌ ‌از‌ ‌مخلوط‌ ‌بیودیزل‌ ‌و‌ ‌گازوئیل‌ ‌استفاده‌ ‌كرد.

‌علاوه‌ ‌بر‌ ‌اینها،‌ ‌استفاده‌ ‌از‌ ‌مخلوط‌ ‌بیودیزل‌ ‌و‌ ‌گازوئیل‌ ‌سبب‌ ‌حذف‌ ‌دود‌ ‌متراكم‌ ‌و‌ ‌سیاه‌ ‌حاصل‌ ‌از‌ ‌سوخت‌ ‌خودروهای‌ ‌دیزلی‌ ‌خواهد‌ ‌شد. ‌حتی‌ ‌بویی‌ ‌كه‌ ‌از‌ ‌سوختن‌ ‌آن‌ ‌ایجاد‌ ‌می‌‌شود،‌ ‌شبیه‌ ‌بوی‌ ‌سیب‌زمینی‌ ‌سرخ‌ ‌كرده‌ ‌و‌ ‌ذرت‌ ‌بو‌ ‌داده‌ ‌است،‌ ‌یعنی‌ ‌به‌ ‌میزان‌ ‌چشمگیری‌ ‌بوی‌ ‌بد‌ ‌گازوئیل‌ ‌را‌ ‌كاهش‌ ‌می‌‌دهد،‌ ‌اگر‌ ‌چه‌ ‌صد‌‌در‌ صد‌ ‌حذف‌ ‌نمی‌‌كند‌.

بر‌ ‌اساس‌ ‌تحقیقات‌ ‌ما‌ ‌آمریكا،‌ ‌آلمان‌ ‌و‌ ‌مالزی‌ ‌از‌ ‌جمله‌ ‌كشورهایی‌ ‌هستند‌ ‌كه‌ ‌روی‌ ‌این‌ ‌سوخت‌ ‌كار‌ ‌كرده‌اند. ‌این‌ ‌سوخت‌ ‌در‌ ‌آمریكا‌ ‌به‌ ‌عنوان‌ ‌یك‌ ‌سوخت‌ ‌جانشین‌ ‌برای‌ ‌موتورهای‌ ‌دیزلی‌ ‌بشدت‌ ‌مطرح‌ ‌است‌ ‌و‌ ‌سالانه‌ ۳۰۰‌‌ ‌میلیون‌ ‌گالن‌ ‌بیودیزل‌ ‌در‌ ‌این‌ ‌كشور‌ ‌تولید‌ ‌می‌شود‌ ‌اما‌ ‌با‌ ‌افزایش‌ ‌درخواست‌ ‌برای‌ ‌این‌ ‌سوخت‌ ‌و‌ ‌ایجاد‌ ‌واحدهای‌ ‌صنعتی‌ ‌تولید‌ ‌كننده،‌ ‌قرار‌ ‌است‌ ‌میزان‌ ‌تولید‌ ‌این‌ ‌سوخت‌ ‌در‌ ‌آمریكا‌ ‌به ۶۰۰ ‌میلیون‌ ‌گالن‌ ‌در‌ ‌سال‌ ‌برسد. ‌در‌ ‌كشور‌ ‌آلمان‌ ‌نیز‌ ‌این‌ ‌سوخت‌ ‌در‌ ‌بسیاری‌ ‌از‌ ‌اتوبوس‌‌ها‌ ‌استفاده‌ ‌می‌شود.

علاوه‌ ‌بر‌ ‌این،‌ ‌تولید‌ ‌این‌ ‌سوخت‌ ‌می‌تواند‌ ‌بخش‌‌ ‌را‌ ‌نیز‌ ‌به‌ ‌تحرك‌ ‌وادارد،‌ ‌زیرا‌ ‌این‌ ‌سوخت‌ ‌از‌ ‌روغن‌های‌ ‌گیاهی‌ ‌به‌ ‌دست‌ ‌می‌آید،‌ ‌پس‌ ‌با‌ ‌تولید‌ ‌آن‌ ‌نیاز‌ ‌بیشتری‌ ‌به‌ ‌كاشت‌ ‌دانه‌های‌ ‌گیاهی‌ ‌است‌ ‌كه‌ ‌به‌ ‌اشتغالزایی‌ ‌در‌ ‌بخش‌ ‌كشاورزی‌ ‌كمك‌ ‌می‌‌كند. ‌

نكته‌ ‌مهم‌ ‌دیگر،‌ ‌امكان‌ ‌استفاده‌ ‌مجدد‌ ‌از‌ ‌روغن‌های‌ ‌گیاهی‌ ‌سوخته‌ ‌برای‌ ‌تولید‌ ‌بیودیزل‌ ‌است. ‌از‌ ‌روغن‌های‌ ‌سوخته‌ ‌كه‌ ‌در‌ ‌بسیاری‌ ‌جاها‌ ‌از‌ ‌جمله‌ ‌اغذیه‌ ‌فروشی‌ها‌ ‌به‌ ‌مقدار‌ ‌زیاد‌ ‌استفاده‌ ‌و‌ ‌در‌ ‌پایان‌ ‌روز‌ ‌دور‌ ‌ریخته‌ ‌می‌شوند،‌ ‌می‌توان‌ ‌در‌ ‌تولید‌ ‌بیودیزل‌ ‌استفاده‌ ‌كرد.

به طور كلی سوخت‌ ‌بیودیزل‌ ‌خاصیت‌ ‌روان‌‌كنندگی‌ ‌زیادی،‌ ‌تقریبا‌ ‌دو‌ ‌برابر‌ ‌سوخت‌ ‌های‌ ‌معمولی،‌ ‌دارد‌ ‌كه‌ ‌دلیل‌ ‌آن‌ ‌ویسكوزیته‌ ‌بالای‌ ‌این‌ ‌سوخت‌ ‌است،‌ ‌بنا‌بر این‌ ‌می‌‌تواند‌ ‌سبب‌ ‌افزایش‌ ‌عمر‌ ‌خودرو‌ ‌شود. صرفه‌جویی‌ ‌در‌ ‌مصرف‌ ‌سوخت‌ ‌را‌ ‌نیز‌ ‌به‌ ‌همراه‌ ‌دارد.

حتی‌ ‌با‌ ‌اضافه‌ ‌كردن‌ ‌حدود ۲ درصد‌ ‌بیودیزل‌ ‌به‌ ‌نفت‌ ‌سفید‌ ‌می‌توان‌ ‌خاصیت‌ ‌روان‌كنندگی‌ ‌آن‌ ‌را‌ ‌افزایش‌ ‌داد.‌در‌ ‌یك‌ ‌جمع‌بندی‌ ‌می‌‌توان‌ ‌گفت‌ ‌كه‌ ‌استفاده‌ ‌از‌ ‌بیودیزل‌ ‌سبب‌ ‌وابسته‌ ‌نشدن‌ ‌به‌ ‌سوخت‌ ‌دیزل‌ ‌حاصل‌ ‌از‌ ‌نفت‌ ‌خام‌ ‌می‌شود.

منابع‌ ‌هیدروكربوری،‌ ‌پایان‌ ‌پذیر‌ ‌هستند‌ ‌كه‌ ‌تشكیل‌ ‌آنها‌ ‌میلیون‌ها‌ ‌سال‌ ‌زمان‌ ‌برده‌ ‌است‌ ‌و‌ ‌ما‌ ‌با‌ ‌مصرف‌ ‌آنها‌ ‌در‌ ‌واقع‌ ‌سرمایه‌‌هایی‌ ‌را‌ ‌از‌ ‌میان‌ ‌می‌بریم‌ ‌كه‌ ‌تجدیدپذیر‌ ‌نیستند حتی‌ ‌استفاده‌ ‌از‌ ‌مخلوط‌ ‌این‌ ‌سوخت‌ ‌با‌ ‌گازوئیل‌ ‌نیز‌ ‌می‌تواند‌ ‌به‌ ‌كاهش‌ ‌‌۲۰‌‌ ‌درصدی‌ ‌مصرف‌ ‌گازوئیل‌ ‌منجر‌ ‌شود.

استفاده‌ ‌از‌ ‌بیودیزل،‌ ‌كاهش‌ ‌چشمگیر‌ ‌در‌ ‌میزان‌ ‌آلاینده‌‌ها‌ ‌را‌ ‌در‌ ‌پی‌ ‌دارد‌ ‌و‌ ‌به‌ ‌دلیل‌ ‌تجزیه‌پذیر‌ ‌بودن‌ ‌براحتی‌ ‌در‌ ‌طبیعت‌ ‌جذب‌ ‌می‌شود‌ ‌و‌ ‌سمیت‌ ‌بسیار‌ ‌پایین‌ ‌این‌ ‌سوخت،‌ ‌كار‌ ‌كردن‌ ‌و‌ ‌حمل‌ ‌و‌ ‌نقل‌ ‌آن‌ ‌را‌ ‌آسان‌ ‌تر‌ ‌می‌كند.

توجه‌ ‌به‌ ‌آنچه‌ ‌صنعت‌ ‌سبز‌ ‌یا‌ ‌شیمی‌ ‌سبز‌ ‌خوانده‌ ‌می‌شود‌ ‌و‌ ‌به‌ ‌كاهش‌ ‌آلودگی‌ ‌و‌ ‌صدمه‌ ‌به‌ ‌طبیعت‌ ‌كمك‌ ‌می‌كند،‌ ‌امروزه‌ ‌در‌ ‌بسیاری‌ ‌از‌ ‌كشورهای‌ ‌جهان‌ ‌مورد‌ ‌توجه‌ ‌است‌ ‌و‌ ‌ما‌ ‌نیز‌ ‌نباید‌ ‌در‌ ‌این‌ ‌زمینه‌ ‌عقب‌ ‌باشیم؛‌ ‌چنان‌ ‌كه‌ ‌امروزه‌ ‌با‌ ‌افزایش‌ ‌بهای‌ ‌بنزین‌ ‌و‌ ‌دیگر‌ ‌فرآورده‌های‌ ‌نفتی،‌ ‌مصرف‌ ‌سوخت ‌‌هایی‌ ‌كه‌ ‌از‌ ‌منابع‌ ‌گیاهی‌ ‌به‌ ‌دست‌ ‌می‌‌آید‌ ‌نیز‌ ‌بسیار‌ ‌مورد‌ ‌توجه‌ ‌است. گمان‌ ‌می‌كنم‌ ‌همه‌ ‌اینها‌ ‌دلایل‌ ‌خوبی‌ ‌باشند‌ ‌كه‌ ‌توجه‌ ‌ما‌ ‌را‌ ‌به‌ ‌استفاده‌ ‌از‌ ‌این‌ ‌سوخت‌ ‌جلب‌ ‌كنند.


‌دكتر باقر مهاجرانی‌
رئیس پژوهشگاه صنعت نفت‌
تفسیر : روزنامه جام‌جم

روابط عمومی آکو فروم
01-05-2010, 05:57 PM
تولید سوخت سبز از جلبک توسط محققان ایرانی

http://www.machinemag.com/imagenews/m-2-931.jpg
محققان زیست فناوری دانشکده داروسازی علوم پزشکی شیراز موفق به تولید سوخت سبز (بیودیزل) از گونه بومی ریز جلبک (کلامیدوموناس) استان فارس و ثبت توالی ژنی آن در پایگاه داده های جهانی ژن ncbi شدند.
مجری طرح با اشاره به اینکه عمده سوخت مورد استفاده در صنعت و مصارف خانگی سوختهای فسیلی هستند ، تصریح کرد: منابع سوخت فسیلی در دهه های آینده رو به اتمام است ، لذا اکثر کشورها از جمله ایران در پی یافتن منابع جدیدی برای تأمین انرژی مورد نیاز خود هستند و یکی از ایده های مطرح شده استفاده از سوختهای زیستی (biofuel) از منابع طبیعی تجدید پذیر است که از جمله سوختهای زیستی بیواتانول یا الکل زیستی ، بیوگاز و بیودیزل (سوخت سبز) هستند که تولید سوخت سبز یا بیودیزل مورد نظر محققان این دانشگاه قرار گرفت.
دکتر محمد حسین مروت در ادامه گفت : بیودیزل نوعی سوخت پاک است که از منابع طبیعی و قابل تجدید ، مانند روغنهای گیاهی یا چربی های حیوانی ساخته می شود ، تولید بیودیزل در این طرح از طریق مشتق سازی اسیدهای چرب استحصالی از گونه نوعی جلبک کالامیدوموناس استان فارس انجام شده است و از جمله ویژگی های بیودیزل می توان به تجدید پذیری ، غیر سمی بودن ، قابل تجزیه به وسیله محیط زیست و تولید ذرات جامد سرطانزای کمتر آن در مقایسه با سوختهای فسیلی اشاره کرد.
وی در ادامه گفتگو خاطر نشان ساخت: سوختهای سبز یاد شده در مقیاس آزمایشگاهی تولید شده و در صورت در اختیار داشتن ابزارهایی همچون بیورآکتور و برخورداری از حمایت مراکز مربوطه ، توان تولید این محصول را در سطحی و سیعتر را دارا هستیم.مجری طرح تولید سوخت سبز در پایان گفت : عمده هدف ما از تولید این نوع سوخت ، اثبات تکرار پذیری ، آنالیز بیودیزل تولید شده ، بررسی امکان تولید بیودیزل از دیگر منابع ریز جلبکی بومی ایران ، اندازه گیری بازده تولید بیودیزل و بررسی میزان هزینه مصرفی در تولید بیودیزل است

تاریخ ارسال: سه شنبه 15 دی 1388
machinemag

روابط عمومی آکو فروم
01-09-2010, 11:40 PM
استفاده از موریانه‌ها در تولید سوخت پاک

محققان دانشگاه فلوریدا در تلاشند با استفاده از ژنهایی که در ساختار گوارشی موریانه ها کشف شده است به شیوه ای کم هزینه و آسان برای تولید سوخت پاک اتانول دست پیدا کنند.
قدرت مرموز موریانه ها در خوردن مقاوم ترین چوبها و تبدیل بافت چوب به انرژی مورد نیاز برای ادامه حیات خود از گذشته مورد مطالعه دانشمندان قرار داشته است.
محققان در دانشگاه فلوریدا از جمله دانشمندانی هستند که در تلاشند با کشف رمز ویژگی موریانه ها به انرژی دست پیدا کنند و ساختارهای گیاهی را به سوخت اتانول ارزان قیمت تبدیل کنند.
بر اساس گزارش وزارت نیروی آمریکا در صورتی که بتوان با کمک موریانه ها که سالانه دو میلیارد خسارت به این کشور وارد می کنند اتانول ارزان قیمت تولید کرد نیمی از مصرف گازوئیل این کشور را می توان با کمک اتانول جایگزین کرد.
فناوری های امروزی برای محقق شدن این هدف از توانایی های لازم برخوردار نیستند و در نتیجه هزینه های این فرایند را افزایش خواهند داد. محققان با بررسی میکروسکوپی سیستم گوارشی موریانه ها تا کنون توانسته اند در حدود ۶ هزار و ۵۵۵ ژن مرتبط با گوارش و هاضمه را در بیش از دو هزار و ۵۰۰ موریانه کشف کنند که با استفاده از این ژنها دانشمندان قادر خواهند بود ژنهای حیاتی برای تبدیل سلولز به قند را شناسایی کنند.
موریانه ها پس از جویدن چوب مواد جویده شده را در بخشهای مختلف روده خود تحت تاثیر نوعی آنزیم قوی، انواع مختلفی از باکتری ها و گونه ای تک سلولی که نوعی متفاوت از آنزیم را ترشح می کند، قرار می دهند. آنزیم آخر با کمک دیگر آنزیمها می تواند قند را از ساختار چوب رها کرده و به انرژی تبدیل کنند.
به گفته دانشمندان یکی از کلیدی ترین مراحل این فرایند را باکتری ها به عهده دارند.
در واقع موریانه ها این باکتری ها را در بدن خود سکنی می دهند و باکتری ها نیز با تولید مواد مورد نیاز موریانه ها در واقع اجاره بهای سکونت خود را پرداخت می کنند.
به گفته دانشمندان هدف از مطالعه بر روی موریانه ها استفاده از این حشرات برای تولید سوخت پاک نیست بلکه هدف نهایی کشف ساختار آنزیم هایی است که به واسطه آنها تولید می شود، در این صورت با تولید انبوه این آنزیمها می توان شیوه ای قابل اطمینان را برای تولید ارزان قیمت سوخت پاک ارائه کرد.
محققان در عین حال امیدوارند با تزریق ژنهایی که از موریانه ها به دست آمده به میلیونها میلیون ارگانیزم از قبیل قارچها یا باکتریها به کارخانه ای زیستی برای تولید اتانول کم هزینه دست پیدا کنند.


منبع : جام‌جم آنلاین

روابط عمومی آکو فروم
01-12-2010, 01:44 PM
سوخت سبز!!

هنگامی‌که موتور یک هواپیمای معمولی روشن می‌شود، علاوه بر ایجاد صدای زیاد، مقدار زیادی....
http://www.negahak.com/album/info/small/d-stgh0336jhggh858910045345.jpg (http://www.negahak.com/album/info/d-stgh0336jhggh858910045345.jpg) هنگامی‌که موتور یک هواپیمای معمولی روشن می‌شود، علاوه بر ایجاد صدای زیاد، مقدار زیادی گازهای حاصل از احتراق نیز آزاد می‌شوند که برای محیط زیست زیانبار هستند. دانشمندان به دنبال موتورهای "سبز" برای هواپیماها هستند.
نگرانی از آلودگی محیط زیست و گرم‌شدن کره زمین و البته محدودیت و گرانی روزافزون سوخت‌های فسیلی، سازندگانهواپیما را نیز به فکر طراحی پیشرانه‌های جایگزین انداخته است. آنان قصد طراحی هواپیماهایی را دارند که با موتورهای برقی کار می‌کنند و برق مورد نیاز خود را از یک باتری اکسیژن-هیدروژنی (نوعی باتری که از واکنش شیمیایی اکسیژن و هیدروژن برق تولید می‌کند) می‌گیرند.
این طرح تا چه حد واقع‌بینانه است؟
مرکز تحقیقات هوا- فضای آلمان (DLR) مدتی است که در مورد این موتورها تحقیق می‌کند. تاکنون پروژه‌های فراوانی آغاز شده و در نیمه راه رها شده‌اند. این مرکز اخیراً یک هواپیمای بدون موتور را تغییر داده و موتور اکسیژن-هیدروژنی روی آن نصب کرده است. این هواپیما، بر خلاف مدل‌های قبلی، نه‌تنها قادر است با موتور جدید پرواز کند، بلکه نیروی لازم برای برخاستن و نشستن را نیز همین موتور تأمین می‌کند.
مشکل‌ترین مرحله در ساخت این هواپیما تعبیه موتور و مخزن هیدروژن بود. روند کار به این ترتیب است: دو محفظه آیرودینامیک در زیر بال‌های هواپیما، همانند دو موتور نصب می‌شوند. در یک محفظه، مخزن هیدروژن قرار می‌گیرد. برای تولید برق از هیدروژن، به یک موتور اکسیژن-هیدروژنی نیاز است.این موتور در محفظه دیگر، در سوی دیگر هواپیما نصب می‌شود.
این موتور بسیار سبک (حدود ۶۰ کیلوگرم) می باشد و حدود ۲۵ کیلووات (حدود ۵/ ۳۳ اسب بخار) توان حداکثری و ۲۰ کیلووات (حدود ۸/ ۲۶ اسب بخار) نیروی دائم تولید می‌کند. این نیرو برابر توان تولیدی موتور یک خودروی کوچک است. این فن‌آوری یک مشکل دیگر هم دارد و آن این‌که با خالی‌شدن منبع هیدروژن، وزن محفظه کاهش می‌یابد و تعادل وزنی هواپیما به هم می‌خورد. این عامل سبب تمایل هواپیما به یک سمت و خارج‌شدنش از مسیر می‌شود. تفاوت وزن محفظه‌های چپ و راست به حدود ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم می‌رسد. این تفاوت، هواپیما را اندکی از مسیر خارج می‌کند که می‌توان با هدایت پرنده به جهت مخالف، آن‌را جبران کرد.
مؤسسه طراحی هواپیمای دانشگاه اشتوتگارت آلمان، طرح مشابهی را دنبال می‌کند؛ هواپیمایی دو نفره با موتور اکسیژن-هیدروژنی، با این تفاوت که طراحان این هواپیما، به جای تجهیز هواپیماهای معمولی به موتورهای برقی، پرنده خود را بر اساس موتورهای اکسیژن-هیدروژنی طراحی می‌کنند. در این مؤسسه، موتور در عقب هواپیما نصب می‌شود. ترکیبی که طراحان، آن‌را پیشتر در هواپیماهای خورشیدی (موتور الکتریکی و باتری‌های خورشیدی) خود نیز آزموده‌اند. این نوع طراحی، به اعتقاد محققان دانشگاه اشتوتگارت، کارایی ملخ را بالا می‌برد و در کل سبک‌تر است.
هواپیماهای الکتریکی چه‌قدر کارایی دارند؟
پرسش مهمی که ذهن محققان را به خود مشغول کرده این است که آیا می‌توان موتورهای الکتریکی با باتری‌های اکسیژن-هیدروژنی را جایگزین موتورهای جت با سوخت کروزین کرد؟
فن‌آوری یادشده محدود به هواپیماهای سبک در حد تک‌سرنشین، دو-، سه- و در آینده شش- یا هشت‌سرنشین است و قطعا کاربردی در هواپیماهای بزرگ نخواهند داشت. ایده استفاده از موتورهای الکتریکی با باتری اکسیژن-هیدروژنی در یک جت غول‌پیکر مسافربری، حتی از نظر فیزیکی هم با پرسش‌های جدی روبه‌رو است.
از این فناوری اما می‌توان در تأمین برق هواپیما در زمان پرواز استفاده کرد. این کار چند حسن دارد. نخست این‌که از انرژی الکتریکی بهره می‌بریم، دوم این‌که خروجی موتورهای اکسیژن-هیدروژنی، آب است که می‌توان از آن در تأمین آب مورد نیاز هواپیما در طول پرواز استفاده کرد. بدین ترتیب نیاز به حمل آب زیاد نیست، امری که وزن و در نتیجه مصرف سوخت را کاهش می‌دهد. سوم این‌که خروجی موتورهای اکسیژن−هیدروژنی، هوایی مرطوب و بسیار کم‌اکسیژن است. هدایت این هوا به منبع کروزین (سوخت هواپیما) خطر اشتعال‌پذیری سوخت در باک را به طرز چشم‌گیری کاهش می‌دهد. علاوه بر این می‌توان از موتورهای یادشده به‌عنوان منبع برق اضطراری در هواپیما استفاده کرد.
مؤسسه تحقیقات هوا_فضای آلمان، طرحهای مشترکی نیز با شرکت ایرباس انجام می‌دهد. به گفته یکی از دست‌اندرکاران این پروژه‌ها، هدف، نه تولید هواپیماهای ورزشی یا بدون موتور، بلکه ساخت پرنده‌هایی است که استفاده مؤثرتری از سوخت می‌کنند و با محیط زیست سازگارترند. یک راه مؤثر برای رسیدن به این هدف، می‌تواند تأمین برق پرواز از موتورهای اکسیژن-هیدروژنی باشد.

منبع: نگاهک

L90
04-16-2010, 01:01 AM
بازده نظري موتور به دليل افزايش تراكم آن، به‌طوري نامحدود بهبود يافته اما از لحاظ عملي براي تحقق آن دو محدوديت عمده وجود دارد.

1.فشار حداكثر چرخه احتراق با افزايش تراكم به شدت افزايش مي‌يابد. لذا براي تحمل اين فشار، به موتوري با بدنه قوي‌تر و وزن زيادتر نياز است. اين امر، مزاياي افزايش بازده را از بين مي‌برد.

2.در نسبت تراكم بالا، فرايند احتراق به طرزي غيرعادي انجام مي‌شود. اين امر موجب صداي اضافي و آسيب ديدگي سريع برخي قسمت‌هاي موتور خواهد شد. اين نوع احتراق غيرعادي، خودسوزي ناميده مي‌شود.

بعد از اشتعال مخلوط سوخت و هوا در نزديكي نقطه مرگ بالا، جبهه شعله به صورتي پيش دونده و مشابه گسترش شعله در علف‌زاري خشك گسترش مي‌يابد، لذا فشار سيلندر بالا رفته و مقدار بيشتري سوخت مي‌سوزد. بيشترين فشار معمولاً هنگامي ايجاد مي‌شود كه شعله به دورترين نقطه سيلندر رسيده و از آخرين قسمت بار مي‌گذارد. آخرين قسمت سوخت كه قبلاً تحت تأثير فشار ناشي از مرحله تراكم بوده، اكنون بر اثر فشار ناشي از فرايند سوختن اولين قسمت بار، به‌طور آديا باتيك به شدت متراكم شده و دماي آن به حدي بالا مي‌رود كه از دماي خود اشتعالي مخلوط سوخت و هوا تجاوز مي‌كند. اگر نسبت سوخت به هوا در قسمت نسوخته سوخت يكسان باشد، اشتعال ناگهاني و همزمان تمامي قسمت‌هاي بار رخ مي‌دهد. اين حالت را خودسوزي مي‌نامند.

در حالت خودسوزي، فشاري سريع از ناحيه خودسوزي به فضاي احتراق رسيده و سپس به ديوارهاي سيلندر برخورد مي‌كند. اين فشار به‌طور متوالي توسط ديوارهاي سيلندر به جلو و عقب منعكس شده و باعث ايجاد صدا و خرابي در سيلندر مي‌شود. به اين صدا كوبيدن گفته مي‌شود.

در پاره‌اي موارد، مخلوط سوخت و هوا بر اثر سطوح داغ داخل فضاي احتراق، به‌طور ناگهاني و قبل از زدن جرقه، مشتعل مي‌شود. اين عمل را پيش اشتعالي مي‌نامند كه مي‌تواند باعث خودسوزي شود. البته خودسوزي نيز مي‌تواند باعث پيش اشتعالي شود.تأثير متغيرهاي موتور بر خودسوزي

نسبت تراكم: افزايش نسبت تراكم منجر به فشارهاي بالاي سيلندر در زمان تراكم مي‌شود. از آنجا كه آخرين قسمت بار قبل از رسيدن شعله، تحت تأثير اين فشار است، زمان تأخير كاهش يافته و تمايل به خودسوزي افزايش مي‌يابد.

آوانس جرقه: آوانس جرقه، فشار نوك چرخه احتراق را افزايش مي‌دهد. اين امر باعث افزايش فشار و دماي آخرين قسمت بار شده و تمايل به خودسوزي را افزايش مي‌دهد.

فشار هواي ورودي: افزايش فشار هواي ورودي، سرعت شعله را افزايش داده و تمايل به خودسوزي را كاهش مي‌دهد. فشارهاي زياد (پرخوران كردن موتور) از دوره تناوب تأخير مي‌كاهند و تمايل به خودسوزي را افزايش مي‌دهند.

افزايش دماي هواي ورودي: افزايش دماي هواي ورودي، سرعت شعله را تا حدودي كاهش داده و دماي آخرين قسمت بار را كه مي‌خواهد بسوزد، افزايش مي‌دهد. در نتيجه تمايل به خودسوزي افزايش مي‌يابد.

نسبت سوخت به هوا: در فشارهاي ثابت، حداكثر تمايل به خودسوزي در نسبت سوخت به هواي بيشترين توان، رخ مي‌دهد. در اين حالت، با تغيير نسبت سوخت به هوا (كم يا زياد) تمايل به خودسوزي افزايش مي‌يابد.

دور موتور: افزايش دور موتور، تلاطم داخل سيلندر را زياد كرده و به افزايش سرعت شعله مي‌انجامد. بنابراين، در اكثر سوخت‌ها، تمايل به خودسوزي را كاهش مي‌دهد.

اندازه سيلندر: به ازاي دماها و فشارهاي ثابت، زمان لازم براي عبور شعله از عرض فضاي احتراق در سيلندر بزرگ‌تر، بيشتر شده و تمايل به خودسوزي را افزايش مي‌دهد.

طرح محفظه احتراق: اگر در طراحي مناسب محفظه احتراق، طول مسير شعله كاهش يابد، ميزان خودسوزي نيز كاهش مي‌يابد.

نوع سوخت: تمايل يك سوخت به خودسوزي، به دماي خوداشتعالي، طول مرحله تأخير، شرايط معين و اين امر بستگي دارد كه آخرين قسمت بار تا چه اندازه مي‌تواند سريع بسوزد. تمايل سوخت به خودسوزي را عدد اكتان مي‌نامند.زمان جرقه‌زني

از آنجا كه اشتعال تمام مخلوط سوخت به هوا و ايجاد حداكثر قدرت، تنها چند ميلي ثانيه طول مي‌كشد، پيستون در همين زمان اندك، بسته مانده و مقداري جابه‌جايي سريع دارد. از آنجا كه معلوم شده بيشترين توان و گشتاور، زماني حاصل مي‌شود كه بيشترين فشار توليدي در سيلندر، حدود 16 درجه بعد از نقطه مرگ بالا حاصل مي‌شود، زمان مناسب حدوث جرقه بايد قبل از نقطه مرگ بالا به هنگام تراكم در نظر گرفته شود.

زمان حدوث جرقه را آوانس جرقه مي‌نامند. زمان دقيق جرقه‌زني، به سرعت انتقال شعله بستگي دارد كه اين نيز به عوامل زيادي نظير: نوع سوخت، نسبت تراكم، شكل فضاي احتراق و... بستگي دارد.

به علت افت‌هاي ناشي از كنترل خودسوزي، موتورها بسيار نزديك به اين نقطه كار مي‌كنند. به دليل وجود كنترل مرزي، تغييراتي كوچك در شرايط عملكرد موتور و حتي وجود اشكالي كوچك مي‌تواند موجب بروز حالت خودسوزي خطرناكي شود. در موتورهاي امروزي كه به دليل افزايش بازده، از تراكم بالاتري بهره مي‌برند، خودسوزي مي‌تواند در دورهاي پايين موتور و فشارهاي بالاي منيفولد مشاهده شود. كوبيدن موقت موتور به هنگام شتاب گرفتن خودرو، امري غيرعادي نيست و به ندرت به موتور آسيب مي‌رساند. كوبيدن طولاني مدت بويژه در سرعت‌هاي بالا مي‌تواند صدمات زيادي به موتور وارد آورد. ضربات فشاري تا 150 بار در دامنه نوساني 6 تا 2 كيلوهرتز مي‌تواند واشر سرسيلندر را خراب كرده، پيستون را سوراخ يا رينگ پيستون را بشكند. بنابراين، لازم است كه وجود خودسوزي را تشخيص داده و كنترل‌هاي لازم قبل از بروز آسيب، انجام شوند.

روش‌هاي متعددي براي كنترل خودسوزي وجود دارد. استفاده از سوخت مناسب براي كنترل خودسوزي، يكي از روش‌هاي مفيد است. موتوري كه از بنزين با اكتان بالاتر استفاده مي‌كند، در نسبت تراكم بالاتري عمل كرده و لذا مي‌تواند بدون خودسوزي به بازده بالايي برسد. موتورها با پرخوران كردن آنها، بدون خودسوزي به تواني بالاتر دسترسي مي‌يابند. حتي مي‌توان از بهترين آوانس جرقه استفاده كرد كه منجر به افزايش توان و بازده مي‌شود. در برخي موتورهاي با توان بالا، براي كنترل خودسوزي در فشارهاي بالاي منيفولد از نسبت سوخت به هواي غني استفاده مي‌كنند كه تأثير آن بر توان موتور اندك بوده ولي بازده آن را به مقدار زيادي كاهش مي‌دهد. پاشيدن آب بر روي منيفولد ورودي يا سيلندر نيز يكي از روش‌هاي كنترل خودسوزي است كه در بعضي موتورهاي هواپيما به كار مي‌رود. معمول‌ترين روش خودسوزي، كنترل دقيق آوانس جرقه است. به دليل افزايش بازده موتور، آوانس جرقه به حدي مي‌رسد كه سبب كوبش مي‌شود (حتي گاهي بيشتر از اين مقدار). دستگاه كنترل موتور به وسيله حساسه‌هاي الكترونيكي، خودسوزي را تشخيص داده و جرقه را بلافاصله ريتارد مي‌كند تا كوبش متوقف شود. پس از آن، آوانس كامل را برقرار ساخته تا زماني كه كوبش دوباره ظاهر شود و دوباره سيستم جرقه را ريتارد مي‌كند. اين حالات به‌گونه‌اي است كه موتور هميشه نزديك به مرحله خودسوزي كار مي‌كند، بدون اينكه خطري از اين بابت آن را تهديد كند.

كوبيدن را مي‌توان از راه‌هايي گوناگون تشخيص داد. اندازه‌گيري فشار تراكم سيلندر و شدت جريان يونيزه كردن شمع درست بعد از جرقه، دو نمونه از اين راه‌هاست. معمولي‌ترين روش تشخيص كوبيدن، اندازه‌گيري ارتعاش ساختار سيلندر به وسيله حساسه‌اي پيزو الكترونيك است. حسگر را طوري ماشينكاري مي‌كنند كه در فركانس‌هاي كوبيدن موتور، به ارتعاش درآيد. اين حسگر به بدنه سيلندر يا سرسيلندر بسته شده و به محض لرزش موتور، جسم پيزو الكترونيك داخل حسگر از سوي صفحه ارتعاشي آن، تحت تنش چرخه‌اي قرار مي‌گيرد كه اين عمل به توليد ولتاژي بين دو سطح منجر مي‌شود. پردازنده مركزي سيستم، از ولتاژها نمونه‌برداري مي‌كند تا وضعيت كوبيدن را ارزيابي كرده و در صورت تجاوز ولتاژهاي ارسالي، براي بهبود وضعيت ريتارد از ولتاژهاي مرجع جرقه استفاده مي‌شود.

L90
10-31-2010, 07:45 PM
سوخت جی.تی.ال جایگزین مناسب برای سوخت های پرمصرفایجاد طرح فناوری تبدیل گاز به فرآورده و مایعات با ارزش (جی. تی.ال) گاز و گازوئیل کم قیمت را به فرآورده‌هایی با چند برابر ارزش افزوده مانند بنزین تبدیل می کند و باعث انتشار کمتر گازهای محلی و کاهش وابستگی به محصولات نفتی می شود.

به گزارش شانا به نقل از هفته نامه مشعل، تکنولوژی جی.تی.ال توانایی تبدیل گازطبیعی به محصولات پاک و تمیز را برای استفاده به‌ عنوان سوخت یا خوراک صنایع شیمیایی دارد.

محصولات جی.تی.ال هیدروکربن‌های خالص پارافین هستند که خواص احتراق عالی با سوختن آرام و کنترل شعله دارند.

سوخت جی.تی.ال برای حمل ‌و نقل شفاف، پاک، عاری از گوگرد و آروماتیک است و عدد ستان بالا دارد. عدد ستان، معیاری برای اندازه‌گیری کیفیت احتراق سوخت است که بالا بودن عدد ستان نشان از احتراق کامل دارد.

سوخت جی.تی.ال دارای عدد ستان 80/75 است که بالاتر از دیزل پالایشگاهی با عدد ستان 50/45است. این سوخت بی‌نظیر برای حمل ‌و نقل می‌تواند یک مکمل عالی و یا محصولی خالص باشد و یا به ‌عنوان ترکیب با دیزل متداول استفاده شود.

سوخت جی.تی.ال به توسعه و گسترش سوخت‌های گوناگون حمل‌ و نقل و کاهش وابستگی به محصولات نفتی کمک می‌کند.

سوخت جی.تی.ال می‌تواند در موتورهای دیزلی متداول استفاده شود که انتشار کمتر آلودگی محلی مانند ذرات معلق، منوکسیدکربن، هیدورکربن‌ها و اکسیدهای نیتروژن را باعث می‌شود و با دیزل عاری از گوگرد مقایسه می‌شود. سوخت جی.تی.ال به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کند.

استفاده سوخت جی.تی.ال در اتومبیل گلف آلمان در مقایسه با دیزل متداول در اروپا 25 درصد ذرات معلق کمتر، 6 درصد اکسیدهای نیتروژن کمتر، 63 درصد هیدروکربن‌ها کمتر و 91 درصد منوکسیدکربن کمتر دارد و مخلوط سوخت جی.تی.ال (30-25 درصد) با سوخت دیزل متداول باعث کاهش انتشارهای گاز محلی می‌شود.

همچنین سوخت جی.تی.ال در مقایسه با سوخت‌های پالایشگاهی، هیچ‌گونه پیامدی برای گرم شدن جهان ندارد و پیامد کمتری در اسیدی شدن هوا، مه‌آلودگی و انتشار کمتر مواد معلق دارد.

سوخت جی.تی.ال با موتورهای دیزلی موجود سازگار است و قابل اجراتر است.

مطالعه کمیسیون انرژی کالیفرنیا نشان می‌دهد، سوخت جی.تی.ال در کاهش انتشار گاز اثر بیشتری در مقایسه با سوخت‌های دیگر دارد.

یک مطالعه دیگر برای تخمین زدن ارزش موثر انتخاب‌های متغیر برای کاهش وابستگی اروپا به واردات نفت انجام شد. سوخت‌های دیگر در نظر گرفته شده برای کاهش وابستگی به نفت، بیودیزل بیواتانول، سوخت سی.ان.جی، بی.تی.ای هیدروژن و ال.پی.جی هستند.

در نتایج مطالعات مشخص شدکه سوخت جی.تی.ال در کاهش استفاده از نفت برای معیارهای در نظر گرفته‌شده اهداف اروپا ارزش موثرتری محسوب می شود. سوخت جی.تی.ال می‌تواند برای سوختهای آینده و تکنولوژی‌ها پل ارتباطی باشد.

برخی مزیت ‌های دیگر این سوخت را می‌توان به شرح زیر برشمرد:

1) سوخت جی.تی.ال تواناتر برای ***** خروجی وسایل جدید با کارایی فوق است.

2) می‌تواند در وسیله نقلیه هیبرید الکتریکی دیزل استفاده شود.

3) همگنی سنتزی سوخت جی.تی.ال در ترکیب با عددستان بالا فرصت‌ها و موقعیت‌های ویژه ومخصوصی برای طراحی‌های پیشرفته خلق و ایجاد می‌کند که می‌تواند مزایایی مانند توسعه بازدهی، توانایی راندن بهتر، صدای کمتر و کاهش انتظار گاز داشته‌باشد.

4) سوخت جی.تی.ال برای درخواست‌های تبدیل onboard همچنین در ارتباط با تکنولوژی احتراق داخلی موتورها، یا برای تولید هیدروژن برای باتری سوخت وسایل نقلیه خوب سازگار می‌شود.

5) تکنولوژی جی.تی.ال سکویی را برای توسعه و گسترش تبدیل تیوماس به مایع (بی.تی.ال) و تبدیل زغال‌سنگ به مایع (سی.تی.ال) با ترکیبات شیمیایی معین تهیه می‌کند.

شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا)

L90
12-11-2011, 12:05 AM
تین نیوز: محققان پارک فناوری مازندران با استفاده از روغنهای گیاهی و حیوانی بیو دیزل برای مصرف در خودروهای دیزلی تولید کردند.

محمدرضا کشوری از محققان این طرح، تولید سوخت پاک برای خودروها را از اهداف اجرای این طرح نام برد و گفت: بیودیزل تولید شده از طریق فرآیند استریفیکاسیون (یکی از روشهای اصلاح خواص فیزیکی وشیمیایی روغنها) تهیه شده است.
وی مواد اولیه این بیودیزل را روغن های دور ریز گیاهی و خوراکی دانست و اظهار داشت: در تولید این بیو دیزل هیچ محدودیتی برای انتخاب نوع روغنها وجود ندارد و از روغنهای غیرقابل استفاده و دور ریز استفاده شده است.

کشوری با اشاره به مزایای بیو دیزل خاطر نشان کرد: بیو دیزل به علت نداشتن گوگرد در ساختار شیمیایی آن، دارای آلودگی هوایی کمی است و نسبت به پترودیزل سهم کمی در تولید بارانهای اسیدی دارد. علاوه بر این به دلیل زیست تخریب پذیری این نوع سوختها، آلودگی خاک را به همراه ندارد.

این محقق با اشاره به این مطلب که بیو دیزل نسبت به گازوئیل روان کنندگی بهتری دارد، ادامه داد: از این رو موتورهای دیزل با سوختهای بیو دیزل بهتر از نمونه گازوئیلی کار می کنند و از استهلاک کمتری برخوردار هستند.

وی عدم نیاز به کشف میادین جدید نفتی برای تولید سوخت را از دیگر مزایای بیو دیزل نام برد و یادآور شد: مواد اولیه این نوع سوخت می تواند دانه های روغنی که مصرف خوراکی ندارند مانند کرچک باشد. این دانه در زمینهای بایر قابل کشت است.

کشوری یادآور شد: با ایجاد مجتمع های کشت و صنعت علاوه بر تولید سوخت پاک برای خودروها، می توان محصولات جانبی تولید بیو دیزل در صنایع دارویی و بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد.

محقق طرح بیودیزل با تاکید بر اینکه بیو دیزل تولید شده به خوبی با گازوئیل قابل امتزاج است، اضافه کرد: بیودیزل به تنهایی دارای عدد ستان (معیاری برای اندازه گیری زمان احتراق سوخت در موتورهای دیزلی) 46 است که با نمونه گازوئیل دارای عدد ستان 50 قابل مقایسه است.

کشوری با بیان اینکه این پروژه تحقیقاتی با همکاری دکتر محمدجواد چایچی عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران اجرایی شد، اظهار داشت: نمونه آزمایشگاهی این بیو دیزل تولید و به تایید پژوهشگاه صنعت نفت رسیده و در حال حاضر آماده تولید نیمه صنعتی و صنعتی است.

L90
03-03-2012, 04:02 PM
تولید سوخت پاک خودرو از سیب زمینی توسط محققان کشور


شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۰


تین نیوز: محققان مرکز تحقیقات بیو انرژی دانشگاه تربیت مدرس از ضایعات سیب زمینی بیواتانول برای سوخت خودروها تولید کردند که کاربردی کردن آن در خودروها موجب بهبود احتراق در موتور خودروها می شود.

جمال فیاضی- از محققان این پروژه تحقیقاتی با اشاره به اجرای این پروژه در مرکز تحقیقات بیو انرژی دانشگاه تربیت مدرس، افزود: در این پروژه با طراحی دستگاهی موفق به تولید بیواتانول از ضایعات سیب زمینی شدیم.

وی با تاکید بر اینکه از هر دانه روغنی می توان بیودیزل تولید کرد، اظهار داشت: هر دانه روغنی مانند مواد سلولزی و نیشکر که قابلیت تخمیر را داشته باشند می توان به عنوان منبع تولید بیواتانول از آن استفاده کرد.

فیاضی با بیان اینکه در این تحقیقات از سیب زمینی برای تولید بیواتانول استفاده شد، یادآور شد: در این پروژه تحقیقاتی با طراحی و ساخت دستگاهی از ضایعات سیب زمینی بیواتانول تولید کردیم.

این محقق با اشاره به عملکرد این دستگاه خاطر نشان کرد: این دستگاه ضایعات سیب زمینی را تخمیر و آن را تبدیل به بیو اتانول می کند. بیو اتانول سوخت جایگزین بنزین است که در حال حاضر در دنیا به صورت افزودنی به بنزین استفاده می شود.

وی بهسوزی خودروها را از مزایای استفاده از بیواتانول نام برد و ادامه داد: از مهمترین کارکردهای بیواتانول این است که عدد اکتان بنزین را افزایش می دهد این امر باعث بهسوزی در فرآیند احتراق موتورهای بنزینی می شود.

فیاضی کاربری آسان از این بیو اتانول در خودروهای بنزینی را از مزایای این سوخت نام برد و توضیح داد: برای استفاده از بیواتانول های تولید شده به عنوان سوخت خالص و یا ترکیب در نسبت های مختلف با سوختهای فسیلی لازم است در موتورهای دیزلی و یا بنزینی تغییراتی ایجاد کرد.
وی اضافه کرد: در صورتی که در نسبت های 2 تا 5 درصد از این بیواتانول استفاده شود نیاز به ایجاد تغییر خاصی در موتور نیست.