PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تاریخچه اتومبیل و برندهای معروف خوردو


ACO
11-22-2009, 01:55 AM
تاریخچه اتومبیل


http://www.iranika.ir/assets/mini.gif عنوان : تاریخچه اتومبیل
http://www.iranika.ir/assets/mini.gif منبع : کتاب دائره المعارف مصور زرین

هر گاه ارابه اي سه چرخ و خشن كه درجلو آن ماشين بخار حجيمي قراردارد در نظر آوريد پدر بزرگ اتوموبيل هاي امروزي را خواهيد شناخت . اين ارابه كه آنرا فاراديه ناميدند امروز در موزه پيشه و هنر پاريس موجود است . و مي توان آن را از نزديك مشاهده كرد . اين اسباب توسط كونيو ساخته شده است . مي گويند هنگام نخستين . . . و آخرين آزمايش در 1768 اين وسيله نقليه يك مرتبه از جا كنده شده و ديوار را فروريخته است .
عرابه « كونيو » ساعتي 4 كيلومتر راه مي پيمود اما با ديگ بخار آب بيش از يك ربع ساعت حركت خود كار ممكن نبود . با وجود آنكه كونيو نمونه ديگري ساخت اما اين نمونه ها جزبراي نگهداري در موزه بكار ديگري نيامد . اما اين امر مانع از آن نيست كه بگوئيم كونيو راه باز كرده و پيشقدم بوده است و با تكميل موتور و مواد و مصالح بعدها نتيجه گرفته است .
در 1773 آمده بوله اتومبيل بخاري اختراع كرد كه محور چرخهاي جلو روي دو محور ديگر قرار داشت و در پيچ و خم راه و جاده تاثير فرمان چرخهاي جلو وضع درست و مناسبي پيدا مي كرد .
در 1785 دملر يك كالسكه نفتي ساخت و با مهندسي بنام لواستر شريك شدند و در 1890 كاربراتور با سطح ثابت اختراع كردند . در همان سال مهندس ديگري به نام لئون سرپله ديگ بخار منفجر نشدني ( نترك ) را ابداع كرد و ساخت . پس از آن يك رشته تكميل توسط جمعي از محققان در كار اتومبيل صورت گرفت از جمله كارل بنز در 1896 نخستين كالسكه اتومبيل را كه پدر بزرگ تاكسي هاي امروزي است در پاريس بحركت در آورد .
نام ماركي آلبردوديون را هم بايد برد . وي در 1889 موتور ستاره اي شكل داراي استوانه گردان و در 1899 انتقال حركت بوسيله دو صفحه متمايل را ابداع كرد . رنه پانار در 1907 موتور بي دريچه را ساخت . هانري فرد در امريكا نمونه اتومبيل جهانگردي را پديد آورد . لوئي رنو فرانسوي در 1899 آلتي را براي تغيير سرعت اختراع كرد و همچنين . . .
اگر بخواهيم از كليه مخترعان چه معروف و چه گمنام و صاحبان صنايع چه خوشبخت و چه بد اقبال كه اتومبيل را به صورت امروزي با اين پايه از تكميل پديد آوردند نام ببريم سخن به درازا خواهد كشيد . با اين حال برخي از اين اختراعات كه راه رسيدن به اتومبيل هاي كنوني را نشانه گذاري كرده است توجه كردني و نام بردني مي باشد . فرنان فر كه به سال 1850 در كلرمن به دنيا آمد هم خود را مصروف ساختن موتور كرد . وي نخست از موتور هاي افقي كار را آغاز كرد بعد موتور هاي قائم سپس موتور هاي 2،4،6 سيلندر را پديد آورد ؛ كار ديگر او اينكه دريچه هاي خود كار را تبديل به دريچه هاي فرماني كرد .
طريقه روشن كردن ماشين را با قرقره و جسم لرزان و بعد با ماگنت را او يافت . بين سالهاي 1885 و 1899 موتور 32 سيلندر شعاعي و موتور مركب 5 شعاعي را بوجود آورد . همين كه اتومبيل سازي رونق گرفت فره يقين كرد كه صاحب مكنت و ثروت سرشار خواهد شد . . .
اما سازندگان ماشين كارهاي سابق را نديده گرفتند و آنچه را خود در نظر داشتند در ساختن اتومبيل در نظر گرفتند . در حالي كه فره 20 سال بود ماگنت استعمال مي كرد . دارندگان اتومبيل رنج روشن كردن ماشين با اجسام سوزنده را برخود هموار مي كردند و با تمام اين احوال فره دلسرد نشد .در 1906 م انحراف مدخل و مخرج دريچه ها را نسبت به نقاط متحرك اختراع كرد .حق آن است كه بگوييم فره مخترعي با نبوغ و مخترع ماشين انفجاري به شمار مي رود .
در زمينه جلو راندن يا كشش رودلف ديزل آلماني ( در سال 1858 در پاريس متولد شد ) موتور سوختي را اختراع كرد كه به نام وي معروف شدكترنيگ هم كارهاي براي كشش ( رانش ) با اتومبيل انجام داد .و طريقه روشن كردن ماشين به وسيله باتري را بنام دلكو ابداع كرد .
در رانش با واكنش موضوعي بود كه اپل كوشش بسياري راجع به دان كرد .همچنين رانش بوسيله توربين بسياري از اهل تحقيق را مشغول داشت اما اين امر مربوط به كارها و اختراعات جمعي بود و اختصاص به اتومبيل هم نداشت بلكه مربوط به تكنيك عمومي هر وسيله بود كه رانش و كشش در آن منظور باشد .
كترنيگ راجع به اجسام ضد انفجار بنزين و جعبه نيمه خود كار سرعت ومقداري تكميلات ديگر بررسي هاي فني كرده و وسايلي در نظر گرفته بود با اين همه بايد گفت مخترعان داراي حق امتياز بسيار بودند كه با هم رقابت مي ورزيدند كترنيگ هم يك تن از آن جمله بود . يكي از همين مخترعان رنو معروف داراي 700 اختراع در اين زمينه بود از جمله پريز مستقيم ، روشن كردن مضاعف توسط ماگنت و باتري و ميرا كننده ارزش هيدروليكي و غير آن .
آنچه گفته شد چند مثال از كار صدها مخترع و هزاران اختراع است كه ترقيات فني و رونق كار اتومبيل را به پايه و مايه امروزي رسانده و صنعتي نيرومند از پدپد آورده است ، چنان هم پيش تر اشاره شد با شيوه نوين زندگي در عصر اتومبيل زمان و مكان ارزش پيشين خود را از دست داده اما كار به همين جا پايان نيافته است .رانش به وسيله واكنش با ساختن هواپيماي جت و موشك هاي قاره پيما و فضا پيما از صورت قضاياي علمي و نظري وارد مرحله عمل گرديده است . از سوي ديگر موضوع اينكه نيروي اتم جانشين نيروي محركه پيشين گردد خود بحثي جداگانه است كه مجال گفتگو در باره آن در اينجا نيست .

روابط عمومی آکو فروم
12-28-2009, 01:37 PM
تاریخچه BMWاینم از تاریخچه B.M.W که وعده داده بودم وخیلی ها در خواست کرده بودند.امیدوارم ضمن اینکه مورد پسندتون باشه نظر یادتون نره .
http://www.bmw.com/_common/narrowband/img/portal/mood_m6.jpg
Bayerische AG"" زندگي خود را در مونيخ به عنوان يك توليد كننده موتورهاي هوايي آغاز كرد و بعد از آن در سال 1923 شروع به توليد موتورسيكلت كرد.
اولين محصول او موتور مدل R 32 فروش بسيار موفقي داشته و اين كمپاني بعدها به نام BMW معروف شد.در سال 1928 با به كار گيري Dixi كارخانه مدلهاي گوناگوني توليد كرد.از جمله اين اتومبيلها مدلهاي BMW 3 , BMW 15 بودند.
در سال 1933 كمپاني با اطمينان از وضعيت مالي و پشتوانه علمي و عملي خود تصميم به ساخت اتومبيلي با موتور 6 سيلندر گرفته و نيز با ايجاد تغييراتي در شاسی آن دو محور چرخ ها را از هم بيشتر كرد.طي مدت كمتر از يك سال حجم موتور شش سيلندر به 1500CC افزايش يافت و در مدلهاي جديدي به نامهاي Sport و Saloon به بازار عرضه شد.در سال 1935 حجم اين موتور به 2000CC رسيد.
در سال 1936 بهترين اتومبيل اين دهه يك 326 قدرتمند به بازار عرضه شد.اين اتومبيل داراي شاسي متفاوتي بود و به عنوان پدر اتومبيلهاي دهه 1930 لقب گرفت.در سال 1937 مدل Sport دو نفره 328 به اتومبيلي سريع در تمامي پيستهاي اروپا تبديل شده بود. در همين سال مدل كوپه 327 به مرحله توليد انبوه رسيد.ولي آخرين اتومبيل قبل از جنگ محصول سال 1939 يك مدل 334 با حجم موتور 3500CC به توليد انبوه نرسيد.
به دليل بمباران كارخانه در شهر مونيخ, BMW بعد از جنگ دچار مشكلات بسيار جدي شده و ناچار به آلمان شرقي مقل مكان كرد.
در سال 1948 توليد موتورسيكلت مجددا آغاز شد.در سال 1952 با توليد مدل 501Saloon توليد اتومبيل از سر گرفته شد.
تا سال 1964 اتومبيلهاي اين كمپاني تقريبا مشابه يكديگر و داراي موتورهاي شش سيلندر V8 بودند.در سال 1955 يك مدل كوپه 503S ساخنه شد.البته فروش اين مدل به دليل قيمت بالا با مشكلات زيادي روبرو بود و در نتيجه BMW شروع به نوليد اتومبيلهاي كوچكتري كرد.
مدل 1500Saloon محصول 1961 كه در اندازه متوسط توليد شده بود BMW را از ورشكستگي نجات داد.
اين ابتكار ساخت يك سري از انومبيلهاي 4سيلندر را در دهه بعد به همراه داشت.با موتورهايي با قدرت 80bhp براي مدل 1500 كه گاه تا 170bhp براي محصولاتي مانند 2002Turbo افزايش مييافت.(واااي 2002 توريو )
اين سري از اتومبيلها در مدلهاي دو در , چهار در و كروك و بعد از سال 1871 در مدلهاي هاچبك توليد شدند.
موفقيت در اين سريها باعث شد تا كمپاني ظرفيت خود را بالا برد و در سال 1967 , ‌پص به همين منظور كارخانه Glas را خريداري كرد و پس از يك سال در اين كارخانه مدل 1600GT را توليد كرد.
ضمنا خط توليد مدلهاي كوپه بزرگ از سال 1965 به بعد ادامه داشت و مدلهاي Bertone از اين جمله بودند.
در سال 1968 توليد موتورهاي شش سيلندر قوي مجددا شروع شد و حاصل آن اتومبيلهاي Saloon بزرگ بود. در سال 1971 حجم موتورهاي Saloon به 3200cc افزايش يافت.
BMW در دهه هاي 1970 و 1980 فقط به بهتر كردن كيفيت توليدات قبلي خود پرداخت و حاصل اين تلاش سري 3(توليد اتومبيلهاي Saloon با اندازه متوسط) سري 5 (اتومبيلهاي Saloon در اندازه بزرگ) , سري 7 (اتومبيلهاي Saloon تشريفاتي و راحت) و سري 6(اتومبيلهاي كوپه Sport بزرگ) بود.
در سال 1978 تعدادي از اين اتپمبيلها مانند كوپه M1 با سرعتي در حدود 260 كيلومتر در ساعت و كيفيت بسيار بالا به بازار عرضه شد كه نشانه پيشرفت بسيار در صنعت اتومبيلهاي Sport بود.
انگيزه پيروزي در مسابقات فرمولا 1 باعث شد تا BMW مدلهاي M ام (M3 , M5 , M535i , M635 Csi) را توسط بخش سازنده اتومبيلهاي Sport توليد كند.
بخش تكنيكي BMW تصميم به رقابت با بخش تپليد كننده اتومبيلهاي مسابقه اي گرفت و حاصل اين رقابت توليد اتومبيلهاي Sport دو سرنشينه Z1 بود كه در سال 1989 به بازار عرضه شد.از جمله ديگر محصولات اين رقابت مدلهاي 328 و 507 و 325i -با قدرت 170hbp و موتوري شش سيلندر و 2500cc - مي باشد.
يكي از مهمترين اقدامات BMW در سالهاي اخير ايجاد دگرگوني در سري هاي گذشته 8,7,6,5,3 و تبديل آنها به اتومبيل هايي مطابق با استانداردهاي امروزي است كه از جمله اين اتومبيلها مي توان به مدل هاي 750iL از سري 7 اشاره كرد كه داراي موتور V12 با قدرت 300hbp و حجم موتور 5000CC مي باشد. اين مدل از اتومبيلهايي بود كه نظر تمام تاجران اتومبيل را به خود جلب نمود.
مدل كوپه دو سرنشينه 850i يكي از اتومبيلهاي Sport است كه بر روي كيلومتر شمار آن سرعت 250 كيلومتر در ساعت خود نمايي ميكند در حاليكه اتومبيل ظرفيت 274 كيلومتر در ساعت را نيز دارد.اين مدل برتري تكنيكي بالايي نسبت به بنز پيدا كند .

منبع: عصر امروز

Tondkar
12-31-2009, 04:02 AM
تویوتا در ابتدای قرن بیستم به عنوان یك كارخانه ریسندگی وجود داشت. ساكیشی تویودا كه سالها در راه شغل پدر خود، یعنی فروش فرش فعالیت می كرد این كارخانه را راه انداخته بود و در سال ۱۸۹۴ باهوش سرشار خود یك ماشین بافندگی صنعتی ابداع كرده و ساخته بود. او در سال ۱۹۲۴ نوع تمام اتوماتیك آن را ساخت و دو سال بعد كارخانه اتوماتیك ریسندگی تویوتا، پابه عرصه وجود نهاد.

پسر كنجكاو و مستعد او، كیشیرو كه در رشته مهندسی مكانیك از دانشگاه توكیو فارغ التحصیل شده بود دركارخانه پدر مشغول به كار شد اما همه توجه و همت او صرف تولید موتور خودرو شد. در سال ۱۹۳۰ كیشیرو تحقیق بر روی موتورهای گازوئیلی را آغاز كرد و سه سال بعد بخش خودرو را در قسمت كوچكی از كارخانه ریسندگی پدر راه انداخت.
در سال ۱۹۳۵ اولین كارخانه خودرو تویوتا آغاز به كار كرد و سال بعد لوگوی تویودا به تویوتا تغییر یافت. یك سال بعد یعنی سال ۱۹۳۷ شركت تویوتاموتور به طور رسمی افتتاح شد. بدین ترتیب یكی ازموفق ترین كارخانجات ریسندگی ژاپن در بین دو جنگ جهانی با تغییر گرایش، به كارخانه خودروسازی تبدیل شد. تلاش و همت كیشیرو تویودا باعث شد كه از دل كارخانه پدر، كارخانه جدید تأسیس شود.
در ابتدا خود كیشیرو به عنوان قائم مقام شركت جدید عمل می كرد و در سال ۱۹۴۱ به عنوان مدیرعامل مشغول به كار شد. بلافاصله پس از راه افتادن شركت جدید، اصول مدیریتی نوینی در اداره كارخانه به كار گرفته شد. در سال ۱۹۳۸ سیستم jit به كار گرفته شد. دو سال بعد مؤسسه تحقیقاتی تویوتا افتتاح شد. سال ۱۹۵۱ سیستم پیشنهاد ایده‌های خلاق در تویوتا فعال شد. سال ۱۹۷۳ مركز طراحی و سال بعد مركز آموزش افتتاح شد. اولین محصول تجاری شركت تویوتا، كامیون ۵/۱ تنی g۱ بود. در طی جنگ جهانی دوم تمام كارخانه دراختیار جنگ بود و برای ارتش كامیون تولید می كرد.
تاچند سال بعد از اتمام جنگ نیز، اشغالگران اجازه تولید خودرو به تویوتا ندادند. در سال ۱۹۵۲ با مرگ كیشیرو، مسئولیت شركت برعهده ایجی تویودا پسر عموی او قرار گرفت. ایجی به همراه پسر كیشیرو، شوئی شیرو تویودا و طی سالهای بعد تویوتا را به یكی از شركتهای بزرگ خودروسازی جهان تبدیل كردند. در سال ۱۹۷۷ مركز فنی تویوتا در آمریكا افتتاح شد و سال ۱۹۸۴ همكاری تویوتا با جنرال موتورز در آمریكا صورت گرفت. پس از ایجی، تایچی اونو مسئولیت شركت را به عهده داشت و در استقرار سیستم تولید تویوتا بسیار همت گماشت و اصول راهنمای تویوتا را در سال ۱۹۹۲ منتشر كرد.

تویوتا بزرگترین تولید کننده خودرو در ژاپن و دومین تولید کننده بزرگ خودرو در جهان است که از وسایل نقلیه کوچک گرفته تا کامیونهای بزرگ را در انواع مدلها تولید می کند.شرکت تویوتا همچنین فعالیتهای مختلفی در زمینه خدمات مخابراتی - خانه های پیش ساخته و قایقهای تفریحی انجام داده است. فروش جهانی تویوتا در سال گذشته ميلادي (۲۰۰۶) بیش از ‪۸/۸‬ ميليون خودرو بوده و با ‪۲۸۰‬هزار خودرو كمتر بعد از جنرال موتورز قرار گرفت. گروه تويوتا تصميم دارد در سال جاري فروش جهاني‌اش را به سطح 9.36 ميليون دستگاه (6 درصد بيشتر از سال 2006) برساند و به بزرگترین تولید کننده خودرو در جهان تبدیل شود.

● مدیرعامل

بنیانگذار اولیه شركت، ساكیشی تویوداست كه اولین كارخانه ریسندگی اتوماتیك را در ژاپن به راه انداخت. بسیاری از ایده های خوب مدیریتی مانند بهبود مستمر كه بعدها در تویوتا به كار گرفته شد، از اوست. ساكیشی می گفت: پنجره را بازكن، دنیای بزرگی در بیرون وجود دارد. كیشیرو تویودا پسر ساكیشی، در گوشه ای از كارخانه پدر، خط تولید موتور گازوئیلی راه انداخت و در سال ۱۹۳۵ با تولید اولین خودرو مدل a۱ و سال بعد مدل aa رؤیای تولید یك خودرو شخصی را تحقق بخشید. هم اكنون كاتسواكی واتانا‌به مدیرعامل تویوتاست. او هماهنگی با مردم، جامعه و محیط را سرلوحه شعار خود قرار داده و می گوید: هدف ما این است كه یك شهروند جهانی خوب باشیم.

● تویوتا در آینده
تویوتا چشم انداز جهانی خود را برای سال ۲۰۱۰ ارائه داده است. این چشم انداز تصویر جدیدی برای تویوتا در آینده ترسیم می كند: خلق خودروها و جامعه خودرو محور كه در آن افراد می توانند با سهولت و ایمنی رانندگی كنند. برای دستیابی به این مقصد، باید موازانه ای بین كمینه كردن و بیشینه كردن وجود داشته باشد. كمینه كردن، چشم انداز و فلسفه تلاشهای تویوتاست در به حداقل رساندن جنبه های منفی خودرو مانند تاثیرات مخرب زیست محیطی، ترافیكی و تصادفات. بیشینه كردن، فلسفه و چشم انداز تویوتاست در بیشتر كردن جنبه های مثبت خودرو مانند راحتی، سرگرمی، مشعوف ساختن و مهیج كردن. تشدید موثر این دو رویكرد، حركت پایدار را درپی دارد.

Tondkar
12-31-2009, 04:05 AM
نام اتومبیل های این کمپانی ار نام راننده موفق سوئیسی ٬ louis chevrolet ، گرفته شده است . او در سال 1878 در شهر chaux defond متولد شده و بعدها به شهر beaune فرانسه مهاجرت و در آنجا به کار در یک کمپانی مورس پرداخته و سپس با برادران خود بنامهای arthur و gaston تصمیم به مهاجرت به کانادا گرفت .
در شهر نیویورک امکان کار بر روی اتومبیلها و کامیونهای کارخانه William Walter برای Louisفراهم آمد . وی سپس شروع به کار در کارخانه های متعدد کرد و توانست خود را بعنوان یکی از بهترین رانندگان مسابقات نشان دهد و همین امر باعث شد تا توجه William Durant - موسس کمپانی General Motors - به وی جلب شده و durant او را بعنوان راننده General Motors استخدام کند .
Louis Chevrolet و Durant اتومبیل جدیدی به سبک اتومبیلهای فرانسوی طراحی نموده و نام آن را Chevrolet گذاشتند . در سال 1911 نمونه کلاسیک و شش سیلندر این مدل برای عرضه به بازار تولید شد . در سوم نوامبر آن سال کارخانه ChevroletMotor تأسیس شد و 2999 دستگاه از این اتومبیل را ، در همان سال تولید کرد .
کمپانی Mason Motor که قبلاً تحت نظارت Durant بود واگذار و در سال 1913 این دو کمپانی در هم ادغام شدند . در سال 1913 اتومبیل چهار سیلندر Baby در دو مدل یک سرنشینه و مدل سلطنتی ، در رنگ های آبی و سفید تولید شد . طرح رنگ آمیزی این اتومبیل از روی کاغز دیواری هتلی که Durant در فرانسه در آن اقامت داشت ، الهام گرفته شده بود .
در سال 1913 Louis Chevrolet و درو نفر دیگر بنام های V.R Hefler و Jboyer تصمیم گرفتند تا کارخانه تولید موتورهای هوایی Chevrolet را تأسیس کنند . اما این کارخانه در همان آغاز کار ورشکست گردید و در سال 1941 ، Chevrolet به صورتی مرموز کشته شد و راز قتل او در پرده ای از ابهام باقی ماند .
در سال 1914 ، نام کمپانی به Maxwell Motor تغییر و در شهر نیویورک تعداد 5005 دستگاه اتومبیل تولید شد و درهمین سال مدل دیگری نیز به نام 490 و یا قیمت 490 دلار به بازار عرضه شد .
طی دویال تعداد 70701 دستگاه از این اتومبیل به فروش رفت و در سال 1917 اولین اتومبیل مستقف این کمپانی ساخته شد . در 1918 ، Chevrolet شروع به تولیدات تجاری مانند کامیون کرد . در سال 1919 chevrolet به دو بخش کمپانی Durant و بخش General Motors تقسیم و تا قبل از جنگ جهان 149904 دستگاه اتومبیل تولید نمود .
در سال 1921 ، یعنی بعد از جنگ به علت کمبود سرمایه پنج میلیونی کمپانی Chevrolet تا مرز سقوط پیش رفت اما در سال 1911 با مدیریت خوب WilliamKnuden در مدتی کمتر از ده سال به یکی از بزرگترین کارخانجات اتومبیل سازی جهان تبدیل گشت .
یکی از بزرگترین مشکلات کمپانی ، در سال 1923 ، برگشت خوردن موتورهای هواپیمای تولیدی Chevrolet بود که ضرری بزرگ به کمپانی وارد ساخت.
در سال 1927 اتومبیل جدید Chevrolet ، توانست از نظر تعداد تولیدات مقام نخست را در صنعت بخود اختصاص دهد . این وسیله نقلیه به تعداد یک میلیون و هزار و هشتصد و هشتاد دستگاه تولید شد .
در سال 1929 طرح جدیدی از یک اتومبیل شش سیلندر و طرحی چهار سیلندر از همین اتومبیل ، به منظور کاهش قیمت ، ارائه و از ان به تعداد 1328605 دستگاه تولید شد .
مشکلات مالی کمپانی در دهه 1930 با فروش بالای اتومبیل در بازار آمریکا بر طرف شد . در سال 1933 Knudsen مدیریت کارخانه GM را بعهده گرفته و M.E.Coyle نیز مدیریت کمپانی Chevrolet را عهده دار شد . با شروع کار Coyle ، مدلهای Chevrolet به اتومبیلهای مستحکم و قوی تبدیل شدند .
در سال 1935 ، Chevrolet ، تولید 10.000.000 امین اتومبیل خود را جشن گرفت . در سال 1936 سیستم ترمزهای Chevrolet بصورت هیدرولیک درآمد . در سال 1939 کمپانی با تولید 15.000.000 امین اتومبیل خود ، اتومبیلهای استیشن را به بازار عرضه کرد .
قبل از آغاز جنگ جهانی ، کمپانی رکورد فروش اتومبیل در سال را شکسته و در سال 1941 رقمی معادل 4/1 میلیون فروش را در بازارهای جهانی به نام خود ثبت کرد .
در آن سال یکی از اتومبیلهای کوپه کمپانی در چند مسابقه اتومبیلرانی موفق به کسب مقام شد . در سال 1948 ، W.F.Armstrong ، یکی از مدیران موفق GM سرپرستی Chevrolet را به عهده گرفت .
با ورود این مدیر جدید ، سبک تولید اتومبیل در کارخانه مجدداً تغییر و مدلهای Bel Air Hard - Top را در سال 1950 به بازار عرضه کرد . بر اثر این سبک جدید غیر از تقییرات در بدنه اتومبیل ، تغییرات عمده ای در ساختار موتور و قیمت آن حاصل شد .
از سال 1950 به بعد بیشتر مدلهای Chevrolet تمام اتوماتیک بودند . یکی از کارهای مهم Armstrong تولید مدلهای بسیار ارزان قیمت بود که در رشد اقتصادی کارخانه اهمیت بسیار داشت .
همچنین در سال 1950مهندس Harley J.Earl ، اتومبیل Corvette را طراحی و تولید کرد و در سال 1959 در مدل Corvair و Impala به بازار عرضه شدند.
علی رغم اینکه این دو مدل نتوانستند مانند اتومبیلهای مطرح کمپانی فروش بالایی داشته باشند ولی با این حال تا سال 1969 تولید آنها ادامه داشت .
در سال 1962 Chevy ll بعنوان مدلی برگرفته از Corvair و impala طراحی و ساخته شد و در سال 1964 مدلی بزرگتر از آن تولید و به بازار عرضه شد . همچنین در در همان سال coprice با قدرت 90bhp و قیمت 3347 دلار در کنار Chevy که قیمتی معادل 2028 دلار داشت . به معرض فروش گراشته شد.
در سال 1967 مدلی sport و کوپه بنام Camaro ساخته و تا دو دهه بعنوان یکی از مطرحترین اتومبیلهای Sport ، که نظر تمام حادثه جویان را به خود جلب کرده بود تولید میشد .
یکی از مطرح ترین مدلهای camaro مدل Iroc - z ، با حجم موتور 5700cc که با موتور L98 مدل Corvette ، در سال 1989 به بازار عرضه شد . قدرت این اتومبیل 240bhp و سرعت آن 240 کیلومتر در ساعت می باشد.
در دهه 1970، از موتورهای کمپانی Chevrolet توسط بسیار از کارخانه های دیگر مانند Opel و Oldsmobile ، که موتور اتومبیلهای شش و هشت سیلندر خود را از این کمپانی خریداری می کردند ، استفاده می شد .
در اوایل دهه 1970 قراردادی بین دو کمپانی Chevrolet و Isuzu منعقد و طبق آن مقرر شد ، که Chevrolet تمام تجهیزات اتومبیل سازی این کارخانه را تأمین کند .
کمپانی در سال1971 مدلهای Nova , Mont Carlo , Bel Air , Blazer و Suburban را به مرحله تولید رساند و در همین سال مدل لوکسی از Coprice نیز به بازار عرضه کرد که نظر همگان بار بخود جلب نمود .
در سال 1975، مدل Cavalier ، یکی از موفقترین اتومبیلهای این کمپانی ، طراحی و تولید شد . در اواسط دهه 1980 ، نیز این کمپانی روابط تجاری خود را با کمپانیهای ژاپنی مانند Suzuki و Toyota گسترش داد . در حال حاضر این کمپانی به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان اتومبیل مطرح است و نیر مدلهای جذاب این کمپانی مانند Corvette ZR-1 ، طرفداری بیشماری دارد

Tondkar
12-31-2009, 05:10 AM
پس از چند تجربه ناموفق در خصوص اتومبيل هاي فيات در ايران، جدي ترين قدم براي اتومبيل سازي با شروع به كار كارخانه ايران ناسيونال در 27 مرداد 1341 با عرضه اتومبيل پيكان برداشته شد. كارخانه ايران ناسيونال براي آخرين مدل اتومبيل با عنوان پيكان و پيكان جوانان راه اندازي شد. شركت ايران خودرو در سال 1345 اجازه تاسيس كارخانه ساخت انواع اتومبيل سواري از نوع چهار سيلندر را دريافت كرد و پس از استقرار تاسيسات اتومبيل سازي پيكان با ظرفيت اوليه 6 هزار دستگاه در سال، اولين اتومبيل ها با امتياز ساخت گروه سواري كرايسلر به توليد رسيد. اولين اتومبيلي كه در سال 1346 ساخته شد پيكان بود كه در دو مدل دولوكس و كارلوكس به بازار عرضه مي شد.

در اين سال وانت پيكان و تاكسي پيكان هم به آن اضافه شد و پيكان اتوماتيك نيز در سال 1349 به توليدات افزوده شد. در سال 1350 و 1351 شش مدل پيكان توليد مي شد كه عبارت است از : دولوكس، وانت، كار، جوانان، تاكسي و اتوماتيك. پس از تعطيلي خط توليد شركت تالبوت و لغو قرارداد بين آنها براي تامين قطعات قواي محركه در سال 1364 استمرار توليد پيكان در داخل كشور در دستور كار قرار گرفت. پس از تحقيقات و مطالعات گسترده استفاده از نيروي محركه جديد به جاي نيروي محركه اصلي پيكان مورد تاييد واقع شد. بر اساس قراردادي با شركت فرانسوي اين شركت توافق نمود نياز ايران خودرو به 60 هزار دستگاه موتور و سيستم تعليق پژو 504 را براي نصب بر روي بدنه پيكان فعلي به مدت شش سال تامين نمايد. داخلي كردن ساخت قطعات پيكان در سال 1370 با ايجاد واحد خودكفايي ايران خودرو آغاز و در سال 1372 در شركت ساپكو متمركز گرديد. با تحقق برنامه هاي پيش بيني شده در مورد قطعات ايران خودرو و افزايش توان توليد سازندگان قطعه تا حد 120 هزار دستگاه در سال هم اكنون حدود 98 درصد از قطعات پيكان 1600 در داخل كشور ساخته مي شود. پس از راه اندازي و بهره گيري از ماشين آلات خريداري شده از شركت تالبوت انگلستان و ساخت قطعات لازم در ايران، پيكان 1600 پس از مدتي توقف در شهريور ماه 1371 دوباره توليد شد

Tondkar
12-31-2009, 05:13 AM
با توجه به قدمت طراحي بدنه پيكان و خارج از رده بودن تكنولوژي ساخت آن و نياز شديد به سرمايه گذاري مجدد براي قالب هاي بدنه و تجهيزات مورد نياز .ايران خودرو تصميم گرفت از سال 1368 پژو 405 را در مدل هاي(جی -ال و جی-ال-ایکس) توليد كند. اين خودرو در سال 1987 ميلادي با مدنترين تكنولوژي به عنوان جديدترين مدل توسط پژو به بازارعرضه شد و در سال 1988 ميلادي به عنوان بهترين اتومبيل سال در اروپا و همچنين به عنوان اتومبيل وارداتي به آمريكا انتخاب شده بود.خطوط جديد توليد پژو 405 نيز در تاريخ 13/9/1369 توسط رئيس جمهور كشورمان افتتاح شد. ر

از سال 1369 مونتاژ و توليد انواع اتومبيل سواري پژو (از جمله پژو 405 جي ال، پژو 405 جي ال ايکس 1580 و 2000 سي سي و پژو 405 جي ال ايکس اتوماتيک 2000 سي سي) در خطوط توليد سواري سازي به انجام رسيده است. ر

ساخت داخلي قطعات اين محصول از سال 1373 در دستور کار شرکت ساپکو قرار گرفت. تا پايان سال 1377 کل اقلام حذف شده از مجموعه قطعات وارداتي که حاصل تلاش صنعتگران ايراني مي باشد و معادل 77% بوده و با درنظر گرفتن اقلامي که جهت حذف از مجموعه قطعات وارداتي به پژو فرانسه اعلام شده است ، ميزان ساخت قطعات داخل اين خودرو به 89% بالغ خواهد گرديد. ر

بررسي هاي به عمل آمده حاکي از اين بود که از ميان قطعات مورد استفاده در توليد پژو 405 مي بايست 35 قطعه به کلي تغيير مي يافت و علاوه بر آن 84 قطعه کاملا جديد شامل 17 قطعه مربوط به بدنه و 67 قطعه تزييناتي، طراحي و ساخته مي شد و اين مبناي فعاليت فشرده طراحان و مهندسين مرکز تحقيقات ايران خودرو قرار گرفت. ر

کليه محاسبات و اقدامات اجرايي اين پروژه در مرکز تحقيقات ايران خودرو انجام شده و خودروي پژو 405 تشريفاتي ر(ليموزين) به عنوان اولين دستاورد اين مرکز تحقيقاتي محقق شد. ر

اعمال دقت و ظرافت در ساخت اين خودرو تا بدان حد بود که موجب شگفتي کارشناسان بين المللي خودرو گرديده و با اختصاص جايگاهي در موزه پژوي فرانسه به خودروي تشريفاتي ساخت ايران، توانمندي صنعتگران ايراني به قضاوت جهانيان گذاشته شد. اين خبر در جرايد و محافل خارجي انعکاس وسيعي داشته و يکي از مجلات فرانسوي زبان از موفقيت ايران با تعبير "وقتي پژو مرسدس بنز را مات مي کند" ياد کرده است. ر

پژو 405 ايران بهترين اتومبيل توليدي در خاور ميانه

يکي از موفق ترين اتومبيلهاي کلاس متوسط پژو که در سال 1988 توسط بسياري از مجلات معتبر اتومبيل به عنوان اتومبيل سال انتخاب گشت ، اتومبيل پژو 405 مي باشد. ر

انواع مدلهاي پژو 405 که علاوه بر فرانسه در انگلستان نيز ساخته مي شود فقط به صورت سدان ( 4 در ) و استيشن بوده و موتور به صورت عرضي در امتداد پلسها نصب گشته است. در سالهاي گذشته پژو با موتور 1.4 ليتري نيز توليد مي گشت ولي به دليل محدوديتهاي کنترل گازهاي خروجي از اگزوز اين موتور از روي اتاق 405 حذف گرديد. سال 1995 پژو با موتورهاي تکنولوژي بالا و راندمان خوب به بازار عرضه مي شد ، از جمله موتور 1.8 ليتري با قدرت 101 اسب بخار و تورک 153 نيوتن متر ، موتور دو ليتري با 121 قوه اسب و تورک 176 نيوتن متر که همگي مدلهاي نامبرده به صورت 2 سوپاپ براي هر سيلندر مي باشد. در رديفهاي بالاتر موتورهاي چهار سوپاپ 2 ليتري با 2 ميل سوپاپ بالايي با 150 اسب قدرت و 183 نيوتن متر و همچنين موتورهاي اخير با کمک سيستم توربو ام-آی 16 قدرت خود را به 196 اسب بخار و 196 نيوتن متر و رينگهاي 16 اينچي و لاستيکهاي 205 خود که تی16 ناميده مي شود ، مي تواند شتاب صفر تا صد خود را به 7 ثانيه برساند و حداکثر سرعت 230 کيلومتر را به دست آورد. پژو 405 همچنان با موتور ديزل 1905 سي سي نيز عرضه شده که مدل معمولي با قدرت 68 اسب بخار و مدل توربو با 90 اسب بخار اتومبيل بسيار کم مصرفي مي باشند. ر

پژو 405 در دو مدل جی-ال و جی-ال-ایکس به بازار عرضه شده و يکي از بهترين اتومبيلهاي مونتاژ شده در ايران مي باشد. بدنه پژو 405 ايران در عين زيبايي و جاداري با طرح آئروديناميک و با ضريب 31% در برابر جريان هوا مقاومت ناچيزي دارد. ر

فاصله دو محور عقب و جلو از هم 2669 ميليمتر بوده که مانند تمامي مدلهاي پژو از حد متوسط کلاس خود فراتر مي باشد. اکسل پژو 405 مجهز به بازوهاي عرضي و فنرهاي مارپيچ مجهز به فنر لول و کمک فنر ضد چرخش به کمک فنرهاي دو جهته مي باشد. سيستم تعليق هر يک از چهار چرخ به صورت مستقل عمل کرده که سبب راحتي سرنشينان و چسبندگي بهتر در جاده و در مانورها مي گرد. ر

سيستم فرمان از نوع دنده شانه اي بوده که به صورت وضعيت بالا و پايين مي توان بر حسب قد راننده آن را تنظيم نمود . تعداد دور غربال فرمان 4.1 دور و شعاع گردش 5.5 متر است. توضيح آن که تعداد دور قفل در قفل در مدل جی-ال-ایکس که مجهز به کمک هيدروليک است 3.1 دور مي باشد.

پژو 405 ايران داراي دو گاردان بوده و ديفرانسيل جلو مي باشد و از اين نقطه نظر تقسيم وزن 1020 کيلوگرمي خالص آن 605 کيلوگرم در جلو و 415 کيلوگرم بر روي اکسل عقب مي باشد که نسبت تقسيم 59.3% در جلو و ر40.7% در عقب فراهم مي آورد. توضيح آنکه مدل جي ال ايکس پژو که وسايل آسايش بيشتري چون کولر ، فرمان هيدروليک ، قفل مرکزي ، شيشه هاي برقي براي سرنشينان جلو و شيشه رنگي را فراهم مي آورد ، وزني حدود ر10 کيلوگرم سنگين تر از مدل جی-ال دارد. ر

حداکثر سرعت پژوي 405 ايران 177 کيلومتر در ساعت بوده که اين اتومبيل مي تواند شتاب صفر تا يکصد کيلومتر را در زمان 12 ثانيه بپيمايد. ر

ايمني

بادشکنهاي جلو ،لبه سپر ، برف پاک کنهاي متناسب با شيشه هاي جلو و عقب ، درها با واشرهاي لاستيکي خميده که به کاپوت کاملا کيپ شده است، کناره هاي خميده تحتاني، دستگيره هاي در داخل قرار داده شده، آينه هاي ديد عقب با دو زاويه پهن جهت رسيدن به بهترين وضعيت ايمني تعبيه شده اند. سيستم ترمزها با نوع موتور و نه با ميزان تجهيزات هماهنگي دارد. ترمزهاي ديسکي با ابزار اندازه گيري شناور در قسمت جلو، ترمز کاسه اي عقب، مدار هيدروليک با شکل (ایکس انگلیسی) و فرمان هيدروليک، ضربه گيرهاي کناري تمام درها، ايمني در کوچکترين جزئيات درنظر گرفته شده است. دربهاي مستحکم محافظت مسافران را در حوادث رانندگي ضربات کناري افزايش مي دهند. ر

کيفيت، بهبود و آسايش، سه نکته کليدي که بر مفهوم 405 سايه افکنده است در تمامي جنبه هاي آن اعمال شده است. هر کدام از بازبيني ها جهت داشتن بهترين تمرکز راننده تعبيه شده است و تمامي ملزومات در خصوص آسايش و ايمني را در بر دارد. ر
|

Tondkar
12-31-2009, 05:15 AM
***تاریخچه مرسدس بنز***

مرسدس نام يك دختر اسپانيايي است و اصولاً‌ يك اسم اسپانيايي است كه به معناي وقار و زيبايي است.
آن آرم جاودان در سال 1903 طراحي گرديد اما در سالهاي 1909 ( دو بار ) ،‌ 1916 و 1921 تكامل يافت تا اينكه در سال 1926 به يك ستاره طلايي با دايره اي كه دور آن را محصور كرده بود مبدل گرديد و تا به امروز به همين شكل و شمايل ماند.

كارل بنز در بيست و پنج نوامبر سال 1844 در كاسروه ( يكي از شهرهاي آلمان ) پا به عرصه وجود گذاشت وقتي دو ساله بود پدرش درگذشت . با وجود وضع بد مالي ‌، مادرش امكانات آموزشي را براي او فراهم نمود . كارل بنز دبيرستان را زير نظر (( فرديناند رتين بافر )) به پايان رساند و بعد از آن در دانشكده فني در شهر كاسروه ادامه تحصيل داد . همزمان با تحصيل يك دوره دو ساله را در يك كارخانه فني و مهندسي در كاسروه گذراند در مدتي كه آنجا بود ،‌ كارل تجربه هاي مقدماتي را در همه زمينه هاي فني كسب كرد . اولين تجربه كاري او ،‌ به عنوان يك طراح در ساخت يك كارخانه در شهر (( مانهايم )) بود . وي در سال 1868كارش را از دست داد و جذب شركتي به نام ((‌ Gebruder Benckiser Eisen werke und Maschines Fabrik ))‌ شد اين شركت بيشتر كارهاي ساختماني و پلسازي انجام مي داد . سپس در كارخانه (( Ben ckiser )) در وين مشغول بكار شد .
در سال 1871 اولين شركت خود را در مانهايم به كمك يك مكانيك به نام آگوست ريتر تاسيس كرد و به زودي معلوم شد ريتر همكار مناسبي نيست در نهايت بنز تنها با كمك نامزدش ‌، برتا رينگر ،‌ موفق شد بر موانعي كه سد راه او شده بودند پيروز شود يكي از دلايل پيروزي او اين بود كه برتا جهيزيه اش را فروخت و بنز توانست سهام ريتر را خريداري نمايد .
در سال 1872 برتا و كارل ازدواج نمودند. كارل و برتا پنج فرزند به نامهاي ايگن ( 1873 ) ،‌ ريچارد (‌1874 ) ‌، كلارا ( 1877 ) ‌، تايلد ( 182 )‌ ‌، الن (‌1890 ) داشتند .
بنز ابتدا در تجارت موفقيتي بدست نياورد و خوش شانس نبود .براي مثال (( Iron foumdry and mechanical work shop )) كه از كارگاههاي او بود توسط ماموران سلطنتي مصادره شد در طول اين مدت كارل تمام توانايي اش را روي توسعه موتورهاي دو زمانه متمركز كرد .
بنز چند امتياز مهم براي توليد و تكميل كردن موتور دو زمانه اش دريافت كرد ‌، و تا وقتي كه به استانداردهاي مورد نظرش نرسيد ‌، دست از كار نكشيد به عنوان مثال يكي از اين امتيازهايي كه به بنز اعطا شد اين بود كه سيستم موتورهاي سرعتش را تنظيم كند وي با كمك مخترعان و همكاران جديدش ‌، عكاس معروف (( اميل بوهلر )) و برادرش،‌ يك بازرگان و با پشتيباني مالي يك بانك در مانهايم يك شركت سهامي در سال 1882 تاسيس كردند و آن را (( Gas motoren-fabrik Mannheim )) ناميدند. كارل بنز 50‌% از سهام شركت را در اختيار داشت او به عنوان يك عضو هيئت مديره و سهام دار از حق اظهار نظر كمتري نسبت به ديگران برخوردار بود همكارانش (( ديگر سهامداران )) سعي كردند كه نفوذشان را در شركت بيشتر كنند و بالاخره اين برخوردها باعث شد كه بنز شركت را در سال 1883 ترك كند .
در سال 1883 بنز يك پشتيبان مالي ديگر را در ماكس رز پيدا نمود او كسي نبود جز (( بردريك ويلهم ابلينگر )) . فردريك فروشگاه دوچرخه فروشي را اداره مي نمود و بنز علاقه وافري را به وسايل موتوري در او يافت . در اكتبر همان سال بنز و 2 نفر ديگر كه يكي از آنها فردريك بود شركت ((‌ Benz & co )) را تاسيس نمودند نيروي كار اين شركت به 25 نفر مي رسيد . اين كمپاني تا جايي پيشرفت كرد كه قادر بود امتياز توليد موتورهاي بنزيني را واگذار كند
اكنون بنز مي توانست بيشتر وقتش را وقف توسعه موتورهاي اتومبيل كند. وي راه خويش را از دايلمر جدا كرد و موتور چهار زمانه بنزيني خودش را بر روي كالسكه اي نصب كرد. در سال 1886 بنز از اولين خودروي خود پرده برداري كرد و آنرا به نمايش عمومي گذاشت .
بين سالهاي 1885 تا 1887 ،‌ سه مدل از اين نوع خودروها را طراحي كرد. مدل اول كه بنز آنرا در سال 1906 به موزه آلمان اهداء كرد. مدل دوم كه چندين بار طراحي و بازسازي شد. مدل سوم كه از چرخهاي چوبي استفاده مي كرد و (( برتا )) براي اولين بار با اين خودرو به مسافرتي طولاني رفت .
در سال 1886 توليدات بنز جوابگوي تقاضاي مردم براي خودرو نبود و او(( Benz & co . Rheinische Gas motoren Fabrik )) را به كارخانه بزرگتر در والدهافتتراس منتقل نمود. دراين كارخانه تا سال 1908 خودرو توليد مي شد. در سال 1893 مرسدس بنز خودروهايي توليد مي كرد كه مجهز به محورهاي پيچشي بود .
بين سالهاي 1894 تا 1901 بنز خودرو مدل (( velo )) را در كارخانه ((Benz & co )) توليد مي كرد. اين خودرو از قيمت متعادلي برخوردار بود و از اين خودرو دو نفره جمعاً‌ 120 دستگاه توليد شد. بتدريج Benz & co به قدري پيشرفت كرد كه پيشتاز در امر خودرو سازي شد و در نهايت در سال 1899 به يك شركت سهامي تبديل شد
(( جوليوس گان )) عضو هيئت مديره و مسئول امور بازرگاني شركت شد كارگران قسمت توليدي از 50 نفر در سال 1890 به 340 نفر در سال 1899 رسيد. در همين سال بنز به تنهايي 572 دستگاه خودرو توليد كرد .
24 ژانويه 1903 ‌، روزي بود كه كارل بنز از كارهاي فني كناره گيري كرد‌، و به عنوان ناظر هيئت مديره به كار خودش ادامه داد. اين اقدام او نتيجه مشاجره اي بود كه با مدير عامل داشت زيرا مدير عامل تصميم داشت كه از طراحان فرانسوي در طرح مانهايم استفاده كند و هدفش مقابله و رقابت با (( مرسدس )) بود . همچنين دو پسر كارل ‌، ايگن و ريچارد ‌، همراه با اين اقدام او شركت را ترك كردند اگر چه ريچارد در سال 1904 به عنوان مدير توليد خودروهاي مسافرتي به شركت برگشت. در پايان همان سال كل فروش شركت 3480 دستگاه بود .
در سال 1906 كارل بنز شركتي بنام (( Carl Benz shone )) در ليدنبورگ تاسيس كرد .
سهامداران اين شركت خودش و پسرانش بودند در ابتدا آنها سعيشان بر اين بود كه خودروهايي با موتور بخار توليد كنند با اين حال ‌، زمان به سرعت تغيير مي كرد و تقاضا براي اين موتورها به سرعت رو به كاهش بود . آنها مجبور شدند كه خط مش را تغيير دهند. در سال 1923 تعدادي از (( Benz 350 )) توليد شد. در اين زمان ،‌ خانواده بنز به شهر ليدنبورگ مهاجرت كردند. در سال 1912 وي شركت را به عنوان يك شريك ترك كرد و پسرانش ‌، ايگن و ريچارد را تنها گذاشت. شركت به سرعت پيشرفت كرد و شعبه هايي در بازارهاي مختلف ايجاد كرد. براي مثال در انگليس خودروهاي توليدي اين شركت ‌، بخاطر كيفيت بالايي كه داشتند به عنوان تاكسي بكار گرفته شدند و هر روز به محبوبيت آنها افزوده مي شد . در سال 1923 كارل آخرين خودروهاي توليدي خود را ساخت. اين خودرو يكي داراي 8 و ديگري 25 اسب بخار قدرت توليد مي كرد. هر دو اين خودروها را بنز براي استفاده شخصي خودش نگه داشت و از آنها لذت برد و هرگز آنها را نفروخت اين خودروها امروزه در موزه نگهداري مي شوند .
كارل بنز در چهارم آوريل 1929 در منزلش واقع در ليدنبورگ در گذشت و امروزه خانه اش به عنوان دفتر مركزي مرسدس بنز استفاده مي شود .

Tondkar
12-31-2009, 05:16 AM
B.M.W

Bayerische AG"" زندگي خود را در مونيخ به عنوان يك توليد كننده موتورهاي هوايي آغاز كرد و بعد از آن در سال 1923 شروع به توليد موتورسيكلت كرد.
اولين محصول او موتور مدل R 32 فروش بسيار موفقي داشته و اين كمپاني بعدها به نام BMW معروف شد.در سال 1928 با به كار گيري Dixi كارخانه مدلهاي گوناگوني توليد كرد.از جمله اين اتومبيلها مدلهاي BMW 3 , BMW 15 بودند.
در سال 1933 كمپاني با اطمينان از وضعيت مالي و پشتوانه علمي و عملي خود تصميم به ساخت اتومبيلي با موتور 6 سيلندر گرفته و نيز با ايجاد تغييراتي در شاسی آن دو محور چرخ ها را از هم بيشتر كرد.طي مدت كمتر از يك سال حجم موتور شش سيلندر به 1500CC افزايش يافت و در مدلهاي جديدي به نامهاي Sport و Saloon به بازار عرضه شد.در سال 1935 حجم اين موتور به 2000CC رسيد.
در سال 1936 بهترين اتومبيل اين دهه يك 326 قدرتمند به بازار عرضه شد.اين اتومبيل داراي شاسي متفاوتي بود و به عنوان پدر اتومبيلهاي دهه 1930 لقب گرفت.در سال 1937 مدل Sport دو نفره 328 به اتومبيلي سريع در تمامي پيستهاي اروپا تبديل شده بود. در همين سال مدل كوپه 327 به مرحله توليد انبوه رسيد.ولي آخرين اتومبيل قبل از جنگ محصول سال 1939 يك مدل 334 با حجم موتور 3500CC به توليد انبوه نرسيد.
به دليل بمباران كارخانه در شهر مونيخ, BMW بعد از جنگ دچار مشكلات بسيار جدي شده و ناچار به آلمان شرقي مقل مكان كرد.
در سال 1948 توليد موتورسيكلت مجددا آغاز شد.در سال 1952 با توليد مدل 501Saloon توليد اتومبيل از سر گرفته شد.
تا سال 1964 اتومبيلهاي اين كمپاني تقريبا مشابه يكديگر و داراي موتورهاي شش سيلندر V8 بودند.در سال 1955 يك مدل كوپه 503S ساخنه شد.البته فروش اين مدل به دليل قيمت بالا با مشكلات زيادي روبرو بود و در نتيجه BMW شروع به نوليد اتومبيلهاي كوچكتري كرد.
مدل 1500Saloon محصول 1961 كه در اندازه متوسط توليد شده بود BMW را از ورشكستگي نجات داد.
اين ابتكار ساخت يك سري از انومبيلهاي 4سيلندر را در دهه بعد به همراه داشت.با موتورهايي با قدرت 80bhp براي مدل 1500 كه گاه تا 170bhp براي محصولاتي مانند 2002Turbo افزايش مييافت.(واااي 2002 توريو )
اين سري از اتومبيلها در مدلهاي دو در , چهار در و كروك و بعد از سال 1871 در مدلهاي هاچبك توليد شدند.
موفقيت در اين سريها باعث شد تا كمپاني ظرفيت خود را بالا برد و در سال 1967 , ‌پص به همين منظور كارخانه Glas را خريداري كرد و پس از يك سال در اين كارخانه مدل 1600GT را توليد كرد.
ضمنا خط توليد مدلهاي كوپه بزرگ از سال 1965 به بعد ادامه داشت و مدلهاي Bertone از اين جمله بودند.
در سال 1968 توليد موتورهاي شش سيلندر قوي مجددا شروع شد و حاصل آن اتومبيلهاي Saloon بزرگ بود. در سال 1971 حجم موتورهاي Saloon به 3200cc افزايش يافت.
BMW در دهه هاي 1970 و 1980 فقط به بهتر كردن كيفيت توليدات قبلي خود پرداخت و حاصل اين تلاش سري 3(توليد اتومبيلهاي Saloon با اندازه متوسط) سري 5 (اتومبيلهاي Saloon در اندازه بزرگ) , سري 7 (اتومبيلهاي Saloon تشريفاتي و راحت) و سري 6(اتومبيلهاي كوپه Sport بزرگ) بود.
در سال 1978 تعدادي از اين اتپمبيلها مانند كوپه M1 با سرعتي در حدود 260 كيلومتر در ساعت و كيفيت بسيار بالا به بازار عرضه شد كه نشانه پيشرفت بسيار در صنعت اتومبيلهاي Sport بود.
انگيزه پيروزي در مسابقات فرمولا 1 باعث شد تا BMW مدلهاي M ام (M3 , M5 , M535i , M635 Csi) را توسط بخش سازنده اتومبيلهاي Sport توليد كند.
بخش تكنيكي BMW تصميم به رقابت با بخش تپليد كننده اتومبيلهاي مسابقه اي گرفت و حاصل اين رقابت توليد اتومبيلهاي Sport دو سرنشينه Z1 بود كه در سال 1989 به بازار عرضه شد.از جمله ديگر محصولات اين رقابت مدلهاي 328 و 507 و 325i -با قدرت 170hbp و موتوري شش سيلندر و 2500cc - مي باشد.
يكي از مهمترين اقدامات BMW در سالهاي اخير ايجاد دگرگوني در سري هاي گذشته 8,7,6,5,3 و تبديل آنها به اتومبيل هايي مطابق با استانداردهاي امروزي است كه از جمله اين اتومبيلها مي توان به مدل هاي 750iL از سري 7 اشاره كرد كه داراي موتور V12 با قدرت 300hbp و حجم موتور 5000CC مي باشد. اين مدل از اتومبيلهايي بود كه نظر تمام تاجران اتومبيل را به خود جلب نمود.
مدل كوپه دو سرنشينه 850i يكي از اتومبيلهاي Sport است كه بر روي كيلومتر شمار آن سرعت 250 كيلومتر در ساعت خود نمايي ميكند در حاليكه اتومبيل ظرفيت 274 كيلومتر در ساعت را نيز دارد.اين مدل برتري تكنيكي بالايي نسبت به بنز پيدا كند .

Tondkar
12-31-2009, 05:18 AM
تاريخچه Porsche

در سال 1930 Ferdinand Porsche پس از كسب تجربه لازم در كارخانه Austro Daimler و نيز كمپاني Ster بزرگترين كارخانه ماشين سازي اتريش شركت طراحي خود را افتتاح كرد.
اولين طرح او پروژه 12 , ماشينس بود با موتور 5 سيلندر كه با آب خنك مي شد و به سفارش Zundapp طراحي شده بود.اين طرح به علت قيمت بالايي كه داشت موفقيت چنداني كسب نكرد. پروژه مشابهي براي N.S.U در ژانويه سال 1934 طراحي شد كه ماشيني 4 سيلندر و مجهز به سيستم خنك شونده با هوا بود.هنگاميكه فروش N.S.U گسترش يافت اين طرح نيز متوقف شد.
در همان سال Porsche از طرف هيتلر ماموريت يافت تا ماشيني جهت مصرف عموم بسازد, كه چگونگي ساخت اين اتومبيل را در تاريخچه VolksWagen خواهم نوشت.در دهه 1930 Porsche جهت آشنايي با تكنولوژي اتومبيل سازي به كشورهاي امريكا و انگلستان سفر كرد و در سال 1937 با Henry Ford ملاقات نمود و در مورد ايده اتومبيل مردمي با او صحبت كرد.
Porsche فعاليت خود را به پروژه هاي VolksWagen محدود نكرد و آن را گسترش داد كه اين امر منجر به ساخت ماشين 16 سوپاپه اي بنام Auto Union P Wagen شد كه در مسابقات Grand Prix چندين كورد بجاي گذاشت.
او در زمينه توليد تجهيزات جنگي نيز فعاليت داشت كه حاصل اين تلاش طراحي تانك Tiger بود.به سبب خدمات Porsche به آلمان در اوج جنگ هيتلر به او لقب پروفسور داد.
Porsche سالهاي جنگ را در اشتوتگارد گذراند و در سال 1945 بوسيله امريكائيان دستگير و به فرانسه تبعيد شد.او دو سال زنداني بود. اما ايتاليايي ها يك ميليون فرانك براي بازگشت Porsche به تيم طراحي كارخانه Cisitalia پرداختند كه اين اقدام منجر به آزادي او در آگوست سال 1947 شد.
Porsche در اواخر سال 1947 تصميم به ساخت ماشينهاي اسپورت گرفت.اولين اتومبيل Project356 نام گرفت كه ماشيني سبك , رو باز , دو نفره مجهز به موتور 1131cc بهبود يافته Volkswagen بود.پس از آن اولين شاسي در مارس سال 1947 تكميل شد و در ناه مي بدنه روباز آن نيز توليد گشت. يك سوييسي اولين نمونه را در ماه سپتامبر خريداري كرد و در ماه آگوست خط توليد اتومبيل هاي اسپورت راه اندازي شد. اين مدل براي اولين بار در سال 1949 در نمايشگاه Geneva با موتور 1086cc به نمايش گذاشته شد.البته در ابتدا قرار بر اين بود كه اين اتومبيل با موتوري 1131cc به بازار عرضه شود.اولين سري پنجاه تايي اين ااومبيلها در كارخانه Gmund ساخته شدند.اما Porsche دريافت كه به فضاي بيشتري نياز دارد و سر انجام در سال 1949به اشتوتگارد برگشت.تا آن سال كمپاني داراي 150 كارمند بود و نيز تا سال 1950 تقريبا 300 اتومبيل توليد كرده بود.
در مارس 1951 پانصدمين Porsche توليد شد و سه ماه بعد از اين جريان مدلهاي اين كمپاني به صورت جدي در دنياي رقابت كارخانجات اتومبيل سازي مطرح شدند.Ferdinadn poesche در ژانويه 1952 در گذشت و پسرش جانشين او شد.مدل 356 ابتدا در سال 1951 با موتور 1500cc و سپس در سال 1955 با موتور 1600cc به بازار عرضه شد.
ده هزارمين Porsche در مارس 1956 ساخته شد كه تا آن زمان بسياري از اتومبيلها به امريكا صادر شده بودند و در اواخر دهه 1950 كارخانه سالانه 8000 دستگاه اتومبيل توليد مي كرد. توليد مدل 356 تا سال 1964 ادامه يافت تا اينكه در اين سال مدل معروف 911 جايگزين آن گرديد.
مدل 911 در سپتامبر 1964 با موتور 911Turbo را توليد نمود.حجم موتور 911 در سال 1977 به 3300cc افزايش پيدا كرد و اين مدل هم اكنون از پر شتابترين اتومبيلهاي جهان است.
علارغم محبوبيت زياد مدلهاي مختلف 911 , سال 1975 سال بدي براي اين كمپاني بود و فروش به كمتر از 10000 دستگاه اتومبيل در سال كاهش يافت.اما مدل نسبتا ارزان 924 كه در سال 1977 -پس از مدل 928-عرضه شد , پورشه را از خطر ورشكستگي نجات داد. اين مدل تحول بزرگي در صنعت اتومبيل سازي محسوب مي شد زيرا ابتكارات جديدي در آن بكار رفته بود كه از آن جمله مي توان به عقب بودن موتور سيستم خنك كننده آبي و ديفرانسيل عقب اشاره كرد.
مدل توربو شارژر دار 924 در سال 1979 ساخته شد و سپس اتومبيل Carrera Turbo نيز به بازار عرضه شد.
Porsche از اختلافات زياد بين مدلهاي 924 و 928 آگاه بود لذا در سال 1928 مدل 944 با موتور 2479cc را به بازار عرضه كرد. اين اتومبيل مدلي بين 924 و 928 بود.
مدل (Cabriolet) درشكه اي 911 نيز در همان زمان عرضه شد.سر انجام مدل نهايي 911 در سال 1985 مجهز به توربوشارژر دوقلو و بدنه اي سبك از جنس كولار و 4WD به بازار عرضه گرديد.اين مدل مسابقه اي B 959 نام گرفا و هر 250 دستگاه آن قبل از ساخت به فروش رفت.
Porsche به بهبود مدلهاي اوليه خود ادامه داد و S 928 با موتور 4 سوپاپه در سال 1985 و 924 -كه به خاطر بازدهي كمش اغلب مورد انتقاد بود- با موتور تضعيف شده در سپتامبر سال 1985 در كلاس S عرضه شد.
در سال 1988, Carrera 4 در بيست و پنجمين سالگرد تولد 911 به بازار عرضه گرديد.اين اتومبيل مدلي با قدرت 250 اسب بخار و دو ديفرانسيله (4WD) بود.
مدل 911 كه طراحي موتور آن به سال 1912 بر ميگردد همچنان به پيشرفت خود ادامه داد تا اينكه سرانجام به محبوبترين مدل Porsche تبديل شد.

Tondkar
01-04-2010, 04:05 AM
سایپا

شرکت سایپا در سال 1344 تحت عنوان شرکت سهامی ایرانی تولید اتومبیل های سیتروئن تاسیس و در سال 1345 رسما ثبت و بهره برداری رسید.
این خودرو ساز در آغاز سایپاک ((SAIPAC نام داشت که خلاصه ی عبارتی فرانسوی بود،اما در سال 1354 با حذف نام سیتروئن از نام این خودرو ساز به سایپا تغییر یافت.
تولیدات اولیه این شرکت با نام کلی ژیان روانه ی بازار شد که این نام بعدها به خودروی سواری تولیدی این کشور اطلاق شد.
سایر محصولات تولید شده توسط این شرکت علاوه بر خودروی سواری ژیان،وانت زیان با نام آکا بود که تولید آن تنها تا سال 1350 ادامه داشت و همچنین خودروی مهاری که از سال 1350 تا 1357 تولید شد.
در مورد ژیان و خاطراتی که نسلهای پیشین ما از آن دارند هرچه بگویم کم گفتم.
ژیان خودرویی برای قشر کم درآمد جامعه بود که توانایی خرید خودروهای گران تر همچون پیکان و یا خودروهای لوکس و گرانقیمت آمریکایی را نداشتند ، و با توجه به قیمت پایینی که داشت خودرویی مناسب برای رفت و آمدهای داخل شهر و مسافرت های کوتاه بود.
مهمترین مسئله ای که در مورد ژیان وجود داشت این بود که این خودرو تقریبا در زمان مناسبی از چرخه ی تولید خارج شد و به سرنوشت پیکان دچار نشد و تقریبا همه از آن به عنوان خودرویی مناسب برای زمان خویش یاد می کنند.
خودروی دیگر این کمپانی که با توجه به نیاز روز بازار و جایگزینی تکنولوژی های جدیدتر پا به عرصه ی تولید گذاشت رنو 5 بود که تولید آن از سال 55 در مدل سه در تا سال 1372 ادامه داشت که در این سال با جایگزینی پراید خط تولید رنو به یکی از اعضاء گروه خودرو سازی سایپا یعنی شرکت پارس خودرو منتقل گردید.
خودروی پراید به عنوان یک خودرو جایگزین با تکنولوژی روز (البته در سال تولید) و قیمت مناسب از سال 1372 طی قراردادی با شرکت کیاموتورز کره مونتاژ شد.این خودرو که با نام های صبا و نسیم وارد بازار شد که امروزه از 90 درصد ساخت داخل قطعات بهره می برد.
در سال 1377 مدل های دیگر این خودرو توسط مرکز تحقیقات و نوآوری خودرو شرکت سایپا شروع به طراحی شده بود که در همان سال یکی از آنها با نام سفری به تولید و عرضه رسید،طرح جدید خودروی پراید با نام 141 نیز در سال 80 به بازار عرضه گردید که در حال حاضر با تغییراتی که در تزیینات داخلی کرده آن را با نام سایپا 141 دولوکس می شناسیم.
پراید نیز همانند دیگر خودروهای داخلی بازار پر فراز و نشیبی را طی کرده است،بحران این خودرو در سال 82 آغاز گردید که به دلیل افت شدید کیفیت خودرو بود و نارضایتی خریداران را در پی داشت ،(در سال 82 بیشتر فعالیتهای سایپا در راستای هرچه بیشتر داخل سازی پراید بود که در این حرکت در آغاز سبب افت کیفیت شدید این خودرو شد.)
سال 82 با عرضه ی مدل C.L.C ، پراید طرفدارانی را که به خاطر شتاب و سرعت نسبتا خوبش جذب آن گردیده بودند از دست داد،اما در سال 83 با تولید مدل انژکتوری GLXi توانست دوباره بر بازار خودروهای ارزان قیمت تسلط یابد و در سال 84 لقب پرفروشترین خودرو را دریافت کرد.
سال 84 را می توان بهترین سال پراید است زیرا به طور نسبی می توان گفت که با کیفیت ترین پراید های ساخت داخل را در این سال می توان یافت.
در سال 85 اکثر خریداران از گیربکس این خودرو ناراضی بودند،زیرا صدای عجیبی در هنگام روشن بودن خودرو و همچنین در حین حرکت از آن شنیده می شد که بسیار عجیب بود !
کارنامه ی سال 86 این خودرو نیز که هم اکنون باز است تا ببینیم در اسفند 86 چگونه کارنامه ای خواهد داشت !
اما به جرات می توان گفت که زمان از رده خارج کردن پراید و جایگزینی آن با خودرویی با تکنولوژی روز فرا رسیده و سایپا باید در فکر از رده خارج کردن این خودرو باشد.


خودرو وانت نیسان جونیور 2000 از سال 1362 به تولیدات این شرکت اضافه شد و در سال 1364 با خرید امتیاز آن از شرکت زامیاد انحصاراً توسط شرکت سایپا تولید شد.در سال 1369 این خودرو با موتور 2400 سی سی تولید شد و در سال 1371 نیز تولید این وانت به صورت دو کابین آغاز گردید.

تولید خودروهای کلاس متوسط نیز در شرکت سایپا از سال 1371 با تولید خودرو سواری رنو 21 با حجم موتور 1721 آغاز گردید ولی به علت پاره ای از مشکلات تولید این خودرو بعد از دو سال متوقف گردید، و پس از آن شرکت سایپا با جایگزینی خودروی زانتیا که مقدمات آن از سال 1378 شروع گردیده بود،اقدام به تولید این خودرو نمود.
در مورد زانتیا می توان اینگونه گفت که درآغاز خودرویی پر سر و صدا بود ، در حال حاضر نیز با اینکه کیفیت تولیدی بالای خویش را حفظ کرده اما به دلیل قیمت بالا و حضور رقبای وارداتی، وضعیتی سخت و ملتهب را می گذراند که چاره ی آن فقط کاهش قیمت و افزایش تجهیزات این خودرو است تا همانند گذشته بازار خوب خود را بدست آورد.

اما در باره ی ریو و فلسفه ی تولید آن هیچ دلیل منطقی را نمی توان ذکر کرد جز آنکه کیاموتورز شریک دیرین سایپا است و بازهم سایپا برای گزینش محصول جدید خویش به سراغ وی رفت !
اما در مصاحبه ای که با یکی از مقامات بلند مرتبه ی شرکت سایپا در مورد علت تولید ریو شده بود وی اینگونه پاسخ داده بود:
فاصله ی قیمت پراید و زانتیا زیاد است به همین دلیل ما باید خودرویی را روانه ی بازار می کردیم که بتواند این خلا قیمتی را پرکند.

اما چرا ریو ؟
مطمئنا سایپا می توانست به سراغ خودروهای ارزان قیمت ،کم مصرف و با کیفیت ژاپنی برود.
خودرو ریو در سال 2004 به عنوان یکی از نا امن ترین خودروها در اروپا شناخته شد !
آنهم نه با تجهیزات ایران بلکه با تجهیزاتی همچون:کمربند سه نقطه اتصال،ترمز ABS،ایربگ،پروژکتورهای جلو و عقب و ...
به هر حال ریو خودرویی است که تولید شده و نمی توان سر راه آن را سد کرد !
اما با کاهش قیمت و رساندن قیمت این خودرو به حد معقول حدود 10 میلییون تومان می توان آن را برای 4 سال آینده در لیست خودرو های تقریبا به روز گنجاند.
سایپا در زمینه ی خدمات پس از فروش در 2 سال اخیر گامهای خوبی برداشته که در نهایت سبب افزایش رضایت مندی مصرف کنندگان محصولات این شرکت شده است.

Tondkar
01-11-2010, 02:56 AM
اين مطلب اقتباسی است از سايت در باره خودرو
تاريخچه کامل اتومبيل رو اونجا ميتونيد بخونيدقبل از ميلاد

3000 ق م .

اولين 2چرخه يا 4 چرخه ها توسط سومريان در تمدن بين النهرين استفاده ميشد. ( اين 2 يا 4 چرخه ها توسط اسب يا گاو نر كشيده ميشد و در جنگها از آن استفاده ميكردند )


2000 ق.م .

پره چرخ اختراع شد. به اين ترتيب چرخهاي بجاي اينكه توپر باشند توخالي ساخته ميشدند و نسبت به حالت قبل بسيار سبكتر بودند.


750 ق.م .

اولين ايده مكتوب خودرو واقعي : ايلياد اثر هومر


بعد از ميلاد

قرن 15 ميلادي طرحهاي اوليه خودرو توسط فرانسيسكو د جورجيو مارتيني ( Francesco di Giorgio Martini) به نام اتومبيل و و داوينچي (Leonardo Da Vinci )


1680

طرح خودرو با حركت در اثر رانش نيروي بخار ( شبيه جت ) توسط سرايزاك نيوتن (Isaac Newton )


1698

طرح اولين موتور بخار توسط توماس ساوري (Thomas Savery )


1711

تكميل موتور بخارتوماس ساوري توسط توماس نيو كومن (Thomas Newcomen )


1769

ثبت اولين موتور بخار عملي و كارامد توسط جيمز وات (James Watt )

نيكلاس ژوزف كوگنات (Nicolas-Joseph Cugnot )اولين خودروي جهان را كه موتورش از نوع موتور بخار بود


1784

طرح اوليه موتورجديد !!؟ .... ويليام مورداك (William Murdock )اسكاتلندي


1800

اختراع اولين باتري


1803

تكميل London Carriage توسط ريچارد ترويتيك ( اولين مدل 2 سال قبل )


1804

ساخت لوكوموتيو بخار توسط ريچارد ترويتيك (Richard Trevithick )


1807

تثوري موتور احتراق داخلي با سوخت هيدروژن و اكسيژن توسط فرانسيس ايزاك د ريواز (Francois Isaac de Rivaz )


؟؟؟؟

فرانسيس ايزاك د ريوازساخت اولين چهار چرخه با موتور احتراق داخلي خودش


1827

استفاده از ديفرانسيل اوليه براي تغيير جهت گردش توسط او پكيوررو(O. Pecqueur )


1831

كشف اصول و قوانين سيم پيچ ها ميشل فارادي (Michael Faraday )


1832

جعبه دنده اوليه: دبليو اچ جيمز (W. H. James )


1836

اختراع و تكميل لاستيك توپرتوسط چارلز گودير


1839

ساخت اولين اتومبيل برقي ( الكتريكي ) توسط روبرت اندرسون (Robert Anderson )


1845

اولين لاستيك بادي توسط اسكاتلندي به نام تامسون (Thomson ) طرح ناقص


1859

بنزين ساخته شد

باتري قابل شارژ توسط گستون پلنت (Gaston Plante )


1860

اولين موتور احتراق داخلي كامل 2 زمانه ( گاز سوز) توسط اتينه لنوير(Etienne Lenoir)


1862

الفونس بير د روچاس (Alphonse Bear de Rochas ). طرح اولين ايده موتور 4 زمانه ( شك )


1863

سه چرخه اتينه لنوير با موتور احتراقي داخلي خودش


1864

اتومبيلي باموتور بنزيني و كاربراتور ( ناقص ) توسط زيگفريد ماركوس(Siegfried Marcus )


1872

امتياز موتور بنزيني (؟) جرج برايتون


1875

دومين اتومبيل زيگفريد ماركوس استراليايي


1876

اولين نمونه موتور چهار زمانه قابل استفاده توسط نيكلاس اتو(Nicholas August Otto )


1877

سر جان تورنيكرافت (Sir John Thornycroft ) اولين ضربه گير بادي


1880

باتري سربي اسيدي ساخته شد


1883

موتور تكميل شده 4 زمانه توسط دايملر(Gottlich Wilhelm Daimler)


1884

دوچرخه ( با طرح امروزي ) اختراع شد


1885

سه چرخه با موتور 4 زمانه توسط كارل بنز (Carl Freidrich Benz ) (سال بعد ، دريافت حق امتياز 1886)

اولين موتورسيكلت امروزي توسط گوتليش دايملر


1887

4 چرخه با موتور 4 زمانه توسط گوتليش دايملر


1888

جان بويد دانلوپ (John Boyd Dunlop ) تكميل طرح تاير بادي و استفاده آن براي دوچرخه ها


1889

شركت پژو اولين اتومبيل بخار خود را عرضه كرد


1890

بخاري اتومبيل : توماس اهارن (Thomas Ahearn ) كانادايي


1892

رودولف ديزل (Rudolf Diesel ) موتور ديزلي را اختراع كرد

اختراع تايرهاي بادي مخصوص اتومبيل توسط برادران ميشلين (Michelin brothers )


1893

شركت برادران دوريا (J. Frank and Charles E. Duryea) تاسيس شد و اولين اتومبيل خود به نام "buggyaut " را به بازار ارايه كرد


1894

اختراع رول فرمان توسط واچرون (Vacheron )


1895

جرج سدان (George B. Selden ) امتياز اولين اتومبيل در آمريكا

استفاده از اولين جعبه دنده روي خودرو توسط پانهارد و لواسور(Panhard and Levassor ) بر روي خودروي پانهارد


1896

اولين اتومبيل فورد ( Ford ) با نام Quadricycle


1897

اولين توليد اولدزمبيل


1898

اولين خودرو اپل

اولين خودروبخار شركت برادران استنلي (Stanley brothers )

اولين ميل گاردان : لويس رنو ( Louis Renault)


1899

اتومبيل برقي كاميله جنلتزي (Camille Jenatzy ) با سرعت 60 مايل در ساعت

اولين اتومبيل فيات

تكميل طرح رادياتور توسط دايملر


1900

اولين اتومبيل پورشه ( الكتريكي )

يك ركورد جالب : طي 180 مايل با اتومبيلي الكتريكي از شركت بي جي اس (BGS Company's) فقط با يك بار شارژ شدن باتري


1901

ترمز ديسكي توسط فردريك ويليام لنچستر (Frederick William Lanchester)

اختراع گلگير : فردريك سيمز (Frederick Simms )

تغيير نام محصولات دايملر به مرسدس


1903

مدل A فورد

تايرهاي قابل تعويض به بازار عرضه شدند

اولين برف پاك كن توسط مري اندرسون (Mary Anderson ) براي شركت فورد


1904

اولين توليد شركت رولز رويس

اولين توليد شركت رنو


1906

ساخت Flying Teapot ( با موتور بخار و سرعت 197 مايل د رساعت 9 توسط برادران استنلي

اولين گواهينامه رانندگي در دنور كلورادو


1908

تاسيس شركت جنرال موتور(GM) از ادغام شركتهاي بيوك ، كاديلاك ، اولدزمبيل و پونتياك


1909

توليد مدل شگفت انگيزو پرفروش T توسط شركت فورد

چارلز فرانكلين كنرينگ (Charles Kettering): تكميل سيستم جرقه الكتريكي و اختراع استارتر


1911

اولين اتومبيل چهار چرخ محرك توسط شركت 4WD

اولين سيستم ترمز براي چهار چرخ توسط يك شركت ايتاليايي (Isotta-Franchini )

اولين تلفن متحرك در خودرو


1912

شاسي و بدنه تمام فلزي توسط ادوارد جي بود (Edward G. Budd ) امريكايي

تكميل و استفاده از استارتر بر روي خودروها : چارلز اف كترينگ ( Charles F. Kettering) وهنري ام ليلاند ( Henry M. Leland) (اتومبيل كاديلاك)


1913

دكتر ويليام ام بورتن (Dr. William M. Burton )براي كاهش ضربه زني بنزين اولين افزودني را

ارائه كرد

اولين خط توليد اتومبيل در جهان توسط شركت فورد


1914

اختراع تانك نظامي


دهه 1920 .... اولين سيستم فرمان پرقدرت ( هيدروليك ) توسط فرانسيس دبليو ديويس (Francis W. Davis)


1920

ترمز هيدروليكي اختراع شد

پمپ انژكتوري جديد براي موتور هاي ديزل ( و در نتيجه قابليت كوچك شدن اين موتور)


1923

گرت ام مارگون (Garrett A. Morgan ) علائم راهنمايي و رانندگي را ثبت كرد

تترا اتيل سرب (براي بهبود خاصيت ضد ضربه بنزين) كشف شد

سوپر شارژر توسط فردريك پورشه (Ferdinand Porsche ) براي شركت بنز

سيستم ترمز كفشكي ساده توسط وينسنت بنديكس (Vincent Bendix )


1924

اولين كاميون با موتور ديزل توسط مان


1926

ادغام دو شركت دايملر و بنز


1929

راديوي اتومبيل : پاول گلوين (Paul Galvin )


1932

اولين پاركومتر توسط كارل سي مگي (Carl C. Magee )


1936

اولين خودرو سواري با موتور ديزل – بنز 260D


1938

چراغ شارژ ( بقول بعضيا چراغ دينام !) توسط شركت بيوك ارائه شد


1940

استفاده از سيستم تهويه مطبوع در خودرو


1948

تاير بدون تيوپ اختراع شد

شيشه بالابر برقي : شركت دايملر


1949

اولين كمربند ايمني در شركت ولو توسط ادوارد جي كلاقرن (Edward J. Claghorn )


1959

ژوزف ارماند (Joseph-Armand ) اسنومبيل را به ثبت رساند


1960

استفاده از باتريهاي سديم سولفور توسط شركت جنرال موتور


1966

سيستم تزريق الكترونيكي


1973

آزمايش اولين اير بگ توسط شركت جنرال موتور


1987

اولين رالي اتومبيلهاي خورشيدي در استراليا

Tondkar
01-11-2010, 03:01 AM
تاريخچه رنو
لوسين رنو در فوريه سال 1877 در يك خانواده با شخصيت و محترم در پاريس بدنيا آمد او كوچكترين فرزند خانواده بود و دو خواهر و دو برادر داشت ، پدر او آلفرد يك تاجر وظيفه شناس و با وجدان بود، او در راحتي و خوش اقبالي از ايتدا تا انتها كارش فروش پارچه و دكمه بود، مادرش لوسيه دختر يكي از مغازه داران بود كه از هنر و سرگرمي لذت مي برد .

لوسين رنو يك بچه ناز پرورده بود. او در جواني به هر چيزي كه مربوط به مكانيك، ماشين بخار و برق بود علاقه داشت و با شور و شوق بسيار آن را توسعه ميداد .

خانواده رنو خانه دومي داشتند در بيلانكورت، نزديك پاريس، در آنجا يك باغ و يك آلونك وجود داشت كه لوسين جوان اولين كارهايش را آنجا انجام ميداد .

مطالعات و تحصيلات مورد علاقه لوسين نبود ولي لوسين دوران نوجواني اش را با دو چيز حياتي و با ارزش پشت سر گذاشت .

1 ـ درك مستقيم حسي 2 ـ كاربرد عملي

لوسين در سن 20 سالگي يك قطعه از سه چرخ را به يك چهار چرخه اضافه كرد و اختراعي كرد كه در آن زمان خيلي زود اتومبيل به حركت مي افتاد. او گيربكس را اختراع كرد .

بعد از اين اختراع توسط رنو، انتقال نيرو توسط زنجير به چرخ حذف شد و گيربكس جاي آن را گرفت .

او در مورد اختراعش مطمئن بود و شرط بست كه ماشين او ميتواند شيب 13‌% را بالا رود. اگر چه دوستانش اول باور نمي كردند كه لوسين شرط را ببرد ولي تنها او شرط را برد ، همچنين 12 سفارش اولش را با پول نقد گرفت . و دوره اي از زندگيش شروع شد. چند ماه بعد او احساس كرد كه يك حق انحصار و امتياز براي كار خود دارد كه ميتواند براي آينده به ثروت برسد ، او خيلي زود در صنايع زمان خودش مطرح شد .

دو برادرش مارسل و فرناند كه براي خود مستقل شده بودند و تجارت ميكردند. در سال 1899 به وي ملحق شدند و با يك سرمايه كوچك و بدون دخالت دادن ديگران كمپاني برادران رنو را تاسيس كردند. پس از چند ماه برادران رنو وي را ترك كرده و براي در نظر گرفتند به شرطي كه تنيجه عملكردش را به آنها گزارش كند. با اين كار، كار رنو مورد شك برادران قرار گرفت. او به آنها ثابت كرد كه در مورد وي اشتباه ميكنند و پس از چندي مارسل و رنو مسابقه اي در نظر گرفتند كه كار خود را در ملا عام به نمايش گذاشته و با اين مسابقه بين شهرهاي پاريس ـ تروويل ، پاريس ـ برداكس ، پاريس ـ استد ، پاريس ـ پاريس ، برلين و بيشتر شهرهاي مهم صنعتي مثل پاريس ـ وين ، كه در اين مسابقات پيروزي مارسل در سال 1902 با اثبات رسيد .

محبوبيت آنها بين مردم باعث سفارشات متعددي بعد از هر مسابقه شد .

با گسترش سريع شركت ، فروش سالانه آنها بالا گرفت و با توسعه نيروي كار در سال 1902 توانستند وسعت كارخانه را به 7500 متر مبع گسترش دهند .

آنها با بوجود آوردن اولين نمايشگاه و فروشگاه اتومبيل در آن زمان، كاتالوگ رنو را نيز با چندين مدل ارائه دادند. در همان سال لوسين اقدام به ساخت اولين موتور رنو با چهار سيلندر و 24 اسب بخار نمود و خيلي زود بعد از آن امتياز موتور توربو را براي او در بر داشت .

در سال 1903 در مسابقه اي كه بين پاريس و مادريد انجام شد در اثر تصادف مارسل كشته شد. ( در سن 31 سالگي ) در اين تصادف 6 نفر كشته و 15 نفر آسيب ديدند. اين حادثه در فرانسه عزاي ملي خوانده شد .

اين يك فاجعه براي رنو بود كه نه تنها برادرش را بلكه يك حامي بزرگ را از دست داده بود .

رنو جهت ابزار يك هدف خوب و بدست آوردن يك تخصص خوب براي رانندگي و دفاع از حيثيت كمپاني اين مسابقه را تشكيل داده بود .

در همان زمان فرناند شروع به دائر كردن فروش محصولات برادران رنو و شبكه فروش و تاسيس كمپاني در خارج از فرانسه، در كشورهاي انگلستان ـ بلژيك ـ ايتاليا ـ آلمان ـ اسپانيا و ايالت متحده آمريكا نموده بود .

در سال 1919 لوئيس رنو در صنايع اتومبيل اروپا بطور جداگانه در مقابل رقيبان آمريكايي رخنه كرد و با آنها رقابت نمود .

در آن زمان آمريكا درگير جنگ بود. در فرانسه قدرت خريد بين مردم كم بود و از اتومبيل به عنوان يك وسيله تفنني استفاده مي شد .

بعد از اولين بحران اقتصادي در سالهاي 1920 و 1921 كه دنياي اقتصاد را بن بست كشانده بود، رنو توانست خود را بطور شناور و نگهداشته و جلوي رقبا سربلند بيرون آيد، مثل كمپاني فورد كه در آن زمان آنقدر عقب رفته بود كه كارش را سر هم بندي ميكرد .

در زمان صلح بعد از جنگ جهاني اول = در آن زمان لوئيس رنو هر چيزي كه يك موتور داشت را ساخت مثل اتومبيل، ماشينهاي تجاري، ون، اتوبوس، تراكتور و ماشينهاي كشاورزي كه ماشينهاي كشاورزي بعد از جنگ جانشين تانك شده بود و با نام كاتر پيلار به بازار عرضه شد و كشتي و انواع موتور، ماشينهاي ريلي و انواع موتورهاي هواپيما .

منبع كارگاه توليدي آن توسط آهن قراضه ، شنهاي ساحل، جنگلها، كارخانه هاي چوب بري و هر چيزي كه قابل استفاده و توليد بود تغذيه مي شد .

همزمان با ساير توضيحات ذكر شده، توليداتي چون فلزات، مقوا سازي، محصولات الكتريكي ، صنايع لاستيك ، نفت و روغنها نيز جزء كمپانيهاي وي به شمار مي رفت. او كارخانه هايي را مي خريد كه ارزان قيمت و از كيفيت بالايي برخوردار بود و به آنها احتياج داشت .

كارخانه بيلانكورت اصلي ترين كارخانه بود با يك خط توليد اماآندره سيتروئن يك كارخانه مدرن درست كرده بود با يك خط توليد كه رنو تا سال 1922 اينكار را نكرده بود. لوئيس رنو يك كارخانه بزرگ در جزيره سكوئين ساخت او براي كارخانه بيلانكورت نقشه اي داشت كه انرا تبديل به محل سرگرمي كارگانش كند اما او اين كار ا نكرد .

اولين خط توليد در سال 1929 شروع شد و در سال 1937 كارخانه تكميل شد .

لوئيس رنو در سال 1944 كشته شد، او تا پايان عمر بيش از 500 اختراع مهم كرد از جمله اختراع ديفرانسيل و گاردن .

در سال 1919 كمپاني رنو برگترين شركت در اروپا شناخته شد، در سال 1914 ششصد تاكسي رنو، 6500 سرباز را به جبهه مارن انتقال داد .

در سال 1978 كارخانجات Berlit و Saviem هم اكنون در اين كمپاني ادغام شد .

هم اينك صنايع اتومبيل سازي RVI به ساخت اتوبوسهاي برقي ـ انواع موتور واكسل، سيستمهاي انتقال نيرو مشغول است. كارخانه هاي اتوبوس سازي رنو در آفريقا ـ اسپانيا ـ انگلستان ـ بوليوي ـ استراليا ـ اندونزي ـ چكسلواكي و ايران مشغول بكار هستند .

رنو در حدود 50 سال در مورد تجزيه و تحليل تصادفات و همچنين در زمينه بيو مكانيك كار مي كند و همچنين بانك اطلاعات گستردهاي دارد كه هر سال بيش از 300 مورد اطلاعات جديد به آن اضافه مي شود .

رنو اولين خودرو ساز ارائه كننده كمربندهاي ايمني با محدود كننده نيرو و كيسه هاي برنامه ريزي شده با باد شدن كنترل شده و پيشتاز ايمني خودرو در جهان است .

دفتر مركزي رنو در ليون و مهترين كارخانجات آن در آنونال و نيس واقعند .

كمپاني رنو در سال 1990 مالك تمامي كمپاني ماك آمريكا شد و در حال حاضر نيز مالك ان است .


در سال 1999 خريد 37‌% نيسان و خريد و بعد بقيه سهام آن مالك نيسان ژاپن شد و بعد در همين سال سامسونگ هم به رنو پيوست و در سال 2000 قراردادي بين ولوو و رنو امضاء شد كه نشانگر استراتژي رنو مي باشد همچنين رنو حضور فعالي در ساخت كاميون داشت هم اكنون 20‌% سهام ولوو از آن رنو است .

در سال 2001 ساخت دوچرخه هاي كوهستاني و خياباني را آغاز كرد .

مشاركت رنو و نيسان سبب شد كه نيسان به سود دهي بيشتري برسد .

رنو پر فروش ترين و مهمترين كمپاني خودرو ساز در اروپاي غربي است .

در اسلووني رنو اولين توليد كننده خودرو است .

در تركيه به عنوان بزرگترين فروشنده خودرو معروف است .

و در روسيه سير صعودي فروش را دارد .

اتومبيلهاي ساخت كمپاني رنو نخستين اتومبيلهايي هستند كه مجهز به سيستم كنترل باد طايرها هستند .

كمپاني رنو اولين كمپاني اتومبيل است كه سعي فراوان در امر پاكيزگي محيط زيست دارد و از سال 1994 به بعد BMW ـ فيات ـ روور را نيز با خود همصدا كرده است .

رنوي ول ساتيس بي صداترين اتومبيل جهان شناخته شد .

رنوي مگان 2 و ول سايتس ، ايمن ترين اتومبيلهاي جهان شناخته شده است .

موتور سيستم انتقال قدرت پژو 607 ( لوكس ترين مدل پژو ) با كمك و مشاركت رنو طراحي و ساخته شده .

توليد مشترك رنو و اپل در سال 1996 بنام 82 X توليد خودروي ترافيك رنو و ويوار اپل .

رنو اولين توليدكننده اتومبيل با سيستم ماهواره اي، با مشاركت فارنس تله كام بنام اديس لاين .نخستين رنو 5 در ژانويه سال 1972 ساخته شد و فقط در دو نوع عرضه مي شد در 5L و 5TL .

5L = داراي موتور 4 سيلندر، ميل لنگ متكي بر 3 ياطاقان ثابت به حجم سيلندر 782 cm مكعب به قدرت 34 اسب بخار. اين موتور از موتور رنو 4 مشتق شده است .

5TL = داراي موتور 4 سيلندر با ميل لنگ متكي بر 5 ياطاقان ثابت به حجم سيلندر 956 cm مكعب به قدرت 43 اسب بخار. اين موتور از موتور رنو 6 TL كه حجم سيلندري برابر 1108 cm مكعب دارد مشتق شده ليكن حجم سيلندر آن به حد كنوني تقليل يافته و در برابر براي آنكه همان قدرت را حفظ كند نسبت حجمي تراكم مخلوط بنزين و هوا در آن افزايش داده شده است .

دو مدل مزبور به فنر بندي مبتني بر ميله هاي پيچشي كه در رنو 4 و رنو6 بكار مي روند و كارآيي شان به ثبوت رسيده است مجهزند .

جعبه دنده از رنو 6TL به رعايت گرفته شده. تفاوت عمده اين دو مدل در تجهيزات مربوط به ترمز آنهاست .

در رنو 5L عيناً‌ كاسه ترمزهاي چهارگانه رنو 4 بكار رفته اند و ترمز دستي بر چرخهاي جلو عمل ميكند، در حالي كه رنو 5TL در چرخهاي جلو از ترمز ديسك رنو بهره مند شده است. در چرخهاي عقب آن از ترمز كاسه اي استفاده شده و ترمز دستي ب چرخ هاي عقب عمل ميكند .

مدلهاي 1973 : به انتخاب خريدار و با هزينه اضافي، بصورت (( دنده در گيربكس )) نيز عرضه ميشود در اين صورت در طي سالها رفته رفته جانشين صورت (( دنده در فرمان )) ميشود و از آن پس در همه مدلهاي مشابه بطور (( سري )) عرضه مي گردد .

در آوريل 1974 ، مدل رنو 5LS به بازار عرضه مي شود .

رنو SLS : موتور 4 سيلندر با ميل لنگ متكي بر پنج ياطاقان ثابت، به حجم سيلندر 1294 cm مكعب و داراي كاربراتور گلويي .

اين موتور در 6000 دور در دقيقه 64 اسب بخار DIN توليد ميكند.

موتوري ست مشتق از موتور رنو 12TS جعبه دنده رنو 6TL مشتق شده ولي جهت تطبيق با موتور 1300 در آن تجديد نظرهايي صورت گرفته است. دسته دنده بصورت (( دنده گيربكس )) به طور (( سري )) در اين مدل عرضه مي شود .

توانايي هاي افزوني كه از كه از كار برد اين موتور بدست آمده مستلزم تقويت مجموعه تجهيزات ترمز شده است و اين امر باعث استفاده از بوستر بنديكس Bendix مدل (( ماستر ـ واك )) ( Vac ـ Mastar ) صورت گرفته است .

داشبورد مجهز به دور شمار موتور، شيشه عقب مجهز به برف پاك كن و شيشه شو ، چرخهاي مدل اسپرت ، مدل 5LS را از مدل 5TL متمايز مي سازند به علاوه چراغهاي جلو از مدل خاصي هسنتد كه جهت اين اتومبيل طراحي شده است در اين چراغها علاوه بر نورهاي بالا و پايين ( آيين نامه هاي اروپايي ) يك لامپ گازي جهت كمك به نور بالا در جاده بكار رفته است .

در ماررس 1975، رنو 5LS به رنو 5TS مبدل ميشود. مدل تازه تقريباً‌ همه مشخصات سلف خود را دارد با اين تفاوت كه ، با تجديد نظر در نسبت دور دنده 4 تواناييهاي آن كمي بيشتر شده است .

تجهيزات درون اتومبيل نيز غني تر شده : صندليهاي جلو از مدل تازه هستند و كمربند ايمني با جمع كننده خودكار، چراغ دنده عقب و اجزايي ديگر نيز اضافه شده است از مدلهاي 1976 به بعد : تغيييرات عمده اي در انواع صورتهاي اين مدل داده مي شود كه مهمترين آنها عبارتند از : ميل لنگ جديد در مدل 5TL ، ميل بادامك جديد درمدل هاي 5TL و 5TS ، استفاده از مولد برق متناوب ( آلترناتور ) به جاي دينام ( كه برق يكسو توليد مي شود ) در مدل 5L مدل تازه ايي نيز به نام رنو5Societe عرضه مي شود كه همان مشخصات 5TL را داراست و به جاي شيشه هاي عقب آن ورق فلز بكار رفته .

در فوريه 1976 ، مدل رنو GTL به بازار عرضه مي شود اين مدل تازه به موتوري كم مصرف، مشتق از 5TS و داراي تنظيم هاي متفاوتي در مورد زمان احتراق و نحوه اختلاط بنزين و هوا، مجهز است همچنين اين مدل از مجموعه جعبه دنده ـ‌ ديفرانسيل تازه اي برخوردار است .

هدف اين مدل ، استفاده مقرون به صرفه در مناطق پر ازدحام شهري بوده است و طرفين آن به وسيله نوارهايي از جنس پولي ـ‌ استر ( Polyester ) كه ادامه سپرهاي جلو وعقب قرار دارند حفاظت شده اند .

مدلهاي 1977 : در همه مدلها : كاربراتور غير قابل دستكاري نصب مي شود به جز در مورد پيچ تنظيم دور كم موتور كسي مگر تعميركاران تعميرگاههاي مجاز رنو نمي تواند در تنظيم هاي كاربراتور تغييري بدهد دراين مدل تغييراتي در نحوه قفل شدن دنده عقب داده شده است .

در مدل رنو 5L : موتوري جديد ، به حجم سيلندر 845 cm مكعب به جاي 782 cm مكعب و قادر به استفاده از بنزين معمولي بكار برده مي شود . اين موتور به قدرت 36 اسب بخار DIN است دسته دنده بصورت (( دنده گيربوكس )) است بدين سان از مدلهاي 1977 به بعد همه مدلهاي رنو 5 بطور ((‌سري )) به ((دنده گير بوكس ))

مجهزند .

در مدل 5TS : از چراغهاي جلو مجهز به لامپ گازي H4 استفاده شده است. در مدلهاي 1978 : حرف L در مورد مدل پايه حذف مي گردد ، بطوريكه از مدلهاي 1978 به اينسو رنو 5L به عنوان رنو 5 خوانده مي شود. در همه مدلها : الحاق شد شاخه مادگي جهت عيب يابي و تنظيم موتور : در مدل رنو 5Societe ميتوان از دور موتور يكي را برگزيد : خواه موتور 5TL را كه 956 cm مكعب حجم سيلندر دارد و خواه موتور 5 را كه حجم سيلندر آن برابر 845 cm مكعب است و بنزين معمولي مي سوزاند .

در فوريه 1978 رنو 5 Autematic 1300 به بازار عرضه مي شود اين مدل به جعبه دنده اتوماتيك ، متصل به يك مبدل گشتاور ( تورك كانورتر ) ، مجهز است و درآن از همان موتور 5GTL با انجام تغييراتي در مورد نسبت و زمان احتراق ، استفاده شده است. فنر بندي مجموعه تجهيزات ترمز و ملحقات داشبورد با مدل 5GTL يكسان است .

مدلهاي 1979 در همه مدلها : مسافت شمار ((‌روزانه ))‌ ( صفر شونده ) شش رقمي شده است سرنشينان عقب نيز به كمربند ايمني مجهز شده اند. مدلهاي 1980 : تجديد نظر كلي در مدلهاي TL و GTL استفاده از موتور جديد و عرضه يك صورت پنج در .

موتور تازه 1108 cm مكعب حجم سيلندر دارد و در 4400 دور در دقيقه 45 اسب بخار DIN قوي توليد ميكند .

اين موتور شامل ميل بادامك جديد است كه از مدت گشودگي همزمان سوپاپهاي (( دود )) و ((‌بنزين )) مي كاهد، بطوري كه دور كم موتور منظم تر، شتاب اتومبيل يكنواخت تر و بالاخره مصرف بنزين در حدود 25 تا 30 درصد در استفاده شهري كمتر شده است به جز رنو 5TS همه مدلها علاوه بر صورت معمول سه در به صورت پنج در نيز عرضه مي شوند تا سال 1981

روابط عمومی آکو فروم
01-13-2010, 08:38 PM
جناب آفا لطفا درزدن تاپیکهادقت بیشتری بفرمایید که هم تکراری نباشندو هم اینکه برای هر پست یک تاپیک لازم نیست! دو تاپیک تاریخچه ی رنو ادغام شد

فکر کنم تاپیک دوم شما عنوانش اشتباه تایپ شده وگرنه موضوع فرق داره اگه اینطوره این پست روبگید حذف کنم و یه کپی ازش بردارید تا دوباره با عنوان صحیح بزنید

Tondkar
01-19-2010, 02:22 AM
با سلام خدمت خانم آوین اگر این 2پست را مطاله بفرمایید متوجه میشوید کاملا از نظر محتوا با هم در تناقض هستند حال نمیدانم چرا ادغام شدنند

روابط عمومی آکو فروم
02-24-2010, 11:36 AM
تاریخچه جیپ

http://khodroha.com/jeep-01.gif

ايده اصلى ساخت جيپ عمدتاً از ذهن فرماندهان نظامى درجنگ جهانى اول تراوش کرد. جاييکه انسان و اسب در ميادين باتلاقى و گل آلود جنگ از ادامه راه باز مى‌ايستادند و گاهى جان خود را از دست ميدادند. اين نياز به خودرويى چند منظوره که در ابتداى پيدايش و طرحهاى اوليه او را به همين اسم ميشناختند، باعث پيدايش اولين اتومبيل دوديفرانسيل به نام جيپ گرديد.

نام جيپ از کلمه General Purpose به معناى چند‌منظوره که به اختصار به (G.P) و در اثر تلفظ زياد به Jeep بدل شد گرفته شده. رئيس هيات مديره ويليز (Willys) آقاى Ward M. Canaday از اوايل سال ١٩٣٩ بدنبال ساخت خودرويى سبک براى اهداف شناسايى-نظامى بود، با آغاز جنگ دوم جهانى در سوم سپتامبر همان سال در اروپا، و پيشبينى درگيرى آمريکا دراين بحران، او پى‌گيرى بيشترى نشان داد. حاصل مذاکرات او و افسران تدارکات ارتش براى ساخت خودرويى که در ميادين جنگ قابل استفاده باشد آن بود که قرار شد کمپانى ويليز نمونه اوليه را جهت بررسى آماده نمايد.

در خلال پاييز همان سال شرکت ويليز متوجه شد که کمپانى بنتام (Bantam) که نام پيشينش ( American Austin ) بود نيز در اين داستان دستى دارد، بعدها آقاي Canaday متوجه آنچه طراحان کمپانى بنتام بدنبال ساختنش بودند مدل پيشرفته‌ترى از يک موتور سيکلت جعبه بغل‌دار ( Side Car ) بوده است، خودرويى سبک و سريع با ظرفيت حمل سه نفر، درحاليکه ويليز بدنبال ساخت خودرويى مقاوم و زورمند با اهداف فوق‌العاده بود.

طرح اوليه خودرو با مشخصات فنى ويژه در ژوئن ١٩٤٠ از سوى ارتش آمريکا ارائه شد و از بين ١٣٥ شرکت صنعتى که براى کار بر روى اين مدل از آنها دعوت شده بود تنها سه کمپانى پا پيش نهادند، کمپانى بنتام، کمپانى ويليز و کمپانى فورد. مدل اوليه موتور چهار سيلندر جيپ در سال ١٩٤٠ به سفارش کمپانى بنتام توسط شرکت کنتينانتال (Continental) ساخته شد ولى اين کمپانى بنا به دلايلى در ادامه مسير ساخت اين وسيله نقليه از دور رقابت کناره گرفت. مشخصات فنى خودروى جيپ مورد نياز ارتش آمريکا که در ٢٧ ژوئن ١٩٤٠ از سوى کميته فنى تدارکات ارتش در واشنگتن به کمپانى‌هاى سازنده ابلاغ شده بود بيانگر وسيله‌اى دوديفرانسيل به‌شرح زير بود.

الف- حداکثر وزن خودرو در حدود ٥٩٠ کيلوگرم (البته به‌زودى مشخص شد که اين رقم غير عملى بوده و ارتش آنرا به ٩٧٠ کيلوگرم افزايش داد)

ب- حداقل گشتاور توليدى موتور: ٨٥ پاوند/فيت

ج- فاصله محورها: حداکثر ٨٠ اينچ

د- عرض محورها: حداکثر ٤٧ اينچ

ﻫ- ارتفاع شاسى از سطح زمين: حداقل ٢٥/٦ اينچ

و- ظرفيت ترابرى: ٦٠٠ پاوند

زمانى که براى ساخت نمونه اوليه اين خودرو به کمپانى‌هاى شرکت کننده در اين مناقصه داده شده بود ٤٩ روز بود، فرصت کمى که کارها را مشکلتر مى‌کرد. بنابراين ويليز اورلند (Willys Overland) درخواست مدت زمان بيشترى را کرد تا بتواند نمونه‌اش را به اتمام برساند، درحالى‌که اميد کمپانى بنتام کمک گرفتن از کمپانيهاى ديگر بود.

نمونه اوليه خودرويى که بعدها تبديل به اولين جيپ نظامى دنيا يعنى Willys MB گرديد، توسط مهندسى اهل ديترويت بنام کارل پرابست ( Karl Probst ) طراحى شد. وى که قبلا براى چندين کمپانى خودروسازى کارکرده بود و ورزيدگى و خلاقيتش بر همگان اثبات گرديده بود، توسط رئيس "کميته مشورتى پدافند ملى" آقاى ويليام اس نادزن (William S. Knudsen) (رئيس سابق کمپانى جنرال موتور) معرفى گرديد. پراپست پذيرفت که اين وظيفه ميهن‌پرستانه را بدون دريافت هيچگونه حقوق و دستمزدى به‌انجام برساند. وى از ١٧ جولاى ١٩٤٠ مشغول بکار شد و تنها ظرف دو روز، طرحهاى اوليه خودروى مورد نظر بنتام را آماده کرد، نمونه‌اى که بعدها به خودروى جيپ تبديل گرديد. طرح پيشنهادى بنتام همراه با شمايى از خودروى مورد نظر در ٢٢‌ جولاى ارائه گرديد. طرح پيشنهادى ادعا داشت که وزن مورد نظر ارتش را رعايت کرده، حال آنکه بعدها در عمل در طى ساخت نمونه اوليه معلوم شد که بسيار سنگين‌تر است.

اولين نمونه دست‌ساز بنتام در ٢١ سپتامبر ١٩٤٠ تکميل گرديد، در حاليکه توانسته بود زمان ٤٩ روز را رعايت کند. ارتش اين نمونه را تحت آزمايشهاى سخت و طاقت‌فرسا قرار داد، ٣٤٠٠ مايل را طى کرد که تنها ٢٥٠ مايل آن جاده آسفالته بود، و سرانجام آزمايش کنندگان چنين نتيجه‌گيرى کردند: اين خودرو قدرت فراوان خود را اثبات کرد و نشان داد که تمامى نيازهاى ما را برآورده خواهد کرد.

سرانجام کمپانى ويليز و فورد نيز نمونه‌هايى را بر مبناى طرحهاى بنتام (که از طرف ارتش به آنها ارائه شده بود) آماده ساختند. کمپانى ويليز در نمونه خود که کوآد Quad ) چهارگوش) نامگذارى شده بود و فورد در نمونه خود بنام پيگمى Pygmy ) کوتوله) هرکدام تغييراتى را به صلاحديد خويش به نمونه اوليه بنتام اضافه کردند. بطور مثال ويليز بخاطر موتورش سنگين‌تر از نمونه بنتام بود که البته اين تغيير بى‌دليل هم نبود، خودروى ويليز که از موتورى ساخت کمپانى ويليز اوورلند بنام گو دويل (Go Devil) بهره ميگرفت تنها خودرويى بود که توانسته بود قدرت مورد نظر ارتش را تامين کند. در حقيقت قدرت توليدى موتور ويليز که ١٠٥ پاوند/فيت گشتاور توليد ميکرد نه تنها بسيار بيشتر از درخواست ارتش بود، بلکه موتور ٨٣ پاوند/فيتى بنتام و موتور ٨٥ پاوند/فيتى فورد را بى‌ارزش جلوه مى‌داد.

در نهايت با توجه به وضعيت متزلزل اقتصادى و خط توليد ضعيف بنتام همچنين برترى‌هاى خودروى ويليز، قرارداد ارتش به کمپانى ويليز اوورلند واگذار شد و از آنجائيکه وزارت دفاع آمريکا احتياج داشت که تعداد زيادى از اين خودرو در مدت بسيار کوتاهى توليد شود، کمپانى ويليز اوورلند از دولت درخواست مجوز غير انحصارى کرد، تا بتواند به کمپانيهاى ديگر اجازه توليد خودرو بر اساس مشخصات ويليز را اعطاء نمايد. بر همين اساس، کمپانى ويليز مشخصات کامل خودروى مورد نظر خود را به کمپانى فورد که در توليد سرى و سيستم توليد خطى بسيار پرتوان بود ارائه کرد.

در دوران جنگ دوم جهانى ويليز و فورد بيش از ٧٠٠٠٠٠ سفارش دريافت کردند که ٣٣ عدد از اين خودروها را که ويليز ام‌بى (Willys MB) ناميده مى‌شد در کمپانى ويليز ساخته شد. شماره سريال ١٥٠٠ دستگاه جيپهاى اوليه از ١٠٧٢ تا ٢٥٧٢ و با شماره ثبت W-2015919 بود و هنوز هم کلکسيونرها در سراسر جهان بدنبال يافتن هرچه بيشتر از اين مجموعه اوليه ميباشند.

منبع : بیابان ها و کویرهای ایران

روابط عمومی آکو فروم
02-24-2010, 11:37 AM
تاريخچه لندرور

http://khodroha.com/landrover.jpg
تولد لندرور به زمانى بازمى‌گردد که جنگ دوم جهانى با تمام تلفات و ويرانيهايش پايان گرفته بود، و کارخانه لندرور هم که در سالى هيل انگلستان واقع شده بود مانند بسيارى از کارخانه‌هاى ديگر با پايان گرفتن جنگ مى‌بايست سياست جديدى را براى توليدات خود اعمال مى‌کرد.

اين کارخانه که در آن زمان به توليد اتومبيل موريس مشغول بود و در کنار آن مقدارى از لوازم و ماشين‌آلاتى را که در شرايط جنگ مورد نياز بود نيز توليد مى‌نمود، با پايان گرفتن جنگ تصميم به توليد وسيلهء نقليه‌اى گرفت که بتوان با صادر کردن آن قسمتى از نياز وارداتى خود را نظير مواد اوليه تامين کند و همچنين خودرو توليد شده براى فعاليتهاى عمرانى پس از جنگ نيز مفيد واقع گردد.

برحسب تصادف (يا از روى خوش‌شانسى) آقاى موريس ويلکس – سرمهندس کارخانه – به همراه برادرش تصميم به طراحى و توليد يک اتومبيل چندمنظوره دوديفرانسيل گرفتند که بتوان آن را جايگزين اتومبيل‌هاى دوديفرانسيل آمريکائى نظير جيپ هاى فورد و ويليز که در آن زمان اولين و تنها خودروهاى دو ديفرانسيل بودند، بکنند.

بعد از گذشت پنج ماه اولين نمونه اين توليد جديد که لندرور ناميده مى‌شد، حاضر شد. زمان در توليد اين خودرو بسيار حائز اهميت بود زيرا مى‌بايست براى بقاى کارخانه هرچه زودتر به بازار جهانى راه پيدا مى‌کرد و سرانجام در سى‌ام آوريل ١٩٤٨ براى اولين بار در نمايشگاه جهانى خودرو در آمستردام، لندرور به جهانيان معرفى شد. اين خودرو به زودى نظر ها را متوجه خود نمود زيرا داراى ويژگيهاى خاصى بود، خودروئى چندمنظوره بود که جزئيات زيادى در طراحى آن رعايت شده بود. جنس بدنه آن از آلومينيوم بود و اين مساله باعث جلوگيرى از زنگ‌زدگى و پوسيدگى در اثر رطوبت مى‌شد، داراى موتورى چهارسيلندر بود که توسط گيربکسى چهار سرعته نيرو را به چهار چرخ منتقل مى‌کرد و در کنار آن از گيربکس کمک نيز سود مى‌جست، بنابراين داراى چهار دنده سبک و چهار دنده سنگين بود.

فيلتر هواى روغنى که براى آن در نظر گرفته شده بود از ورود کوچکترين ذرات غبار به درون موتور جلوگيرى مى‌کرد و به‌کار رفتن سيستم آب تحت فشار درون سيستم خنک‌کننده موتور پديده‌اى نو در آن زمان به حساب مى‌آمد. سيستم ترمزدستى بر روى گاردان عمل مى‌کرد بنابراين در شيب‌هاى تند با اطمينان کامل اتومبيل را در سرجايش ميخ‌کوب مى‌کرد. از ديگر ويژگى‌هاى اين خودرو تعبيه قسمتى مخصوص برروى گيربکس بود که توسط آن مى‌شد نيروى موتور را براى به‌کار اندازى دستگاههاى مختلفى نظير پمپ‌هاى آب، ژنراتورهاى مختلف، وينچ گاردانى (مکانيکى) و بسيارى نيازهاى ديگر استفاده نمود. تمام اين پارامترها به اضافه دسترسى آسان به قسمتهاى مختلف خودرو جهت تعميرات و نگهدارى آسان آن، اين خودرو را متمايز کرده بود، و همين تمايز باعث شد تا ايده‌هاى مختلفى برروى اين خودرو شکل بگيرد، از اتومبيل آتش‌نشانى تا وسيله‌اى براى سم‌پاشى زمينهاى کشاورزى و حتى تبديل آن به يک نوع Hovercraft و يا لکومتيوى کوچک براى کارهاى سبک برروى ريل راه‌ه. توجه به اين مطالب مى‌توان دريافت که لندرور اتومبيلى بود که از ابتدا با هدف چندمنظوره بودن ساخت‌شده بود.

در زمانى که برادران موريس در کارخانه خود سرگرم ساخت و تغييرات جديد برروى اين خودرو بودند، افراد ماجراجوى بسيارى با استفاده از اين خودرو به مناطق ناشناخته سفر مى‌کردند. لازم به‌ذکر است که در بسيارى از مناطق دورافتاده اولين خودروئى که مردم با آن آشنا شدند لندرور بود.

روابط عمومی آکو فروم
02-24-2010, 11:37 AM
تاریخچه رولزرویس

http://khodroha.com/tarikh-roiz.jpg
واقعیت این است که اتومبیل رولزرویس از بهترین اتومبیل های لیموزین در جهان بوده و خواهد بود. هیچ جای شکی نیست که مهندس "رویس" همواره بهترین معیارها و استانداردها را برای ساخت اتومبیل های خود در نظر میگرفت. "فردریک هنری رویس" "Frederick Henry Royce" در 27 می 1863 میلادی در آلوتن نزدیک پترزبورگ بدنیا آمد.
او پسر یک آسیابان بود که در کارش ورشکست شده بود. در اوایل دوران زندگی خود مشاغل متعددی از قبیل روزنامه فروشی و پادویی و تلگراف خانه داشت. قبل از اینکه او در خط آهن بزرگ شمال شاگردی و نوآموزی را شروع کند مخارش زندگی اش به وسیله عمه اش پرداخت می شد. مشکلات و مصایب مادی به طور ناگهانی و خیلی زودرس، تعلیمات کارآموزی اش را فسخ نمد و او را مجبور کرد که در یک شرکت تولید کننده ابزار استخدام شود.
وی در اوقات فراغتش به مطالعه دروس مهندسی برق می پرداخت و این مطالعه و گرایش به سوی مسایل فنی سبب گردید تا با یک شرکت مهنسی برق رابطه برقرار کند. قبل از تاسیس شرکت مهندسی برق و الکتریکی خود ، در منچستر با سرمایه ای حدود 20 پوند و با یک شریک ایم شرکت را پایه گذاری و تاسیس کرد. اولین اتومبیل رویس ، یک چهار چرخه فرانسوی ناقص بود که در سال 1903 میلادی جانشین یک مدل فرانسوی دیگر شد. این اتومبیل یک مدل دوسیلندر ناصاف و خشن و پر سر و صدا بود که در طرح آن رویس تغییرات قابل توجهی بوجود آورد.
رویس در سال 1904 میلادی ، اتومبیل دوسیلندری ساخت که هر چند موفقیت تجاری ویژه ای را نصیبش ننمود ولیکن عالی تر از مدل های مشابه فرانسوی اش بود. "چالز استوارت رولز" "Charles Stewart Rolls" پسر سوم لرد لینگاتوک بود که از فروش کالسکه های بودن اسبش موفقیت و پیشرفت قابل توجهی کسب کرده و فرد نسبتا مرفهی بود ، چرا که درشکه هایش را به طبقه اعیان و اشراف می فروخت. او اشتباهات زیادی در ابتدای کار مرتکب شد ولی بعدها این اشتباهات را اصلاح کرد.
با ساخت و تولید اتومبیل ، وی اقدام به فروش انواع اتومبیل نمود. لیکن پس از اینکه هنری رویس اتومبیل استثنایی خود را تولید کرد ، رولز در هتل Midland منچستر ترتیب ملاقاتی را با وی داد. نتیجه این مذاکره عقد پیمانی بین این دو مرد بود که به اتومبیل رویس توسط سرمایه و پول رولز رونق بخشید. رویس پنج نوع اتومبیل متفاوت را تولید کرد ، یک اتومبیل با قدرت 10 اسب بخار ، یک اتومبیل با قدرت 15-20 (با موتور و شاسی مشابه) و یک اتومبیل شش سیلندر با 30 اسب بخار قدرت و اتومبیلی با همین قدرت و چهار سیلندر.
اتومبیل های فوق در ماه دسامبر 1904 میلادی در نمایشگاه پاریس به نمایش درآمدند. در همان زمان "رولز" و "رویس" موافقت کردند که اتومبیل های تولیدی شان را از این به بعد تحت عنوان "رولزرویس" بسازند و بفروشند. این شراکت در واقع با نام "رولزرویس" به طور عملی قوت یافت. مرد سوم در این شراکت که مشهور به خط پیوند در "رولزرویس" است ، نامش "کلود جانسن" بود. وی اولین منشی کلوپ اتومبیل سلطنتی بود که تحت تاثیر نبوغ "رولزرویس" قرار گرفت و راننده مسابقات اتومبیل رانی و مهندس بسیار ماهری بود.
اولین اتومبیلی که با نام "رولزرویس" به فروش رسید مدل Silver Chost با موتور شش سیلندر خطی بود که در سال 1906 تولید و در کمتر از یک سال بعنوان بهترین اتومبیل سال دنیا برگزیده شد.
آرم کارخانه "رولزرویس" عبارت است از یک زمینه سیاه که در آن دو عدد حرف R انگلیسی بر روی هم نوشته شده است. این دو حرف معرف نام آقای رولز و رویس هستند.
چند نکته جالب در مورد این کارخانه وجود دارد.
رولزرویس یکی از پیشرفته ترین کارخانه ها در زمینه ساخت موتور هواپیما است تا جایی که موتور هواپیمای کنکورد توسط این کارخانه ساخته شدند.
بر روی جلوپنجره تمامی رولز رویس هایی که از سال 1911 به بعد ساخته شده اند مجسمه یک فرشته از جنس طلا قرار گرفته که امیلی نام داردو به عقیده بسیاری این فرشته تمثال دختری است که آقای رویس به آن دل بسته بود ولی هرگز موفق به ازدواج با او نشد. برخی هم معتقدند این فرشته سمبل آرامش است و The Spirit of Extacy نام دارد.
این مجسمه از طلای 24 عیار و به روش ریخته گری سنتی ساخته می شود که این باعث می شود تا هیچکدام از این مجسمه ها کاملا شبیه به هم نباشند.
اما نکته قابل بحث ، سرنوشت تلخ رولز و رویس در اواخر عمرشان بود. رولز که رد ضمن فروشندگی گاهی اوقات نیز پرواز می کرد در 12 جولای 1910 میلادی در یک نمایش پرواز در "بارن هاوس" کشته شد . یک سال بعد از آن ، رویس خسته از کار برای همیشه کار و خانه اش را ترک کرد. همسرش نیز او را رها کرد و پرستاری به نام "اتل اوبین" از این مرد بزرگ صنعت اتومبیل سازی نگهداری کرد. رویس که در اواخر عمرش به کلی ناتوان و علیل گردیده بود ، سرانجام در تاریخ 22 آوریل 1933 چشم از جهان فرو بست.
آرم تمامی مدل های "رولز رویس" تا سال 1933 با لعاب قرمز پوشیده بود و سپس به رنگ سیاه تغییر پیدا کرد و این تغییر رنگ دلیلی جز درگذشت رویس در ان سال نداشت که به احترام مقام والا و بزرگش ، مسئولین کمپانی برای همیشه آرم اتومبیل را سیاه کردند.

منبع :

mihanblog

روابط عمومی آکو فروم
02-24-2010, 11:38 AM
تاریخچه فورد ford

http://khodroha.com/tarikh-ford.jpg
هنری فورد در روز 30 جولای 1863 در شهر Greenfield میشیگان به دنیا آمد. فورد در سن 16 سالگیمزرعه خانوادگی خود را رها کرده و راهی شهر صنعت و ماشین یعنی دیترویت شد چون هیچ علاقه ای به چراندن گاو و گوسفند نداشت.
او در سال 1891 بعنوان سرمهندس شرکت روشنایی ادیسون مشغول به کار می شود.در اینجا فورد میتوانست تا اندکی از عطش علاقه به صنعت و اتومبیل بکاهد ولی این هم برای او کافی نبود. در سال 1896 هنری فورد اولین اتومبیل خود با نام Quadricycle می سازد. برای مردم آن زمان که به گاری و درشکه عادت داشتند دیدن چنین وسیله ای تعجب آور بود. در سال 1899 فورد پس از 8 سال کار در شرکت رو شنایی ادیسون ، رسما وارد دنیای اتومبیل سازان می شود. فورد به عنوان شریک مالی و سرمهندس همکاری خود با شرکت تازه تاسیس Detroid Automobile Company را آغاز می کند. این شرکت سالیانه تعداد اندکی اتومبیل تولید می کرد. در سال 1911 Henry Ford Company یا شرکت هنری فورد تا سیس می شود ولی به دلایل نامعلوم با عدم موفقیت مواجه می شود (شاید به این دلیل که فورد یک مهندس بود نه یک تاجر) . در سال 1902 فورد توسط بانکداران که سهامداران اصلی ین شرکت بودند از کار برکنار می شود و این شرکت تازه تاسیس به کارخانه Cadillac Motor Car Co تغییر نام می دهد.
ولی او همانند فروچو لامبورگینی و انزو فراری آدمی نبود که از رو برود.
یک سال بعد یعنی سال 1903 ، کارخانه اتومبیل سازی فود تاسیس شد ولی با رویه ای متفاوت.
سیاست اصلی فورد ساخت اتومبیلی بود که حتی الامکان ارزان و بادوام باشدو فورد می خواست اتومبیلی بسازد که قطعات یدکی آن در سرتاسر آمریکا یافت شود. او برای نیل به این هدف با 11 شخص ثروتمند وارد مذاکره شده و کار خود را با سرمایه اس معادل 28 هزار دلار آغاز کرد.اولین اتومبیلی که خط تولید این کارخانه را ترک کرد فود مدل A محصول سال 1903 بود ولی این اتومبیل تفاوت آشکاری با تمامی هم قطارانش داشت. فورد مدل A به روش "تولید انبوه" ساخته می شدو نه به صورت محدود. شبکه فروش قطعات یدکی و خدمات تعمیر آن در سرتاسر خاک آمریکا دایر شده بود و البته رقبای فورد کاملا غافلگیر شده بودند.
در سال 1908 مدل T تولید می شود.
در سال 1910 اولین کارخانه تولید انبوه اتومبیل در Highland Park میشیگان رسما آغاز به کار می کند.
در سال 1913 اولین خط تولید متحرک در Highland Park راه اندازی می شود.
در سال 1914 فورد اعلام میکند که با پرداخت 5 دلار در ازای 8 ساعت کار قصد دارد سود کارخانه را با کارگران خود شریک شود. این تصمیم یک حرکت ظریف و زیبا برای ترقیب کارگران به بهتر کار کردن بود.
در سال 1915 فورد با کشتی اختصاصی خود موسوم به Oscar ll که آنرا کشتی صلح نامیده بود ، راهی نروژ می شود تا در تلاشی بی فایده به جنگ جهانی اول پایان دهد.
در سال 1919 Edsel B . Ford پسر هنری فورد به سمت ریاست کارخانه فورد منصوب می شود.
در سال 1921 کمپانی فورد با تولیدی بالغ بر 55 درصد کل اتومبیل ها ، به بزرگ ترین تولید کننده اتومبیل در جهان تبدیل می شود.
در سال 1932 اولین اتومبیل فورد با موتور هشت سیلندر خورجینی تولید می شود.
در سال 1943 Edsel B . Ford بطور ناگهانی و در سن 49 سالگی پدر خود را برای همیشه تنها می گذارد.
هنری فورد خود رد سال 1947 و در سن 83 سالگی با دنیای اتومبیل ، دنیایی که شاید خود او در پیدایش آن مهمترین نقش را داشت ، خداحافظی کرد در حالی در منزل خود در Dearborn از توابع Fair Lane خاطرات شیرین گذشته را مرور می کرد. هنری فورد همانند تمامی آنانی که نامی بزرگ خلق کردند انسان بزرگی بود.
آرم کاخانه فورد عبات است از یک زمینه بیضی شکل به رنگ آبی که در آن کلمه FORD با خط نستعلیق نوشته شده است. زمینه آبی نشانگر آسمان است ، آسمانی پهناور که وسعت این کارخانه را تداعی می کند ، آسمانی که سایر ستاره های اتومبیل سازی هر از گاهی در آن چشمک می زنند!
امروز 7 کمپانی اتومبیل سازی در زیرمجموعه کمپانی فورد قرار دارند
Aston martin , Land rover , Jaguar , Volvo , Mazda , Mercury , Lincoln
این کمپانی سومین تولید کننده اتومبیل دنیاست.

روابط عمومی آکو فروم
02-24-2010, 11:38 AM
تاریخچه فولکس بیتل

تاریخچه فولکس بیتل (beetle به معنای سوسک که در آلمانی به آن Kaefer گفته می شود) یا بقول ایرانی ها فولکس قورباغه ای به قبل از جنگ جهانی دوم در آلمان برمی گردد. آن هنگام که فردیناند پورشه (Ferdinand Porsche) در این فکر بود تا به تولید انبوه اتومبیلی بپردازد که قشر متوسط آلمان هم بتوانند آن را خریداری کنند.
http://khodroha.com/tarikh-folox-bi.jpgاو فکرش را با آدولف هیتلر (Adolf Hitler)، جوانی که حتی رانندگی کردن نمی دانست ولی از علاقمندان جدی اتومبیل بود در میان گذاشت. هیتلر از مدت ها قبل - سال 1923 - با خواندن زندگینامه هنری فورد (Henry Ford) در زندان به شدت تحت تاثیر او و تولیدات شرکت فورد بود.
فردیناند پورشه پیش از این روی یک سری اتومبیل کوچک کار کرده بود. هدف او از اینکار آزمایش قطعاتی بود که قرار است بعد ها در اتومبیل مورد علاقه اش بکار برده شود. یک نمونه ساخته شده از این اتومبیل ها مدل 32 NSU در سال 1934 بود که چهار سیلندر داشت و موتورش در قسمت عقب ماشین بود و تا حدودی شبیه فولکس قورباقه ای امروزی کار می کرد.

فوریه سال 1933 هیتلر صدر اعظم آلمان شد و در نمایشگاه اتومبیل برلین تصمیم خود را برای تولید ماشین در آلمان اعلام کرد. یک سال بعد در نمایشگاهی توضیح داد که دولتش از تولید یک اتومبیل مردمی حمایت خواهد کرد.

تحت تاثیر قابلیت های طراحی پورشه، هیتلر طراحی اولیه اتومبیل مورد نظر خود را به او داد، هدف آن بود که اتومبیل بتواند دو بزرگسال و سه کودک را با سرعت شصت کیلومتر در ساعت و با مصرفی در حدود 33 مایل بر گالن حمل کند. قیمت این ماشین نباید بیش از قیمت یک موتور سیکلت، یعنی حدود 1000 مارک (Reichmark) در می آمد.

پورشه مطمئن نبود که قیمت تمام شده این ماشین را بتوان واقعا تا این اندازه پایین آورد، اما به هر حال این پروژه را قبول کرد. نام این پروژه مدل 60 بود و به دلیل محدودیت زمانی در ساخت آن از همان اجزاء و طراحی NSU استفاده شد.

اواخر 1935 اولین نمونه ساخته شده از این ماشین در دو مدل V1 و V2 - که کروکی بود و سقفی قابل باز و بسته شدن داشت - در خیابانها مشاهده می شد. بدنه آنها متشکل از آلومینیومی بود که روی چوب پرس شده بود. اما در سال 1936 بدنه استیل و یک موتور با حجم 984 سی سی و قدرت 22 اسب بخار که حداکثر سرعت آن 65 مایل بر ساعت بود جایگزین بدنه و موتور مدلهای قبلی شد.

مدل 30 ، نمونه ساخته شده بعدی بود که توسط دیملر بنز (Daimler-Benz) ساخته شد. هر چند او معتقد بود شهرت و اعتبار نامش با ساخت چنین ماشین ارزان قیمتی ممکن است به خطر بیفتد و به همین دلیل برای ساخت آن خیلی مشتاق نبود.

ماشین ساخته شده توسط دیملر بنز در سربازخانه های نیروهای SS در نزدیکی شهر اشتودگارت (Stuttgart) تست شد و حدود 200 سرباز با آن رانندگی کردند، تا زمانی که تمام اشکالات داخلی آن رفع شد. در این مدت پورشه به منظور آشنایی با روش های جدیدی که در ساخت ماشین استفاده می شد به آمریکا رفت و تعدادی از مهندسان مهاجر آلمانی را که در کارخانه های آمریکایی کار می کردند، استخدام کرد.

در سال 1937 از کارخانه اصلی که درشهر اشتودگارت بود درخواست شد تا تعداد سی عدد اتومبیل برای ارسال به فستیوال ها و نمایشگاه های مختلف بسازد. آنها می خواستند از این طریق توجه عموم مردم آلمان برای خرید این ماشین را جلب کند. هیتلر همچنین یک طرح پس انداز به مردم ارائه کرد، در این طرح عموم مردم می توانستند تمبر جمع کنند و به جای پول ماشین به دولت بدهند.

در ماه مه 1938، طی مراسم جشنی با حضور جمعیتی هفتاد هزارنفری از مردم و 150 خبرنگار، هیتلر کارخانه جدید ساخت این ماشین را افتتاح کرد. او اعلام کرد که مدل این ماشین بنام 'KdF-Wagen' یا Wagen Strength through joy است. شهری که کارخانه این اتومبیل در آن واقع بود به حمایت از کارخانه، کی دی اف اشتاد (KdF-Stadt) نام گرفت. تولید این کارخانه از سپتامبر 1939 آغاز شد، همان ماهی که جنگ جهانی دوم آغاز شد و هیچ یک از هزاران نفری که تمبر جمع آوری کرده بودند صاحب ماشین نشدند.

در زمان جنگ، KdF-Wagen تبدیل به وسیله نقلیه نظامی شد و Kubelwagen (کوبل واگن) نام گرفت که یک ماشین تست شده با بدنه ای بسیار محکم بود و بعدها موتور آن برای استفاده در ماشین های دیگر توسعه داده شد.

در سال 1942، Kubelwagen با Schwimmwagen که یک وسیله نقلیه چهار چرخ بود که هم در خشکی و هم در آب حرکت می کرد، ادغام شد. در سال 1943 بیش از دوازده هزار نفر از زندانیان در این کارخانه کار می کردند که در آن زمان تقریبا کارش تعمیر هواپیما بود. پس از آن نیز در این کارخانه تا پایان جنگ بمب های دور برد ساخته می شد که سرانجام توسط نیروهای آمریکایی تخریب شد.

بالاخره جنگ به پایان رسید و در سال 1945 هیتلر خودکشی کرد. آلمان به چند بخش تقسیم شد و کارخانه KdF در بخشی که تحت کنترل انگلیس ها بود قرار گرفت. کارخانه مذکور، به منظور حمل و نقل نیروهای اشغالی شروع به ساخت مجدد فولکس قورباغه ای (beetle) کرد. نام شهری که کارخانه در آن قرار داشت به ولفزبورگ (Wolfsburg) و نام کارخانه به 'Wolfsburg Motor Works' تبدیل شد.

تا سال 1946 تنها از قطعات قابل دسترس و موجود در انبار برای ساخت ماشین ها استفاده می شد. پس از آن به تدریج تولیدات کارخانه به هزار عدد در ماه رسید. در این سال دو مدل مخصوص ماشین ساخته شد که یکی از آنها Radclyffe بود، ماشینی دو نفره برای رفت و آمد کلنل Charles Radclyffe در تابستان 1946 و دیگری ماشینی چهار نفره بود که برای رفت و آمد شخصی Ivan Hirst استفاده می شد.

در سال 1948 بعد ازاینکه هینز نوردهوف (Heinz Nordhoff) به عنوان مدیر کمپانی فولکس واگن منصوب شد، تصمیم گرفت کمپانی را توسعه دهد و در این راستا دو کارخانه برای تولید نمونه هایی با سقف متحرک (کروکی) فولکس قورباغه ای در نظر گرفته شدند. یکی از آنها کارمان (Karmann) برای ساخت نمونه چهار نفره و هبمولر (Hebmüller) برای نمونه های دو نفره در نظر گرفته شد. کاپوت و پنجره ها در هر دو یک شکل بودند و مدل های ساخته شده توسط فولکس واگن تست و تایید می شد.

تا اخر سال 1949 تعداد 358 نمونه کروک دار دو نفره و 364 نمونه چهار نفره ساخته شده بود. در23 جولای همان سال کارخانه Hebmüller دچار حریق شد، با وجود خسارات بسیار پس از چهار هفته به کمک کارگران، مجددآ شروع به کار کرد. اما خط تولید کند پیش می رفت بطوریکه در سال 1950 فقط 319 اتومبیل ساخته شد در حالیکه درهمان زمان تعداد تولیدات Karmann به 2679 رسیده بود. سرانجام در سال 1952 خط تولید آن به کارخانه Karmann منتقل شد.

فولکس واگن ادعای فروش 696 مدل Hebmüller از 750 ماشین تولید شده را کرد. کارخانه Wolfsburg تا سال 1978 به تولید خود ادامه داد. در سال 1971 با ساخت Super Beetle تغییر بزرگی بوجود آمد (از انواع قدیمی که هم اکنون در برخی شهر های ایران هم مشاهده می شود). در این مدل جدید جای باک بنزین و لاستیک زاپاس عوض شده بود، پس از آن مدل 1302S از Super Beetle که دارای موتور 1600 سی سی و قدرت 50 اسب بخار بود نیز به بازار آمد.

در 17 فوریه 1972، بالاخره فولکس قورباغه ای از مدل T کمپانی فورد که عنوان محبوب ترین اتومبیل را بخود اختصاص داده بود، پیشی گرفت. آخرین تولیدات آلمانی این ماشین در ژانویه سال 1978 بود. پس از آن در پوابلای (Puebla) مکزیک در کارخانه ای که در سال 1954 ساخته شده بود، تولید آن ادامه پیدا کرد. در ماه مه سال 1981 تعداد بیست میلیون beetle در مکزیک ساخته شد و برای فروش به اروپا صادر شد
منبع :
livenletlive

tondar90
04-18-2010, 09:06 AM
شرکت خودروسازی جنرال موتورز که به اختصار جی ام (gm) خوانده می شود، شرکتی چند ملیتی است که در سال 2006 بزرگترین خودروساز جهان از لحاظ حجم تولید و دومین خودروساز از لحاظ فروش شناخته شد.

این شرکت که در سال 1908 در فلینت میشیگان تاسیس شد در حال حاضر در حدود 248 هزار پرسنل در سرتاسر جهان دارد. دفتر مرکزی این شرکت در مرکز رنسانس واقع در دیترویت میشیگان امریکا واقع است اما محصولات این خودروساز که شامل خودروهای سواری و کامیون می شوند در 33 کشور جهان تولید می شوند. دفتر اروپایی این خودروساز در زوریخ سوئیس و دفتر برند هولدن آن در ملبورن استرالیا قرار دارد. در سال 2006 حدود 9 میلیون دستگاه انواع محصولات این خودروساز شامل برندهای بیوک، کادیلاک، شورلت، جی ام سی، هولدن، هامر، اپل، پونتیاک، ساب، ساترن و واکسهال در جهان تولید شده اند. همچنین این خودروساز سهام دار عمده شرکت "دوو اتو و تکنولوژی"1 کره جنوبی است و با بسیاری از خودروسازان جهان در زمینه تکنولوژی و تولید همکاری مشترک دارد. قطعات و لوازم جانبی این خودورساز با نام های جی ام پرفورمنس پارتس، جی ام گودرنچ و ای سی دلکو از طریق توزیع کنندگان و فروشندگان این خودروساز در سرتاسر جهان توزیع می شوند. بزرگترین بازارهای این خودروساز امریکا، چین، کانادا، بریتانیای کبیر و آلمان هستند. شرکت جی ام آن استار2 که یکی از زیرمجموعه های این خودروساز است تامین کننده خدمات اطلاعاتی ، ایمنی و امنیتی می باشد.
فعالیتهای شرکت از آغاز تا کنون

در اغاز تاسیس این شرکت در سال 1908 جنرال موتورز تنها شرکت مادر بیوک شناخته و زیر نظر ویلیام سی. دورانت اداره می شد. بعدها این شرکت خودروسازهایی همچون اولدزمبیل، کادیلاک، المور و اوکلند(که اکنون به پونتیاک معروف است) و چند شرکت دیگر را به مجموعه خود اضافه کرد. در سال 1909 جنرال موتورز شرکت ریلاینس موتور تراک3 و شرکت رپید موتور ویکل4 که پیشینیان شرکت جی ام سی تراک کنونی هستند را بدست آورد. در سال 1910 دورانت مالکیت شرکت جی ام را به دلیل وثیقه ای یک میلیون دلاری که در بانک داشت از دست داد.
هر یک از برندهای جنرال موتورز بخشی از بازار این خودروساز را هدف قرار داده اند و با سبک طراحی و تکنولوژی انحصاری این بخش را در تصرف خود در اورده است. قطعات مشترک این برندها و مدیریت واحد آنها صرفه جویی خوبی در هزینه های تولید ایجاد کرده است و در ضمن این تمایز برندها دامنه متنوع و منظمی از محصول را خلق کرده است. بطوریکه هر یک از خریداران جنرال موتورز از خودروهای اقتصادی شورلت شروع کرده و با در نظرگرفتن برندهای دیگر این خودروساز به برند کادیلاک که گرانترین برند این خودروساز است می رسند. ویژگی های محصولات هریک از این برندها به گونه ای در نظر گرفته شده اند که با هم تداخل نداشته باشند و دو محصول رقیب یک دیگر نباشد، درنتیجه مشتری این شرکت بتواند یکی از محصولات این خودروساز را بخرد. صنعت خودرو بعد از جنگ جهانی با مفهومی به نام "از رده خارج شدن برنامه ریزی شده" همراه بوده است که در این برنامه یک محصول در عرض 3 سال از رده خارج می شود. در این سیکل یک بدنه جدید خودرو در یک سال معرفی می شود، در دو سال آتی این محصول با تعدیلاتی در طراحی همراه شده و سپس از رده خارج می شود. جنرال موتورز، فورد و کرایسلر سه رقیب سرسخت در این سالها در این زمینه بوده اند.
در سال 1958 میلادی تمایز محصولات جنرال موتورز با عرضه موتورهای قدرتمند برروی مدلهای شورلت و پونتیاک بسیار ملموس شد. البته ارائه مدلهایی مانند شورلت ایمپالا و پونتیاک بونویل با تودوزی عالی در کنار مدلهایی از اولدزمبیل و بیوک انتخاب را کمی برای مشتریان سخت می کرد.
در دهه1960 این شرکت وارد بخش خودروهای سایز کوچک و متوسط شد. برای نمونه می توان شورلت کوروار شش سیلندر را نام برد که رقیب فولکس واگن قورباغه ای در آن دهه بود، یا شورلت شوی 2 که در مقابل فورد فالکن قرار می گرفت و شورلت کامارو و پونتیاک فایربرد که رقبای فورد ماستانگ بوده اند. از خودروهای سایز متوسط این دوره می توان به اولدزمبیل کاتلاس اشاره کرد که چنان مورد استقبال قرار گرفت که این خودروساز خودروهای دهه هشتاد خود را نیز با این نام عرضه کرد. در دهه شصت میلادی غالب خودروهای جنرال موتورز پلتفرم مشترک بودند و در دهه هفتاد جنرال موتورز از قالبهای بدنه یکسان استفاده می کرد و خودروهایش تنها در نوع تزئینات خارجی یا تودوزی تفاوت داشتند.
در سال 1971 جنرال موتورز با عرضه شورلت وگا وارد کلاس خودروهای بسیار کوچک شد. البته مشکلاتی که موتور الومینیومی این شورلت ایجاد کرد بسیار به اعتبار این خودروساز لطمه زد. در این دهه جنرال موتورز رویه ای در کوچک کردن خودروها یش در پیش گرفت. این کار با کوچک کردن شورلت کاپریس که هم اندازه شورلت شول و سپس شورلت مالیبو که هم اندازه شورلت نوا گشتند آغاز شد. در سالهای اتی شورلت نوا نیز با خودروی جلو دیفرانسیل "سایتیشن" جایگزین شد.
دهه هشتاد میلادی دهه نامگذاری جدید در جنرال موتورز لقب گرفته است. در این دهه هریک از برندهای خود را به چندین مدل در یک برند تبدیل کرد که هرکدام از این مدلها بسیار به هم شباهت داشتند. با این کار جنرال موتورز نزدیک ترین رقیب برای محصول جدید خود را مدلی از خودروهایش که از همان پلتفرم ساخته شده است قرار داد. به علاوه این کار بازاری را به وجود آورد که در آن هریک از برندها وقت خود را صرف بدست آوردن یا به تعبیری "دزدیدن" قطعات برند دیگر می کردند.
در دهه نود میلادی با رشد اقتصاد امریکا دو خودروساز بزرگ این کشور یعنی جنرال موتورز و فورد توانستند سودهای بسیاری که عمدتا از فروش کامیون و خودروهای بیابانی بدست می آمد را به شرکتهایشان وارد کنند.
در سالهای 2000 و 2001 خزانه فدرال امریکا در حرکتی برای فرونشاندن بازار سهام دوازده مرتبه متوالی افزایش نرخ بهره را اعمال کرد. بعد از حمله یازده سپتامبر 2001 بازار سهام امریکا افت شدیدی کرد. در نتیجه جنرال موتورز و دیگر خودروسازان امریکا فروش خود را افزایش دادند. با این کار آنها از اهرمی برای پوشش هزینه های خود استفاده کردند و متعاقب آن حاشیه سود ناخالص آنها تنزل کرد.
در سال 2004 جنرال موتورز منابع خود را از کار برروی سدان های جدید به روی نوآوری در بخش کامیون های سبک و خودروهای بیابانی سوق داد و در سال 2006 چندین مدل را با نام مدلهای 2007 عرضه کرد. کمی بعد از این تصمیم قیمت سوخت بیش از 50 درصد افزایش یافت و این مسئله به نوبه خود هم در قیمت خودروهای دست دوم و هم در قیمت خودروهای این کلاس تاثیر بسیار گذاشت. هم اکنون برنامه بازاریابی جنرال موتورز برروی معرفی این رده از خودروها به عنوان کم مصرف ترین خودروهای این کلاس متمرکز است.
حضور در مسابقات اتومبیل رانی

جنرال موتورز در زمینه مسابقات اتومبیل رانی سابقه ای دیرینه دارد. تقریبا مدلهای مختلف تمامی برندهای جنرال موتورز در مسابقات شرکت داشته اند که در این میان حضور مدلهای مختلف شورلت چشمگیر تر بوده است. شورلت کورت یکی از محبوبترین و موفقترین خودروها در مسابقات جاده ای بوده است. بعلاوه این شرکت یکی از تامین کنندگان مهم قطعات مسابقات مانند موتور، سیستم انتقال نیرو و سیستم های الکترونیکی است. موتور الدزمبیل اورورا6 یکی از موفقترین موتور ها در مسابقات سبک ایندی در دهه نود بوده است. مدل اصلاح شده این خودرو با موتور v شکل هشت سیلندر توانسته 47 رکورد جهانی را کسب کند. در سالهای اخیر سری v کادیلاک وارد مسابقات شده است. در مسابقات ناسکار نیز جنرال موتورز حضور فعالی دارد. در حال حاضر شورلت مونت کارلو تنها مدل جنرال موتورز در این مسابقات است اما در سالهای گذشته پونتیاک گراند پری، بیوک رگال، الدزمبیل کاتلاس، شورلت لومینا و شورلت مالیبو نیز در این مسابقات حضور داشتند. در رقابت های خوردوهای تورینگ، برند واکسهال جنرال موتورز در اروپا حضور فعالی دارد و چندین مقام قهرمانی در مسابقات قهرمانی خودروهای تورینگ بریتانیا کسب کرده است. اپل نیز یکی از سه شرکت کننده مسابقات دی تی ام در کنار آئودی و مرسدس است و مقام قهرمانی نیز در این مسابقات کسب کرده است. در استرالیا رقابت قهرمانی خودروهای سوپر خورجینی هشت سیلندر برگزار می شود که دو رقیب اصلی این مسابقات هولدن و فورد هستند. تیم فعلی هولدن با مدل کومودور که توان 650 اسب بخار در دور 7500 دارد در این مسابقات شرکت می کند. حداکثر سرعت این خودرو به 300 کیلومتر در ساعت و شتاب صفر تا صد آن به 4 ثانیه می رسد.

فعالیت های محیط زیستی

جنرال موتورز سالهاست که در زمینه سوخت های جایگزین کارمی کند. و اخیرا توانست سوختهایی موسوم به فلکس فیول7 که قادرند تا 85 درصد از اتانول در بنزین استفاده کنند را ارائه کند. این شرکت اولین خودروساز است که توربو شارژر را برروی خودروهایش نصب کرد. جنرال موتورز خودروهایی با توربین گازی که از کروسین (نفت چراغ) استفاده می کردند را در اواخر دهه پنجاه میلادی عرضه کرد. این موتورها با وجود چرخه خوب دما به دلیل مصرف سوخت بالا و گشتاور بسیار پایین مقبول واقع نشدند. همچنین فناوری موتورهای ونکل از آن این خودروساز است که به دلیل بحران نفتی سال 1973 تولید آنها متوقف شد. در دهه های هفتاد و هشتاد میلادی به دلیل داشتن برخی مضرات و به دلیل مشاهده دوام کم خودروهای دیزلی الدزمبیل و مشکلاتی در فرمانپذیری خودروهای 4،6،8 سیلندر کادیلاک سوخت دیزل را با وجود مزایایی که داشت کنار گذاشت.

خودروهای الکتریکی

جنرال موتورز در زمینه خودروهای دیزلی نیز فعالیتهای بسیاری داشته است. البته بسیاری از سازمانهای حامی حقوق مشتریان، منتقدان و روزنامه نگاران مدعی هستند که جنرال موتورز در عرضه خودروهای غیر آلاینده الکتریکی خود کارشکنی کرده است. عدم بازاریابی مناسب، کار نکردن برروی خودروهای دیزلی، برآورده نکردن نیاز مشتریان و فروش خوردو تنها به روش اجاره به شرط تملیک که شرایط پرداخت بسیار سختی داشت از جمله دلایل شکست این خودروساز در این زمینه است. انتقادات بسیاری براین مسئله وارد شد وحتی تعدادی برنامه مستند در این مورد ساخته شدند که جنرال موتورز را متهم به از بین بردن خودروهای الکتریکی خود کرده اند. اما جنرال موتورز در سال 2006 عدم توانایی خود در تضمین عملکرد ایمن این خودروها در بلند مدت را دلیل کنار گذاشتن این پروژه دانست. جنرال موتورز ادعا کرد که در طی چهار سال عرضه این خودرو تنها 800 خودروی الکتریکی که به نام ev1 معروف هستند معرفی شدند. این شرکت بیش از یک میلیارد دلار برروی این پروژه هزینه کرد که قسمت عمده آن برروی بازاریابی و برنامه های تشویقی برای جذب مشتریان هزینه شد. از حدود 5000 متقاضی که برای دریافت اجاره ای این خودرو ثبت نام کرده بودند تنها 50 نفر حاضر بودند که شرایط اجاره را بپذیرند. از طرفی تامین کنندگان حاضرنشدند که قطعات را در مقیاس کم تولید کنند که متعاقبا تامین قطعات یدکی و خدمات پس از فروش خودرو دچار مشکل شدند. سرانجام پروژه ev1 تنها در حد یک برنامه تحقیق و توسعه باقی ماند و این خودرو هیچ گاه به تولید انبوه نرسید.

خودروهای هیبریدی

در ماه می سال 2004 جنرال موتورز اولین وانت هیبریدی و اولین خودروی سواری هیبریدی جهان را معرفی کرد. در سال 2005 خودروی مفهومی اپل استرا هیبریدی نیز معرفی شد. ساترن گرین لاین نیز دیگر هیبریدی جنرال موتورز است که در سال 2006 معرفی شد. این شرکت در حال حاضر برروی بهبود تکنولوژی موتورهای هیبریدی است تا بتواند سرعت حرکت آنها را افزایش داده و رانندگی در آزاد راهها را با این نوع خودروها لذت بخش تر کند. جنرال موتورز دو نوع سیستم هیبریدی معرفی کرده است؛ نوع اول که به مایلد هایبرید 8 معروف است در مدلهایی مانند شورلت سیلورادو، ساترن وی یو ای، ساترن آورا و شورلت مالیبو بکار گرفته شده است. نوع دوم این خودروها موسوم به هیبریدهای دو حالته با همکاری شرکتهای دایملر کرایسلر و ب ام و طراحی شده اند و در مدلهایی مانند شورلت تاهو و جی ام سی یوکن بکار رفته اند.

خودروهای هیدروژنی

جنرال موتورز تحقیقات بسیاری برروی خودروهای هیدروژنی نیز انجام داده است و قصد دارد نمونه اولیه خودروی هیدروژنی خود را در سال 2010 عرضه کند. صرفه اقتصادی تکنولوژی این خودروها و هزینه پایین تولید این سوخت ها بسیاری از خودروسازان دیگر مانند فورد و کرایسلر را نیز به فکر ارائه چنین خودروهایی انداخته است. لری برنز، نائب رئیس واحد تحقیق و توسعه جنرال موتورز در این مورد گفته است که چندان تمایل به تعیین تاریخ دقیق تولید انبوه خودروهای هیدروژنی ندارد اما معتقد است که این خودروها پیش از سال 2020 به تولید انبوه می رسند.

tondar90
07-25-2010, 07:46 AM
پورشه؛ اتومبيلي به قدمت تاريخ اتومبيل
در 19 سپتامبر 1909 فردنياند آنتون ارنست پورشه معروف به فري پورشه، در دهکده‌اي از توابع وين به دنيا آمد. در سال 1923 پدر بايد در کارخانه دايملر مشغول به کار مي‌شد و آنها به همراه خانواده به اشتوتگارت نقل مکان کردند.
http://www.acopart.org/upload/ACO-674/s_30-03.jpg


(http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:PopupPic%28%272136/30-03.jpg%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%20%27%29)

فري پورشه همانند پدر خود علاقه شديدي به اتومبيل داشت و همين علاقه بود که به خلق يک شاهکار ديگر در دنياي اتومبيل‌ منجر شد.فرديناند پورشه پدر، يك طراح آلماني‌ بود که با ارائه مدل‌هاي اوليه اين اتومبيل به سرعت نام خود را در ميان توليدکنندگان اتومبيل مطرح کرد. او دانش خود را در شرکت اتومبيل‌سازي دايملر مرسدس آلمان هم به کار گرفت و دو مدل تاريخي مرسدس‌هاي اسپرت «کمپرسور» را در دهه 1920 طراحي کرد. وي مدتي نيز به عنوان طراح اتومبيل در کارخانه فولکس واگن فعاليت مي‌کرد. فرديناند پورشه در سال 1931 کارخانه پورشه را در اشتوتگارت تاسيس کرد تا در آن به طراحي و ساخت اتومبيل مشغول شود. او در آغاز دهه بعد به‌طور مستقل شروع به کار کرد و پايه‌هاي مهم توليد اتومبيل‌هاي اسپرت و مسابقه‌اي با نگاه به آينده را بنا نهاد. در تاريخ اتومبيل‌سازي آلمان همچنين از وي در طراحي اتومبيل‌هاي فولکس واگن (فولکس قورباغه‌اي) در سال 1936 نام برده مي‌شود. فري رياضيات را در مدرسه و مکانيک را در کارگاه پدر آموخت. دوران جواني او مصادف با به قدرت رسيدن هيتلر در آلمان و فراخوان او براي بازسازي صنايع بود. هيتلر مي‌خواست که آلمان سريع‌ترين اتومبيل‌ها را بسازد؛ بنابراين کارخانه‌هاي اتومبيل‌سازي را از کمک‌هاي دولتي برخوردار کرد. فرديناند پورشه پدر نيز در اين شرايط توانست مديريت کارخانه‌هاي اتويونيون و واندرر را بر عهده گيرد. در سال 1933 اولين اتومبيل پورشه با يک موتور 16 سيلندر 5/4 ليتري و شاسي آلومينيومي ساخته شد. قرارداد پورشه با اتويونيون در سال 1938 به اتمام رسيد و او بيشتر وقت خود را صرف طراحي ماشين‌آلات جنگي کرد.
با پايان جنگ، پدر و پسر به اسارت فرانسوي‌ها درآمدند. فرانسوي‌ها براي آزادي هرکدام از پورشه‌ها 500 هزار فرانک مطالبه کردند؛ ولي بضاعت مالي خانواده پورشه تنها اجازه پرداخت وثيقه يکي را مي‌داد، بنابراين پسر در ماه ژوئيه 1946 آزاد شد و به اتريش بازگشت؛ ولي پدر در اسارت فرانسوي‌ها باقي ماند. فري پس از بازگشت سعي کرد تا کارخانه پدري خود را بازسازي کند، ولي از سوي نيروهاي اشغالگر منع شد.
اين امر باعث شد تا وي به اتريش برگردد تا با کمک خواهر خود کارخانه جديد براي ساخت پمپ آب و لوازم لوله‌کشي تاسيس کند. عقد قرارداد با برخي کارخانه‌هاي اتومبيل‌سازي باعث شد تا فري انگيزه ساخت يک اتومبيل را پيدا کند.
اتومبيلي که بر مبناي فولکس واگن قورباغه‌اي در سال 1947 طراحي شد پورشه 356 نام گرفت. طراحي اين اتومبيل را فرديناند پورشه انجام داده بود و کار توليد اين مدل را پسرش فري به پايان رساند. اين مدل از يک موتور چهار سيلندر هوا خنک با قدرت 35 اسب بخار نيرو مي‌گرفت که در قسمت عقب اتومبيل نصب شده بود.پورشه 356 اولين اتومبيلي بود که به نام پورشه توليد مي‌شد. فري در سال 1949 به اشتوتگارت برگشته و کارخانه پورشه را در آنجا بنيان نهاد و براي کارخانه خود آرم شهر اشتوتگارت را انتخاب کرد.فرديناند پورشه در آن سال‌ها در بستر بيماري افتاد و سرانجام در سال ۱۹۵۱ فوت کرد. ورود به عرصه اتومبيل‌هاي اسپرت در آن سال با مدل «Alu Coupé» از سري 356 آغاز شد. پورشه قصد داشت با تکيه بر تجربه‌هاي حاصل از رقابت‌هاي اتومبيلراني، امنيت اتومبيل‌هاي خود را بهبود ببخشد.
پورشه در سال ۱۹۶۳ اولين مدل از سري افسانه‌اي ۹۱۱ را که در مسابقات اتومبيلراني موفقيت‌هاي غيرمنتظره‌اي را به‌دست آورده بود، ارائه کرد. ۹۱۱ يک اتومبيل ۶ سيلندر موتور عقب است. پورشه ۹۱۱ هميشه رقيبي سرسخت براي رقيبان در مسابقات رآلي است.در سال 1964 بود که يکي از سري‌هاي اسطوره‌اي؛ يعني سري پورشه 911 به بازار آمد. در همان سال پورشه مدل «Carrera GTS Coupé» از سري 911 به‌عنوان نخستين اتومبيل با اتاق غير فلزي را عرضه کرد. توليدات پورشه روز به روز پيشرفته‌تر مي‌شدند، خصوصيتي که امروز هم يکي از سياست‌هاي توليد اين شركت اتومبيل‌سازي است.پورشه پنجمين اتومبيل‌ساز آلمان از نظر دارايي و درآمد سالانه است. درست است که اتومبيل‌هاي شركت پورشه معمولا در تعداد کم توليد مي‌شوند؛ اما عموما در ميان اتومبيل‌هاي گران‌قيمت طبقه‌بندي مي‌شوند.جدي‌ترين رقباي پورشه در آلمان ب‌ام‌و و مرسدس بنز و آئودي، و در خارج از آلمان لوتوس، جگوار و شورولت کوروت مي‌باشد. مدل‌هاي گرانقيمت پورشه رقيب محصولات فراري، لامبورگيني و بوگاتي هستند. پورشه تا به حال 16 بار به مقام قهرماني مسابقات لمانز Le-Mans رسيده است؛ همچنين در مسابقات رآلي پاريس داکار يکي از تيم‌هاي مطرح شناخته مي‌شود. اين کمپاني موتور مک لارن را براي مسابقات فرمول يک ساخته است.پورشه با کمپاني فولکس واگن آلمان که يکي از بزرگان جهان اتومبيل است، از آغاز روابط نزديکي داشته است و تلاش‌هاي بسياري براي همکاري بين اين دو کمپاني صورت گرفته است. در سال ۲۰۰۳ فرديناند پيچ، نوه فرديناند پورشه به عنوان مدير اجرايي فولکس واگن دو کمپاني پورشه و فولکس واگن را دو عضو از يک خانواده توصيف کرده است.موزه پورشه که از سال 1976 براي عموم قابل بازديد است، تاريخ پورشه را از مدل‌هاي قديمي و پرخاطره تا طرح‌هاي جديد نشان مي‌دهد. برخي از مدل‌هاي قديمي اين اتومبيل مانند فليتزر، هر از چندگاه در مسابقه‌ها يا جشنواره‌هاي اتومبيل‌هاي قديمي شرکت داده مي‌شوند.شركت پورشه موزه جديدي را با معماري کاملا مدرن در محل اين کارخانه در شهر اشتوتگارت ساخته است. اين مجموعه در روز 31 ماه ژانويه 2009 افتتاح شد. موزه جديد پورشه 5600 مترمربع وسعت و 80 غرفه دارد. در موزه جديد پورشه برخي مدل‌هاي اين خودرو که از ابتداي تاسيس کارخانه تاکنون ساخته شده‌اند، در معرض ديد بازديدکنندگان قرار دارند. در مجموعه اتومبيل‌هاي گردآوري شده در موزه پورشه نخستين اتومبيل‌هاي اسپرت جهان به نمايش درآمده‌اند.
امروزه کمپاني‌هاي بزرگي از قبيل سئات اسپانيا، دوو و سوبارو، بسياري از مهندسان و کارکنان خود را همه ساله براي استفاده از تجربيات پورشه به اين کمپاني مي‌فرستند.

LOGAN
07-25-2010, 08:43 AM
تاریخچه فولکس بیتل


به معنای سوسک که در آلمانی به آن Kaefer گفته می شود) یا بقول ایرانی ها فولکس قورباغه ای به قبل از جنگ جهانی دوم در آلمان برمی گردد. آن هنگام که فردیناند پورشه (Ferdinand Porsche) در این فکر بود تا به تولید انبوه اتومبیلی بپردازد که قشر متوسط آلمان هم بتوانند آن را خریداری کنند.

او فکرش را با آدولف هیتلر (Adolf Hitler)، جوانی که حتی رانندگی کردن نمی دانست ولی از علاقمندان جدی اتومبیل بود در میان گذاشت. هیتلر از مدت ها قبل - سال 1923 - با خواندن زندگینامه هنری فورد (Henry Ford) در زندان به شدت تحت تاثیر او و تولیدات شرکت فورد بود.

فردیناند پورشه پیش از این روی یک سری اتومبیل کوچک کار کرده بود. هدف او از اینکار آزمایش قطعاتی بود که قرار است بعد ها در اتومبیل مورد علاقه اش بکار برده شود. یک نمونه ساخته شده از این اتومبیل ها مدل 32 NSU در سال 1934 بود که چهار سیلندر داشت و موتورش در قسمت عقب ماشین بود و تا حدودی شبیه فولکس قورباقه ای امروزی کار می کرد.

فوریه سال 1933 هیتلر صدر اعظم آلمان شد و در نمایشگاه اتومبیل برلین تصمیم خود را برای تولید ماشین در آلمان اعلام کرد. یک سال بعد در نمایشگاهی توضیح داد که دولتش از تولید یک اتومبیلمردمی حمایت خواهد کرد.

تحت تاثیر قابلیت های طراحی پورشه، هیتلر طراحی اولیه اتومبیل مورد نظر خود را به او داد، هدف آن بود که اتومبیل بتواند دو بزرگسال و سه کودک را با سرعت شصت کیلومتر در ساعت و با مصرفی در حدود 33 مایل بر گالن حمل کند. قیمت این ماشین نباید بیش از قیمت یک موتور سیکلت، یعنی حدود 1000 مارک (Reichmark) در می آمد.

پورشه مطمئن نبود که قیمت تمام شده این ماشین را بتوان واقعا تا این اندازه پایین آورد، اما به هر حال این پروژه را قبول کرد. نام این پروژه مدل 60 بود و به دلیل محدودیت زمانی در ساخت آن از همان اجزاء و طراحی NSU استفاده شد.

اواخر 1935 اولین نمونه ساخته شده از این ماشین در دو مدل V1 و V2 - که کروکی بود و سقفی قابل باز و بسته شدن داشت - در خیابانها مشاهده می شد. بدنه آنها متشکل از آلومینیومی بود که روی چوب پرس شده بود. اما در سال 1936 بدنه استیل و یک موتور با حجم 984 سی سی و قدرت 22 اسب بخار که حداکثر سرعت آن 65 مایل بر ساعت بود جایگزین بدنه و موتور مدلهای قبلی شد.

مدل 30 ، نمونه ساخته شده بعدی بود که توسط دیملر بنز (Daimler-Benz) ساخته شد. هر چند او معتقد بود شهرت و اعتبار نامش با ساخت چنین ماشین ارزان قیمتی ممکن است به خطر بیفتد و به همین دلیل برای ساخت آن خیلی مشتاق نبود.

ماشین ساخته شده توسط دیملر بنز در سربازخانه های نیروهای SS در نزدیکی شهر اشتودگارت (Stuttgart) تست شد و حدود 200 سرباز با آن رانندگی کردند، تا زمانی که تمام اشکالات داخلی آن رفع شد. در این مدت پورشه به منظور آشنایی با روش های جدیدی که در ساخت ماشین استفاده می شد به آمریکا رفت و تعدادی از مهندسان مهاجر آلمانی را که در کارخانه های آمریکایی کار می کردند، استخدام کرد.

در سال 1937 از کارخانه اصلی که درشهر اشتودگارت بود درخواست شد تا تعداد سی عدد اتومبیل برای ارسال به فستیوال ها و نمایشگاه های مختلف بسازد. آنها می خواستند از این طریق توجه عموم مردم آلمان برای خرید این ماشین را جلب کند. هیتلر همچنین یک طرح پس انداز به مردم ارائه کرد، در این طرح عموم مردم می توانستند تمبر جمع کنند و به جای پول ماشین به دولت بدهند.

در ماه مه 1938، طی مراسم جشنی با حضور جمعیتی هفتاد هزارنفری از مردم و 150 خبرنگار، هیتلر کارخانه جدید ساخت این ماشین را افتتاح کرد. او اعلام کرد که مدل این ماشین بنام 'KdF-Wagen' یا Wagen Strength through joy است. شهری که کارخانه این اتومبیل در آن واقع بود به حمایت از کارخانه، کی دی اف اشتاد (KdF-Stadt) نام گرفت. تولید این کارخانه از سپتامبر 1939 آغاز شد، همان ماهی که جنگ جهانی دوم آغاز شد و هیچ یک از هزاران نفری که تمبر جمع آوری کرده بودند صاحب ماشین نشدند.

در زمان جنگ، KdF-Wagen تبدیل به وسیله نقلیه نظامی شد و Kubelwagen (کوبل واگن) نام گرفت که یک ماشین تست شده با بدنه ای بسیار محکم بود و بعدها موتور آن برای استفاده در ماشین های دیگر توسعه داده شد.

در سال 1942، Kubelwagen با Schwimmwagen که یک وسیله نقلیه چهار چرخ بود که هم در خشکی و هم در آب حرکت می کرد، ادغام شد. در سال 1943 بیش از دوازده هزار نفر از زندانیان در این کارخانه کار می کردند که در آن زمان تقریبا کارش تعمیر هواپیما بود. پس از آن نیز در این کارخانه تا پایان جنگ بمب های دور برد ساخته می شد که سرانجام توسط نیروهای آمریکایی تخریب شد.

بالاخره جنگ به پایان رسید و در سال 1945 هیتلر خودکشی کرد. آلمان به چند بخش تقسیم شد و کارخانه KdF در بخشی که تحت کنترل انگلیس ها بود قرار گرفت. کارخانه مذکور، به منظور حمل و نقل نیروهای اشغالی شروع به ساخت مجدد فولکس قورباغه ای (beetle) کرد. نام شهری که کارخانه در آن قرار داشت به ولفزبورگ (Wolfsburg) و نام کارخانه به 'Wolfsburg Motor Works' تبدیل شد.

تا سال 1946 تنها از قطعات قابل دسترس و موجود در انبار برای ساخت ماشین ها استفاده می شد. پس از آن به تدریج تولیدات کارخانه به هزار عدد در ماه رسید. در این سال دو مدل مخصوص ماشین ساخته شد که یکی از آنها Radclyffe بود، ماشینی دو نفره برای رفت و آمد کلنل Charles Radclyffe در تابستان 1946 و دیگری ماشینی چهار نفره بود که برای رفت و آمد شخصی Ivan Hirst استفاده می شد.

در سال 1948 بعد ازاینکه هینز نوردهوف (Heinz Nordhoff) به عنوان مدیر کمپانی فولکس واگن منصوب شد، تصمیم گرفت کمپانی را توسعه دهد و در این راستا دو کارخانه برای تولید نمونه هایی با سقف متحرک (کروکی) فولکس قورباغه ای در نظر گرفته شدند. یکی از آنها کارمان (Karmann) برای ساخت نمونه چهار نفره و هبمولر (Hebmüller) برای نمونه های دو نفره در نظر گرفته شد. کاپوت و پنجره ها در هر دو یک شکل بودند و مدل های ساخته شده توسط فولکس واگن تست و تایید می شد.

تا اخر سال 1949 تعداد 358 نمونه کروک دار دو نفره و 364 نمونه چهار نفره ساخته شده بود. در23 جولای همان سال کارخانه Hebmüller دچار حریق شد، با وجود خسارات بسیار پس از چهار هفته به کمک کارگران، مجددآ شروع به کار کرد. اما خط تولید کند پیش می رفت بطوریکه در سال 1950 فقط 319 اتومبیل ساخته شد در حالیکه درهمان زمان تعداد تولیدات Karmann به 2679 رسیده بود. سرانجام در سال 1952 خط تولید آن به کارخانه Karmann منتقل شد.

فولکس واگن ادعای فروش 696 مدل Hebmüller از 750 ماشین تولید شده را کرد. کارخانه Wolfsburg تا سال 1978 به تولید خود ادامه داد. در سال 1971 با ساخت Super Beetle تغییر بزرگی بوجود آمد (از انواع قدیمی که هم اکنون در برخی شهر های ایران هم مشاهده می شود). در این مدل جدید جای باک بنزین و لاستیک زاپاس عوض شده بود، پس از آن مدل 1302S از Super Beetle که دارای موتور 1600 سی سی و قدرت 50 اسب بخار بود نیز به بازار آمد.

در 17 فوریه 1972، بالاخره فولکس قورباغه ای از مدل T کمپانی فورد که عنوان محبوب ترین اتومبیل را بخود اختصاص داده بود، پیشی گرفت. آخرین تولیدات آلمانی این ماشین در ژانویه سال 1978 بود. پس از آن در پوابلای (Puebla) مکزیک در کارخانه ای که در سال 1954 ساخته شده بود، تولید آن ادامه پیدا کرد. در ماه مه سال 1981 تعداد بیست میلیون beetle در مکزیک ساخته شد و برای فروش به اروپا صادر شد.

روابط عمومی آکو فروم
08-14-2010, 07:10 PM
مفهوم کلی خودرو و چگونگی پیدایش آن

خودرو (همچنین اتومبیل یا ماشین) به وسیله نقلیه چرخداری گفته می‌شود که موتور خود را حمل می‌کند.
خودرو به وسایلی اتلاق می‌گردد که بدون ارتباط با وسیله دیگر و به کمک نیروی ماشینی خود، قادر به حرکت باشد.اصولا برای تمام وسایلی که دارای منبع قدرت باشند و به خودی خود بتوانند حرکت کنند، می‌توان واژهٔ خودرو را بکار برد. لیکن کاربرد این واژه در زبان ما دارای محدوده مشخصی است که معمولاً به وسایل متحرکی گفته می‌شود که همگی دارای حرکت بوده و با زمین در تماس هستند. بنابراین به وسایلی مثل قطار، کشتی و هواپیما خودرو گفته نمی‌شود. نمونه‌های بارز خودرو عبارت‌اند از:
ماشین‌های سواری، کامیون‌ها و موتورسیکلت‌ها... و جدیداً ماشینهایی در دنیا ساخته شده اند که با سوخت برق کار میکنند و به محیط زیست صدمه‌ای نمیرسانند و خیلی عالی هستند
شاید بتوان اولین ایدهٔ مکتوب در مورد وسیلهٔ نقلیه‌ای را که بدون نیروی انسان یا حیوانات قادر به حرکت باشد، در ایلیاد اثر هومر یافت. در قسمتی از رمان، هفاستوس (خدای آتش و فلزکاری) یک سه‌چرخهٔ متحرک می‌سازد و از آن برای جابجایی استفاده می‌کند. † اما در عالم واقع، این وسیله برای اولین بار در کشور انگلستان ساخته شد. این وسیله نقلیه به کمک نیروی بخار کار می‌کرد. این وسیله دارای یک موتور بزرگ بخار بود که برای تولید توان به مقادیر زیادی آب و ذغال سنگ نیاز داشت و جهت استفاده از آن به چند خدمه نیاز بود. †
موتور احتراقی در سال ۱۸۶۰ میلادی به‌وسیلهٔ یک بلژیکی به نام اتین لونوار اختراع شد. پس از آن، روند تکامل صنعت خودروسازی تداوم یافت و در بین سال‌های ۱۸۶۰ تا ۱۹۷۰ میلادی در اروپا اختراعات مختلفی به وسیله چند تن از مهندسان انجام گرفت.
نخستین خودرو با موتور برونسوز یک موتور کوچک بود که بر روی یک گاری کوچک نصب شد. این خودرو را زیگفرد مارکوس در سال ۱۸۷۴ میلادی در شهر وین ساخت. موتور این وسیله نقلیه، موتور بخاری یا موتور برونسوز نام گرفت. اما به‌تدریج موتورهای برونسوز تبدیل به موتورهای درونسوز گردیدند. در موتورهای درونسوز، مخلوط هوا و گاز در داخل سیلندر به وسیله جرقه محترق می‌گردد. اولین نمونه موتور احتراق داخلی را یک مهندس آلمانی به نام نیکلاس اتو ساخت. موتورهای امروزی، در حقیقت نمونه تکامل یافته این موتور محسوب می‌شوند. اما معمولاً اختراع خودرو به گات لیب دایملر، یا کارل بنز نسبت داده می‌شود. این دو نفر در یک زمان و به‌صورت جداگانه برای ساخت یک خودرو کامل تلاش می‌نمودند. دایملر در ابتدا عضو تیم نیکلاس اتو بود ولی بعدا به‌طور جداگانه به‌همراه ویلهلم مای باخ موتور سبک با سرعت بالا (دور موتور ۹۰۰ rpm) را ساخت. همچنین اولین سیستم جرقه‌زنی الکتریکی را بنز طراحی نمود.
درعین حال، برخی به اشتباه، هنری فورد را به عنوان مخترع خودرو می‌دانند. این اشتباه به این خاطر رخ می‌دهد که هنری فورد، در واقع، ایدهٔ تولید اتومبیل ارزان قیمت را تحقق بخشید و استفاده از خودرو را در مقیاس گسترده و توسط مردم عادی امکان‌پذیر نمود. هنری فورد در سال ۱۸۹۱ یک موتور کوچک گازوئیلی طراحی کرد و سه سال بعد، یک ماشین گازوئیلی ساخت که به نام کالسکه بدون اسب شناخته می‌شود. ۵ سال بعد، هنری فورد طراحی ماشین‌های موسوم به مدل A و مدل T را آغاز کرد. او سرانجام توانست خط تولید و مونتاژ این اتومبیل‌ها را توسعه دهد تا تولید ماشین‌ها سریع‌تر و اقتصادی‌تر شود. مدل T اتومبیلی بود که در همه جای اروپا به‌راحتی استفاده می‌شد و موتورش آنقدر قوی بودکه در زمین‌های ناهموار به راحتی حرکت می‌کرد. این اتومبیل، به سادگی تعمیر می‌شد و حتی یک کشاورز با کمی دقت می‌توانست قطعات معیوب آن را عوض کند. قیمت این اتومبیل در آن زمان، ۸۵۰ دلار بود. این قیمت اگرچه نسبت به درآمد مردمان عادی، قیمت بالایی محسوب می‌شد، ولی نسبت به اتومبیل‌های زمان خودش بسیار ارزان بود.
چندی از مقاطع بسیار مهم و تحولات اساسی در تاریخچه خودرو[نیازمند منبع]:


سال ۱۸۷۶ میلادی: ساخت موتور چهارزمانه توسط اتو و لانگن
سال ۱۸۸۳ میلادی: ساخت موتور کاربوراتوردار با دور زیاد توسط دیملر
سال ۱۸۸۴میلادی: ساخت اولین موتور سیکلت با قدرت ۲/۱ اسب بخار توسط دیلمر
سال ۱۸۸۶ میلادی:ساخت اتومبیل سه چرخه با دستگاه اشتعال برقی توسط بنز و دیلمر
سال ۱۸۹۳ میلادی: ساخت کاربراتور انژکتوری توسط مایباخ
سال ۱۸۹۷ میلادی: ساخت موتور دیزل توسط ردولف دیزل
سال ۱۹۰۰ میلادی: طراحی ساختمان کلی اتومبیل به نحوی که امروزه هم رایج است
سال ۱۹۲۴ میلادی: ساخت یک خودرو با استفاده از موتور دیزل توسط کارخانه بنز
سال ۱۹۵۷ میلادی: ساخت موتور وانکل


ساختمان خودروها

هر خودرو را می‌توان به هفت بخش کلی تقسیم کرد که عبارت‌اند از:


مولد قدرت(موتور): در این واحد که انرژی شیمیایی بنزین به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شود حرارت ناشی از سوختن هیدروکربورها با بالاتر از ۷۰۰درجهٔ سانتیگراد می‌رسدکه به علت بازده مفید سیستم از هر ۴ قسمت حرارت تولید شده۱ قسمت به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شدو بقیه به صورت هوای گرم یا دودهای حاصل از احتراق از موتور خارج می‌شود

در یک موتور در حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ قطعهٔ متحرک وجود دارد که همه نیاز به روغن کاری دارند با توجه به درست کار کردن سیستم روغنکاری و لی باز هم عمر مفید یک خودرو ۸ سال کار و یا پیمودن۱۵۰۰۰۰کیلومترمسافت است.


سیستم انتقال قدرت:این مجموعه وظیفه دارد قدرت تولیدی موتور را به چرخها انتقال دهد که شمال جعبه دنده یا مبدل گشتاور و سرعت،وکلاچ می‌باشد.
گروه فنر بندی و تعلیق:در اتومبیل‌های جدید دستگاه فنر بندی در هر دقیقه بیش از ۱۰۰۰تا ۱۲۰۰بار نوسان می‌کند تا اتاق و شاسی ،سرنشینان را در معرض ضربه‌های ناشی از ناهواری‌ها ی جاده قرار ندهد
گروه چرخ بندی ترمزها:به طور متوسط در هر ۹۰۰۰۰کیلو متر مسافت پیموده شده یا هر شش سال کار خودرو هر چرخ حدود ۹۵ میلیون بار چرخش می‌کند
گروه بدنه و شاسی:بدنهٔ خودرهای جدید طوری ساخته می‌شود که بتواند تمامی قطعات را نگهداری کند در هر بدنهٔ خودرو حدود ۴۰متر مربع ورق فولادی به کار می‌رود که ضخامت آن۴/۰ تا ۲/۱می باشد
گروه هدایت و فرمان:نیروی متوسطی که لازم است تا بتوا خودرو را در یک پیچ معمولی هدایت کرد بین ۵ تا ۱۰ کیلوگرم می‌باشد ولی سیستم‌های جدید فرمان ای نیرو را به حدود ۳۰گرم کاهش داده‌است
گروه مدارات الکتریکی:از باطری‌های ۲۴،۱۲،۶ ولتی برای راه اندازی و روشن کردن موتور استفاده می‌شود سیستم جرقه زنی را تا ۳۰۰۰۰ولت افزایش داده برای جرقه زنی موتور اماده می‌کند در این گروه همچنین چراغهای روشنایی و علایم وبرف پاکن‌ها و بخاری و دیگر وسایل الکتریکی نصب شده‌است


طرز کار خودرو

خودروهای امروزی جهت تولید قدرت از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند. این خودروها همگی دارای موتورهای درونسوز هستند که با سو زاندن بنزین، گازوئیل و یا گاز طبیعی انرژی ذخیره شده در این سوختها را به شکل انرژی جنبشی قابل استفاده در می‌آورند. (این کار در موتور خودرو انجام می‌شود).
توان تولید شده در موتور خودرو به واسطه سیستم انتقال نیرو از موتور خودرو به چرخهای آن منتقل می‌شود. در واقع چرخهای خودرو عامل ارتباط خودرو با زمین و به وجود آورنده حرکت خودرو است. آنگاه حرکت تولید شده به وسیله انسان، یا برای جابجایی و یا برای کشیدن وسیله دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد.


کاربرد خودرو

کاربرد خودروها در زندگی امروزه بشر بسیار متنوع و بسیار گسترده‌است بطوری که اگر خودروها را از زندگی روزمره حذف کنیم شاید تمدن بشری دیگر به شکل کنونی وجود نداشته باشد. عمده فعالیت خودروها در زمینه‌های زیر است:


ترابری:

واژه ترابری خود گویای فعالیت انجام شده توسط خودروها است. چرا که قسمت اعظم مواد و اشیاء انسان‌ها نیز خود بخش وسیعی از حمل و نقل را شامل می‌شود.


تولید توان کششی:

کاربرد دیگر خودروها در تولید توان کششی است که در بخش‌هایی مثل کشاورزی و یا صنعت و یا خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کاربرد می‌تواند در قالب یک تراکتور کشاورزی یا یک لیفت‌تراک و یدک‌کش و یا یک ماشین راهسازی جلوه گر شود.

رضا میرجعفریان
10-31-2010, 03:09 PM
همانطور که میدانید ویکی پدیا بزرگترین دانشنامه جهان محسوب میشود وکمتر مطلبی را میتوان یافت که در ویکی پدیا به ان اشاره نشده است در متن زیر که ترجمه از همین دانشنامه میباشد خودروی لوگان معرفی گردیده است.
************************************************** ***
قسمت اول:
لوگان Dacia یک خودرو است که به طور مشترک توسط تولید کننده فرانسوی رنو و زیرمجموعه آن ، Dacia از رومانی تولید می شود. این خودرو در کارخانه Dacia در Mioveni ، رومانی ، کلمبیا ، برزیل ، روسیه ، مراکش ، ایران ، هند و آفریقای جنوبی تولید می شود. و با نام های لوگان رنو ، نیسان Aprio یا تندر 90 به بازار عرضه شده است البته با توجه به حضور یا موقعیت های موجود از بازار.
طراحی و اجرای این پروژه در رنو Technocentre در نزدیکی پاریس انجام گرفت ، نتیجه نهایی لوگان پس از چهار سال از توسعه پروژه X90 با رنو در سال 1999 پس ازbuyout در Dacia که درسال 1998 انجام گرفته بود اعلام شد.
در طول سفر به روسیه توسط رئیس جمهور فرانسه ، ژاک شیراک ، لویی شوایتزر اشاره کرد که در مقایسه لادا و dealerships رنو که یکی از محصولات ان زمان رنو بود لادا فروش بهتری دارد و بازار را به خود اختصاص داده است، حدود قیمت لادا حدود 6000 پوند بود در صورتی که پایین ترین محصول رنو با کیفیت پایین تر حدود 12000 پوند عرضه می شد.
در این سفر تصمیماتی برای ساخت خودرویی مقرون به صرفه گرفته شد که قیمت ان حتی کمتر از 5000 باشد و در سه کلمه خلاصه شود یعنی مدرن ، قابل اعتماد و مقرون به صرفه .

با این حال ، ارزانترین نسخه از ماشین در قیمت 5.900 € تا € 11.200 به نا به نوع مدل و بسته به نوع تجهیزات و عوارض گمرکی (مدل پایه ای برای غرب اروپا ، جایی که آن را به عنوان Dacia badged اما به طور کلی در dealerships رنو فروخته است ، تا حدودی گران تر) به بازار ارائه شد. از ابتدا لوگان به عنوان یک ماشین ارزان قیمت طراحی شد ، لوگان بسیاری از ویژگی های ساده برای حفظ هزینه های کم را دارا بود و میتوانست با کیفیت و قیمت خود در بازار رقابت وارد شود.
این خودرو در ابتدا در کشور رومانی جایگاه مناسبی برای خود پیدا کرد.
لوگان جایگزین بسیارمناسبی برای اتومبیل های قدیمی تر شد، از جمله رومانیایی Dacia 1310 مجموعه ای از ماشین رنو 12 که در رومانی تقاضای فراوانی داشت.
خط تولید این ماشین به طور رسمی در سپتامبر سال 2004 راه اندازی شد. رنو در اصل به هیچ برنامه ای برای فروش لوگان در غرب اروپا نداشت ، اما شروع به واردات تیپ گران تر از خودرو در ماه ژوئن 2005 به غرب اروپا نیز اغاز شد.

با شروع تولید این خودرو قیمت اندر حدود 7.000 € اعلام شد. و موفقیت باورنکردنی در کسب رضایت خریداران را کسب کرد. لوگان در هند در ماه آوریل سال 2007 به عنوان یک همکاری با Mahindra ، کمک کرد که هزینه های راه اندازی شده توسط رنو 15 ٪ در این کشور کاهش یابد. هند برای اولین بار دست راست بازار خودرو برای رنو بود. این خودرو در ماههای اول تولید خود توانست با فروش چشمگیر ی پرفروش ترین خودرو در کلاس خود باشد.

در 2008 ژوئیه 1 ، تقریبا چهار سال پس از ساخت اولین لوگان ، نسخه facelifted ، به نام Dacia جدید لوگان ، اعلام شد. نسخه جدید ویژگی های طراحی که امروزی تر است را دارا بود وهمچنین به عنوان یک خودرو جذاب تر با راحت تر شدن فضای داخلیتوانست نظر بیشتر کشورها را به خود جلب کند.

ویژگی ها


لوگان بر روی پلت فرم Bاست که تکنولوژی های نسل سوم رنو Clio ، رنو مدوس و نیسان Micra استفاده قرار گرفته است. این بخش 50 ٪ (پلت فرم B) هزینه کمی برای راه اندازی خط تولید لازم دارد و در ان از دستگاه های الکترونیکی محدودی استفاده می شود. علاوه بر آن ساخت ماشین کم هزینه برای تولید یک کارخانه کاملا به صرفه می باشد ، همچنین تعمییرات و خدمات پس از فروش ان اسانتر و ارزانتر می باشد.
قطعات استفاده شده در این خودرو بسیار ساده و ارزان و در عین حال با کیفیت میباشند و به گونه ای طراحی شدهان که تعویض ان ها به راحتی انجام می پذیرد.

این خودرو برای استفاده در بین چندین جاده و شرایط آب و هوایی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در نظر گرفته اند. سیستم تعلیق لوگان نرم و قوی ، و شاسی ان آشکارا بالاتر از اکثر خودروها supermini دیگر می باشد این امر برای کمک به راحتی حرکت در جاده های خاکی و دست انداز ها در جاده هایی با اسفالت نا مطلوب است . موتور مخصوص این خودرو قابلیت مصرف بنزین با پایین تر کیفیت را دار می باشد ، تهویه مطبوع لوگان به اندازه کافی قوی برای کاهش درجه حرارت چند درجه حرارت بالاتر از 40 درجه سانتی گراد معمول در شرق میانه و دریای مدیترانه).


امنیت


به دست اوردEuroNCAP در ژوئن 2005 اتومبیل 3 ستاره در تست
بسته به سطح تجهیزات ، استاندارد در برخی از مدل ها و در حالت های اختیار خریدار مدل ، Dacia جدید لوگان همراه با چهار تا کیسه هوا. از لحاظ ایمنی فعال ، از تمام نسخه های جدید Dacia لوگان ویژگی های جدیدترین نسل بوش 8.1 ترمز ضد قفل که شامل EBD (الکترونیک توزیعی Brakeforce) و EBA (اضطراری کمک ترمز).

رضا میرجعفریان
10-31-2010, 03:34 PM
قسمت دوم:

موتور:
در جدول زیر لیست کامل انواع موتورهایی که در مدل های مختلف لوگان مورد استفاده قرار گرفته است را مشاهده میکنید
http://www.acopart.org/upload/ACO-1354/en1010311318.png

بازار و عرضه

رنو توانسته تا سال 2010 ، 4000000 دستگاه از این خودرو را در کشورهای رومانیایی (مرکز اصلی آزمایش برنامه لوگان) ، روسیه ، مراکش ، کلمبیا،ایران (دو گروه مونتاژ ) ، هند ، برزیل ، آفریقای جنوبی. تولید و به فروش برساند
در بازارهایی که رنو تا به حال حضور موفق داشته ، از جمله اروپا ، آفریقا و کشورهای آسیایی (یعنی رومانی ، فرانسه ، ایتالیا ، بلژیک ، هلند ، آلمان ، یونان ، مجارستان ، لهستان ، صربستان ، جمهوری چک ، کرواسی ، اسلوونی ، مراکش ، لبنان ، سوریه ، ترکیه و بسیاری دیگر) آن را به عنوان لوگان Dacia فروخته می شود. در بعضی جاها مانند آفریقای جنوبی ، آرژانتین ، روسیه ، اوکراین ، کلمبیا ، مصر ، برزیل ، شیلی و ونزوئلا با عنوان لوگان رنو به بازار عرضه میشود، و علاوه بر این مکزیک ، که در آن لوگان به عنوان Aprio نیسان فروخته می شود ،که این امر با توجه به اعتبار نام تجاری ژاپنی نیسانر در بازار مکزیک بود. ا Aprio نیسان تا 1.6 لیتری 16 سوپاپ و چهار موتور خطی با سرعت 5 - 4 - دستی یا سرعت انتقال اتوماتیکمی باشد.
در هند ، لوگان به عنوان Mahindra رنو لوگان به بازار عرضه شده است . در سال 2005 ، رنو با همکاری هند و شرکت های تولید کننده خودروهای تجاری Mahindra & Mahindra با نام تجاری (M&M). در آوریل با 2010 با مشارکت 49 ٪ در Mahindra رنو سرمایه گذاری مشترک اعلام کرد. توافق نامه جدید را (M&M) انعطاف پذیری بیشتری در مهندسی خودرو را با توجه به نیازهای بازار هند می داند

در سال 2007 ،در ایران نیز فروش مدل لوگان به عنوان رنو تندر 90 توسط رنو پارس در شرکت پارس خودرو و ایران خودرو اغاز شد. پس از یک ماه از تولید ، بیش از 100.000 تندر 90 از سوی بازار درخواست شد، حتی هر چند تحویل ان از ماه مه 2007 اغاز شد رنو پارس سرمایه گذاری مشترک ، 51 درصد آن متعلق به رنو فرانسه است. چهل و نه درصد از سهام رنو پارس است به طور مشترک توسط ایران گسترش و نوسازی صنایع سازمان ، ایران خودرو و سایپا برگزار می شود. این شرکت در سال 2003 تاسیس شده است.
جدول زیر امار فروش این خودرو را تا سال 2009 توسط رنو و داچیا نشان میدهد
http://www.acopart.org/upload/ACO-1354/Untitled1010313331.png

رضا میرجعفریان
10-31-2010, 03:51 PM
قسمت سوم

انواع مدل لوگان:
logan MCV
http://www.acopart.org/upload/ACO-1354/21010314130.jpg
MCV لوگان برای اولین بار در سال 2006 در نمایشگاه پاریس موتور نمایش داده شد،mcv تیپ واگن از لوگان میباشد .این مدل پنج یا هفت صندلی ،(به نا به نوع مدل) با یک فضای کافی که بسته به نحوه چینش صندلی ها بین 200 و 2350 لیتر می باشد. یا صندلی زیادتر ، و همچنین ذخیره سازی فضاهای متعدد برای اشیاء کوچکتر


logan PickUp

http://www.acopart.org/upload/ACO-1354/21010314312.jpg
نسخه وانت از لوگان ، در تاریخ 10 سپتامبر معرفی شد ، 2007 و به جای Dacia گاما. فروش در رومانی در سال 2008 آغاز و در حال حاضر قیمت در محدوده بین 7300 و € € 9450 می باشد.

شروع اکتبر 2008 وانت لوگان در آفریقای جنوبی به عنوان نیسان NP200 فروخته می شود. ظاهر آن را شبیه facelifted bakkie لوگان که در آفریقای جنوبی در کنار Sandero رنو ساخته شده است.

Logan Steppe

http://www.acopart.org/upload/ACO-1354/2101031465.jpg

مدل مفهومی لوگان میباشد که در سال 2006 در نمایشگاه داچیا به نمایش گذاشته شد

s2000
مدل مسابقه ایی لوگان می باشد
************************************************** *
امیدوارم توانسته باشم تاریخچه این خودرو را به همراه توضیحاتی خدمتتان ارائه کنم در صورت مشاهده در ترجمه ببخشید

L90
11-01-2010, 11:35 PM
پژو یکی از بزرگترین خودروسازان فرانسه و دنیاست که پیشینه آن به صنعت دوچرخه سازی بر می گردد. صنعتی که از اواخر قرن نوزدهم میلادی تا عصر حاضر همچنان در آن فعالیت دارد. به عبارتی ورود پژو به صنعت وسایل نقلیه با تولید دوچرخه لگراند بی که از نوع دوچرخه های با چرخهای جلوی بزرگتر بود در سال ۱۸۸۲ آغاز شد. در واقع پژو تا سال ۱۹۲۶ که واحد تولید دوچرخه و خودروی آن از هم جداشدند تولید دوچرخه و خودرو را همزمان انجام می داد.

آقای آرماند پژو، بنیانگذار این شرکت، خیلی زود به صنعت خودرو علاقه مند شد و بعد از ملاقاتهایی که باآقای گوتلیب دایملر و دیگر افراد خبره این صنعت داشت به اهمیت این صنعت پی برد و وارد این صنعت شد. اولین خودروی پژو که خودرویی سه چرخ بود در سال ۱۸۸۹ و با همکاری لسرپولت تولید شد. موتور بخاری این خودرو بسیار سنگین و حجیم بود و برای به کار افتادن درد سرهای بسیاری داشت و به همین دلیل خیلی زود با یک موتور بنزینی احتراق داخل جایگزین شد. سال ۱۸۹۰ اولین سالی بود که پژو خودرویی با موتور احتراق داخلی ساخت دایملر و با چهار چرخ را عرضه کرد. تا سال ۱۸۹۲ بیست و نه عدد از این خودرو ساخته شد. بعد از آن پیشرفتهای دیگری نیز برای پژو حاصل شد. پژو اولین شرکتی بود که تایرهای لاستیکی را برروی موتورهای بنزینی نصب کرد و در سال ۱۸۹۵ تایرهای بادی را برروی آن قرارداد. اما در این سال خودروها همچنان ظاهری شبیه کالسکه داشتند و با سکان هدایت می شدند.

در سال ۱۸۹۶ پژو اولین موتور خود را عرضه کرد و از دایملر بی نیاز شد. بعد از آن پیشرفتها یکی پس از دیگری حاصل شد مانند امکان انتقال قوای محرکه که در زیر خودرو بود به درون کاپوت. همچنین فرمانی شبیه خودروهای امروزی برروی خودروها نصب شد و در مجموع می توان گفت خودرو به معنای امروزی آن شکل گرفت.
در سال ۱۹۰۳ پژو به خط محصولات خود موتورسیکلت را نیز اضافه کرد که تا به امروز در خط محصولاتش قرار دارد. در سال ۱۹۱۳ پژو با راننده ای به نام جولز گوکس در مسابقات "ایندیناپولیس ۵۰۰ "شرکت کرد و برنده شد. این خودرو با یک موتور استریت ۴ ساخت ارنست هنری مجهز شده بود. این موتور به دلیل بهره مندی از DOHC و چهار سوپاپ بسیار قدرتمند بود و در این مسابقات خیلی خوب نمایان شد. تا این سال پژو نیمی از خودروهای تولید در فرانسه را از آن خود کرده بود. در سال های ۱۹۱۶ و ۱۹۱۹ پژو دوباره مقامهایی در مسابقات ایندیانا پلیس کسب کرد.

بین سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ پژو در سطح گسترده ای به خودروهای نظامی روی آورد. خودروهای نظامی گوناگونی که از دوچرخه تا تانکهای بزرگ را شامل می شد. سالهای بعد از جنگ خودرو به مسئله ای جدی برای همه مبدل شد. خودرو دیگر یک وسیله تشریفاتی مختص قشر مرفه نبود بلکه وسیله ای برای همه اقشار بود.
در سال ۱۹۲۶ بود که واحد دوچرخه پژو از شرکت مادر خود جدا شد و سایکل پژو را تشکیل داد.

سال ۱۹۲۹ سالی بود که پژوی که ما امروز می بینیم شکل گرفت؛ در این سال بود که پژو ۲۰۱ تولید شد. در واقع در این سال پژو نامگذاری خودروهایش به طریقی که امروزه می بینیم را آغاز کرد؛ نامگذاری با سه رقم که رقم میانی صفر است. این خودرو اولین خودروی تولید انبوه پژو و با سیستم تعلیق مستقل جلو بود. مدت زیادی از این شکوفایی پژو نگذشته بود که دوران رکود(دهه ۳۰ میلادی) آغاز شد و شرکت پژو افولی پیدا کرد اما توانست از این بحران جان سالم بدر ببرد. در سال ۱۹۳۳ پژو در اقدامی برای احیای خود خودرویی با ایرودینامیک بالا، سقف هاردتاپ جمع شونده بسان آنچه ما در فورد اسکای لاینر و مرسدسهای امروزی می بینیم را معرفی کرد.
بعد از آن پژو دوباره با جنگ جهانی دوم مواجه شد و مجبور شد کامیون و ون برای جنگ آلمانها تولید کند. اما درسال ۱۹۴۸ شرکت کار خود را با تولید پژو ۲۰۳ آغاز کرد. بعد از آن مدلهای بسیاری با همکاری شرکت طراحی ایتالیایی پنین فارینا عرضه کرد. درسال ۱۹۵۸ شرکت فروش محصولات خود را در ایتالیا آغاز کرد و مانند بسیاری از خودروسازان اروپایی همکاری با شرکتهای دیگر افزایش یافت؛ از سال ۱۹۶۶ با رنو و از سال ۱۹۷۲ با ولوو همکاری را آغاز کرد.
درسال ۱۹۷۴ پژو ۳۰ درصد سهم سیتروئن و در سال ۱۹۷۶ کل این شرکت را خریداری کرد. در این زمان بسیاری از طرفداران سیتروئن اعتراض کردند که با این کار ابداعات و پیشرفتهای افسانه ای این شرکت افول می کند. در نتیجه شرکت ادغام شده به نام پژو سیتروئن نامگذاری شد که برندهای هر شرکت حفظ می شود اما از لحاظ منابع فنی و تکنولوژی از یک دیگر بهره مند می شوند. در سال ۱۹۷۸ این شرکت واحد اروپایی کرایسلر را به دلیل بحرانهای ایجاد شده در این شرکت از آن خود کرد. این شرکت خریداری شده بسیار فرسوده و مدلهایش قدیمی بود و در واقع این سرمایه گذاری مشکلات مالی بسیاری برای پژو سیتروئن ایجاد کرد. در اوایل دهه ۸۰ میلادی پژو مارک تالبوت را احیا کرد تا بتواند کرایسلر را بفروشد.
در سال ۱۹۸۳ پژوی محبوب و موفق ۲۰۵ عرضه شد تا تحولی بنیادی ایجاد کند و در ادامه آن تعداد بسیاری از خودروهای موفق عرضه شدند. فروش این شرکت در ایالات متحده با مدلهای ۴۰۵ و ۵۰۵ به ۴۲۶۱ دستگاه در سال ۱۹۹۰ میلادی رسید و فروش ۲۲۴۰ دستگاه در جولای ۱۹۹۱ شرکت را بعد از ۳۳ سال به نقطه اوج خود رساند.

شرکت در مسابقات
پژو موفقیتهای بسیاری در رالی های بین المللی کسب کرده است. پژو ۵۰۴، پژو ۲۰۵ توربوشارژر دار و اخیرا پژو ۲۰۶ خودروهایی هستند که برای این شرکت موفقیت کسب کردند. در حال حاضر پژو ۳۰۷ برای رالی های بین المللی این شرکت استفاده می شود. پژو در سالهای ۱۹۸۷تا ۱۹۹۰ بطور مداوم در رالی معروف پاریس داکار قهرمان شده است. همچنین پژو تامین موتورهای مسابقات فرمول۱ در سال های ۱۹۹۸، ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ عهده دار شده است.

نامگذاری مدلهای پژو
پژو در نامگذاری مدلهایش سبک خاصی دارد و از فرمول X۰Y استفاده می کند. X برای نشان دادن سایز خودرو و Y برای سال تولید خودرو بکار می رود؛ یعنی هرچه رقم بالاتر باشد مدل خودرو جدید تر است. در نتیجه پژو ۴۰۶ بزرگتر و جدید تر از ۳۰۵ است. البته این قاعده نامگذاری استثناهایی نیز دارد. برای مثال پژو ۳۰۹ پیش از پژو ۳۰۶ تولید شده است. نمونه دیگر پژو ۲۰۶ SW است که اندازه ای در حدود یک پژو ۴۰Y دارد.
این رویه نامگذاری در سال ۱۹۲۹ با عرضه مدل ۲۰۱ آغاز شد. تمام مدلهای ۱۰۱ تا ۹۰۹ این شرکت به عنوان نامهای تجاری مختص پژو ثبت شده اند. اما شرکتهای دیگر نیز محصولاتی با نامهایی مشابه محصولات این شرکت داشتند که برخی از آنها مانند پورشه ۹۰۱ ( به ۹۱۱ معروف) تغییر نام دادند و برخی دیگر مانند مدلهایی از فراری همان نام خود را حفظ کردند. جالب آنکه وجود ۰ در وسط نامهای این مدلهای فلسفه ای خاص دارد. این صفر نشان دهنده عددی است که برروی یک صفحه در جلوی خودروهای اولیه این شرکت ظاهر می شدند و سوراخ هندل این خودروها با این صفر یکجا قرار می گرفت.
البته پژو قصد دارد که نامگذاری با چهار رقم (دو صفر در وسط) را در آینده در پیش گیرد و این کار را با نامگذاری مدل مفهومی خود به نام ۴۰۰۲ آغاز کرد.


▪ در زیر لیستی از خودروهای این شرکت از آغاز تا کنون آورده شده است:
ـ ۱۰۴, ۱۰۶, ۱۰۷
ـ ۲۰۱, ۲۰۲, ۲۰۳, ۲۰۴, ۲۰۵, ۲۰۶, ۲۰۷
ـ ۳۰۱, ۳۰۲, ۳۰۴, ۳۰۵, ۳۰۶, ۳۰۷, ۳۰۹
ـ ۴۰۱, ۴۰۲, ۴۰۳, ۴۰۴, ۴۰۵, ۴۰۶, ۴۰۷
ـ ۵۰۴, ۵۰۵
ـ ۶۰۱, ۶۰۴, ۶۰۵, ۶۰۷
ـ ۸۰۶, ۸۰۷
ـ ۹۰۵, ۹۰۷
ـ ۱۰۰۷
ـ ۴۰۰۲
▪ برخی از مدلهای این شرکت که با کلمه ای خاص نامگذاری شده اند از قرار زیر است:
ـ Boxer
ـ Expert
ـ Partner
ـ Quark

MATIN
06-27-2011, 12:49 PM
مزدا و مردی که عاشق ایران بود

شرکت خودروسازی مزدا موتور ژاپن 91 ساله شد.


شرکت خودروسازی مزدا موتور که در بازار خودروهای سواری ایران نیز طرفداران خاص خود را دارد از جمله بزرگترین خودروسازان ژاپنی محسوب می‌شود که به رعایت کیفیت در تولید محصولات خود شهرت داد.
تولید شرکت مزدا به تنهایی از کل صنعت خودرو ایران بیشتر است. شرکت مزدا در سال 1920 میلادی ابتدا به عنوان تولیدکننده‌ی ابزار و ماشین‌آلات توسط جوجیرو ماتسودا پایه‌گذاری شد و امروزه در بازار خودروی بسیاری از کشورهای جهان حضور دارد. مزدا تولید خودروهای خود را به صورت رسمی از سال 1931 آغاز و این شرکت در طول جنگ جهانی دوم برای ارتش ژاپن تولید اسلحه و جنگ افزار کرد. اولین اتومبیل دارای چهار چرخ این شرکت ژاپنی با نام مزدا 360 در سال 1960 وارد بازار شد.
اما نکته‌ی جالب در مورد شرکت مزدا نام این شرکت است. مزدا شما را یاد چه کلمه‌ای در زبان فارسی می‌اندازد؟ اهورا مزدا.
شاید در ابتدا این تشابه بی‌ربط به نظر برسد اما حتی در سایت رسمی شرکت مزدا هم شرح داده شده که بنیان‌گذار شرکت مزدا یعنی جوجیرو ماتسودا علاقه‌ی فراوانی به پیامبر ایران باستان، زرتشت داشت. او نام شرکتش را به خاطر علاقه و احترامی که به آئین زرتشت داشت، مزدا گذاشت. برخی تاریخ‌دانان نیز از ارتباط فرهنگی ایران در زمان هخامنشیان با ژاپن آن روزگار سخن می‌رانند.
خودروهای سواری و وانتهای مزدا از دهه‌ی هفتاد میلادی وارد ایران شدند. مزدا 929 کوپه به یکی از اتومبیلهای کوچک و پرطرفدار آن زمان تبدیل شد. همچنین وانتهای مزدا نیز از آن زمان تاکنون در ایران مورد استفاده بوده‌اند. هم‌اکنون گروه بهمن با مشارکت مزدا، وانتها و سواری‌های این شرکت را در ایران مونتاژ می‌کند.

MAHDI-TONDAR
09-29-2011, 01:20 PM
دنياي‌خودروـ د رنو5 خودرویی است دوست‌داشتنی که به عنوان پدر مدل‌های ناموفق سپند و پی‌کی شناخته می‌شود. در ژانويه 1972 كارخانه رنو جانشين رنو 4 را با عنوان رنو 5 معرفي كرد.

http://www.acopart.org/upload/ACO-569/90119291818.jpg

طراحي R5 در زمان خود طرح مناسبي براي كلاس سوپر‌ميني‌ها بود، به علاوه بايد نيم‌نگاهي نيز به رقباي هم‌كلاس آن داشته باشيم. پژو 104 و 204 (و بعدها205) به علاوه فيات 127 رقباي اصلي R5 بودند كه اين مدل در مقابل آنها از لحاظ ظاهري ضعفي نداشت.
از مشخصات بارز آن مي‌توان به سپرهاي غيرفلزي، فرم خاص دستگيره خارجي در و اهرم دنده كه در ميان داشبورد قرار گرفته بود، اشاره كرد. به علاوه طراح اين مدل مايكل بو، قصد داشت چراغ‌هاي عقب را به ستون C منتقل بكند. ‌اين طرح امروزه طرحي عادي براي اتومبيل‌هاي هاچ‌بك و حتي استيشن‌ها است، ولي در آن زمان بيش از حد از زمان خود جلوتر بود و به همين دليل مسوولان رنو با آن مخالفت كردند. در ابتداي عرضه موتورهايي با حجم 845 سي‌سي تا 4/1 ليتر براي آن تدارك ديده شد. يك سال بعد دسته دنده از ميان داشبورد به كف اتومبيل منتقل شد. در طي سال‌هاي بعد به مرور مدل‌هاي GTL,TS,LS و آلپين، اتوماتيك و TX معرفي شدند و RS به مرور به تجهيزات لوكس‌تري تجهيز مي‌شد. در اين ميان مدل شاخص R5 Alpine است كه با موتور با ضريب تراكم بالا و شكل اصلاح شده محفظه انفجار و يك گيربكس 5 دنده عرضه مي‌شد كه بر همين اساس مدل توربو Alpine هم عرضه شد.
عرضه رنو 5 موفقيت زيادي را براي رنو به همراه داشت و در طي 2 سال از عرضه توانست 11درصد بازار فرانسه را در اختيار بگيرد. بحران نفتي دهه 70 موفقيت R5 موتورهاي كم مصرف را افزايش داد. رنو 5 شانس خود را در بازار آمريكا نيز آزمود. در 1976 رنو مدل تغيير يافته‌اي از R5 را با كمك شركت AMC (سازنده مارك Jeep) به بازار آمريكا عرضه كرد.
نسل دوم
در 1985 رنو دست به يك بهينه‌سازي كلي در رنو 5 زد. رنو شاسي مدل‌هاي R9 ,R11 را به اين منظور انتخاب كرد. با وجود تغييرات و بهسازي‌هاي فني انجام شده همچنان ظاهر نسل اول در اين اتومبيل حفظ شده بود. طرح اين مدل اثر طراح معروف مارچلوگانديني بود. (چراغ‌هاي عقب اين مدل امروزه توسط بعضي افراد علاقه‌مند روي بعضي انواع رنوهاي اسپرت نصب مي‌شود.) سرانجام در 1996 رنو 5 با مدل Clio جايگزين شد.
رنو 5 اسپرت
رنو با همراهي بازوي اسپرت خود Alpine در تمام سال‌هاي توليد R5 انواع اسپرت آن را نيز براي مسابقات و خيابان‌ها تدارك مي‌ديدند. بدون شك مدل R5 Turbo شاخص‌ترين آنها است.
‌در اين مدل، موتور 4 سيلندر توربو شارژر در عقب اتومبيل نصب شده بود و در مدل‌هاي خاص تا 400 اسب‌بخار قدرت داشتند! اما مدل‌هاي معمولي آن با موتور 4/1 ليتري، 160 اسب بخار قدرت داشتند و با شتاب 9/6 ثانيه و حداكثر سرعت 201 كيلومتر در ساعت براي روزگار خود كاملاً ايده‌آل بودند. رنوهاي Alpine با تزئينات داخلي مخصوص و موتورهاي تقويت شده سرآمد مدل‌هاي R5 بودند و تعدادي از اين موتورها هنوز هم در پيست‌هاي ايران مشغول قدرت نمايي هستند.
از R5 دو مدل ون و سدان هم ساخته شد. مدل سدان با عنوان رنو 7 در اسپانيا توليد شد كه تركيب ظاهري نامناسبي را ايجاد كرده بود. فروش اين مدل بسيار محدود بود زيرا همزمان مدل رنو 12 با قيمت مناسب و ابعاد بزرگ‌تر عرضه مي‌شد.

Renault Logan
10-04-2011, 12:07 AM
تاریخچه و مشخصات فني ژيان

توليد ژيان از دهه 30 اغاز و با گذشت زمان تغييراتي در شکل ظاهري و قسمتهاي فني ان ايجاد شد که باعث ادامه روند توليد ان و عرضه در مدلهاي گوناگون گشت.
از مدلهاي ان ميتوان dyane ، 2CV ، Ami ، Mehari و SM را نام برد که مدل مورد بحث ما و موجود در کشورمان Dyane است که در دهه 70 ميلادي توليد شد.

مشخصات فني : حجم موتور اين ماشين 602 سي سي هواخنک ، شامل 2 سيلندر و 4 زمانه مي باشد که قدرتي معادل 35 اسب بخار در دور موتور 5750 و بيشترين سرعت 118 کيلومتر در ساعت را داراست.
· وزن آن هم معادل 570 کيلوگرم است و حدود 30 ليتر سوخت را هم ميتواند حمل کند. مصرف بنزين حدود 5 ليتر در 100 کيلومتر است.
· 4 دنده در جلو و يکي عقب
· ديفرانسيل جلو است و ترمز دستي هم بر روي چرخهاي جلو قرار دارد.اما تعليقي که در ژيان استفاده شده است، نسبت به زمان خود بی نظیر است:
تعلیق (Suspention) این خودرو بصورت دو استوانه است که در زير خودرو قرار دارد ، در واقع نوعی کمک فنر که در طول خودرو قرار ميگيرد و هر كدام از ميله ها به يكي از چرخ ها متصل ميشود. ضربه گيرهم يك واحد مجزاست.
جالب است بدانید که يک مهره در آن وجود دارد که با شل و سفت کردن آن (بصورت دستي) می توان ارتفاع خودرو را تنظيم کرد. ( به اين نوع سيستم تعليق هيدرونيوماتيک ميگویند (
بخاطر استفاده از همين سيستم تعليق است که در موانع و دست اندازها تا این حد نرم و راحت است.

ژیان داراي ترمزهايي بصورت کاسه اي ، حتي در جلو است و عجيب اين است که لنت و طبق هاي آن به جای پشت چرخها، روی پلوس ها و در کاپوت قرار دارد.

امکانات رفاهي :
· بخاري که از هوای گرم داخل موتور تغذیه می شود.
· یک هندل در جلو ماشین که در مواقعی که استارت کار نمی کند می توان با چرخاندن آن به صورت دستی موتور ماشین را روشن کرد.
· ارتفاع چراغهاي جلوی ژیان توسط پيچي که در زير داشبورد قرار دارد از داخل کابین خودرو قابل تنظیم است، مثل خودرو پژو 206
· سانروف تمام چرم که حتي قابليت جمع کردن کل سقف را دارا می باشد.

منبع : انجمن علمي مهندسي مكانيك دانشگاه شهركرد

Amir Reza
01-08-2012, 11:00 AM
در میان کامیون سازان آمریکایی به جزء نامهای معتبر ماک، وایت، اینترنشنال و... که ما ایرانی ها خاطرات زیادی با آنها داریم. هستند نامهایی که در ایران حضور نداشته اند اما اعتباری در خور در موطن اصلی خود دارند...

Peterbilt

پیتربیلت یکی از این نامهاست که در حال حاضر در تملک گروه پاکار PACCAR سومین گروه بزرگ کامیون سازی دنیا قرار دارد.در آمریکای شمالی اساساً کامیون در 8 کلاس تولید میشود. پیتربیلت کلاسهای 5 تا 8 را در سبد نحصولات خود دارد. در اوایل قرن 20 میلادی سازنده تخته و الوار آقای T.A. Peterman برای حمل محصولاتش با مشکل مواجه شده بود. مشکل او ارسال به موقع الوارها از جنگل به کارخانه چوب بود. به همین دلیل او به فکر توسعه کامیونهای جدید افتاد. از همین رو او به بازسازی کامیونهای مازاد ارتش رو آورد و در ادامه به خرید کمپانی Fageol Motors در 1938 رو آورد و اندکی بعد اولین کامیون پیتربیلت روانه بازار شد.Fageol در سال 1916 توسط برادران Fageol به نامهای Frank و William تاسیس شده بود که در سال 1932 به ورشکستگی رسید و به مصادره بانک درآمد. زمانی که شخص هنری فورد برای تولید روزانه صد کامیون در روز تولید میکرد پیترمن برای 100 دستگاه در سال برنامه ریزی کرد. شخص پیترمن در 1945 دارفانی را وداع گفت. همسر او آیدا Ida کمپانی را به گروه پاکار در سال 1958 فروخت.

Freightliner LLC

فریت لاینر در سال 1942 میلادی تاسیس شد. این کارخانه تنها به کار کامیون سازی مشغول است و در حال حاضر در تملک گروه بزرگ دایملر قرار دارد.در واقع کامیون مرسدس بنز در آمریکای شمالی. در سال 1930 سومین شرکت باربری آمریکا تصمیم به تولید کامیون برای خودشان گرفت آنهم خارج از تاسیسات Fageol یعنی شرکت Consolidated Freightways و تا قبل از جنگ جهانی تولید کامیون با فراز و نشیب صورت میگرفت تا اینکه در 1942 آنها رسماً اولین کامیون را به خارج مجموعه خودشان فروختند.در یک دوره زمانی آنها تحت موافقتنامه ای کامیونهایشان را با نام White Freightliner به فروش میرساندند.در سال 1981 این کارخانه به گروه دایملربنز فروخته میشود. فریت لاینر در حال حاضر سطح وسیعی از کامیونها و کشنده ها را با چهره هایی خشن و آمریکایی و پشتیبانی فنی مرسدس بنز ارائه میکند که یکی از زیباترین این مدلها فریت لاینر کلاسیک میباشد.


DAF
داف یک کامیون ساز هلندی است که در حال حاضر در تملک گروه paccar قرار دارد. در سال 1928 شخص Hubert "Hub" van Doorne کمپانی Commanditaire Vennootschap Hub van Doorne's Machinefabriek را تاسیس کرد.پشتیبان مالی او شخصی به نام Huenges بود که مدیریت یک کارخانه آبجو سازی را برعهده داشت. وندام چندین بار ماشین او را تعمیر کرده بود و در نتیجه پیشنهاد مالی او وندام در یک کارگاه کوچک مشغول به کار شد.در 1932 او و برادرش Wim van Doorne نام کارخانه را به Van Doorne's Aanhangwagen Fabriek تغییر دادند که نام داف حرف اول این کلمات است و معنای دقیق آن کارخانه تریلرسازی وندام هست.در 1936 Huenges کمپانی را کاملاً به انها واگذار کرده بود.بعد از جنگ جهانی دوم کمبود کامیون فرصتی بود برای کارخانه داف و آنها کامیون A30 را در 1949 معرفی کردند.یک از ایده های وندام استفاده از تسمه پروانه به جای دنده بود که در 1955 آن را عملی کرد.در 1987 کارخانه داف با کارخانه لیلاند انگلبسی ادغام شد.محصولات آنها در سراسر جهان با نام داف عرضه میشد به جزء منطقه برتانیا که با نام­ Leyland DAF عرضه میشد. بخش ساخت اتوبوس داف در 1990 به نام United Bus عرضه میشد که در سال 1989 توسط داف و BOVA تاسیس شده بود.در 1998 داف به تملک پاکار درآمد.


Iveco
ایویکو در واقع بخش خودروهای تجاری گروه خودروسازی فیات ایتالیا است. نام ایویکو تشکیل شده از 5 حرف اول کلمات Industrial Vehicle Corporation که گروه صنعتی وسایل نقلیه معنای آن است. ایویکو در سال 1975 میلادی توسط گروه مدیریت قیات و یک مهندس میکانیک به نام Bruno Beccaria با ادغام پنج کارخانه Fiat Veicoli Industriali واقع در تورین ایتالیا، OM واقع در Brescia، کارخانه Unic واقع در Trappes، کارخانه Lancia Veicoli Speciali واقع در Bolzano و کارخانه Magirus آلمانی تاسیس شد.در سال 1990 ایویکو بخشی از سهام کامیون ساز اسپانیایی Pegaso را بدست آورد و این موضوع سبب موفقیت ایویکو در بازارهای بارسلونا،وایادولید و مادرید شد. سه مدل daily ساخت 1978، مدل turbo ساخت 1981 و مدل turbo star ساخت 1984 بخشی از تاریخ موفقیت ایویکو در اروپا محسوب میشوند. در 1991 ایویکو و رنو در زمینه تولید اتوبوس تصمیم به همکاری گرفتند و در نیتجه شرکت Irisbus متولد شد. در 1998 ایوکو مدل EuroCargo را معرفی کرد. ایویکو در حال حاضر از طریق گروه زامیاد تعدادی از محصولات کلاس تجاری اش را عرضه میکند.


Renault
رنو سازنده اتومبیل فرانسوی است و در زمینه تولید کامیون از قدمت و اعتبار بالایی در اروپا برخوردار است. رنو در سال 1899 توسط برادران رنو Louis، Marcel، Fernand و هم چنین دو تن از دوستان آنها به نامهای Thomas Evert و Julian Wyer تاسیس شد. فعالیت رنو در بخش کامیون سازی از سال 1957با تاسیس کمپانی Saviem با ادغام شرکت های وابسته به رنو در بخش کامیون و اتوبوس هم چون Somua و Latil آغاز شد و ساویم نام محصولات تجاری رنو شناخته شد.اما در سال 1978 با ادغام سازندگانی هم چون Saviem و Berliet با کمپانی رنو نام رنو روی محصولات خودنمایی کرد.بخش اتویوس سازی این شرکت هم اکنون تحت نام Irisbus فعالیت میکند. برلیه یک سازنده کامیون، خودروی سواری و بسیاری وسایل نقلیه دیگر است که در سال 1894 توسط Marius Berliet در فرانسه تاسیس شد.1934 کمپانی میشلن مالکیت آن را بدست آورد و در نهایت سال 1974 به رنو فروخته شد. در سال 2001 کامیون سازی رنو به عضویت گروه volvo AB درآمد البته کامیونهای رنو هم چنان با نشان و نام رنو عرضه میگردند. رنو در حال حاضر از طریق شرکت آریا دیزل و سایپا دیزل تعدادی از محصولات سنگین را عرضه میکند. از کامیونهای قدیمی رنو نمونه برلیه هنوز گهگاهی در مسیرهای فرعی دیده میشوند.

International
این شرکت در حال حاضر Navistar International نام دارد و کامیونهایش را با نام تجاری International روانه بازار میکند. تولیدات دیگر این سازنده نشان تجاری MaxxForce برای موتورهای دیزل، IC برای اتوبوس و...
این شرکت در حال حاضر در ایالات متحده، کانادا، مکزیک، برزیل و 60 کشور جهان نمایندگی دارد.
تاریخ تاسیس این شرکت بر میگردد به سال 1847 میلادی زمانی که Cyrus Hall McCormick توانست طرح دروکننده کشاورزی خود را توسعه دهد. طرح این درو کننده raper از پدرش به او رسیده بود. نام شرکت او McCormick Harvesting Machine Company نام داشت که به معنای شرکت ماشینهای دروکننده مک کرمیک است. در سال 1902 این شرکت به همراه سازنده دیگری به نام Deering Harvester Company در یکدیگر ادغام شدند و نام اینترنشنال هاروستر به وجود آمد. International Harvester که به اختصار IH نامیده میشد. در سالهای دهه 80 میلادی بخشهایی از کارخانه از جمله قسمت تولیدات کشاورزی مثل تراکتور فروخته شد و در نهایت 1986 کارخانه رسماً به Navistar International تغییر نام داد. در حال حاضر کامیونهای تولیدی با نشان International فروخته میشوند.
از مدلهای قدیمی این شرکت نمونه paystar 5000 دماغ دار در ایران موجود است.( کشنده های سفید دماغ دار) این نمونه در سال 1972 جهت فعالیت های سنگین وزن، ساختمانی و... معرفی شد.
از کامیونهای جدید این میتوان از کشنده های LoneStar، ProStar، TranStar و... نام برد که البته طرح های خاص خودشان را دارند.

scania

کامیون سازی اسکانیابراساس سال تاسیس وابیس خودش را متولد 1891میلادی میداند اما اصلا در 1900 میلادی تاسیس شده است.بهرحال این کمپانی در کشور سوئد متولد شده و در حال حاضر به تولید کامیون و اتوبوس میپردازد.(براساس نوشته دانشنامه ویکی پدیا تاسیسات اولیه در شهر Malmöواقع در سوئد جنوبی بوده است اسکانیا مشتق شده است از کلمه لاتینSkåne که یک منطقه provinceدر سوئد است) نماد این شرکت یک شیر یا اژدهاست که شعله ای از دهان آن خارج شده و یک تاج سلطنتی هم بر سر دارد.اولین کامیون را در1902 به بازار فرستاده است.
در 1911میلادی کمپانی VABIS با اسکانیا ادغام شد و از آن پس محصولاتشان اسکانیا وابیس نام گرفت.
http://i9.tinypic.com/82xdnwy.jpg

بعد از جنگ جهانی اسکانیا به وارد کردن ماشینهای فولکس واگن مبادرت ورزید تحت نظرSvenska Volkswagen AB".در1936 اولین موتور دیزل را به کاربرد و در 1958موتورهای دیزل را به توربو شارژ مجهز کرد.در 1969 کمپانی SAABهم با اسکانیا ادغام شد و کمپانی scania saab ABنام گرفت و سرانجام در 1995به scania ABتغییر نام داد.در این زمان کمپانی ساب از سوی جنرال موتور و کمپانی انگلیسی BAE خریداری شد(طبق متن ویکی پدیا اسکانیا در این دوران تحت تملک یا مدیریت فولکس واگن بوده است) در 1999ولوو تلاش کرد که بخشی از سهام اسکانیا را بخرد اما اتحادیه اروپا برای جلوگیری از انحصاری شدن تولید کامیون در شمال اروپا مانع این کار شد..در گذشته اکثر مالکیت اسکانیا متعلق به خانواده یا فامیل Wallenbergبوده است اما الان بزرگترین سهامدارانش فولکس واگن و مان هستند.اما داستان ناتمام ماندن خرید اسکانیا از سوی گروه ولوو.درآگوست 1999 ولوو اعلام کرد قصد خریداری اکثریت سهام اسکانیا را دارد و قصد داشت 49.03%سهم بخرد.با این کار قصد داشت گروه دایملر کرایسلر را پشت سر بگذارد و بزرگترین تولید کننده کامیون در جهان شود.اما سرانجام بامخالفت دولت سوئد و اتحادیه اروپا ولوو ناکام ماند.در حال حاضر اسکانیا به 70کشور صادرات دارد. محصولات اسکانیا هم اکنون در رنج هاوکاربری های مختلف تولید میشود برای حمل جاده ای سنگین کلاس Rرا در اتاقهای کوتاه و بلند و با موتورها و تجهیزات مختلف روانه بازار میکند .

قویترین موتورش620HPقدرت دارد و میتواند استانداردهای یورو 4و5را پوشش باشد.اسکانیا از معدود سازندگانی است که تنها در زمینه محصولات تجاری فعالیت میکند و وارد دیگر بخشها نمیشود و این خود تلاشی است برای تمرکز بیشتر در جهت ارائه محصولاتی بهتردر ایران از گذشته های دور اسکانیا وارد میشد اما به همان دلایلی که در پست اول گفتم ماشینهای اروپایی با خرید چشمگیری مواجه نمیشدند.(البته دلیل عدم حضور اسکانیا در بازار تشنه فعلی ایران را نمیدانم)اما مهمترین مدلهائی که وارد شدند 112H/113Hدر دو مدل بی دماغ و دماغ دار.با موتورهای 300و310 اسبی.مدل113Hتوسط شرکت نفت برای حمل مواد نفتی با رنگ آمیزی سبز وارد ایران شد. در حال حاضر گروه عقاب افشان (تولید اتوبوس)و گروه ماموت (بخش کامیون) در ایران حضور دارند.
http://i9.tinypic.com/8brthsh.jpg

MACK


کمپانی برادران ماک که به نظر من معتبرترین کامیون دنیا است در 1900میلادی توسط John Mack تاسیس شد .او 4برادر دیگر داشت به نامهای Augustus F. Mack/William C. Mack/Joseph Mack /Charles Mackکه به همین دلیل این کمپانی به نام برادران ماک (مک)مشهور شده است.نماد ماک یک مجسمه سگ است به نام بولداگBULLDOG که معنای آن سگ نر است.این لقب در جریان جنگ جهانی اول توسط سربازان ارتش بریتانیا به این کامیونهای سخت کوش داده شد و در 1922 رسما مورد استفاده قرار گرفت.دفتر مرکزی ماک در Allentown, Pennsylvaniaقرار دارد.در 1909ماک مدلهای کوچک1 و1.5تنی را معرفی کرد.1938اولین محصول با موتور دیزل را معرفی کرد.ماک در ایران محصولاتش را از طریق کمپانی ایران کاوه(سایپا دیزل) به فروش میرساند.مدل دیزل جنگی خودمان در سری Lجای میگیرد.که در سالهای 1941تا1945تولید شده است.از دیگر مدلهای مهم بازار ایران سریRوFبودند که طبق مدارک خود کامیونها در سال 1975تولید شده اند اما سریRدر1960معرفی شده است و Fدر1959.بعد از انقلاب بولداگهای ماک برای همیشه ایران را ترک گفتند.
http://i10.tinypic.com/853g7qh.jpg

http://i16.tinypic.com/6uoosc4.jpg
البته گهگاهی برخی مدلها وارد میشوند مثل مدلCHکه در 1988معرفی شده است.البته مدلهای ایرانی تولید دهه 1990بوده اند.ماک در زمره کامیونهائی بود که نکات جالبی در آنها پیدا میشود.یکی از این موضوعات گیربکس های 20دنده بودند که­ مکانیزم کمک آنهاOVERیک دسته دنده تمام و کمال بود و 4ضریب داشت و راننده شاید در طول یک سفر هزران بار با این دسته ها کار میکرد.امروزه کمکها دارای یک شاسی کوچک روی دسته اصلی هستند و حداکثر دو ضریب بیشتر ندارند.ماک هم از آن تولید کننده های تک محصولی است و این چنین است که به اعتبار جهانی دست یافته است.(من شخصا اعتقاد دارم کامیون ساز باید تک محصول باشد و تمام انرژی اش را صرف مشتری و ارائه یک محصول تمام عیار کند) ماک هم اکنون از2001میلادی جزء گروهVOLVO ABاست اما محصولاتش ریشه های خود را حفظ کرده اند.یکی از زیباترین مدلهای ماک سری VISIONاست.بهرحال امیدوارم روزی نه چندان دور باز شاهد ورود این بولداگها در ایران باشیم و همه فکر نکنند دنیا فقط FHاست وبس.هم اکنون مدلهایRوFوهمین طور نمونه های قدیمی Lبا اینکه سالهاست مورد استفاده قرار گرفته اند و از رده خارج هستند اما دوستداران کامیون در ایران همچنان به موتورها استارت میزنند و جاده ها چشم انتظار دیدارشان...

BUSSING

بوزینگ در 1903میلادی در آلمان توسط Heinrich Büssing تاسیس شد.
http://i13.tinypic.com/80q63wl.gif


نماد محصولات این شرکت یک شیر نر بود که با اقتدار تمام افق را نظاره میکند .نخستین محصول بوزینگ یک کامیون 2تنی دوسیلندر با سوخت بنزین بود.در1930اولین محصول دیزلی اش را ارائه داد.سرانجام در 1971با مان ادغام شد و نماد آن هم اکنون روی محصولات مان خودنمائی میکند.


MAN AG

از لحاظ قدمت کمپانی مان سابقه زیادی دارد که به 1758 میلادی بازمیگردد. اما بخش کامیون سازی آن همگام با دیگر شرکتها به وجود آمد.مان در حال حاضر یک گروه بزرگ شامل تولید اتوبوس کامیون/قطعات و دستگاههای اتومبیل و بسیاری بخش های دیگراست که به خودرو ارتباط ندارند.
در 1840کمپانی Sander’sche Maschinen-Fabrik, تاسیس میشود.در 1857هم به Maschinenfabrik Augsburg AG.تغییر نام میدهد.از آن طرف در 1841کمپانی به نام
Eisengießerei und Maschinenfabrik Klett & توسط Johann Friedrich Klett تاسیس میشود این دو کمپانی در تاریخ 1898 با هم ادغام میشوند و نهایتا در تاریخ 1908به
MaschinenfabrikAugsburg-Nürnberg AG M.A.N تغییر نام میدهند. مان در زمان جنگ های جهانی خسارتهای زیادی دیده است.در 1971 کامیون سازی بوزینگ تحت تملک مان در آمد .علامت تجاری بوزینگ که یک شیر نر است هم اکنون روی محصولات مان خودنمائی میکند.مان یکی از پیشروترین کمپانیها در نوآوری بوده و هست . در 1845یک دستگاه چاپ با سرعت بالا طراحی کرد.در 1904کار بر روی موتور دیزل را آغاز کرد و در 1923و24کامیونهائی با مدیریت پاشش سوخت عرضه کرد و اولین کمپانی بود که به موتورهای دیزل توجه جدی نشان داد.
از دیگر نوآوریهایش میتوان قطارهای آویزان(منوریل های امروزی)را نام برد که در سالهای 1898تا1902تولید کرد وبسیاری تولیدات ارزشمند دیگر.در حال حاضر کامیونهای مان در رنجهای سبک .متوسط و سنگین که به ترتیبTGL/TGM/TGAنام دارند عرضه میشوند.
http://i16.tinypic.com/869pqi0.jpg

volvo
کامیون سازی ولوو که هم اکنون شامل یک گروه بزرگ با نامVOLVO ABفعالیت می کند در سال 1927 میلادی توسط دو مهندس میکانیک به نامهای Assar Gabrielsson وGustaf Larson در کشور سوئد تاسیس شد.دفتر مرکزی ولوو هم اکنون در گوتنیرگ سوئد قرار دارد.
در 1928اولین محصولش را با نام سری 1 در اندازه های کامیونت فعلی کمی کوچکتر ارائه داد.
http://i9.tinypic.com/8dykv8o.jpg

اولین محصول با موتور دیزل را در 1963با معرفی سری L43وارد بازار کرد. ورود ولوو به ایران در 1934شکل گرفت.طیق مدارک کمپانی برای اولین بار 3 کامیون ساخته شده به ایران تحویل داده شد.

اولین شریک ولوو شرکت رنا(هم اکنون خدمات پس از فروش محصولات سایپا دیزل را بر عهده دارد)بود و کارش را با مونتاژسری Nآغاز کرد.بعدها ولوو مقداری از سهام گروه زامیاد را خرید و تولید محصول را از این طریق پیگیری کرد.در1984تولید سری معروفFرا با ایران کاوه آغاز کرد و هم اکنون هم مدلهای متنوعی مانندFM/FH/NHرا در ایران عرضه میکند.ولوو در سری Fدارای ضعف های بسیاری بود و اگر ساده تر بگویم تنها یک موتور پرقدرت ارائه کرده بود و کامیون هیچ امتیاز دیگری نداشت اما با ارائه سریFHنشان داد که روش طراحی را بر روی خواسته های مشتریان متمرکز کرده است و این موضوعی است که با ورود به کابینFHمشاهده میکنیدمحصولی که به نظر من از لحاظ ارگونومیک در صدر اول بازار ایران جای دارد.

گروه ولوو هم اکنون کامیون سازی ماک و رنو را تحت سیطره خود دارد و بخشهای بسیاری شامل گروه مالی،لجستیک،هوایی و... را هم دارد.ولوو هم اکنون تمرکز خود را برای ارائه مدلهائی کم مصرف طبق استانداردهای یورو4و5صرف میکند.جدید ترین مدلهای ولوو سری جدید و بهبود یافته ولووfh12 و fh16 است.در ایران هم اکنون مدل قدیمی fh12 با موتورهای حداکثر460اسبی واستانداردیورو3تولید میشوند.هم چنین نمونه 610اسبی fh16و سری ADRبا موتورهای 420اسبی تولید میشوند.(سری ADRمجهز به سامانه ضد جرقه ولوو هستند و برای حمل مواد نفتی و خطرناک مورد استفاده قرار میگیرند) ومدل ارزشمندNH12که با اینکه قابلیت های زیادی دارد و با فرهنگ ایرانی شباهت های زیادی دارد اما هیچ تبلیغی نداردو به هر فروشگاه ولوو که مراجعه کنید فقط FHمعرفی میشود.کامیون سازی ولوو یکی از معدود سازندگانی است که به مشتریان ایرانی نهایت احترام را گذاشته و به همین دلیل در وبسایت رسمی ولوو بخش فارسی مخصوص کاربران ایرانی را راه اندازی کرده که انصافا اطلاعات بسیار مناسبی به فارسی ارائه میدهد اما هنوز هم به نظر من کامل نیست...

امیر مسعود
05-20-2012, 11:32 AM
بی ام و BMW

http://www.acopart.org/upload/ACO-528/s_129819707577893750.png (http://www.acopart.org/upload/ACO-528/129819707577893750.png)

در مقاله زیر سعی داریم شما را با کمپانی BMW که از سال 1917 میلادی در حال فعالیت در این صنعت بوده و هم­اکنون از مشهورترین و موفق­ترین فعالین در این صنعت است، آشنا کرده و توضیحاتی مختصر اما گویا درباره­ی نوساناتی که این کمپانی به چشم دیده ارایه دهیم.

BMW کمپانی­ای آلمانی بوده و هم­چون بسیاری دیگر از تولیدکنندگان اتوموبیل در این کشور، از تکنولوژی بالایی در این زمینه برخوردار است.

http://www.acopart.org/upload/ACO-528/s_129819707582268750.jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-528/129819707582268750.jpg)

نوع شرکت: سهامی
نام تجاری: BMW
سال تاسیس: 1917
موسس: فرانس ژوزف پاپ
شرکت مرکزی: مونیخ، آلمان
مناطق تحت پوشش: سراسر جهان
تولیدات: اتوموبیل، موتورسیکلت و دوچرخه
درآمد: 60.48 بیلیون یورو در سال 2010
سود: 3.218 بیلیون یورو در سال 2010
کل دارایی: 108.87 بیلیون یورو تا پایان سال 2010
تعداد کارکنان: 95.450 نفر تا پایان سال 2010

http://www.acopart.org/upload/ACO-528/s_129819707586331250.jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-528/129819707586331250.jpg)


http://www.acopart.org/upload/ACO-528/s_129819707592737500.jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-528/129819707592737500.jpg)


بی ام و BMW یک کمپانی تولیدکننده¬ی آلمانی اتوموبیل، موتورسیکلت و موتور می¬باشد که در سال 1917 تاسیس شد. این کمپانی هم¬چنین مالک و تولیدکننده¬ی Mini marque و کمپانی مادر Rolls royce می¬باشد.
شرکت BMW موتورسیکلت¬های خود را تحت مارک¬های BMW Motorrad و Husqvarna تولید می¬کند. شرکت BMW در سال 2010 تعداد 1.481.251 عدد اتوموبیل و 112.271 عدد موتورسیکلت را ذیل تمام نام¬های تجاری خود تولید کرده است.
شرکتBMW در پی بازسازی کمپانی تولید موتور هواپیمای Rapp Motorenwerke در سال 1917 به عنوان شرکتی تجاری تاسیس شد. بعد از پایان جنگ جهانی اول در سال 1918 به دلیل پیمان آتش¬بس ورسای، کمپانی BMW ناچار به متوقف کردن تولید موتور هواپیما شد. در نتیجه این کمپانی به تولید موتورسیکلت در سال 1923 اقدام و در سال 1928 به تولید اتوموبیل پرداخت.

اولین اتوموبیلی که BMW با موفقیت تولید و در جاده¬ها روانه کرد، DIXI نام داشت که از کمپانی Austin Motor Company واقع در بیرمنگام انگلستان دارای مجوز تولید بود.

دایره¬ی آبی و سفید رنگی که به عنوان آرم BMW طراحی شد، نشان¬دهنده¬ی حرکت پروانه¬ی هواپیما بود که به معنی حرکت تیغه¬های سفیدرنگ از میان آسمان آبی است.

http://www.acopart.org/upload/ACO-528/s_129819707596018750.jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-528/129819707596018750.jpg)


دایره با آرم کمپانی Rapp Motorenwerke به تکمیل رسید و با رنگ¬های پرچم ایالت بایرن ترکیب شد. هرچند در این باره که این آرم نشان¬دهنده¬ی حرکت پروانه¬های هواپیماست هنوز اختلاف نظر وجود دارد اما با توجه به مطلبی که در سال 2010 در نیویورک تایمز به چاپ رسید و گزارش¬گر در آن در طی تهیه¬ی گزارش از موزه¬ی BMW در مونیخ، توضیح داد که این آرم نشان¬دهنده¬ی چرخش پروانه نیست و تنها گویای دو رنگ آبی و سفید پرچم ایالت آزاد بایرن است.

اولین موتور هواپیمایی که BMW تولید کرد، موتور BMW III بود. موتوری با تعداد 6 خنک¬کننده¬ی که می-توانست در ارتفاعات بسیار بالا هواپیما را به پیش براند. با تجدید تسلیحاتی که آلمان در سال 1930 انجام داد، کمپانی دوباره شروع به تولید موتور هواپیما کرد. در طی جنگ جهانی دوم، موتورهای هواپیمایی که به طور موفقیت¬آمیز توسط این کمپانی تولید شد، مدل¬های BMW 132 و BMW 801 بودند که هواکار بوده و دارای موتورهای رادیال(محوری) بودند. هواپیمایBMW 003 نیز که دارای موتور جت بود به عنوان اولین جت جنگی مورد آزمایش قرار گرفت. اما موتورهای BMW در برخاستن از زمین ناموفق عمل کردند، شکستی بزرگ برای برنامه¬های جنگی!

در سال 1959 بخش خودروی BMW با مشکلات مالی رو¬به¬رو شد. نشستی بین سهام¬داران برگزار شد تا درباره¬ی انحلال کمپانی یا یافتن راه حلی برای مشکل به وجود آمده تصمیم¬گیری شود. در نتیجه¬ی این نشست تصمیم گرفته شد تا کمپانی حفظ شود و برای رونق صنعت خودرو تلاش کند که توسط دیگر تولیدکنندگان سابق موتور هواپیما مانند Messerschmitt و Heinkel مورد استقبال قرار گرفت. حق تولید Iso isetta ایتالیا خریداری شد. اتوموبیل¬های کوچک توسط موتورهایBMW تقویت شد. این روند به طور معجزه-آسایی موفقیت¬آمیز بود و موجب شد تا کمپانی بتواند دوباره روی پای خود بایستد.

بیش¬ترین سهم BMW را خانواده¬ی "کوآنت" از سال 1959 دارد که در حدود 46% کل سهام این شرکت است. بقیه¬ی سهام به صورت عمومی در بازار بورس شناور است.

ترکیب سهام¬دارن این کمپانی عبارت است از:
استفان کوآنت: 17.4 %
جوآنا کوآنت: 16.7 %
سوزانا کلاتن: 12.6 %
سهام عمومی شناور: 53.3 %

تولیدات BMW:
در سال 2006، کمپانی BMW تعداد 1.336.868 عدد وسیله¬ی نقلیه¬ی چهارچرخ تولید کرد که در 5 کشور ساخته شدند. کمپانی در سال 2010 تعداد 1.481.251 عدد وسیله¬ی نقلیه¬ی چهارچرخ و تعداد 112.271 عدد موتورسیکلت تولید کرد.
BMW X3 توسط Magna steyr کانادا تا سال 2010 در اتریش و گراتس ساخته شد که تحت لیسانس BMW آلمان بودند. بیش از 45.973 عدد از آن در سال 2009 تولید شد. از اول اکتبر 2010، BMW X3 جدید در اسپارتان و کارولینای جنوبی ایالات متحده¬ی آمریکا تولید شد. هم¬چنین کمپانی از اول سپتامبر 2010، در حال تولید اتومبیل Mini countryman می¬باشد.

گزارش شده که در حدود 56% وسایل نقلیه¬ی تولیدی شرکت BMW با موتور بنزینی و 44% مابقی، با موتور دیزلی کار می¬کنند. هم¬چنین از تعداد وسایل نقلیه¬ی بنزینی، 27%شان مدل¬های چهار سیلندر و 9%شان مدل¬های هشت سیلندر می¬باشند.

جداول تولیدات کمپانی BMW در سال¬ها و کشورهای مختلف جهان:

سال

BMW

Mini

Rolls royce

موتورسیکلت

2005

1,122,308

200,119

692

92,012

2006

1,179,317

186,674

847

103,759

2007

1,302,774

237,700

1,029

104,396

2008

1,203,482

235,019

1,417

118,452

2009

1,043,829

213,670

918

93,243

2010

1,236,989

241,043

3,221

112,271


تولید توسط کشورهای مختلف:


کشور

سازنده

2006

2008

مدل

آلمان

BMW

905,057

901,898

Others

مکزیک

BMW

1,500

100,000

BMW X3, X5, 3, 5, 7-series

روسیه

BMW

1,500

2,000

BMW X5, X6, 5-series

بریتانیا187,454

235,019

All Minis

اتریش67

1,417

All Rolls-Royce

آمریکا

BMW

114,306

82,863

BMW X3

آفریقای جنوب

BMW

105,172

170,741

BMW X3, X5, X6

شرکت BMW هم¬چنین در کشورهای روسیه، مصر، اندونزی، مالزی و هند، به مونتاژ سری¬های 3، 5، 7 و X3 می¬پردازد.

موتورسیکلت¬های بی¬ام¬و BMW:

شرکت BMW ساخت موتورسیکلت¬ را بعد از پایان جنگ جهانی اول آغاز کرد. این کمپانی ساخت موتورسیکلت را ذیل نام BMW Motorrad تولید میکند. اولین موتورسیکلت ساخت این کمپانی، R32 دارای دو موتور بود که پروژه¬ی ساخت آن در سال 1923 موفقیت¬آمیز طی شد.

بعد از جنگ جهانی دوم، اولین موتورسیکلتی که این کمپانی تولید کرد، R75 بود که برای جاده¬های خاکی بسیار توانا می¬نمود. در سال 1982، این کمپانی موتورسیکلت¬های سری K را وارد بازار کرد و پس از آن نیز سری¬های F و G راشروع به تولید کرد. در سال 2004 این کمپانی شروع به توسعه¬ی تولید موتورسیکلت-های مسابقه¬ای خود کرد و موتورسیکلت اسپرت خود با نام K1200S را وارد بازار نمود که موتور آن، 167 اسب بخار قدرت دارد و هم¬اکنون توسط تیم فرمول1 ویلیامز که از مشهورترین تیم¬های مسابقات فرمول1 است، استفاده می¬شود. شرکت BMW در حال حاضر یکی از مبتکران تولید موتورسیکلت¬های مسابقه¬ای می-باشد.

کمپانی BMW در سال 2007 شرکت تولیدکننده¬ی موتورسیکلت ایتالیایی Husqvarna Motorcycles را به ارزش 93 میلیون یورو خریداری کرد و روی آن سرمایه¬گذاری جداگانه¬ای کرد تا بتواند آن را توسعه دهد. خط تولیدی، مرکز فروش و هم¬چنین ادارات مالی و توسعه این شرکت هم¬چنان در شهر وارز ایتالیا قرار دارد.

اتومبیل¬های BMW:
مدل¬های موجود:
سری 1 بی¬ا¬م¬و در سال 2004 راه¬اندازی شد و کوچک¬ترین اتومبیل این کمپانی می¬باشد که به دو صورت کوپه و قابل تبدیل از کوپه(E82 و E88) و هاچبک(E81 و E88) موجود می¬باشد. سری 2 بی¬ام¬و از سال 1975 پایه¬گذاری شد. این سری شامل سدان¬های اسپرت(E90)، استیشن(E91)، کوپه(E92) و قابل تبدیل از کوپه(E93) می¬باشد.
سری 5 سایز متوسطی از اتومبیل¬های این کمپانی است که شامل سدان(F10) و استیشن(F11) می¬باشد. مدل دیگر این سری یعنی F07 هم که از سال 2010 شروع به تولید شده است، مدلی مابین استیشن و کراس¬اوور SUV می¬باشد.
بزرگ¬ترین سایز بی¬ام¬و، سدان سری 7 می¬باشد. سری 7 بی¬ام¬و یکی از اولین اتومبیل¬های دنیاست که با موتور هیدروژنی کار می¬کند و سوخت آن نوعی هیدروژن مایع است که تنها چیزی که از خود ساطع می¬کند، بخار آب تمیز بی خطری است.
سری 6 بی¬ام¬و نوعی کوپه قابل تبدیل اسپرت در انواع E63 و E64 می¬باشد.
بی¬ام¬و X3، دومین کراس¬اوور SUV این کمپانی می¬باشد که در سال 2003 راه¬اندازی شد و در اروپا نوعی اتومبیل جاده¬ای در بازار جا افتاد. X5 اتومبیلی از این کمپانی است که اولین کراس¬اوور آن می¬باشد و قدرت رانش آن بر روی هر 4 چرخ وجود دارد و توسط این کمپانی از سال 2000 در بازار فروخته شد. مدل چهار سرنشین آن، X6 از سال 2007 در بازار جهانی موجود بود. این مدل در بازار به عنوان کوپه¬ای اسپرت معروف شده است.

به طور خلاصه:
•سری 1 (E81)، از 2004 تا به امروز، در مدل¬های هاچبک، کوپه و قابل تبدیل
•سری 3 (E91)، از 2005 تا به امروز، در مدل¬های سدان، کوپه، قابل تبدیل و واگن
•سری 5 (F10)، از 2010 تا به امروز، در مدل¬های سدان و واگن
•سری 6 (F12)، از 2010 تا به امروز، در مدل¬های کوپه و قابل تبدیل
•سری 7 (F01)، از 2010 تا به امروز، در مدل¬ سدان
•X1، از 2009 تا به امروز
•X3، از 2010 تا به امروز
•X5، از 2006 تا به امروز
•X6، از 2008 تا به امروز

مدل¬های M
بی¬ام¬و مدلی مشتق شده از دیگر مدل¬های خود را از سال 2010 تا کنون تولید می¬کند که به عنوان سری M معروف شده است. مدل¬های موجود این سری در حال حاضر عبارت¬اند از:
•کوپه M سری 1 از 2011 تا کنون
•M3 از 2008 تا کنون
•M5 از 2011 تا کنون
•X5M از 2010 تا کنون
•X6M از 2010 تا کنون

BMW در فرمول 1

اتوموبیل¬های تقویت¬شده¬ی BMW تا کنون بیش از 20 مسابقه را در مسابقات فرمول 1 به پیروزی رسیده¬اند. در سال 2006، تیم BMW بهترین تیم مسابقات فرمول 1 بود و در سال 2007 و 2008 نیز موفقیت¬های بسیاری به دست آورد. آخرین پیروزی این تیم در تاریخ 8 ژوئن 2008 بود که به رانندگی رابرت کوبیکا، این موفقیت به دست آمد.
بی¬ام¬و به تیم¬های ویلیام، بنتون، براهام و آروز موتور تقویت¬شده عرضه می¬کند و از معروف¬ترین رانندگانی که با بی¬ام¬و کار خود را در فرمول 1 شروع کرده¬اند می¬توان از جانسون باتن، خوآن پابلو مونتویا، رابرت کوبیکا و سباستین وتل نام بُرد. بی¬ام¬و هم¬چنین در 15 اکتبر 2010 اعلام کرد که به مسابقات رالی تور باز می-گردد.
دوچرخه¬های BMW
شرکت بی¬ام¬و به تولید دوچرخه ¬هایی اقدام می¬کند که شامل دو¬چرخه¬های کودک تا دوچرخه¬هایی حرفه-ای هستند که تا قیمت 4,499 یورو هم گران می¬باشند.
شرکت BMW هم¬اکنون عضو فعال سازمان حفظ محیط زیست ایالات متحده می¬باشد که بر تولیدات تولیدکننده¬های اتومبیل نظارت میکند تا محصولات¬شان طبق قوانین زیست محیطی تولید شود. این شرکت هر ساله سعی بر این دارد تا تولیداتش کمتر تاثیرات منفی¬ای بر محیط زیست داشته باشند. برای مثال تلاش برای طراحی اتومبیل¬هایی که از سوخت¬های بی¬ضرر برای حرکت استفاده می¬کنند، آخرین تلاش این کمپانی بزرگ برای حفظ محیط زیست است. جای¬گزین¬ها برای سوختی هم¬چون بنزین عبارت¬اند از: انرژی برق، سوخت¬های هایبرید یا مخلوط و موتورهای هیدروژنی است.
شرکت¬های تابعه¬ی BMW
آفریقای جنوبی
بی¬ام¬و از سال 1968 در کشور آفریقای جنوبی شروع به تولید محصولاتش و هم¬چنین مونتاژ آن¬ها می-پردازد. آفریقای جنوبی اولین شعبه¬ی بی¬ام¬و در خارج از خاک آلمان بود. بعد از نقطه عطف آپارتاید که توقف برده¬داری و نژآدپرستی به طور رسمی در جهان بود، بی¬ام¬و تولید سری¬های 5 و 7 را در این کشور متوقف کرد تا تمام تمرکز در این شعبه¬ی خارجی بر تولید سری 3 متمرکز باشد. در حال حاضر تولیدات این کمپانی در آفریقای جنوبی به بازارهای ژاپن، استرالیا، نیوزلند، بریتانیا، مالزی، هنگ¬کنگ و سنگاپور صادر می¬شود. از سال 1997 این شعبه شروع به تولید وسایل نقلیه¬ی 4چرخی کرده است که فرمان آن¬ها در سمت چپ قرار دارد و به تایوان، آمریکا و ایران صادر می¬شوند.
ایالات متحده آمریکا
کمپانی مدل¬های X5 و X6 را در ایالت کارولینای جنوبی آمریکا تولید می¬کند و هم¬چنین X3 کوچک¬تر.
شرکت بی¬ام¬و در سال 2010 اعلام کرد که مبلغی معادل 750 میلیون دلار را بابت گسترش یکی از برنامه-های کاری خود در آمریکا خرج می¬کند. این مبلغ می¬تواند به افزایش تولید این کمپانی تا تعداد 240هزار وسیله¬ی نقلیه بیانجامد.

هند
این شعبه در سال 2006 بنیان¬گذاری شد. سرمایه¬ی اولیه¬ی آن بیش از 1 بیلیون روپیه¬ی هند بود.
چین
شعبه¬ی بی¬ام¬و در چین از سال 2003 به تولید سدان¬های بی¬ام¬و پرداخت و تا کنون هم به فعالیت¬های خود ادامه می¬دهد.
کانادا
این شعبه از اکتبر سال 2008 راه ¬اندازی شده است.
مصر
این شعبه¬ی بی¬ام¬و از سال 2003 پایه¬گذاری شده است و توسط گروهی چندملیتی اداره می¬شود که در ابتدا واردکننده¬ی Mini و BMW به مصر بودند. در حال حاضر این شعبه به تولید و مونتاژ سری¬های 3، 5، 7 و X3 می¬پردازد.

MAHDI-TONDAR
06-10-2012, 05:04 PM
دنیای‌خودرو- خودرویی که سال‌ها در کنار ما بود. خودرویی که وقتی خبر توقف تولیدش را شنیدیم هم خوشحال بودیم هم غمی عجیب به سراغمان آمد چرا که خاطرات زیادی را با این خودروی ملی سپری کردیم. سرویس مدرسه، تاکسی، خودروی پدر، مسافرت‌ها، همه و همه به خصوص برای قدیمی‌ها با نام پیکان رنگ می‌گیرد به خاطر همین است که فراموش‌کردنش کار سختی است و بعضی وقت‌ها از ته دل می‌گوییم یادش بخیر.
اما پیکان از کجا آمد و چگونه تبدیل به خودروی ملی ما شد و چرا تولید آن این قدر طول کشید؟ پیکان برای اولین بار در سال 1346توسط شرکت ایران‌ناسیونال به بازار ایران عرضه شد. این خودرو قبل از اینکه وارد ایران شود در کشور انگلستان توسط گروه خودروسازی «روتس» که سهامدار کارخانه تالبوت نیز بود تولید می‌شد و با نام «آرو» به بازار انگلستان عرضه می‌شد.
کارخانه روتس رو‌ به ورشکستگی بود که امتیاز تولید پیکان از آن خریداری شد و در اوایل دهه 1340 قرارداد بین این دو شرکت منعقد شد. اما این خودرو چطور پیکان نام گرفت؟
آرو در فارسی به معنای «تير»، «خدنگ» و «پيکان» است که در میان آنها نام پیکان انتخاب شد و بر روی خودروی ملی ایرانیان گذاشته شد. پیکان در ایران با مدل‌های دولوکس و کارلوکس به بازار عرضه شد. در همین سال‌ها بود که وانت پیکان و تاکسی پیکان، پیکان استیشن هم آمدند و پیکان اتوماتیک نیز در سال ۱۳۴۹ به تولیداتش افزوده شد. به طوری که در سال‌های ۱۳۵۰ و ۱۳۵۱ شش مدل پیکان تولید می‌شد. اما یکی از نام‌هایی که پیکان با آن به خصوص در بازار خارجی عرضه می‌شد «هیلمن‌هانتر» بود که پیکان براساس آخرین مدل آن یعنی هیلمن‌هانتر مدل 1966 در ایران تولید می‌شد هر چند که در طی حدود 40 سال از تولید آن در ایران چهره آن نیز دستخوش تغیرات شد.
بهترین مدل پیکان که در ایران معروف به پیکان اونجر است نیز در سال 1975 ساخته شد؛ تالبوت در آن زمان موتور پرتحرک فورد را بر روی پیکان گذاشته بود و تولید این خودرو پس از یک دهه تولید در انگلستان، در ایران شروع شد. اما ورود اولین پیکان به خیابان‌های تهران بسیار جالب بود، خودرو بعد از طی مسافت کمی جوش می‌آورد، علت هم مشخص بود، رادیاتور برای انگلستان طراحی شده بود نه ایران؛ بعدها با اصلاح این ایراد، مشکل پیکان تا حدودی حل شد.
طراحی اصلی پیکان کاری از شرکت تالبوت از زیر‌مجموعه‌های گروه روتس بود. یک سال بعد در سال ۱۳۴۷ شرکت آمریکایی کرایسلرتوانست گروه صنعتی روتس را بخرد که تاثیری بر روند تولید پیکان در ایران نداشت و مدل‌های مختلف پیکان در ایران تولید می‌شد. تولید داخل این خودرو به آرامی و با شکل‌گیری قطعه‌سازان کوچک و بزرگ و با به وجود آمدن نظام‌های مهندسی در حال افزایش بود.
پیکان را شاید هنوز هم بتوان در استرالیا دید، محبوب‌ترین مکان‌هایی که بعد از ایران این خودرو در آن تولید یا فروخته شده است را می‌توان انگلستان و استرالیا دانست. چهره این خودرو که طراحی آن در سال 1965 به پایان رسیده و در سال 1966 نیز در شهر کاونتری انگلستان تولیدش آغاز شده بود آکنده از فرم‌های هندسه و قرینه‌ای است که چهره یک اتومبیل کلاسیک را تداعی می‌کند.
در سال ۱۳۵۹ تولید پیکان با ظاهری جدید (معروف به چراغ بنزی) طراحی معروف کرایسلر بود در ایران آغاز شد. روند مونتاژ خودرو در ایران‌خودرو به همین ترتیب تا سال ۱۳۶۴ ادامه یافت و تا این سال کماکان قطعات اصلی از خارج وارد و شرکت ایران‌خودرو آن‌ها را مونتاژ می‌کرد و در کنار آن قسمت‌هایی چون بدنه، رادیاتور، شیشه و کمک فنر عقب و جلو در ایران ساخته می‌شدند.
در سال ۱۳۶۴ خط تولید پیکان در کرایسلر انگلستان متوقف و با شرکت پژوفرانسه ادغام شد و در نتیجه ایران‌خودرو با کاهش دستگاه انتقال قدرت اصلی مواجه شد و تولید پیکان از سقف بیش از ۷۰ هزار دستگاه در سال ۱۳۶۳ به سه هزار دستگاه در سال 1368 کاهش یافت و عملاً خط تولید پیکان می‌رفت با توقف روبه‌رو شود که در سال 1368 مدیران آن زمان ایران‌خودرو تصمیم گرفتند تا خطوط دست دوم شرکت تالبوت را خریداری کرده و با تقسیم آن در تولید‌کنندگان قطعات خودرو و بازسازی بخشی از خطوط تولید ایران‌خودرو سعی کردند پیکان را از ورطه نیستی نجات دهند، اما بعد از نصب خطوط ایران خودرو با خطوط ناقص، دست دوم و مستهلک شده‌ای روبه‌رو بودند که کاستی‌های فراوانی داشت.
در این سال کارخانه پژو موافقت کرد ایران‌خودرو با بکار بردن سیستم تعلیق و موتور پژو 504 بر روی بدنه پیکان، به تولید پیکان ادامه دهد که این روند در حدود شش سال دوام آورد. پس از آن با ساخت قطعات لازم در ایران، پیکان ۱۶۰۰ در شهریور ماه ۱۳۷۱ تولید شد و تولید آن تا ۲۵ اردیبهشت سال ۱۳۸۴، در حدود ۱۳ سال، ادامه داشت.
در روز ۲۵ اردیبهشت سال ۱۳۸۴ پس از گذشت ۳۸ سال و تولید دو میلیون و ۲۹۵ هزار دستگاه پیکان متوقف و آخرین پیکان تولیدی به موزه فرستاد شد.
پیکان درسال 1346با دو مدل کارلوکس و دولوکس در بازار در دسترس بود. مدل کارلوکس که مدلی با شتاب و سرعت کمتر بود. این خودرودارای حجم موتور ۱۷۲۵ سی‌سی بوده و مجهز به نوارهای فلزی و آب کروم‌کاری در کنار بدنه بوده و از داشبوردی چوبی و سپرهای استیل کوتاه بهره می‌برد.
در همین سال پیکان دولوکس که کمی چابک‌تر بود نیز عرضه می‌شد. تولید مدل وانت نیز به مدل‌های پیکان اضافه شد همچنین پیکان وارد ناوگان تاکسیرانی کشور شد و در سال 1349 نمونه اتوماتیک آن نیز روانه بازار شد خودرویی که شاید نمونه آن را کمتر در خیابان‌ها دیده باشید چرا که تولید آن هیچ‌گاه به اندازه نمونه‌های دستی نبوده و این موضوع به تقاضای کم برای نمونه اتوماتیک پیکان از طرف مردم باز‌می‌گردد.
پیکان آمده بود تا بازار را به تسخیر درآورد به همین دلیل نمونه‌ای از آن در اوایل دهه 1350 به بازار عرضه شد که حجم موتور آن به مراتب بیشتر از نمونه‌های دیگر بود و جوانان را هدف گرفته بود از این رو پیکان جوانان لقب گرفت.
این خودرو قلبی با حجم 1800 سی‌سی در سینه داشت که از قدرت و شتاب بیشتری نسبت به برادران خود برخوردار بود چرا که نه تنها حجم موتور آن بیشتر بود بلکه از دو کاربراتور سود می‌برد که موجب تنفس بهتر موتور و بالطبع شتاب و سرعت بیشتری می‌شد. این مدل یکی از محبوب‌ترین مدل‌های پیکان به خصوص در میان جوانان بود خودرویی که در مسابقات اتومبیلرانی نیز توانسته بود پا به پای خودروهایی همچون لانچیا و ب‌ام‌و2002 حرکت و افتخار کسب کند.پیکان جوانان در بازار انگلستان با نام هیلمن جی‌تی نیز تولید و به فروش می‌رسید. از سال ۱۳۵۹ پیکان با تغییری که کرایسلر در فرم ظاهری ‌هانتر به وجود آورد راهی بازار شد. این تغیرات شامل تغییر کامل چراغ‌های جلو و عقب به فرم بزرگ و یکپارچه کاملاً مستطیل و پانل نشانگرهای مقابل راننده که از حالت دایره‌ای به حالت مستطیلی در‌آمده بودند می‌شد. این مدل در سال‌های ابتدایی تولید به پیکان چراغ بنزی معروف بود. اما یکی از معروفترین مدل‌های پیکان که توانسته بود در دهه1370 نظر افراد زیادی را به سمت خود جلب کند.
پیکان پژویی از سیستم تعلیق و پیشرانه پژو 504 بهره می‌برد، خودرویی که از شتاب و سرعت مناسبی برخوردار بود و تولید آن تا شش سال ادامه داشت. یکسال بعد در شهریور‌ماه 1371 نمونه 1600 سی‌سی پیکان روانه بازار شد که از موتوری با حجم 1600 سی‌سی بهره می‌برد موتوری که ساخت شرکت مگاموتور بود اما گیربکس‌های این مدل از کشور‌های آرژانتین و آلمان تامین می‌شد. این گیربکس‌ها تفاوت عمده‌ای با گیربکس‌های اولیه داشت چرا که دنده عقب در این گیربکس‌ها در کنار دنده یک قرار داشته و با فشردن اهرم تعویض دنده به سمت پایین گیربکس در دنده عقب قرار می‌گرفت.
در اواسط دهه 1370 گیربکس‌های شش سرعته نیز بر روی پیکان قرار گرفت که بعد از مدتی آنها نیز به فراموشی سپرده شدند اما پیکان یکی از خودروهایی است که دارندگان آن همیشه از آن راضی بوده و هستند چرا که استهلاک پایین و قطعات ارزان قیمت از خصوصیات بارز این خودرو است.
پیکان در زمان تولید خود به ابتکار صاحبانش هر بار به شکلی خاص در‌آمده است پیکان کوپه و پیکان کروک از این نمونه‌ها هستند با توقف تولید این خودرو و با توجه به تعویض نمونه‌های فرسوده آن با خودروهایی از پراید، تعداد آن در خیابان‌ها کم شده و همانند گذشته نیست. اما هنوز هم هستند افرادی که این خودروی ساده را دوست دارند و با ایجاد تغیرات در آن چشم افراد زیادی را به سمت خودروی خود خیره می‌کنند اما این خودرو در بازار خرید و فروش همانند سابق طرفدار ندارد چرا که پراید توانسته به خوبی جای خالی آن را پر کند نمونه‌های سالم این خودرو در بازار حداکثر چهار میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارند که البته این قیمت ممکن است کمی بالا و پایین شود اما در حال حاضر مدل‌های آخر آن در بازار که تولید سال 1384 است حدود چهار میلیون و 500 هزار تومان تا چهار میلیون و 800 هزار تومان قیمت دارد. در پایان به قیمت برخی از مدل‌های آن اشاره خواهیم داشت که قیمت آنها براساس سلامت و کارکرد آنهاست.
پیکان مدل 1355 دوگانه‌سوز حدود یک میلیون 600 هزار تومان، پیکان دوگانه‌سوز مدل 1361 حدود یک میلیون و 750 هزار تومان، پیکان مدل 1375 دوگانه‌سوز حدود دو میلیون و 700 هزار تومان، پیکان مدل1380 حدود 3 میلیون و 800 هزار تومان، پیکان مدل 1381 حدود چهار میلیون تومان، پیکان مدل 1382 حدود چهار میلیون و 200 هزار تومان، پیکان مدل 1383 حدود چهار میلیون و 300 هزار تومان، پیکان مدل 1384 حدود چهار میلیون و 500 هزار تومان است که البته این قیمت‌ها متغیر خواهد بود ولی تغییر زیادی نخواهد داشت.
لازم به ذکر است که دیگر پیکان همانند گذشته از ارزان قیمت‌ترین قطعات یدکی بهره نمی‌برد و قیمت قطعات یدکی پراید ارزان قیمت‌تر از پیکان است.

صادق عبدی
10-05-2015, 12:43 AM
با تشکر از مطالب مفیدتون