PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درب هوشمند خودروها - قفل برقی درب ماشین - کلیه مطالب در مورد درب ماشین


روابط عمومی آکو فروم
12-15-2009, 10:55 PM
نحوه ی کار قفل برقی درب اتومبیل:(ترجمه از سهیل خوشبو)
از بین قفل ها، سیستم های بدون کلید و قفل های پیچیده، امروزه برای باز کردن درب های اتومبیل چهار یا پنج روش وجود دارد.اتومبیل ها چگونه همه ی این روش های مختلف را تعقیب ودریافت می کنند و واقعا چه اتفاقی می افتد که درب ها باز می شوند؟
http://static.howstuffworks.com/gif/power-lock-intro4.jpg
مکانیزمی که درب های اتومبیل شما را باز می کند واقعا جالب است. ما خیلی به آن وابسته ایم زیرا هزاران بار در طول عمر اتومبیل، از آن استفاده می کنیم.
ما در اینجا می آموزیم که چه چیزی در درون درب ها است و باعث باز شدن آن می شود.نحوه ی کار محرک ها(actuator) را بررسی می کنیم و این که چگونه موجب باز شدن درب می شود.

باز وبسته کردن قفل:

http://static.howstuffworks.com/gif/power-lock-intro.jpgدر اینجا برخی از روش های مختلف باز کردن درب را مرور می کنیم:
· به وسیله کلید
· با فشردن دکمه باز کردن قفل درب درون اتومبیل
· با استفاده از قفل های ترکیبی در بیرون از اتومبیل
· با کشیدن دستگیره درب
· به وسیله کترل ریموت
· به وسیله سیگنال فرستاده شده از یک مرکز کنترل

در بعضی اتومبیل ها که دارای قفل های برقی هستند سوییچ باز/ بسته کردن قفل، نیروی لازم برای باز کردن درب را به اکچواتور می فرستد. ولی در سیستم های پیشرفته تر که از چندین روش برای باز وبسته کردن قفل استفاده می کنند بادی کنترلر( body controller) وظیفه باز و بسته کردن را بر عهده دارد.
بادی کنترلر یک کامپیوتر در اتومبیل است که وظیفه ی آن مراقبت ازلوازم کوچکی است که موجب محبوبتر شدن اتومبیل شما می شود ( به عنوان مثال این کامپیوتر تا زمانی که شما استارت نزده اید ، چراغ داخلی را روشن نگه می دارد و یا اگر شما چراغ اتومبیل را روشن یا سوییچ استارت را باز بگذارید به شما هشدار می دهد و...)
در مورد قفل های برقی، بادی کنترلر تمامی منابع سیگنال های ممکن برای باز/ بسته کردن قفل را تحت نظر دارد. بادی کنترلرمی تواند علایمی که به وسیله صفحه لمسی نصب شده بر روی دستگیره، فرستاده می شود را تعقیب و اگر رمز صحیح وارد شده باشد قفل را باز کند یا فرکانس رادیویی ارسال شده از فرستنده ی کنترل ریموت شما را دریافت وهنگامی که کد دیجیتالی آن صحیح باشد درب را باز کند.در صورتی که بادی کنترلر سیگنالی را از هر کدام از منابع ذکر شده دریافت کند، نیروی لازم را برای اکچواتور می فرستد تا درب را باز کند.
در ادامه به بررسی داخل درب می پردازیم و اینکه اجزای آن چگونه به هم متصل می شوند.

روابط عمومی آکو فروم
12-15-2009, 10:57 PM
بررسی اجزای داخلی درب:


در نمونه نشان داده شده در زیر، اکچواتورِ قفل برقی، زیر چفت درب قرار گرفته است و یک میله، اکچواتور را به چفت وصل می کند. میله ی دیگری نیز چفت را به دستگیره ای که از بالای درب بیرون آمده است متصل می کند.

http://static.howstuffworks.com/gif/power-lock-door.jpg

هنگامی که اکچواتور، چفت را به سمت بالا حرکت می دهد، دستگیره بیرونی درب را به مکانیزم باز شدن متصل می کند.اما زمانی که چفت پایین است، دستگیره از مکانیزم باز شدن درب جدا شده و درنتیجه درب باز نمی شود.

http://static.howstuffworks.com/gif/power-lock-door2.jpg


بررسی اکچواتور (actuator) :اکچواتور وسیله ی بسیار ساده ایست:http://static.howstuffworks.com/gif/power-lock-actuator.jpg

این اکچواتور می تواند قلاب فلزی نشان داده شده را به سمت چپ یا راست حرکت دهد. هنگامی که در ماشین نصب می شود به صورت عمودی است در نتیجه قلاب می تواند به سمت بالا یا پایین برود و حرکت شما را دنبال کند. زمانی که چفت را به سمت بالا می کشید به طرف بالا و زمانی که به سمت پایین می کشید به طرف پایین حرکت می کند.

این سیستم بسیار ساده است. یک موتور الکتریکی کوچک یک سری از چرخ دنده ها را به حرکت در می آورد که به عنوان چرخ دنده کاهشی عمل می کنند. آخرین چرخ دنده، میله ی دندانه دار را که به میله ی اکچواتور وصل است، می راند. در واقع میله ی دندانه دار حرکت چرخشی موتور را به حرکت خطی لازم برای جابجایی قفل تبدیل می کند.

http://static.howstuffworks.com/gif/power-lock-actuator2.jpg

درون یک اکچواتور

موضوع جالبی که در این مکانیزم وجود دارد این است که با وجودی که موتور الکتریکی می تواند چفت را حرکت دهد، چفت نمی تواند موتور را به حرکت در آورد. و این به خاطر به کارگیری گیره ی گریز از مرکز است که به چرخ دنده متصل شده و به وسیله موتور به کار گرفته می شود.

http://static.howstuffworks.com/gif/power-lock-gears.jpg

گیره ی گریز از مرکز

هنگامی که موتور چرخ دنده را می چرخاند ، گیره ی گریز از مرکز تاب خورده ودر نتیجه چرخ دنده کوچک فلزی به چرخ دنده پلاستیکی بزرگتر قفل می شود و به موتور اجازه می دهد تا حرکتش را به چفت منتقل کند. اما اگر چفت حرکت داده شود همه ی چرخ دنده ها به جز چرخ دنده پلاستیکی و گیره درون آن می چرخند.

روابط عمومی آکو فروم
02-01-2010, 11:06 AM
درب خودروها برای پیشگیری ازحوادث رانندگی هوشمند می‌شود


مهندسان آلمانی موفق شدند در هوشمندی برای خودرو طراحی کنند که به محض احساس خطر عکس العمل نشان داده و تغییر وضعیت می‌دهد تا از بروز حادثه پیشگیری کند.
http://www.motiontrends.com/2006/m10/Opel/Corsa_passive_car_safety.jpg، طراحان در هوشمند می‌گویند، اگر شما در حین حرکت در جاده ناگهان در خودرو خود را باز کنید، در با شناسایی موقعیت خطر به طور خودکار بسته می‌شود و احتمال وقوع حادثه برطرف می‌شود.
http://www.progressive.com/images/blogContent/auto-tech/AT_50SideImpact_Article.jpgمهندسان خودروسازی در آلمان ادعا کرده‌اند که این «در هوشمند» نسبت به اتفاقات احتمالی در جاده‌ها واکنش نشان می‌دهد و وسیله نقلیه را مجهز به تسهیلاتی می‌کند که امکان کنترل بیشتر را برای راننده فراهم می‌کند.


گروهی از محققان و مهندسان شرکت خودروسازی بی ام و و همچنین دانشگاه فنی مونیخ این فن‌آوری منحصر به فرد و جدید را طراحی کرده‌اند.با استفاده از این فن‌آوری در خودرو میزان جراحات رانندگی و همچنین خسارات مالی ناشی از آن کاهش می‌یابد.


نمونه اولیه «در هوشمند» شبیه به در خودروهای معمولی است و ظاهر متفاوتی ندارد، اما در ساختار آن یک میله فلزی اضافی وجود دارد که تا مرکز خود حرکت می‌کند و به چارچوب خودرو بین لولاها متصل می‌شود.


در وضعیت عادی به این میله آزادانه حرکت می‌کند و تاثیری روی جابجایی در ندارد، اما اگر حسگرها وجود مانعی را در نزدیکی شناسایی کند و همزمان شتاب سنج نیز تشخیص دهد که در خودرو، در حال باز شدن است، جابه‌جایی و حرکت در از سوی موتور خطی که به میله فلزی متصل شده است، محدود می‌شود و در باز نخواهد شد.

روابط عمومی آکو فروم
02-01-2010, 11:23 AM
کلیه مطالب در مورد درب ماشین

باز کردن در ماشین بوسیله ی گوشی موبایل
آیا کلیدهایتان را در اتومبیل قفل شده تان جا گذاشتید؟
آیا اتومبیل تان دارای وسیله ای فعال شونده از راه دور یا ریموت (Remote) جهت باز کردن قفل ها میباشد؟ این موضوع ممکن است روزی بدردتان خورده و مفید واقع شود. یک دلیل خوب جهت داشتن یک تلفن همراه اینست که اگر شما کلیدهایتان را در اتومبیل تان با درهای قفل شده جا گذاشته باشید و کلیدهای زاپاس در خانه تان می باشد با تلفن همراه شخص ساکن در خانه تان با استفاده از تلفن همراه خودتان تماس بگیرید.

تلفن همراه تان را در حدود یک فوت (48/30 سانتیمتر) نزدیک در اتومبیل تان نگه داشته و از شخص مستقر در خانه تان بخواهید در حالیکه کنترل از راه دور یا ریموت باز کردن درب اتومبیل شمارا نزدیک تلفن همراهش نگاه داشته، دگمهء Unlock (باز کردن قفل درب اتومبیل تان) را فشار دهد. سپس قفل درب های اتومبیل شما باز خواهد شد. و از اینکه شخصی مجبور به آوردن دستگاه ریموت قفل اتومبیل شما شود، جلوگیری خواهد شد.

برای این حالت فاصله مشکلی نمی باشد. و شما میتوانید صدها مایل دورتر از خانه تان باشید. و اگر بتوانید به شخصی که دارای "ریموت – Remote " دیگر اتومبیل تان می باشد، دسترسی پیدا کرده و قادر خواهید بود از این طریق درب های قفل شده اتومبیلتان را باز نمایید.


sajadlorestan

روابط عمومی آکو فروم
02-01-2010, 11:33 AM
http://www.electronickhodro.com/pictures/sensor%20car.JPG
سنسور هشدار دهنده باز بودن درب اتومبيل

با نصب اين دستگاه كوچك الكترونيكي كه برروي انواع اتومبيل سواري (ايراني - خارجي) وحتي تمامي اتومبيلهاي 24 ولت سنگين(اتوبوس-كاميون) ونيمه سنگين(ميني بوس -وانت- نيسان) از باز بودن دربهاي اتومبيلتان مطلع شده از خطرات احتمالي جلوگيري خواهيد شد.ضمنا اين دستگاه را براي هشدار بالابودن ترمز دستي ، باز بودن درب صندوق عقب وخالي شدن مخزن روغن ترمز نيز ميتوانيد استفاده نمائيد.
electronickhodro.blogfa