PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تاپیک کلی بررسی همه جانبه ی انواع رنگ های خودرو


روابط عمومی آکو فروم
02-01-2014, 10:52 AM
تاپیک کلی بررسی همه جانبه ی انواع رنگ های خودرو

با سلام وقت بخیر
در این تاپیک تمامی موارد مربوط به رنگ خودرو در ایران و جهان به صورت جامع ( فنی - ظاهری) قرار خواهد گرفت .

محبوب ترین رنگ های اتومبیل

عصر خودرو:
مردم در گوشه و کنار جهان به هنگام خرید خودرو سراغ رنگ های مشخصی می روند . اما محبوب ترین رنگ ها در میان خریداران اتومبیل کدامند؟
به گزارش سرویس بین الملل نور نیوز به نقل از فوربس ؛ برخی از افراد به هنگام خرید اتومبیل رنگ های نامتعارف و خاص را می پسندند اما بسیاری دیگر این طرز فکر را نداشته و معتقدند رنگ های ساده ای مانند سیاه و سفید بهترین انتخاب برای شیک جلوه دادن اتومبیلشان است. محبوب ترین رنگ ها برای اتومبیل عبارتند از :

1- سفید : محبوب ترین رنگ اتومبیل در میان مشتریان خودرو سفید است. 23 درصد از اتومبیل ها در آمریکا و 24 درصد د یگر در سراسر جهان سفید هستند. رنگ سفید حسی از لوکس بودن و کیفیت بالا را به مشتری القا می کند.

2- مشکی : 19 درصد از اتومبیل ها در آمریکای شمالی و 21 درصد در دیگر نقاط جهان مشکی هستند. این رنگ هم مانند سفید به اتومبیل جلوه ای لوکس می بخشد و البته قابلیت ترکیب شدن با مقدار کم دیگر رنگ ها و حتی پودر طلا را نیز دارا می باشد.

3- نقره ای : 16 درصد از اتومبیل ها در آمریکای شمالی و 18 درصد در دیگر نقاط جهان نقره ای هستند. تا قبل از سال 2011 ، نقره ای رنگ غالب برای انواع اتومبیل ها به حساب می آمد اما چند سالی است که سفید رتبه اول را تصاحب کرده و نقره ای در سال 2013 رتبه دوم را هم از دست داده و به جایگاه سقوط کرده است.

4- خاکستری :‌ 15 درصد از اتومبیل ها در آمریکای شمالی و 14 درصد در دیگر نقاط جهان خاکستری هستند . خاکستری متالیک بهترین گزینه برای اتومبیل های سنگین و شاسی بلند محسوب می شود.

5- قرمز : 10 درصد از اتومبیل ها در آمریکای شمالی و 8 درصد در دیگر نقاط جهان قرمز هستند . رنگ قرمز حسی از سرعت و چابکی را به راننده القا می کند.

6- آبی : رنگ های آبی و قرمز رقابت فشرده ای با یکدیگر دارند. 7 درصد از اتومبیل ها در آمریکای شمالی و 6 درصد در دیگر نقاط جهان آبی هستند. آبی در میان مشتریان اروپایی محبوبیت بیشتری دارد.

7- قهوه ای / بژ : رنگ بژ بسیار خاص و کمیاب است. 5 درصد از اتومبیل ها در آمریکای شمالی و 6 درصد در دیگر نقاط جهان قهوه ای یا بژ هستند.

8- زرد / طلایی : در میان رنگ های روشن ، طلایی و یا زرد جلوه ای ویژه همراه با حسی از اشرافی گری در چشم مشتری دارد. 2 درصد از اتومبیل ها در آمریکای شمالی و 1 درصد در دیگر نقاط جهان طلایی هستند.

9- سبز : این رنگ اطمینان بخش است و حسی از آرامش را به بیننده القا می کند. 2 درصد از اتومبیل ها در آمریکای شمالی و 1 درصد در دیگر نقاط جهان سبز هستند.

10- دیگر رنگ ها : نوبت به رنگ های خاص و سفارشی رسید. رنگ هایی مانند صورتی ، نارنجی ، بنفش و ... نیز مشتریان خود را دارند. یک درصد از اتومبیل ها در آمریکای شمالی و 2 درصد در دیگر نقاط جهان دارای رنگ های متفرقه هستند.

منبع : عصر خودرو

روابط عمومی آکو فروم
02-01-2014, 10:58 AM
رنگ های محبوب خودرو ها در جهان


دنیا پر از رنگ است، اما وقتی پای خودرو در میان باشد، اغلب مردم تنها سیاه و سفید را می¬پسندند. گزارشی¬ که مؤسسۀ دوپونت (DuPont Automotive) از تولیدکنندگان عمدۀ رنگ خودرو در آمریکای شمالی، منتشر کرده نشان می¬دهد که در سال 2012 رنگ سفید برای دومین سال پیاپی محبوب¬ترین رنگ برای خودروهای تازه¬ساخت و سیاه، نقره¬ای، خاکستری سه رنگ پرطرفدار بعدی بوده¬اند.
به گزارش سایت خبران؛ نانسی لوکارت، مدیر بازاریابی دوپونت می¬گوید از سال 1998 به این سو رنگ سفید همواره از اولویت¬های خریداران بوده است. به گفتۀ او بین سال¬های 2001 تا 2006 رنگ نقره¬ای طرفداران زیادی داشت و امروز رنگ سیاه هم به جمع انتخاب¬های اول خریداران خودرو رسیده است، به خصوص در بخش خودروهای لوکس.
باور شایع، به خصوص در بازارهایی که خرید و فروش خودروهای دست دوم رواج بیشتری دارد، این است که از آنجا که سفید رنگی خنثی است، بنابراین با تمام سلایق هم¬خوان است و در نتیجه خودرویی سفید¬رنگ بسیار راحت¬تر و سریع¬تر از خودرویی زرد یا بنفش به فروش می¬رود. این فرض در مورد خودروهای سیاه یا نقره¬ای¬رنگ هم با شدت کمتری صادق است. حقیقت هم این است که این رنگ¬ها محافظه¬کارانه¬ترند و مانند هر پدیدۀ دیگری که عادی است و سروکاری با ریسک و جسارت ندارد، طرفداران بیشتری دارند. باور دیگر آن است که خودرویی به این رنگ چندان «توی چشم» نیست و به همین دلیل رانندگانی که علاقه¬ای به خودنمایی ندارند آن¬ها را ترجیح می¬دهند. با این همه بررسی¬های اخیر ثابت می-کنند این همۀ ماجرا نیست. در میانۀ دهۀ 2000 میلادی نقره¬ای رنگ اصلی محصولاتی چون گوشی¬های تلفن همراه، کامپیوتر و لوازم خانگی بود و این به صنعت خودرو هم سرایت کرد. پس از دهۀ 2000 غول اپل بود که آی¬فون و آی-پدهای سفید و سیاهش را به گوشه و کنار دنیا فرستاد تا روزانه از هزاران نفر در دنیا دلربایی کنند. وقتی جدیدترین و پیشرفته¬ترین نمونه¬های فناوری مدرن و معاصر سفید یا سیاه¬رنگ هستند، خریداران خودرو با خود می¬اندیشند چرا خودروهایشان نباید این رنگی باشد؟ بی¬تردید اپل از دلایل اصلی اقبال صاحبان خودرو به این دو رنگ بوده است. مخالفان این رنگ¬ها ممکن است بگویند این رنگ¬ها واقعاً خسته¬کننده شده¬اند و نباید خودرویی را که هزاران دلار یا یورو قیمت دارد به آن¬ها آغشته کرد. خودروی آبی، زرد، بنفش یا سبز احتمالاً تا مدت بیشتری تازه و جذاب به نظر می¬رسد و تعدد ¬آن¬ها دنیا را از ملال و یکنواختی می¬رهاند.

http://www.khabaran.com/images/2.eghtesad/ax.jpg
خانم لوکارت می¬گوید رنگ¬های دیگری هم بوده¬اند که از بخش¬های دیگر، صنعت خودرو را تحت تأثیر قرار داده¬اند، مانند درجاتی از قهوه¬ای یا بژ که در طراحی داخلی خانه¬ها به وفور مورد استفاده¬اند. این رنگ در فهرست پرطرفدارترین رنگ¬های نشریۀ فوربس در ردۀ هفتم قرار دارد و 5 درصد خودروهایی که در سال گذشته در دنیا تولید شده¬اند مایه¬ای از قهوه¬ای داشته¬اند. قرمز و آبی هم در رده¬های پنجم و ششم قرار دارند که نشان می¬دهد آن¬ها که خودرویشان را چنین می¬خواهند، چندان هم در اقلیت نیستند. سبز هم در سال¬های اخیر از رنگ¬های نسبتاً محبوب بوده، اگرچه سال گذشته تنها 1 درصد خودروهای ساخته¬شده در دنیا و 2 درصد خودروها در آمریکا سبز رنگ بوده¬اند.
علاقۀ همه¬گیر به دو رنگ سفید و سیاه درحالی ¬است که شرکت¬های رنگ¬سازی در سال¬های اخیر امکان تولید رنگ¬های جذاب و پرتنوعی یافته¬ و تلاش بسیاری برای معرفی آن¬ها به خرج داده¬اند. حالا رنگ¬ها از سفید و سیاه تخت به مایه¬های متفاوتی از زرد و طلایی رسیده¬اند و یا سیاه سه¬بعدی یا سفید از جنس مروارید. دوپونت یکی از معروف¬ترین تولیدکنندگان رنگ خودروست که هر سال رنگ¬های تازه¬ای را برای خودروسازان دنیا به نمایش می¬گذارد تا از میان آن¬ها انتخاب کنند. خانم لوکارت می¬گوید: «در 20 یا 30 سال گذشته رنگ خودروها واقعاً تخت بود، اما حالا خودروی شما ممکن است از زاویه¬ای تاریک و از زاویه¬ای دیگر روشن و براق به چشم بیاید، و یا رنگ نقره¬ای خودرویتان سوسو بزند.» دوپونت اخیراً برای خودروهای لوکس نوعی رنگ برنزی پیچ¬دار و نیز سبز جواهرگونه¬ای را معرفی کرده است.
به رغم این تحولات در سال 2012 در حدود 76 درصد خودروهایی که در سراسر دنیا تولید شده¬اند، سفید، نقره¬ای، خاکستری و سیاه بوده¬اند. در عین حال یک دسته¬بندی سنتی وجود دارد که هنوز هم بر صنعت خودرو غالب است، الگویی که طبق آن خودروهای لوکس باید سیاه، سفید یا نقره¬ای باشند؛ علاوه بر سیاه و سفید رنگ¬هایی چون قرمز و آبی هم برازندۀ خودروهای سواری یا شاسی¬بلند معمولی است؛ و بالاخره خودرویی تندرو مانند فراری، لوتوس یا لامبورگینی باید زرد باشد یا قرمز. با این همه اصلاً بعید نیست که همگام با پیشرفت¬های فناوری و تغییرات در سلایق مردم خیلی زود این الگوها تغییر کنند.
منبع: سایت خبری تحلیلی خبران

روابط عمومی آکو فروم
02-01-2014, 11:04 AM
بهترین رنگ خودرو در اروپا آسیا و آمریکابه گزارش CarXR.com : شرکت PPG بزرگ ترین سازنده وتامین کننده رنگ خودرو ، در یک بررسی به فروش 21 درصدی خودروهای رنگ سفید درسرتاسر دنیا اشاره داشت.
این اولین باری است که رنگ نقره ای حاکمیت خود را در رنگ ها ازدست داده وجای خود را به سفید اهدا نموده است و اکنون در رده دوم جدول نشسته است.
درکنارنقره ای ،رنگ مشکی نیز در جایگاه دوم قرار می گیرد که هردو رنگ توانستند 20 درصد فروش داشته باشند.
اما رنگ نقره ای در آسیا و اقیانوسیه توانست جایگاه خود را در راس جدول حفظ نماید اما با این حال محبوب ترین رنگ ها در این مناطق نیز همان رنگ سفید با 23 درصد ،سیاه با 17 درصد ،قرمز با 10 درصد فروش هستند.
دراروپا نیز محبوب ترین رنگ ها سیاه، سفید ،نقره ای ،قهوه ای ،طلایی ، زرد و سبز بودند.
امریکای شمالی نیز از خودروهای خود با رنگ سفید استقبال نمود و درجایگاههای بعدی ،نقره ای وسیاه ،قرمز، آبی ،قهوه ای ،طلایی ، نارنجی ، زرد وسبز قرار گرفتند.
این درحالی است که محبوب ترین رنگ در سال 2010 نقره ای و طوسی بودند

منبع: سایت پنگان
----------------------------------------------------------------------------------------------------
رنگ خودرو بيانگر شخصيت شماست!


دنياي خودرو - تهمينه اشرفي: آيا تا به حال به اين موضوع فكر كرده‌ايد كه انتخاب رنگي خاص ممكن است نشانگر شخصيت شما باشد؟ اين امر در مورد انتخاب رنگ خودرو شما نيز صدق مي‌كند.البته اين موضوع ممكن است كه در ايران صدق نكند زيرا در كشور ما اوضاع فرهنگي و اجتماعي متفاوت است و شايد شما در موقع خريد خودرو اين آزادي را نداشته باشيد كه بدون توجه به سن و جنسيت خود رنگ خودروتان را انتخاب كنيد. البته اين امر بستگي به طرز تفكر شما نيز دارد.
حالا شما فكر مي‌كنيد صاحب خودرو قرمز رنگ بيشتر به دليل سرعت زياد جريمه مي‌شود يا دارنده خودرو آبي؟
شايد جالب باشد كه بدانيد بعضي از كمپاني‌هاي بيمه خارج از كشور، خودرو شما را براساس رنگ آن خودرو بيمه مي‌كند.براي مثال اگر شما داراي خودرو مشكي‌رنگ باشيد، احتمالاً آدم پرخاشگري هستيد و بايد به گردش در بيرون از خانه علاقه داشته باشيد، شما انسان جاه‌طلبي هستيد و حاضر به انجام هر كاري براي رسيدن به موفقيت هستيد.
اگر شما رنگ سفيد را براي خودروتان انتخاب كنيد، انساني برون‌گرا هستيد و به ظاهر خود خيلي اهميت مي‌دهيد. شما از اصول و روش خاصي در زندگي پيروي مي‌كنيد.
كساني كه رنگ نقره‌اي را براي خودروشان انتخاب مي‌كنند، انسان‌هاي خونسرد و آرامي هستند. البته ممكن است در بعضي از موارد به خاطر داشتن عقايد خاص در جمع دوستان از بقيه كناره‌گيري ‌كنند.
شما كه داراي تمايلات عصبي هستيد احتمالاً رنگ سبز را براي خودروتان انتخاب مي‌كنيد.
رنگ زرد؛ به نظر شما چرا در ايران طرفدار زيادي ندارد؟ اول اينكه تاكسي‌هاي ايران زردرنگ هستند، دوم اينكه اين رنگ بيشتر براي خودروهاي اسپرت استفاده مي‌شود كه بيشتر داراي سقف كانورتيبل مي‌باشند، ولي اگر احياناً به اين رنگ علاقه زيادي داريد و تصميم داريد كه حتماً اين رنگ را انتخاب كنيد، خواستار تازگي، طراوت و زيبايي هستيد. شما در اجتماع به عنوان فردي تجددگرا و آرمان‌گرا ظاهر مي‌شويد.
مي‌خواهيم به سراغ رنگ خاكستري و نوك‌مدادي برويم كه علاقمندان زيادي دارد. بيشتر انسان‌هاي هوشياري كه به اطراف خود توجه زيادي مي‌كنند از اين رنگ استقبال مي‌كنند. اگر كه شما كارمند هستيد در برابر كارتان بسيار جدي و بامسووليت ظاهر مي‌شويد و تعهدكاري بر همه امور ديگرتان اولويت دارد.شما انضباط خود را در محل كار خود به رخ همكارانتان مي‌كشيد و به خود افتخار مي‌كنيد.
اما رنگ قرمز كه افراد زيادي به آن علاقمندند! اين افراد سريع راه مي‌روند، سريع حرف مي‌زنند، سريع مي‌رانند و هر كار پرهيجاني را كه فكرش را كنيد انجام خواهند داد. البته بسيار مهربان و دوست‌داشتني هستند. علاقمندان به رنگ قرمز هميشه آغازگر كارهاي هيجان‌انگيز هستند.
اشخاصي كه رنگ كرم را انتخاب مي‌كنند، اعتماد به‌ نفس بسيار بالايي دارند. بسيار خودمحور و شايد كمي خودخواه باشند.
آبي رنگ آرامش است. انسان‌هاي بسيار دانا، هوشيار و محتاط به اين رنگ علاقمندند.
رنگ صورتي، رنگ خودرو افراد بسيار دل‌نازك، عاشق پيشه و مهربان است. شما مي‌توانيد در اكثر مواقع آنها را در گوشه‌اي خلوت در حالي كه به چيز موردعلاقه‌شان فكر مي‌كنند پيدا كنيد.

منبع: سایت پنگان
----------------------------------------------------------------------------------------
پرطرفدارترین رنگ­های خودروچرا رنگ نقره­ای این­قدر طرفدار دارد؟ به اعتقاد کارشناسان رنگ، نقره­ای روی خودرو شگفت انگیز است و وقتی نور به آن برخورد می­کند و منعکس می­شود، شکل معماری خودرو را به طرز زیبایی به نمایش می­گذارد. این رنگ مزایای دیگری نیز دارد: کثیفی را پنهان می­کند، محبوبیت دائمی دارد و فروش مجدد آن راحت­تر از سایر رنگ­هاست.
● رنگ نقره­ای همچنان یکه تاز
تقریبا ۲۰ درصد از کل خودروهای تولیدی در سال ۲۰۰۶ نقره­ای رنگ هستند و هفت سال متوالی است که این وضعیت تکرار می­شود.
چرا رنگ نقره­ای این­قدر طرفدار دارد؟ به اعتقاد کارشناسان رنگ، نقره­ای روی خودرو شگفت انگیز است و وقتی نور به آن برخورد می­کند و منعکس می­شود، شکل معماری خودرو را به طرز زیبایی به نمایش می­گذارد. این رنگ مزایای دیگری نیز دارد: کثیفی را پنهان می­کند، محبوبیت دائمی دارد و فروش مجدد آن راحت­تر از سایر رنگ­هاست. هم اکنون بسیاری از مؤسسات پلیسی کشور انگلستان از رنگ سفید به نقره­ای روی آورده­اند زیرا هنگام از رده خارج کردن خودروهایشان از ناوگان و مزایده آنها، خودروهای نقره­ای رنگ تقریبا ۱۰ درصد گرانتر از سفید به فروش می­رسند و پول بیشتری عاید این مؤسسات می­کنند.
جالب است بدانید رنگ نقره­ای در دهه ۱۹۹۰ در نتیجه رشد روز افزون تکنولوژی، توجه به عصر هزاره جدید (قرن ۲۰۰۰)، وضعیت بازار رنگ و تدبیر مدیریت تکنولوژی شرکت دوپونت (DuPont) پدید آمد. مرحله نهایی فلزکاری (یعنی مرحله پیش از پاشیدن رنگ) روی خودروها، گوشی موبایل و وسایل فلزی (استیل) آشپزخانه خود به­عنوان رنگ جدیدی مطرح شد که به مدت طولانی به­صورت یک رنگ مطمئن و رده بالا جای خود را بین رنگ­های تجاری حفظ کرده است.
اما حالا شواهدی وجود دارد که محبوبیت رنگ نقره­ای به نهایت و پیک (Peak) خودش رسیده است و احتمالا به مرور این محبوبیت کمتر خواهد شد. به گفته کارشناسان، نقره­ای رنگی سرد و بی روح است و مردم درصدد یافتن رنگ­های گرمتر و محیطی جالبتر هستند. البته این رنگ به این زودی­ها منسوخ نخواهد شد ولی احتمالا محبوبیت آن افت خواهد کرد.
● آیا رنگ­های خنثی وضعیت خود را حفظ می­کنند؟
رنگ­های سفید، نوک­مدادی و مشکی به ترتیب مکان­های دوم تا چهارم را در فهرست رنگ­های پرطرفدار به خود اختصاص داده­اند. البته هر چند رنگ­های فوق محبوبیت دارند اما لزوما دلخواه خریداران نیستند زیرا در ایالات متحده بیشتر خودروها به­صورت عمده توسط نمایندگی­های فروش خریداری می­شوند و آنها نیز به­واسطه اطمینان به فروش رنگ­های نوک­مدادی ، نقره­ای و مشکی معمولا آنها را به کارخانه سفارش می­دهند.
این رنگ­های خنثی همچنین برای خودروهای کرایه­ای بدون راننده (Rent Car) نیز مورد توجه هستند. اگر دقت کنید می­بینید که عمده خودروهایی که برای ناوگان خودروهای کرایه­ای خریداری می­شوند، نقره­ای یا به رنگ­های خنثی هستند. جالب این که تمایل به این رنگ­های خنثی به­خصوص در بازار جوانان کاملا مشهود است. شرکت صاحب مارک تجاری سیون (Scion) که بازار خلق خریداران ناشناس (X buyers) را به­طور جــــدی نشانه گرفته است ، به­طور قابل ملاحظه­ای رنگ­های تیره­ را ارائه می­دهد. به اعتقاد کارشناسان این شرکت، جوانان رنگ­های ساده و روشن را نمی­پسندند زیرا به زعم آنها رنگ روشن معمولا ارزان به­نظر می­رسد و بهتر است دور ریخته شود. اگر محصولی با رنگ روشن به جوانان بدهید، فکر می­کنند به آنها تحمیل شده است و بالطبع نمی­پسندند.
درمجموع، عمومیت انتخاب رنگ خنثی نشان­دهنده یک بازار بی­ثبات است؛ جایی که خریداران دست به عصا حرکت می­کنند و محافظه­کارانه انتخاب می­کنند. اما خبر امیدبخش این که رنگ خوب می­تواند برگشت سرمایه را تضمین کند.
● بازار رنگ­های شادتر
هنری فورد جمله معروفی دارد که می­گوید: " مشتریان ما می­توانند هر رنگ خودرویی که می­خواهند بخرند مشروط به این که آن رنگ مشکی باشد."
اما مشتریان امروزی حق انتخاب بسیاری دارند و از مزیت انتخاب رنگ روشن­تر یا تیره­تر برای خودرویشان بهره­مندند. شیوه­های زندگی مردم امروز دارد به نهایت خود نزدیک می­شود و به همین ترتیب آنها تمایل دارند در مورد رنگ نیز اعمال نظر بیشتری کنند.
خودروهایی به رنگ­های متوسط و میانه مانند رنگ­های سبز که در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ دیده می­شدند امروزه به­دلیل ظهور رنگ­های اشباع­شده، منسوخ شده­اند. رنگ­های امروز یا خیلی روشن هستند یا خیلی تیره و اگر توجه کنید می­بینید که رنگ­هایی مثل زرشکی و نارنجی راه خود را به دنیای خودروها باز کرده­اند. هرچند آنها هنوز در فهرست ۱۰ رنگ برتر جای نگرفته­اند اما خوب است بدانید شرکت خودروسازی جنرال­موتورز رنگ نارنجی را برای ۵۰ درصد از بعضی از خودروهای تولیدی خود به­صورت یک گزینه (Option) ارائه می­دهد؛ رنگی که تصور می­شد برای مدت کوتاهی مورد توجه قرارگیرد اما با گذشت پنج سال هنوز هم گرایش به آنها ادامه دارد.
کارشناسان معتقدند که رنگ برمی­گردد. مثلا هنوز رنگ آبی زیاد استفاده می­شود(رتبه پنجم) اما جای رنگ سرمه­ای (Navy) را رنگ بنفش (Cobalt) گرفته است. رنگ سبز که رتبه هشتم را در فهرست دارد، احتمالا رنگ سبز روشن مایل به زرد (Kelly Green) است.
تغییر سلیقه در انتخاب رنگ به­خصوص در خودروهای اسپرت و پیکاپ قابل توجه است اما رنگ زرد سرویس مدرسه­ای (رتبه ۱۰) ، نارنجی روشن و قرمز (رتبه ۶) نشان­دهنده تغییرات چشمگیری در رتبه­بندی هستند. حتی نقره­ای­های بی­روح در حال تبدیل شدن به رنگ­های شادتر هستند مثلا با ترکیب کردن رنگ سبز و نقره­ای رنگ جدید گرمتری به­دست می­آید.
● نگاه به آینده
اگرچه احتمالا انتخاب رنگ­های محافظه­کارانه همچنان سال­های متمادی بر بازار رنگ خودرو حاکم خواهد بود اما تمایل به رنگ­های غیرمتعارف نیز از رشد قابل ملاحظه­ای برخوردار است. به­تازگی مردم دلشان می­خواهد خودشان را خیلی خاص و متشخص نشان دهند، و یکی از راحت­ترین راه­ها برای این منظور تغییر رنگ خودرویشان است.
● بررسی رنگ­های عامه ­پسند
اعداد زیر که توسط شرکت دوپونت ارائه شده، نشان­دهنده درصد رنگ خودروهایی است که در امریکای شمالی در سال ۲۰۰۶ تولید شده­اند:

۱) نقره­ای / ۱۹ درصد

۲) سفید / ۱۶ درصد

۳) نوک مدادی / ۱۳ درصد

۴) مشکی / ۱۳ درصد

۵) آبی ۱۱ درصد

۶) قرمز / ۱۱ درصد

۷) قهوه­ای روشن / ۱۱ درصد

۸) سبز / ۴ درصد

۹) سفید مرواریدی(یخچالی)/ ۳ درصد

۱۰) زرد/­طلایی / ۳ درصد

به یمن ظهور تکنولوژی­ها و تکنیک­های فرایندی جدید، مشتریان هم­اکنون می­توانند رنگ­های متنوعی را انتخاب کنند که در سال­های قبل امکان­پذیر نبود. به­تازگی تمایل به رنگی که بسته به نور محیط و زاویه دید رنگ­های مختلفی را نشان دهد زیاد شده است. این رنگ معلوم نیست نوک مدادی است یا سبز یا آبی. خودروهایی که به­نظر می­رسد از هر رنگی مقداری در خود دارند توسط یک تکنولوژی پیشرفته پرداخت نهایی که با افزودن دانه­های ریز فلزی (معمولا آلومینیم) به رنگ حاصل می­شود و جلوه ویژه­ای به آن می­دهد، تولید می­شوند.
به اعتقاد کارشناسان، تمایل به رنگ دیگری در آینده نزدیک تأثیر بسزایی در بازار رنگ خودرو خواهد داشت: " رنگ­هایی که بر پایه آب تهیه می­شوند". این موضوع ممکن است در رنگ خودرو هیچ تفاوتی ایجاد نکند اما آلوده­کننده­های زیست­محیطی­ کمتری دارد (مانندVOC ) که باعث بیداری وجدان مشتریان برای حفظ محیط­زیست می­شود.
اگر می­خواهید رنگی انتخاب کنید که توجیه اقتصادی داشته باشد و پو­لتان برگردد، رنگ شیک قهوه­ای سیر را امتحان کنید. اگرچه رسم بر این بوده که چیزهای بد و منفی مانند گل­و­لای و آلودگی به رنگ قهوه ای نسبت داده شود اما حالا رنگی است که یادآور قهوه گران­قیمت و تجملاتی است.
هم اکنون این رنگ روی بیوک مدل Enclave که یک خودروی لوکس است، بیشترین مقدار فروش را در بین رنگ­های دیگر به خود اختصاص داده است.
کارشناسان پیش بینی می­کنند که رنگ­های طلایی مانند مسی و برنزی در دو تا چهار سال آینده انقلاب اساسی در بازار رنگ خودرو ایجاد خواهند کرد.
هرچند ممکن است رنگ­های عامه­پسند برای همه توصیه شوند اما شما سعی کنید رنگی را بخرید که به آن علاقه دارید نه رنگی که دیگران می پسندند و به­صورت عمده به بازار ارائه می­شود. رنگی را که می­خواهید سفارش دهید! زیرا شما هر روز با آن سروکار خواهید داشت، پس بگذارید آن رنگ نشان دهد که شما چه کسی هستید.

منبع: سایت پنگان

Saeed
02-01-2014, 05:42 PM
آقا قرار نشد شما که رنگ ماشینتون سفید از این آمارهای زرد اعلام کنید. البته من رنگ ماشینم مشکی نیست ولی میشه یه سری آمار مشکی پیدا کرد.


آقا من برم یکم کار دارم.
اینجا یواش یواش شلوغ پلوغ میشه و بحث زیاد میشه.
الانه که طرفدارای سفید و سیاه بریزن اینجا

روابط عمومی آکو فروم
02-02-2014, 01:52 PM
سلام جناب سعید بنده خودم به شخصه طرفدار مشکی هستم . متاسفانه نشد رنگ خودرو به سلیقه ی من باشه . ان شالله آمار مشکی رو هم پیدا می کنم . بهتره این تاپیک منحرف نشه و بحث ها در تاپیک مربوط به اعضای فروم ادامه داشته باشه . ممنون از توجه شما ناظر ارجمند به تاپیک.

taromi
02-03-2014, 08:38 AM
رنگ آمیزی بدنه خودرو (http://mechanic6090.blogfa.com/post/8)
عملیات رنگ آمیزی بدنه خودرو
مراحل عملیات رنگ آمیزی خودرو در کارخانه را میتوان به چند بخش تقسیم نمود:
الف-آماده سازی سطح و فسفاته کردن
ب-آستر کاری
ج-اعمال لایه میانی
د-اعمال لایه نهایی
مراحل مورد نظر در کارخانجات خودرو سازی ممکن است با کیفیت متفاوتی انجام گیرد ولی اصول اولیه آنها تقریباً مشترک است که در این مقاله به شرح مختصری در آن خصوص می پردازیم. الف: این بخش از عملیات جهت کاهش رسوبات و آثار جوشکاری و احیاناً زنگ زدگی سطح فلز و همچنین افزایش چسبندگی لایه های بعدی رنگ به سطح فلز می باشد.آماده سازی و فسفاته کردن امکان زنگ زدگی و خوردگی آتی فلز را کاهش می دهد.
برای آماده سازی بدنه خودرو قبل از طی مراحل رنگ آمیزی باید مراحل زیر صورت گیرد: - زنگبری Rust Removal - چربی گیری قلیایی Alkali - فسفاته کردنPhosphatizing مراحل فوق می تواند به شیوه پاشش با ترکیب پاشش، غوطه وری انجام پذیرد ولی دو روش آخر جواب بهتری داده است. برای زنگبری و جدا کردن رسوبات سطح بدنه خودرو از اسیدهای معدنی استفاده می شود و اسید فسفریک علی رقم آنکه نسبت به اسید کلریدریک و سولفوریک فعالیت کمتری دارد ولی کیفیت زنگبری بهتری را نشان می دهد و امکان زنگ زدگی مجدد را کاهش می دهد.

چربی گیری قلیایی معمولاً به شیوه غوطه وری یا پاشش انجام می گیرد و با استفاده از مواد قلیایی که بر پایه سود یا تری سدیم فسفات و متاسیلیکات و کربنات سدیم است، روغن و گریس سطح فلز صابونی شده و جدا می گردد. استفاده از پاشش پر فشار این مواد سطح فلز را سریعتر تمیز می کند. بدنه خودرو پس از چربی گیری قلیایی کاملاً آبکشی شده و بعد به اطاقک های فسفاته وارد می گردد. فسفاته کردن یکی از شیوه های ایجاد پوشش تبدیلی است که باعث افزایش چسبندگی سطح و ایجاد یک لایه محافظ خوردگی می شود. به طور کلی فسفاته اغلب در دو نوع آهن و روی به کار می رود. فسفاته آهن با وزن 8/0-2/0 گرم بر متر مربع و فسفاته روی با وزن 5/4-5/0 گرم بر متر مربع اعمال می گردد. فسفاته آهن، پوششی با وزن کم و غیر بلوری تشکیل می دهد و معمولاً در تولید یخچال فریزر، ماشین لباسشویی و مبلمان فلزی کاربرد دارد ولی فسفات روی در صنایع خودرو مصرف می شود و بلوری شکل است. قابل توجه است که افزایش وزن پوشش فسفاته ، باعث افزایش مقاومت خوردگی و کاهش چسبندگی پوشش بعدی به فلز می شود. لذا کنترل وزن پوشش در طی عملیات فسفاته کردن بسیار اهمیت دارد.پس از فسفاته کردن سطح کاملاً با آب بدون ین آبکشی می گردد و پس از خشک شدن آماده پذیرش آستر اول است. ب-آستر کاری آستر بدنه خودرو به روش های مختلفی اعمال می گردد. به عنوان مثال آستر غنی از روی به شیوه پاشش برای سطوح داخلی بدنه خودرو به کار می رود و برخی از قطعات داخل اتومبیل نیز به شیوه غوطه وری ساده رنگ می شود، ولی آستر سطح خارجی بدنه از سال 1963 در صنایع خودرو سازی جهان به شیوه غوطه وری الکتریکی و به ویژه روش کاتدی اعمال می گردد. در این روش از رنگ های پایه آبی با درصد جامد 22-20 % استفاده شده و بدنه خودرو در مخزن غوطه ور می شود. قطعه سپس در مخزن دیگری برای آبکشی فرو رفته و سپس خشک می گردد. پس از آستر کاری بدنه خودرو، مراحل تراش تیزی ها یا لبه گیری، درز گیری اتصالات انجام می گیرد.مرحله بعدی اعمال پوشش ضد پرتاب سنگریزه است. این پوشش می تواند قبل و یا بعد از لایه میانی اعمال گردد ولی غالباً بصورت خیس روی خیس (wet – on - wet )انجام می گردد. ج-اعمال رنگ میانی رنگ میانی یاSURFACER به شیوه پاشش اعمال می گردد و غالباً مایع می باشد ولی در برخی از شرکت های ژاپنی از رنگ پودری EPC برای این منظور استفاده می شود. رنگ میانی در کوره خشک شده و سپس برای چسبندگی بهتر رنگ رویه به لایه میانی، لایه میانی به صورت دستی سنباده زده شده و سپس با حلال شسته می شود. د-اعمال رنگ رویه: رنگ های رویه بسیار متنوع هستند و همگی آن ها به شیوه پاشش اعمال می شوند. رنگ رویه پس از اعمال در کوره خشک شده و نهایتاً بدنه رنگ شده خودرو به بخش بازرسی ارسال می شود . در این بخش بدنه هایی که بیش از حد پاشش شده یا بیش از حد پخت شده ، مرجوع شده و بدنه های تایید شده در بخش واکس زدن پوشش و براق می گردد، سپس از واحد رنگ خارج شده و برای مونتاژ سایر قطعات آماده می گردد. روش پاشش رنگ در صنایع خودرو ساری اساس پاشش رنگ تبدیل کردن رنگ مایع با استفاده از فشار هوا و یا فشار مکانیکی و یا جریان الکترواستاتیک، به ذرات اتمیزه رنگ می باشد که روی بدنه اتومبیل می نشیند و سطحی یکنواخت ایجاد می کند. سال های طولانی پاشش بادی معمولی کاربرد زیادی داشت ولی بازده عمل به علت اتلاف رنگ پایین بود. برای اصلاح این نقص روش های جدید تری مانند الکترو استاتیک یا ترکیب الکترواستاتیک و باد جایگزین آن شد.شیوه های پاشش را به گروه های زیر می توان تقسیم نمود: 1-پاشش بادی Air spray 1-1-پاشش کم فشار lower pressure 1-2-پاشش اتوماتیک Automatic spray 1-3-پاشش داغ کم فشار low pressure hot spray 2-پاشش غیر بادی 3-پاشش الکترواستاتیک 3-1-الکترواستاتیک بادی air assisted electrostatic 3-2-الکترواستاتیک فنجانی bells electrostatic 3-3- الکترواستاتیک صفحه ای disc electrostatic پاشش بادی : در این شیوه رنگ رقیق شده در یک خط و هوای فشرده در خط دیگر وارد گان پاشش می شود و پس از اختلاط بر روی سطح پاشیده می شود . در پاشش بادی حدود 60%رنگ به صورت دور ریز یا پاشش بیش از حد تلف می گردد. این روش برای پاشش لایه میانی درز گیر ها و در برخی موارد رنگ های رویه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از بین روش های پاشش بادی نوع پاشش اتوماتیک و پاشش داغ کم فشار مورد استفاده بیشتری قرار دارد. در روش پاشش اتوماتیک بدنه خودرو در اتاقک پاشش قرار گرفته و به وسیله افشانک، رنگ می گردد. بدنه خودرو می تواند در اتاقک ثابت باشد و یا از جلوی افشانک رنگ پاش عبور داده شود. از این روش برای رنگ آمیزی سطح خارجی بدنه استفاده می گردد و قسمت های داخلی بوسیله اسپری دستی رنگ می شود .در این روش پاشش داغ کم فشار بیشتر برای پر جامد به کار می رود . رنگ تا دمای 80-60 درجه سانتی گراد گرم شده و سپس پاشیده می گردد. رنگ کردن لایه های میانی با درصد جامد بالا غالباً به این روش اعمال می شود. پاشش غیر بادی : این روش کاربرد زیادی در صنایع خودرو ندارد و بیشتر برای پاشش رنگ مقاوم به پرتاب سنگ ریزه مصرف می گردد .برای اتمیزه کردن رنگ در این روش از فشار و حرارت استفاده می شود، فشار سرعت حرکت رنگ را از نازل افزایش می دهند. رنگ های پر جامد و دارای گرانروی بالا در دمای کاهش ، گرانروی یافته و به راحتی اتمیزه می گردند . پاشش الکترواستاتیک : اساس کار این روش ساده است. رنگ در یک میدان الکتریکی قرار می گیرد و الکتریسیته ذخیره می نماید و پس از پرتاب به طرف قطعه کشیده می شود. انواع دستگاه های پاشش الکترو استاتیکRotating Bellو Rotating disc است. سرعت چرخش دیسک در افشانک الکترواستاتیک 40-30 هزار دور در دقیقه است و ولتاژ مصرف KV 110 -90 است .مزیت این روش کاهش پاشش بیش از حد است چون وقتی ضخامت لایه رنگ به حد مطلوب می رسد سطح عایق شده دیگر ذرات را به طرف خود نمی کشد و کار متوقف می گردد.اشکال این روش این است که بخش هایی با شکل ها ی پیچیده را نمی تواند پوشش دهی کامل نماید . لذا برای رفع این نقص دستگاه های الکترواستاتیک بادی (Air-Assisted electrostatic) ساخته شد . امروزه در صنایع خودرو از دستگاه های الکترو استاتیک روباتیک استفاده می شود که گرچه گران تر است ولی بازدهی بالا و اتلاف رنگ آن کم است . شیوه دیگری به نام پاشش عایق الکتریکی Electrical insulate رایج شده است که نوعی پاشش الکترواستاتیک اتوماتیک است که سرعت بالایی دارد و برای پاشش رنگ های پایه آبی مورد مصرف قرار می گیرد . هنوز هم در بازار پوشش حفاظت از فلزات در اروپا فناوری مربوط به یورتان های دو جزئی پایه حلال با آلکید ها ی پایه حلال تک جزئی جزو برترین های مورد مصرف قرار داردو در مواجه با قوانین و مقررات منع استفاده از ترکیبات آلی فرار در کشورهای اروپایی، تولید کنندگان رنگ مجبور شده اند از پوشش پایه حلال متداول به سوی فناوری های تابع روش های منع ترکیبات آلی فرار گام بردارند. از همین روست که فناوری رزین های پایه آب به عنوان جایگزین پوشش های پایه حلال نقش مهمی را در صنایع کنونی رنگ به عهده دارند. وقتی برای اولین بار این نوع پوشش ها وارد بازار شدند، فرمول سازان رنگ و تولید کنندگان آن ها به سختی توانستند قبول کنند که چگونه امکان دارد که رنگ حاوی آب بتواند از فولاد حفاظت کند.البته پیشرفت های انجام شده در سال های اخیر به منظور تهیه پلیمرهای بر پایه آب ،تولید کنندگان را قادر ساخت تا بر مشکلات مربوط به نسل اول محمل های پایه آب فائق آیند. علاوه بر کاهش در میزان نشر ترکیبات آلی فرار در حین کاربرد، پوشش های پایه آب باعث می شوند تا خطر آتش سوزی کمتر شده، تمیز کاری راحت تر شود ، کارگران کمتر در معرض بخارات حاصل از ترکیبات آلی قرار گیرند و بالاخره آنکه هزینه های کلی فرایند پوشش دهی کاهش یابد. فناوری رزین های پایه آب : سامانه های پلی یورتان 2K (دو جزئی) هر زمان که لازم باشد خواص مکانیکی و حفاظتی خوب با همواری سطح، قابلیت پخش شدن و براقیت خوب تلفیق گردد، سامانه های 2K در اولویت قرار خواهند گرفت.سامانه های پلی یورتان دو جزئی به عنوان فناوری منتخب برای تبدیل پوشش های رویه دو جزئی به محصولات پایه آب بررسی شده است. پلی ال های آکریلیک مورد استفاده در پلی یورتان های 2K پایه آب را می توان یا از طریق فنون پلیمر کردن معمولی و به دنبالش امولسیون کردن، یا از طریق پلیمر کردن امولسیونی تهیه کرد.قبل از کاربرد، امولسیون پلی ال با آمیخته ای از یک سخت کننده پلی ایزوسیاناتی آبدوست و آبگریز مخلوط می شود. به خاطر واکنش بین هیدروکسیل و ایزوسیانات ، اتصلات عرضی شروع به تشکیل می کنند و به واسطه آن ها پیوندهای یورتان شکل می گیرد. با این حال، در سامانه های پایه آب ، واکنش های جانبی که تشکیل پیوند اوره را به دنبال دارد نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.عیب سامانه 2K آن است که عمر نگه داری مخلوط پلی ال –ایزوسیانات بسیار محدود است. سامانه های 1K شامل پراکنش های آکریلیکی و امولسیون های آلکیدی می شوند. این محمل ها جایگزینی مناسب برای پوشش ها ی آلکید پایه حلال به حساب می آیند.در سال های اخیر پراکنش های آکریلیکی گرمانرم بسیار فراوان در پوشش های ویژه فلزات استفاده شده اند.این رزین ها به صورت فیزیکی خشک می شوند، به همین خاطر خواص و مقاومت شیمیایی سامانه های اتصال عرضی ندارند. به این ترتیب ، از لحاظ کاربردی عمدتاً به آستری ها محدود می شوند.زمانیکه به خواص مقاومتی و سختی خوب نیاز باشد، همانطور که در مورد پوشش رویه چنین است، محمل های 1K خود اتصال عرضی شونده ترجیح داده می شوند.در این سامانه واکنش بین کتون های متصل به پلیمر و پلی هیدرازید های محلول در آب مسئول تشکیل اتصلات عرضی اند ولی حضور آب مانع از انجام واکنش می شود و به همین خاطر زمانی اتصال عرضی بوجود می آید که، فیلم کاملاً خشک شده باشد. نوع دیگری از فناوری 1K پایه آب بر امولسیون های آلکید اصلاح شده با یورتان بنا نهاده شده است.امولسیون های آلکید برخی از مزایای آلکید های پایه حلال را که از لحاظ زیست محیطی مورد قبول اند دارا هستند.این محمل ها به صورت ترکیبی عمل می کنند یعنی هم به طریق فیزیکی و هم خود اکسایشی به سختی و خواص مقاومتی مورد نیاز می رسند.عیب عمومی امولسیون های آلکیدی، کند خشک شدن آنهاست و اما این عیب از طریق اصلاح با یورتان برطرف می شود ضمن آنکه سختی پوشش نیز افزایش می یابد. سامانه های پوشش دهنده : از آنجاییکه کارایی پوشش ناشی از سامانه های متشکل از آستری و رویه است، تاثیر فناوری رزین بر روی کارایی هر دو لایه پوشش دهنده بررسی می شود.اثر ترکیب فناوری های پایه آب مختلف را در یک سامانه برای مثال یک آستر دوجزئی و یک رویه تک جزئی بررسی می کنیم. آستری ها: چسبندگی و حفاظت از خوردگی ضروری ترین نیازمندی در آستر ها محسوب می شود.برای آنکه حداکثر میزان حفاظت در برابر خوردگی به دست آید لازم است فیلمی یکنواخت، کاملاً پیوسته و آبگریز بوجود آید.در داخل فیلم نباید کانال های ریز میکروسکوپی باشد چراکه در غیر اینصورت رطوبت و اکسیژن که باعث زنگ زدن سطح فلز می شوند اجازه عبور خواهند داشت. آستری ها بر پایه سه سامانه رزین بررسی شده است. -(AE) اصلاح شده با یورتان آروماتیک. -پراکنش پلی ال اکریلیک (PUR). -TPAD. پوشش های رویه: خصوصیاتی که برای پوشش های رویه از اهمیت خاصی برخوردارند عبارتند از: دوام و پایداری در محیط های باز، قابلیت جلوگیری از پخش شدن آلودگی های سطح، مقاومت شیمیایی و براقیت. با در نظر گرفتن این خصوصیات در ذهن، رزین های زیر را بر می گزینیم: -AE اصلاح شده با یورتان آلیفاتیک. -ترکیبی از امولسیون پلی ال آکریلیک و پراکنش پلی ال اکریلیک (PUR) . -پراکنش SXL. آزمون : آستری ها و پوشش های رویه توضیح داده شده در قسمت قبل را روی سطوح کاربرد آن اعمال کردیم تا بدین ترتیب مقاومت آن ها در آب، چسبندگی در حالات تر و خشک و خواص مکانیکی آزموده شود.نمونه های ایجاد شده به روش فوق برای ارزیابی ظاهر، براقیت، آزمون های غوطه وری و مقاومت در برابر خوردگی مورد استفاده قرار گرفتند. ضخامت فیلم خشک برای هر دو آستری و رویه تقریباً 50 میکرون بود. سرعت خشک شدن اولیه TPAD بسیار خوب بود و با آستری پلی یورتان پایه حلال قابل مقایسه است. تعجب آمیز آنکه ، سختی نهایی PUR بیشتر از پلی ال آکریلیکی پایه حلال دو جزئی بود. در همه لایه های رویه به جز AE ، سختی آب بیش از sec100 که البته قالب قبول است رسید و انعطاف پذیری همگی نیز خوب بود.براقیت برای تمامی لایه های رویه ، به جز سامانه SXL که ارزش کمتر از 75% داشت، خوب بود. به طور عادی، در سامانه های با براقیت زیاد این عدد حدود 90% است. در مورد مقاومت در برابر آب ، کلیه آستری های و همینطور لایه های رویه پایه آب کارایی خوبی داشتند. جنبه های اقتصادی : زمانی که فرمول سازهای رنگ توجه خود را به فناوری های سازگار با VOC معطوف نمودند، آنچه که بیش از هر چیز ذهن آن ها مشغول کرد این بود که هزینه مواد خام محمل ها از اکثر رزین های متداول بیشتر است. بالاتر بودن قیمت ناشی از گران بودن مواد مورد استفاده در تهیه پلیمرهای پایه آب، فرایند بسیار پیچیده و تحقیقات زیادیست که برای توسعه محمل ها به آن ها نیاز است. با این حال اغلب فرمول سازهای رنگ، معتقد نیستند که هزینه کلی پوشش های پایه آب بیشتر از پوشش های پایه حلال باشد. دلیل اصلی آن ها این است که در فرایند فرمول سازی رنگ، حلال های آلی آروماتیک با قیمت 5/0 یورو به ازای هر کیلوگرم و گلیکول اترها و گلیکول استرها با قیمت یک یورو به ازای هر کیلوگرم با مقادیر زیادی آب یون زدایی شده، با قیمت 01/0 تا 02/0 یورو در هر کیلوگرم در حال جایگزین شدن هستند. به علاوه کاهش حجم ضایعات خطر ناک امکان پذیر شده که خود کاهش در هزینه ها را به دنبال دارد.سازندگان رنگ همچون کاربران رنگ از تبدیل رنگ ها پایه حلال به پایه آب بهره می جویند. نتیجه گیری : صنعت نوین پوشش های پایه آب تک (1K) و دو جزئی (2K) در حال توسعه و کار در حدیست که با سامانه های قدیمی پایه حلال قابل رقابت است. خواص کلیدی نظیر سختی، مقاومت در برابر آب و مواد شیمیایی به حدی رسیده که متقاضیان بازارهای پوشش های صنعتی را ارضا می کند. در ضمن امکان تهیه فرمولبندی های رنگ بسیار دقیق بازهم به بالاتر رفتن کارایی پوشش های بر پایه آب کمک کرده است. از دیدگاه اقتصادی، تبدیل سامانه های پایه حلال به پایه آب هم برای تولید کنندگان رنگ و هم برای کاربرمقرون به صرفه است. رنگ کوره ای چیست ؟ به پوششهایی که عمل خشک شدنشان به کمک حرارت کوره انجام می گیرد رنگ های کوره ای گفته می شود. این پوششها معمولا به صورت سیستم های تک لایه اعمال می گردند که علاوه بر جنبه تزئینی، جنبه حفاظتی نیز مطرح باشد. از قبیل صنایع اتومبیل سازی، صنایع فلزی، ساخت لوازم خانگی، کابینت آشپزخانه، ماشین لباس شویی، یخچال، لوازم اداری، کولر، آبگرمکن، صنایع آلومینیم و غیره ... این رنگها مقاومت خوبی در مقابل آب، مواد پاک کننده، مواد شیمیایی معمولی و ... دارند. بر اساس نوع رنگپایه مورد استفاده در ساخت رنگ کوره ای تقسیم بندی های متعددی وجود دارد که ذیلا به ذکر پاره ای از انواع متداول آنها می پردازیم. ۱- رنگهای کوره ای آلکید آمین: رنگپایه های آلکیدی که با آمینورزین ها تر کیب می شوند بر پایه روغنهای خشک نشونده مثل روغن نارگیل یا روغن کرچک یا بر پایه روغنهای نیمه خشک شونده مثل روغن سویا می باشند و به صورت کوتاه روغن یا متوسط روغن مصرف می شوند. آمینورزین بصورت ماده حد واسط عمل می کند و موجب استحکام، مقاومت شیمیایی و دوام فیلم رنگ می شود. ملامین فرمالدئید و اوره فرمالدئید از جمله آمینو رزین های مورد استفاده در رنگهای کوره ای می باشند. رنگهای کوره ای ساخته شده با آلکید ملامین تحمل حرارت های بالا تا 190ºC را دارند در حالیکه رنگهای آلکید اوره را نباید بیش از 130ºC حرارت داد. آلکید ملامین مقاومت شیمیایی بسیار بالا و دوام خارجی زیادی دارد. با وجود این فیلم حاصل از آلکید ملامین, خشک و شکننده است و چسبندگی ضعیف تری نسبت به آلکید اوره دارد. در فرمولاسیون ساخت رنگهای آلکید آمین معمولا از ترکیب دو رزین اوره و ملامین استفاده می شود تا فیلم حاصل خصوصیات لازم را داشته باشد. ۲- رنگهای کوره ای اپوکسی استر: رزین های اپوکسی استر، محصول واکنش استری شدن رزینهای اپوکسی و اسیدهای چرب هستند. وقتی از اسیدهای چرب غیر اشباع استفاده می شود، رزین حاصل شده قابل مصرف در پوششهای هوا خشک خواهد بود. اختلاف فام اختلاف فام روي قطعات پليمري، معمولا ناشي از عوامل زير است: 1. مواد اوليه ورودي به واحد توليدي از جمله انواع رنگ‌ها كه معمولا توسط كنترل ورودي شركت‌هاي رنگ‌آميزي قطعات پلاستيكي در بدو ورود به اين واحدها كنترل مي‌شود، ولي گاهي به صورت سهوي از كنترل فرد كنترل‌كننده خارج مي‌شود. 2. روش آماده‌سازي كه معمولا ناشي از عدم دقت در رقيق‌سازي درست رنگ است. 3. روش اعمال مناسب، كه ناشي از كم يا زياد اعمال كردن رنگ بر روي قطعات پلاستيكي است. سياهي رنگ معمولا ناشي از دو عامل زير است: 1. لزجت رنگ مورد پاشش و احتمالا اختلاف در جذب رزين توسط زيرلايه 2. وجود ذرات ژل شده رنگ در محلول رنگ كه معمولا با صاف كردن رنگ از بين مي‌رود شكل 1: سياهي رنگ ابلق‌شدگي و رگه‌هاي ناشي از پاشش 1. فرمولاسيون نامناسب رنگ و تخريب آن بر اثر مرور زمان 2. عدم مهارت شخص و يا دقت نامناسب در عمل پاشش رنگ بر روي قطعات 3. نامناسب بودن پرايمر از لحاظ PVC آن و عدم زبرپاشي آن شكل 2: ابلق شدن سطوح رنگ‌آميزي شده آشغال در رنگ 1. آلودگي ناشي از انتقال توسط نيروي انساني و تجهيزات، شامل: گرد و غبار، ذرات سمنت، ذرات زنگ آهن، ذرات نمك و شوره، آلودگي مو و پوست انسان، پرزهاي معلق گياهان، الياف پارچه و ... 2. عملكرد نامناسب تجهيزات و هواسازها و سيستم تاسيسات و فيلتراسيون 3. عدم سرويس‌دهي به‌موقع با هدف تميزكاري سيستم‌هاي تاسيساتي و فيكسچرها واستندها و تجهيزات خط رنگ شكل 3: آشغال در رنگ شكل 4: آشغال در رنگ شكل 5: آشغال در رنگ كم‌خوردگي رنگ وكلير 1. مهارت و دقت فرد در اجراي عمل رنگ‌آميزي 2. لزجت پايين 3. سرعت بالاي كانواير در پاشش دستي 4. گرفتگي جزئي نازل هواي پيستولت به‌علت عدم تميزكاري 5. فشار نامناسب هوا در پيستولت شكل 6: كم‌خوردگي رنگ شره رنگ وكلير 1. اعمال ضخامت بالا در لايه‌هاي رنگ و يا نزديكي سر پيستولت به سطح قطعه 2. فشار كم هوا در پيستولت 3. اندازه دهانه پيستولت بسته است 4. لزجت رنگ پايين است (زياد رقيق كردن رنگ) 5. فشار مايع رنگ يا دبي رنگ بالاست (در صورت استفاده از ديافراگم پمپ يا سيستم روباتيك) 6. سرد بودن محيط پاشش رنگ (كابين رنگ) 7. سرد بودن سطح قطعه هنگام اعمال رنگ 8. دماي رنگ مصرفي در هنگام پاشش پايين است شكل 7: شره رنگ شكل 8: شره كلير شكل 9: شره كلير پوست پرتغالي 1. بالانس حلالي نامناسب تينر رنگ (نقطه پرش‌بالا) 2. اجراي لايه رنگ با ضخامت بالا 3. لزجت رنگ بالاست 4. فشار هواي بالا در اعمال لايه رنگ 5. دهانه پيستولت از سطح قطعه دور است 6. خشك‌پاشي و زبر بودن سطح لايه پرايمر 7. استفاده سهوي از تينر اشتباه 8. جابه‌جايي هوا در كابين پاشش كم و يا نامناسب 9. فرمولاسيون نامناسب رنگ وكلير (افزودني‌هاي نامناسب، Additives) 10. زمان نامناسب براي اعمال لايه‌ها 11. دمش هواي سرد و سريع خشك شدن لايه، بدون اينكه بتواند يكنواخت شود شكل 10: پوست پرتغالي شكل 11: پوست پرتغالي سرسوزني، حباب‌دار شدن، جوشيدگي 1. شوك حرارتي هنگام ورود قطعات به كوره با دماي بيش از 80 درجه سانتي‌گراد 2. عدم چربيگيري مناسب (باقي ماندن آلودگي‌هاي مختلف در سطح قطعه) 3. جريان هواي نامناسب در كابين كه منجر به خشك شدن سريع سطح رويي لايه رنگ شود 4. استفاده از تينر اشتباه 5. تنظيم نامناسب ميزان هواي ورودي به پيستولت (فشار هواي بالا) 6. عدم رعايت زمان پرش حلال قبل از ورود قطعه به كوره شكل 12: سرسوزني، حباب‌دار شدن، جوشيدگي شكل 13: سرسوزني، حباب‌دار شدن، جوشيدگي چشم‌ماهي، خزيدگي، چربي‌زدگي 1. عدم چربيگيري مناسب (باقي ماندن آلودگي‌هاي مختلف در سطح قطعه) 2. تنظيم نامناسب ميزان هواي ورودي به پيستولت (فشار هواي بالا) 3. عدم رعايت زمان پرش حلال، قبل از ورود قطعه به كوره شكل 14: چشم‌ماهي، خزيدگي، چربي‌زدگي شكل 15: چشم ماهي، خزيدگي، چربي‌زدگي عدم چسبندگي Base & Clear Coats 1. عمل آماده‌سازي سطح قطعه (شعله‌گيري روي سطح قطعه) يا انجام نشده و يا ناقص بوده 2. عدم چربيگيري مناسب (باقي ماندن آلودگي‌هاي مختلف در سطح قطعه بويژه روان‌كننده‌هاي قالب تزريق) 3. اجراي لايه رنگ با ضخامت بالا در قطعات دوباره‌كاري 4. وجود آلودگي بين لايه‌هاي رنگ در شرايط دوباره‌كاري 5. سرد بودن سطح قطعه و درنتيجه ميعان آب سطح آن 6. نامناسب بودن مواد اوليه (آستر، رنگ، كلير) 7. آماده‌سازي آستر و عامل چسبندگي از لزجت 8. نامناسب بودن شرايط پخت از لحاظ دما و زمان پخت 9. عدم رعايت نسبت اختلاط در رنگ‌هاي دو جزئي و كلير شكل 16: عدم چسبندگي Base & Clear Coats سوختگي رنگ (پوست سوسماري، پاكلاغي، Alligatoring or Lifting) 1. خشك نشدن لايه قبلي و اعمال لايه بعدي بر روي آن (به دلايل مختلف از جمله عدم رعايت نسبت اختلاط، پخت نامناسب، ضخامت بالاي لايه قبلي) 2. اعمال دو لايه رنگ به‌صورت ساندويچي بر روي هم 3. استفاده از تينر اشتباه (تينر قوي در آخرين لايه) 4. اسپري ضخيم لايه‌ها بر روي هم شكل 17: سوختگي رنگ (پوست سوسماري، پاكلاغي، Alligatoring or Lifting) شكل 18: سوختگي رنگ (پوست سوسماري، پاكلاغي، Alligatoring or Lifting) دانه زدن و اثر گرده رنگ بر روي قطعات 1. ريزش و مكش هواي داخل كابين با پاشش رنگ بالانس نيست 2. تنظيم نامناسب فشار هواي پيستولت (فشار هواي بالا و درنتيجه ايجاد گرد رنگ اضافي در محيط پاشش رنگ و نشستن گرد رنگ روي سطوح نسبتا خشك قطعه) شكل 19: دانه زدن و اثر گرده رنگ بر روي قطعات شكل 20: دانه زدن و اثر گرده رنگ بر روي قطعات وجود جوش سرد و اثر مويي در قطعات خام اين اثرات، قبل از اجراي فرايند رنگ‌آميزي بر روي قطعه مشخص نيستند 1. سرد بودن قالب هنگام عمل تزريق پلاستيك 2. پايين بودن دماي مذاب پلاستيك هنگام عمل تزريق پلاستيك 3. پايين بودن سرعت تزريق هنگام عمل تزريق پلاستيك شكل 21: وجود جوش سرد و اثر مويي در قطعات خام شكل 22: وجود جوش سرد و اثر مويي در قطعات خام لخته يا توده رنگ بر روي سطح قطعه 1. شروع عمل پاشش رنگ از روي سطح قطعه و درنتيجه پرتاب توده رنگ بر روي سطح 2. لخته شدن رنگ در مجاورت نازل مواد 3. عدم تميزكاري نازل پيستولت در فواصل زماني طولاني (استارت و پايان رنگ‌آميزي) شكل 23: لخته يا توده رنگ بر روي سطح قطعه شكل 24: لخته يا توده رنگ بر روي سطح قطعه خط و خراش زير كار (روي سطح قطعات خام) 1. آماده‌سازي نامناسب قطعه (استفاده از سنباده زبر) 2. كامل نبودن آماده‌سازي سطح علائم روي سطح رنگ 1. اثرات برخورد شيئي خارجي با رنگ‌ تر (قبل از خشك شدن در محيط يا كوره) 2. خرابي سيستم‌هاي مكانيكي و تاسيساتي و انتقال و در نتيجه ريزش آب، گريس و روغن بر روي سطح قطعات شكل 25: علائم روي سطح رنگ اثر خط و خراش بر رو يا زير رنگ 1. حمل و نقل نامناسب قطعات و درنتيجه برخورد با (فيكسچر، استند و غيره) 2. نامناسب بودن پالت‌هاي حمل و نقل در تمامي انتقالات 3. اثرات برخورد شيئي خارجي با رنگ خشك شده 4. برخورد روبات با قطعه (به علت دفرمگي فيكسچر واستند و يا انتخاب برنامه نامناسب براي قطعه) 5. زخمي و كنده شدن جزئي رنگ در بعضي از مواضع قطعه بر اثر انبارش نامناسب) شكل 26: اثر خط و خراش رو يا زير رنگ دفرمگي قطعه 1. بالا رفتن دماي كوره پخت به دليل نقص فني 2. تجمع تنش حرارتي قسمتي از فيكسچر كه با قطعه تماس دارد وجود پليسه بر روي سطح قطعه رنگ شده 1. عدم پليسه‌گيري قطعه تزريقي درآمدن رنگ، هنگام اجراي عمل پوليش‌كاري 1. پخت نامطلوب رنگ (به‌دليل زمان كم و يا دماي پايين كوره) 2. مهارت كم اپراتور و يا بي‌دقتي در اجراي عمل پوليش كاري 3. عميق بودن عيب رنگ (نظير: عيوب، آشغال، چشم ماهي، جوشيدگي، سر سوزني) شكل درآمدن رنگ، هنگام اجراي عمل پوليش كاري منبع:وبلاگ تکنولوژی مکانیک خودرو

روابط عمومی آکو فروم
02-03-2014, 10:04 AM
پیشرفته ترین خط رنگ بدنه خودرو منطقه در ایران خودرو خراسان

احمدی مروست گفت ،خط رنگ ایران خودرو خراسان در محل سایت این شرکت در 5 سطح شامل سه سطح اصلی و دو سطح فرعی احداث گردیده است .دیواره ها ،درو پنجره ها و سقف آن به منظور پیشگیری از تاثیرات نامطلوب گرد و غبار بر بدنه های رنگ شده با دقت تمام عایق بندی گردیده است. بعلاوه برای تامین هوای پاک و عاری از گرد و غبار ، از 10 دستگاه هواساز پیشرفته مجهز به رطوبت سازair washer) استفاده می شود . از خصوصیات منحصر به فرد این خط می توان از لحاظ الکتریکال به استفاده از سیستمemos یا همان مونیتورینگ و کنترل از راه دور توسط کامپیوتر و همچنین از لحاظ مکانیکال به استفاده از سیستم ropid3 یا همان گردش 360 درجه بدنه در حوضed اشاره نمود.
وی گفت : خط مذکور بصورت کلی شامل مراحل پیشرنگ ، سیلر و pvc، پاشش و کابین هایofline می باشد که قابلیت رنگ آمیزی بدنه های انواع خودروها ی تولیدی را دارا می باشد.
کابین های پاشش با سیستم تهویه مرطوب، فضای کافی و مناسب برای اپراتور های پاشش کار را فراهم نموده است . گردش دائمی آبشار آب wet system) گرده رنگ های معلق را از هوا جدا و پس از حذف بخار تینر از هوای خروجی ، توسط ***** کربنی ، عملا اثرات نامطلوب زیست محیطی را از بین برده و هوای پاکیزه و تصفیه شده را به محیط باز می گرداند.
مدیر رنگ ایران خودرو خراسان عنوان نمود ،با بهره برداری از این خط ظرفیت تولید بدنه های رنگ شده به 25 دستگاه در ساعت خواهد رسید. احمدی مروست گفت ، میزان سرمایه گذاری برای این طرح بیش از 1000 میلیارد ریال بوده است که با توجه به حجم سرمایه گذاری و ظرفیت تولید، این خط در نوع خود در سطح کشور بی نظیر و بی رقیب است.

-----------------------------------------------------------------------------------------

توصيه هايي در خصوص نحوه نگهداري از رنگ خودرو
خودرو وسيله اي است كه بمنظور رفع نيازهاي شخصي يا عمومي مورد استفاده قرار مي گيرد و همواره آلودگيهاي موجود در محيط اطراف صرفنظر از پارك بودن خودرو ويا در حركت بودن آن تاثير بسزائي در كيفيت رنگ آن دارد .
باران هاي اسيدي ، آلودگيهاي صنعتي وبيولوژيكي ،تشعشعات فرا بنفش و... همگي دشمن تخريب فيلم رنگ مي باشند.
هر چه خودرو در تماس بيشتر با محيط اطراف خود باشد ، نياز بيشتري به مراقبت دارد .جدا كردن هر گونه آلودگي (آثار حشرات ، فضولات پرندگان ، رزين درختان ، گريس ، روغن ، بنزين ، قير و ... ) وپاك نمودن آن از بدنه خودرو ، فبل از آنكه بتواند با فيلم رنگ پيوندي برقرار كند ، بهترين محافظت از آن مي باشد .
بهترين روش محافظت از رنگ خودرو ، توجه منظم ومستمر به خودروي شخصي وشستشوي منظم آن و استفاده از مواد محافظ خودرو است .

نحوه شستشوي خودرو :
1-حداقل ماهي يك بار خودرو را با آب بشوييد تا آلودگي انباشته شده برروي آن جدا شود .
2-حدالامكان خودرو را با آب سرد شستشو دهيد و استفاده از فشار مناسب آب و فاصله مناسب نازل شيلنگ از بدنه ( 30 سانتي متر ) توصيه مي گردد .
3-استفاده از محلول پاك كننده مخصوص خودرو بهمراه دستمال صد در صد پنبه اي مناسب ( از پاك كننده هاي خانگي و مايع ظرفشويي جهت شستشوي خودرو استفاده نكنيد ضمنآ از پارچه هاي حاوي الياف مصنويي يا پشمي نبايد استفاده كرد .)
4-قبل از شستشو با دستمال از جدا شدن آلودگي وذرات شن وماسه روي خودرو اطمينان حاصل فرماييد .
5-از دستمالي كه جهت شستشوي رنگ بدنه خودرو استفاده مي كنيد در ساير نواحي خودرو ، مثل چرخ، داخل گلگيرها يا زير سپرها استفاده نكنيد .
6-از خشك شدن محلول پاك كننده خودرو برروي رنگ جلوگيري نموده وپس از استفاده از محلول پاك كننده بلا فاصله آنرا با آب شستشو دهيد .
7-توصيه مي گردد تا شستشو ي خودرو در اوقات صبح زود يا نزديك غروب آفتاب به نحوي كه از تابش مستقيم آفتاب برروي آن جلو گيري شود ، صورت پذيرد .

نحوه نگهداري از خودرو :
1-عدم پارك خودرو در زير درختان بمنظور جلوگيري از ريزش صمغ درختان يا فضولات پرندگان برروي آن ، در صورت آلودگي با اينگونه مواد ، قبل از خشك شدن آلودگيهاي فوق و جلوگيري از ايجاد پيوند شيميايي با رنگ خودرو مي بايست در اسرع وقت تميز گردند .
2-عدم پارك خودرو در مناطقي كه اتمسفر اطراف آن داراي آلودگيهايي مانند ذرات ريز آهن ( محيط هاي ريخته گري ) ، گرده رنگ ( كارخانه ها ي رنگسازي يا كارگاههاي نقاشي ) ذرات نمك ، ماسه و، شن مي باشد .
3-تا حد امكان از پارك كردن خودرو در برابر نور مستقيم خورشيد جلوگيري نماييد .
4-بازديد دوره اي از زير بدنه خودرو و داخل گلگير ها و اطمينان از صحت آنها و در صورت بر خورد سنگريزه يا اجسام خارجي و نياز به تعمير ، تعمير مناطق معيوب در تعمير گاههاي مجاز توصيه مي گردد .
5-در صورت صدمه ديد ن بدنه خودرو ، تعمير فوري آن توصيه مي گردد .
6-در صورت پارك خودرو بمدت طولاني ، حدالامكان از مناطق و پاركينگهاي مسقف استفاده شود در غير اينصورت نسبت به تميز نمودن خودرو در زمانهاي مناسب اقدام گردد .
7-از قرار دادن زيرپائي خودرو بر روي بدنه به جهت شستن يا خشك نمودن آن خودداري شود.


منبع: ikkco

taromi
02-04-2014, 09:15 AM
در این مسئله که انسان ها در طول تاریخ همواره در تلاش بوده اند تا بتوانند شخصیت افراد را از روی مصادیق و نشانه های محیطی پیش از برقرار کردن روابط تشخیص دهند شکی نیست. همچنین انسان ها هموراه تلاش کرده اند در مورد چگونگی رفتار و اخلاق اطرافیانشان نیز حدس های فراوانی بزنند. بی شک این شناخت از جنبه گوناگون، تاثیرات بسیاری در نحوه شکل گیری رابطه ها گذاشته است و کمک های فراوانی به نحوه شکل گیری روابط کرده اما آیا بررسی نشانه ها و علائم محیطی می تواند در تصمیم گیری و شناخت افراد از یکدیگر تاثیر بگذارد ؟

http://www.acopart.org/Upload/ACO-4825/66211130359626297031250.jpg


سبز ، آبی؛ رانندگی با سرعت مجاز
افرادی که رنگ خودروشان را سبز یا آبی انتخاب می کنند، ترجیح می دهند در محدوده شهر و در هر لحظه سرعت مجاز را رعایت کنند زیرا این رنگ محبوب خانواده ها است.
رانندگان خودرو های سبز یا آبی رنگ علاقمندند که همیشه مراقب دیگران به خصوص اطرافشان باشند و توازنی را در رانندگی و موقعیت خانوادگی شان به وجود آورند. این نکته جالب است که بدانیم این افراد به طور معمول حاضرند مدت ها برای رنگ مورد علاقه شان در نوبت خرید خودرو بمانند، زیرا این دو رنگ را در هر شیئی نشانه آرامش و صبوری می دانند.
روانشناسان بر این باورند که این اشخاص روی هم رفته افرادی صبور و در عین حال، بسیار خانواده دوست هستند.

زرد؛ افراد باهوش، متفکر و خلاق
بی شک شما نیز متوجه این مسئله شده اید که تنها یکی از 100 ماشین موجود در جاده ها، زرد رنگ است ( البته بدون در نظر گرفتن تاکسی ها ! )، و بنابر تحقیقات انجام شده از سوی مرکز مطالعات روانشناسی انگلیس، رانندگان اتومبیل های زرد رنگ در نوع خود بسیار منحصر به فرد هستند.
آنها به طور معمول افرادی باهوش، متفکر، خلاق، دوست داشتنی، سرزنده و شاداب هستند و از هر فرصتی برای نشان دادن این سر زندگی به دیگران استفاده می کنند. زرد همچنین نشانه عشق و علاقه بسیار به کسانی است که دوستشان دارند. حال این سوال مطرح می شود که در ایران چند نفر خودروشان از این رنگ بهره مند است ؟!

سفید؛ رانندگی با اعتماد به نفس زیاد
رنگی که در بسیاری از خودرو ها دیده می شود سفید است. رانندگان این خودروهای سفید رنگ دوست دارند سریع ترین رانندگان جاده ها باشند. این افراد همچنین تمایل دارند با اعتماد به نفس بسیار زیاد در جاده رانندگی کنند، حالتی که شاید نیمی از رانندگان نیز از آن برخوردار نباشند.
برخی از روانشناسان بر این عقیده اند که سفید، رنگی است که می تواند جلب توجه کند و این رنگ در ماشین ها-به رغم آنکه زیاد است-همین حالت را دارد.

نقره ای؛ خونسرد آرام و متین
کارشناسان گفته اند علت اینکه ماشین های نقره ای رنگ کمترین آمار تصادفات و حوادث را از آن خود کرده اند یا به خاطر این است که رنگ شان خیلی خوب در جاده ها دیده می شود یا آرامش ناخواسته رانندگانشان است.
اما تحقیقات نشان داده رانندگان خودرو های نقره ای رنگ، بیشتر از دیگر رانندگان میل دارند همیشه خونسرد، آرام و متین باشند.
شاید به همین خاطر میزان تصادفت و حوادث پیش آمده برای این رنگ از خودروها حداقل است و رکورد پایین بودن آمار تصادفات را نسبت به خودرو های رنگ دیگر از آن خود کرده اند.

طلایی؛ رانندگانی بسیار مودب
رانندگان خودروهای طلایی رنگ بی شک بسیار مودب و با نزاکت بوده و همیشه در تلاش اند تا به هنگام رانندگی نیز ادب را رعایت کرده و حد فاصل قانونی را با ماشین جلویی رعایت کنند.
در واقع، بی شک اگر در جاده یک ماشین طلایی ببینید، مطمئن هستید که راننده آن رعایت فاصله قانونی را کرده و می توانید با اطمینان خاطر، جلو آن ماشین یا پشت آن حرکت کنید!
این راننده ها به لحاظ شخصیتی در محل کار نیز همیشه شرایط خوبی را برای خود فراهم می کنند!

قرمز؛ رانندگانی بی توجه
و اما خودرو های قرمز رنگ، محققان بر این عقیده اند که رنگ قرمز ناخود آگاه مردم را به فکر سرعت، بی احتیاطی و بی پروایی می اندازند. در ضمن، رنگ روشن آن باعث می شود که در جاده راحت تر به چشم آید.
رانندگان ماشین های قرمز رنگ بسیار پر انرژی، فعال، پویا و در صحبت کردن بسیار سریع تر از دیگر رانندگان هستند. شاید به همین علت باشد که بسیاری از ماشین های مسابقه، قرمز رنگ هستند. البته آمار تصادف این خودرو ها حائز اهمیت است که بیشتر روانشناسان علت آن را بی توجهی و هیجان رانندگان این خودروهای قرمز رنگ می دانند.


http://www.acopart.org/Upload/ACO-4825/fu3781130359622521250000.jpgسیاه؛ محبوب تجار
در کشور های اروپایی رنگ سیاه بسیار استفاده می شود. رانندگان ماشین های سیاه رنگ به طور معمول بسیار شتاب زده هستند و در بیشتر مواقع بر اساس حدس و گمان خود عمل می کنند.
بنابراین بدون اینکه متعجب شوید، باید بدانید که این رنگ ماشین، بهترین و محبوب ترین رنگ منتخب برای تجار است اما در عین حال، ماشین سیاه رنگ، بیش از دیگر ماشین ها با حوادث غیر مترقبه و تصادفات کوچک و بزرگ درگیر می شوند، شاید علت این امر را در تاریکی مطلقی که در این رنگ ها موج می زند بتوان پیدا کرد.
در هر صورت از نظر روانشناسان این رنگ خودرو چندان مناسب تلقی نمی شود و احتمال بروز حوادث را افزایش می دهد.

و نکته آخر :
این نکته می بایست همواره مورد توجه قرار گیرد که خانواده تاثیر بسیار مهمی در روح و روان افراد می گذارد.
این بدین معناست که چگونگی پرورش اعضای خانواده در نوع نگاه آنان و رنگ دلخواهشان تاثیر گذار است، همچنین محیطی که در آن بزرگ می شوند و اینکه تحت تاثیر کدام عوامل روحی و فکری بوده اند سبب می شود که رنگ مورد نظر افراد متفاوت باشد اما نباید این مسائل فراموش شود که افراد با توجه به روحیات و حالت های رفتاریشان رنگ مورد علاقه شان را برای تمامی اشیاء مورد استفاده شان انتخاب می کنند.


http://www.acopart.org/Upload/ACO-4825/fu3791130359623119531250.jpgمنبع: بیتوته

روابط عمومی آکو فروم
02-16-2014, 06:02 PM
رنگ عجیب این ماشین

مشکل ابعاد و طراحی خشونت‌آمیزش نیست. مشکلی اصلی در حقیق رنگ‌ بدنه پر زرق و برقش است گه حتی خانم‌ها را نیز کمی دچار تردید می‌کند.
به گزارش افکارنیوز: شرکت تیونینگ Hamann ویرایش جدیدی از شاسی‌بلند رنج‌روور خود را معرفی کرد. این خودرو که Mystere نام دارد با رنگ صورتی کروم یکی از خاص‌ترین‌ها در نوع خودش شده است.

ویرایش اولیه آن که در نمایشگاه پیشین ژنو سوئیس رونمایی شده بود، تعجب بسیاری را برانگیخته بود. اما در سری جدید تولیدات این شاسی‌بلند متوجه شدیم که گویی استقبال از آن بیش از تصور بوده است.

اکنون هامان اظهار می‌کند که رنج‌روور جدید را با الهام از خواننده پاپ نیکی میناژ رنگ‌آمیزی کرده است.

این خودرو با رینگ‌های فوق عریض ۲۳ اینچی خود یکی از بهترین‌ آفرودهای دنیا را پدید آورده است. موتور آن هشت سیلندر Vشکل سوپرشارژ شده به قدرت ۳۵۰ اسب‌بخار است.

شتاب صفر تا صد آن ۵.۱ ثانیه و سرعت نهایی‌اش ۲۴۰ کیلومتر در ساعت عنوان شده است.

قیمت این خودرو کمتر از ۱۸۰ هزار دلار نخواهد بود.


http://www.acopart.org/upload/ekhtesasi3/s_222130370309733837069.jpg
(http://www.acopart.org/upload/ekhtesasi3/222130370309733837069.jpg)

منبع: افکار نیوز

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
زیباترین رنگ‌های خودرو در جهانبراساس تازه‌ترین گزارش بزرگترین شرکت رنگ خودروی جهان، رنگ سفید محبوب‌ترین رنگ خودرو در جهان محسوب می‌شود.
به گزارش ایسنا شرکت صنایع PPG در گزارش سالانه خود اعلام کرده که هم‌اکنون خودرو در رنگین کمانی از رنگها در سراسر جهان به تولید رسیده و به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد. با این وجود رنگ سفید بیش‌ترین متقاضی را در بین خریداران خودرو دارد.
این برای دومین سال پیاپی است که سفید به عنوان محبوب‌ترین رنگ خودروی جهان معرفی شده است. بعد از سفید نیز رنگهای نقره‌ای، مشکی، خاکستری و قرمز به عنوان محبوب‌ترین رنگهای خودروی جهان معرفی شده‌اند.
اگرچه در منطقه آمریکای شمالی بعد از رنگ سفید محبوب‌ترین رنگ‌ها به ترتیب سیاه، نقره‌ای و خاکستری هستند. شرکت PPG رنگ خودروهای شرکت‌های بزرگی مانند فورد، جنرال‌موتورز و بی.ام.و را تامین می‌کند.

http://www.acopart.org/upload/ekhtesasi3/s_1130370313915306254.jpg (http://www.acopart.org/upload/ekhtesasi3/1130370313915306254.jpg)

منبع: کمیاب نیوز

zanjani
03-18-2014, 12:57 PM
http://www.acopart.org/Upload/aco-736/85467547130396034960675066.jpg

MATIN
06-19-2014, 06:36 AM
چرا بیشتر خودروهای کشورمان سفید رنگ هستند؟

«مجله ماشین» - در حال حاضر در کشور ما برآورد دقیقی از میزان فروش رنگهای مختلف خودرو در دست نیست، ولی بررسی ها نشان داده که در سالهای اخیر بیشتر خودروسازان و وارد کنندگان اتومبیل در ایران بیشتر به دنبال فروش خودروهای سفید رنگ هستند. مخصوصاً که با توجه به محدودیت تعداد خودروسازان درکشور، در این سالها خودروسازان داخلی تولید خود را بیشتر بر مبنای چهار رنگ سفید، مشکی، نقره ای و نوک مدادی محدود کرده اند و از طرفی حتی شرکتهای وارد کننده خودروهای خارجی نیز تمایل زیادی به وارد کردن همین رنگ های محدود دارند تا از نقطه نظر خودشان، همگام با سلیقه مردم ایران عمل کنند.
به گزارش پایگاه خبری «مجله ماشین»؛ بررسی تنوع رنگ در تولیدات کمپانیهای معروف خودروسازی دنیا نیز این گونه نشان می دهد که حتی آنها نیز تولیدات خود را به گروه خاصی از رنگها اختصاص داده اند و در صورت نیاز مشتریان، برای آنها خودروهایی با رنگهای سفارشی و با قیمت بیشتری تولید می کنند. در این مقاله، بررسی می کنیم که مشتریان خودرو در ایران چه رنگهایی را می پسندند و تمایل به خرید چه رنگ خودروهایی دارند؟ همچنین نگاهی به آمار جهانی فروش رنگهای مختلف خودرو خواهیم داشت.

رنگ خودرو و میزان تولید
در اکثر شهرهای ایران بیشتر خودروها به رنگ سفید هستند ، چرا که بسیاری از مردم اعتقاد دارند که رنگ سفید خودرو به مراقبت کمتری نیاز دارد، چرا که کثیفی و گرد و خاک روی بدنه و همچنین قری های کوچک در ظاهر رنگ خودروی سفید کمتر نمایان می باشند، در صورتی که در مورد خودروهای مشکی، نوک مدادی و سرمه ای، خط و خش، قری و آلودگیهای ناشی از گرد و خاک روی رنگ خودرو بیشتر نمایان می باشند. از طرفی رنگهای تیره تر جذب بیشتری از نور آفتاب داشته و در فصلهای گرم، داخل اتاق خودرو به شدت داغ خواهد شد. این روزها مردم ایران تمایل بیشتری برای خرید خودروهای سفید از خود نشان داده اند تا جایی که بیش از پنجاه درصد مردم ترجیح می دهند خودروی سفید رنگ خریداری نمایند. البته این مسئله در مورد خودروهای مختلف، تفاوت دارد، مثلاً حدود 60% تولید خودروی پراید در سالهای اخیر به رنگ سفید بوده است و همچنین در مورد خودروهای «ریو» و L90 نیز، رنگ سفید طرفدار بیشتری نسبت به بقیه رنگها دارد. در بررسی دیگری مشخص شد که از هر هزار خودروی پژو 206 و پژو 207 که تولید می گردند، حدود نیمی از آنها سفید هستند و رنگ سفید در آنها پرطرفدارترین رنگ است، ولی در مورد خودروی پژو 405، مشکی بیشترین میزان تولید را دارد و پرفروش ترین رنگ این خودرو است و در مورد «پژو پرشیا» رنگ نقره ای از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. جالب اینجاست که در سالهای اولیه تولید 206 در ایران، پرفروش ترین رنگ آن نقره ای بود. به هر حال نه تنها در ایران، بلکه در کل جهان، انتخاب رنگ خودرو یک امر سلیقه ای است و اطلاعات دقیقی در خصوص پرفروش ترین رنگ در خودروسازهای دنیا وجود ندارد. رنگ خودرو بنا به سلیقه خریدار آن انتخاب می گردد که از یک طرف متناسب با فرهنگ و دیدگاه جامعه است و از طرف دیگر، تا حدی شخصیت خریدار را نشان می دهد. مطمئناً تبلیغات شرکتهای خودروساز و جو حاکم بر جامعه نیز تأثیر زیادی بر انتخاب مشتریان خواهد داشت.


رنگ خودرو و سلیقه مشتریان
در یک جامعه آماری کوچک از رانندگان، این بررسی به عمل آمد که دلیل آنها برای انتخاب رنگ خودرو چیست؟ مثلاً کسانی که رنگ مشکی را برای خودروی خود انتخاب نموده اند، معتقد بودند که خودروهای مشکی نسبت به رنگهای دیگر مراقبت بیشتری نیاز دارد و خط و خش، قری و کثیفی را بیشتر نشان می دهد و حتی بارشهای اندک باعث باقی ماندن لکه های آب بر روی خودرو می گردد و باید در فاصله های زمانی کمتری به کارواش مراجعه کرد. افرادی که رنگ سفید را انتخاب کرده اند، بر این باور بودند که شستشوی زیاد برای رنگ خودرو مضر بوده و کیفیت و براقیت آن را کاهش می دهد و با توجه به اینکه رنگ سفید به شستشو و مراقبت کمتری نیاز دارد، آن را انتخاب نموده اند. افراد معدودی نیز، تنبلی در کارواش رفتن را دلیل این انتخاب دانسته اند. گروهی داغ نشدن بدنه خودروهای سفید، در روزهای آفتابی و گرم را معیار خود اعلام کردند. افرادی که خودروهای قرمز داشتند، زنده بودن این رنگ را عامل انتخاب خود دانسته اند و آن را نشانه گرمی و جوانی می دانند. عده ای دیگر، رنگ قرمز خودرو را رنگی کاملاً زنانه می شناسند و حاضر نیستند سوار خودروی قرمز شوند. افرادی که خودروی زرد رنگ منتخب آنها بود، اعتقاد داشتند که رنگهای متالیک در معرض نور مستقیم خورشید سریعاً براقیت خود را از دست می دهند و کدر می گردند، در صورتی که رنگ زرد متالیک نسبت به بقیه رنگها در نور خورشید افت کمتری دارد و دیرتر کدر می شود. در این آمارگیری، دختران و زنان جوان بیشتر رنگهای صورتی، بنفش، زرد و قرمز را برای خودرو مناسب دانسته اند و پسران و مردان جوان خودروهای آبی، نوک مدادی و نقره ای را انتخاب خود اعلام کرده اند. افراد مسن تر رنگهای سفید و مشکی را ترجیح داده اند. در یک بررسی روانشناسی، مشخص شد که مشتریان با جنسها و سنین مختلف در انتخاب رنگ خودرو، نظرات و روحیات متفاوتی دارند و این انتخاب، نسبت کاملاً مستقیم با شخصیت و روحیه افراد دارد. مثلاً انسانهای مغرور و متکبر خودروهای با رنگ مشکی را ترجیح می دهند و از طرف دیگر، رنگ مشکی برای خودرو، بیشتر انتخاب انسانهای افسرده تر و درون گرا می باشد. به گفته روانشناسان و محققان، انسانهای مدرن امروزی، خودروهای آبی تیره را خریداری می کنند و افراد برون گرا و پرانرژی خودروهایی با رنگهای روشن، مثلاً قرمز یا زرد را سوار می شوند. از طرف دیگر، گروهی از دانشمندان بر این اعتقادند که کسانی که رنگهای قرمز، نارنجی یا زرد را برای خودروی خود انتخاب می کنند، نسبت به دیگران از اعتماد به نفس کمتری برخوردارند و گروهی دیگر می گویند این افراد بسیار خونگرم، سرحال و پر حرارت هستند. اکثر روانشناسان بر این باورند که انتخاب رنگهای سفید، نقره ای و یا نوک مدادی(خاکستری) تعادل روحی راننده را نشان می دهد.

آمار خودروسازان جهانی
حال که سلیقه مردم ایران در انتخاب رنگ خودرو را می دانیم، بهتر است نگاهی هم به آمار کمپانیهای معروف رنگ خودرو و میزان فروش فامهای مختلف رنگ آنها به خودروسازان معروف جهان بیاندازیم. به گزارش شرکت رنگ دوپونت(DuPont) که یکی از اصلی ترین تامین کنندگان رنگ خودرو در جهان می باشد، در سال 2010 برترین و پرطرفدار‏ترین رنگ خودرو در جهان، رنگ نقره ای با 26% طرفدار از کل رنگهای موجود خودرو در جهان بوده است. پس از آن رنگ مشکی با 24% دوم و نوک مدادی و سفید با 17% سوم می باشند.
این شرکت با بررسی اطلاعات رنگ خودروها در یازده منطقه جهان به این نتیجه رسید که در سال 2010 نقره ای محبوب ترین رنگ خودرو در جهان بوده است و به همین دلیل اکثر خریداران خودرو در همان سال به هنگام خرید به دنبال رنگی بودند که بیشتر از رنگ نقره ای دیده شود، لذا این خریداران به سراغ رنگ سفید رفتند و به همین دلیل، رنگ سفید در سال 2011 به عنوان محبوب ترین رنگ خودرو در جهان از نقره ای پیشی گرفت. در آمریکای شمالی خودروهای سفید دارای سهم 21% در فروش خودروهای جدید داشته اند و نقره ای و مشکی هر کدام با 20% در رتبه دوم قرار داشتند. این در حالی است که در سال گذشته یعنی سال 2011 در آسیا همچنان رنگ نقره ای با 25% در رتبه اول قرار داشت و رنگهای سفید با 23% و مشکی با 17% به ترتیب در رده دوم و سوم قرار داشتند. جالب اینجاست که در همان سال 2011 در اروپا رنگ مشکی با 26%، سفید با 19% و نقره ای با 16% به ترتیب اول تا سوم هستند. بر مبنای این تحقیقات 77% از خریداران خودروهای جدید گفته اند که رنگ در تصمیم گیری آنها جهت خرید خودرو مؤثر است و 48% هم اعلام نموده اند که به طور کلی محصولات را براساس رنگ خریداری می کنند و 13% نیز گفته اند که حتی حاضرند مبلغ بیشتری را برای رنگ ایده آل خود پرداخت کنند. بر اساس همین تحقیقات در سال 2008 در آمریکای شمالی، رنگ سفید با 20% سهم، پرفروش ترین رنگ خودرو بوده و پس از آن مشکی و نقره ای هر کدام با 17% دوم بوده اند.

مراقبت از رنگ خودرو
زمانی که یک خودرو را خریداری می کنید، باید جای مناسبی برای پارک نمودن آن، چه در منزل و چه در محل کار داشته باشید، چرا که تابش مستقیم آفتاب روی خودرو از یک طرف باعث اثرات مخرب اشعه ماوراء بنفش خورشید در رنگ خودرو می گردد و از سوی دیگر باعث نفوذ اشعه مادون قرمز روی تریم داخلی خودرو و داغ شدن و در نهایت تخریب داشبورد خواهد شد. پس اگر در منزل و یا در نزدیکی محل کارتان دسترسی به مکان سربسته جهت پارک خودرو ندارید، حتماً از چادر خودرو استفاده کنید. خودروی خود را بیشتر از هفته ای یکبار به کارواش نبرید، چرا که مواد شیمیایی شوینده ها باعث از بین رفتن و ترک خوردن رنگ خودرو می شود و شستشوی بیش از حد خودرو نیز باعث پوسیدگی و یا زنگ زدگی بدنه در قسمتهای بدون رنگ می گردد. همچنین برای پاک کردن خودرو از پارچه نخی نرم و یا یک تکه اسفنج خیس استفاده کنید و به هیچ وجه پارچه خشک و یا پارچه پلاستیکی را بر روی رنگ خودرو نکشید تا باعث ایجاد خط و خش روی بدنه نگردد.