PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : لطفا بلافاصله بعد از وارد شدن به داخل خودرو سیستم تهویه هوا را روشن نکنید


Tondkar
12-14-2009, 12:49 AM
پس از وارد شدن به داخل خودرو، پنجره های خودرو را پایین کشیده و صبر کنید تا هوای داخل خودرو عوض شود
بعد ازچند دقیقه می توانید سیستم تهویه مطبوع خودرو را روشن نمایید.

آیا می دانید دلیل انجام این کار چیست؟
افرادیکه سوار خودرویی با پنجره های بسته می شوند بطور اجتناب ناپذیری در معرض تنفس پی در پی و بیش از اندازه این گاز مهلک و سمی قرار می گیرند.
بر اساس تحقیقات صورت گرفته ، داشبورد ، صندلی وسیستم تهویه هوای خودرو از خود گاز بنزن ساطع می کنند که یک گاز بسیار سمی و سرطانزاست حتما" بارها بویی شبیه پلاستیک گرم شده را در خودرویتان احساس کرده اید ،این همان بوی گاز سرطانزای بنزن است.

اما بنزن چيست ؟
بنزن مايعي بدون رنگ و با بوي شيرين است وبه صورت بخار درهوا موجود است . در آب غير قابل حل شدن است( اگر هم حل شدن باشد به مقدار خيلي كم قابل حل است) .
بسيار قابل اشتعال است ودر فعاليت هاي انساني و پروسه هاي طبيعي يافت مي شود .
در صنعت، بنزن جهت ساخت يكسري از مواد شيميايي برای تولید پلاستيك ها ، رزين ها ، نايلن ها و فيبرهاي مصنوعي مورد استفاده قرار مي گيرد .
بنزن همچنين مورد استفاده بعضي از :
پاك كننده ها ، گريس ها ، رنگ مو ، داروها وآفت كش ها مي باشد
بنزن همچنين بطور طبيعي در قسمتي از روغن ها و گازوئيل و نيز دود سيگار وجود دارد
هواي آزاد شامل مقداركمي از بنزن مي باشد كه حاصل از: دود سيگار ، اتومبيل ها و اگزوز موتور سيكلت ها و خروجي صنايع است .
فضاي بسته معمولا داراي مقدار زيادي بنزن است كه از طريق مواردي همانند رنگها ، چسب ها ، واكس ونيز پاك كننده ها توليد مي شود که به وفور در ساختمان داخلی اتاق اتومبیلها یافت میشوداما نکته اصلی!!! :
بنزن چه اثراتي روي سلامتي دارد ؟

استنشاق ميزان زيادي از بنزن مي تواند باعث مرگ شود . تمامي مقادير بالاي بنزن مي توانند باعث خواب آلودگي ، سرگيجه ، افزايش ضربان قلب ، سردرد ، تومور ها و بيهوشي شود
و کلیه ها و کبد را تحت تاثیر قرار داده و از همه خطرناکتر اینکه بدن انسان به سختی می تواند این ماده سمی و خطرناک را دفع نماید.
اثرات اصلي تماس دراز مدت با بنزن یا با دوز بالا، روي خون مي باشد .

بدیهی است که بدانید :
توصيه دولت فدرال جهت محافظت از سلامتي انسان(osha ):
ماكزيمم غلظت بنزن در هوا را ppm 1 پيشنهاد مي كند ( جهت 8 ساعت در روز و به ميزان 40 ساعت در هفته )


یا به میزان سطح مجاز 50 میلی گرم در هر فوت مربع می باشد در حالیکه

میزان غلظت بنزن موجود در داخل یک خودروی پارک شده با پنجره های بسته بین 200 تا 400 میلی گرممی باشد

*حال اگر این خودرو در فضای باز و زیر نور خورشید در دمای بالای 60 درجه فارنهایت پارک شده باشد سطح بنزن موجود در فضای داخل ان بین 2000 تا 4000 میلی گرم بالا می رود که 40 برابر بیشتر از سطح مجاز آن می باشد

بنزن اثرات مضري روي مغز استخوان و نيز كاهش گلبولهاي قرمز خون دارد كه باعث كم خوني مي شود . همچنين مي تواند باعث افزايش خونريزي هاو اثرات مخرب روي سيستم ايمني بدن ودر نتيجه افزايش احتمال عفونت ها شود یا مواجهه زنان با بنزن از طريق استنشاق به مدت چندين ماه مي تواند باعث ايجاد بي نظمي در دوران قاعدگي و نيز كوچك شدن تخمدان آنها گردد .


چه احتمالي در خصوص سرطانزايي بنزن وجود دارد ؟

دپارتمان بهداشت وخدمات انساني (dhhs)
خاصيت سرطانزايي بنزن را در صورت مواجهه دراز مدت برروي انسان را تاييد كرده است كه مي تواند باعث سرطان خون گردد .
علاوه بر سرطانزایی ، گاز بنزن به استخوان ها اسیب رسانده ( مسمومیت استخوان ها) ونیز باعث ابتلا به انومیا (نوعی از سرطان خون مربوط به گلوبولهای قرمز خون) و کاهش سطح گلوبولهای سفید بدن می گردد.همچنین تماس طولانی مدت با این گاز سمی باعث ابتلا به لوکمیا (نوع دیگری از سرطان خون مربوط به گلوبولهای سفید خون) ودر مواردی همزمان با افزایش ریسک ابتلا به سرطان باعث سقط جنین در خانمها نیز می گردد.


***پس دوستان عزیز قبل از سوار شدن داخل خودرو، پنجره ها و درب خودرویتان را باز نمایید و بگذارید هوای سمی و زهرالود انباشته شده داخل اطاق خودرو خارج گردد، به عبارت دیگر این ماده سمی را از فضای خودروی خود بیرون برانید.


تهيه و ترجمه : حامد ممي وند
كارشناس بهداشت حرفه اي

محمد
12-14-2009, 02:59 AM
چه جالب این بو چیزی شبیه بوی نوییه ماشینه دیگه...
همیشه خوشم میومده از این بو ولی ظاهراً مضرره.

tondar90
12-14-2009, 10:01 AM
مخصوصا که لوگان ***** تهویه هوا نداره.

روابط عمومی آکو فروم
12-14-2009, 10:24 AM
خیلی مطلب جالب و مفیدی بود
ممنونم

Tondkar
12-14-2009, 10:32 PM
خیلی مطلب جالب و مفیدی بود
ممنونم

خواهش میکنم و ممنون از تشکرتان

روابط عمومی آکو فروم
12-15-2009, 07:36 PM
فورا کولر ماشین را روشن نکنید

http://img.tebyan.net/big/1388/03/243181032202312551052201674822537319266245.jpg
به یاد داشته باشید که :
- هیچگاه بلافاصله بعد از وارد شدن به داخل خودرو، سیستم تهویه هوا را روشن نکنید.

- پس از وارد شدن به داخل خودرو، پنجره های خودرو را پایین کشیده و کمی صبر کنید تا هوای داخل خودرو عوض شود. سپس بعد از چند دقیقه می توانید کولر خودرو را روشن نمایید.

آیا می دانید دلیل انجام این کار چیست؟

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، داشبورد، صندلی و سیستم تهویه هوای خودرو، از خودشان گاز بنزن (benzene) ساطع می کنند که یک گاز بسیار سمی و سرطانزاست.
حتما بارها بویی شبیه پلاستیک گرم شده را در داخل خودرویتان احساس کرده اید، این همان گاز سرطانزای بنزن است.


علاوه بر سرطانزایی، گاز بنزن به استخوان ها آسیب می رساند (مسمومیت استخوان ها) و نیز باعث ابتلا به آنومیا (نوعی از سرطان خون مربوط به گلبول های قرمز خون) و کاهش سطح گلبول های سفید بدن می گردد.
همچنین تماس طولانی مدت با این گاز سمی، باعث ابتلا به لوکمیا (نوع دیگری از سرطان خون مربوط به گلبول های سفید خون) می شود و در مواردی همزمان با افزایش خطر ابتلا به سرطان، باعث سقط جنین در خانم ها نیز می گردد.
جالب است بدانید:

میزان سطح قابل قبول بنزن در هوای آزاد حدود 50 میلی گرم در هر 1/0 متر مربع می باشد، در حالی که میزان بنزن موجود در داخل یک خودروی پارک شده با پنجره های بسته بین 200 تا 400 میلی گرم می باشد.
حال اگر این خودرو در فضای باز و زیر نور خورشید در دمای بالای 15 درجه سانتیگراد پارک شده باشد، سطح بنزن موجود در فضای داخل آن بین 2000 تا 4000 میلی گرم بالا می رود که 40 برابر بیشتر از سطح قابل قبول آن می باشد.
http://img.tebyan.net/big/1388/03/211282232227234771722006991491685416690.jpg
افرادی که سوار خودرویی با پنجره های بسته می شوند، به طور اجتناب ناپذیری در معرض تنفس پی در پی و بیش از اندازه این گاز مهلک و سمی قرار می گیرند.
علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، بنزن گازی است که کلیه ها و کبد را تحت تاثیر قرار می دهد و از همه خطرناک تر اینکه، بدن انسان به سختی می تواند این ماده سمی و خطرناک را دفع نماید.
پس دوستان عزیز قبل از سوار شدن خودرو، پنجره ها و درب خودرویتان را باز نمایید و بگذارید هوای سمی و زهرآلود انباشته شده داخل اطاق خودرو خارج گردد، به عبارت دیگر این ماده سمی را از فضای خودروی خود بیرون برانید.