PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : برای زیبایی خودرو خود چه می کنید؟


MAHDI-TONDAR
09-18-2011, 09:20 PM
دراين مقاله سعی بر این است مطالبي در خصوص نوع نگه داری خودرو در راستای پاکیزگی و کارایی بهتر خودرو برای شما ارایه دهیم.


http://www.acopart.org/upload/ACO-569/1119181934.jpg


زیبایی‌ اتومبیل‌ ارتباط مستقیمی‌ با سلامت‌ ظاهری‌، تمیزی‌ و پاکیزگی‌ رنگ‌ و درخشندگی‌ قسمت‌های‌ مختلف‌ بدنه‌ دارد. بنابراین‌ لازم‌ است‌ تا در نگهداری‌ بدنه‌ خودرو دقت‌ لازم‌ را با توجه‌ به‌ توصیه‌های‌ زیر به عمل آورید
1) برای‌ شستشوی‌ خودرو از گل‌ و لای‌ و گردوخاک‌، می‌بایست‌ حداقل‌ ماهی‌ یک‌بار آن را با آب‌ سرد یا ولرم‌ و شامپوهای‌ مخصوص‌ شستشو دهید.
2) وجود فضولات‌ پرندگان‌، شیره‌ درختان‌، لکه‌های‌ قیر یا سایر مواد آلاینده‌ به‌ درخشندگی‌ رنگ‌ خودرو شما آسیب‌ می‌رساند به‌ همین‌ علت‌ بلافاصله‌ بدنه‌ را از این‌ قبیل‌ کثافات ‌پاک‌ کرده‌ و اجازه‌ ندهید روی‌ بدنه‌ اتومبیل‌تان‌ انباشته ‌شوند.
3) سعی‌ کنید تا حد امکان‌ در فصل‌ تابستان‌ خود را درمعرض‌ نور مستقیم‌ خورشید قرار ندهید و در چنین‌ حالتی ‌یا هنگام‌ گرم‌ بودن‌ بدنه‌، آن را نشویید.
4) در فصل‌ زمستان‌ خودروی‌ خیس خود را درمحیط‌های‌ بسته‌ و بدون‌ جریان‌ هوا با دمایی‌ بالاتر از 20درجه‌ سانتیگراد پارک‌ نکنید؛ چرا که‌ این‌ عمل‌ موجب ‌پوسیدگی‌ بدنه‌ می شود.
5) با پایان‌ یافتن‌ هر فصل‌ به وسیله‌ زیرشویی‌ اتومبیل‌ گل‌و لای‌ و مواد آلوده‌کننده‌ احتمالی‌ را شسته‌ و به‌ افزایش‌ عمر بدنه‌ خودرو خود کمک‌ کنید. ضمن‌ این که‌ بهتر است‌ پس‌ از رانندگی‌ در برف‌ و گل‌ و لای‌ نیز بدنه‌ و زیر اتاق‌ را بشویید.
6) هرگز برای‌ پاک‌ کردن‌ لکه‌های‌ قیر، رنگ‌ یا موادی‌ ازاین‌ قبیل‌، بنزین‌ یا تینر یا روغن‌ ترمز را بکار نبرید؛ زیرا این‌ مواد به‌ رنگ‌ اتومبیل‌تان‌ آسیب‌ جدی‌ وارد می‌کنند. برای‌رفع‌ لکه‌های‌ گفته‌ شده فقط نفت‌ را به کار ببرید و محل‌ را به‌ سرعت‌ با آب‌ و مواد شوینده‌، تمیز کنید.
7) برای‌ پولیش‌ کردن‌ بدنه‌ ابتدا خودرو را شستشو داده‌ و پس‌ از خشک‌ کردن‌ تمامی‌ قطرات‌ آب‌ از روی‌ آن‌، با استفاده‌از واکسهای‌ استاندارد، اتومبیل‌ را پولیش‌ کنید.
8 ) پس‌ از هر بار شستشو درحالی که‌ اتومبیل‌ را به ‌آهستگی‌ می رانید، چند بار به‌ نرمی‌ ترمز بگیرید تا مطمئن‌ شوید که‌ آب‌ روی‌ لنت‌های‌ ترمز باقی‌ نمانده‌ و آنها کاملا خشک‌ شده‌اند.
برای جلوگیری‌ از شروع‌ خوردگی‌ رنگ‌ و بدنه‌ خودرو، هرگونه‌ صدمه‌ وارده‌ به‌ رنگ‌ اتومبیل‌ را بی‌درنگ‌ لکه‌گیری‌ کنید. برای‌ انجام‌ چنین‌ کاری‌ بهتر است‌ به‌ متخصص‌ مربوطه‌ مراجعه‌ کنید اما در مورد لکه‌های‌ کوچک‌ می‌توانید دستورالعمل های‌ زیر را به کار ببندید:
1) با توجه‌ به‌ شماره‌ رنگ‌ بدنه‌ که‌ روی‌ پلاک‌ مشخصات‌حک‌ شده‌ است‌، رنگ‌ مورد نیاز را تهیه‌ کرده‌ و کاردک‌، ضدزنگ‌ و قلم‌ موی‌ لکه‌گیری‌ را در دسترس‌ داشته‌ باشید.
2) با احتیاط کاردک‌ را به کار گرفته‌ و محل‌ صدمه‌ دیده‌ را تا میزان‌ شدن‌ لبه‌ رنگ‌ بتراشید.
3) از ضدزنگ‌ استفاده‌ کرده‌ و صبر کنید تا خشک‌ شود وسپس‌ با سمباده‌ بسیار نرم‌ محل‌ را بسایید.
4) با بهره‌گیری‌ از قلم‌ مو محل‌ را رنگ‌زده‌ و این‌ عمل‌ راچند بار تکرار کنید درحالی که‌ هربار اجازه‌ می‌دهید تا رنگ‌کاملا خشک‌ شود.
توصیه هایی برای داخل اتاق خودرو:
1) برای‌ تمیز کردن‌ کمربند ایمنی‌ فقط از آب‌ صابون ‌نیمگرم‌ استفاده‌ کرده‌ و هرگز مواد سفیدکننده‌ نظیر وایتکس ‌را به کار نبرید.
2) قسمت‌های لولای‌ در موتور، قفل‌ در موتور، قفل‌ در صندوق‌ عقب‌، قفل‌درها، لولای‌ درها، تسمه‌های‌ نگه‌دارنده‌ها برای‌ سهولت‌ کاربرد، روغنکاری‌ کنید.
منبع :خودرو امروز

صمد صاحب ديواني
09-19-2011, 03:45 PM
با سلام
اگر از چادر بطور مداوم استفاده کنید کمتر تو زحمت خواهید افتاد همچنین برای داخل اتاق اگر کفیپوش و زیر پایی عریض داشته باشید یک دستمال جادویی خوب هم نیاز دارید