PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چگونه میتوان خودروی بدون ترمز را متوقف کرد؟


Saeed
07-31-2011, 03:27 PM
گردآوری و تحریر : Saeed

چگونه میتوان خودروی بدون ترمز را متوقف کرد؟

خودروهای مدرن امروزی تجهیزات ایمنی متعددی دارند که امکان از کار افتادن ترمزها را تقریبا غیر ممکن کرده اند اما همه ما میدانیم که اشکال و خطا در هر وسیله مکانیکی همیشه امکان پذیر است.
خطرناک ترین عیبی که در یک خودرو ممکن است پیش آید وجود اشکال در سیستم ترمز است. ما قصد نداریم که به شما بیاموزیم که چطور خودرویی را که اطلاع دارید ترمز آن از کار افتاده به حرکت در آورده و آن رابرانید! لیکن قصد ما این بوده که نکاتی را ذکر کنیم که در صورت بروز مشکل در سیستم ترمز بتوان به بهترین نحو ممکن خودرو را تحت کنترل درآورد.
555نقص در سیستم ترمز عموما به چند دلیل عمده پیش می آید. دو نمونه از مهترین آنها کمبود روغن ترمز در سیستم و یا تمام شدن لنت هاست.هردوی این مشکلات به راحتی و با مراجعه به تعمیرگاه قابل پیشگیری و حل شدن است. همیشه به یاد داشته باشید که از فشارهای پی در پی و طولانی روی پدال ترمز خودداری کنید. عمل ترمز گیری را از فاصله ای دور ازمانع پیش رو شروع کرده و خودرو را به آهستگی به حالت توقف در آورید.
عموما دو نوع ایراد اصلی در سیستم ترمز پدید می آید :
نوع اول طی یک دوره زمانی طولانی اتفاق افتاده و در صورت دقت متوجه آن خواهید شد. افزایش فاصله طی شده هنگام ترمز گیری، تغییر درحالت ایستادن پدال ترمز و شاید صدای ناهنجاری که موقع ترمز گیری می شنوید از نشانه های هشداردهنده هستند، در صورت مشاهده چنین مواردی حتما خودرو را برای سرویس به تعمیرگاه ببرید.
نوع دوم ایرادهایی هستند که به طور ناگهانی اتفاق می افتند. دلیل آن هر چه میخواهد باشد. این اتفاق مسئله بسیار خطر ناکی بوده که منجر به یک فاجعه و تصادف می گردد. در صورت بروز چنین مشکلی حفظ آرامش و واکنش منطقی بسیار سخت است.
وقتی که ترمز به طور ناگهانی از کار می افتد شما وحشت زده می شوید. این دلیل دیگری است برای آنکه گفته می شود از فاصله دور ترمز بگیرید. در صورت داشتن فاصله مناسب تا مانع شما وقت کافی خواهید داشت تا خودرو را به نحو ایمن متوقف کنید.
احتمالا یکی از توصیه هایی که تا به حال شنیده اید یا خوانده اید این است که خودرو را سریعا به چپ وراست جاده رانده تا اصطکاک بیشتر موجب توقف خودرو شود ولی شما تحت هیج شرایطی نباید این کار رابکنید زیرا این اقدام موجب به خطر انداختن سایر عابرین و راننده ها خواهد شد و حتما تصادف کرده و یا ماشین را واژگون می کنید! پس این راه حل منطقی نیست.
مهم تر از همه خونسردی خود را حفظ کنید ولی به این خاطر که می دانیم شما قادر به این کار نخواهید بود پس بیایید فکر دیگری کنید. سوار بر یک خودروی بدون ترمز بودن و اطلاع از این نقص شما را بشدت آشفته میکند. ممکن است بخواهید به سمت یک مانع ثابت یا خودروی دیگری برانید و با برخورد به وی خود رامتوقف کنید! نه. این را هم نکنید. شاید هم به فکرتان برسد تا موتور را خاموش کنید. این هم کار اشتباهی است.
پس چه کار کنیم؟
رایج ترین راه برای توقف خودرو بدون استفاده از ترمز، بهره گیری از موتور است که به طور ساده ترمز موتور نامیده می شود و در خودروهای سنگین کاربرد فراوان دارد. این روش بدین گونه عمل می کند که از کمپرس ایجاد شده در فاز تراکم موتور بهره گرفته تا خودرورا متوقف کند. ترمز موتور هم در سرعت های بالا و هم در سرعت های پایین کاربرد دارد. شما این عمل را بدون نیاز به دانستن هیچ گونه مهارت خاصی می توانید انجام دهید. کافی است تا کلاچ را گرفته و دنده را به دنده سنگین تر تعویض کنید، سپس مشاهده خواهید کرد که خودرو شروع به کم کردن سرعت می کند.
برای مثال فرض کنید که شما در حال حرکت با دنده 4 هستید. به طور ساده دنده را به 3 و سپس به 2 تعویض کنید. در صورتی که خودرو متوقف نشد حتی می توانید دنده را به 1 نیز برسانید. البته تعویض دنده به 1 باید با احتیاط انجام شود زیرا ممکن است موجب از کار افتادن موتور و ایجاد صدمه در آن گردد. شما همچنین می توانید دنده ها را به صورت یکی در میان عوض کرده ولی این کار به خودرو آسیب میرساند. اگر این عمل را درست و سریع انجام دهید سنگین کردن دنده ها خودرو را به طور یقین متوقف می کند. البته در صورتی که فاصله مناسب با مانع داشته باشید.
روش دوم سیستم ترمزی که در هر خودرویی یافت می شود ترمز اضطراری یا ترمز دستی است. استفاده از این سیستم از تاثیرگذاری کمتری نسبت به ترمز موتور برخوردار است. این روش میتواند خودرو را در سرعت های پایین متوقف کند ولی در صورت استفاده در سرعت های بالا نیاز به مسافت بیشتری نیز است.
اصولا در هیچ خودرویی نیروی کمکی روی ترمز دستی نصب نمی گردد. ترمز دستی بسته به نوع خودرویی که سوار هستید، به وسیله فعال سازی دیسک یا کاسه ترمزهای عقب به کار می افتد. استفاده از ترمز دستی به جای ترمز موتور می تواند خطرناک باشد. ترمز دستی بیشتر در حرکات نمایشی و دریفت کاربرد دارد.
شایان توجه است که استفاده هم زمان از تکنیک های بالا امکان پذیر است ولی نیاز به مهارت کافی داشته و به دلیل اینکه شما در چنین موقعی یقینا به دنبال خودنمایی نیستید پس بهتر است یکی از متدها را به طور ایمن و صحیح انجام دهید.