PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : انواع تایر ها


MAHDI-TONDAR
07-24-2011, 05:10 PM
با سلام
یقیناً انتخاب نوع لاستیک متناسب با شرایط آب و هوایی و محیط های مختلف و همچنین نحوی رانندگی شما تاثیر بسزا و مهمی در ایمنی و کارائی و نیز طول عمر لاستیک خواهد داشت .با شناخت این موارد میتوان با خیال آسوده و راحت لاستیکی انتخاب نمود که بعداً از انتخاب آن پشیمان نخواهید شد .هرچند که دوستان اطلاعات کافی در این زمینه دارند ولی بنده جهت یادآوری مجدداً خدمت شما این مطالب رو عنوان می نمایم .

انواع تايرها
1-لاستيکهاي تابستاني :
http://www.acopart.org/upload/ACO-569/anva-tire1117244849.jpg
شکل1: تایر تابستانی

دردرجه اول براي رانندگي در هواي خشک و کم رطوبت طراحي شده اند، لاستيک هاي تابستاني براي عملکرد خوب بر روي برف و يخ و يا دماهاي سرد ساخته نشده اند. لاستيک هاي تابستاني براي آب و هواي گرم تر طراحي شده اند، که نهايت اصطکاک و خاصيت فنري را برروي جاده فراهم مي کنند.
طراحي آج تاير تابستاني از شيارهاي مداري، تا الگوهاي پيچيده جهت دار طبقه بندي مي شود که سطوح مختلف دست فرمان را در شرايط رانندگي درتابستان را ارتقاع ميدهند.
براي بيشترخودروها، سايز اورجينال لاستيک يک راهنماي خوب در انتخاب لاستيک هاي تابستاني جديدهستند. گرچه، شما بايد اين را در نظر بگيريد که هرچه لاستيک پهن تر و بزرگتر باشه،احتمال ليز خوردن (در جاده خيس) افزايش پيدا مي کند. براي کمک به جلوگيري از اين اتفاق، لاستيک تابستاني با طراحي اج جهت دار را انتخاب کنيد .


2- لاستيکهاي زمستاني
http://www.acopart.org/upload/ACO-569/anva-tire2117245015.jpg
شکل 2: تایر زمستانی
نيازبه لاستيک هاي زمستاني به اندازه نياز به خودروها در چرخش بوده است، گرچه با ظهورلاستيک هاي "تمام فصول"، بسياري از رانندگان از مزاياي لاستيک هاي زمستاني غافل هستند. اين لاستيک ها به منظور فراهم کردن اصطکاک موثر در شرايط زمستاني مشکل مثل برف، يخ و برف و باران طراحي شده اند، لاستيک هاي زمستاني داراي خصوصيت ترکيبي هستند که اصطکاک کارامدتري را در اوضاع سخت زمستاني مثل کشور کانادا فراهم مي کند.
انتخاب لاستيک هاي مناسب براي خودروي شما بايد براساس سبک رانندگي و هدف استفاده خودروي تان باشد. ياد گرفتن چگونه خواندن علامت هاي جداره لاستيک مهم است تا مطمئن شويد که بهترين لاستيک زمستاني را براي خودروي تان را انتخاب مي کنيد. داشتن لاستيک هاي زمستاني مناسب بر روي خودروي تان، در حالي که کمک مي کند تا راندمان(بازده) سوخت خودرو را حفط کنيد، نهايت کنترل و اصطکاک رافراهم مي کند.

ديگر توصيه ها براي انتخاب لاستيک هاي زمستاني
يک لاستيک زمستاني باريک را انتخاب کنيد، لاستيک هاي پهن تر مانند ماشين هاي شخم زني جلو ميروند.

از نقطه نظرعملکرد، دو جنبه مهم لاستيک هاي زمستاني که بايد در نظر گرفته شوند توان قدرت سرعت و توان قدرت فشار آنها است. بيشتر لاستيک هاي زمستاني داراي ويژگي توان قدرت Q-speed هستند که کمتر از استفاده عمومي لاستيک ها هست. لاستيک هاي زمستاني همچنين داراي لازمه هاي فشار لاستيک مخصوصي هستند: هواي سردتر باعث مي شود تا فشار لاستيک کاهش پيدا کند، بنابراين چک کردن فشار لاستيک تان در زمستان بيشتر از دفعاتي که درتابستان انجام ميدهيد حياتي است.
نکته
اگر لاستيک با " نماد برفدانه کوهستاني " علامت زده نشده است، اين يک تاير زمستاني تاييد شده نيست .

3-لاستيکهاي تمام فصول
http://www.acopart.org/upload/ACO-569/anva-tire3117245146.jpg
شکل 3: تایر تمام فصل
شايدمقرون به صرفه ترين نوع لاستيک "لاستيک تمام فصول" است، زيرا که براي استفاده در کل سال طراحي شده اند. لاستيک هاي تمام فصول داراي خصوصيت آميزه اي از فن آوري هايي است که از ترکيب هاي مختلف استفاده می کند ، که براي بيشترشرايط رانندگي مثل برف، باران، سرما و غيره طراحي شده اند. اين نوع تاير تقريبا لاستيک بي عيب و نقصي است، چون سواري آرام و رواني را با کنترل پذيري استثنايي در بسياري از شرايط را فراهم مي کند.
لاستيک هاي تمام فصول در دو کلاس موجود هستند : لاستيک هاي مسافرتي و لاستيک هاي سياحتي. لاستيک هاي مسافري داراي ويژگي سواري روان تر و عمر آج طولاني تري هستند در حاليکه لاستيک هاي سياحتي سر و صداي کمتري را ارائه ميدهند و ويژگي هاي کنترل پذيري رابالا ميبرند.
انتخاب لاستيک تمام فصول مناسب براي خودروي شما بايد بر اساس اقليم و همچنين نحوه رانندگي تان باشد. توليد کنندگان همچنين روند انتخاب را آسانترمي کنند. بيشتر لاستيک هاي تمام فصول با M+S به معناي برف و گلبر روي جداره لاستيک نشانه گذاري مي شوند. ديگر لاستيک ها ممکن است داراي نماد چهار فصل باشند .


4- لاستيکهاي نمايشي
http://www.acopart.org/upload/ACO-569/anva-tire4117245214.jpg
شکل 4: تایر نمایشی

زماني لاستيک هاي نمايشي براي ماشين هاي خارجي عجيب و غريب با موتورهاي اسب بخار بالااختصاص داده ميشدند. حالا لاستيک هاي نمايشي در عمل در انواع خودروها استفاده ميشوند. اين لاستيک ها در انواع شکل و اندازه و همچنين براي هر طبقه بندي و براي بيشتر شرايط مثل برف،‌ سرد و حتي جاده هاي خاکي موجود هستند.
چهار نوع اصلي از لاستيک هاي نمايشي وجود دارد :
نمايشي : طراحي شده براي رانندگاني که مي خواهند ظاهر و اصطکاک خودروي شان را بالا ببرند.
خيلي نمايشي : طراحي شده براي بالا بردن کنترل پذيري و ثبات سرعت خودرو
فوق نمايشي : براي نهايت نمايش طراحي شده و يکي از سريع ترين لاستيک هاي موجود در ماشين هاي مسابقه اي و سواري امروزه می باشد
مسابقه اي : براي کلاس مسابقه اي ساخته شده است

5-لاستيکهاي کاميون (ماشين هاي سنگين)
http://www.acopart.org/upload/ACO-569/anva-tire51172446.jpg
شکل 5 : تایر کامیون

امروزه،لاستيک کاميون در طبقه بندي هاي گوناگوني، که هر کدام مجموعه مشخصات عملکرد خودش رابر اساس نوع ماشين سنگين دارد، موجود هست.
انواع لاستيك هاي ماشين هاي سنگين :
بارکش‌ : داراي مشخصات عالي پوشش و نقشه آج شطرنجي به منظوراصطکاک عالي روي برف
استفاده در بزرگراه : يک لاستيک ايفا کننده در تمام فصول با مواد ترکيبي پيشرفته که براي سواري روان تر طراحي شده اند.
نمايشي : بهينه شده براي اجراي بهتر در سرعت هاي بالاتر و کنترل پذيري، ترمز و اصطکاک بهتر در تمام شرايط
خارج از جاده : خشن ترين طراحي آج، ساخته شده براي نيرومند کردن از ميان گل، برف

مجید
07-24-2011, 08:33 PM
فروشندگان لاستیک چند نکته کلیدی و تستی برای شناسایی لاستیک دارند:
- لاستیکهایی که گل آج آنها ریز و کوچک است، تابستانه هستند
- لاستیکهایی که گل آج آنها درشت و بزرگ است، زمستانه هستند
- لاستیکهایی که آج آنها مورب باشند، مناسب مناطق بارانی و مرطوب هستند.

در ضمن جسارتاً عاج، به دندان فیل می گویند ;)

MAHDI-TONDAR
07-24-2011, 10:17 PM
فروشندگان لاستیک چند نکته کلیدی و تستی برای شناسایی لاستیک دارند:
- لاستیکهایی که گل آج آنها ریز و کوچک است، تابستانه هستند
- لاستیکهایی که گل آج آنها درشت و بزرگ است، زمستانه هستند
- لاستیکهایی که آج آنها مورب باشند، مناسب مناطق بارانی و مرطوب هستند.

در ضمن جسارتاً عاج، به دندان فیل می گویند ;)

سلام آقا مجید
فرمایش شما کاملاً صحیح و متین هست .
املا درست کلمه طبق فرموده شما "آج " هست که بنده ویرایش و تصحیح نمودم .
با سپاس از توجه و تذکر بجای شما دوست گرامی