PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چگونگی آب بندی تندر و گرم کردن خودرو قبل از حرکت

آرش کمانگیر
11-24-2010, 02:04 AM
یک مسئله که برا اکثر افراد که ماشین میخرن پیش میاد اینه که چطور ماشینشون رو اببندی کنن و قبل از حرکت چطور موتور خودرو رو گرم کنن و ما هر روز با این مورد سر و کار داریم
در رابطه با این موضوع باور های غلط زیادی هم وجود داره که متاسفانه باعث صدمه زدن به خودرو و کاستن از عمر مفید ماشین میشه از دوستان میخوام تجربیات واطلاعاتشون رو در این رابطه بیان کنن
با تشکر

رضوی
11-24-2010, 05:17 AM
به نظر من برای بهترین حالت استفاده ی زمستانی این موتور باید اولا قبل از استارت زدن چند ثانیه سوییچ را باز گذاشت تا چراغهای پشت آمپر خاموش بشن و بعد استارت زد.
همچنین قبل از حرکت در دمای معمولی ولی سرد باید اجازه دهیم تا دمای موتور به دو خط اول برسه ، و نیز در شرایط یخبندان و برفی باید اجازه بدیم دما به چهار خط برسه و بعد حرکت کنیم. در آخر هم باید همواره به سرد بودن و سفت تر شدن واسکازین گیربکس توجه داشت و هنگام حرکت حتی بعد از گرم شدن موتور از همون ابتدا گازو نبندیم به ماشین.
این در کل نظر منه با توجه به شکل عملکرد موتور این خودرو.
شما دقت بفرمایید موتور اکثر خودروهای خیلی سبک مثل پراید در فصل سرما به دود میفته و عمدتا عیبشون هم بعد از فصل سرما خوشو نشون میده و دلیلش هم رعایت نکردن همین مورده

موفق باشید

علیرضا

MAHDI-TONDAR
11-24-2010, 08:22 AM
به نظر من برای بهترین حالت استفاده ی زمستانی این موتور باید اولا قبل از استارت زدن چند ثانیه سوییچ را باز گذاشت تا چراغهای پشت آمپر خاموش بشن و بعد استارت زد.
همچنین قبل از حرکت در دمای معمولی ولی سرد باید اجازه دهیم تا دمای موتور به دو خط اول برسه ، و نیز در شرایط یخبندان و برفی باید اجازه بدیم دما به چهار خط برسه و بعد حرکت کنیم. در آخر هم باید همواره به سرد بودن و سفت تر شدن واسکازین گیربکس توجه داشت و هنگام حرکت حتی بعد از گرم شدن موتور از همون ابتدا گازو نبندیم به ماشین.
این در کل نظر منه با توجه به شکل عملکرد موتور این خودرو.
شما دقت بفرمایید موتور اکثر خودروهای خیلی سبک مثل پراید در فصل سرما به دود میفته و عمدتا عیبشون هم بعد از فصل سرما خوشو نشون میده و دلیلش هم رعایت نکردن همین مورده

موفق باشید

علیرضا
آقا علیرضا سلام
ممنون از اطلاعات خوب شما
ولی در ارتباط با گرم کردن ماشین در زمستان بنده نظرم اینکه که در موتورهای ماشینهای جدید گرم کردن در جا ماشین چه در زمستان و چه تابستان کار مناسب و مفیدی نیست و بهترین روش گرم نمودن ماشین حرکت با دنده سنگین( دنده 2) و دور پایین به مسافت 2الی 3 کیلومتر می باشد .
اگر موتوردرجا گرم شود فقط قسمتهايي كه به آن مربوط است گرم خواهد شد
مثلاً گيربكس همانطور سرد و بي حركت باقي مي ماند در صورتي كه اگر عمل گرم كردن خودرو در حال حركت با دور موتور پايين انجام گيرد همه قطعات گردنده موتور وگيربكس گرم شده و باعث طول عمر بيشتر قطعات نیز مي گردد، ضمن اینکه اینجوری به حفظ محیط زیست نیز کمک میشود.
بازم دوستان دیگه اگراطلاعات تکمیلی تر و کامل تری در این خصوص دارند لطفاً ارائه نمایند.

امیر مسعود
11-24-2010, 09:06 AM
دوستان تجربه من در مورد اب بندی تندر 90 این هست که شما تا قبل از رسیدن به کیلومتر 1000 دور موتور ماشین رو بیشتر از 3000 نیارید بعد از 1000 تا هفته ای شروع کنید و دور موتور رو بیارید بالا مثلان هفته اول بیارین رو 4000 تا و الی اخر بعد هم چند نکته رو توجه داشته باشین که در زمان اب بندی از کولر استفاده نکنید به ماشین فشار نیارید و حتمان قبل اب بندی و بعد ان از بنزین سوپر استفاده کنید بعد از رد کردن کیلومتر 1000 یا زودتر مثلان روی 600 یا 700 کلاج ماشین رو بیارین پایین چون تو کارخونه کلاج رو بالا میزارند که توی اب بندی به ماشین فشار نیاد ولی این موضوع در دراز مدت باعث سوختن صفحه ماشینتون میشه نکته بعدی بعد از رد کردن 1000 کیلومتر سیم گاز ماشینتون هم تنظیم کنید تا ماشین بیشتر گاز بخوره چون هنگام صفر بودن ماشین گاز ماشین رو تو کارخونه جوری تنظیم میکنند که ماشین گاز نخوره زیاد هنگام اب بندی و در اخر خدمت دوستان عرض کنم که با رعایت کردن این نکات میتونید تندر 90 خودتون رو بسیار عالی اب بندی کنید یه نکته هم یادم اومد بگم در فصل زمستان سعی کنید ماشین گرم بشه بعد حرکتکنید و در زمان اب بندی ماشین رو در حالت ساکن روشن نگذارید یا علی موفق باشین

zanjani
11-24-2010, 09:34 AM
با سلام
در تکمیل فرمایشات آقا مهدی بزرگوار باید عرض کنم چنانچه به دفتر چه ماشین مراجعه بفرمائید دقیقا این موضوع را تاکید نموده که در جا ماشین را گرم نکنید بلکه با دنده سنگین و در حال حرکت ماشین را گرم نمائید
والبته یکی از مضرات در جا گرم کردن ماشین مخصوصا در محیط سرد (به قول یکی از دوستان مکانیک بنده)این است که چون اگزوز سرد است و ماشین با گاز کم کارمیکند باعث تبدیل شدن بخار به آب در محیط اگزوز میگردد که این امر باعث از بین رفتن محتویات مخزن اگزوز و زنگ زدگی متعلقات اگزوز میگردد

کامبیز محمودزاده
11-24-2010, 09:39 AM
در مورد آب بندی که تا 1000-1500 کیلومتر اولیه بایستی حداکثر سرعت 80-90 و حداکثر دور موتور 3500 را رعایت نمود در مورد گرم نمودن ماشین بخصوص در زمستان من هم با مهدی جان موافقم خودم به شخصه بلافاصله بعد از روشن نمودن ماشین مسافتی را با دنده یک و با فشار خیلی کم به پدال گاز حرکت میکنم تا دو تا از خطهای درجه آب روشن بشه و بعد تا روشن شدن چهار خط درجه آب حداکثر با دنده 3 و دور موتور کمتر از 3000 حرکت میکنم . در جا کار کردن ماشین به غیر از مصرف زیاد بنزین و آسیب موتور هیچ منفعتی نداره ;)

رضا میرجعفریان
11-24-2010, 12:34 PM
جدا از بحث اب بندی با توجه به فرا رسیدن زمستان چند مورد رو می خواستم خدمتتون عرض کنم
1-هوا هم داره رو به سردي ميره
و وقت ريختن ضد خ داره ميرسه
پيشنهاد من به شما اينه
حتي اگه از سال قبل هم ضد يخ مونده براتون اونو تخليه كنيد
موقعي كه رادياتور تخليه شد براي مدت 10 ثانيه موتور رو روشن كنيد و بذاريد كار كنه تا اب سيستمش كاملا" خالي بشه !
بعدش به اندازهي در پنجم ضد يخ و سه پنجم اب با هم مخلوط كنيد و بهد بريزيد تو رادياتور و اگه احتياج بود يه هوا گيري كنيد و با خيال راحت ماشين رو تو دماي -49 درجه ول كنيد به امان خدا ! مطمئن باشيد يخ نمي زنه !!!

2-باد چرخاتونم 2-3 بار زياد كنيد
چون هوا سرده بادش منقبض ميشه و به نظر مياد كم باده اما بهتره 2-3 بار ( واحد پاسكال ) زياد كنيد !!!

3-مهمه واسه ي تمام ماشينهاي انژكتور
موقعي كه ميخواين ماشينو روشن كنيد قبل از اينكه استارت بزنيد براي 10 ثانيه بذاريد روي حالت On بماند تا بنزين برسه پشت سوپاپ تا ماشين راحت روشن بشود
اگه اين كارو نكنيد به موتور استارت و فلاويل فشار عجيبي مياد !!!
لازم به ذكره بتره اول سوئيچ و بذاريد رو حالت On كمر بندتونو ببنديد بعد استارت بزنيد !

4-براي اينكه تو حركت به ريپ خوردن ماشين بر نخوريد
فقط براي 1 دقيقه همين بيشتر هم نه بذاريد در جا ماشين كار كنه
بعدش اروم اروم بريد تا امپر كمي بالا بياد
وقتي بالا اومد اونموقع گاز بديد به ماشين!!!
چون در حالت يخ بخايد گاز بديد سر سيلندر ميتركونيد !

5-اگه ماششينتون كولز داره هر هفته 10 دقيققه بذاريد كولرش كار كنه !

6-براي اينكه بخار شيشه ها بره به ترتيب دستورات زير انجام دهيد !
1- دريچه ورود هوا رو بذاريد رو بيرون ( يعني از بيرون هوا بياد )
2- درچه دما رو بذاريد رو گرم
3- درجه فن رو بذاريد رو 2 يا 3
4- يكي از بنجره ها رو 1 ميلي متر باز كنيد
5-اگه ديديد نشد در صورتيكه كولر داره ماشين دكمه Ac رو فشار بديد وقتي بخار رفت دكمه رو خاموش كنيد !

7-اگه خداي ناكرده ماشين روشن نشد !
بايد حلش داد اما ترجيحا" با دنده 2 روشن كنيد نه با دنده عقب !
با دنده عقب روشن كنيد احتمال گيرپاچ زياده !

8-لنتهاتوو هم عوض كنيد اگه رو به احتضاره !!
مواظب هم باشيد كه تو بارون و برف ترمز ها عملا" كارايي ندارند !!!
اگه لازمه لاستيكهاتونو هم عوض كنيد تا به مشكل بر نخوريد !!

zanjani
11-24-2010, 12:54 PM

با سلام
جناب میرجعفریان تمام مطالب آموزنده و مفید بود لیکن در خصوص ماشینهای مدل بالا میگن نباید به هیچ و جه ماشین رو با حول دادن روشن کرد مثل اینکه باعث از بین رفتن تسمه تایم میشه و بهتره این ماشینها رو با باطری کمکی روشن کرد یا علت عدم روشن شدن رو رفع عیب کرد

MAHDI-TONDAR
11-24-2010, 01:37 PM
دوستان تجربه من در مورد اب بندی تندر 90 این هست که شما تا قبل از رسیدن به کیلومتر 1000 دور موتور ماشین رو بیشتر از 3000 نیارید بعد از 1000 تا هفته ای شروع کنید و دور موتور رو بیارید بالا مثلان هفته اول بیارین رو 4000 تا و الی اخر بعد هم چند نکته رو توجه داشته باشین که در زمان اب بندی از کولر استفاده نکنید به ماشین فشار نیارید و حتمان قبل اب بندی و بعد ان از بنزین سوپر استفاده کنید بعد از رد کردن کیلومتر 1000 یا زودتر مثلان روی 600 یا 700 کلاج ماشین رو بیارین پایین چون تو کارخونه کلاج رو بالا میزارند که توی اب بندی به ماشین فشار نیاد ولی این موضوع در دراز مدت باعث سوختن صفحه ماشینتون میشه نکته بعدی بعد از رد کردن 1000 کیلومتر سیم گاز ماشینتون هم تنظیم کنید تا ماشین بیشتر گاز بخوره چون هنگام صفر بودن ماشین گاز ماشین رو تو کارخونه جوری تنظیم میکنند که ماشین گاز نخوره زیاد هنگام اب بندی و در اخر خدمت دوستان عرض کنم که با رعایت کردن این نکات میتونید تندر 90 خودتون رو بسیار عالی اب بندی کنید یه نکته هم یادم اومد بگم در فصل زمستان سعی کنید ماشین گرم بشه بعد حرکتکنید و در زمان اب بندی ماشین رو در حالت ساکن روشن نگذارید یا علی موفق باشین

با سلام
جناب میرجعفریان تمام مطالب آموزنده و مفید بود لیکن در خصوص ماشینهای مدل بالا میگن نباید به هیچ و جه ماشین رو با حول دادن روشن کرد مثل اینکه باعث از بین رفتن تسمه تایم میشه و بهتره این ماشینها رو با باطری کمکی روشن کرد یا علت عدم روشن شدن رو رفع عیب کرد
سلام آقا جعفر
فرمایش شما کاملاً صحیح است .
یعنی ماشین های جدید را نیاید با هل دادن (نه حول دادن;)) روشن کرد.
تا اونجائی که من میدونم در صورت روشن کردن ماشین با هل دادن ، سیستم ecu ماشین مختل شده و ماشین مدتی بد کار خواهد کرد به همراه متصاعد شدن دود سیاه رنگ از اگزوز .
ضمناً راجع به از بین رفتن تسمه تایم در این حالت من چیزی نشنیدم ولی فکر کنم امکان تایم رد کردن در این حالت اتفاق بیافتد.

mohammad_sadegh
11-24-2010, 02:22 PM
من به شخصه صبح ها بعد از استارت منتظر میمونم 2 تا آمپر روشن میشه و بعد آروم با دنده 1 حرکت میکم.
سرعت گیر ها و پستی بلندی ها رو خیلی آروم میرم چون گرم کردن و نرم کردن این فنر بندی و جلوبندی هم خیلی مهم هست.
بعد از طی کردن 500 متر داخل کوچه کم کم میرم 2 و این موقع هست که آمپر 4 تاش میاد بالا.اما هنوز مشخص هست که گیربکس خوب گرم نشده و جا رفتن دنده ها هنوز به حالت عادی نرسیده.
در دنده 3 و 4 هم اصلا دور موتور بالاتر از 2400 نمیره تا 20 دقیقه که خوب گرم بشه.!!

تندر LP
11-24-2010, 05:45 PM
از اساتید یک سوال کلی دارم
تندر من مدل بهمن 87 و 50000 کیلومتر هم کار کرده.توی این مدت فقط لوازم مصرفی مثل لنت ، روغن موتور ، ***** روغن و هوا و بنزین رو عوض کردم.
مواردی مثل ***** بنزین دوم ، ضدیخ ، واسکازین و... رو دست نزدم.ضمنا یکی از دوستان اشاره ای به تنظیم سیم گاز کردن ، باید بگم در قسمت فنی فقط یکبار شمع عوض کردم و تنظیم سیم گاز که سهله ، تا حال دیاگ هم نزدم و انژکتورشویی و از همین قبیل کارها هم نکردم.
من توی شهر اهل لایی کشی و کورس نیستم و توی جاده هم 5 یا 6 با سرعتم از 120 بالاتر رفته نرفتم
لطفا تمام مواردی که باید انجامش میدادم رو بفرمایید.ممنون

mohammad_sadegh
11-24-2010, 06:19 PM
سلام
دوست عزیز اگر واقعا اهل شتاب و گاز دادن نیستید تنظیم سیم گاز کاری نداره.ولی به نظرم تنظیم گاز که کلا 1 دقیقه هم زما نمیگیره امتحانش مجانی هست و متوجه میشید که گاز خور ماشین چقدر فرق میکند.زمن اینکه پدال بالا میاد و رانندگی راحت تر هست.
در کلاس های آموزش تندر در ایران خودرو عنوان شده بود که واسکازین نیاز به تعویض نداره !! اما خودم هر 35 تا 40 هزار تا عوضش میکنم.حالا 12 هزار تومان واسکازین اونقدر ارزش نداره که آدم ریسک کنه.
انژکتور شویی هم بهتر هست که هر 40 هزار تا انجام بدید اون هم نه هر جایی که ماده انژکتور شور رو رقیق میکنند و انگار نه انگار.

MEHRAN
11-25-2010, 12:14 AM
سلام دوستان من هم با دوستانی که نظر بر حرکت ماشین برای گرم شدن دادند هم عقیده هستم واین مورد سالهاست که گفته میشود واز هر نظر به ماشین کمک میکند

MAHDI-TONDAR
11-25-2010, 12:19 AM
تندر من مدل بهمن 87 و 50000 کیلومتر هم کار کرده.توی این مدت فقط لوازم مصرفی مثل لنت ، روغن موتور ، ***** روغن و هوا و بنزین رو عوض کردم.
مواردی مثل ***** بنزین دوم ، ضدیخ ، واسکازین و... رو دست نزدم.ضمنا یکی از دوستان اشاره ای به تنظیم سیم گاز کردن ، باید بگم در قسمت فنی فقط یکبار شمع عوض کردم و تنظیم سیم گاز که سهله ، تا حال دیاگ هم نزدم و انژکتورشویی و از همین قبیل کارها هم نکردم.
من توی شهر اهل لایی کشی و کورس نیستم و توی جاده هم 5 یا 6 با سرعتم از 120 بالاتر رفته نرفتم

سلام
دوست عزیز اگر واقعا اهل شتاب و گاز دادن نیستید تنظیم سیم گاز کاری نداره.ولی به نظرم تنظیم گاز که کلا 1 دقیقه هم زما نمیگیره امتحانش مجانی هست و متوجه میشید که گاز خور ماشین چقدر فرق میکند.زمن اینکه پدال بالا میاد و رانندگی راحت تر هست.
در کلاس های آموزش تندر در ایران خودرو عنوان شده بود که واسکازین نیاز به تعویض نداره !! اما خودم هر 35 تا 40 هزار تا عوضش میکنم.حالا 12 هزار تومان واسکازین اونقدر ارزش نداره که آدم ریسک کنه.
انژکتور شویی هم بهتر هست که هر 40 هزار تا انجام بدید اون هم نه هر جایی که ماده انژکتور شور رو رقیق میکنند و انگار نه انگار.

در تکمیل فرمایش آقا محمد صادق
شمع ماشین رو هر بار حداکثر 15 الی 20 کیلومتر و حتماً با نوع شرکتی ( مارک های متفرقه بازار استفاده نکنید) تعویض نمایید
ضمن اینکه مایع ضد یخ رو حتماً هر سال یا هر دو سال نیز تعویض نمایید.

تندر LP
11-25-2010, 02:13 AM
در تکمیل فرمایش آقا محمد صادق
شمع ماشین رو هر بار حداکثر 15 الی 20 کیلومتر و حتماً با نوع شرکتی ( مارک های متفرقه بازار استفاده نکنید) تعویض نمایید
ضمن اینکه مایع ضد یخ رو حتماً هر سال یا هر دو سال نیز تعویض نمایید.

با تشکر از فرمایشات آقا محمدضادق و آقا مهدی ، دوستان دیگه نظر دیگه ای ندارن؟

Salmani
11-25-2010, 11:23 AM
با سلام.
واسکازین رو هم اگر چک کنید خوبه چون رو هر 20 . 30 هزار تا باید عوض بشه!!!!
تنظیم سیم گاز هم که خیلی با حاله یک سری اوردیم پاین ماشین تخته گاز بود داشت 120 تا میرف اما پا رو اذیت میکرد!!!

تندر LP
11-25-2010, 03:00 PM
خیلی ممنونم.
لطفا نوع و مارک تجاری واسکازین و ضد یخ رو برام مشخص کنید و از کجاها میشه تهیه اش کرد؟
بینهایت ممنون میشم

پوریا
11-25-2010, 03:07 PM

!!
من از همه نکاتی که گفتید استفاده کردم . :cool:
اصلا ماشین رو با هل دادن روشن نکنید . لوگان ماشین حساسیه علاوه بر آسیب های که میبینه ممکنه تایم رد کنه

morteza
11-25-2010, 06:31 PM
همچنین قبل از حرکت در دمای معمولی ولی سرد باید اجازه دهیم تا دمای موتور به دو خط اول برسه ، و نیز در شرایط یخبندان و برفی باید اجازه بدیم دما به چهار خط برسه و بعد حرکت کنیم.
علیرضا
سلام دوست عزیز
همانطور که خیلی از دوستان هم اشاره کردند این کار اشتباهه. شما بایستی بعد از استارت زدن حداکثر یک دقیقه زمان بدی تا ماشین از حالت ریپ زدن در بیاد و به طور نرمال کار کنه بغدش شروغ به حرکت کنی با دنده سنگین، البته نباید زیاد گاز بدی تا کلیه قسمت های درگیر کم کم گرم بشه. به نظر من دنده 3 هم نرین با همون 1 و 2 ماشین رو گرم کنین. تنها موتور و گیربکس نیستن بایستی سیستم فنربندی و تغلیق هم از اون حالت سرد بیرون بیان.
یه نکته هم یادم اومد بگم در فصل زمستان سعی کنید ماشین گرم بشه بعد حرکتکنید
داش مسعود شما که جزو بزرگانید شما چرا؟

1-هوا هم داره رو به سردي ميره
بعدش به اندازهي در پنجم ضد يخ و سه پنجم اب با هم مخلوط كنيد و بهد بريزيد تو رادياتور و اگه احتياج بود يه هوا گيري كنيد و با خيال راحت ماشين رو تو دماي -49 درجه ول كنيد به امان خدا ! مطمئن باشيد يخ نمي زنه !!!
2-باد چرخاتونم 2-3 بار زياد كنيد
چون هوا سرده بادش منقبض ميشه و به نظر مياد كم باده اما بهتره 2-3 بار ( واحد پاسكال ) زياد كنيد !!!
3-مهمه واسه ي تمام ماشينهاي انژكتور
موقعي كه ميخواين ماشينو روشن كنيد قبل از اينكه استارت بزنيد براي 10 ثانيه بذاريد روي حالت On بماند تا بنزين برسه پشت سوپاپ تا ماشين راحت روشن بشود
اگه اين كارو نكنيد به موتور استارت و فلاويل فشار عجيبي مياد !!!
با سلام
1- میتونین لطف کنین بگین این درصد مخلوط آب و ضدیخ رو از منبعی ذکر کردین یا اینکه تجربی بهش رسیدین؟
2- خدمتتون عرض کنم کلاً فشار باد لاستیک حدود 2 بار هستش. حالا اگه منظورتون اضافه کردن 2-3 بار هستش که احتمالاً که نه صد در صد لاستیم میترکه. اگه منظورتون پاسکال بوده هم عرض کنم که bar= 101325 pa و 2-3 پاسکال دردی رو دوا نمیکنه. فشار هوای لاستیک در حدود 2 بار هستش. این فشارسنج هایی که آپاراتی ها و ... دارند دو واحد فشار داره یکیش بار و دیگری psi هستش. bar=14.7 psi .معمولاً باد لاستیک جلو 29 و عقب 32 هستش البته با واحد psi
دوست عزیز ماشین من هم همین مدله( شهریور ماه) و شرایطی مثل شما دارم. البته هنوز لنت ترمز عوض نکدم. به نظر من دلیلی برای تعویض واسکازین نیست، نمیدونم چرا دوستان اصرار بر تعویض واسکازین دارند. شمع ماشین هم اگه نوع اصلیش رو بزاری 20 هزار که سهله 50 هزار هم میتونی بزاری. من خودم تا 50 هزار شمع اولیشو عوض نکردم. مصرفش مثل روز اولش بود. ولی ضدیخت رو عوض کن چون احتمالاً دیگه خاصیت خودش رو از دست داده.

mohammad_sadegh
11-25-2010, 07:38 PM
خیلی ممنونم.
لطفا نوع و مارک تجاری واسکازین و ضد یخ رو برام مشخص کنید و از کجاها میشه تهیه اش کرد؟
بینهایت ممنون میشم
سلام دوست عزیز این تصاویر 2 تا محصول مورد نظر شما.

(ویرایش شده . نامه ارسال شود)

http://www.acopart.org/upload/ACO-607/s_1232706861_DSCN0221_w450_h4001011253819.jpg
(http://www.acopart.org/upload/ACO-607/1232706861_DSCN0221_w450_h4001011253819.jpg)http://www.acopart.org/upload/ACO-607/s_vaskazin1011253819.jpg
(http://www.acopart.org/upload/ACO-607/vaskazin1011253819.jpg)

ali-tondar90
11-25-2010, 07:45 PM
سلام دوست عزیز این تصاویر 2 تا محصول مورد نظر شما.

http://www.acopart.org/upload/aco-607/s_1232706861_dscn0221_w450_h4001011253819.jpg

(http://www.acopart.org/upload/aco-607/1232706861_dscn0221_w450_h4001011253819.jpg)
http://www.acopart.org/upload/aco-607/s_vaskazin1011253819.jpg

(http://www.acopart.org/upload/aco-607/vaskazin1011253819.jpg)

دوست عزیز قیمت این 2 محصول رو هم میشه بگین ؟

MAHDI-TONDAR
11-25-2010, 11:59 PM
خیلی ممنونم.
بینهایت ممنون میشم

سلام دوست عزیز این تصاویر 2 تا محصول مورد نظر شما.برای خرید هم با توجه به اینکه در استان دیگری هستید میتونید از آقا محمد (http://www.logan90.blogfa.com/) خرید کنید تا براتون ارسال کند.

http://www.acopart.org/upload/aco-607/s_1232706861_dscn0221_w450_h4001011253819.jpg
(http://www.acopart.org/upload/aco-607/1232706861_dscn0221_w450_h4001011253819.jpg)http://www.acopart.org/upload/aco-607/s_vaskazin1011253819.jpg
(http://www.acopart.org/upload/aco-607/vaskazin1011253819.jpg)

دوست عزیز قیمت این 2 محصول رو هم میشه بگین ؟
دوستان سلام
توجه فرمائید معرفی و قراردادن هرگونه لینک تبلیغاتی و فروش محصول در این فروم خلاف قوانین و مقرات بوده ، لطفاً جهت انجام این کارها از طریق پیام شخصی اقدام فرمائید .
با تشکر وسپاس

mohammad_sadegh
11-26-2010, 12:47 AM
البته مهدی جان وبلاگ محمد برای اکثر بچه ها شناخته شده هست و در این حوزه قطعات تندر هم رقابت اینترنی خاصی وجود نداره که بخواهد باعث تبلیغ بشه.نمیدونم منظورم رو تونستنم بیان کنم یا نه.
دوست عزیز ali-tondar90 (http://www.acoforum.org/member.php?u=594) خواستم قیمت رو در پیام خصوصی بگم که تاپیک منحرف نشه اما امکانش نبود و ظاهرا پیام خصوصی شما غیر فعال هست.
واسکازین 85-90 هر 1 لیترش 4 تومان.
ضدیخ حدودا 9500 تومان.

آرش کمانگیر
11-26-2010, 02:58 AM
با تشکر از دوستان به خاطر بیان نقطه نظرات و تجربیاتشون .
در مورد اببندی تندر من با توجه به مقاله ای که در این مورد خوندم این موارد رو رعایت کردم
تا کیلومتر 3000 دور موتور نباید بالاتر از 3000 تا بیاد و دنده 5 استفاده نشه.
تا کیلومتر 5000 دور موتور بالاتر از 3500 نیاد دنده 5 مجازه ولی به ماشین نباید فشار اورد و کولر هم نباید استفاده کرد.
تا کیلومتر 7000 دور موتور بیشتر از 4000 نشه دنده 5 حتما رو دور 3500 به بالا عوض بشه از کولر هم میشه استفاده کرد
از کیلومتر 7000 به بعد اببندی کامل میشه (ولی دور موتور بالاتر از 6000 نیاد :d )
لازم به ذکره این روش اببندی بنا بر گفته نویسنده بهترین روش برای اببندی هست و ماشینهای مورد استفاده رالی نازکار از این روش برا اببندی استفاده میکنن البته با حذف مورد (کولر)

در مورد گرم کردن خودرو قبل از حرکت من بعد از استارت به محض رفع ریپ زدن اولیه خودرو حرکت میکنم و دنده یک رو به صورت همیشگی عوض میکنم و تو دنده 2 دور موتور رو رو 1500 نگه میدارم تا امپر ماشین 4 تا بیاد بالا بعد حرکت عادی خودم رو ادامه میدم تو این روش هم گربکس به ارامی گرم میشه هم سایر اجزا ماشین از حالت سرد اولیه خارج میشن بنزین هم با درجا کارکردن هدر نمیره

ضمنا این رو هم بگم(این مطلب ربطی به گرم کردن و اببندی خودرو نداره و محض اطلاع عرض کردم ) کلا ماشینهای فرانسوی و امریکائی طراحیشون به صورتیه که با دمای بالا کار میکنن مثلا اگه شما تو تابستون کنار پژو در حال کار کردن وایستی گرمای موتور رو از چند متر اطرافش هم احساس میکنی و به خاطر این هست که روغن ماشینهای فرانسوی رو نسبت به ماشینهای دیگه زودتر باید عوض کرد البته تندر به خاطر اینکه طراحی اولیش تو کشور دیگه بود این مسئله توش متعادلتره (البته با دمای بالا کار کردن موتور یک ایراد نیست و فقط طراحی متوور به این صورته ) ماشینهای ژاپنی و کره ای هم با دمای پایین کار میکنن و اتومبیلهای المانی متعادل کار میکنن

MAHDI-TONDAR
11-26-2010, 12:59 PM
البته مهدی جان وبلاگ محمد برای اکثر بچه ها شناخته شده هست و در این حوزه قطعات تندر هم رقابت اینترنی خاصی وجود نداره که بخواهد باعث تبلیغ بشه.نمیدونم منظورم رو تونستنم بیان کنم یا نه.
دوست عزیز ali-tondar90 (http://www.acoforum.org/member.php?u=594) خواستم قیمت رو در پیام خصوصی بگم که تاپیک منحرف نشه اما امکانش نبود و ظاهرا پیام خصوصی شما غیر فعال هست.
واسکازین 85-90 هر 1 لیترش 4 تومان.
ضدیخ حدودا 9500 تومان.
سلام محمد جان
درسته که وبلاگ محمد فتح الله زاده برای همه شناخته شده است ، ضمن اینکه ایشان نمایندگی آکو در تهران را نیز دارند ولی توجه فرمائید در هر صورت این کار خلاف قوانین و مقررات سایت بوده حتی برای نمایندگان آکو .
بازم برای رفع ابهام در این زمینه مدیران محترم سایت میتوانند اظهار نظر و ارائه طریق فرمایند .

ACO
12-05-2010, 03:19 AM
سلام محمد جان
درسته که وبلاگ محمد فتح الله زاده برای همه شناخته شده است ، ضمن اینکه ایشان نمایندگی آکو در تهران را نیز دارند ولی توجه فرمائید در هر صورت این کار خلاف قوانین و مقررات سایت بوده حتی برای نمایندگان آکو .
بازم برای رفع ابهام در این زمینه مدیران محترم سایت میتوانند اظهار نظر و ارائه طریق فرمایند .

با کمی تاخیر این نوشته رو پاسخ میگم.

تشکر میکنم از حساسیت کاربران خوب سایت بابت اجرای قوانین
بله درسته همینطور هست
لطفا کاربران گرامی در این گونه موارد بسیار حساس و پایبند به قانون باشند
نه این محصول و نه ان فروشنده مشکلی ندارند
اما اگر قانون رو حذف کنیم ممکنه فردا کسی ادرس فلان محصول رو از فلان مغازه از تریبون سایت اکوفورم اعلام کنه یه بنده خدایی بره بخره ماشینش دچار مشکل بشه بعدا فردا پاسخگو باید باشیم
این ساده ترین حالت ممکن بود .

در این مورد بسیار تذکر داده شده
باز هم در روال تذکر دادن هستیم
از دوستان میخوایم نظارت داشته باشند روی این مساله .
ممنون.

آرش کمانگیر
02-04-2011, 01:02 AM
از دوستان یه سوال داشتم هواگیری رادیاتور تو ماشینهایی مثل تندر که منبع انبساط دارن چجوریه کلا این ماشینها نیاز به هواگیری دارن یا نیازی نیست

Renault Logan
02-04-2011, 01:26 AM
از دوستان یه سوال داشتم هواگیری رادیاتور تو ماشینهایی مثل تندر که منبع انبساط دارن چجوریه کلا این ماشینها نیاز به هواگیری دارن یا نیازی نیست

سلام دوست عزيز
هر ماشيني كه موتورش با آب خنك ميشه نياز به هوا گيري منبع انبساط و رادياتور داره به جز بعضي از ماشينها كه اصلا آب در موتورشون نيست و با روغن خنك ميشن مثل فولكس هاي استيشن قديمي كه هممون ميشناسيمشون .
هوا گيري خيلي ساده و راحت هست.
در تندر ابتدا بايد بگذاريد موتور گرم بشه و به مرحله اي برسه كه فن روشن بشه و ترموستات باز بشه . بايد در همون لحظه كه فن راه افتاد و ترموستات باز شد ، پيچ مخصوص هواگيري كه روي ورودي آب داغ به داخل بخاري اتاق هست باز بشه (اين پيچ ريز و كوچيك درست پشت محفظه هواكش موتور قرار داره و اگه كمي خم بشيد ميبينيد پيچ رو)
ياد آور ميشم كه براي جلوگيري از خطرات احتمالي از جمله سوختن دستتون ، حتما از دستكش استفاده كنيد .
پيچ رو زماني كه فن راه افتاد باز ميكنيد اگه هوايي در مدار باشه ،به تناوب مايع خنك كننده و هوا تقريبا بصورت يك در ميان خارج ميشه بايد اينقدر صبر كنيد تا بجاي اينكه مايع خنك كننده و هوا با هم خارج بشن ، فقط مايع خنك كننده خارج بشه (كاري به بسته شدن ترموستات و خاموش شدن فن نداشته باشيد) حتي در صورت بسته شدن ترموستات صبر كنيد تا اگر باز هوا در مدار هست خارج بشه . زماني كه ميبينيد فقط مايع خنك كننده در حال خارج شدن هست و ديگر هوا و حبابي خارج نميشه يعني ديگه هوايي در مدار نيست ، سريعا پيچ هواگيري رو ببنديد .(مجددا تاكيد ميكنم خيلي احتياط كنيد ، آب شديدا داغ هست )
در انتهاي كار چون مقداري مايع خنك كننده به هدر رفته ، زماني كه موتور كاملا سرد شد (اگر در زمان گرم بودن موتور درب منبع رو باز كنيد ، باز مدار هوا ميگيره) ، درب منبع انبساط رو باز كنيد و كمبود مايع تا سطح ماكس را جبران كنيد .
موفق باشيد .

kiavash
11-17-2011, 12:04 AM
با سلام
من یه تندر e2 full پارس خودرو گرفتم ولی این خودرو 1800 تا کارکرده بود یعنی تا 1800تا دسته یه نفر دیگه بود. اینجوری که می گفت انگار تو جاده بیشتر از دور 3500 هم گازونده :o و من هم تو جاده با 120 تا 140 هم باهاش رفتم و یه جا هم تو آزاد راهه قزوین تا 180 تا رفتم که دور موتور رو 4500 یا 5000 بود:d ولی الان فهمیدم که واسه آببندی باید ....:rolleyes:
الان کارکرد 2850 تاست و من میخوام این مواردو که یکی از دوستان گفته رعایت کنم :
((تا کیلومتر 3000 دور موتور نباید بالاتر از 3000 تا بیاد و دنده 5 استفاده نشه.
تا کیلومتر 5000 دور موتور بالاتر از 3500 نیاد دنده 5 مجازه ولی به ماشین نباید فشار اورد و کولر هم نباید استفاده کرد.
تا کیلومتر 7000 دور موتور بیشتر از 4000 نشه دنده 5 حتما رو دور 3500 به بالا عوض بشه از کولر هم میشه استفاده کرد
از کیلومتر 7000 به بعد اببندی کامل میشه (ولی دور موتور بالاتر از 6000 نیاد )))
و اما سوالات؟
بچه های ال 90 دار دنده ها رو تو چه سرعتی تعویض میکنید و دور موتور تو اون سرعتا چنده؟
و اینکه تو دور 3000 به بعد موتره شما صداش از حالت عادی عوض میشه؟ منظورمو که میفهمید ؟
(مثل حالتی که با دنده دو 60 تا برید صدای موتور عوض میشه انگار میگه دنده میخوام:d)
با این حال اونوقت که 180 تا رفتم (البته یه لحظه) خیلی زود به 180 رسیدم و به جرات میتونم بگم که اگه گازه بیشتر میدادم 200تارو راحت میچسبوندم .
ببخشید طولانی شد منتظره نظراتتون هستم:cool:

masoud
11-17-2011, 12:18 AM
با سلام
من یه تندر e2 full پارس خودرو گرفتم ولی این خودرو 1800 تا کارکرده بود یعنی تا 1800تا دسته یه نفر دیگه بود. اینجوری که می گفت انگار تو جاده بیشتر از دور 3500 هم گازونده :o و من هم تو جاده با 120 تا 140 هم باهاش رفتم و یه جا هم تو آزاد راهه قزوین تا 180 تا رفتم که دور موتور رو 4500 یا 5000 بود:d ولی الان فهمیدم که واسه آببندی باید ....:rolleyes:
و اما سوالات؟
بچه های ال 90 دار دنده ها رو تو چه سرعتی تعویض میکنید و دور موتور تو اون سرعتا چنده؟
و اینکه تو دور 3000 به بعد موتره شما صداش از حالت عادی عوض میشه؟ منظورمو که میفهمید ؟
(مثل حالتی که با دنده دو 60 تا برید صدای موتور عوض میشه انگار میگه دنده میخوام:d)
با این حال اونوقت که 180 تا رفتم (البته یه لحظه) خیلی زود به 180 رسیدم و به جرات میتونم بگم که اگه گازه بیشتر میدادم 200تارو راحت میچسبوندم .
سلام دوست عزیز،فکر کنم شما باید سوالتون رو تو تاپیک چگونگی آب بندی بپرسید.ببخشید
http://www.acoforum.org/showthread.php?t=2421&page=3

kiavash
11-17-2011, 01:30 AM
سلام دوست عزیز،فکر کنم شما باید سوالتون رو تو تاپیک چگونگی آب بندی بپرسید.ببخشید
http://www.acoforum.org/showthread.php?t=2421&page=3

مرسی خودمم سرگردون شدم تا آخر اینجا پست گذاشتم.
مرسی از راهنماییتون.

kiavash
11-18-2011, 02:38 AM
دوستان کسی نبود راهنمایی کنه؟

MAHDI-TONDAR
11-18-2011, 01:37 PM
با سلام
و اما سوالات؟
سلام خدمت شما دوست عزيز تازه وارد
پوزش بنده رو بخاطر تاخير در جواب سئوالاتون پذيرا باشيد
دوتا تبريك عرض ميكنم خدمت شما
تبريك اول بابت ورود به آكو فروم و پيوستن به جمع صميمي و دوست داشتني خانوداه عظيم آكو
طبق رسم پسنديده و نيك فروم در صورت تمايل ميتونيد خودتون رو در تاپيك زير براي همه دوستان معرفي نمائيد .خوشحال خواهيم شد
http://www.acoforum.org/showthread.php?t=42&page=76
دومين تبريك بخاطر خريد ماشين تندر زيبا و با كيفيت
انشالله كه چرخهاش هميشه برات بچرخه و به سلامتي ازش استفاده نمائيد
عكس هاي تندر زيباي تون رو ميتونيد در تاپيك زير قراردهيد
http://www.acoforum.org/showthread.php?t=100&page=91
تازه كجاي كاري ما حتي اسم هم براي تندرمون انتخاب ميكنيم :)
اعلام نام اختصاصي خودرو در تاپيك زير
http://www.acoforum.org/showthread.php?t=2772
واما درمورد سئوالات شما :
تا 3000 كيومتر اوليه دوران آب بندي تندر بحساب مياد و در اين دوران بايد مراعات حال ماشين تون رو بنمائيد .يعني در اين دوران دور موتور زير 2500 نياد ( منظور دنده هاي بالا يعني 3، 4 و5) در دنده هاي پائين و سنگين مسئله اي نيست .
حداكثر دور موتور همه در اين دوران بين 3000 تا 3500 بيشتر نشه .
حداكثر سرعت نيز بايد 120 كيومتر رعايت شود.
استفاده از كولر همه در اين دوران به هيچ وجه توصيه نميشه .
در اين دوران علاوه بر آب بندي قطعات مختلف ( اصطلاحاً آب بندي سخت افزاري ) آب بندي نرم افزاري نيز انجام ميشود يعني براساس نحوي رانندگي شما ، اينكه اسپورت رانندگي مينمائيد ، پرگاز رانندگي ميكنيد و يا نرم و ... جداول ecu و تنظميات آن براساس شيوه رانندگي شما بسته خواهد شد و مسئله مهم تر اينكه در اين دوران بيشتر در شهر و ترافيك رانندگي كرده ايد يا جاده ، همه و همه برروي آب بندي و در آينده در ميزان مصرف سوخت و شتاب ماشين بسيار موثر و تاثير خواهد داشت .
در مورد شيوه رانندگي بعداز 3000 كيومتر جسارتاً بنده اعتقادي به آن ندارم و همانطور كه در دفترچه راهنمايي تندر نيز قيد شده بعداز 3000 تا كاركرد شما ميتونيد از تمامي قابليت ها و توان موتور استفادنمايد و بعداز آن ديگه تاثيري در راندمان و حتي تغيير در مصرف سوخت بخاطر بسته شدن جداول سيستم پاشش سوخت و تغيير در شتاب ماشين نخواهد داشت .
حالا با توجه به اينكه شما ميفرمائيد تا 1800 كيومتر كه ماشين دست فرد ديگري بوده وايشون هم پر گاز رانندگي ميكردن و شما هم چند بار باسرعت زياد ( منظور بالا120 كيومتر) در دوران اوليه آب بندي رانندگي نموده ايد بنده حدس ميزنم كه الان مصرف سوخت ماشين شما بالاتر از
حد طبيعي و نرمال باشد .
اگه اينطور باشه حتماً ضمن مراجعه به يه نمايندگي خوب كه دستگاه دياگ آن نيز آپديت باشه نسبت به ريست كلي ecu اقدام نمايد تا مجدداً براساس شيوه رانندگي شما پس از ريست جداول و تنظميات نوسازي و نهايي شود .
شيوه رانندگي بعداز ريست ecuبدين گونه هست كه تا 40 الي 50 كيومتر اوليه بريد تو جاده و رانندگي كنيد دوره موتور هم كمتر از 2500 و بيشتر از 3500 نرود .بعداز طي اين 50 كيومتر ( تاكيد ميكنم حتماً در جاده اين عمل راانجام دهيد ) ميتوانيد با خيال راحت و آسوده از رانندگي باتندر خود لذت ببريد .
در مورد نحوي تعويض دنده ها من خودم معمولاً در دور موتور 3000 تا3500 تا دنده ها رو عوض ميكنم البته اينو بدونيد هرچه دور موتور از 3500 تا بالاتر بره مصرف سوخت هم بصورت تصاعدي بالا خواهد رفت .اين رو عرض كردم كه مد نظر قرار دهيد

kiavash
11-18-2011, 04:42 PM
سلام خدمت شما دوست عزيز تازه وارد
پوزش بنده رو بخاطر تاخير در جواب سئوالاتون پذيرا باشيد
دوتا تبريك عرض ميكنم خدمت شما
تبريك اول بابت ورود به آكو فروم و پيوستن به جمع صميمي و دوست داشتني خانوداه عظيم آكو
طبق رسم پسنديده و نيك فروم در صورت تمايل ميتونيد خودتون رو در تاپيك زير براي همه دوستان معرفي نمائيد .خوشحال خواهيم شد
http://www.acoforum.org/showthread.php?t=42&page=76
دومين تبريك بخاطر خريد ماشين تندر زيبا و با كيفيت
انشالله كه چرخهاش هميشه برات بچرخه و به سلامتي ازش استفاده نمائيد
عكس هاي تندر زيباي تون رو ميتونيد در تاپيك زير قراردهيد
http://www.acoforum.org/showthread.php?t=100&page=91
تازه كجاي كاري ما حتي اسم هم براي تندرمون انتخاب ميكنيم :)
اعلام نام اختصاصي خودرو در تاپيك زير
http://www.acoforum.org/showthread.php?t=2772
واما درمورد سئوالات شما :
تا 3000 كيومتر اوليه دوران آب بندي تندر بحساب مياد و در اين دوران بايد مراعات حال ماشين تون رو بنمائيد .يعني در اين دوران دور موتور زير 2500 نياد ( منظور دنده هاي بالا يعني 3، 4 و5) در دنده هاي پائين و سنگين مسئله اي نيست .
حداكثر دور موتور همه در اين دوران بين 3000 تا 3500 بيشتر نشه .
حداكثر سرعت نيز بايد 120 كيومتر رعايت شود.
استفاده از كولر همه در اين دوران به هيچ وجه توصيه نميشه .
در اين دوران علاوه بر آب بندي قطعات مختلف ( اصطلاحاً آب بندي سخت افزاري ) آب بندي نرم افزاري نيز انجام ميشود يعني براساس نحوي رانندگي شما ، اينكه اسپورت رانندگي مينمائيد ، پرگاز رانندگي ميكنيد و يا نرم و ... جداول ecu و تنظميات آن براساس شيوه رانندگي شما بسته خواهد شد و مسئله مهم تر اينكه در اين دوران بيشتر در شهر و ترافيك رانندگي كرده ايد يا جاده ، همه و همه برروي آب بندي و در آينده در ميزان مصرف سوخت و شتاب ماشين بسيار موثر و تاثير خواهد داشت .
در مورد شيوه رانندگي بعداز 3000 كيومتر جسارتاً بنده اعتقادي به آن ندارم و همانطور كه در دفترچه راهنمايي تندر نيز قيد شده بعداز 3000 تا كاركرد شما ميتونيد از تمامي قابليت ها و توان موتور استفادنمايد و بعداز آن ديگه تاثيري در راندمان و حتي تغيير در مصرف سوخت بخاطر بسته شدن جداول سيستم پاشش سوخت و تغيير در شتاب ماشين نخواهد داشت .
حالا با توجه به اينكه شما ميفرمائيد تا 1800 كيومتر كه ماشين دست فرد ديگري بوده وايشون هم پر گاز رانندگي ميكردن و شما هم چند بار باسرعت زياد ( منظور بالا120 كيومتر) در دوران اوليه آب بندي رانندگي نموده ايد بنده حدس ميزنم كه الان مصرف سوخت ماشين شما بالاتر از
حد طبيعي و نرمال باشد .
اگه اينطور باشه حتماً ضمن مراجعه به يه نمايندگي خوب كه دستگاه دياگ آن نيز آپديت باشه نسبت به ريست كلي ecu اقدام نمايد تا مجدداً براساس شيوه رانندگي شما پس از ريست جداول و تنظميات نوسازي و نهايي شود .
شيوه رانندگي بعداز ريست ecuبدين گونه هست كه تا 40 الي 50 كيومتر اوليه بريد تو جاده و رانندگي كنيد دوره موتور هم كمتر از 2500 و بيشتر از 3500 نرود .بعداز طي اين 50 كيومتر ( تاكيد ميكنم حتماً در جاده اين عمل راانجام دهيد ) ميتوانيد با خيال راحت و آسوده از رانندگي باتندر خود لذت ببريد .
در مورد نحوي تعويض دنده ها من خودم معمولاً در دور موتور 3000 تا3500 تا دنده ها رو عوض ميكنم البته اينو بدونيد هرچه دور موتور از 3500 تا بالاتر بره مصرف سوخت هم بصورت تصاعدي بالا خواهد رفت .اين رو عرض كردم كه مد نظر قرار دهيد

با تشکر از پاسخ کامل شما .
پس من فقط با مصرف سوخت مشکل خواهم داشت و اون هم درست میشه اینجوری که میفرمایید...؟
این جداول ecu رو یکم بیشتر توضیح میدین ؟
ممنون

MAHDI-TONDAR
11-18-2011, 09:44 PM
با تشکر از شاسخ کامل شما .
پس من فقط با مصرف سوخت مشکل خواهم داشت و اون هم درست میشه اینجوری که میفرمایید...؟
این جداول ecu رو یکم بیشتر توضیح میدین ؟
ممنون

خواهش ميكنم دوست عزيز
اميدوارم كه مشكلي واسه موتور ماشين شما ايجاد نشده باشه
مصرف سوخت هم اونطور كه بنده حدس زدم و از صحبت هاي شما متوجه شدم بايد بالا باشه .
كلاً هم براي چك آپ موتور و هم براي تنظيم دقيق ميزان مصرف سوخت بنده پيشنهاد ميكنم به شما كه يه سربه نمايندگي بزنيد و با دياگ سنسور ها و قسمتهاي مختلف رو بازبيني و در صورت عيب و ايراد از طريق نرم افزار و يا غير نرم افزاري برطرف نمائيد .
مطئن باشيد با دياگ مصرف سوخت ماشين شما نيز درست و ميزان خواهد شد .
فقط شرطش اينه كه نمايندگي دياگش آپديت و مهندس ناظرش هم بقولي به كارش وارد باشه .
خيلي از مهندسين ناظر نمايندگي رو ميشناسم كه متاسفانه آگاهي ازآپديت كردن و وارد شدن به قسمتهاي مختلف و تنظيم اعداد جداول ندارند .
در مورد جداول ecu :
دستگاه clipيك كامپيوتر شبيه لپ تاپ هست كه بوسيله يك نرم افزاري كه توسط شركت رنو طراحي و برنامه ريزي شده و از طريق پورت سريال كانكتور عيب يابي با كنترل يونيت هاي موجود در خودرو ارتباط برقرار نموده و آنها رو عيب يابي مي نمايد .اين دستگاه داراي قابليتهاي كاربردي زيادي است كه برخي از كاربردي ترين آنها در خودرو تندر 90 عبارتنداز :
1- قابليت خواندن معايب و پاك كردن آنها از روي حافظه كنترل يونيتهاي موجود در خودرو
2-قابليت فعال كردن دستي فرمان برها
3- قابليت مشاهده پارامترها دريافت شده توسط يونيت هاي مختلف خودرو ( مانند واحد سوخت رساني در اين موضوعي كه ما صحبت ميكنيم )
4- قابليت مشاهده وضعيت سنسور ها يا همون حسگرها يا فشنگي
5-قابليت فعال كردن يا غير فعال برخي فرمان برها
و برخي قابليت و وظايف ديگه ...
هريك از سنسورها و فرمان برها در اين دستگاه بگونه اي طراحي شده كه با يك سري مقادير و اعداد در قسمتهاي مختلف روبرو هستيم و در صورت بروز خطاء ميتوان با اين دستگاه پي به وجود آن و در صورت امكان رفع آن اقدام نمود .
با وارد شدن به سيستم سوخت رساني و رويت اعداد و جداول آن نيز ميتوان برمبناي استاندارها و الگوي كه قبلاً تعريف شده اعداد و جداول رو چك نمود بعنوان مثال ميزان درخواست پاشش سوخت بايد عدد 28 باشد و غير از اين عدد نتيجه اش درخواست سوخت اضافي و افزايش مصرف سوخت هست و علت تغيير اين اعداد هم همانطوركه در پست قبلي عرض كردم بدليل نحوي رانندگي و پرگاز و يا سرگاز رانندگي كردن راننده و ... خواهد بود كه در دوران آب بندي پرونده اون بسته شده است
نميدونم تا چه اندازه تونسته باشه شما رو توجيح كرده و مطالب عنوان شده مفيد بوده باشه.
البته اين موارد در تخصص من ويا شما نيست و استادكاري كه اين كار رو انجام ميده بايد اين مطالب رو دقيقاً آگاهي داشته باشه .

kiavash
11-19-2011, 03:59 AM
خواهش ميكنم دوست عزيز
اميدوارم كه مشكلي واسه موتور ماشين شما ايجاد نشده باشه
مصرف سوخت هم اونطور كه بنده حدس زدم و از صحبت هاي شما متوجه شدم بايد بالا باشه .
كلاً هم براي چك آپ موتور و هم براي تنظيم دقيق ميزان مصرف سوخت بنده پيشنهاد ميكنم به شما كه يه سربه نمايندگي بزنيد و با دياگ سنسور ها و قسمتهاي مختلف رو بازبيني و در صورت عيب و ايراد از طريق نرم افزار و يا غير نرم افزاري برطرف نمائيد .
مطئن باشيد با دياگ مصرف سوخت ماشين شما نيز درست و ميزان خواهد شد .
فقط شرطش اينه كه نمايندگي دياگش آپديت و مهندس ناظرش هم بقولي به كارش وارد باشه .
خيلي از مهندسين ناظر نمايندگي رو ميشناسم كه متاسفانه آگاهي ازآپديت كردن و وارد شدن به قسمتهاي مختلف و تنظيم اعداد جداول ندارند .
در مورد جداول ecu :
دستگاه clipيك كامپيوتر شبيه لپ تاپ هست كه بوسيله يك نرم افزاري كه توسط شركت رنو طراحي و برنامه ريزي شده و از طريق پورت سريال كانكتور عيب يابي با كنترل يونيت هاي موجود در خودرو ارتباط برقرار نموده و آنها رو عيب يابي مي نمايد .اين دستگاه داراي قابليتهاي كاربردي زيادي است كه برخي از كاربردي ترين آنها در خودرو تندر 90 عبارتنداز :
1- قابليت خواندن معايب و پاك كردن آنها از روي حافظه كنترل يونيتهاي موجود در خودرو
2-قابليت فعال كردن دستي فرمان برها
3- قابليت مشاهده پارامترها دريافت شده توسط يونيت هاي مختلف خودرو ( مانند واحد سوخت رساني در اين موضوعي كه ما صحبت ميكنيم )
4- قابليت مشاهده وضعيت سنسور ها يا همون حسگرها يا فشنگي
5-قابليت فعال كردن يا غير فعال برخي فرمان برها
و برخي قابليت و وظايف ديگه ...
هريك از سنسورها و فرمان برها در اين دستگاه بگونه اي طراحي شده كه با يك سري مقادير و اعداد در قسمتهاي مختلف روبرو هستيم و در صورت بروز خطاء ميتوان با اين دستگاه پي به وجود آن و در صورت امكان رفع آن اقدام نمود .
با وارد شدن به سيستم سوخت رساني و رويت اعداد و جداول آن نيز ميتوان برمبناي استاندارها و الگوي كه قبلاً تعريف شده اعداد و جداول رو چك نمود بعنوان مثال ميزان درخواست پاشش سوخت بايد عدد 28 باشد و غير از اين عدد نتيجه اش درخواست سوخت اضافي و افزايش مصرف سوخت هست و علت تغيير اين اعداد هم همانطوركه در پست قبلي عرض كردم بدليل نحوي رانندگي و پرگاز و يا سرگاز رانندگي كردن راننده و ... خواهد بود كه در دوران آب بندي پرونده اون بسته شده است
نميدونم تا چه اندازه تونسته باشه شما رو توجيح كرده و مطالب عنوان شده مفيد بوده باشه.
البته اين موارد در تخصص من ويا شما نيست و استادكاري كه اين كار رو انجام ميده بايد اين مطالب رو دقيقاً آگاهي داشته باشه .

پس یعنی اگر کسی خوب آببندی نکنه به راحتی با این کار(تغییراته نرم افزاری) میتونه تغییراتو اعمال کنه ؟ فکر کنم این قضیه به چیزهای دیگه هم تو خودرو بستگی داره...
راستی لطف کنید سرعتتونو وقتی دنده خودرو رو عوض میکنید بفرمایید(یعنی وقتی میرید دنده 2 سرعت و دور موتورتون همزمان رو چه اعدادی هست. وهمچنین دنده های 3و4و5
ممنون از لطفتون

MAHDI-TONDAR
11-19-2011, 01:37 PM
پس یعنی اگر کسی خوب آببندی نکنه به راحتی با این کار(تغییراته نرم افزاری) میتونه تغییراتو اعمال کنه ؟ فکر کنم این قضیه به چیزهای دیگه هم تو خودرو بستگی داره...
راستی لطف کنید سرعتتونو وقتی دنده خودرو رو عوض میکنید بفرمایید(یعنی وقتی میرید دنده 2 سرعت و دور موتورتون همزمان رو چه اعدادی هست. وهمچنین دنده های 3و4و5
ممنون از لطفتون

عرض کردم دوست عزیز این تغییرات فقط مربوط به نرم افزار و برگردان جداول ecu به حالت کارخونه ای یا همون ریست فکتوری هست.
موقعی که ecu ریست میشه مثل حالتی است که تازه ماشین خودتون رو از کمپانی تحویل گرفتید و میخواهید ماشین رو آب بندی کنید البته بهنگام تحویل خودرو و دوران آب بندی اصلی تا کیلومتر 3000 هم آب بندی سخت افزاری ( قطعات اصلی موتور و متعلقات ) و هم آب بندی نرم افزار هر دو انجام میگیره ولی در این حالت ( بعدار ریست ecu ) تنها آب بندی نرم افزاری مجدداً انجام خواهد شد نه کاری دیگه ..
در مورد سرعت ماشین و دور موتور هم بنده توصیه میکنیم شما اصلاً کاری به سرعت نداشته باشید و فقط برمبنای دور موتور ( بگونه ای که اشاره شد) دنده رو عوض نمائید

kiavash
11-19-2011, 08:24 PM
عرض کردم دوست عزیز این تغییرات فقط مربوط به نرم افزار و برگردان جداول ecu به حالت کارخونه ای یا همون ریست فکتوری هست.
موقعی که ecu ریست میشه مثل حالتی است که تازه ماشین خودتون رو از کمپانی تحویل گرفتید و میخواهید ماشین رو آب بندی کنید البته بهنگام تحویل خودرو و دوران آب بندی اصلی تا کیومتر 3000 هم آب بندی سخت افزاری ( قطعات اصلی موتور و متعلقات ) و هم آب بندی نرم افزار هر دو انجام میگیره ولی در این حالت ( بعدار ریست ecu ) تنها آب بندی نرم افزاری مجدداً انجام خواهد شد نه کاری دیگه ..
در مورد سرعت ماشین و دور موتور هم بنده توصیه میکنیم شما اصلاً کاری به سرعت نداشته باشید و فقط برمبنای دور موتور ( بگونه ای که اشاره شد) دنده رو عوض نمائید

ممنون از جوابتون.
در مورد سرعت میخوام ببینم که کشش خودرو بنده چجوریه برای همین میخوام با خودرو شما که گویا خیلی خوب آببندی شده مقایسه کنم ممنون میشم در این مورد هم پاسخ بدید.
ممنون از لطفتون

MAHDI-TONDAR
11-19-2011, 11:01 PM
ممنون از جوابتون.
در مورد سرعت میخوام ببینم که کشش خودرو بنده چجوریه برای همین میخوام با خودرو شما که گویا خیلی خوب آببندی شده مقایسه کنم ممنون میشم در این مورد هم پاسخ بدید.
ممنون از لطفتون
شايد من بدرستي متوجه منظور و هدف شما نشده باشم .
اگه هدف شما بررسي كشش و ميزان شتاب خودرو هست خوب اين موضوع ربطي به سرعت و دور موتور ندارد ، چرا كه بعنوان مثال تمامي تندرها در دور موتور3000 در دنده 5 سرعتش برابر 100 خواهد بود و ربطي به كشش و شتاب ماشين نداره .موضوعي كه شما ميگيد و سنجش شتاب و كشش موتور بواسطه زمان رسيدن به سرعت مورد نظر هست كه اصطلاحاً به آن زمان صفر تا صد خودرو گويند.يعني رسيدن به سرعت 100 درمدت زمان سپري شده از آغاز حركت خودرو.
البته در سرعت صفر تا صد ممكنه زماني كه شما به آنم برسيد با زماني كه بنده ويا فرد ديگه اي بدست بياره باهم فرق داشته باشه و به نحوي رانندگي و تبحر و مهارت راننده بستگي زيادي داره ، كساني مثل بنده كه اصلاً دنبال تست صفرتا صد خودروشان نيست با كساني كه اسپرتي و تبحر در رانندگي پرگاز و پرشتاب دارند مسلماً فرق ميكنه و زمانش بيشتر خواهد بود .
در مورد سرعت در دور موتوري كه بنده دنده ها رو تعويض ميكنم حتماً فردا تست و يادداشت خواهم كرد و خدمت شما عرض خواهم كرد .( چون ملاك بنده در تعويض دنده دور موتور هست دقت كافي روي سرعت ندارم )

kiavash
11-19-2011, 11:39 PM
شايد من بدرستي متوجه منظور و هدف شما نشده باشم .
اگه هدف شما بررسي كشش و ميزان شتاب خودرو هست خوب اين موضوع ربطي به سرعت و دور موتور ندارد ، چرا كه بعنوان مثال تمامي تندرها در دور موتور3000 در دنده 5 سرعتش برابر 110 خواهد بود و ربطي به كشش و شتاب ماشين نداره .موضوعي كه شما ميگيد و سنجش شتاب و كشش موتور بواسطه زمان رسيدن به سرعت مورد نظر هست كه اصطلاحاً به آن زمان صفر تا صد خودرو گويند.يعني رسيدن به سرعت 100 درمدت زمان سپري شده از آغاز حركت خودرو.
البته در سرعت صفر تا صد ممكنه زماني كه شما به آنم برسيد با زماني كه بنده ويا فرد ديگه اي بدست بياره باهم فرق داشته باشه و به نحوي رانندگي و تبحر و مهارت راننده بستگي زيادي داره ، كساني مثل بنده كه اصلاً دنبال تست صفرتا صد خودروشان نيست با كساني كه اسپرتي و تبحر در رانندگي پرگاز و پرشتاب دارند مسلماً فرق ميكنه و زمانش بيشتر خواهد بود .
در مورد سرعت در دور موتوري كه بنده دنده ها رو تعويض ميكنم حتماً فردا تست و يادداشت خواهم كرد و خدمت شما عرض خواهم كرد .( چون ملاك بنده در تعويض دنده دور موتور هست دقت كافي روي سرعت ندارم )

منظور من دقیقا این هست که شما وقتی در دور موتور 3000 سرعتتون40 تا باشه در دنده 2 و در دنده 3 روی 60 تا دور موتور 3000 هست احتمالا و قطعا در دنده 4 در سرعت 100تا دور موتورتون به 3500 خواهد رسید در نتیجه شما نمیتونید با سرعت 150یا 160 با دور موتور زیر 4500 رانندگی کنید چون فشار زیادی به موتور وارد میشه و طبیعتا به اصطلاح گاز خور ماشین کمه یعنی می بینید در دنده 5 سرعت شما 150 تاست دور موتورتون بالای 4500 هست و پدال گاز هم تا آخر چسبیده(در جاده کفی) ((البته این یه مثالی بود که قطعا برای بعضی از دوستان اتفاق افتاده ولی با اعداد و ارقام بالا و پایین))
من میخوام خودرو خودم رو با خودرو شما که قطعا بهتر آببندی شده مقایسه کنم.
راستی من امروز یه بررسی کردم. 103.2 کیلومتر رانندگی داخل شهر داشتم ودنده ها هم بین 3000 تا 3500 تعویض کردم دنده 4 هم 2یا3 بیشتر نرفتم و سرعتم هم از 80 بیشتر نشد.
سرعت متوسطم حدود 23.7 بود و مصرف سوختم با این اوصاف9.6 بود. زیاده به نظر شما چون سرعت متوسط واقعا پایینه...
یه سوال دیگه عددی که قبل از سرعت متوسط نمایش داده میشه چیه؟ داخل دفترچه نوشته شده مسافت پیموده شده ! مگه بعد از شمارشگر کلی شمارشگر جزیی همین کارو نمیکنه؟

MAHDI-TONDAR
11-20-2011, 01:25 AM
منظور من دقیقا این هست که شما وقتی در دور موتور 3000 سرعتتون40 تا باشه در دنده 2 و در دنده 3 روی 60 تا دور موتور 3000 هست احتمالا و قطعا در دنده 4 در سرعت 100تا دور موتورتون به 3500 خواهد رسید در نتیجه شما نمیتونید با سرعت 150یا 160 با دور موتور زیر 4500 رانندگی کنید چون فشار زیادی به موتور وارد میشه و طبیعتا به اصطلاح گاز خور ماشین کمه یعنی می بینید در دنده 5 سرعت شما 150 تاست دور موتورتون بالای 4500 هست و پدال گاز هم تا آخر چسبیده(در جاده کفی) ((البته این یه مثالی بود که قطعا برای بعضی از دوستان اتفاق افتاده ولی با اعداد و ارقام بالا و پایین))
من میخوام خودرو خودم رو با خودرو شما که قطعا بهتر آببندی شده مقایسه کنم.
راستی من امروز یه بررسی کردم. 103.2 کیلومتر رانندگی داخل شهر داشتم ودنده ها هم بین 3000 تا 3500 تعویض کردم دنده 4 هم 2یا3 بیشتر نرفتم و سرعتم هم از 80 بیشتر نشد.
سرعت متوسطم حدود 23.7 بود و مصرف سوختم با این اوصاف9.6 بود. زیاده به نظر شما چون سرعت متوسط واقعا پایینه...
یه سوال دیگه عددی که قبل از سرعت متوسط نمایش داده میشه چیه؟ داخل دفترچه نوشته شده مسافت پیموده شده ! مگه بعد از شمارشگر کلی شمارشگر جزیی همین کارو نمیکنه؟
دوست عزيز
جسارتاً بنده متوجه نميشم كه شما چرا اينقدر روي سرعت ماشين زوم كرديد و اصرار داريد كه سرعت ماشين رو درنظر بگيريد تا دور موتور
بله اگه ملاك اول و اصلي شما سرعت باشه وبخواهيد براساس سرعت دنده ها رو تعويض كنيد خوب بايد هم دور موتور براساس سرعت، بيشتر ويا كمتر از اوني كه ما ميخوايم براساسش رانندگي كنيم باشه.بنده هم جايي عنوان نكردم كه با سرعت 150 يا 160 كيومتر دور موتور 3000 يا 3500 خواهد بود عرض بنده تعويض دنده با دور موتور3000يا 3500 هست خوب وقتي شما روي دور موتور 3000 از دنده 4 به دنده 5 ميريد با سرعت 100 كيلومتر مواجه خواهيد شد و به طبع با افزايش سرعت ماشين دور موتور هم بالا ميره ديگه نبايد انتظار دور موتور كمتر از 4000 تا 4500 و بالاتررا داشته باشيد خوب اين يه چيز طبيعي و نرماليه
مشكلي هم نبايد در اين مورد وجود داشته باشه .
درمورد مصرف سوخت شما با توجه به طي مسافت 103 كيومترتماماً در داخل شهر و دنده 2و 3 بنظرم مصرف سوخت ماشين شما نسبتاً خوبه و تقريباً نرماله .
واما درخصوص سئوال آخر شما در ارتباط با مسافت طي شده و نمايشگر جزئي :
در صفحه نمايشگر مدل هاي e2 با احتساب همون صفحه اول كه كيلومتر كلي را نشان مي دهد به اضافه آيتم هاي كامپيوتر سفري كه با دكمه سر دسته برف پاك كن ميشه به حالت هاي آنها مراجعه كرد ، كلا 7 آيتم داريم .
آيتم اول : كيلومتر شمار كلي اتومبيل كه قادر به ريست شدن نيست
آيتم دوم : كيلومتر شمار جزئي اتومبيل كه قادر به ريست شدن هست .

اين دو آيتم از آيتم هاي كامپيوتر سفري حساب نميشن و در مدل هاي e0 و e1 كه كامپيوتر سفري ندارن هم قابل مشاهده هست .
از آيتم سوم تا هفتم مربوط به آيتم هاي كامپيوتر سفري هستند كه فقط در مدل e2 وجود دارد كه با دكمه سر دسته برف پاك كن ميشه به اين آيتم ها مراجعه كرد و آيتم ها رو ورق زد .

نكته مهم : آيتم دوم كيلومتر شمار جزئي ( اگر توسط شما ريست نشه ، تا عدد 999 ميره و بعد خودش ريست ميشه .)

ولي اون 5 آيتم مربوط به كامپيوتر سفري ، اگر شما در هر كدام از اون 5 حالت باشيد و دكمه ريست كردن رو فشار بديد ، كل اين 5 آيتم با هم ريست ميشن . بنابراين آيتم يكي مانده به آيتم آخر يا همان مسافت پيموده شده نيز به همراه ساير آيتم هاي كامپيوتر سفري ريست ميشه .
شما ميتونيد در اون زمان ، در صورت نياز به كيلومتر جزئي ، درصورتي كه در زمان ريست كردن كامپيوتر سفري ، آيتم كيلومتر شمار جزئي رو هم ريست كرده باشيد ، كيلومتر جزئي پيموده شده خود را از آيتم دوم استخراج كنيد . چرا كه آيتم دوم جدا از 5 آيتم مربوط به كامپيوتر سفري هست و با ريست كردن آيتم هاي كامپيوتر سفري ريست نميشه و بايد جداگانه آن را ريست كنيد .
وگرنه از نظر كاربرد با همان آيتم شمارشگر جزئي يكي هست ، به اين شرط كه در زمان ريست كردن آيتم هاي كامپيوتر سفري ، آيتم دوم يا همان كيلومتر جزئي روي صفحه كيلومتر رو نيز ريست كرده باشيد كه شمارش آنها باهم جلو بره ، وگرنه كيلومتر جزئي داخل كامپيوتر سفري يك عدد نشون ميده و آيتم دوم كه خارج از كامپيوتر سفري هست يك عدد ديگر نشون ميده .

اميدوارم خوب توضيح داده باشم .
از ساير دوستان و سروران گرامي پوزش ميخواهم كه اين بحث آب بندي به درازا كشيده شده است .

kiavash
11-21-2011, 02:10 AM
دوست عزيز
جسارتاً بنده متوجه نميشم كه شما چرا اينقدر روي سرعت ماشين زوم كرديد و اصرار داريد كه سرعت ماشين رو درنظر بگيريد تا دور موتور
بله اگه ملاك اول و اصلي شما سرعت باشه وبخواهيد براساس سرعت دنده ها رو تعويض كنيد خوب بايد هم دور موتور براساس سرعت، بيشتر ويا كمتر از اوني كه ما ميخوايم براساسش رانندگي كنيم باشه.بنده هم جايي عنوان نكردم كه با سرعت 150 يا 160 كيومتر دور موتور 3000 يا 3500 خواهد بود عرض بنده تعويض دنده با دور موتور3000يا 3500 هست خوب وقتي شما روي دور موتور 3000 از دنده 4 به دنده 5 ميريد با سرعت 100 كيلومتر مواجه خواهيد شد و به طبع با افزايش سرعت ماشين دور موتور هم بالا ميره ديگه نبايد انتظار دور موتور كمتر از 4000 تا 4500 و بالاتررا داشته باشيد خوب اين يه چيز طبيعي و نرماليه
مشكلي هم نبايد در اين مورد وجود داشته باشه .
درمورد مصرف سوخت شما با توجه به طي مسافت 103 كيومترتماماً در داخل شهر و دنده 2و 3 بنظرم مصرف سوخت ماشين شما نسبتاً خوبه و تقريباً نرماله .
واما درخصوص سئوال آخر شما در ارتباط با مسافت طي شده و نمايشگر جزئي :
در صفحه نمايشگر مدل هاي e2 با احتساب همون صفحه اول كه كيلومتر كلي را نشان مي دهد به اضافه آيتم هاي كامپيوتر سفري كه با دكمه سر دسته برف پاك كن ميشه به حالت هاي آنها مراجعه كرد ، كلا 7 آيتم داريم .
آيتم اول : كيلومتر شمار كلي اتومبيل كه قادر به ريست شدن نيست
آيتم دوم : كيلومتر شمار جزئي اتومبيل كه قادر به ريست شدن هست .

اين دو آيتم از آيتم هاي كامپيوتر سفري حساب نميشن و در مدل هاي e0 و e1 كه كامپيوتر سفري ندارن هم قابل مشاهده هست .
از آيتم سوم تا هفتم مربوط به آيتم هاي كامپيوتر سفري هستند كه فقط در مدل e2 وجود دارد كه با دكمه سر دسته برف پاك كن ميشه به اين آيتم ها مراجعه كرد و آيتم ها رو ورق زد .

نكته مهم : آيتم دوم كيلومتر شمار جزئي ( اگر توسط شما ريست نشه ، تا عدد 999 ميره و بعد خودش ريست ميشه .)

ولي اون 5 آيتم مربوط به كامپيوتر سفري ، اگر شما در هر كدام از اون 5 حالت باشيد و دكمه ريست كردن رو فشار بديد ، كل اين 5 آيتم با هم ريست ميشن . بنابراين آيتم يكي مانده به آيتم آخر يا همان مسافت پيموده شده نيز به همراه ساير آيتم هاي كامپيوتر سفري ريست ميشه .
شما ميتونيد در اون زمان ، در صورت نياز به كيلومتر جزئي ، درصورتي كه در زمان ريست كردن كامپيوتر سفري ، آيتم كيلومتر شمار جزئي رو هم ريست كرده باشيد ، كيلومتر جزئي پيموده شده خود را از آيتم دوم استخراج كنيد . چرا كه آيتم دوم جدا از 5 آيتم مربوط به كامپيوتر سفري هست و با ريست كردن آيتم هاي كامپيوتر سفري ريست نميشه و بايد جداگانه آن را ريست كنيد .
وگرنه از نظر كاربرد با همان آيتم شمارشگر جزئي يكي هست ، به اين شرط كه در زمان ريست كردن آيتم هاي كامپيوتر سفري ، آيتم دوم يا همان كيلومتر جزئي روي صفحه كيلومتر رو نيز ريست كرده باشيد كه شمارش آنها باهم جلو بره ، وگرنه كيلومتر جزئي داخل كامپيوتر سفري يك عدد نشون ميده و آيتم دوم كه خارج از كامپيوتر سفري هست يك عدد ديگر نشون ميده .

اميدوارم خوب توضيح داده باشم .
از ساير دوستان و سروران گرامي پوزش ميخواهم كه اين بحث آب بندي به درازا كشيده شده است .

نه دوسته من اگر توجه کرده باشین من اون سرعتا رو مثال زدم که بگم اگر اینجوری پیش بره هیچوت نمیتونید حتی با سرعت 170 تا حرکت کنید. ( عرض نکردوم که شما اینو گفتید.;) )
من چند بار عرض کردم میخوام یه مقایسه ای داشته باشم برای خودرو خودم چون با خودرو قبلی (پراید) من تو دور 3000 سرعتم 80 تا بود و حالا شاهد اینم که تو این خودرو سرعته 80 بالای 3500 دور موتور بالاست:eek: ( البته شاید مقایسه خوبی نباشه فقط خواستم مثال زده باشم)
چون احساس میکنم خودرو من شتابه خوبی نداره امروز شتابو 0-100 رو چک کردم و تا 10.7 ثانیه خیلی اختلاف داشتم...با اینکه دور موتور رو تا 3500 و 4000 بالا بردم و خیلی سرع دنده عوض کردم.
در ضمن دلیل عذر خواهی شما رو بابته این بحث نمیفهمم مگه این تاپیک واسه این موارد نیست که دوستان سوال بپرسند و مشکل هم رو حل کنند؟
ممنون از پاسخ خوبتون

MAHDI-TONDAR
11-21-2011, 02:53 PM
نه دوسته من اگر توجه کرده باشین من اون سرعتا رو مثال زدم که بگم اگر اینجوری پیش بره هیچوت نمیتونید حتی با سرعت 170 تا حرکت کنید. ( عرض نکردوم که شما اینو گفتید.;) )
من چند بار عرض کردم میخوام یه مقایسه ای داشته باشم برای خودرو خودم چون با خودرو قبلی (پراید) من تو دور 3000 سرعتم 80 تا بود و حالا شاهد اینم که تو این خودرو سرعته 80 بالای 3500 دور موتور بالاست:eek: ( البته شاید مقایسه خوبی نباشه فقط خواستم مثال زده باشم)
چون احساس میکنم خودرو من شتابه خوبی نداره امروز شتابو 0-100 رو چک کردم و تا 10.7 ثانیه خیلی اختلاف داشتم...با اینکه دور موتور رو تا 3500 و 4000 بالا بردم و خیلی سرع دنده عوض کردم.
در ضمن دلیل عذر خواهی شما رو بابته این بحث نمیفهمم مگه این تاپیک واسه این موارد نیست که دوستان سوال بپرسند و مشکل هم رو حل کنند؟
ممنون از پاسخ خوبتون

سلام دوباره دارم خدمت شما دوست عزیز
راستش من متوجه این جمله شما که میفرمائید هیچ وقت نمی توانیم با سرعت 170 کیومتر حرکت کنیم نشده ام :rolleyes:
در خصوص مقایسه دور موتور و سرعت این موضوع ربطی به نحوی آب بندی نداره
اگه دور موتور شما قبلًا در سرعت80 کیلومتر در دنده 4 برابر 3000تا بوده و الان رسیده به بالای 3500 تا (در همین سرعت و دنده )این مطلب برمیگرده به خرابی و هرزگردی در دیسک وصفحه و بایستی دیسک وصفحه ماشین تون رو عوض کنید و این موضوع هیچ ربطی به شتاب ماشین و یا چگونگی آب بندی ماشین شما نداره
اصولاًاً یکی از علائم و نشونه های خرابی دیسک و صفحه درهر ماشینی همینه یعنی دور موتور بالاتر از حد طبیعی و نرمالش میره .

در مورد عذر خواهی بنده علتش رو عرض کنم خدمت شما
اولاً : این پرسش و پاسخ بین من و شما قدری طولانی شده و برخی مطالب عنوان شده نیز بنظر بنده تکراری و شاید از حوصله و تحمل سایر دوستان خارج باشه

دوماً : شاید سئوال شما و پاسخ بنده در ابتداء مربوط و به این تاپیک و نحوی آب بندی موتور باشه ولی اگه دقت بیشتری بفرمائید این بحث سر از کم بودن شتاب موتور و نحوی ریست ecu وابهامات در زمینه کیلومتر سفری و مسافت پیموده شده و الان با مقایسه سرعت و دور موتور ، کلاً داره به حاشیه کشیده میشه

شما هم با قدری دقت و توجه بیشتر به جواب های ارائه شده در پست های اولیه بنده میتونستید به پاسخ خود دست پیدا کنید و زودتر به جواب دلخواه خودتون برسید .
ضمن اینکه شما این سئوال خودتون رو در تاپیک دیگه هم مطرح و دوستان گرامی هم پاسخ لازم رو ارائه نمودن و میتونید از راهنمایی و جواب اونها نیز استفاده و بهره ببرید .
بهرحال هدف کاربران در این تالار کمک و راهنمایی به یکدیگر و رفع مشکل همدیگه در حد وسع و توانایی هر فرد می باشد .
درصورت وجود هرگونه ابهام وسئوالی لطفاً از طریق پیام خصوصی با بنده پیگیری نمائید .

kiavash
11-21-2011, 04:04 PM
سلام دوباره دارم خدمت شما دوست عزیز
راستش من متوجه این جمله شما که میفرمائید هیچ وقت نمی توانیم با سرعت 170 کیومتر حرکت کنیم نشده ام :rolleyes:
در خصوص مقایسه دور موتور و سرعت این موضوع ربطی به نحوی آب بندی نداره
اگه دور موتور شما قبلًا در سرعت80 کیلومتر در دنده 4 برابر 3000تا بوده و الان رسیده به بالای 3500 تا (در همین سرعت و دنده )این مطلب برمیگرده به خرابی و هرزگردی در دیسک وصفحه و بایستی دیسک وصفحه ماشین تون رو عوض کنید و این موضوع هیچ ربطی به شتاب ماشین و یا چگونگی آب بندی ماشین شما نداره
اصولاًاً یکی از علائم و نشونه های خرابی دیسک و صفحه درهر ماشینی همینه یعنی دور موتور بالاتر از حد طبیعی و نرمالش میره .

در مورد عذر خواهی بنده علتش رو عرض کنم خدمت شما
اولاً : این پرسش و پاسخ بین من و شما قدری طولانی شده و برخی مطالب عنوان شده نیز بنظر بنده تکراری و شاید از حوصله و تحمل سایر دوستان خارج باشه

دوماً : شاید سئوال شما و پاسخ بنده در ابتداء مربوط و به این تاپیک و نحوی آب بندی موتور باشه ولی اگه دقت بیشتری بفرمائید این بحث سر از کم بودن شتاب موتور و نحوی ریست ecu وابهامات در زمینه کیلومتر سفری و مسافت پیموده شده و الان با مقایسه سرعت و دور موتور ، کلاً داره به حاشیه کشیده میشه

شما هم با قدری دقت و توجه بیشتر به جواب های ارائه شده در پست های اولیه بنده میتونستید به پاسخ خود دست پیدا کنید و زودتر به جواب دلخواه خودتون برسید .
ضمن اینکه شما این سئوال خودتون رو در تاپیک دیگه هم مطرح و دوستان گرامی هم پاسخ لازم رو ارائه نمودن و میتونید از راهنمایی و جواب اونها نیز استفاده و بهره ببرید .
بهرحال هدف کاربران در این تالار کمک و راهنمایی به یکدیگر و رفع مشکل همدیگه در حد وسع و توانایی هر فرد می باشد .
درصورت وجود هرگونه ابهام وسئوالی لطفاً از طریق پیام خصوصی با بنده پیگیری نمائید .

بله درست میفرمایید دلیل اینکه من جای دیگه ای پست گذاشتم اینه که در این تاپیک گفتگو فقط بین من و شماست و هر کسی باشه ترجیح میده نظراته همه رو بدونه بعد تصمیم بگیره اگر دوستان به این تاپیک هم یه نیم نگاهی می نداختن قطعا این اتفاق نمی افتاد
از پاسخ های شما هم ممنون اگر با پیام خصوصی مزاحمتی براتون ندارم چشم از این طریق پیگیر این مسئله خواهم بود.
بازم از لطفتون ممنون.

Renault Logan
11-21-2011, 04:24 PM
بله درست میفرمایید دلیل اینکه من جای دیگه ای پست گذاشتم اینه که در این تاپیک گفتگو فقط بین من و شماست و هر کسی باشه ترجیح میده نظراته همه رو بدونه بعد تصمیم بگیره اگر دوستان به این تاپیک هم یه نیم نگاهی می نداختن قطعا این اتفاق نمی افتاد
از پاسخ های شما هم ممنون اگر با پیام خصوصی مزاحمتی براتون ندارم چشم از این طریق پیگیر این مسئله خواهم بود.
بازم از لطفتون ممنون.

سلام دوست عزيز
ابتدا خدمتتون عارض بشم كه ارسال دو پست با موضوع و سوال يكسان در دو تاپيك مختلف خلاف قوانين فروم هست .
حالا چون شما تازه وارد هستيد احتمالا اطلاع نداشتيد .
خواهشا در آينده اين موضوع رو رعايت بفرماييد .
بنده و بسياري ديگر از دوستان در اين فروم ، از ابتدا پست اول شما و پاسخ جناب باقريان رو مشاهده كرديم ، ولي بنده به طور قطع و ساير همكاران بخاطر قديمي بودن و با تجربه بودن جناب باقريان ، دخالتي در امر بحث و گفتگوي ايشان با شما نكرديم . چون ايشون يكي از اعضاي گرانقدر - با تجربه و پيشكسوت فروم هستند .
موفق باشيد .

kiavash
11-21-2011, 05:46 PM
سلام دوست عزيز
ابتدا خدمتتون عارض بشم كه ارسال دو پست با موضوع و سوال يكسان در دو تاپيك مختلف خلاف قوانين فروم هست .
حالا چون شما تازه وارد هستيد احتمالا اطلاع نداشتيد .
خواهشا در آينده اين موضوع رو رعايت بفرماييد .
بنده و بسياري ديگر از دوستان در اين فروم ، از ابتدا پست اول شما و پاسخ جناب باقريان رو مشاهده كرديم ، ولي بنده به طور قطع و ساير همكاران بخاطر قديمي بودن و با تجربه بودن جناب باقريان ، دخالتي در امر بحث و گفتگوي ايشان با شما نكرديم . چون ايشون يكي از اعضاي گرانقدر - با تجربه و پيشكسوت فروم هستند .
موفق باشيد .

البته دوست عزیز پرسش و پاسخ ما در رابطه با آببندی بود که با منحرف شدن بحث من در اون تاپیک مطرح کردم.
ممنون که پیگیر بودید.

MAHDI-TONDAR
01-01-2012, 02:22 PM
با سلام خدمت دوستان عزیز
این هم نکات مهم درخصوص آب بندی درست خودرو و اهمیت و نقش میزان دور موتور و اجتناب از دور بالا در این دوره
امیدوارم که مفید باشه
دنیای‌خودرو– همواره یکی از دغدغه‌های صاحبان و خریداران خودرو چگونگی آب‌بندی، اتومبیل جدیدشان است. هر چند لغت آب‌بندی کلمه چندان مناسبی برای این کار نیست، اما باید گفت: آماده کردن ابتدایی خودرو برای استفاده طولانی مدت از آن را آب‌بندی می‌گویند. در واقع شما با عملیات آب‌بندی، خودروی خود را در مقابل آسیب‌هایی که ممکن است به خاطر مونتاژ بد، براده‌های برش و ... به وجود بیایند، بیمه می‌کنید. آب‌بندی به این دلیل صورت می‌گیرد تا قطعات نو و جدید خودرو بتوانند با سایش‌های مولکولی تا حد ممکن، روان‌تر و نرم‌تر کار کنند و آسیب کمتری به یکدیگر وارد آورند.
اما چگونه باید خودروی خود را آب‌بندی کنیم؟ برای این کار باید در 1000 کیلومتر اولی که از اتومبیل استفاده می‌کنید، تا جایی که ممکن است فشار کمی به آن بیاورید. به آن معنی که سعی کنید تا حدممکن با حداکثر تعداد سرنشین با خودرو به مسافرت نروید و در سر بالایی‌ها از دنده سنگین و مناسب بهره بگیرید تا به موتور فشار نیاید. شتاب‌گیری مناسب تا پیش از رسیدن به سر بالایی‌ها نیز می‌تواند از فشار آمدن به موتور خودرو جلوگیری کند. در دوران آب‌بندی و حین حرکت باید دقت کنید تا دور موتور از نصف حداکثر مجاز دور موتور بالاتر نرود. حداکثر دور موتور مجاز هر خودرو نیز با رنگ قرمز بر روی عقربه شمارنده دور موتور مشخص شده است‌. به خاطر داشته باشید دنده‌های یک و دو تنها برای شروع حرکت و یا ادامه آن با سرعت پایین هستند. اصرار به استفاده از این دو دنده در سرعت های بالاتر می‌تواند هم به موتور فشار آورده و هم در دوران آب‌بندی‌، به آن آسیب برساند. پس هر چه می‌توانید با دور موتور کمتر و دنده سبک تر برانید‌ . در این مدت باید در استفاده از پدال گاز هم احتیاط کرد و از تخته گاز کردن ماشین خودداری نمود. لایی کشیدن، ترمزهای ناگهانی و دور زدن‌های سریع که وزن خودرو را روی یک طرف می‌اندازد هم از جمله کارهایی هستند که در دوران آب‌بندی باید از آنها پرهیز نمود. سعی شود تا در این دوران از اسپرت‌نمودن خودرو و یا انداختن رینگ روی لاستیک‌ها اجتناب شود، زیرا خود رینگ‌ها که اغلب بدون نظر کارشناسی روی خودرو نصب می‌شوند‌، آسیب‌های قابل توجهی به شاسی وارد می‌آورند. بعد از پایان هزار کیلومتر اول، روغن موتور به همراه فیلتر آن باید تعویض شوند تا به این ترتیب براده‌های حاصل از تراشکاری سیلندر از درون آن خارج شوند. به خاطر داشته باشید، تنها فاکتور سرعت بالا نمی‌تواند باعث ایجاد آسیب به خودرو در دوران آب‌بندی شود، بحث مهم‌تر همان دور موتور است و باید تا جای ممکن از بالا رفتن بیش از اندازه آن جلوگیری نمایید و همواره این موضوع را به ياد داشته باشيد که استهلاک اتومبیل به طور مستقیم با فشاری که به موتور آن وارد می‌آورید رابطه دارد. به این معنی که اگر قدرت موتوری 100 اسب‌بخار است و شما به طور مداوم از هر 100 اسب‌بخار آن استفاده کنید، عمر این خودرو نسبت به خودرویی که به طور متوسط از 80 اسب‌بخار آن استفاده می‌شود، حدود یک دوم کمتر می‌شود.

لوگی
08-18-2012, 03:21 AM
سلام دوستان
با توجه به مطالبی که در پستهای بالا نوشته شده و بخصوص مقاله استاد عزیزم جناب باقریان دو تا سوال داشتم:
1 با توجه به اینکه من ساکن اهواز هستم و هوای 50 درجه این فصل چه کار کنم که هم آب بندی درستی داشته باشم و هم تو ماشین از گرما ذوب نشم؟:rolleyes: چون عنوان شد در 1000 کیلومتر اول از کولر استفاده نشه.
2 آیا میتونم بعد از 100 کیلومتر اول لوگی جون رو بندازم تو جاده و برم سفر؟(البته با رعایت محدودیتهای دوران آب بندی)یا باید تو شهر آب بندی بشه؟با توجه به راهنمایی جناب باقریان که فرموده بودند:
[در اين دوران علاوه بر آب بندي قطعات مختلف ( اصطلاحاً آب بندي سخت افزاري ) آب بندي نرم افزاري نيز انجام ميشود يعني براساس نحوي رانندگي شما ، اينكه اسپورت رانندگي مينمائيد ، پرگاز رانندگي ميكنيد و يا نرم و ... جداول ecu و تنظميات آن براساس شيوه رانندگي شما بسته خواهد شد و مسئله مهم تر اينكه در اين دوران بيشتر در شهر و ترافيك رانندگي كرده ايد يا جاده ، همه و همه برروي آب بندي و در آينده در ميزان مصرف سوخت و شتاب ماشين بسيار موثر و تاثير خواهد داشت]

MAHDI-TONDAR
08-18-2012, 09:51 AM
سلام دوستان
با توجه به مطالبی که در پستهای بالا نوشته شده و بخصوص مقاله استاد عزیزم جناب باقریان دو تا سوال داشتم:
1 با توجه به اینکه من ساکن اهواز هستم و هوای 50 درجه این فصل چه کار کنم که هم آب بندی درستی داشته باشم و هم تو ماشین از گرما ذوب نشم؟:rolleyes: چون عنوان شد در 1000 کیلومتر اول از کولر استفاده نشه.
2 آیا میتونم بعد از 100 کیلومتر اول لوگی جون رو بندازم تو جاده و برم سفر؟(البته با رعایت محدودیتهای دوران آب بندی)یا باید تو شهر آب بندی بشه؟با توجه به راهنمایی جناب باقریان که فرموده بودند:
[در اين دوران علاوه بر آب بندي قطعات مختلف ( اصطلاحاً آب بندي سخت افزاري ) آب بندي نرم افزاري نيز انجام ميشود يعني براساس نحوي رانندگي شما ، اينكه اسپورت رانندگي مينمائيد ، پرگاز رانندگي ميكنيد و يا نرم و ... جداول ecu و تنظميات آن براساس شيوه رانندگي شما بسته خواهد شد و مسئله مهم تر اينكه در اين دوران بيشتر در شهر و ترافيك رانندگي كرده ايد يا جاده ، همه و همه برروي آب بندي و در آينده در ميزان مصرف سوخت و شتاب ماشين بسيار موثر و تاثير خواهد داشت]

سلام دوست عزیز

میتونم درک تون کنم که چی میگید ، چون خودم چند سالی در جنوب بودم و با گرمای طاقت فرسا اونجا آشنایی کامل دارم میدونم که تحمل گرما اوجنا بدون کولر واقعاً سخت و مشکل خواهد بود .

ولی تا اونجایی که امکان داره و مقدور هست سعی کنید در این دوران کمتر از کولر استفاده کنید تا این دوره سپری شود .

در خصوص سئوال دوم شما هم باید بگویم که آب بندی ماشین در جاده بسیار بهتر و کارساز تر از آب بندی در شهر هست .

فقط سعی کنید که حداکثر سرعت تون 110 باشه و کولر حدالمقدور روشن نکنید بخصوص در سربالایی ها و نقاط کوهستانی .

دوره موتور هم در دنده 3000 عوض شود و در این مدت نیز از بنزین سوپر استفاده کنید

بارعایت این موارد و با خیال راحت تشریف ببرید مسافرت و از رانندگی با تندر خود لذت ببرید .

در خصوص تنظیمات ECU وآب بندی نرم افزاری هم شما میتونید بعد از 3000 تا کارکرد و اتمام مراحل آب بندی ضمن مراجعه به نمایندگی، ECU ماشین خودرو ریست و یا آپدیت کنید و با تنظیم مجدد و دوباره جداول اون از مصرف سوخت نرمال و استاندارد تعییین شده برای تندر استفاده نمائید.

لوگی
08-18-2012, 01:22 PM
سلام دوست عزیز

میتونم درک تون کنم که چی میگید ، چون خودم چند سالی در جنوب بودم و با گرمای طاقت فرسا اونجا آشنایی کامل دارم میدونم که تحمل گرما اوجنا بدون کولر واقعاً سخت و مشکل خواهد بود .

ولی تا اونجایی که امکان داره و مقدور هست سعی کنید در این دوران کمتر از کولر استفاده کنید تا این دوره سپری شود .

در خصوص سئوال دوم شما هم باید بگویم که آب بندی ماشین در جاده بسیار بهتر و کارساز تر از آب بندی در شهر هست .

فقط سعی کنید که حداکثر سرعت تون 110 باشه و کولر حدالمقدور روشن نکنید بخصوص در سربالایی ها و نقاط کوهستانی .

دوره موتور هم در دنده 3000 عوض شود و در این مدت نیز از بنزین سوپر استفاده کنید

بارعایت این موارد و با خیال راحت تشریف ببرید مسافرت و از رانندگی با تندر خود لذت ببرید .

در خصوص تنظیمات ECU وآب بندی نرم افزاری هم شما میتونید بعد از 3000 تا کارکرد و اتمام مراحل آب بندی ضمن مراجعه به نمایندگی، ECU ماشین خودرو ریست و یا آپدیت کنید و با تنظیم مجدد و دوباره جداول اون از مصرف سوخت نرمال و استاندارد تعییین شده برای تندر استفاده نمائید.

سپاس جناب باقریان:cool:
مجبوریم دیگه یه جوری باید سر کنیم.ما با این گرمایی که داریم اگر بریم جهنم سرما میخوریم:d
اما یه سوال:
اگر آب بندی اصولی انجام بشه و تمام موارد لحاظ بشه،آیا لازم هست که ECU ریست و آپدیت بشه؟مگر اینطور نیست که در این مدت تنظیمات مصرف سوخت و....در ECU با توجه به نحوه رانندگی ما بسته میشه؟(آگر درست متوجه شده باشم تو این زمان بهترین حالت مصرف سوخت با توجه به نحوه رانندگی برای خودرو تعیین میشه.البته اینم بگم با توجه به اطلاعاتی که دارم فکر نمیکنم این خودرو اینقدرها هم هوشمند باشه)

MAHDI-TONDAR
08-18-2012, 01:33 PM
سپاس جناب باقریان:cool:
مجبوریم دیگه یه جوری باید سر کنیم.ما با این گرمایی که داریم اگر بریم جهنم سرما میخوریم:d
اما یه سوال:
اگر آب بندی اصولی انجام بشه و تمام موارد لحاظ بشه،آیا لازم هست که ECU ریست و آپدیت بشه؟مگر اینطور نیست که در این مدت تنظیمات مصرف سوخت و....در ECU با توجه به نحوه رانندگی ما بسته میشه؟(آگر درست متوجه شده باشم تو این زمان بهترین حالت مصرف سوخت با توجه به نحوه رانندگی برای خودرو تعیین میشه.البته اینم بگم با توجه به اطلاعاتی که دارم فکر نمیکنم این خودرو اینقدرها هم هوشمند باشه)

خواهش میکنم دوست عزیز

ایشاالله که هر چه زودتر هوا اونجا قدری خنک تر بشه ( دیگه جزء دعا هیچ کار دیگه ای از ما برنمیاد;):d)

ببین دوست عزیز :
خیلی ساده و روان خدمت شما عرض کنم .
ریست ECU مثل نصب مجدد ویندوز میمونه .
ویندوز کامپیوتر اگر هم مشکلی نداشته باشه ولی بعدار مدتی کارکرد و حذف و یا اضافه نمودن بعضی از برنامه ممکنه قدری کند بشه در این صورت شما با نصب مجدد ویندوز مشکل کندی رو برطرف میکنید و یا با نصب سیستم عامل بالاتر و بروز تر از امکانات و مزیای جدیدی بهره مند میشد ..
نصب مجدد ویندوز میشه ریست ECU
ارتقاء سیستم و نصب سیستم عامل جدیدتر و بالاتر میشه آپدیت ECU .

امیدوام که با این مثال تونسته باشم منظور خودم رو رسونه باشم .

لوگی
08-18-2012, 04:32 PM
خواهش میکنم دوست عزیز

ایشاالله که هر چه زودتر هوا اونجا قدری خنک تر بشه ( دیگه جزء دعا هیچ کار دیگه ای از ما برنمیاد;):d)

ببین دوست عزیز :
خیلی ساده و روان خدمت شما عرض کنم .
ریست ECU مثل نصب مجدد ویندوز میمونه .
ویندوز کامپیوتر اگر هم مشکلی نداشته باشه ولی بعدار مدتی کارکرد و حذف و یا اضافه نمودن بعضی از برنامه ممکنه قدری کند بشه در این صورت شما با نصب مجدد ویندوز مشکل کندی رو برطرف میکنید و یا با نصب سیستم عامل بالاتر و بروز تر از امکانات و مزیای جدیدی بهره مند میشد ..
نصب مجدد ویندوز میشه ریست ECU
ارتقاء سیستم و نصب سیستم عامل جدیدتر و بالاتر میشه آپدیت ECU .

امیدوام که با این مثال تونسته باشم منظور خودم رو رسونه باشم .

ممنون بزرگوار
خدا از دلت بشنوه (آمییییییییییییییین)
توضیحاتت کامل بود.مرسی
یه سوال دارم در مورد استفاده از کولر تو 1000 کیلومتر اول که چقدر به موتور فشار میاره و در کل چقدر ضرر داره؟میخوام ببینم به ریسکش می ارزه که حداقل تو جاده و جایی که دنده کشی کمتری داره کولر رو روشنش کنم ؟:( (بابا به کی بگم گرمه. داشپورت ماشین که سهله بدنه تغییر حالت میده)
;)پیشاپیش عید فطر مبارک;)

MAHDI-TONDAR
08-18-2012, 11:44 PM
ممنون بزرگوار
خدا از دلت بشنوه (آمییییییییییییییین)
توضیحاتت کامل بود.مرسی
یه سوال دارم در مورد استفاده از کولر تو 1000 کیلومتر اول که چقدر به موتور فشار میاره و در کل چقدر ضرر داره؟میخوام ببینم به ریسکش می ارزه که حداقل تو جاده و جایی که دنده کشی کمتری داره کولر رو روشنش کنم ؟:( (بابا به کی بگم گرمه. داشپورت ماشین که سهله بدنه تغییر حالت میده)
;)پیشاپیش عید فطر مبارک;)

نظر لطف شماست دوست عزيز

ببين آقا مهدي ي قانون و فرمول خاص و معيني در خصوص ميزان ضرر وآسيبي كه روشن نمودن كولر در دوره آب بندي به موتور مياره وجود نداره ، حتي من در دفترچه راهنما چيزي در اين خصوص نديده ام .

اين مطالب و توضيحاتي كه بنده خدمت شما عرض كردم نظر اساتيد فن و همچنين تجربه شخصي بنده و خيلي از دوستان همين فروم هست .

خيلي از دوستان رو ميشناسم كه زياد در قيد و بند مسائل مربوط به آب بندي ماشين خود از جمله روشن كردن كولر در اين دوران نبودن و حتي عليرغم روشن كردن كولر با سرعت هاي بالا رانندگي ميكردن خوب اين مسئله شك نداشته باشيد كه علاوه بر افزايش مصرف سوخت باعث كاهش عمر مفيد موتور ماشين خواهد شد .

البته با توجه به وضعيت ويژه شما و گرماي طافت فرساي شهرتون سعي كنيد لااقل تا اونجايي كه براي شما مقدوره زمان روشن بودن كولر رو كاهش دهيد ( منظور بصورت متوالي چند ساعت روشن نباشه )تا انشالله بخير و خوشي اين دوران سپري و بعداز اون با خيال آسوده وراحت از تمامي قابليت هاي ماشين تون بصورت كامل بهره مند شويد .
( البته در جاده و خارج از شهر همانطور كه خودتون فرموديد ريسك اين كار بمراتب كمتره )

لوگی
08-20-2012, 12:58 AM
نظر لطف شماست دوست عزيز

ببين آقا مهدي ي قانون و فرمول خاص و معيني در خصوص ميزان ضرر وآسيبي كه روشن نمودن كولر در دوره آب بندي به موتور مياره وجود نداره ، حتي من در دفترچه راهنما چيزي در اين خصوص نديده ام .

اين مطالب و توضيحاتي كه بنده خدمت شما عرض كردم نظر اساتيد فن و همچنين تجربه شخصي بنده و خيلي از دوستان همين فروم هست .

خيلي از دوستان رو ميشناسم كه زياد در قيد و بند مسائل مربوط به آب بندي ماشين خود از جمله روشن كردن كولر در اين دوران نبودن و حتي عليرغم روشن كردن كولر با سرعت هاي بالا رانندگي ميكردن خوب اين مسئله شك نداشته باشيد كه علاوه بر افزايش مصرف سوخت باعث كاهش عمر مفيد موتور ماشين خواهد شد .

البته با توجه به وضعيت ويژه شما و گرماي طافت فرساي شهرتون سعي كنيد لااقل تا اونجايي كه براي شما مقدوره زمان روشن بودن كولر رو كاهش دهيد ( منظور بصورت متوالي چند ساعت روشن نباشه )تا انشالله بخير و خوشي اين دوران سپري و بعداز اون با خيال آسوده وراحت از تمامي قابليت هاي ماشين تون بصورت كامل بهره مند شويد .
( البته در جاده و خارج از شهر همانطور كه خودتون فرموديد ريسك اين كار بمراتب كمتره )

سپاس جناب باقریان
انشالله این دوران رو به سلامتی طی کنیم.
ممنون از شما و سایر دوستان:cool:

taromi
08-22-2012, 09:05 PM
باسلام

آببندی موتور خودرو های امروزی آنطورکه در باور بعضی افراد می باشد معنی و توجیه فنی ندارد.

شرکت های سازنده موتور خودرو دارای آزمایشگاه های مجهزوپیشرفته می باشند.در خط تولید نهایی موتور خودرو یک موتور را هر چند وقت بصورت اتفاقی برای تست انتخاب کرده وبه آزمایشگاه برده روشن میکنند وبا فشارآوردن به آن با حسگرهایی که دارند تمام جوانب موتور را ارزیابی می کنند.اگر مشکلی در روند تولید باشد ان را رفع می کنند.

به شما اطمینان می دهم ماشین صفرکیلومتر را اگر با سرعت 150 کیلومتر هم به حرکت در بیاورید هیچ اتفاقی نمی افته.

اگر منظور دوستان از آببندی خودرو فرسایش زودهنگام آن پس از مدت کوتاهی میباشد باید عرض کنم به ماشین نو بد نیست یه کم فشار بیاورید اگر مشکلی در آن هست خود را نشان دهد و تا گارانتی دارد مشکل آن حل شود.

خلاصه تکنولوژی ساخت موتور خودرو به نسبت قدیم خیلی پیشرفت کرده و آببندی موتور بیشتر مربوط به خودروهای قدیمی می باشد.البته اینها نظر شخصی بنده می باشد .

KING-TONDAR
08-22-2012, 10:03 PM
باسلام

آببندی موتور خودرو های امروزی آنطورکه در باور بعضی افراد می باشد معنی و توجیه فنی ندارد.

شرکت های سازنده موتور خودرو دارای آزمایشگاه های مجهزوپیشرفته می باشند.در خط تولید نهایی موتور خودرو یک موتور را هر چند وقت بصورت اتفاقی برای تست انتخاب کرده وبه آزمایشگاه برده روشن میکنند وبا فشارآوردن به آن با حسگرهایی که دارند تمام جوانب موتور را ارزیابی می کنند.اگر مشکلی در روند تولید باشد ان را رفع می کنند.

به شما اطمینان می دهم ماشین صفرکیلومتر را اگر با سرعت 150 کیلومتر هم به حرکت در بیاورید هیچ اتفاقی نمی افته.

اگر منظور دوستان از آببندی خودرو فرسایش زودهنگام آن پس از مدت کوتاهی میباشد باید عرض کنم به ماشین نو بد نیست یه کم فشار بیاورید اگر مشکلی در آن هست خود را نشان دهد و تا گارانتی دارد مشکل آن حل شود.

خلاصه تکنولوژی ساخت موتور خودرو به نسبت قدیم خیلی پیشرفت کرده و آببندی موتور بیشتر مربوط به خودروهای قدیمی می باشد.البته اینها نظر شخصی بنده می باشد .

این حرف رو تو یه وبلاگ هم دیدم که نوشته آببندی فقط مخصوص خودرو های قدیمیه و خودرو های جدید نیازی به آبندی ندارند

Renault Logan
08-22-2012, 11:15 PM
باسلام

این حرف رو تو یه وبلاگ هم دیدم که نوشته آببندی فقط مخصوص خودرو های قدیمیه و خودرو های جدید نیازی به آبندی ندارند

ضمن عرض سلام و با تشکر از نظرات دوستان

نظرات شما بزرگواران ، محترم ، ولی همیشه ملاک صاحب یک خودرو باید دفترچه و توصیه های سازنده اون خودرو باشه نه حرف و حدیث و نظرات و تجارب مختلف که اکثرا ضد و نقیض هم هستند .

طی اعلام دفترچه و توضیحات شرکت رنو ، موتور لوگان تا 1000 کیلومتر نباید تحت فشار قرار بگیره و نباید دور موتور از 3000 الی 3500 و سرعت از 130 تجاوز کنه .

و همچنین اعلام شده که کلیه قابلیت های موتور بعد از طی شدن 3000 کیلومتر بدست خواهد آمد .

همین دو جمله کافی هست تا معنی اصطلاح آب بندی رو توجیه کنه .

موفق باشید .

saeed.navaee
09-26-2012, 11:19 AM
سلام
دوستان توي دفترچه تندر هيچ جا ننوشته كه در دوران آب بندي از كولر استفاده نكنيد. من استفاده كردم و هيچ اتفاقي هم نيافتاد.

امیر مسعود
09-26-2012, 08:34 PM
سلام
دوستان توي دفترچه تندر هيچ جا ننوشته كه در دوران آب بندي از كولر استفاده نكنيد. من استفاده كردم و هيچ اتفاقي هم نيافتاد.

سعید جان دیگه همه چیز رو که درون دفترچه راهنمای خودرو نمینویسند این مسائل رو دیگه همه میدونند که نباید در دوران اب بندی به ماشین فشار وارد بشه اینکه دوستان فرمودند از کولر زمان اب بندی استفاده نکنید به خاطر خود شما بوده و قرار نیست الان برای ماشین شما اتفاق خاصی بی افته ولی در طولانی مدت خودتون متوجه میشید که نباید در دوران اب بندی از کولر استفاده میکردید
البته امیدوارم چرخ ماشینتون همیشه براتون بچرخه به خوبی

Ahmadreza
12-02-2012, 11:08 PM
دوستان با تجربه لطفا توجه کنن
من تو این مدتی که ماشینو تحویل گرفتم و تا الان که 500 تا راه رفته، نصف باک رو سوپر زدم و نصفش معمولی (چون نصفه اول رو مجبور شدم معمولی بزنم)
و دور موتور رو بالای 3000 نبردم و خیلی با ملایمت گاز میدم به ماشین
فکر کنم تا اینجای کار طبق نظر اساتید پیش رفتم اما می ترسم ماشین تنبل شه
کلا اگه مطلبی در تایید یا رد کارای من هست بگید ممنون میشم :cool:

امیر مسعود
12-03-2012, 12:49 AM
من تو این مدتی که ماشینو تحویل گرفتم و تا الان که 500 تا راه رفته، نصف باک رو سوپر زدم و نصفش معمولی (چون نصفه اول رو مجبور شدم معمولی بزنم)

احمد رضا جان تجربه شخصی من نشون داده که بعد از رد کردن کیلومتر 1000 شما باید به ماشین گاز بدید وگرنه تنبل میشه شما اول سعی کن ماشین رو تو جاده اب بندی کنی نه تو شهر که همش ترافیک هست و مجبور میشی کلاج ترمز بکنی بعد سعی کن بنزین سوپر بزنی و بعد از رد کردن 1000 تا گاز بدی به ماشین سیم گاز هم فراموش نکن تنظیم کن اگر هم مثل من خیلی حساس هستی روی کیلومتر 1000 روغن ماشین رو هم عوض کن و سلام نامه تمام:d

آرش کمانگیر
12-03-2012, 01:08 AM
با احترام به نظر استاد خودم امیر مسعود عزیز بنده نظرم این هست تا کیلومتر 3000 تا زیاد به ماشین فشار نیارید(صفحه های اول همین تاپیک طرز صحیح اببندی رو توضیح داده )بعد از 3000 تا ECU ماشینتون رو تو نمایندگی ری استارت کنین . مشکل تنبلی ماشینتون هم حل میشه .
با تشکر

Ahmadreza
12-03-2012, 04:20 PM
دوستان از اونجا که یکم نظراتتون متفاوته ، اگه میشه برای واضح تر شدن اینکه کدوم روش بهتره یه مثال بزنید که مصرف بنزینتون تو شهر و جاده با رانندگی نسبتا ملایم (و بدون شتابهای شدید) چقدره ؟
و این قضیه ریست کردن ECU چیه ؟ رایگانه ؟ بقیه دوستان هم انجام دادن ؟

MAHDI-TONDAR
12-03-2012, 05:10 PM
دوستان از اونجا که یکم نظراتتون متفاوته ، اگه میشه برای واضح تر شدن اینکه کدوم روش بهتره یه مثال بزنید که مصرف بنزینتون تو شهر و جاده با رانندگی نسبتا ملایم (و بدون شتابهای شدید) چقدره ؟

سلام جناب احمد رضا
ببینید نظریه رسمی در خصوص آب بندی کامل خودرو و پرهیز از شتاب گیری سریع و بقول گفتنی مراعات حالا ماشین همانطور که در دفترچه راهنما خودرو نیز قید شده همون کارکرد 3000 کیلومتر اولیه هست .

گفته آقا مسعود هم بیشتر برای دوستانی که علاقمند به رانندگی اسپرتی و شتاب گیری هستند مناسب تر و کاربردی تر می باشد .
خیلی ها مثل آقا مسعود رو میشناسم که این روش رانندگی رو به بهای حتی افزایش مصرف سوخت ترجیع میدن و حاضر به این کار هستند
البته مشکلی هم واسه ماشین پیش نخواهد اومد و این شمائید که باید انتخاب کنید که رانندگی اسپرت یا معمولی و در آن صورت با معایب و مزایای هریک کنار بیائید .

رانندگی اسپرت همانطور که عرض شد بزرگترین معایبش افزایش مصرف سوخت و در کنارش در دراز مدت کاهش عمر مفید قطعات و موتور خودرو هست .

رانندگی معمولی و ملایم معایبش تنبل شدن و کاهش شتاب موتور هست .

اصولاً ecu خودرو تندر بسیار پیشرفته و هوشمند است و براساس شیوه رانندگی راننده جداول تنظیم سوخت رسانی رو تعیین میکنه و بعداز تثبیت این اعداد دیگه امکان تغییر اون نیست مگر اینکه در نمایندگی بوسیله دستگاه دیاگ ecuماشین ریست گردد .( این کار همانند نصب مجدد ویندوز می باشد )

بنابراین در صورت تنبل بودن ماشین پس از ریست ecu ( یا به اصطلاح آب بندی نرم افزاری ) شما میتونید با انجام مراحله دوباره رانندگی و شیوه رانندگی مورد علاقه به شتاب درست و مورد انتظار خود برسید .
( این کار باید در 30 الی 40 کیلومتر اولیه بعد از آپدیت و ترجیحاً در جاده و خارج از شهر و در دوره موتور 3500 انجام گیرد )

و در پایان هم لازم به ذکر است نرخ دستمزد این کار ( آپدیت و یا ریست ecu) در نمایندگی بستگی به انصاف اون نمایندگی بین 8000 الی 15000 تومان هستش.
================================================== =================================
ويرايش :با عرض شرمندگي
اصلاح شد آقا احمدرضا عزيز

Ahmadreza
12-03-2012, 06:51 PM
جناب باقریان بسیار ممنون از توضیحاتتون
بسیار مفید بود
در ضمن من احمدرضا هستم . نه احمد زاده ;)

Renault Logan
12-03-2012, 09:06 PM

سلام
وقت بخیر

همکاران محترم بنده پاسخ شما رو دادند که جا داره از ایشان تشکر کنم .
در تکمیل فرمایشات ایشان ، میتونید به امضای بنده به لینک ریست کردن ecu مراجعه کنید تا توضیحات تکمیلی در خصوص ریست کردن ecu را مشاهده نمایید .

موفق باشید .

Ahmadreza
12-12-2012, 08:41 PM
با سلام خدمت دوستان گلم
من برای آب بندی موارد حد دور موتور 3000 و حد اکثر دنده4 رو رعایت کردم و الان سوالم اینه که باید تو 1000 کیلومتر چه کارایی کنم برا حفظ شرایط ایده آل ماشین؟
مراجعه به نمایندگی هم لازمه ؟
ممنون

MAHDI-TONDAR
12-12-2012, 09:59 PM
با سلام خدمت دوستان گلم
من برای آب بندی موارد حد دور موتور 3000 و حد اکثر دنده4 رو رعایت کردم و الان سوالم اینه که باید تو 1000 کیلومتر چه کارایی کنم برا حفظ شرایط ایده آل ماشین؟
مراجعه به نمایندگی هم لازمه ؟
ممنون

سلام جناب احمد رضا عزيز
به شما توصيه ميكنم كه حتماً تمام صفحات اين تاپيك رو از ابتداء مطالعه بفرمائيد .

موارد بسيار مهم و كليدي در خصوص آب بندي خودرو ارائه شده است .

علي الحساب ي نگاهي به اين چند تا پست هم بندازيد جهت شروع كار

http://acoforum.org/showpost.php?p=53269&postcount=47

http://acoforum.org/showpost.php?p=63345&postcount=49

http://acoforum.org/showpost.php?p=50790&postcount=33

اميدوارم كه اين مطالب براي شما مفيد و مثمر ثمر باشه

Ahmadreza
12-12-2012, 10:37 PM
جناب باقریان عزیز
من این تاپیک رو هم قبلا و هم الان مطالعه کردم اما جواب سوالم رو در مورد لزوم تعویض روغن یا کارهای احتمالی از این قبیل در راس کارکرد 1000 کیلومتر متوجه نشدم
منظورم از 0 تا 1000 نیست
منظورم خود 1000 یا کمی بالاتر هست
ممنون از توجه شما و بقیه اساتید:cool:

MAHDI-TONDAR
12-12-2012, 11:13 PM
جناب باقریان عزیز
من این تاپیک رو هم قبلا و هم الان مطالعه کردم اما جواب سوالم رو در مورد لزوم تعویض روغن یا کارهای احتمالی از این قبیل در راس کارکرد 1000 کیلومتر متوجه نشدم
منظورم از 0 تا 1000 نیست
منظورم خود 1000 یا کمی بالاتر هست
ممنون از توجه شما و بقیه اساتید:cool: شرمنده دوست عزيز بنده بخوبي متوجه منظور شما نشده بودم .

ببينيد آقا احمد رضا عزيز هيچ بقالي نميگه ماستم ترشه ، تعويض روغن در كيلومتر 1000 هم اصلاً جايي قيد نشده ،يعني نه در دفترچه راهنما و گارانتي تندر و نه در نمايندگي ها و مراكز خدمات پس از فروش تندر چيزي در اين زمينه مطرح نشده است.

ولي شما در بي كيفيتي روغن هاي فابريك و روغني كه كارخونه سازنده در داخل موتور تندر ميريزه شك نداشته باشيد .

تجربه بنده و خيلي از دوستان و همچنين توصيه مهندس ناظر يكي از نمايندگي ها كه از دوستان نزديك ماست اينه كه بهتر هست در كيلومتر 1000 روغن اصلي و كارخونه اي با ي روغن خوب و با كيفيت عوض بشه .

براي اطمينان شما تشريف ببريد به ي تعويض روغني آشنا و از ايشون بخواهيد كه كيفيت روغن داخل موتور رو براي شما چك كنه ، ببينيد نظر ايشون چيه .

پس بنظر بنده الان در كيلومتر 1000 علاوه بر رعايت كليه اصول و وقواعد آب بندي تا كيلومتر 3000 تعويض روغن كارخونه اي نيز بنظر بنده لازم و ضروري خواهد بود

MAHDI-TONDAR
12-24-2012, 07:36 PM
خودروی خاموش خود را در زمستان گرم کنید
دنیای‌خودرو- احتمالاً در یک صبح سرد زمستانی هیچ چیز سخت‌تر از جدا شدن از رختخواب گرم نیست به خصوص که بخواهید برای رفتن به سر کار سوار بر خودرویی شوید که از شب قبل در خیابان مانده و اکنون دمای داخلی‌اش دست کمی از دمای داخلی فریزر خانه ندارد! البته شما در این احساس تنها نیستید اما باید بدانید راه حل این مشکل هم توسط افرادی که احتمالاً مشکل مشابهی داشتند طراحی شده است. //

زمستان هر چند از یک سو با بارش برف (و البته تعطیلات گاه و بی‌گاه) دوست‌داشتنی است اما سرمای این فصل می‌تواند به قاتلی برای خودروها و البته عاملی برای افزایش مصرف سوخت تبدیل شود ضمن آنکه نشستن در یک خودروی سرد بدون شک یکی از آزاردهنده‌ترین تجربه‌های صبح گاهی خواهد بود. به همین منظور سیستم‌های طراحی شده‌اند تا خودرو را پیش از ورود راننده و بدون آنکه نیاز به روشن کردن موتور خودرو باشد گرم کنند تا از این طریق بتوانند مانع از آسیب به موتور و البته اختلال در راحتی راننده شوند. اما پیش از هر چیز بهتر است در ابتدا نگاهی کوتاه به مشکلاتی داشته باشیم که روشن کردن یک موتور سرد می‌تواند به دنبال داشته باشد.

زمستان قاتل!
در سال‌های دورتر، دیدن خودرویی که در هوای سرد با استارت‌های مکرر روشن نمی‌شود به هیچ‌وجه عجیب نبود. تنظیم نبودن کاربراتور، خرابی ساسات، تنظیم نبودن موتور و ... از جمله دلایل روشن‌نشدن خودروها در هوای سرد بود که البته در خودروهای انژکتوری تا حدود زیادی بر طرف شده است و این خودروها تقریباً می‌توانند بدون مشکل در روزهای سرد روشن شوند اما این روشن شدن آسان در سرمای زمستان چندان بی‌ضرر هم نیست.
آسیب به موتور در هوای سرد از لحظه استارت آغاز می‌شود، جایی که به دلیل سرمای هوا روغن موتور غلیظ شده و نمی‌تواند به درستی پوشش لازم را بر روی سطوح مختلف داخلی موتور ایجاد کند. این مسأله هر چند با استفاده از روغن‌های چند درجه‌ای و یا روغن‌های ویژه زمستان تا حدودی قابل حل است اما در نهایت نمی‌توان به طور کامل آن را از میان برد.

از سوی دیگر یک موتور سرد، منبع آلایندگی بالایی برای محیط‌زیست است. در دمای پایین کاتالیزورهای منبع اگزوز نمی‌توانند به خوبی به وظیفه خود عمل کنند چرا که ساختار آن‌ها به گونه‌ای است که باید برای رسیدن به حداکثر کارایی کاملاً گرم شوند و همین مسأله باعث می‌شود آلایندگی موتور بیش‌تر از حالت گرم باشد. در شرایطی که کاتالیزور سرد است، عملاً می‌توان آن را خارج از مدار در نظر گرفت چرا که تمامی گازهای آلاینده و به ویژه اکسیدهای نیتروژن را بدون تغییر به جو زمین روانه می‌کند. برای جلوگیری از این موضوع البته راه حل‌هایی ابداع شده است که شامل نزدیک‌تر کردن کاتالیزور به موتور، استفاده از گرم‌کن برقی و ... می‌شود که بعضی از آن‌ها هزینه‌بر هستند ضمن آنکه تنها می‌توانند بخشی از مشکل آلایندگی خودروها را در هوای سرد برطرف کنند چرا که یکی دیگر از منابع آلایندگی خودرو در هوای سرد، ترکیب سوخت و هوای موتور است.

در هوای سرد، سوخت، بدنه موتور و هوای ورودی به موتور همگی سرد هستند و به همین دلیل عمل تبخیر سوخت و احتراق به خوبی صورت نمی‌گیرد. در این شرایط سیستم مدیریت موتور برای روشن نگه داشتن موتور و البته رساندن سریع‌تر آن به دمای ایده‌آل، نسبت سوخت و هوا را بر هم می‌زند و حتی گاهی در هوای بسیار سرد این نسبت به 1:1 نیز می‌رسد. این سوخت اضافی در سیلندر به دلیل سرما و البته بر هم خوردن نسبت استوکیومتری، به خوبی نمی‌سوزد و همین مسأله آلاینده‌های متعددی را ایجاد می‌کند. این روند در چند دقیقه اول کار موتور (بدون توجه به میزان فشاری که بر موتور وارد می‌شود) وجود دارد و پس از آن به مرور با گرم شدن موتور، این نسبت به حالت استاندارد باز می‌گردد و آلایندگی موتور نیز کاهش پیدا می‌کند.

یک راه حل گرم
هر چند از دید کارشناسان، مشکلات زیست‌محیطی یک موتور سرد، بسیار با اهمیت است اما آنچه برای رانندگان اهمیت دارد، آسایشی است که یک خودروی گرم می‌تواند در زمستان داشته باشد. برای رسیدن به این آسایش گاهی راننده پیش از آنکه سوار بر خودرو شود موتور خودرو را روشن می‌کند تا پس از چند دقیقه و گرم شدن موتور بتواند به محض سوار شدن به خودرو از سیستم گرمایشی خودرو استفاده کند که البته در نهایت منجر به مصرف سوخت بی‌دلیل می‌شود. برای رفع این مشکلات، سیستم‌هایی در بازار موجود است که با نام Parking Heater شناخته می‌شود (و می‌توان آن را سیستم گرمایش زمان پارک ترجمه کرد). این سیستم‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دقایقی پیش از سوار شدن راننده به خودرو (از طریق یک ریموت و یا به صورت خودکار با استفاده از تایمری که از سوی راننده تنظیم شده است) به کار می‌افتند و بدون آنکه نیازی به روشن شدن موتور خودرو باشد، فضای داخلی کابین را گرم می‌کنند و در ادامه موتور خودرو نیز بدون آنکه روشن شده باشد گرم می‌شود. به این ترتیب راننده در خودرویی می‌نشیند که از قبل گرم شده است و موتور خودرو در حالی استارت می‌خورد که گرم است.
اساس کار این سیستم‌ها بسیار ساده است می‌توان تا حدودی آن را مشابه سیستم شوفاژ منازل دانست. این سیستم به طور کلی بر اساس یک مشعل کوچک که از سوخت خودرو استفاده می‌کند استوار است و این مشعل وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارد و به دنبال آن فضای داخلی خودرو از طریق سیستم گرمایشی آن گرم می‌شود. سوخت این سیستم از سوخت خودرو تأمین می‌شد. به این منظور یک مدار سوخت و یک پمپ سوخت جداگانه از باک سوخت خودرو به سمت بخش تولید گرمای سیستم که در اصل یک مشعل کوچک است و معمولاً در زیر کاپوت نصب شده کشیده می‌شود. این سوخت در مشعل پاشیده می‌شود و با کمک هوا می‌سوزد. سوخت تولید گرما می‌کند اما این گرمای مستقیم را که ناشی از شعله است نمی‌توان به داخل کابین خودرو هدایت کرد. اما خوشبختانه راه حل آماده‌ای در خودروها وجود دارد که می‌توان بدون تغییر زیادی از آن بهره برد و آن سیستم بخاری خودروها است. بخاری خودروها ساختار ساده‌ای دارد و در اصل می‌توان آن را یک رادیاتور و فن دانست که گرمای موتور را به داخل اتاق می‌فرستد. به این ترتیب وقتی راننده درجه هوای داخلی کابین را بر روی گرما قرار می‌دهد، جریان آب گرم موتور در داخل رادیاتور بخاری به جریان می‌افتد و فن برقی با دمیدن هوا به آن، هوای گرم تولید کرده و این هوای گرم به داخل اتاق خودرو فرستاده می‌شود.
سیستم گرمایش زمان پارک هم از همین سیستم استفاده می‌کند اما یک مشکل در این بین وجود دارد و آن جریان آب است. جریان آب موتور خودرو در حالت روشن بودن، توسط واتر پمپ تأمین می‌شود ولی موتور خاموش فاقد جریان آب است و برای رفع این مشکل، سیستم گرمایش زمان پارک از یک پمپ آب کوچک جداگانه استفاده می‌کند. این پمپ، آب را به سمت مشعل به جریان می‌اندازد. آب سرد در اطراف پوسته مشعل (که معمولاً به دلیل تبادل حرارت از جنس آلومینیوم است) به جریان می‌افتد و گرم می‌شود و این آب گرم به سمت رادیاتور بخاری خودرو حرکت کرده و موجب گرم شدن داخل کابین می‌شود و در ادامه به سمت موتور می‌رود و با گردش داخل موتور، پوسته آن را نیز گرم می‌کند تا به این ترتیب از آلایندگی موتور به دلیل استارت سرد جلوگیری کند. آب موجود در سیستم در یک سیکل بسته به صورت پیوسته همین مسیر را طی می‌کند و این عمل تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که دما به درجه‌ای که از سوی راننده تعیین شده برسد و یا راننده به صورت دستی سیستم را خاموش کند.

مزایا
مهم‌ترین مزیت این سیستم را بدون شک می‌توان در راحتی راننده در روزهای سرد دید چرا که به این ترتیب راننده سوار بر خودرویی می‌شود که کاملاً گرم است. از سوی دیگر، گرمای داخلی اتاق می‌تواند یخ و برف‌های احتمالی موجود بر روی شیشه خودرو را نیز آب کند و ایمنی رانندگی در یک روز سرد را بالا ببرد. اما مهم‌تر از این‌ها، کاهش آلایندگی است.

بر اساس ارزیابی‌هایی که بر اساس NEDC (سیکل حرکتی جدید اروپایی) انجام شده است، در دمای هفت درجه زیر صفر و در یک رانندگی 20 دقیقه‌ای، موتورهای بنزینی که از سیستم گرمایش زمان پارک بهره می‌بردند و در زمان استارت زدن گرم بودند، 53درصد آلایندگی هیدروکربن و اکسیدهای نیتروژن و 54درصد آلایندگی مونواکسید کربن کمتری نسبت به موتورهایی که به صورت سرد استارت خورده‌اند و در طی مسیر گرم شده‌اند داشتند. این کاهش، در مورد موتورهای دیزل اندکی کمتر است و در زمینه اکسیدهای نیتروژن و هیدروکربن‌ها به 18 و در زمینه مونواکسید کربن به 15 درصد می‌رسد.

در کشورها و مناطق سردسیر، این سیستم را می‌توان در بازار یدک و پس از خرید خودرو نصب کرد ضمن آنکه بعضی از خودروسازان همچون ولوو، این سیستم را به عنوان یک آپشن و در کارخانه بر روی خودروها نصب می‌کنند. با توجه به اینکه این سیستم به طور مستقیم با سوخت خودرو در ارتباط است، ایمنی در آن از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل آزمون‌های ویژه‌ای برای آن طراحی شده است.