PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تمیز کردن استوپر بنزین

Emdad-L90
12-18-2009, 06:48 PM
این همون اسپری مخصوص استپر و کاربراتوره که خیلی زود تبخیر میشه:

http://h.imagehost.org/t/0439/23092009557_resize.jpg (http://h.imagehost.org/view/0439/23092009557_resize)

http://h.imagehost.org/t/0338/23092009558_resize.jpg (http://h.imagehost.org/view/0338/23092009558_resize)

http://h.imagehost.org/t/0020/23092009555_resize.jpg (http://h.imagehost.org/view/0020/23092009555_resize)

http://h.imagehost.org/t/0540/23092009556_resize.jpg (http://h.imagehost.org/view/0540/23092009556_resize)

اینم وقتی ***** هوا بازه و استپر تمیزه برای تمیز کردن محفضه موتور با گاز دادن و اسپری کردن استفاده میشه:

http://h.imagehost.org/t/0139/23092009559_resize.jpg (http://h.imagehost.org/view/0139/23092009559_resize)

البته دوستان تصاویر گویاست یکی از دوستام زحمت کشیده بود این کار را توضیح تصویری داده.

امیر مسعود
08-13-2010, 11:28 PM
دوستان سلام با توجه به این که دیدم به موضوع مهم کسی اشاره نکرده گفتم تا همه دوستان در جریان باشند که بعد از رد کردن کیلومتر 10000 باید استوپر بنزین ماشین رو باز کرده و با اسپری تمیز کننده کاربراتور تمیز شود این امر باعث کاهش مصرف سوخت کارکرد نرمتر ماشین شتاب بهتر وسوخت رسانی بهتر میشود

Marshal
08-14-2010, 01:01 AM
دوستان سلام با توجه به این که دیدم به موضوع مهم کسی اشاره نکرده گفتم تا همه دوستان در جریان باشند که بعد از رد کردن کیلومتر 10000 باید استوپر بنزین ماشین رو باز کرده و با اسپری تمیز کننده کاربراتور تمیز شود این امر باعث کاهش مصرف سوخت کارکرد نرمتر ماشین شتاب بهتر وسوخت رسانی بهتر میشود

سلام و وقت بخیر
جناب مسعود کمی درصورت امکان لطفا توضیحات تکمیلی و مرحله ای و چندتایی هم عکس آموزشی ما را مهمان کنید
سپاس از شما و دیگر عزیزان
مارشال

امیر مسعود
08-14-2010, 08:43 AM
با اجازه جناب مارشال من عکس ندارم ولی مراحل کار رو توضیح میدم
1 ابتدا فیش استوپر رو میکشین
2 2 تا پیچ داره که با 4 سو باز میشوند ان دو را باز میکنید بهتر است زمانی که ماشین سرد اینکارو بکنید تا نسوزید
3 استوپر رو به ارامی از سر جاش در میاورین
4 یه اسپری مخصوص کاربراتور تهیه میکنید
5 استوپر را که در میاورید میبینید که روی ان پر از دوده هست بعد بیرون از ماشین روی اون اسپری کنید و با یه دسمال تمیز اون رو تمیز کنید مقداری اسپری روی دسمال هم بزنید و جایی که استوپر رو در اوردید هم تمیز کنید
6 استوپر را سر جای خود گذاشته پیچهای اون رو ببندید
7 فیش استوپر را سر جای خود قرار دهید
8 سویچ را باز کنید بگزارید تا چراغهای هشدار خاموش شود سپس دوباره سویچ را ببندبد و دوباره باز کنید و پس از خاموش شدن چراغهای هشدار دهنده استارت بزنید و از رانندگی نرم و با شتاب لذت ببرید انگار که ماشین رو تازه تحویل گرفتین امید وارم تونسته باشم کمکتون کنم

کیان
08-14-2010, 08:47 AM
سلام برای تمیز کردن استوپر 1-قسمت سیاه رنگ انتهایی را نچرخانید وبه طرف بیرون نکشید.
2- برای تمیز کردن بعضی ها از اسپری مخصوص پاک کردن قطعات الکتریکی یا الکل استفاده میکنند ولی من خودم فقط از دستمال کاغذی نمدار استفاده میکنم.
3- خود استپر شاید زیاد سیاه وکثیف نشده باشد ولی قطعه پلاستیکی که استپر درون آن قرار میگیرد پر از دوده میباشد شما بایستی این قطعه را از بدنه نیز جدا کرده ( 3 پیچ دارد و قطعه سه راهی مانند است) وخوب بشوید وبا دستمال داخل آنرا با دقت وحوصله تمیز نمایید.

رضا میرجعفریان
08-14-2010, 10:40 AM
سلام خدمت دوستان میشه یه عکس بذارین یا کمی بیشتر توضیح بدین که اصلا این استوپر کجا قرار گرفته؟

MAHDI-TONDAR
08-14-2010, 12:15 PM
سلام خدمت دوستان میشه یه عکس بذارین یا کمی بیشتر توضیح بدین که اصلا این استوپر کجا قرار گرفته؟
آقا رضا سلام
با تشكر از توضيحات آقا مسعود عزيز
آقا رضا من امروز يه عكس ميگيرم و فردا برات آپ ميكنم .
باز و بسته كردن اون خيلي آسونه .
من با اسپري تمييز كننده ناهيد استپر را دو يا سه بار ( طي 20 ماه كه ماشين را گرفتم ) تمييز كردم اين تغييراتي كه آقا مسعود ميگه هم دقيقاً به عينه ديدم .
ولي يه چيزي هست كه خواستم خدمت شما عرض كنم من با چند نفر از اساتيد فن دراين زمينه ( تميزكردن استوپر ) صحبت كردم همگي شون تاكيد ميكردن بهيجوجه خودتان دست به استوپر نزنيد ميگفتند :" تا استپر با شما كاري نداره شما هم كاري با اون نداشته باشيد " ( عين صحبت استاد كار فني )

کیان
08-14-2010, 12:37 PM
سلام فلش قرمز رنگ خود استپر وفلش سبز رنگ قطعه سه راهی مانند پلاستیکی

http://www.acopart.org/Upload/ACO-898/123445108143152.JPG

سید محمد زراره
08-14-2010, 01:00 PM
آقا مسعود گل من یه جایی خوندم که برای تمیز کردن استوپر بهتره از تمیز کننده انژکتور در مسیر جریان سوخت استفاده بشه و باز کردن استوپر کار درستی نیست
اگه بتونم متن کامل و درست و منبع اونو پیدا میکنم و میگذارم

Renault Logan
08-14-2010, 02:20 PM
آقا مسعود گل من یه جایی خوندم که برای تمیز کردن استوپر بهتره از تمیز کننده انژکتور در مسیر جریان سوخت استفاده بشه و باز کردن استوپر کار درستی نیست
اگه بتونم متن کامل و درست و منبع اونو پیدا میکنم و میگذارم

سلام محمد جان
عزیز اتفاقا همیشه این برام سوال بود که آیا با اسپری کردن اسپری تمیز کننده انژکتور در مسیر وروی هوا ، استپر رو هم تمیز میکنه یا نه .
تا اینکه بار اول وقتی در کیلومتر 25000 استپر رو باز کردم و دیدم چه دوده ای گرفته مخصوصا تمیزش نکردم و بستم سر جاش و با اسپری کردن اسپری تمیز کننده انژکتور به مدت 5 دقیقه در داخل دریچه گاز اقدام به شستشو و تمیز کردن کردم تا ببینم استپر هم تمیز میشه یا نه.
در ابتدای اسپری کردن صدای موتور کمی عوض شد و رفت تا نزدیک خاموش شدن که بعد با گازی که از داخل موتور به موتور دادم دیدم دود سیاه پارکینگ رو برداشت .(البته بهتره دور موتور رو تا 2000-2500 ببرید بالا تا مکش اسپری و هوا شدید تر بشه )
همینطور ادامه دادم تا دقیقه سوم که دیگه از دود سیاه خبری نبود و بجاش دود سفید میومد (سفید سفید) و درهوا هم حل نمیشد مثل یک حالت ابر مانند در هوا مونده بود .
بعد از 5 دقیقه اسپری کردن و 5 دقیقه درجا کار کردن موتور رو خاموش کردم . وقتی استپر رو باز کردم دیدم همچنان دوده سیاه دورش هست ( نتیجه میگیریم که با اسپری کردن در مسیر هوا ، استپر تمیز نمیشه)
استپر رو نیز فقط با اسپری کردن و بدون هیچ دستمالی پک کردم ( اینقدر قدرت اسپری زیاد و فرار هست که نیازی به دستمال و یا احیانا خشک کردن استپر نیست)
بستم سر جاش .
نکته ای که در انتهای کار متوجه شدم و جالب بود برام این بود که همیشه در لوله اگزوز دوده و سیاهی بود ولی بعد از این کار استیل داخل لوله اگزوز که پر از دوده سیاه بود تبدیل شده بود به استیل براق و تمیز . لذت بردم .
نرمی و شاب ماشین 2 برابر شد .
اینم بگم که تا 3 روز از اگزوز ماشین دود سفید و قطرات آب خارج میشد که وقتی با کارشناس نمایندگی که آشنامون بود موضوع رو مطرح کردم گفت هیچ مشکلی نیست و کاملا طبیعی هست .
بعد از 3 روز هم دود سفید و آب قطع شد .
کارشناس توصیه کرد با این بنزینای بی کیفیت توصیه میشه هر 10000 کیلومتر موتور و استپر رو با اسپری تمیز کنید .

اگه کلاهک سیاه رنگ استپر رو نچرخونید و یا نکشید بیرون ، باز کردن استپر هیچ ایراد و مشکلی بوجود نمیاره ( دقیقا گفته کارشناس فنی نمایندگی)

شاد باشید .

Behnam Logan
08-14-2010, 06:35 PM
با اجازه جناب مارشال من عکس ندارم ولی مراحل کار رو توضیح میدم
1 ابتدا فیش استوپر رو میکشین
2 2 تا پیچ داره که با 4 سو باز میشوند ان دو را باز میکنید بهتر است زمانی که ماشین سرد اینکارو بکنید تا نسوزید
3 استوپر رو به ارامی از سر جاش در میاورین
4 یه اسپری مخصوص کاربراتور تهیه میکنید
5 استوپر را که در میاورید میبینید که روی ان پر از دوده هست بعد بیرون از ماشین روی اون اسپری کنید و با یه دسمال تمیز اون رو تمیز کنید مقداری اسپری روی دسمال هم بزنید و جایی که استوپر رو در اوردید هم تمیز کنید
6 استوپر را سر جای خود گذاشته پیچهای اون رو ببندید
7 فیش استوپر را سر جای خود قرار دهید
8 سویچ را باز کنید بگزارید تا چراغهای هشدار خاموش شود سپس دوباره سویچ را ببندبد و دوباره باز کنید و پس از خاموش شدن چراغهای هشدار دهنده استارت بزنید و از رانندگی نرم و با شتاب لذت ببرید انگار که ماشین رو تازه تحویل گرفتین امید وارم تونسته باشم کمکتون کنم

سلام دوست من، به نظر من اگر فیش استوپر جدا نشه بهتره، چون ممکنه استوپر از دست آدم بیوفته تو موتور، تازه اگر جدا نشه فکر نکنم مشکلی پیش بیاد!!!!!!!!!!!!! :)

MAHDI-TONDAR
08-14-2010, 08:12 PM
سلام فلش قرمز رنگ خود استپر وفلش سبز رنگ قطعه سه راهی مانند پلاستیکی

http://www.acopart.org/upload/aco-898/123445108143152.jpg

با تشکر از آقا کیان
کار مارا راحت کردی

Roohollah
08-14-2010, 11:28 PM
سلام
دوستان براي باز كردن استپر موتور هرگز بدون اينكه فيش آنرا در نياورديد باز نكنيد چون امكان داره زبانه با فنر در زمان برون آوردن بپره بيرون و شما يه استپر مي اوفتيد!!
و يه نكته ديگه در زمان باز كردن مراقب اورينگ هم باشيد تا نيوفته
و اينكه مثل من هيچ وقت اونو با بنزين تميز نكنيد!!:d;)

رضا میرجعفریان
08-15-2010, 07:15 AM
سلام دوستان
بنده نیز دیروز استوپر رو باز کردم و با اسپری پاک کننده انژکتور حسابی تمیز کردم به قول دوستمون قدرت پاک کنندگی اسپری در حدی بود که نیاز به دستمال نبود بعد از بستن من نیز نرمی کارکرد موتور رو احساسس کردم

تندر سوار
10-09-2010, 08:24 AM
سلام محمد جان
عزیز اتفاقا همیشه این برام سوال بود که آیا با اسپری کردن اسپری تمیز کننده انژکتور در مسیر وروی هوا ، استپر رو هم تمیز میکنه یا نه .
تا اینکه بار اول وقتی در کیلومتر 25000 استپر رو باز کردم و دیدم چه دوده ای گرفته مخصوصا تمیزش نکردم و بستم سر جاش و با اسپری کردن اسپری تمیز کننده انژکتور به مدت 5 دقیقه در داخل دریچه گاز اقدام به شستشو و تمیز کردن کردم تا ببینم استپر هم تمیز میشه یا نه.
در ابتدای اسپری کردن صدای موتور کمی عوض شد و رفت تا نزدیک خاموش شدن که بعد با گازی که از داخل موتور به موتور دادم دیدم دود سیاه پارکینگ رو برداشت .(البته بهتره دور موتور رو تا 2000-2500 ببرید بالا تا مکش اسپری و هوا شدید تر بشه )
همینطور ادامه دادم تا دقیقه سوم که دیگه از دود سیاه خبری نبود و بجاش دود سفید میومد (سفید سفید) و درهوا هم حل نمیشد مثل یک حالت ابر مانند در هوا مونده بود .
بعد از 5 دقیقه اسپری کردن و 5 دقیقه درجا کار کردن موتور رو خاموش کردم . وقتی استپر رو باز کردم دیدم همچنان دوده سیاه دورش هست ( نتیجه میگیریم که با اسپری کردن در مسیر هوا ، استپر تمیز نمیشه)
استپر رو نیز فقط با اسپری کردن و بدون هیچ دستمالی پک کردم ( اینقدر قدرت اسپری زیاد و فرار هست که نیازی به دستمال و یا احیانا خشک کردن استپر نیست)
بستم سر جاش .
نکته ای که در انتهای کار متوجه شدم و جالب بود برام این بود که همیشه در لوله اگزوز دوده و سیاهی بود ولی بعد از این کار استیل داخل لوله اگزوز که پر از دوده سیاه بود تبدیل شده بود به استیل براق و تمیز . لذت بردم .
نرمی و شاب ماشین 2 برابر شد .
اینم بگم که تا 3 روز از اگزوز ماشین دود سفید و قطرات آب خارج میشد که وقتی با کارشناس نمایندگی که آشنامون بود موضوع رو مطرح کردم گفت هیچ مشکلی نیست و کاملا طبیعی هست .
بعد از 3 روز هم دود سفید و آب قطع شد .
کارشناس توصیه کرد با این بنزینای بی کیفیت توصیه میشه هر 10000 کیلومتر موتور و استپر رو با اسپری تمیز کنید .

اگه کلاهک سیاه رنگ استپر رو نچرخونید و یا نکشید بیرون ، باز کردن استپر هیچ ایراد و مشکلی بوجود نمیاره ( دقیقا گفته کارشناس فنی نمایندگی)

شاد باشید .

با سلام و عرض ارادت قلبي
لطف كرده در مورد نحوهاسپری کردن با اسپری تمیز کننده انژکتوردر داخل دريچه گاز بيشتر توضيح داده ( محل دريچه و احيانا نحوه باز كردن ان ونحوه دقيق اين كار) واگر لطف كرده همراه با عكس باشد من را بيشتر شرمنده خود كرده ايد:cool:

Amir
10-09-2010, 06:26 PM
سلام لطفا اسپری مورد تائید اساتید و ذوستان اعلام کنید.
من احساس ریپ ریز زدن ماشینو میکردم احساس میکنم شما دوستان کمکم کردین چون من از بردن ماشین به نمایندگی میترسم چون همه میگن بدتر میشه

Renault Logan
10-09-2010, 08:03 PM
با سلام و عرض ارادت قلبي
لطف كرده در مورد نحوهاسپری کردن با اسپری تمیز کننده انژکتوردر داخل دريچه گاز بيشتر توضيح داده ( محل دريچه و احيانا نحوه باز كردن ان ونحوه دقيق اين كار) واگر لطف كرده همراه با عكس باشد من را بيشتر شرمنده خود كرده ايد:cool:

سلام خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار و تازه به جمع آکو پیوسته.
ورود شما رو به خانواده بزرگ آکو تبریک عرض میکنم و آرزوی لحظاتی خوش و پر از تجربه در فروم رو برای شما دارم .
عکس که متاسفانه در حال حاضر ندارم ولی دریچه گاز جای دور از دسترس و خاصی نیست دوست عزیز.
شما حتما تا بحال فیل تر هوا رو تعویض کرده اید .
وقتی فیل تر رو باز کردید اگه داخل محفظه هوای موتور رو نگاه کنید ، یک استوانه بزرگ آلومینیومی سر باز میبینید
این دریچه گاز هست که با فشردن پدال گاز شما این دریچه را به میزان کم یا زیاد باز و بسته میکنید .
اسپری های تمیز کننده انژکتور اکثرا همراهشون یک لوله باریک انتقال هم دارند که قابل خم شدن و حالت دادن هست .
بنده این لوله رو طوری حالت دادم که سر لوله به داخل دریچه هدایت شده باشه که وقتی اسپری میکنم ، مواد دقیقا به داخل دریچه پاشیده بشه .
هنگامی که به داخل دریچه اسپری میکنید باید کمی تا حدودی به موتور گاز بدهید وگرنه هوا کم آورده و خاموش میکند .
حدودا 5 دقیقه در حین گاز دادن این اسپری رو به داخل دریچه اسپری میکنید و با گاز بازی میکنید تا موتور خاموش نشود .
در همین حین دود سیاه کم یا زیادی (بسته به کثیفی موتور ) از اگزوز خارج میشود و بعد از آن دود نسبتا سفیدی از اگزوز خارج میشود که نشان دهنده تمیز شدن موتور و انژکتور ها می باشد .
کار تمام است . این کار رو میتونید هر 6 ماه یکبار انجام دهید .
افزایش شتاب نرمی موتور و کاهش مصرف سوخت بعد از این کار محسوس هست .
شاد باشید .

سلام لطفا اسپری مورد تائید اساتید و ذوستان اعلام کنید.
من احساس ریپ ریز زدن ماشینو میکردم احساس میکنم شما دوستان کمکم کردین چون من از بردن ماشین به نمایندگی میترسم چون همه میگن بدتر میشه

دوست عزیز اسپری خاصی نیست . بفرمایید اسپری انژکتور شور میخواهید .
اکثر فروشگاه های سایپا و ایساکو دارند . بعضی از اسپرت فروشی ها هم دارند این اسپری رو.
شاد باشید .

Esmaily
10-09-2010, 11:39 PM
درود.
بعد از چه مدت کار کرد باید این کار رو انجام داد؟؟؟

Salmani
10-10-2010, 01:02 PM
درود.
بعد از چه مدت کار کرد باید این کار رو انجام داد؟؟؟
با سلام.
امیرجان همونطور که اشاره کردند دوستان هر 10000..

Amir
10-11-2010, 12:58 AM
سلام خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار و تازه به جمع آکو پیوسته.
ورود شما رو به خانواده بزرگ آکو تبریک عرض میکنم و آرزوی لحظاتی خوش و پر از تجربه در فروم رو برای شما دارم .
عکس که متاسفانه در حال حاضر ندارم ولی دریچه گاز جای دور از دسترس و خاصی نیست دوست عزیز.
شما حتما تا بحال فیل تر هوا رو تعویض کرده اید .
وقتی فیل تر رو باز کردید اگه داخل محفظه هوای موتور رو نگاه کنید ، یک استوانه بزرگ آلومینیومی سر باز میبینید
این دریچه گاز هست که با فشردن پدال گاز شما این دریچه را به میزان کم یا زیاد باز و بسته میکنید .
اسپری های تمیز کننده انژکتور اکثرا همراهشون یک لوله باریک انتقال هم دارند که قابل خم شدن و حالت دادن هست .
بنده این لوله رو طوری حالت دادم که سر لوله به داخل دریچه هدایت شده باشه که وقتی اسپری میکنم ، مواد دقیقا به داخل دریچه پاشیده بشه .
هنگامی که به داخل دریچه اسپری میکنید باید کمی تا حدودی به موتور گاز بدهید وگرنه هوا کم آورده و خاموش میکند .
حدودا 5 دقیقه در حین گاز دادن این اسپری رو به داخل دریچه اسپری میکنید و با گاز بازی میکنید تا موتور خاموش نشود .
در همین حین دود سیاه کم یا زیادی (بسته به کثیفی موتور ) از اگزوز خارج میشود و بعد از آن دود نسبتا سفیدی از اگزوز خارج میشود که نشان دهنده تمیز شدن موتور و انژکتور ها می باشد .
کار تمام است . این کار رو میتونید هر 6 ماه یکبار انجام دهید .
افزایش شتاب نرمی موتور و کاهش مصرف سوخت بعد از این کار محسوس هست .
شاد باشید .

دوست عزیز اسپری خاصی نیست . بفرمایید اسپری انژکتور شور میخواهید .
اکثر فروشگاه های سایپا و ایساکو دارند . بعضی از اسپرت فروشی ها هم دارند این اسپری رو.
شاد باشید .

واقعا تاثیرشو دیدم و از راهنمایی دوستان ممنونم هم استپر شستم هم انژکتورو و الان ماشین نرم و سبکه که از لطفتون ممنونم

MARAND
10-17-2010, 02:36 AM
منم تمیز کردم تفاوتو احساس کردم.مرسی از همه دوستان

پوریا
12-12-2010, 09:09 PM
دوستانی که اینکار رو کردن مشکلی براشون پیش نیومده ؟
اونطور که گفتین تا استپر با شما کاری نداره شما باهاش کاری نداشته باشین آدم میترسه!

L90
12-12-2010, 10:23 PM
اونطور که گفتین تا استپر با شما کاری نداره شما باهاش کاری نداشته باشین آدم میترسه!

سلام

براي ما كه الحمد الله مشكل پيش نيومد .

دوست من همانطور كه اقا عليرضا دوست خوبمون فرمودند هر 10000 تا استیپر رو بايد تميز كرد.

انقدر بنزين ها بي كيفيت هستند كه بايد مراقب ماشين ها باشيم در ضمن هيچ ترسي هم نداره ;)

Renault Logan
12-13-2010, 01:35 AM
سلام

براي ما كه الحمد الله مشكل پيش نيومد .

دوست من همانطور كه اقا عليرضا دوست خوبمون فرمودند هر 10000 تا استیپر رو بايد تميز كرد.

انقدر بنزين ها بي كيفيت هستند كه بايد مراقب ماشين ها باشيم در ضمن هيچ ترسي هم نداره ;)

سلام امیر جان
اینقدر متاسفانه بنزین ها بی کیفیت و کثیف تر شده که 10000 تا برا ثابق بود نه الان
الان باید هر 5000 کیلومتر هم فیل تر بنزین رو تعویض کرد هم استپر رو تمیز کرد .
من 3000 کیلومت قبل استپر رو تمیز کرده بودم . 1 هفته بود ماشین بد کار میکرد - با تک استارت روشن نمیشد . با اینکه 3000 کیلومتر قبل استپر رو تمیز کرده بودم و همزمان با اون همه فیل تر های ماشین و روغن موتور رو هم تعویض کرده بودم و همه چی تمیز و نو بود ، باز به استپر شک کردم و بازش کردم دیدم بله حدسم درسته .
چنان دوده و جرمی دورشو احاطه کرده بود که کلا کارکردشو مختل کرده بود .
این تازه برا 3000 کیلومتر کار کرد بعد از آخرین تمیز کردن بود .
خدا خودش به عمر موتور ماشین ها رحم کنه با این اوضاع بنزین .
حالا هی بیان طرح زوج و فرد رو تمدید کنند .
موفق باشید .

پوریا
12-13-2010, 03:54 AM
ممنون . استپر رو باز کردم . پیچ ها واقعا سفت بود !
فردا میرم اسپری ناهید فاقد چربی میخرم . فقط میخواستم ببینم اون محفظه ای که استپر داخلش هست رو چطور تمیز کنم ؟
همینطور دریچه گاز دقیقا کدومه :d همونجا که سیم گاز هست ؟(اگه امکانش هست با عکس توضیح بدید) اونجا رو به چه صورت اسپری بزنم . داخل پارکنگ این کار رو بکنم یا محیطط آزاد ؟

رضا میرجعفریان
12-13-2010, 08:00 AM
فردا میرم اسپری ناهید فاقد چربی میخرم . فقط میخواستم ببینم اون محفظه ای که استپر داخلش هست رو چطور تمیز کنم ؟
همینطور دریچه گاز دقیقا کدومه :d همونجا که سیم گاز هست ؟(اگه امکانش هست با عکس توضیح بدید) اونجا رو به چه صورت اسپری بزنم . داخل پارکنگ این کار رو بکنم یا محیطط آزاد ؟

در مورد پاک سازی محفظه استپر مقداری از اون انژکتور شور رو به پنبه بزن و داخلش بچرخون این کارو چندین بار انجام بده تا کاملا تمییز بشه در باره شستشوی مسیر بنزین به نظر بنده بهترین راه استفاده از انژکتور شورهای قوی هست که داخل باک ریخته میشن هم کارش راحته و هم اینکه کل مسیر رو پاک میکنه ولی کاری که شما فرمودید فقط بعد دریچه گاز رو تمییز میکنه
زیاد موتور ماشین رو دستکاری نکنین موتور تندر 90 حساس هستش

سید علی
12-13-2010, 09:18 AM
با سلام
به اطلاع دوستان عزيز ميرسانم كه در خود نمايندگي هم از اسپري براي تميز كردن استيپر استفاده ميشه .

ali-tondar90
12-13-2010, 10:15 AM
منم خودم باز کردم و با اسپری انژکتور شور آمریکایی اصل تمیز کردم و خیلی موتور بی صدا تر و نرم تر شد.

MAHDI-TONDAR
12-13-2010, 02:10 PM
سلام دوست عزیز
بله من خودم از چند مکانیک در این خصوص صحبت کردم و دقیقاً همین عقیده راداشتند.
ولی به نظر بنده با توجه به کیفیت بسیار پایین و بد بنرین های کشور این کار باید حداکثر هر 10000 کیلومتر اجراشود ، منتها بهنگام شستشو دقت کنید بدنه و نوک استوپر باپارچه ویا دست تماس حاصل نشود ( با توجه به حساسیت استوپر ) و فقط با چند بار اسپری در طی هر 30 الی یک دقیقه استوپر راشستشو دهید .

پوریا
12-13-2010, 09:28 PM
دوستان بعد از تمیز کردن ، وقتی روشن کردم دور موتور پایین اومد تا خاموش شد !
با یکی از دوستان تماس گرفتم گفت 10 بار سوئیچ رو ببند و باز کن مشکل حل میشه.این کار رو کردم ماشین درست شد.
ولی الان مجددا به همون مشکل بر خوردم
حالا این استوپر قیمتش چنده ؟ :d

Renault Logan
12-13-2010, 11:58 PM
دوستان بعد از تمیز کردن ، وقتی روشن کردم دور موتور پایین اومد تا خاموش شد !
با یکی از دوستان تماس گرفتم گفت 10 بار سوئیچ رو ببند و باز کن مشکل حل میشه.این کار رو کردم ماشین درست شد.
ولی الان مجددا به همون مشکل بر خوردم
حالا این استوپر قیمتش چنده ؟ :d

سلام دوست عزیز
بنده شخصا تا بحال تو این 39000 کیلومتر کارکرد خودرو حداقلش 10 بار تا حالا استپر رو باز و تمیز کردم و این مشکلی که شما بهش اشاره کردید برام پیش نیومد.
شما حتما بطور نا خواسته و بخاطر اینکه بار اولتون بوده ، به میله مرکزی استپر و کلاهک مشکی رنگ سر اسپر فشار وارد کردید یا چرخوندینش .
محور مرکزی استپر و یا کلاهک مشکی رنگش حتی اگه 1 میلیمتر هم بچرخه از تنظیم خارج میشه .
شما به هیچ وجه نباید با دستمال یا هر چیز دیگه ای محور استپر وکلاهک سرش رو تمیز کنید .
فقط با اسپری کردن باید تمیز بشه و کثیفی ازش بچکه ، چون اسپری انژکتور شور فرار هست دیگه نیازی به استفاده از دستمال برای خشک کردنش نیست .
الان یعنی به هیچ وجه موتور روشن نمیمونه و اگه گاز ندین خاموش میشه ؟
اون 10 باری که دوستتون فرمودن سوئیچ و باز و بعد از مکثی ببندید بخاطر همین هست که اگه بهم خوردن تنظیم استپر جزئی باشه با این روش اتومات تنظیم میشه و مشکل حل میشه ولی اگه بهم خوردگی تنظیمش شدید باشه ، با این روش هم درست نخواهد شد .
هر بار که شما سوئیچ رو باز میکنید ، کلاهک مکزی استپر ک در مسیر هوای دریچه گاز قرار میگیره ، یکبار بصورت کامل و دورانی باز و بسته میشه و خودشو هم چک میکنه هم تنظیم .
ان شاءالله که استپر موتورتون خراب نشده ولی اگه خراب شده باشه ، قیمت استپر هم بالاست هم کمیاب
آخرین بار 6 ماه پیش 60000 تومان قیمت داشت و خیلی کمیاب .
موفق باشید .

آرش کمانگیر
12-14-2010, 12:11 AM
دوست عزیز هیچ اسپری انژکتور شوئی دارای چربی نیست همشون از مایع تمیز کننده فوق العاده فرّار هست که مدلهای مختلفش فقط تو قدرت تمیز کنندگیش متفاوته
تمیز کردن محفظه استپر هم به حساسی خود استپر نیست فقط مواظب باش داخلش چیزی گیر نکنه
هیچ وقت هم داخل پارکینگ داخل موتور اسپری نکن چون گازهای حاصل از سوختن مواد اسپری واقعا سمی و کشندس من یه بار این کار رو کردم تا یه هفته گلوم میسوخت

zanjani
12-14-2010, 07:38 AM
با سلام
لطفا دوستانی که استپر ماشینشون رو تمیز کردن عنوان بفرمایند که از چه جنس اسپری استفاده کردند
البته چون به نظر میاد که اسپری خارجی باشه و جنبه تبلیغی پیدا نمی کنه
ممنون

Renault
12-16-2010, 05:30 PM
یک سوال تخصصی پیرامون شنیده های اخیرم...
من از یکی از دوستان قطعه فروش شنیدم که گفت قسمت عظمی از اسپری انژکتور شور رو تینر تشکیل میده و این مایع در هنگام استفاده باعث از بین بردن روغن اندکی میشه که باعث بهتر کار کردن استپر میشه و گفت با این کار استپر اون روغنی که روش هست رو از دست میده و خشک کار میکنه...حالا چندتا سوال از بچه های اهل فن...
1. آیا واقعا استپر دارای روغن یا گریس هست؟ (بعید میدونم!!)
2. آیا قسمتی از اسپری انژکتور شور تینر هست یا بوی تینر میده و من اشتباه کردم!؟
3. بالاخره با اسپری تمیز کنیم یا با این مکمل های انژکتور شور یا کلا ببریم انژکتور رو تمیز کنیم!؟
4. این تمیز کردن با اسپری آسیبی به استپر نمیزنه از هر لحاظ؟ (چون من گارانتیم تموم شده و اگر هم نشده بود نمیبردم نمایندگی ولی کلا شنیدم این قطعه گرون هست(طرفای 60 تومان!!))

mohammad_sadegh
12-16-2010, 06:02 PM
من تا حالا چند باری از تمیز کننده استپر استفاده کردم و تاثییر منفی نداشته.
اما دقیقا چربی کمی که مورد نیاز استپر هست رو از بین میبره.
چند وقت پیش وقتی درب موتور رو بالا زدم متوجه شدم یه صدای خس خس از استپر میاد و حالش بده.
بازش کردم و خیلی کم روغن بهش زدم و صداش افتاد.
اگر انژکتور شویی هم انجام بدید و طرف براتون داخل منیوفیلد رو با ماده بشوره باز هم استپر تمیز میشه و دیگه نیاز به باز کردن نداره/
اگر یه سرچی هم بکنید و از مکانیک های وارد بپرسید انژکتور شویی کار بی فایده ای هست و اصولا انژکتور ها نیاز به شستشو ندارند و استفاده از این ماده ها در طولانی مدت به سوزن ها صدمه میزنه.

Renault
12-16-2010, 10:03 PM
چند وقت پیش وقتی درب موتور رو بالا زدم متوجه شدم یه صدای خس خس از استپر میاد و حالش بده.
اگر انژکتور شویی هم انجام بدید و طرف براتون داخل منیوفیلد رو با ماده بشوره باز هم استپر تمیز میشه و دیگه نیاز به باز کردن نداره/
اگر یه سرچی هم بکنید و از مکانیک های وارد بپرسید انژکتور شویی کار بی فایده ای هست و اصولا انژکتور ها نیاز به شستشو ندارند و استفاده از این ماده ها در طولانی مدت به سوزن ها صدمه میزنه.
این روغنی که بهش زدید چی هست و آیا ضرری داره و آیا مثل اولش میشه؟

MAHDI-TONDAR
12-16-2010, 10:11 PM
سلام آقا محمد صادق
دقیقاً من هم این مطلب را از یکی از دوستان مکانیک خود که به کاری شان نیز ایمان دارم شنیدم .
ایشان هم اعتقاد داشتند که شستشویی انژکتور اصلاً مفهومی ندارد و این اسپری انژکتور شوی بدلیل خشک کردن داخل سیلندر در دراز مدت باعث ایجاد خش و خط سیلندر خواهد شد همچنین ایشان شستن انژکتور با استفاده از اسپری یا دستگاه مخصوص در نمایندگی و برخی از تعمیرگاهها را بازار درست کردن از سوی آنها عنوان نمود .
گواه این مطلب ایشان هم اینکه شرکت رنو هیچ گونه توصیه ای دراین زمینه ننموده است .
ضمناً ایشان معتقد بود پر شتاب شدن و خوب کار کردن ماشین بعداز شستشویی انژکتور موقتی بوده و دوبار بعداز چند هفته برمیگرده به حالت اول
خلاصه ایشان انجام چنین کاری رابرای بنده اکیداً ممنوع کرده است .

Renault
12-16-2010, 11:17 PM
سلام آقا محمد صادق
دقیقاً من هم این مطلب را از یکی از دوستان مکانیک خود که به کاری شان نیز ایمان دارم شنیدم .
ایشان هم اعتقاد داشتند که شستشویی انژکتور اصلاً مفهومی ندارد و این اسپری انژکتور شوی بدلیل خشک کردن داخل سیلندر در دراز مدت باعث ایجاد خش و خط سیلندر خواهد شد همچنین ایشان شستن انژکتور با استفاده از اسپری یا دستگاه مخصوص در نمایندگی و برخی از تعمیرگاهها را بازار درست کردن از سوی آنها عنوان نمود .
گواه این مطلب ایشان هم اینکه شرکت رنو هیچ گونه توصیه ای دراین زمینه ننموده است .
ضمناً ایشان معتقد بود پر شتاب شدن و خوب کار کردن ماشین بعداز شستشویی انژکتور موقتی بوده و دوبار بعداز چند هفته برمیگرده به حالت اول
خلاصه ایشان انجام چنین کاری رابرای بنده اکیداً ممنوع کرده است .

مهدی جان یعنی شما هم میگی استپر رو خودمون تمیز کنیم؟ با همون روش اسپری انژکتور شور؟ به نظر شما این از بین رفتن چربی داخل استپر موردی ایجاد نمیکنه؟:confused:

Renault Logan
12-17-2010, 02:21 AM
یک سوال تخصصی پیرامون شنیده های اخیرم...
من از یکی از دوستان قطعه فروش شنیدم که گفت قسمت عظمی از اسپری انژکتور شور رو تینر تشکیل میده و این مایع در هنگام استفاده باعث از بین بردن روغن اندکی میشه که باعث بهتر کار کردن استپر میشه و گفت با این کار استپر اون روغنی که روش هست رو از دست میده و خشک کار میکنه...حالا چندتا سوال از بچه های اهل فن...
1. آیا واقعا استپر دارای روغن یا گریس هست؟ (بعید میدونم!!)
2. آیا قسمتی از اسپری انژکتور شور تینر هست یا بوی تینر میده و من اشتباه کردم!؟
3. بالاخره با اسپری تمیز کنیم یا با این مکمل های انژکتور شور یا کلا ببریم انژکتور رو تمیز کنیم!؟
4. این تمیز کردن با اسپری آسیبی به استپر نمیزنه از هر لحاظ؟ (چون من گارانتیم تموم شده و اگر هم نشده بود نمیبردم نمایندگی ولی کلا شنیدم این قطعه گرون هست(طرفای 60 تومان!!))

سلام امین جان
اینم پاسخ سوالات شما از نظر بنده :
1- بنده که بار اول استپر رو باز کردم هیچ روغنی ندیدم و کاملا خشک خشک بود .
2- بله بخشی از اسپری انژکتور از تینر تشکیل شده و بوی تینر ر درست احساس کردید .
3-بهترین و مطمئن ترین راه تمیز کردن استپر همین استفاده از اسپری انژکتور شور هست . انژکتور رو با استفاده از همون مکمل های انژکتور شور که در باک بنزین ریخته میشه تمیز کنید کافیه .
4-بنده تا بحال نزدیک به 10 بار استپر رو با اسپری انزکتور شور تمیز کردم و غرق اسپری کردمش طوری که اسپری ازش قطره قطره میچکید .
هیچ مشکلی هم تا بحال باهاش نداشته و ندارم و مثل ساعت کار میکنه .
فقط زمانی استپر آسیب میبینه که خواسته یا نا خواسته محور و کلاهک مرکزیش حتی به اندازه یک میلیمتر بچرخه و یا فشار بهش وارد بشه .

هر 6 ماه اسپری انزکتور شور رو داخل منوفیلد هوا اسپری میکنم به مدت 5 دقیقه .
هر 5000 کیلومتر هم فیل تر بنزین رو عوض میکنم هم استپر رو با اسپری انژکتور شور تمیز میکنم .
هر 10000 کیلومتر هم فیل تر هوا رو عوض میکنم.(بعد از 5000 کیلومتر استفاده از فیل تر هوا ، فیل تر رو در اورده و با فشار باد تمیز میکنم دوباره نصب میکنم تا سر 10000 تعویضش کنم)
هر 7000 کیلومتر ، هم روغن موتور رو عوض میکنم هم فیل تر روغن رو .

همیشه بعد از انجام همه این موارد ، نرم تر شدن و پر شتاب تر شدن موتور احساس میشه و این نرمی و شتاب هم پایدار هست و موقتی نیست .
حدودا این نرمی و شتاب تا 5000 کیلومتر دوام میاره و بعد دوباره افت شتاب پیدا میکنه و موتور خشک کار میکنه که نشان دهنده نزدیک شدن زمان سرویس بعدی هست .
موفق باشی .

mohammad_sadegh
12-17-2010, 10:06 AM
این روغنی که بهش زدید چی هست و آیا ضرری داره و آیا مثل اولش میشه؟
من در حد 1 قطره روغن موتور بهش زدم صداش قطع شد.

MAHDI-TONDAR
12-17-2010, 09:36 PM
مهدی جان یعنی شما هم میگی استپر رو خودمون تمیز کنیم؟ با همون روش اسپری انژکتور شور؟ به نظر شما این از بین رفتن چربی داخل استپر موردی ایجاد نمیکنه؟:confused:
سلام آقا امین
مطلبی که من از قول دوست مکانیکم عرض کردم در خصوص شستن انژکتور بوده نه استوپر .
استوپر رابنده معمولاً هر 5000 کیلومتر با استفاده از اسپری ناهید تمییز و شستشوی میدهم .
در خصوص از بین رفتن چربی نوک استوپر و اصولاً چرب بودن نوک آن من که متوجه چربی اون نشدم .

آرش کمانگیر
12-18-2010, 01:11 AM
سلام آقا امین
مطلبی که من از قول دوست مکانیکم عرض کردم در خصوص شستن انژکتور بوده نه استوپر .
استوپر رابنده معمولاً هر 5000 کیلومتر با استفاده از اسپری ناهید تمییز و شستشوی میدهم .
در خصوص از بین رفتن چربی نوک استوپر و اصولاً چرب بودن نوک آن من که متوجه چربی اون نشدم .
سلام دوست عزیز
اسپری ناهید تو قائمشهر کجا گیر میاد من از اسپری powerplus استفاده میکنم اینم عکسشه اگه دوستان اطلاعاتی در موردش دارن ممنون میشم البته ساخت چینه (made in prc)
http://www.acopart.org/upload/ACO-1136/2010-12-18_0103101218958.jpg

پوریا
12-19-2010, 12:59 PM
بنده هم بعد از تمیز کردن استپر با مشکل مواجه شدم . بعد از روشن کردن ماشین دور موتور افت میکرد و ماشین خاموش میشد.
ریتایم هم انجام دادم ( تنظیم استپر با باز و بسته کردن سوئیچ) ولی مشکل رفع نشد
بعد از تماس با یکی از دوستان که مکانیک تدریس میکنه فهمیدم که باید روغن به استپر بزنم . اون قسمت فلزی استپر که فنر مانند هست رو دادم پایین و دو قطره روغن هیدرولیک بهش زدم و مشکل بر طرف شد
روغن ترمز و روغن موتور خوب نیست

zanjani
12-19-2010, 01:14 PM
من در حد 1 قطره روغن موتور بهش زدم صداش قطع شد.

سلام
روغن به کجاش زدید؟

MAHDI-TONDAR
12-19-2010, 03:37 PM
بنده هم بعد از تمیز کردن استپر با مشکل مواجه شدم . بعد از روشن کردن ماشین دور موتور افت میکرد و ماشین خاموش میشد.
ریتایم هم انجام دادم ( تنظیم استپر با باز و بسته کردن سوئیچ) ولی مشکل رفع نشد
بعد از تماس با یکی از دوستان که مکانیک تدریس میکنه فهمیدم که باید روغن به استپر بزنم . اون قسمت فلزی استپر که فنر مانند هست رو دادم پایین و دو قطره روغن هیدرولیک بهش زدم و مشکل بر طرف شد
روغن ترمز و روغن موتور خوب نیست

سلام
روغن به کجاش زدید؟
سلام آقا جعفر
من فکر کنم منظور این دوستمون نوک استوپر باشه .
درسته جناب داشپوری ؟

Mohsen.Karaj
12-19-2010, 09:14 PM
با عرض تشکر از دوستان
منم تو کیلومتر 37000 با توجه به توضیحات عزیزان استوپر رو باز کردم و با اسپری خشک تمیز کردم کلی دوده بسته بود و باعث تعجب و حیرتمم شد سه راهی متصل به استپر رو هم باز کردم که کار راحتی بود دور موتور پایین اومده و به 5 رسیده بسیار نرم هم کار میکنه و اینو مدیون دوستان عزیز هستم دیروز هم لوگان دوستمو تمییز کردیم خلاصه به لطف شما عزیزان کلی خبره شدیم
ممنون و سپاسگزار

mohammad_sadegh
12-19-2010, 09:25 PM
سلام
روغن به کجاش زدید؟
من دستکاریش نکردم و به قسمت مشکی سرش روغن زدم.

آرش کمانگیر
12-19-2010, 11:51 PM
یه توصیه به دوستان بکنم
استپر نیاز به روغن کاری نداره با این کار کارکرد استپر رو مختل نکنید البته باعث خرابی استپر نمیشه ولی باعث کثیفتر شدن زودتر استپر میشه
فقط استپر رو رو به پایین نگه دارید (به طوری که سر لاستیکی اون به سمت پایین باشه )بعد با اسپری اونو پاک کنید بدون دست زدن و دستمال کشیدن همین ....

mohammad_sadegh
12-20-2010, 10:54 AM
آقا مهدی دوستمون هم اشاره کرد وقتی خشک میشه کارکردش مختل میشه.
برای من قبل ار روغن کاری صبح ها تا 15 دقیقه بعد از اینکه ماشین گرم میشد دور موتور بعد از خلاص کردن روی 1500 تا 2000 گیر میکرد و گهگاهی بازی میکرد.وقتی روغن زدم این مشکل هم برطرف شد.
در ضمن این روغن در حد 1 قطره هست.

mehran.shams
12-20-2010, 01:04 PM
سلام منم از همه اساتید تشکر میکنم همین الان استوپر رو باز کزدمو تمیزش کردم خیلی خیلی زیاد کثیف شده بوود .ماشین تست کردم شتابش محسوس تغییر کرده بود
ممنونم

پوریا
12-20-2010, 07:34 PM
خیر ، فکر نمیکنم اون قسمت مخروطی رو روغن زدن فایده ای داشته باشه .قسمت فنر مانند استپر رو پایین دادم و دو قطره روغن هیدرولیک بهش زدم . دوستانی که میگن نباید روغن زد لطفا دلیلشون رو بگن ؟

zanjani
12-21-2010, 08:42 AM
با سلام
با تشکر از را هنمایی های دوستان بنده نیز بالاخره استوپر رو تمیز و سعی نمودم که به اون دست نزنم و خوشبختانه هیچ مشکلی هم نداشت
این هم از عکس کار انجام شده قبل و بعد از تمیز کردن
http://www.acopart.org/Upload/ACO-736/DSC003511012213449.JPG
http://www.acopart.org/Upload/ACO-736/DSC003521012213449.JPG

logana
12-23-2010, 03:34 PM
دوستا عزیز
ماشین بنده بعد از 12000 کارکرد الان صدای موتور زیاد شده و اذیت کننده است اساتید گرامی در ایمن مورد چه نظری دارند میتونه از استپر یا چیز دیگری باشد

MAHDI-TONDAR
12-23-2010, 10:50 PM
دوستا عزیز
ماشین بنده بعد از 12000 کارکرد الان صدای موتور زیاد شده و اذیت کننده است اساتید گرامی در ایمن مورد چه نظری دارند میتونه از استپر یا چیز دیگری باشد
سلام دوست عزیز
ابتداء ورورد شما به آکو فروم را تبریک و خوش آمدعرض میکنم
برای معرفی وآشنایی بیشتر خودتان میتوانید به تاپیک زیر مراجعه کنید
http://www.acoforum.org/showthread.php?t=42&page=45 (http://www.acoforum.org/showthread.php?t=42&page=45)

و اما در ارتباط با سئوال شما :
ماشین بنده هم الان 33 هزار تا کارکرده، درست از 26 هزار تا که روغن ماشین رو عوض کردم صدای ماشین بیشتر شده و اعصاب بنده را نیز بهم ریخته .
من فکر میکنم علت بخاطر روغن ماشین باشه ، اشتباه کردم اینبار از این روغن های "elf"ایرانی استفاده کردم .
نمیدونم شما چه روغنی استفاده میکنید ؟حتماً درانتخاب روغن دقت بفرمایید .

تندر LP
12-23-2010, 11:17 PM
سلام بر دوستان ، من 4 روز پیش استوپر رو توسط یه تعمییر کار مجرب تندر 90 تمییز کردم ، 3 تا مطلب رو خواستم خدمت دوستان عرض کنم : 1- نباید بعد از درآوردنش و در حین تمییز کردنش به قسمت فلزی دست بزنید ، چون ظاهرا باعث بهم خودن رگلاژ میشه
2 - بعد تمییز کردن با یه کم روغن هم به همون قسمت فلزی بمالید تا موتور خشک کار نکنه و بعضا باعث خاموش شدن موتور نشه
3 - من تغییری در شتاب و مصرف موتور نشدم!!!
این مورد آخر نمیدونم سلیقه ای یا بستگی به وضیعیت موتور داره ، آخه من سعی میکنم به ماشینم برسم ، ضمنا کارکرد ماشینم 50000 ، مدل بهمن 87 و موتور اسپانیاست.
نظر دوستان برام مهمه

Renault Logan
12-24-2010, 01:30 AM
سلام بر دوستان ، من 4 روز پیش استوپر رو توسط یه تعمییر کار مجرب تندر 90 تمییز کردم ، 3 تا مطلب رو خواستم خدمت دوستان عرض کنم : 1- نباید بعد از درآوردنش و در حین تمییز کردنش به قسمت فلزی دست بزنید ، چون ظاهرا باعث بهم خودن رگلاژ میشه
2 - بعد تمییز کردن با یه کم روغن هم به همون قسمت فلزی بمالید تا موتور خشک کار نکنه و بعضا باعث خاموش شدن موتور نشه
3 - من تغییری در شتاب و مصرف موتور نشدم!!!
این مورد آخر نمیدونم سلیقه ای یا بستگی به وضیعیت موتور داره ، آخه من سعی میکنم به ماشینم برسم ، ضمنا کارکرد ماشینم 50000 ، مدل بهمن 87 و موتور اسپانیاست.
نظر دوستان برام مهمه

سلام دوست عزیز
ضمن تشکر از شما بابت اعلام نتیج کار
تمیز بودن یا نبودن استپر تاثیری در شتاب خودرو نداره یعنی در واقع اصلا ارتباطی با شتاب خودرو نداره .
استپر وظیفش به عنوان ساسات اتومات و نگه داشتن دور موتور در حالت نرمال خودش در هر یکی از حالتهای درجا روشن و یا زمانی که کولر روشنه هست .
در مورد مصرف ، تاثیر دارد ولی مقدارش کم هست .
از چه روغنی استفاده کردید برای استپر ؟
موفق باشید .

تندر LP
12-24-2010, 02:06 AM
دوست نازنینم ، من هم میدونستم که تاثیری نداره (اطلاعات مختصری ، بگی نگی در مورد قسمتهای فنی دارم!!!) این مطلب رو قابل توجه دوستانی گفتم که قبلا از تاثیر محسوس بر روی شتاب صحبت میکردن
این رو هم بگم که تمییزی استوپر توفیق اجباری بود ، چون پمپ بنزینم بعد حدود 50000 کیلومتر سوخت و موندم توی خیابون ، تعمییرش که تموم شد ، خواهش کردم که استوپر رو هم تمییز بکنن و برای اولین بار موتور رو تنظیم کامپیوتری هم بکنن

logana
12-24-2010, 06:40 AM
سلام دوست عزیز
ابتداء ورورد شما به آکو فروم را تبریک و خوش آمدعرض میکنم
برای معرفی وآشنایی بیشتر خودتان میتوانید به تاپیک زیر مراجعه کنید
http://www.acoforum.org/showthread.php?t=42&page=45 (http://www.acoforum.org/showthread.php?t=42&page=45)

و اما در ارتباط با سئوال شما :
ماشین بنده هم الان 33 هزار تا کارکرده، درست از 26 هزار تا که روغن ماشین رو عوض کردم صدای ماشین بیشتر شده و اعصاب بنده را نیز بهم ریخته .
من فکر میکنم علت بخاطر روغن ماشین باشه ، اشتباه کردم اینبار از این روغن های "elf"ایرانی استفاده کردم .
نمیدونم شما چه روغنی استفاده میکنید ؟حتماً درانتخاب روغن دقت بفرمایید .

با تشکر از همه دوستان
تعویض روغن را در نمایندگی انجام دادم روغن هم از همین روغن های الف که در نمایندگی وجود داره ریختن تو ماشین در ضمن روغن الف خارجی و ایرانی هم داره چجوری میشه فهمید خارجی بوده یا ایرانی

MAHDI-TONDAR
12-24-2010, 10:00 PM
با تشکر از همه دوستان
تعویض روغن را در نمایندگی انجام دادم روغن هم از همین روغن های الف که در نمایندگی وجود داره ریختن تو ماشین در ضمن روغن الف خارجی و ایرانی هم داره چجوری میشه فهمید خارجی بوده یا ایرانی
سلام آقا مهدی
راستش من تاکنون روغن ماشین رو در نمایندگی عوض نکردم ، نمیدونم نمایندگی از روغن الف ایرانی استفاده میکنند یا خارجی .
در خصوص روش تشخیص این دو روغن ، باید خدمت شما عرض کنم قوطی های این دو روغن در ابعاد 1 و 4 و 5 لیتری تولید و کاملاً شبیه هم اند ، منتها روغن خارجی که در امارت متحد عربی بسته بندی و توزیع میشود تمام آن انگلیسی نوشته ولی برروی قوطی های ایرانی جلو و پشت آن با فارسی نوشته "روغن موتور با تکنولوژی سینتیک با کیفیت بسیار بالا"ضمناً پشت قوطی های ایرانی نوشت ساخت ایران ( فارسی)

آرش کمانگیر
12-24-2010, 10:20 PM
سلام آقا مهدی
راستش من تاکنون روغن ماشین رو در نمایندگی عوض نکردم ، نمیدونم نمایندگی از روغن الف ایرانی استفاده میکنند یا خارجی .
در خصوص روش تشخیص این دو روغن ، باید خدمت شما عرض کنم قوطی های این دو روغن در ابعاد 1 و 4 و 5 لیتری تولید و کاملاً شبیه هم اند ، منتها روغن خارجی که در امارت متحد عربی بسته بندی و توزیع میشود تمام آن انگلیسی نوشته ولی برروی قوطی های ایرانی جلو و پشت آن با فارسی نوشته "روغن موتور با تکنولوژی سینتیک با کیفیت بسیار بالا"ضمناً پشت قوطی های ایرانی نوشت ساخت ایران ( فارسی)
سلام همشهری عزیز
تو قائمشهر روغن elf خارجی رو از کجا میشه تهیه کرد ؟
قیمتش با نوع ایرانیش فرق میکنه؟

MAHDI-TONDAR
12-24-2010, 10:44 PM
سلام همشهری عزیز
تو قائمشهر روغن elf خارجی رو از کجا میشه تهیه کرد ؟
قیمتش با نوع ایرانیش فرق میکنه؟
سلام آقا مهدی
تو قائم شهر دیروز من قیمت گرفتم
روغن الف خارجی 4 لیتری 25 هزاز تومان ایران 18 هزار تومان
روغن الف خارجی 5 لیتری 30 هزار تومان (ایرانی 5 لیتری من ندیدم )
دوستان آیا این قیمت مناسبه یا بالاست ؟
ضمناً آقا مهدی آدرس این تعویض روغنی را از طریق پیام خصوص برایتان ارسال نمودم .

Renault Logan
12-25-2010, 01:24 AM
سلام آقا مهدی
تو قائم شهر دیروز من قیمت گرفتم
روغن الف خارجی 4 لیتری 25 هزاز تومان ایران 18 هزار تومان
روغن الف خارجی 5 لیتری 30 هزار تومان (ایرانی 5 لیتری من ندیدم )
دوستان آیا این قیمت مناسبه یا بالاست ؟
ضمناً آقا مهدی آدرس این تعویض روغنی را از طریق پیام خصوص برایتان ارسال نمودم .

سلام و عرض ارادت خدمت آقا مهدی عزیز
سمت شما قیمت ها یخورده بالاست . البته تا به امروز ، آخرین بار که 2 ماه پیش روغن عوض کردم قیمت ها این گونه بوده .
در محمود آباد ما روغن الف خارجی 4 لیتری رو میخریم 22 تومان ، ایرانیش هم 16 تومان .
5 لیتری هم که خیلی وقته دیگه وارد نمیشه . هرچی تو بازار هست از سری قدیم وارداتی ها بوده .
1 لیتری خارجی هم 7 تومان و ایرانیش 4 تومان هست .
در پایان در مورد نارضایتی شما از افزایش صدا ، که گریبان خود ما رو نیز نزدیک به 15000 کیلومتر هست که گرفته ، علتش رو از نمایندگی و کارشناس فنی که آشنامون هست جویا شدم ، خراب شدن توری ابتدایی در منبع میانی اگزوز رو به عنوان علتش اعلام کردند . که چون این منبع به موتور خیلی نزدیک هست ، به اشتباه همه فکر میکنند صدای موتور زیاد شده در صورتی که صدای اگزوز زیاد شده و صدای موتور ترکیب شده .
طی مراجعه ای که داشتم منبع میانی اگزوز رو چک کردند و خرابی و فرو ریختگی توری بخشی از منبع اگزوز میانی رو تایید کردند . حدودا نزدیک به 5000 الی 6000 کیلومتر دیگه احتمالا کلا خراب میشه و باید تعویضش کنم . تازه کارشناس فنی اظهار داشت چون ماشین مدل 87 هست و فقط بدنه اون تولید داخل هست ، اینقدر اگزوزش دوام آورده ( 40000 کیلومتر از اردیبهشت 87 تا دی 89 ) وگرنه اگه از لوگان های تولید 89 به بعد باشه که زیر 10000 کیلومتر اگزوزشون خراب میشه چون ایرانی هست .
موفق باشید .

zanjani
12-25-2010, 09:07 AM
سمت شما قیمت ها یخورده بالاست . البته تا به امروز ، آخرین بار که 2 ماه پیش روغن عوض کردم قیمت ها این گونه بوده .
در محمود آباد ما روغن الف خارجی 4 لیتری رو میخریم 22 تومان ، ایرانیش هم 16 تومان .
5 لیتری هم که خیلی وقته دیگه وارد نمیشه . هرچی تو بازار هست از سری قدیم وارداتی ها بوده .
در پایان در مورد نارضایتی شما از افزایش صدا ، که گریبان خود ما رو نیز نزدیک به 15000 کیلومتر هست که گرفته ، علتش رو از نمایندگی و کارشناس فنی که آشنامون هست جویا شدم ، خراب شدن توری ابتدایی در منبع میانی اگزوز رو به عنوان علتش اعلام کردند . که چون این منبع به موتور خیلی نزدیک هست ، به اشتباه همه فکر میکنند صدای موتور زیاد شده در صورتی که صدای اگزوز زیاد شده و صدای موتور ترکیب شده .
طی مراجعه ای که داشتم منبع میانی اگزوز رو چک کردند و خرابی و فرو ریختگی توری بخشی از منبع اگزوز میانی رو تایید کردند . حدودا نزدیک به 5000 الی 6000 کیلومتر دیگه احتمالا کلا خراب میشه و باید تعویضش کنم . تازه کارشناس فنی اظهار داشت چون ماشین مدل 87 هست و فقط بدنه اون تولید داخل هست ، اینقدر اگزوزش دوام آورده ( 40000 کیلومتر از اردیبهشت 87 تا دی 89 ) وگرنه اگه از لوگان های تولید 89 به بعد باشه که زیر 10000 کیلومتر اگزوزشون خراب میشه چون ایرانی هست .
موفق باشید .

جناب سوهانیان عزیز سلام
واقعا باید تشکر ویژه داشت از اطلاعاتی که به دوستان می دید
بنده این موضوع رو دقیقا توی نمایندگی به عینه دیدم یه یه بنده خدا تو 7000 تا برای تعویض اومده بود متاسفانه انگاراون قسمت گارانتی هم نیست (یا موجود نیست)طرف کامل با لوله خریده بود 45 تومن اورده بود نمایندگی که تعمیرکار لوله هاروبرید و فقط همون قسمت رو با قبلی عوض کرد(پیچ مهره نیست جوشکاری شد)
موفق باشید

Noori
12-25-2010, 11:33 AM
سلام دوستان.
خواستم خدمت دوستان عرض کنم که این منبع میانی جزء گارانتی هست.مال ما رو 20000 تا خراب شده بود.بعد از یک ماه ایمیل زدن مداوم به رنو پارس.پارس خودرو و سایپا.بالاخره هفته قبل تعویض کردن.حدود هفتاد هزار تومان هم فاکتور شده بود که یک ریال هم پرداخت نکردیم.
فقط باید تند تند پیگیری کنین.( نمایندگی می گفت نداریم بی خودی هم خودت رو به زحمت ننداز چون نمیاد!!!)ولی اگر شما پیگیری کنین مخصوصا از طریق رنوپارس مجبور میشن تعویض کنن.

Alireza
12-25-2010, 03:16 PM
اره باید پیگیری کنی
اینقدر زیر فشار بزاری تا بتونی حقتون رو بگیری
واقعا جای تاسف داره

MAHDI-TONDAR
12-25-2010, 04:59 PM
موفق باشید .
سلام علیرضا جان
ممنون از شما که اطلاعات کامل و درست به ما میدهید .
راستش موتور ماشین بنده تا همین یکی دوماه قبل کاملاً بی صدا و بی لرزش بوده ، بطوریکه در داخل ماشین بخصوص اگه شیشه ها بالا بوده اصلاً صدای موتور شنیده نمیشد و انگار موتور خاموش بود ولی متاسفانه مدتی که صداش یه مقدار زیاد شده بهمراه لرزش خفیف .
الان با این تفاسیر که فرمودید ظاهراً کاریش نمیشه کرد و منبع میانی را باید کلاً عوضش کرد .
البته الان صدای موتور ماشین بنده در حد قابل تحمل است و اگه بیشتر شده و نیاز به تعویض منبع اگزوز داشت حتماً با شما هماهنگی خواهم نمود ما که مزاحم همیشگی شماییم دیگه سند زدیم. ;):d
ضمناً در ارتباط با روغن من همانطور که عرض کردم روغن 5 لیتری خارجی را 30 هزار تومان قیمت گرفتم بنظر شما از این 4روغن لیتری استفاده کنم یا 5 لیتری ؟

Renault Logan
12-26-2010, 03:58 AM
جناب سوهانیان عزیز سلام
بنده این موضوع رو دقیقا توی نمایندگی به عینه دیدم یه یه بنده خدا تو 7000 تا برای تعویض اومده بود متاسفانه انگاراون قسمت گارانتی هم نیست (یا موجود نیست)طرف کامل با لوله خریده بود 45 تومن اورده بود نمایندگی که تعمیرکار لوله هاروبرید و فقط همون قسمت رو با قبلی عوض کرد(پیچ مهره نیست جوشکاری شد)
موفق باشید

عرض سلام خدمت جناب تعمیمی عزیز و بزرگوار
خواهش میکنم . وظیفه هست .
همانطور که کاربر گرامی mohammad92 فرمودند منبع میانی اگزوز جز گارانتی هست فقط کمی برای تعویضش سخت گیری میکنند . باید پیگیری دائم انجام بشه .
برای ما که کلا گارانتی کیلومتری و سالی ماشین تموم شده ، معلوم نیست چقدر خرج رو دست ما بگذارند .
موفق باشید .

سلام علیرضا جان
راستش موتور ماشین بنده تا همین یکی دوماه قبل کاملاً بی صدا و بی لرزش بوده ، بطوریکه در داخل ماشین بخصوص اگه شیشه ها بالا بوده اصلاً صدای موتور شنیده نمیشد و انگار موتور خاموش بود ولی متاسفانه مدتی که صداش یه مقدار زیاد شده بهمراه لرزش خفیف .
الان با این تفاسیر که فرمودید ظاهراً کاریش نمیشه کرد و منبع میانی را باید کلاً عوضش کرد .
البته الان صدای موتور ماشین بنده در حد قابل تحمل است و اگه بیشتر شده و نیاز به تعویض منبع اگزوز داشت حتماً با شما هماهنگی خواهم نمود ما که مزاحم همیشگی شماییم دیگه سند زدیم. ;):d
ضمناً در ارتباط با روغن من همانطور که عرض کردم روغن 5 لیتری خارجی را 30 هزار تومان قیمت گرفتم بنظر شما از این 4روغن لیتری استفاده کنم یا 5 لیتری ؟

سلام و عرض ادب خدمت آقا مهدی بزرگوار
خواهش میکنم .
بله دقیقا متوجه منظور و حس شما نسبت به بی صدایی و لرزش خفیف موتور شدم ، چون عینا همین اتفاق برای ما افتاد و از یک هفته بعد این اتفاق (افزایش لرزش ) اگزوز به صدا افتاد که متوجه شدیم ایراد از اونه .
ان شاءالله که حالا حالا ها خراب تر از اینی که هست که نشه وضع اگزوز ، چون اگزوز اصل فرانسویه ماشین شما و ما میارزه به این اگزوز های ساخت داخل .
هر وقت امری بود با کمال میل در خدمتم .
در مورد روغن هم اگه روغن 5 لیتری که تهیه میکنید اصل و خارجی هست نه تولید داخل ، چه ایراد داره ، از همون 5 لیتریش استفاده کنید به صرفه تر هست .
موفق باشید .

logana
12-26-2010, 09:07 AM
موفق باشید .
با سلام
چجوری نمایندگی متوجه این موضوع شد روش کار چجوریه لطفا توضیح بدید آیا بدون مراجعه به نمایندگی میشه این مورد را چک کنیم;)

Saeed
12-26-2010, 10:05 AM
موفق باشید .

جناب سوهانیان عزیز سلام
موفق باشید

سلام دوستان.
خواستم خدمت دوستان عرض کنم که این منبع میانی جزء گارانتی هست.مال ما رو 20000 تا خراب شده بود.بعد از یک ماه ایمیل زدن مداوم به رنو پارس.پارس خودرو و سایپا.بالاخره هفته قبل تعویض کردن.حدود هفتاد هزار تومان هم فاکتور شده بود که یک ریال هم پرداخت نکردیم.
فقط باید تند تند پیگیری کنین.( نمایندگی می گفت نداریم بی خودی هم خودت رو به زحمت ننداز چون نمیاد!!!)ولی اگر شما پیگیری کنین مخصوصا از طریق رنوپارس مجبور میشن تعویض کنن.

سلام علیرضا جان

عرض سلام خدمت جناب تعمیمی عزیز و بزرگوار
خواهش میکنم . وظیفه هست .
همانطور که کاربر گرامی mohammad92 فرمودند منبع میانی اگزوز جز گارانتی هست فقط کمی برای تعویضش سخت گیری میکنند . باید پیگیری دائم انجام بشه .
برای ما که کلا گارانتی کیلومتری و سالی ماشین تموم شده ، معلوم نیست چقدر خرج رو دست ما بگذارند .
موفق باشید .

سلام و عرض ادب خدمت آقا مهدی بزرگوار
خواهش میکنم .
بله دقیقا متوجه منظور و حس شما نسبت به بی صدایی و لرزش خفیف موتور شدم ، چون عینا همین اتفاق باری ما افتاد و از یک هفته بعد این اتفاق (افزایش لرزش ) اگزوز به صدا افتاد که متوجه شدیم ایراد از اونه .
ان شاءالله که حالا حالا ها خراب تر از اینی که هست که نشه وضع اگزوز ، چون اگزوز اصل فرانسویه ماشین شما و ما میارزه به این اگزوز های ساخت داخل .
هر وقت امری بود با کمال میل در خدمتم .
در مورد روغن هم اگه روغن 5 لیتری که تهیه میکنید اصل و خارجی هست نه تولید داخل ، چه ایراد داره ، از همون 5 لیتریش استفاده کنید به صرفه تر هست .
موفق باشید .

با سلام
چجوری نمایندگی متوجه این موضوع شد روش کار چجوریه لطفا توضیح بدید آیا بدون مراجعه به نمایندگی میشه این مورد را چک کنیم;)

با سلام
دوستان عزیز و صد البته دوستان قدیمی تر و کاربران فعال فروم توجه داشته باشند از موضوع تاپیک خارج نشده و بحث در مورد موضوعات مختلف را در تاپیکهای مربوطه ادامه دهید. موضوعاتی که قبلا در مورد آن صحبت شده را با ذکر لینک به کاربران جدید یاد آوری کنید و یا ادامه صحبت بر سر موضوع را در تاپیک مربوطه ادامه دهید.
کاربر جدیدی که به این تاپیک بیاید و این صفحه را مطالعه کند متوجه نمی شود موضوع این تاپیک چه بوده و از تمیز کردن استپر موتور به میزان مجاز روغن موتور و منبع اگزوز میانی رسیدیم.

با تشکر از همکاری همه شما دوستان گرامی

logana
12-26-2010, 01:45 PM
با سلام
دوستان عزیز و صد البته دوستان قدیمی تر و کاربران فعال فروم توجه داشته باشند از موضوع تاپیک خارج نشده و بحث در مورد موضوعات مختلف را در تاپیکهای مربوطه ادامه دهید. موضوعاتی که قبلا در مورد آن صحبت شده را با ذکر لینک به کاربران جدید یاد آوری کنید و یا ادامه صحبت بر سر موضوع را در تاپیک مربوطه ادامه دهید.
کاربر جدیدی که به این تاپیک بیاید و این صفحه را مطالعه کند متوجه نمی شود موضوع این تاپیک چه بوده و از تمیز کردن استپر موتور به میزان مجاز روغن موتور و منبع اگزوز میانی رسیدیم.

با تشکر از همکاری همه شما دوستان گرامی
مدیر محترم بنده تازه وارد هستم و صفحه ای در مورد سوال در مورد سر وصدای تندر یا مسائل مربوط به موتور ندیدم و تنها به تاپیک کلی پرسش و پاسخ درباره مسائل مرتبط به تندر اکتفا شده که یک بحث کلی است و کاربر برای پرسش و پاسخ باید کل صفحه را بخواند که بسیار وقت گیر می باشد

Saeed
12-26-2010, 02:31 PM
مدیر محترم بنده تازه وارد هستم و صفحه ای در مورد سوال در مورد سر وصدای تندر یا مسائل مربوط به موتور ندیدم و تنها به تاپیک کلی پرسش و پاسخ درباره مسائل مرتبط به تندر اکتفا شده که یک بحث کلی است و کاربر برای پرسش و پاسخ باید کل صفحه را بخواند که بسیار وقت گیر می باشد

دوست عزیز هدف از یادآوری قوانین برای عدم خارج شدن از مسیر اصلی تاپیک بوده و بیشتر برای سهولت شما دوستان گرامیست که به تازگی به جمع ما اضافه شدید.

انتهای صفحه ای که باز هست و آخرین قسمت از صفحه را اگر نگاهی بیندازید قسمتی با نام جستجوی گوگل در آکوفروم را مشاهده می کنید که مدیران ارشد محترم زحمت کشیده اند و از موتور جستجوی قوی گوگل برای جستجو درون فروم استفاده کرده اند.
اگر قدری حوصله به خرج دهید با جستجو در فروم به هدف خود خواهید رسید.
به عنوان مثال :
همین مواردی که شما مطرح نمودید را ، بنده سرچ کرده و نتایج زیر حاصل شد.
کاهش صداهای ناهنجار اتاق تندر 90 (http://acoforum.org/showthread.php?t=180)
کلیه مسائل مربوط به گیربکس و دنده در اتومبیل (http://acoforum.org/showthread.php?t=165)
جامع ترین و کاملترین مبحث در رابطه با موتور خودرو (http://acoforum.org/showthread.php?t=413&page=9)

اگر نتوانستید پرسشهای خود را در این مثالها بیان کنید و مورد مناسبی یافت نشد برای هر گونه پرسشی می توانید از تاپیک زیر استفاده نمایید.
تاپیک کلی پرسش و پاسخ درباره مسائل مرتبط به تندر l90 - ال نود - لوگان (http://acoforum.org/showthread.php?t=120)

به نظر شما بهتر است پرسشتان در کدام تاپیک مطرح شود؟
تمیز کردن استوپر بنزین (http://acoforum.org/showthread.php?t=2138) یا تاپیک کلی پرسش و پاسخ درباره مسائل مرتبط به تندر l90 - ال نود - لوگان (http://acoforum.org/showthread.php?t=120) ؟؟؟

haghi
01-02-2011, 11:53 AM
با سلام

دوستان عزيز، در يكي از بخشنامه‌هاي سايپا يدك به مواردي در خصوص نحوه تميز كردن استپر‌موتور (موتور پله‌اي) اشاره شده كه فكر مي‌كنم مفيد باشه.

http://www.acoforum.org/showpost.php?p=16001&postcount=15

(http://www.acopart.org/upload/ACO-1198/steper11124537.jpg)

موفق باشيد.

Arman
01-02-2011, 12:31 PM
با سلام

دوستان عزيز، در يكي از بخشنامه‌هاي سايپا يدك به مواردي در خصوص نحوه تميز كردن استپر‌موتور (موتور پله‌اي) اشاره شده كه فكر مي‌كنم مفيد باشه.
(يادم نمياد كه عكس رو از كجا دانلود كردم. با اجازه و تشكر از آپلود كننده قبلي عكس.)
البته اسمي روي عكس نوشته شده كه فكر نمي‌كنم جنبه تبليغي پيدا كنه)

http://www.acopart.org/upload/aco-1198/s_steper11124537.jpg

(http://www.acopart.org/upload/aco-1198/steper11124537.jpg)

موفق باشيد.

دوست عزیز شما عکس رو با سایز کوچیک قرار دادید و اصلاً نمیشه متنش رو دید !

Saeed
01-02-2011, 12:39 PM
دوست عزیز شما عکس رو با سایز کوچیک قرار دادید و اصلاً نمیشه متنش رو دید !

دوست عزیز شما روی عکس کلیک کردید؟
من که مطالعه کردم و فونتش قابل خواندن بود.

vahid
01-24-2011, 07:47 AM
خیلی عالی و مفیده ظاهرا این تمیز کردن استوپر

من انشاالله در اسرع وقت انججام و نتیجه رو اعلام مییکنم:cool:

امیر مسعود
01-24-2011, 11:37 AM
دوستان عزیز همانطور که قبل تر اشاره کردم تمیز کردن استوپر ماشین کار بسیار مفیدی هست و کار کرد ماشین و مصرف سوخت خیلی بهتر می شود توجه داشته باشید که این عمل در صورتی که از بنزین سوپر استفاده میکنید هر 10 هزار کیلومتر و در صورتی که از بنزین معمولی استفاده میکنید هر 7 یا 8 هزار کیلومتر باید انجام شود

MAHDI-TONDAR
01-24-2011, 10:19 PM
خیلی عالی و مفیده ظاهرا این تمیز کردن استوپر

من انشاالله در اسرع وقت انججام و نتیجه رو اعلام مییکنم:cool:
سلام دوست عزیز
باتوجه به حساسیت استوپر و برای جلوگیری از ایجاد مشکل بهنگام شستشوی استوپر به شما توصیه میکنم قبل از انجام این کار حتماً تمامی پست های این تاپیک را مطالعه نمایید تا خدای نکرده مشکلی برایتان پیش نیاد .

logana
01-25-2011, 10:57 AM
با سلام
دوستان عزیز با توجه به این بخش نامه استفاده از اسپری انژکتور کار اشتباهی است:confused:

Renault Logan
01-25-2011, 02:00 PM
با سلام
دوستان عزیز با توجه به این بخش نامه استفاده از اسپری انژکتور کار اشتباهی است:confused:

بله اشتباه هست به شرطي كه اسپري وارد غلاف مركزي استپر بشه .
اگه اسپري وارد غلاف مركزي استپر نشه هيچ موردي نداره .
اين هم فقط بخاطر اين هست كه اون يك مقدار گريسي كه داخل استپر هست از بين نره .
موفق باشيد .

logana
01-26-2011, 03:34 PM
امروز فرصتی پیدا کردم و اقدام به تمیز کردم استپر کردم ماشین دور آرم بهتر شده (نرمتر کار میکنه ) چندتا عکس هم از استپر گرفتم فقط یک سوال داشتم داخل اون جای که استپر توش قرار میگیره چجوری تمیز میشه خیلی نمیشه با دستمال تمیز کرد اصلا احتیاجی به تمیز کردن داره یا نه
http://www.acopart.org/Upload/ACO-1794/26012011056111262938.jpg

http://www.acopart.org/Upload/ACO-1794/26012011055111262938.jpg

Renault Logan
01-26-2011, 07:49 PM
سلام آقا مهدي
بالاخره پس دل رو به دريا زدين و تصميم گرفتين كه استپر رو تميز كنين .
زير همون محفظه پايه استپر ، دوتا پيچ 4 سو يكي در بالا و يكي در پاينش داره ، اگه پيچ هارو باز كنيد ، كل پايه استپر از محفظه دريچه گاز جدا ميشه و با جدا كردن لوله اي كه به شلنگ برگشت بخارات بنزين از كنيسر وصل هست ، كل پايه استپر آزاد ميشه و شما ميتونيد اون رو با مسواك و بنزين و در نهايت يك شستشوي كامل ، تميزش كنيد و دوباره به ترتيبي كه باز كردين ببندين سر جاش . كار سختو پيچيده اي نيست .
پايه تميز بشه بهتره .
موفق باشيد .

vahid
01-27-2011, 02:21 PM
اقا منم استوپر رو با اسپره ناهید تمیز کردم
بعد از نصب با روشن کردن موتور و نزدیک بردن گوشم به دورو ور استوپر و بازی با سیم گاز صدای چق چق ریزی از استوپر میومد

عادیه ؟پ

میشه شما هم تست کنین ؟

مال شما ها هم همین صدا رو میده ؟

اونایی که هنوز تمیز نکردن هم بگن خواهشا

چون من قبل از باز کردنش هواسم نبود اینطوری با صداش تستش کنم

حالا میخوام یه انژکتور شور هم بخرم و بزنم تو دریچه هوا تا انژکتور هام هم یه سرویس بشن

راستی با این کار شمع ها هم تمیز میشن ؟

Renault Logan
01-27-2011, 02:35 PM
اقا منم استوپر رو با اسپره ناهید تمیز کردم
بعد از نصب با روشن کردن موتور و نزدیک بردن گوشم به دورو ور استوپر و بازی با سیم گاز صدای چق چق ریزی از استوپر میومد

عادیه ؟پ

میشه شما هم تست کنین ؟

مال شما ها هم همین صدا رو میده ؟

اونایی که هنوز تمیز نکردن هم بگن خواهشا

چون من قبل از باز کردنش هواسم نبود اینطوری با صداش تستش کنم

حالا میخوام یه انژکتور شور هم بخرم و بزنم تو دریچه هوا تا انژکتور هام هم یه سرویس بشن

راستی با این کار شمع ها هم تمیز میشن ؟

سلام دوست عزيز
بله اون صداي چق چق ضعيفي كه از استپر ميشنويد كاملا طبيعي هست .
با اسپري انژكتور شور ، شمع ها تميز نميشن ، شمع ها اصلا نياز به تميز كردن ندارن تا 20 هزار كيلومتر كه كلا تعويضشون كنيد ، اگه تمايل به تميز كردن شمع ها داشتيد بايد شمع ها باز بشن و با برس سيمي ، دوده و سياهي اطراف الكترود شمع تميز بشه و بعدش با ابزار فيلر گيري حتما چك بشه تا فيلرش بهم نخورده باشه .
فيلر استاندارد شمع موتور لوگان 0.9 ميليمتر هست،
اگه اين فيلر در حين تميز كردن سر شمع با برس سيمي ، كم يا زياد بشه ، مستقيما روي شتاب خودرو و مصرف سوخت و نرم كار كردن موتور اثر ميگذاره .
موفق باشيد .

logana
01-27-2011, 08:16 PM
سلام آقا مهدي
بالاخره پس دل رو به دريا زدين و تصميم گرفتين كه استپر رو تميز كنين .
زير همون محفظه پايه استپر ، دوتا پيچ 4 سو يكي در بالا و يكي در پاينش داره ، اگه پيچ هارو باز كنيد ، كل پايه استپر از محفظه دريچه گاز جدا ميشه و با جدا كردن لوله اي كه به شلنگ برگشت بخارات بنزين از كنيسر وصل هست ، كل پايه استپر آزاد ميشه و شما ميتونيد اون رو با مسواك و بنزين و در نهايت يك شستشوي كامل ، تميزش كنيد و دوباره به ترتيبي كه باز كردين ببندين سر جاش . كار سختو پيچيده اي نيست .
پايه تميز بشه بهتره .
موفق باشيد .
منظورتون این سه تا پیچ بود
http://www.acopart.org/Upload/ACO-1794/27012011059111271442.jpg
در ضمن تمیز کردن پایه منظور همون پایه استپر است یا چیز دیگه

Renault Logan
01-27-2011, 08:31 PM
منظورتون این سه تا پیچ بود

در ضمن تمیز کردن پایه منظور همون پایه استپر است یا چیز دیگه

سلام مجدد
بله دقيقا منظورم همين 3 پيچ هست و چون خيلي وقت هست كه پايه استپر رو در نياوردم فراموش كردم كه 3 پيچ داره نه 2 پيچ كه اشتباها خدمت شما عرض كردم 2 پيچ كه بدين وسيله اصلاح و عذر خواهي ميكنم .
بله منظورم از پايه ، همين پايه استپر هست كه 3 پيچ داره نه پايه ديگه اي .
موقع در آوردن پايه دقت كنيد ، سر ورودي پايه به داخل دريچه گاز يك واشر ريز پلاستيكي داره ، اون واشر نيوفته .
موفق باشيد .

امیری
01-27-2011, 11:57 PM
با سلام بنده تقریبا بعد از 40هزار کارکرد اقدام به تمیز کردن استپر کردم وبا الکل انرا شسته وبا دستمال کاغذی تمیز نمودم وحتی کلاهک مشکی را بالا وپایین می نمودم چون اطلاعی نداشتم که نباید ان جابجا شود چون شنیدم که در داخل ان حالت چرخ دنده دارد واحتمال دارد که سیستم ان خراب شود واز شانس من مشکلی برایش پیش نیامد ودر زمان دیاگ زدن پیامی در مورد خراب بودن ان مشاهده نگردید فقط از ان زمان یک صدای ظریف وزوز موقع روشن بودن موتور دارد ولی مشکل دیگری ندارد وبه دوستان توصیه می نمایم که اصلا کلاهک استپر را بالا پایین نکنید که مشکلی برایتان بوجود نیاورد

MAHDI-TONDAR
01-28-2011, 12:30 AM
با سلام بنده تقریبا بعد از 40هزار کارکرد اقدام به تمیز کردن استپر کردم وبا الکل انرا شسته وبا دستمال کاغذی تمیز نمودم وحتی کلاهک مشکی را بالا وپایین می نمودم چون اطلاعی نداشتم که نباید ان جابجا شود چون شنیدم که در داخل ان حالت چرخ دنده دارد واحتمال دارد که سیستم ان خراب شود واز شانس من مشکلی برایش پیش نیامد ودر زمان دیاگ زدن پیامی در مورد خراب بودن ان مشاهده نگردید فقط از ان زمان یک صدای ظریف وزوز موقع روشن بودن موتور دارد ولی مشکل دیگری ندارد وبه دوستان توصیه می نمایم که اصلا کلاهک استپر را بالا پایین نکنید که مشکلی برایتان بوجود نیاورد

سلام آقای امیری
واقعاً چقدر خوش شانس بودید شما که با وجود این کارهایی که کردید خوشبختانه استوپر ماشین تان سالمه .
در خصوص وزوز خفیف استوپر هم عرض کنم طبیعیه و معمولاً این صدا شنیده میشه، جای نگرانی نیست .

Porsche
01-28-2011, 12:31 AM
سلام دوست عزيز
بله اون صداي چق چق ضعيفي كه از استپر ميشنويد كاملا طبيعي هست .
با اسپري انژكتور شور ، شمع ها تميز نميشن ، شمع ها اصلا نياز به تميز كردن ندارن تا 20 هزار كيلومتر كه كلا تعويضشون كنيد ، اگه تمايل به تميز كردن شمع ها داشتيد بايد شمع ها باز بشن و با برس سيمي ، دوده و سياهي اطراف الكترود شمع تميز بشه و بعدش با ابزار فيلر گيري حتما چك بشه تا فيلرش بهم نخورده باشه .
فيلر استاندارد شمع موتور لوگان ، 0.7 ميليمتر هست ، اگه اين فيلر در حين تميز كردن سر شمع با برس سيمي ، كم يا زياد بشه ، مستقيما روي شتاب خودرو و مصرف سوخت و نرم كار كردن موتور اثر ميگذاره .
موفق باشيد .
علیرضا جان، این رقم فیلر رو اشتباه تایپ نکردی عزیز؟
من فکر میکنم mm 0.9 هست، درسته؟:rolleyes:

Renault Logan
01-28-2011, 02:27 AM
علیرضا جان، این رقم فیلر رو اشتباه تایپ نکردی عزیز؟
من فکر میکنم mm 0.9 هست، درسته؟:rolleyes:

سلام سعيد جان
ضمن تشكر از ريز بيني شما دوست عزيز
از كاربران گرامي عذر خواهي ميكنم . اشتباه تايپي بود كه تصحيح شد .
فيلر استاندارد شمع موتور فابريك لوگان 0.9 ميليمتر هست نه 0.7
با تشكر مجدد از سعيد جان بابت ياد آوري و اصلاح .
موفق باشيد .

vahid
01-28-2011, 09:33 PM
به خودم شك كردم
خيال كردم اول اشتباه 7ديده بودم

mosafere_kavir
05-25-2011, 07:41 PM
سلام به همه دوستان
ما از آخر نفهمیدیم با دستمال مرطوب تمیز کنیم یا اینکه با اسپری شوینده انژکتور یا اسپری ناهید
هر کسی یه چیزی می گه
نمایندگی سوال کردم گفت با دستمال تمیز کن بعد کمی روغن هیدرولیک بهش بزن
دقیقا کجاش باید روغن هیدرولیک زد ؟
با تشکر
شاداب و سربلند باشید:)

MAHDI-TONDAR
05-25-2011, 07:50 PM
سلام به همه دوستان
ما از آخر نفهمیدیم با دستمال مرطوب تمیز کنیم یا اینکه با اسپری شوینده انژکتور یا اسپری ناهید
هر کسی یه چیزی می گه
با تشکر
سلام دوست عزیز
باتوجه به حساس بودن استوپر بخصوص نوک اون ، بنظر من استفاده از اسپری معقول تر و اطمینانی تر می باشد .
موقع تمییز نمودن استوپر باید دقت شود که نوک اون با دست و یا چیز دیگری برخورد نکن چون اگه مقدار بسیار جزئی حتی چند میل جابجا شود در کار استوپر اختلال ایجاد می نماید .
البته من همیشه هر 5000 تا با اسپری ناهید بدون دست زدن و فقط با اسپری روی آن تمییزش میکنم و خوشبختانه تا کنون که مشکلی برای استوپر ماشینم ایجاد نشده است

Renault Logan
05-25-2011, 08:35 PM
سلام به همه دوستان
هر کسی یه چیزی می گه
با تشکر

سلام دوست عزیز
همانطور که جناب باقریان نیز فرمودند ، شما نباید از دستمال استفاده کنید ، چون کوچکترین حرکت و چرخش ناخواسته سر استپر ، باعث بهم خوردن تنظیم موتور استپر میشود و یک هزینه 60 هزار تومانی رو روی دستتون میگذاره .
نیازی هم اصلا به روغن زدن به استپر نیست .
بنده الان 3 سال هست که هر 5000 کیلومتر ، استپر رو فقط با احتیاط در میارم و با اسپری انژکتور شور و یا اسپری ناهید (اسپری انژکتور شور در فروشگاه های سایپا و ایساکو و اسپری ناهید در الکتریکی ها موجود هست) تمیزش میکنم . به این صورت که فقط با 30 ثانیه اسپری کردن به میله مرکزی و سر استپر ، دوده های روی آنرا پک کرده و پس از خشک شدن استپر ، استپر رو مجددا میبندم سر جاش . هیچ مشکلی هم تو این 44000 کیلومتر نداشتم تا حالا . باز تاکید میکنم ، اصلا نه از دستمال استفاده کنید و نه بعد از تمیز کردن روغن بزنید .
موفق باشید .

عدنانی
05-28-2011, 10:28 AM
سلام
بنده هم همين امروز اقدام به تميز كردم استوپر و محل قرارگيري اون كردم ، دوده خيلي زيادي از اون خارج شد
متشكرم به خاطر اموزشها وانتقال تجارب در اين تالار فكر كنم از يك هزينه حد اقل 10 هزار توماني به خاطر شستن اين قطعه توسط مكانيك جلو افتاديم :)

امیری
05-28-2011, 10:21 PM
سلام دوست عزیز
همانطور که جناب باقریان نیز فرمودند ، شما نباید از دستمال استفاده کنید ، چون کوچکترین حرکت و چرخش ناخواسته سر استپر ، باعث بهم خوردن تنظیم موتور استپر میشود و یک هزینه 60 هزار تومانی رو روی دستتون میگذاره .
نیازی هم اصلا به روغن زدن به استپر نیست .
بنده الان 3 سال هست که هر 5000 کیلومتر ، استپر رو فقط با احتیاط در میارم و با اسپری انژکتور شور و یا اسپری ناهید (اسپری انژکتور شور در فروشگاه های سایپا و ایساکو و اسپری ناهید در الکتریکی ها موجود هست) تمیزش میکنم . به این صورت که فقط با 30 ثانیه اسپری کردن به میله مرکزی و سر استپر ، دوده های روی آنرا پک کرده و پس از خشک شدن استپر ، استپر رو مجددا میبندم سر جاش . هیچ مشکلی هم تو این 44000 کیلومتر نداشتم تا حالا . باز تاکید میکنم ، اصلا نه از دستمال استفاده کنید و نه بعد از تمیز کردن روغن بزنید .
موفق باشید .با سلام بنده در مرتبه اول که اقدام به تمیز کردن استپر نمودم با دستمال کاغذی والکل انرا تمیز وحتی چندین مرتبه نوک استپر را چرخانده وبالا وپایین نمودم وبا توجه به گفته های شما واز شانس بنده هیچ مشکلی پیش نیامد وایا در کم وزیاد شدن شتاب خودرو تاثیر دارد ممنون از پاسخگویی شما دوست عزیز اقای سوهانیان

MAHDI-TONDAR
05-28-2011, 10:41 PM
با سلام بنده در مرتبه اول که اقدام به تمیز کردن استپر نمودم با دستمال کاغذی والکل انرا تمیز وحتی چندین مرتبه نوک استپر را چرخانده وبالا وپایین نمودم وبا توجه به گفته های شما واز شانس بنده هیچ مشکلی پیش نیامد وایا در کم وزیاد شدن شتاب خودرو تاثیر دارد ممنون از پاسخگویی شما دوست عزیز اقای سوهانیان
با سلام و با کسب اجازه از حاج علیرضا عزیز
بهم خورد تنظیم استوپر بنظر بنده شاید زیاد در شتاب ماشین تاثیر نداشته باشه ولی بیشترین علائم اون در تغییر دور موتور و بالا و پائین کردن دور موتور خواهد بود .
مثلاً ماشین در جا که کار میکنه یهو دور موتور بالا میره و دوباره میاد پائین

امیری
05-28-2011, 10:57 PM
با سلام و با کسب اجازه از حاج علیرضا عزیز
بهم خورد تنظیم استوپر بنظر بنده شاید زیاد در شتاب ماشین تاثیر نداشته باشه ولی بیشترین علائم اون در تغییر دور موتور و بالا و پائین کردن دور موتور خواهد بود .
مثلاً ماشین در جا که کار میکنه یهو دور موتور بالا میره و دوباره میاد پائین با سلام وتشکر از شما دوست عزیز وگرامی پس بنده خیلی خوش شانس بودم که با کارهایی که به سر استپر اوردم هنوز کار می کند واز ان زمان 45هزار کیلومتر غیر از 20 هزار تای زمان تمیز کردن کار کرده فقط یک سوال :عمر مفید استپر دارد یانه ممنون از توجه وپاسخگویی شما

MAHDI-TONDAR
05-28-2011, 11:09 PM
با سلام وتشکر از شما دوست عزیز وگرامی پس بنده خیلی خوش شانس بودم که با کارهایی که به سر استپر اوردم هنوز کار می کند واز ان زمان 45هزار کیلومتر غیر از 20 هزار تای زمان تمیز کردن کار کرده فقط یک سوال :عمر مفید استپر دارد یانه ممنون از توجه وپاسخگویی شما
سلام جناب امیری عزیز
خواهش میکنم
استوپر ماشین عمر مفید و یا مدت زمان مشخصی برای تعویض مثل تسمه تایم یا تسمه دینام نداره و اگه زیاد دستکاریش نکنی اونم مشکلی برات ایجاد نمیکنه.

Renault Logan
05-28-2011, 11:09 PM
با سلام بنده در مرتبه اول که اقدام به تمیز کردن استپر نمودم با دستمال کاغذی والکل انرا تمیز وحتی چندین مرتبه نوک استپر را چرخانده وبالا وپایین نمودم وبا توجه به گفته های شما واز شانس بنده هیچ مشکلی پیش نیامد وایا در کم وزیاد شدن شتاب خودرو تاثیر دارد ممنون از پاسخگویی شما دوست عزیز اقای سوهانیان

با سلام وتشکر از شما دوست عزیز وگرامی پس بنده خیلی خوش شانس بودم که با کارهایی که به سر استپر اوردم هنوز کار می کند واز ان زمان 45هزار کیلومتر غیر از 20 هزار تای زمان تمیز کردن کار کرده فقط یک سوال :عمر مفید استپر دارد یانه ممنون از توجه وپاسخگویی شما

سلام جناب اميري
واقعا شما خوش شانس بوديد كه اتفاقي براي استپر نيوفتاد با اون حركات .
يكي از دوستان ، فكر نكنم حتي 2 ميل هم سر استپر رو ناخواسته چرخونده باشه كه استپرش مورد پيدا كرد و دور موتور نوسان داشت كه ناچار به تعويض استپر شد .
از جناب باقريان عزيز هم بابت پاسخ گويي كمال تشكر را دارم .
جناب اميري هر قطعه اي از خودرو ، يك عمر مفيد كاركردي دارد .استپر يك موتور بسيار كوچك مغناطيسي هست . معمولا يك استپر اگه خوب ازش نگهداري بشه و به موقع تميز بشه و درست و اصولي تميز بشه ، بين 130 تا 150 هزار كيلومتر كار ميكنه .
شاد و موفق باشيد .

MAHDI-TONDAR
08-20-2011, 05:43 PM
نقل قول:
نوشته اصلی توسط MEHRAN http://www.acoforum.org/images/buttons/viewpost.gif (http://www.acoforum.org/showthread.php?p=47061#post47061)
سلام عليرضا جان لطفا جاي دقيق استپر رو بگو تا ماهم دست به اچار بشيم

سلام آقا مهران
با کسب اجازه از حاج علیرضا عزیز
اینهم یه عکس از محل قرار گرفتن استپر
استپر در گوشه سمت چپ دریچه گاز واقع شده که با باز کردن پیچ های اون میتونید استپر رو از جاش دربیاورید و نوک و میله استوانه ایی اونو بوسیله یه اسپری بدون دست زدن به قسمت حساس برروی اون اسپری نمائید .

http://www.acopart.org/upload/ACO-569/s_111820387.jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-569/111820387.jpg)

Farhad
08-21-2011, 09:25 AM
نقل قول:
نوشته اصلی توسط MEHRAN
http://www.acoforum.org/images/buttons/viewpost.gif
(http://www.acoforum.org/showthread.php?p=47061#post47061)
سلام عليرضا جان لطفا جاي دقيق استپر رو بگو تا ماهم دست به اچار بشيم

سلام آقا مهران
با کسب اجازه از حاج علیرضا عزیز
اینهم یه عکس از محل قرار گرفتن استپر
استپر در گوشه سمت چپ دریچه گاز واقع شده که با باز کردن پیچ های اون میتونید استپر رو از جاش دربیاورید و نوک و میله استوانه ایی اونو بوسیله یه اسپری بدون دست زدن به قسمت حساس برروی اون اسپری نمائید .

http://www.acopart.org/upload/ACO-569/s_111820387.jpg
(http://www.acopart.org/upload/ACO-569/111820387.jpg)

سلام جناب باقریان. یعنی اون قسمتی که تو عکس مشخص کردین رو باید باز کنیم و زیر اون استوپر هستش.
برای پاک کردم استوپر از چه اسپری بهتره استفاده کرد؟
راستی کار اصلی استوپر چیه؟:confused::confused::confused::confused:

MAHDI-TONDAR
08-21-2011, 11:13 AM
سلام جناب باقریان. یعنی اون قسمتی که تو عکس مشخص کردین رو باید باز کنیم و زیر اون استوپر هستش.
برای پاک کردم استوپر از چه اسپری بهتره استفاده کرد؟
راستی کار اصلی استوپر چیه؟:confused::confused::confused::confused:

سلام آقا فرهاد
بله دوست عزیز
برای باز کردن استپر ابتداء فیش ویا سوکت بالای اونو در بیارید بعد دو تا پیچ بالای استپر رو باز کنید .
استپر سرش رو کار نداشته باشید فقط قسمت نوک( یا سوزن) و میله استوانه ای شکل ( شبیه یه مداد کلفت هست )که سیاه و دوده دورش رو گرفته با کمک یه اسپری نظیر اسپری ناهید و یا سپری هایی که برای پاک کردن قطعات داخل کامپیوتر استفاده میشه برروی اون قسمت که عرض کردم چندین بار اسپری نمائید .
اما در خصوص کار استپر :
استپر در لفظ عامیانه و اگه بخواهیم قدری عقب بر گردیم همون " ساسات اتومات " هست .
اولین وظیفه آن روشن نگه داشتن خودرو در حالت دور آرام که با باز کردن مسیر اضافی هوا، برای سیلندرها تامین و باعث تنظیم دور موتور می گردد .
دومین وظیفه آن موقعیست که با روشن و یا خاموش کردن هر نوع مصرف کننده در داخل خودرو نظیر چراغ ها، گرم کن عقب و...ویا نیز روشن کردن کولر که در این حالت با جابجائی سوزن استپر شرایط رابرای پایداری همیشگی موتور فراهم می کند و حتی اگه دقت بفرمائید بهنگام کولرگیری با جمع شدن سوزن استپر دور موتور از مقدار نرمال اون قدری بالاتر میره تا از خاموش شدن موتور جلوگیری کنه .
سومین وظیفه آن انجام عملیات ساسات است ، بعنی در هنگامی که خودرو سرد است سوزن استپر طوری توسط ecuتنظیم می شود که نسبت هوا به سوخت کاهش یافته و خودرو با بنزین بیشتری کار کند تا ماشین با اولین استارت روشن و هرچه زودتر گرم شود .
کلاً استپر قطعه بسیار حساس و مهمی درماشین های انژکتوری هست و اگه ایراد و نقصی پیدا کنه دور موتور بخصوص هنگامی که ماشین در جا کار میکنه بالا و پائین میره و ثابت باقی نمیمونه .
خوبی که این قطعه داره اینه که در صورت خرابی و ایراد با تغییراتی که در دور موتور ایجاد میشه و یا خاموش شدن ماشین در هنگام رها کردن گاز و یا کاهش دور موتور در هنگام کولر گرفتن ، میتوان براحتی پی به نقص اون برد و کمتر کار به دیاگ زنی و تشخیص این عیب میکشه

Renault Logan
11-30-2011, 03:37 PM
سلام به کلیه اساتید محترم
من امروز ماشینم و بردم تعمیرگاه گفتم استپر رو تمیز کنه اونم بازش کردو با اسپری انژکتور شور که خودم داشتم اونو شست و با دستمال روش کشید و قسمت دوم استپر که روی خود ماشین هست رو هم با پارچه داخلش رو تمیز کرد بد بدون اینکه استپر رو ببنده و یا به سوکتش وصل کنه به من گفت ماشین و روشن کنم حالا می خوام بدونم مشکلی برای ماشین پیش نمیاد. و یه چیز دیگه اونم اینکه وقتی ماشین روشن بود اسپری انژکتور شورو میزد داخل قسمت دوم استپر که روی ماشین هست. لطفا راهنمایی بفرمایید.

سلام دوست عزيز
متاسفانه تعمير كار ، كار بسيار اشتباهي انجام دادند .
اين شيوه هم به استپر آسيب ميزنه هم به دريچه گاز ، هم اينكه روي ecu خطا ميندازه .
زماني كه سوكت استپر از استپر قطع هست و استپر سر جاي خودش نيست اصلا نبايد سوئيچ بازباشه چه برسه به اينكه استارت زده بشه .
ضمن اينكه تميز كردن استپر با همان اسپري انژكتور شور كفايت ميكنه و اصلا نبايد به ميله استپر دست زد يا بر روي آن دستمال كشيد چون استپر قطعه بسيار حساسي هست و سريعا از تنظيم خارج ميشه .
قيمتشم تقريبا بالاست و در صورت خراب شدن هزينه 65 هزار توماني روي دستتون ميگذاره .
اگر كسي قصد تميز كردن پايه و جايگاه استپر را دارد نبايد در داخل آن زماني كه به بدنه دريچه گاز وصل هست ، اسپري كرد ، بايد حتما پايه باز بشه (2 تا پيچ داره) و بعد با اسپري و دستمال تميز بشه .

حتما در اولين فرصت به نمايندگي مراجعه كنيد و موتور را دياگ بزنيد تا خطاها بررسي ، عيب يابي و حذف شوند .
موفق باشيد .

GHOBADY
11-30-2011, 03:43 PM
سلام دوست عزيز
متاسفانه تعمير كار ، كار بسيار اشتباهي انجام دادند .
اين شيوه هم به استپر آسيب ميزنه هم به دريچه گاز ، هم اينكه روي ecu خطا ميندازه .
زماني كه سوكت استپر از استپر قطع هست و استپر سر جاي خودش نيست اصلا نبايد سوئيچ باشه چه برسه به اينكه استارت زده بشه .
ضمن اينكه تميز كردن استپر با همان اسپري انژكتور شور كفايت ميكنه و اصلا نبايد به ميله استپر دست زد يا بر روي آن دستمال كشيد چون استپر قطعه بسيار حساسي هست و سريعا از تنظيم خارج ميشه .
قيمتشم تقريبا بالاست و در صورت خراب شدن هزينه 65 هزار توماني روي دستتون ميگذاره .
اگر مسي قصد تميز كردن پايه و جايگاه استپر را دارد نبايد در داخل آن زماني كه به بدنه دريچه گاز وصل هست ، اسپري كرد ، بايد حتما پايه باز بشه (2 تا پيچ داره) و بعد با اسپري و دستمال تميز بشه .

حتما در اولين فرصت به نمايندگي مراجعه كنيد و موتور را دياگ بزنيد تا خطاها بررسي ، عيب يابي و حذف شوند .
موفق باشيد .
با تشکر از راهنمایی شما
پس در حال حاضر نمیشه متوجه شد که آیا آسیبی به ماشین و یا استپر رسیده یا خیر؟

Renault Logan
11-30-2011, 04:03 PM
با تشکر از راهنمایی شما
پس در حال حاضر نمیشه متوجه شد که آیا آسیبی به ماشین و یا استپر رسیده یا خیر؟

خواهش ميكنم
آسيب هاي رسيده به دريچه گاز در دراز مدت خودشو نشون ميده .
آسيب هاي رسيده به استپر اگر شديد نباشه مشكلي پيش نمياره و فقط خطا ميندازه روي ecu
ولي اگر آسيب شديد باشه و باعث از تنظيم خارج شدن استپر شده باشه ، بايد عقربه دور موتور ماشين در حالت درجا در حالت نوسان باشه (چه كم چه زياد)
در زمان حركت اگر پاتون رو از رو گاز برداريد موتور به سمت خاموشي ميره
در بعضي مواقع در شروع حركت خاموش ميكنه
در زماني كه كمپرسور كولر روشن بشه يا موتور بد كار ميكنه يا خاموش ميشه .
مصرف سوخت كمي بالا ميره

اينها همه علائم خرابي استپر هست .
در حال حاضر بر روي Ecu خودروي شما خطا افتاده ، بايد به نمايندگي مراجعه و حتما دياگ بزنيد تا كليه سنسور ها و بخش هاي موتور ضمن عيب يابي ، رفع خطا شوند .
تميز كردن استپر در عين حساس بودن كار بسيار راحتي هست . خودتون ميتونيد انجام بديد . به تعميرگاه هاي بيرون نسپاريد ماشين رو .
استپر با توجه به بنزين كثيف كشور ، بايد هر 5000 كيلومتر تميز بشه با اسپري .
موفق باشيد .
موفق باشيد .

Kharazi
11-30-2011, 05:15 PM
بله اشتباه هست به شرطي كه اسپري وارد غلاف مركزي استپر بشه .
اگه اسپري وارد غلاف مركزي استپر نشه هيچ موردي نداره .
اين هم فقط بخاطر اين هست كه اون يك مقدار گريسي كه داخل استپر هست از بين نره .
موفق باشيد .

حاجی جان سلام
جایی فرمایش کرده بودین اسپری وارد غلاف مرکزی نشه
منظور از داخل غلاف مرکزی قسمت پشت این غلاف طلایی رنگه؟

ضمن اینکه اسم این قطعه شل و ول و اعصاب خرد کن پایین تر از استپر چیه؟ :d

http://www.acopart.org/upload/ACO-569/111820387.jpg

از عکس دوستان مون استفاده کردم و نشد دورش خط بکشم منظورم این قطعه ای هست که یه فیش بهش وصله و میره سمت چپ

MAHDI-TONDAR
11-30-2011, 07:22 PM
حاجی جان سلام

از عکس دوستان مون استفاده کردم و نشد دورش خط بکشم منظورم این قطعه ای هست که یه فیش بهش وصله و میره سمت چپ

سلام جناب خرازي عزيز و بزرگوار
اسم اين قطعه بقول شما شل و ول و اعصاب خرد كن چيزي نيست جزء سنسور يا حسگر فشار هوا كه برروي منيفولد هواي ورودي قرار گرفته است .
همانطور كه ميدونيد فشار هوا يكي از پارامترهاي مهم در مجموعه سيستم ان‍‍‍ژكتور و جرقه هستش و هرچه فشار هوا بيشتر ميشه وزن اكسي‍ژن موجود در هواي ورودي از فيلتر هوا نيز بيشتر خواهد شد و به همون نسبت ميزان پاشش سوخت و مصرف سوخت نيز بالاتر خواهد رفت تا نسبت سوخت وبه هوا ثابت بماند .وظيفه اين امر مهم رو اين قطعه ناقابل و كوچيك به عهده دارد وگرنه با بد كاركردن( يا همون سه كاركردن) و پت پت كردن موتور دراثر تغيير فشار مواجه خواهيم شد

Renault Logan
12-01-2011, 12:20 AM
حاجی جان سلام

عرض سلام و وقت بخير
سوال دوم شما را كه جناب باقريان گرامي زحمت پاسخ گوييشو كشيدند .
منظور من اون پايه اي هست كه استپر بر روي اون سوار ميشه .
اون پايه خودش با دو تا پيچ به بدنه دريچه گاز وصل هست .
اگر قصد تميز كردن محفظه داخل اون پايه استپر رو داريد ، بنده عرض كردم زماني كه پايه باز نشده ، داخلش اسپري نكنيد ، اسپري وارد محفظه اي ميشه كه نبايد بشه .
پايه رو باز كنيد (دوتا پيچ داره) تا از ديواره دريچه گاز جدا بشه ، سپس داخل پايه اسپري كنيد و با دستمال تميز كنيد .

خود محور مركزي استپر هم كه از يك ميله مسي رنگ و يك كلاهك مشكي رنگ تشكيل شده ، بايد با اسپري تميز بشه
فقط دقت كنيد سر كلاهك مشكي رنگ استپر روبه زمين باشه ، بعد اسپري بزنيد به استپر تا كثيفي رو بشوره و بچكه زمين .
اگر سر كلاهك استپر رو به هوا باشه و اسپري بزنيد ، اسپري وارد محور مركزي ميله ميشه و گريس اندك داخل اون محفظه رو از بين ميبره و بعد از نصب استپر ، تا پايان عمر استپر ، يك صداي خر خر ميشنويد از داخل استپر كه به مرور عمر استپر رو كم ميكنه .
موفق باشيد .

Kharazi
12-01-2011, 01:29 PM
ضمن تشکر از دو دوست عزیزم بابت راهنمایی شون

این سنسور فشار هوا رو نمیشه سفتش کرد؟ دیدم چندتا از بچه ها از این بست های کمربندی بسته بودن روش.

یه عکس از اسپری انژکتور شوی که امروز خریدم هم گذاشتم خواستم نظر دوستان رو درباره اش بدونم. اگه مورد تایید هست که امروز کاراشو انجام بدم

http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/s_129672070763443426.jpg
(http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/129672070763443426.jpg)

L90
12-01-2011, 02:05 PM
مگه براتون اشكال ايجاد كرده ؟

من بار دوم اين اسپري رو خريدم كارش خوبه آمريكايي هست

Kharazi
12-01-2011, 02:17 PM
مگه براتون اشكال ايجاد كرده ؟

من بار دوم اين اسپري رو خريدم كارش خوبه آمريكايي هست

نه هنوز استفاده نکردم. گفتم امروز بعد از مشورت با دوستان در مورد مارک اسپری این کار رو انجام بدم.

L90
12-01-2011, 02:23 PM
نه هنوز استفاده نکردم. گفتم امروز بعد از مشورت با دوستان در مورد مارک اسپری این کار رو انجام بدم.

والا منكه استفاده كردم ازش خوب تميز ميكنه و راضيم ;)

بايد ديد استاد بنده آقا عليرضا چي ميگه؟

Renault Logan
12-01-2011, 06:47 PM
والا منكه استفاده كردم ازش خوب تميز ميكنه و راضيم ;)

بايد ديد استاد بنده آقا عليرضا چي ميگه؟

سلام امير آقا
اختيار داري عزيز

ضمن تشکر از دو دوست عزیزم بابت راهنمایی شون

این سنسور فشار هوا رو نمیشه سفتش کرد؟ دیدم چندتا از بچه ها از این بست های کمربندی بسته بودن روش.

یه عکس از اسپری انژکتور شوی که امروز خریدم هم گذاشتم خواستم نظر دوستان رو درباره اش بدونم. اگه مورد تایید هست که امروز کاراشو انجام بدم

سلام آقا مهدي
توصيه بنده به شما اين هست كه كاري به اون سنسور بيچاره نداشته باشيد .
تا وقتي كاري به شما نداره كاري باهاش نداشته باشيد .;)
بله بنده نيز اين اسپري رو تاييد ميكنم .
تاحالا تو اين 3 سال و نيم 3-4 تا قوطي از اين اسپري رو استفاده و تموم كردم .
در كل تمام اسپري هاي انژكتور شور ، چيزي نيستند جز همون تينر كه بصورت اسپري درآوردنش .
منتها اين مارك و برندي كه تهيه كرديد مارك خوبي هست .
براي تميز كردن استپر و اسپري كردن در داخل دريچه گاز مناسب هست .

Kharazi
12-02-2011, 06:58 PM
سلام آقا مهدي
توصيه بنده به شما اين هست كه كاري به اون سنسور بيچاره نداشته باشيد .
تا وقتي كاري به شما نداره كاري باهاش نداشته باشيد .;)
بله بنده نيز اين اسپري رو تاييد ميكنم .
تاحالا تو اين 3 سال و نيم 3-4 تا قوطي از اين اسپري رو استفاده و تموم كردم .
در كل تمام اسپري هاي انژكتور شور ، چيزي نيستند جز همون تينر كه بصورت اسپري درآوردنش .
منتها اين مارك و برندي كه تهيه كرديد مارك خوبي هست .
براي تميز كردن استپر و اسپري كردن در داخل دريچه گاز مناسب هست .

سلام مجدد
نه والا تا حالا که بهم کاری نداشه اما چون دیدم کارکرد ماشین به 7000 تا رسیده گفتم یه حالی بهش داده باشم این استپر رو.

Renault Logan
12-02-2011, 10:05 PM
سلام مجدد
نه والا تا حالا که بهم کاری نداشه اما چون دیدم کارکرد ماشین به 7000 تا رسیده گفتم یه حالی بهش داده باشم این استپر رو.

پس لطفا كاري به كارش نداشته باشيد .;)
ولي استپر رو بايد حتما هر 5000 كيلومتر تميز كنيد با اين اوضاع كيفيت بنزين .

Kharazi
12-03-2011, 08:19 AM
پس لطفا كاري به كارش نداشته باشيد .;)
ولي استپر رو بايد حتما هر 5000 كيلومتر تميز كنيد با اين اوضاع كيفيت بنزين .

حاجی جان سرکاریه؟!!!!:)

از 5000 تا یه 2000 تایی هم رد شده ها کاریش نداشته باشم؟:p

Renault Logan
12-03-2011, 11:48 AM
حاجی جان سرکاریه؟!!!!:)

از 5000 تا یه 2000 تایی هم رد شده ها کاریش نداشته باشم؟:p

اختيار داريد آقا مهدي
سر كاري كجا بود .
اون كه عرض كردم پس به كارش كاري نداشته باشيد ، منظورم به سنسور فشار هوا هست نه استپر .
استپر با اين اوضاع كيفيت بنزين بهتره هر 5000 كيلومتر تميز بشه .
موفق باشيد .

shabab
12-07-2011, 01:51 PM
سلام
روش استفاده از اين اسپري هاي انژكتور شور چطوري است .؟
تا جايي كه ميدونم براي شستن انژكتور معمولا اونا رو در ميارن و در داخل دستگاه مخصوصي ميزارن كه با دادن پالس الكتريكي به انژكتور دريچه اون باز ميشه و مايع انژكتور شور از آن با فشار عبور ميكند.

Renault Logan
12-07-2011, 03:08 PM
سلام
روش استفاده از اين اسپري هاي انژكتور شور چطوري است .؟
تا جايي كه ميدونم براي شستن انژكتور معمولا اونا رو در ميارن و در داخل دستگاه مخصوصي ميزارن كه با دادن پالس الكتريكي به انژكتور دريچه اون باز ميشه و مايع انژكتور شور از آن با فشار عبور ميكند.

سلام دوست عزيز
كلا 3 روش براي شستشوي انژكتور وجود داره كه اين روشي كه اعلام كرديد يكي از اين روش هاست .
منتها نه به اين شكل كه شما فرموديد . در گذشته به اين شكل بوده .
بنده اين مورد رو از نزديك در نمايندگي مشاهده كردم .
بدون اينكه انژكتور و ريل سوخت رو باز كنند ، ابتدا از طريق دستگاه دياگ ، پمپ بنزين رو غير فعال ميكنند .
سپس شلنگ بنزين رو از ريل سوخت رساني خارج ميكنند .
شلنگ دستگاه انژكتور شور رو به ريل سوخت رساني موتور وصل ميكنند .
دستگاه انژكتور شور ، مقداري بنزين و مقداري مايع مخصوص انژكتور شور رو باهم به مقدار 1 ليتر مخلوط ميكنه و وقتي دستگاه رو روشن كردند و فشار دستگاه اومد پشت انژكتور ها ، موتور رو استارت ميزنند .
موتور روشن ميشه و تا زماني كه اين 1 ليتر تمام نشه ميگذارند درجا روشن بمونه تا انژكتور ها شستشو داده بشه .
به محض اينكه 1 ليتر تمام شد موتور خود به خود خاموش ميشه .
وقتي موتور خاموش شد ،دستگاه رو خاموش ميكنند شلنگش رو از ريل سوخت رساني جدا ميكنند و دوباره شلنگ اصلي پمپ بنزين رو وصل ميكنند و پمپ رو در دياگ مجددا فعال ميكنند و كار تمام هست .
بهترين شيوه انژكتور شويي اين روش هست ولي اين روش تا كيلومتر 70 الي 80 هزار نياز نيست . بهتره تا اون زمان با دو روش ديگر انژكتور رو شستشو داد .
راه دوم استفاده از مكمل هاي انژكتور شور هست كه يك قوطيش رو در يك باك بنزين استفاده ميكنيد .(اين روش هم روش خوبي هست و جواب داده)
راه سوم و آخر، اسپري كردن اسپري انژكتور شور در داخل محفظه فيلتر هوا هست زماني كه موتور روشنه . (اسپري انژكتور شور همان اسپري هست كه با آن استپر را تميز ميكنيد ، فقط دقت كنيد روي قوطي اسپري قيد شده باشه injection cleaner . اگر نوشته بود Carb Cleaner اصلا استفاده نكنيد چون مخصوص كاربرات هست نه انژكتور)

براي اينكار قبلا توضيحاتي رو عرض كردم ولي متاسفانه پيداش نكردم كه لينكشو براي شما قرار بدم . خلاصه وار خدمتتون عرض ميكنم :
ابتدا كليه قسمت هاي مربوط به فيلتر هوا رو باز ميكنيد و فيلتر رو در مياريد .
دهانه دريچه گاز در داخل اين محفظه قرار داره و با كمي خم شدن قابل مشاهده هست .
سپس موتور را روشن ميكنيد .
نازل اسپري انژكتور شور رو در دهانه دريچه گاز قرار مي دهيد .
همزمان با اينكه به آرامي اسپري ميكنيد بايد حتما با دست ديگرتون ، سيم گاز رو بكشيد و به موتور گاز بديد تا خاموش نكنه وگرنه خاموش ميشه موتور ، چون بجاي هواي خالص داره تركيبي از اسپري انژكتور شور و هوا رو ميمكد .
عمل اسپري كردن رو حدودا تا 2-3 دقيقه انجام دهيد . دقت كنيد نازل اسپري درست در دهانه دريچه گاز قرار گرفته باشه وگرنه اسپري هدر ميره .
در ما بين اين 2-3 دقيقه ، مكث هاي 15 ثانيه اي داشته باشيد و به موتور اجازه دهيد تا اسپري انژكتور شور را به درستي بسوزاند .
اگر اين روش رو به درستي انجام دهيد ، بسته به ميزان كثيفي موتور و انژكتور ها ، در ابتداي اسپري كردن و گاز دادن ، دود سياه از اگزوز ميزنه بيرون ، كه با ادامه دادن كار ، كم كم تبديل ميشه به دود سفيد .
وقتي دود سفيد شد يعني شستشو انجام شده .
ذكر اين نكته هم ضروري هست كه اون دود سفيد ، دود حاصل از سوختن اسپري انژكتور شور هست ، جاي هيچ نگراني نيست .
اين دود حتي معمولا تا 1 ساعت بعد از اسپري كردن نيز از اگزوز خارج ميشه كه اصلا جاي نگراني نيست .
موفق باشيد .

sohrabi
12-07-2011, 03:23 PM
حاجی جان سلام

http://www.acopart.org/upload/ACO-569/111820387.jpg

-------------
آقا اون نمدی تو موتور جدیدا وجود نداره ماشینتون مدل چنده؟
در ضمن سوزن انژکتور شما مشکی هست ولی جدیدا سبز آیا این نشان از فرق موتورها دارد یا نه

Renault Logan
12-07-2011, 03:34 PM
-------------
در ضمن سوزن انژکتور شما مشکی هست ولی جدیدا سبز آیا این نشان از فرق موتورها دارد یا نه

سلام دوست عزيز
با اينكه پرسش و پاسخ فعلي ارتباطي به اين تاپيك ندارد بنده پاسخ سوال شما را ارائه ميكنم ولي اگر خواستيد سوالات ديگري بپرسيد در رابطه با همين مورد ، لطفا در تاپيك پرسش و پاسخ مطرح فرماييد .

اين نمدي امكان نداره در داخل موتور نباشه ، در همه موتور هاي لوگان در همه تيپ ها از ابتداي توليد تا به الان هست . نمد عايق بين موتور و اتاق هست .

اون مورد هم كه اشاره كرديد ، سوزن انژكتور نيست ، كلاهك سر كوئل هست . كوئل ها بر روي شمع ها قرار گرفتند براي ايجاد جرقه در شمع ها .
انژكتور ها در جلوي موتور در زير اون قاب بدنه چدني قرار دارند .
بر روي كلاهك سر كوئل ها يك برچسب سبز رنگ نصب هست كه نشان از كوئل هاي الدور تركيه دارد و در اين عكس ، در اثر شستشو يا هر عامل ديگري ، اگر دقت كنيد ، اين برچسب ها كنده شده و افتاده و جاي چسبشون باقي مانده .
در مورد نوع كوئل هاو موتور باز هيچ فرقي بين موتور ها در اين مورد وجود نداره ، تا سال 88 از كوئل هاي بي كيفيت والئو استفاده ميشد كه كلاهك سر كوئل ها قهوه اي رنگ بود .
از سال 88 به بعد ، هم ايران خودرو هم پارس خودرو ، از كوئل هاي با كيفيت الدور ساخت تركيه استفاده كردند بر روي كلاهك آنها برچسب سبز رنگ دارد .
موفق باشيد .

shabab
12-07-2011, 05:25 PM
سلام دوست عزيز
كلا 3 روش براي شستشوي انژكتور وجود داره كه اين روشي كه اعلام كرديد يكي از اين روش هاست .
منتها نه به اين شكل كه شما فرموديد . در گذشته به اين شكل بوده .
بنده اين مورد رو از نزديك در نمايندگي مشاهده كردم .
بدون اينكه انژكتور و ريل سوخت رو باز كندد ، ابتدا از طريق دستگاه دياگ ، پمپ بنزين رو غير فعال ميكنند .
سپس شلنگ بنزين رو از ريل سوخت رساني خارج ميكنند .
شلنگ دستگاه انژكتور شور رو به ريل سوخت رساني موتور وصل ميكنند .
دستگاه انژكتور شور ، مقداري بنزين و مقداري مايع مخصوص انژكتور شور رو باهم به مقدار 1 ليتر مخلوط ميكنه و وقتي دستگاه رو روشن كردند و فشار دستگاه اومد پشت انژكتور ها ، موتور رو استارت ميزنند .
موتور روشن ميشه و تا زماني كه اين 1 ليتر تمام نشه ميگذارند درجا روشن بمونه تا انژكتور ها شستشو داده بشه .
به محض اينكه 1 ليتر تمام شد موتور خود به خود خاموش ميشه .
وقتي موتور خاموش شد ،دستگاه رو خاموش ميكنند شلنگش رو از ريل سوخت رساني جدا ميكنند و دوباره شلنگ اصلي پمپ بنزين رو وصل ميكنند و پمپ رو در دياگ مجددا فعال ميكنند و كار تمام هست .
بهترين شيوه انژكتور شويي اين روش هست ولي اين روش تا كيلومتر 70 الي 80 هزار نياز نيست . بهتره تا اون زمان با دو روش ديگر انژكتور رو شستشو داد .
راه دوم استفاده از مكمل هاي انژكتور شور هست كه يك قوطيش رو در يك باك بنزين استفاده ميكنيد .(اين روش هم روش خوبي هست و جواب داده)
راه سوم و آخر، اسپري كردن اسپري انژكتور شور در داخل محفظه فيلتر هوا هست زماني كه موتور روشنه . (اسپري انژكتور شور همان اسپري هست كه با آن استپر را تميز ميكنيد ، فقط دقت كنيد روي قوطي اسپري قيد شده باشه injection cleaner . اگر نوشته بود Carb Cleaner اصلا استفاده نكنيد چون مخصوص كاربرات هست نه انژكتور)

براي اينكار قبلا توضيحاتي رو عرض كردم ولي متاسفانه پيداش نكردم كه لينكشو براي شما قرار بدم . خلاصه وار خدمتتون عرض ميكنم :
ابتدا كليه قسمت هاي مربوط به فيلتر هوا رو باز ميكنيد و فيلتر رو در مياريد .
دهانه دريچه گاز در داخل اين محفظه قرار داره و با كمي خم شدن قابل مشاهده هست .
سپس موتور را روشن ميكنيد .
نازل اسپري انژكتور شور رو در دهانه دريچه گاز قرار مي دهيد .
همزمان با اينكه به آرامي اسپري ميكنيد بايد حتما با دست ديگرتون ، سيم گاز رو بكشيد و به موتور گاز بديد تا خاموش نكنه وگرنه خاموش ميشه موتور ، چون بجاي هواي خالص داره تركيبي از اسپري انژكتور شور و هوا رو ميمكد .
عمل اسپري كردن رو حدودا تا 2-3 دقيقه انجام دهيد . دقت كنيد نازل اسپري درست در دهانه دريچه گاز قرار گرفته باشه وگرنه اسپري هدر ميره .
در ما بين اين 2-3 دقيقه ، مكث هاي 15 ثانيه اي داشته باشيد و به موتور اجازه دهيد تا اسپري انژكتور شور را به درستي بسوزاند .
اگر اين روش رو به درستي انجام دهيد ، بسته به ميزان كثيفي موتور و انژكتور ها ، در ابتداي اسپري كردن و گاز دادن ، دود سياه از اگزوز ميزنه بيرون ، كه با ادامه دادن كار ، كم كم تبديل ميشه به دود سفيد .
وقتي دود سفيد شد يعني شستشو انجام شده .
ذكر اين نكته هم ضروري هست كه اون دود سفيد ، دود حاصل از سوختن اسپري انژكتور شور هست ، جاي هيچ نگراني نيست .
اين دود حتي معمولا تا 1 ساعت بعد از اسپري كردن نيز از اگزوز خارج ميشه كه اصلا جاي نگراني نيست .
موفق باشيد .

عالي بود مرسي از اينهمه اطلاعات كه در اختيار دوستان قرار ميدين .

MAHDI-TONDAR
12-07-2011, 10:25 PM
-------------

سلام دوست عزيز
مطالب و توضيحات كامل و دقيق رو دوست خوبمون آقاعليرضا عزيز فرمودن
جا داره بنده هم يك باره ديگه از زحمات و تلاش بي وقفه ايشون در فروم تشكر و قدرداني كنم.
اون عكسي كه شما اشاره كرديد مربوط به ماشين بنده هست .
ماشين مدل 87 هست .( امروز دقيقاٌ 3سالش تموم شد يعني 16 آذر 87)
همانطور كه آقا عليرضا اشار نمودن اون نمدو عايق بين موتور و اتاق از ابتداء و در ماشينهاي مدل جديد هم هست .دقت بفرمائيد اين نمد رو برروي ماشين خود خواهيد ديد .
كوئل ها هم مدل الدور ترك هست با اون برچسب سبز معروفش ، منتها بدليل شستشوي موتور در كارواش در همون ابتداي خريد بخاطر فشار آب برچسب ها كنده شده ولي آثار چسب برچسب ها همچنان باقيست .

Kharazi
12-12-2011, 09:03 AM
با سلام خدمت همه دوستان عزیز
جمعه گذشته بالاخره پس از کلی تحقیق و پر و جو از دوستان آکو فرومی تصمیم به تمیز و سرویس کردن استپر و مسیر بعد از دریچه گاز گرفتم.
همون طور که دوستان گفته بودن اول فیش رو استپر رو جدا کردم و بعد دوتا پیچ دو طرف استپر رو باز کردم.

http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/s_129681385627039690.jpg

(http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/129681385627039690.jpg)نوک استپر رو به طرف زمین گرفتم و با اسپری مارشال (که قبلاً عکس ش رو آپلود کرده بودم) شروع کردم به اسپری کردن نوک و بدنه استپر. اوایل
مایع سیاه رنگی که حاصل دوده های آغشته به استپر بود به زمین می ریخت و این کار رو اونقدر ادامه دادم که مایع خارج شده بی رنگ شد(کل
بدنه استپر تمیز شده بود).
اما نکته ای که متوجه اش شدم و از دوستانی که لوگان مدل 90 به بعد دارن میخوام تست کنن این موضوع رو این بود که غلاف متصل به کلاهــک
استپر بعد از تمیز شدن به رنگ مسی یا طلایی در نیومد و همون مشکی باقی موند و احتمال میدم تو مدل های جدید این قطعه هم عوض شده
باشه. چون استپر رو ماشین من قبل و بعد از تمیز کردن همین شکلی باقی موند.

http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/s_129681385629721915.jpg

(http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/129681385629721915.jpg)ضمن اینکه فیلتر هوا رو هم باز کردم و توی دریچه گاز با همون اسپری مارشال و طبق گفته دوست عزیزم جناب سوهانیان دو سه دقیقه ای اسپری
کردم علیرغم اینکه لوله اگزوز به رنگ اولش (رنگ استیل) در نیومد ولی کاملاً کارکرد ماشین متفاوت و روان شد.
اما عملکرد استپر بعد از تمیز شدنش خیلی بهتر شد. مصرف سوخت نمیشه گفت خیلی جابجا شد. اما تا قبل از تمیز کردن زمانیـکه ماشین کامل
گرم نشده بود توی سرگاز دادن های دنده های سنگین، شروع به حرکت ماشین بصورت پله پله ای بود ولی بعد از تمیز کردن حتی اگه پام پدال گاز
رو لمس کــنه ماشین خیلی آروم و پیوسته شروع به حرکت می کنه و این خیلی واسم خوشایند بود. تا یادم نرفته عرض کنم مصرف سوخت لحظه
ای که کامپیوترسفری نمایش میده دیگه مثل قبل خیلی بالا و پایین نمیشه و یه ثبات دلچسب داره چون تا حدود 60 - 70 کیلومتر روی 7.8 ثابت بود
چیزی که تا قبل از تمیز کردن 8.7 بود اکثر موارد. هر چند الان به 8.2 رسیده. امیدوارم تونسته باشم دوستان رو به انجام این کار ترغیب کنم
با تشکر
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- (http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/129681385629721915.jpg)

راستی این چیه؟ حدسم در مورد پیچ تنظیم دریچه گاز درسته؟
http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/s_129681385633199746.jpg (http://www.acopart.org/upload//129681385633199746.jpg)

(http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/129681385629721915.jpg)

MAHDI-TONDAR
12-12-2011, 10:52 AM
سلام جناب خرازی عزیز و گرامی
ممنون از توضیحات و اطلاعات خوب شما .
درمورد سئوالی که فرمودید بله حدس شما درسته اون پیچ تنظیم دریچه گاز هست و توصیه میشه که از دستکاری و تغییر تنظیم این پیچ خودداری کنید و کاری با هاش نداشته باشید .

kiavash
12-12-2011, 01:28 PM
با سلام خدمت همه دوستان عزیز
جمعه گذشته بالاخره پس از کلی تحقیق و پر و جو از دوستان آکو فرومی تصمیم به تمیز و سرویس کردن استپر و مسیر بعد از دریچه گاز گرفتم.
همون طور که دوستان گفته بودن اول فیش رو استپر رو جدا کردم و بعد دوتا پیچ دو طرف استپر رو باز کردم.

http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/s_129681385627039690.jpg

(http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/129681385627039690.jpg)نوک استپر رو به طرف زمین گرفتم و با اسپری مارشال (که قبلاً عکس ش رو آپلود کرده بودم) شروع کردم به اسپری کردن نوک و بدنه استپر. اوایل
مایع سیاه رنگی که حاصل دوده های آغشته به استپر بود به زمین می ریخت و این کار رو اونقدر ادامه دادم که مایع خارج شده بی رنگ شد(کل
بدنه استپر تمیز شده بود).
اما نکته ای که متوجه اش شدم و از دوستانی که لوگان مدل 90 به بعد دارن میخوام تست کنن این موضوع رو این بود که غلاف متصل به کلاهــک
استپر بعد از تمیز شدن به رنگ مسی یا طلایی در نیومد و همون مشکی باقی موند و احتمال میدم تو مدل های جدید این قطعه هم عوض شده

http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/s_129681385629721915.jpg

(http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/129681385629721915.jpg)ضمن اینکه فیلتر هوا رو هم باز کردم و توی دریچه گاز با همون اسپری مارشال و طبق گفته دوست عزیزم جناب سوهانیان دو سه دقیقه ای اسپری
کردم علیرغم اینکه لوله اگزوز به رنگ اولش (رنگ استیل) در نیومد ولی کاملاً کارکرد ماشین متفاوت و روان شد.
اما عملکرد استپر بعد از تمیز شدنش خیلی بهتر شد. مصرف سوخت نمیشه گفت خیلی جابجا شد. اما تا قبل از تمیز کردن زمانیـکه ماشین کامل
گرم نشده بود توی سرگاز دادن های دنده های سنگین، شروع به حرکت ماشین بصورت پله پله ای بود ولی بعد از تمیز کردن حتی اگه پام پدال گاز
رو لمس کــنه ماشین خیلی آروم و پیوسته شروع به حرکت می کنه و این خیلی واسم خوشایند بود. تا یادم نرفته عرض کنم مصرف سوخت لحظه
ای که کامپیوترسفری نمایش میده دیگه مثل قبل خیلی بالا و پایین نمیشه و یه ثبات دلچسب داره چون تا حدود 60 - 70 کیلومتر روی 7.8 ثابت بود
چیزی که تا قبل از تمیز کردن 8.7 بود اکثر موارد. هر چند الان به 8.2 رسیده. امیدوارم تونسته باشم دوستان رو به انجام این کار ترغیب کنم
با تشکر
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- (http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/129681385629721915.jpg)

راستی این چیه؟ حدسم در مورد پیچ تنظیم دریچه گاز درسته؟
http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/s_129681385633199746.jpg (http://www.acopart.org/upload//129681385633199746.jpg)

(http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/129681385629721915.jpg)

یک نکته توی حرفاتونو متوجه نمیشم خودرو شما مدل 90 هست ؟
خودرو من مدل آخر شهریور 90 هست و مصرف لحظه ای رو تو خودرو بنده برداشتن...

Kharazi
12-12-2011, 01:58 PM

با سلام خدمت شما دوست عزیز
توی سند خودرو مدل فروردین 90 خورده ولی اسفند 89 تحویل بنده شده

L90
12-12-2011, 02:08 PM

سلام

در ايران هيچ كدام تندر ها مصرف لحظه اي رو نشون نميده و اين آپشن توسط خودروسازان محترم حذف شده :mad:

Renault Logan
12-12-2011, 02:21 PM

سلام دوست عزيز
منظور جناب خرازي هم مصرف ميانگين بوده كه اشتباها لحظه اي عنوان كردند .
در هيچ يك از لوگان هاي توليد ايران از ابتداري سال 86 تا به اكنون ، آيتم مصرف سوخت لحظه اي در كامپيوتر سفري وجود ندارد .
موفق باشيد .

Kharazi
12-12-2011, 02:25 PM
از هر دو دوست عزیزمون تشکر میکنم. فکر کنم طولانی شدن متن دقت کار رو یه مقدار پایین آورد که بنده از این
طریق اصلاح و عذرخواهی میکنم. منظور بنده "مصرف میانگین" بود نه "مصرف لحظه ای".

جواد
12-28-2011, 09:03 AM
سلام من یک نوع اسپری تمیز کننده انژکتور واستوپر گرفتم
http://www.acopart.org/upload/ACO-1209/s_129695238934246678.jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-1209/129695238934246678.jpg)
http://www.acopart.org/upload/ACO-1209/s_129695238926576448.jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-1209/129695238926576448.jpg)
خوشحال می شوم دوستان گرامی اعلام نظر بفرمایند

Renault Logan
12-28-2011, 02:09 PM
سلام من یک نوع اسپری تمیز کننده انژکتور واستوپر گرفتم
خوشحال می شوم دوستان گرامی اعلام نظر بفرمایند

سلام دوست عزيز
ابتدا تقاضا دارم لطفا عكس ها رو حذف و بعد از اينكه مارك محصول رو مخدوش كرديد، عكس رو ارسال كنيد كه جنبه تبليغاتي نداشته باشه .
با تشكر .

تمامي اسپري هاي كه با عناوين انژكتور شور و ساخت كشور هاي مختلف در بازار موجود هست ، چيزي نيستن جز تينر فشرده شده كه تبديل به اسپري شدن .
بنابراين از نظر مارك و برند تفاوتي نميكنند و همشون كاربرد و بازده يكساني دارند .
موفق باشيد .

MAHDI-TONDAR
02-05-2012, 01:50 PM
با سلام و تشکر از تمام دوستان
من چندی بود متوجه یه صدای ریز میشدم (تق تق خیلی ریز)
امروز پیش یه تعمیرگاه که از دوستان بود بردم و گفت از استپ موتور هستش (اسمشو دقیق یادم نیست این بود یا نه) عکسش رو میزارم!
بعد گفت این قطعه 60000 تومان هستش اورجینال و جنس متفرقه هم تو بازار هست
بعد گفت البته قطعه داره کار میکنه و نیازی به تعویض نیست ولی به هر حال معیوبه! خلاصه یه پا 2 هوا گذاشتمون
بعدم گفت مشکلی بهم نمیزنه و این قطعه برای تنظیم هواست و خاموشی مقطعی در حین رانندگی یا گیر کردن در یک گاز رو منجر میشه
به هر حال ماشین من که هیچ کدام از این مشکل ها رو نداشت
ال 90 87 پارس
حالا میخواستم نظر دوستان و متخصصین رو بدونم
که هرچه سریع تر اقدامات لازمه رو انجام بدم
عکس از قطعه

http://www.img4up.com/up2/02182506726368644611.jpg

سلام آقا امیر
پست شما رو با اجازه به تاپیک خودش منتقل و پاسخ رو خدمت شما اینجا ارائه میدم.
بله اون قطعه که شرح واقعه رو دادید و عکسش رو گذاشتید استوپر ویا استپ و یا موتور پله ای ماشین می باشد .
وظیفه این قطعه کوچک و بسیار حیاتی تنظیم دور موتور و همچنین نقشی شبیه یه ساسات اتومات در ماشین های کاربراتی رو ایفا می کنه و چندین وظیفه مهم دیگه .
شرح وظائف استوپر
http://acoforum.org/showpost.php?p=47105&postcount=101

این قطعه حساس و حیاتی قیمتش هم حدود 60 هزارتومان که دوستون اشاره نموده میباشه ( البته بنده قیمت جدیدش رو ندارم ) و علت اون صدای تق تق ریز هم بدلیل خشک شدن مگنت داخل استوپر هست که معمولاً منجر به ایجاد این صدای اضافه و زائد میشه .
البته این صدا و مشکل اصلاً جای نگرانی نیست و شما با خیال آسوده میتونید به رانندگی خود با تندر زیبای تان ادامه دهید .
جهت یادآوری خدمت شما و همه دوستان عرض کنم استوپر یه قطعه بسیارحساسیه و یه اصلاحی که در مورد اون اکثر مکانیک ها بکار میبرن اینه که " تا استوپر با شما کاری نداشت شما هم بهش کاری نداشته باشید "
فقط از شما درخواست میکنم جهت اطلاع از وضعیت و نحوی تمییز کردن و رسیدگی به استوپر وقت بزارید وکلیه پست های این تاپیک رو مطالعه بفرمائید .
یادتون باشه با روشی که بیان شده هر 5000کیلومتر با دقت استوپر رو شستشو وتمییر نمائید
مطالب بسیار مفید و ارزنده ای عنوان شده که خالی از لطف نخواهد بود .

Hummer
02-05-2012, 02:05 PM
سلام و تشکر فراوان
ببخشید من شک داشتم و بی اطلاع از قطعه لذا پست رو ...
باز هم معذرت
بسیار ممنون از پاسخ کامل و جامع
پس من یه مطالعه میکنم این صفحات رو
و با یه تنظیف این ایراد برطرف میشه؟
من 72000 تا بود که دست بهش نزده بودم و اونم صدایی نمیداد:)

باز هم تشکر فراوان

Hummer
02-05-2012, 02:05 PM
من تمام صفحات رو خوندم!
و فقط به این نتیجه رسیدم که این استپ موتور رو در بیارم و و در حالتی که نوکش مشکی به سمت زمین هست از اسپری ناهید یا تمیز کننده انژکتور مثل مارشال و امثالهم استفاده تا دوده ها بره
بعد هم با پنبه آغشته به تمیز کننده کمی هم درون محل استپ موتور رو تمیز کنم و بس
درسته؟!
این سنسور کجاست که میگید کاری باهاش نداشته باشیم! همین میله و نوک استپ رو میفرمایید ؟
تشکرات

Renault Logan
02-05-2012, 04:28 PM
من تمام صفحات رو خوندم!
و فقط به این نتیجه رسیدم که این استپ موتور رو در بیارم و و در حالتی که نوکش مشکی به سمت زمین هست از اسپری ناهید یا تمیز کننده انژکتور مثل مارشال و امثالهم استفاده تا دوده ها بره
بعد هم با پنبه آغشته به تمیز کننده کمی هم درون محل استپ موتور رو تمیز کنم و بس
درسته؟!
این سنسور کجاست که میگید کاری باهاش نداشته باشیم! همین میله و نوک استپ رو میفرمایید ؟
تشکرات

ضمن عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما و تشکر و سپاس فراوان از جناب باقریان گرامی که زحمت انتقال پست و توضیحات مربوطه را کشیدند .

بله دوست عزیز منظور جناب باقریان همین استپر هست که شما نباید جز سرویس دوره ای که بهتره هر 5000 تا 7000 کیلومتر انجام بشه ، به استپر دست بزنید .

مراحل تمیز کردن استپر رو هم بطور کامل متوجه شدید .
با این تفاسیر که فرمودید 72000 کیلومتر به استپر دست نزدید ، الان اولا با دوده فوق العاده زیادی مواجه خواهید شد زمانی که استپر رو باز کنید .
باید با دقت و احتیاط و سر حوصله این دوده ها رو بدون دخالت دست ، و فقط با اسپری ، پاک کنید و پس از تمیز کردن محل قرار گیری استپر با همان پارچه آغشته به اسپری یا بنزین ، استپر رو با احتیاط ببندید سر جاش .
مطمئنا هم صدای موتور ماشین کمتر میشه هم مصرف سوختتون کم میشه و شتاب موتور هم کمی افزایش پیدا میکنه .

موفق باشید .

shabab
02-06-2012, 01:53 PM
دوستان توجه داشته باشند از اونجا كه كيفيت بنزين هاي توليدي به شدت پايين اوومده ، استپر موتور رو بايد كمي زودتر از موعدهاي گفته شده تميز كرد . بنده هنوز از تميز كردن استپر ماشينم 5000 كيلومتر نگذشته بود كه متوجه شدم ماشين بد كار ميكند و همچنين خوب استارت نميخورد فيلتر بنزين و روغن موتور رو عوض كردم كه تاثيري نداشت انژكتورهارو هم شستم باز هم تاثير نداشت تا اينكه مجددا استپر رو باز كردم و تميز نمودم كه تمام مشكلات ماشين برطرف شد .جالب بود كه فقط بعد از گذشت 5000 كيلومتر اينقدر كثيف شده بود.

MAHDI-TONDAR
02-06-2012, 02:38 PM
دوستان توجه داشته باشند از اونجا كه كيفيت بنزين هاي توليدي به شدت پايين اوومده ، استپر موتور رو بايد كمي زودتر از موعدهاي گفته شده تميز كرد . بنده هنوز از تميز كردن استپر ماشينم 5000 كيلومتر نگذشته بود كه متوجه شدم ماشين بد كار ميكند و همچنين خوب استارت نميخورد فيلتر بنزين و روغن موتور رو عوض كردم كه تاثيري نداشت انژكتورهارو هم شستم باز هم تاثير نداشت تا اينكه مجددا استپر رو باز كردم و تميز نمودم كه تمام مشكلات ماشين برطرف شد .جالب بود كه فقط بعد از گذشت 5000 كيلومتر اينقدر كثيف شده بود.

سلام دوست عزیز
دقیقاً همینطوره که میفرمائید یعنی میزان و زمان کثیف شدن استوپر ارتباط مستقیم با کیفیت بنزین داره و با این بنزین بی کیفیت تولید داخل حداکثر هر 5000 کیومتر باید استوپر ماشین رو تمییز نمود.
ضمن اینکه استفاده از بنرین سوپر در زمستان و هوای سرد بخصوص صبح ها هنگام روشن کردن ماشین باعث بد استارت خوردن ماشین و تر تر ماشین ( در ابتدای روشن شدن) بشه که احتمال اینکه مشکل بد کارکردن و خوب استارت نخوردن ماشین شما استفاده از بنزین سوپر باشه نیز هست .

shabab
02-08-2012, 10:05 AM
والله جناب مهدي هيچوقت بنزين سوپر خالص نميزنم .و معمولا در يك باك بنزين زدن 45 ليتري حدود 10 يا نهايتا 15 ليتر سوپر با 30 الي 35 ليتر بنزين عادي رو مخلوط ميكنم.

aryamehr
02-08-2012, 11:06 AM
دوستان همه زحمت كشيدن و نظرات خوبشونو اعلام كردن.و كلي عكس از محل قرارگيري استوپر و دورنماي اون ارائه كردن. ولي متاسفانه دريغ از يك عكس واضح و دقيق از سر استپر و سوزن نوك آن. كسي از دوستان اگه عكس مفيدي از نماي نزديك استوپر داره ممنون ميشم آپلود كنه

Kharazi
02-08-2012, 11:12 AM
دوستان همه زحمت كشيدن و نظرات خوبشونو اعلام كردن.و كلي عكس از محل قرارگيري استوپر و دورنماي اون ارائه كردن. ولي متاسفانه دريغ از يك عكس واضح و دقيق از سر استپر و سوزن نوك آن. كسي از دوستان اگه عكس مفيدي از نماي نزديك استوپر داره ممنون ميشم آپلود كنه

دوست عزیز سلام
تو پست شماره 123 (http://acoforum.org/showpost.php?p=52262&postcount=123) همین تاپیک بنده عکس مورد نظر شما رو قرار دادم. البته قبل از اون هم دوستان دیگه اینکار رو کرده بودن.
http://www.acopart.org/upload/ACO-3067/129681385629721915.jpg

MAHDI-TONDAR
02-08-2012, 02:05 PM
والله جناب مهدي هيچوقت بنزين سوپر خالص نميزنم .و معمولا در يك باك بنزين زدن 45 ليتري حدود 10 يا نهايتا 15 ليتر سوپر با 30 الي 35 ليتر بنزين عادي رو مخلوط ميكنم.

سلام آقا شباب
والله بنزین سوپرش هم سوپر نیست متاسفانه .
بنده که تاکنون بصورتی که شما بنزین میزنید ( بنزین مخلوط معمولی و سوپر ) خودم استفاده نکردم و غیر از شما از کسی دیگه هم نشنیده بودم .
نمیدونم تاثیرش چطوره
کلاً با این اوضاع و احوال بنزین های ایرانی ( چه سوپر و چه معمولی ) باید دقیقاً همون فرمایش شما مبنی بر تمییز نمودن هرچه زودتر و سریع تر استوپر ماشین رو اجرا نمود تا از صدمات و عوارض بی کیفیتی بنزین برروی استوپر تا حدود ممکن جلوگیری بشه .
البته ابن بنرین های یورو 4 که جدیداً در شهر تهران عرض میشه نمیدونه کیفیتش واقعاً یورو4 هست یا خیر . اگه واقعاً اینطور باشه باید امیدوار بود که این مشکلات کم تر بشه ، انشالله

Renault Logan
02-19-2012, 03:14 PM
سلام

من تا الان نحوه كار با قسمت جستجوي سايت رو ياد نگرفتم هم عنواني رو كه تايپ مي كنم ميگه اشتباه است
راستش در مورد استپر سوال داشتم دنبال تاپيك مربوطه يا حتي قسمتي كه در مورد اون توش بحث شده ميگشتم نتيجه نگرفتم
:o

سلام جناب عدنانی

هرچی خواستم سعی کنم پاسخ پیغام خصوصی شما رو بدم پیام داد که شما اجازه دریافت پیغام خصوصی به سایر کاربران رو ندادید .
لطفا در تنظیمات پروفایلتون تیک مربوطه رو غیر فعال کنید تا به جز مدیران ، سایر کاربران هم بتونند به شما پیغام خصوصی ارسال کنند .
البته همین جواب رو براتون ایمیل هم کردم ولی دیدم بد نیست با این پست ، این تاپیک رو بیارم بالا تا شما هم تاپیک رو پیدا کرده باشید هم بنده پاسخ سوال شما رو داده باشم .

جستجوی تالار اتفاقا خیلی دقیق و راحت هست .
احتمالا شما از کادر جستجوی بالای صفحه استفاده کردید .
اون جستجوگر خیلی وقته که درست کار نمیکنه

شما برای جستجو باید از کادر جستجو که در انتهای تمامی صفحات تالار موجود هست استفاده کنید .

کافیه فقط تایپ کنید استپر ، به این صفحه میرسید :

http://www.google.com/search?ie=UTF-8&oe=UTF-8&q=%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%BE%D8%B1&btnG=%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%AC%D9%88&sitesearch=http%3A%2F%2Facoforum.org

بسیار دقیق و باسرعت شما رو به تاپیک مورد نظر هدایت میکنه
http://acoforum.org/showthread.php?t=2138

http://acoforum.org/showthread.php?t=2451

موفق باشید .

عدنانی
02-21-2012, 12:17 PM
ممنونم ببخشيد تاخير افتاد و ببخشيد كه اينجا جواب ميدم
من از استايل با رنگ ابي استفاده مي كنم و توي اون استايل فيلد جستجوي زير صفحه انجمنها وجود نداره
اون دستكاري سهوي هم اصلاح شد از اون بابت هم عذر خواهي مي كنم

يك سوال روي بدنه استوپر كه داخل پايه اون ميره اورينگ وجود داره ؟

Kharazi
02-21-2012, 12:30 PM
ممنونم ببخشيد تاخير افتاد و ببخشيد كه اينجا جواب ميدم
من از استايل با رنگ ابي استفاده مي كنم و توي اون استايل فيلد جستجوي زير صفحه انجمنها وجود نداره
اون دستكاري سهوي هم اصلاح شد از اون بابت هم عذر خواهي مي كنم

يك سوال روي بدنه استوپر كه داخل پايه اون ميره اورينگ وجود داره ؟

دوست عزیز سلام
با اجازه جناب سوهانیان باید خدمت تون عرض کنم بله روی بدنه استپر یه اورینک (دونات) پلاستیکی وجود داره که تو پست زیر می تونین ملاحظه ش بفرمایین.
http://acoforum.org/showpost.php?p=54904&postcount=140
در خصوص جستجو توی فروم هم درست می فرمایین توی استایل آبی رنگ سایت قسمت جستجوی گوگل وجود نداره، ولی با این حال اگه دوست دارین از همون استایل آبی رنگ استفاده کنین می تونین خودتون مستقیماً از گوگل بخواین واسه تون کل فروم رو جستجو کنه. به این ترتیب که ابتدا وارد سایت www.google.com بشین و توی قسمت سرچ بصورت زیر ورود اطلاعات رو انجام بدین:
Site:acoforum.org X
-------------------------------------------------------------------------------
* که در واقع X همون مورد جستجوی شما توی فروم آکو هست. از این ترفند برای جستجو تو هر سایت دیگه ای هم می تونین استفاده کنین.

عدنانی
02-21-2012, 01:56 PM
ممنونم جناب خرازي
پس با اين اوصاف اورينگ روي استپر ماشين من يا افتاده موقع تميز كردن من متوجه نشدم يا اينكه داخل پايه اون مانده البته الان 2 هفته است كه تميزش كردم و از دو روز پيش به اين طرف بعضي مواقع دور موتور روي 10 ميره و متوقف ميشه بعد از طي مسافتي مجدد اگر دنده رو خلاص كنم مياد و روي عدد هميشگي مي ايسته

Renault Logan
02-21-2012, 03:48 PM
ممنونم جناب خرازي
پس با اين اوصاف اورينگ روي استپر ماشين من يا افتاده موقع تميز كردن من متوجه نشدم يا اينكه داخل پايه اون مانده البته الان 2 هفته است كه تميزش كردم و از دو روز پيش به اين طرف بعضي مواقع دور موتور روي 10 ميره و متوقف ميشه بعد از طي مسافتي مجدد اگر دنده رو خلاص كنم مياد و روي عدد هميشگي مي ايسته

سلام جناب عدنانی
توصیه میکنم یا بگردید اون اورینگ رو یجوری تهیه کنید یا یک اورینگ مشابه با سایز تقریبا یک اندازه کمی بزرگتر یا کوچکتر که بهش بخوره ، براش تهیه کنید و بر روی پایه استپر قرار بدید .
بدون اورینگ خوب آب بندی و چفت مسیری که استپر در آن قرار میگیره نمیشه و مشکلاتی رو برای موتور پیش میاره .

موفق باشید .

عدنانی
02-22-2012, 11:34 AM
ممنونم
ديروز رفتم استپر رو باز كردم اورينگ اون داخل پايه مانده بود و با اورينگ خارج نشده بود اورينگ رو خارج كردم تميزش كردم در محل خودش قرار دادم و بستم

savana
03-04-2012, 06:25 AM
سلام
بچه ها بنده حدود 10 هزارتا استپر رو باز کردم
برای تست هم ماشینو روشن کردم و چندتا گاز دادم + اینکه کولر هم روشن کردم اما هیچ تغییر غیر عادیی توی دور موتور ندیدم!یعنی زمانی که کولر گرفتم دور موتور یه خط افت کرد و دوباره اومد بالا!!!
به بات وجه به این مساله آیا ممکنه ای سی یو هم به طور مستقل دورو موتورو تنظیم کنه؟
سیم استپر رو هم کنده بودم
ضمنا اون سیاهیی که روی استپره مربوط میشه به بخار روغن که در همون مسیر قرار داره لولش
و زودتر کثیف می شه ضمن اینکه بخار روغن بشدت ماسیده می شه رو استپر پیشنهاد می کنم زودتر از 10 هزار تمیز بشه

امیر مسعود
03-04-2012, 12:34 PM
سلام
بچه ها بنده حدود 10 هزارتا استپر رو باز کردم
برای تست هم ماشینو روشن کردم و چندتا گاز دادم + اینکه کولر هم روشن کردم اما هیچ تغییر غیر عادیی توی دور موتور ندیدم!یعنی زمانی که کولر گرفتم دور موتور یه خط افت کرد و دوباره اومد بالا!!!
به بات وجه به این مساله آیا ممکنه ای سی یو هم به طور مستقل دورو موتورو تنظیم کنه؟
سیم استپر رو هم کنده بودم
ضمنا اون سیاهیی که روی استپره مربوط میشه به بخار روغن که در همون مسیر قرار داره لولش
و زودتر کثیف می شه ضمن اینکه بخار روغن بشدت ماسیده می شه رو استپر پیشنهاد می کنم زودتر از 10 هزار تمیز بشه

دوست خوبم کلان باید استپر بنزین هر 10 هزار تا یا زودتر باز و تمیز بشه توجه داشته باشد به هیچ وجه وقتی استپر را از سر جای خودش در اوردید نباید ماشین را روشن کنید چون خطا روی ecu میندازه به شما هم توصیه میکنم اگر هنگامی که استپر بیرون بود شما ماشین را روشن کردید حتمان دیاگ بزنید

savana
03-27-2012, 05:23 AM
دوست خوبم کلان باید استپر بنزین هر 10 هزار تا یا زودتر باز و تمیز بشه توجه داشته باشد به هیچ وجه وقتی استپر را از سر جای خودش در اوردید نباید ماشین را روشن کنید چون خطا روی ecu میندازه به شما هم توصیه میکنم اگر هنگامی که استپر بیرون بود شما ماشین را روشن کردید حتمان دیاگ بزنید
سلام امیر خان
دو هفته پیش دور موتور حدود 2-3 باری گیج شده بود
یه بار رو 1500 وایساده بود پایین نمی اومد که با گاز دادن مشکل بر طرف شد
یه بارم بعد از روشن شدن دچار افت شدید شد و کم مونده بود خاموش کنه ماشین به لرزه افتاد اما سریعا دوباره دور گرفت
بنده هم با توجه به توصیه شما رفتم دیاگ زدم
هیچی نشون نداد همه چی عادی بود بعد اون هم اتفاقی نیوفتاده!

امیر مسعود
03-27-2012, 01:32 PM
سلام امیر خان
دو هفته پیش دور موتور حدود 2-3 باری گیج شده بود
یه بار رو 1500 وایساده بود پایین نمی اومد که با گاز دادن مشکل بر طرف شد
یه بارم بعد از روشن شدن دچار افت شدید شد و کم مونده بود خاموش کنه ماشین به لرزه افتاد اما سریعا دوباره دور گرفت
بنده هم با توجه به توصیه شما رفتم دیاگ زدم
هیچی نشون نداد همه چی عادی بود بعد اون هم اتفاقی نیوفتاده!

با توجه به توضیح خودتون %100 استوپر بنزین هست یکبار تمیزش کنید با اسپری دوباره ببندید اموزش تو همین بخش هست اگر مشکلتون حل نشد باید یک استوپر بخرید

سالار
04-25-2012, 04:14 PM
سلام بر دوستان عزیز
امروز فرصتی دست داد چند تا کار سالار رو انجام دادم .
1- پر کردن باد لاستیکها با نیتروژن
2- تقویت اتصال منفی باطری
3- شستن استوپر و دریچه گاز با اسپری

در خصوص شستن استوپر با توجه به اینکه برای اولین بار بود این کار رو میخاستم انجام بدم کمی دلهره داشتم اما نهایتا با خوندن تمام پستهای این تاپیک و همچنین تجربه گرفتن از دوست و سرور عزیز؛ اقای خرازی؛ دل رو زدم به دریا و این کار رو انجام دادم و خیلی چیزا یاد گرفتم . اول تجربه ای رو که از انجام این کار بدست آوردم بگم چون بعدش چند تا سوال دارم که در ارتباط با همین تجربیاتی هست که کسب کردم
رفتم اسپری بخرم اولین مغازه بابا مغازه داره ی اسپری داد دیدم نوشته " اسپری شستشوی کاربراتور " بهش گفتم اسپری شستشوی انژکتور میخام یارو کلی دانش خرد کرد و زبون ریخت که هیچ فرقی ندارن و اینا بهترن ما خودمون دیگه انژکتور شور نمیاریم چون همه از اینا استفاده میکنن اما قبول نکردم و خلاصه رفتم ی اسپری مارشال انژکتور شور خریدم .
استوپر رو که باز کردم کلی دوده روش بود که وقتی بهش اسپری زدم اون میله رنگ طلاییش بیرون فتاد و خودم کلی حال کردم. داخل محفظه استوپر رو هم کمی با دستمال اسپری زده پاک کردم آخر سر هم داخل اون محفظه رو اسپری زدم و استوپر رو بستم سر جاش
بعد رفتم محفظه هوا رو باز کردم اما هر چی نیگا کردم نتونستم دریچه گاز رو تشخیص بدم ماشین رو روشن کردم و همینطور حدسی داخل اون محفظه رو اسپری زدم . بر خلاف دوستان از ماشین من دود سیاه رنگ بیرون نیومد فقط بعد از 1 دقیقه اسپری زدن دود سفید رنگی بیرون میومد و داخل اگزوز هم خیس شده بود اما سر اگزوز استیل تمیز نشد .
نهایتا بعد از 3 دقیقه اسپری زدن در حالیکه هنوز دود سفید بیرون میومد به اسپری زدن پایان دادم. بعدش که همه چیز رو مث اولش کردم استارت که زدم بار اول ماشین گاز خورد ولی خاموش شد ولی بعدش دیگه این مسئله پیش نیومد حالا چند تا سوال دارم

1- قبل از شستن استوپر ماشین درحالت روشن و در حالی که درجا کار میکرد دور موتورش روی 750 می ایستاد اما بعد از این کار دور موتور دیگه روی 500 وامی ایسته اولا: ایا این چیز بدی هست یا خوبه ؟ ثانیا : این کاهش دور موتور میتونه مربوط به تقویت اتصال منفی باطری باشه یا همین تمیز کردن استوپر ؟

2- با توجه به اینکه از ماشین من دود سیاه بیرون نیومد بنظرتون مراحل کار رو کامل انجام دادم؟ البته اینم بگم که سالار الان 3 ماهه شده و از این 10000 کیلومتر کارکرد حدود 7000 تاش تو جاده های بین شهری بوده وهمیشه بنزین سوپر زدم

3- اینکه داخل محفظه ای رو که استوپر قرار میگیره هم اسپری زدم کار اشتباههی هست یا درست ؟

4- سوال اخرم هم در مورد صحبتهای اون بابا هست آیا واقعا تفاوتی بین اسپری شستشوی کاربراتور با انژکتور نیست ؟

اینا تجربیاتم بود امیدوارم برا سایر دوستان مفید بوده باشه . ی درخواست هم دام از دوستان اگه کسی میتون ی عکس از محل قرار گرفتن دریچه گاز بذاره ممنون میشم.
ایام بکام

Renault Logan
04-26-2012, 01:23 AM
سلام بر دوستان عزیز
امروز فرصتی دست داد چند تا کار سالار رو انجام دادم .
1- پر کردن باد لاستیکها با نیتروژن
2- تقویت اتصال منفی باطری
3- شستن استوپر و دریچه گاز با اسپری

در خصوص شستن استوپر با توجه به اینکه برای اولین بار بود این کار رو میخاستم انجام بدم کمی دلهره داشتم اما نهایتا با خوندن تمام پستهای این تاپیک و همچنین تجربه گرفتن از دوست و سرور عزیز؛ اقای خرازی؛ دل رو زدم به دریا و این کار رو انجام دادم و خیلی چیزا یاد گرفتم . اول تجربه ای رو که از انجام این کار بدست آوردم بگم چون بعدش چند تا سوال دارم که در ارتباط با همین تجربیاتی هست که کسب کردم
رفتم اسپری بخرم اولین مغازه بابا مغازه داره ی اسپری داد دیدم نوشته " اسپری شستشوی کاربراتور " بهش گفتم اسپری شستشوی انژکتور میخام یارو کلی دانش خرد کرد و زبون ریخت که هیچ فرقی ندارن و اینا بهترن ما خودمون دیگه انژکتور شور نمیاریم چون همه از اینا استفاده میکنن اما قبول نکردم و خلاصه رفتم ی اسپری مارشال انژکتور شور خریدم .
استوپر رو که باز کردم کلی دوده روش بود که وقتی بهش اسپری زدم اون میله رنگ طلاییش بیرون فتاد و خودم کلی حال کردم. داخل محفظه استوپر رو هم کمی با دستمال اسپری زده پاک کردم آخر سر هم داخل اون محفظه رو اسپری زدم و استوپر رو بستم سر جاش
بعد رفتم محفظه هوا رو باز کردم اما هر چی نیگا کردم نتونستم دریچه گاز رو تشخیص بدم ماشین رو روشن کردم و همینطور حدسی داخل اون محفظه رو اسپری زدم . بر خلاف دوستان از ماشین من دود سیاه رنگ بیرون نیومد فقط بعد از 1 دقیقه اسپری زدن دود سفید رنگی بیرون میومد و داخل اگزوز هم خیس شده بود اما سر اگزوز استیل تمیز نشد .
نهایتا بعد از 3 دقیقه اسپری زدن در حالیکه هنوز دود سفید بیرون میومد به اسپری زدن پایان دادم. بعدش که همه چیز رو مث اولش کردم استارت که زدم بار اول ماشین گاز خورد ولی خاموش شد ولی بعدش دیگه این مسئله پیش نیومد حالا چند تا سوال دارم

1- قبل از شستن استوپر ماشین درحالت روشن و در حالی که درجا کار میکرد دور موتورش روی 750 می ایستاد اما بعد از این کار دور موتور دیگه روی 500 وامی ایسته اولا: ایا این چیز بدی هست یا خوبه ؟ ثانیا : این کاهش دور موتور میتونه مربوط به تقویت اتصال منفی باطری باشه یا همین تمیز کردن استوپر ؟

2- با توجه به اینکه از ماشین من دود سیاه بیرون نیومد بنظرتون مراحل کار رو کامل انجام دادم؟ البته اینم بگم که سالار الان 3 ماهه شده و از این 10000 کیلومتر کارکرد حدود 7000 تاش تو جاده های بین شهری بوده وهمیشه بنزین سوپر زدم

3- اینکه داخل محفظه ای رو که استوپر قرار میگیره هم اسپری زدم کار اشتباههی هست یا درست ؟

4- سوال اخرم هم در مورد صحبتهای اون بابا هست آیا واقعا تفاوتی بین اسپری شستشوی کاربراتور با انژکتور نیست ؟

اینا تجربیاتم بود امیدوارم برا سایر دوستان مفید بوده باشه . ی درخواست هم دام از دوستان اگه کسی میتون ی عکس از محل قرار گرفتن دریچه گاز بذاره ممنون میشم.
ایام بکام

ضمن عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما و تشکر از جناب خرازی گرامی بابت راهنمایی شما

خوب کارهای بسیار مفید و مهمی رو برای سالار انجام دادید .
به سلامتی ان شاءالله .

لذت سرویس کردن خودرو به همین هست که خود صاحب خودرو انجامش بده .

مراحل اسپری کردن در داخل دریچه گاز رو نسبتا درست انجام دادید .
اینم عرض کنم خدمتتون که چون از 10000 کیلومتر کارکرد سالار 7000 کیلومتر رو در داخل جاده و اتوبان طی کرده بنابراین مقداری زود بود برای شستشوی دریچه گاز و نباید هم توقع دوده میداشتید چون هنوز سیلندر و پیستون دوده نگرفته اند .
علی ای حال انجام شد رفت ولی برای سری های بعد خاطرتون باشه که اگر بیشتر مسیر مورد تردد شما اتوبان و جاده بوده ، زمان سرویس اسپری کردن دریچه گاز رو به تعویق بندازید .

اون دود سفید رنگ ناشی از سوختن تینر داخل اسپری هست .

اون فروشنده تا حدودی به شما درست گفته ولی فقط تا حدودی .
تمامی اسپری های کاربراتور شوی و انژکتور شوی ، از تینر فشرده شده تشکیل شدند با این تفاوت که تینر اسپری های کاربراتور شوی قویتر از تینر اسپری های انژکتور شوی هستند و در صورت استفاده در خودروهای انژکتوری سبب آسیب رسوندن به سوزن های انژکتور میشن .

اما پاسخ سوالات شما :

1- کاهش دور موتور موقتی هست (نگران کننده نیست) و ارتباطی به تقویت اتصال منفی نداره بلکه بخاطر شستشوی دریچه گاز و تغییر پارامتر سنسور دریچه گاز هست . بعد مدتی کارکرد درست میشه و برمیگرده روی 750

2- پاسخ این سوال رو در ابتدای عرایضم عنوان کردم .

3- بله اشتباهه . نباید محل قرار گیری استپر رو اسپری بزنید . باید با دستمال آغشته به اسپری تمیز بشه .

4- پاسخ این سوالتون رو هم ارائه کردم .

در مورد عکس از دریچه گاز هم متاسفانه عکسی ندارم وگرنه قرار میدادم .
شما زمانی که کلا فیلتر هوا رو باز کردید ، اگر کمی خم بشید طوری که سرتون در راستای همون دریچه ورودی هوا قرار بگیره ، یک استوانه متوسط از جنس آلمینیوم رو مشاهده میکنید که یک سرش روبه سیلندر هاست و دیده نمیشه و سر دیگرش روبه شیشه جلوی خودرو هست و سرش بازه دید داره . اگر دستتون رو ببرید داخل دهانه استوانه کاملا دهانه ورودی رو میتونید لمس کنید . (مشکلی هم پیش نمیاد) این استوانه درواقع دهانه ورودی دریچه گاز هست . خود دریچه اصلی گاز حدودا 10 سانتی متر داخل تر در درون استوانه قرار داره .

با توجه نوع اسپری کردن شما و اینکه اطلاع نداشتید دهانه ورودی دریچه گاز کجا هست ، میتونم بگم نصف بیشتر اسپری هدر رفت و ریخت در کف محفظه دریچه هوا و سریعا بعد از اولین استفاده از خودرو تبخیر میشه . (این تجربه اولین بار خودم بود;))

این نکته رو هم مد نظر داشته باشید ، هر وقت که خواستید داخل دریچه گاز اسپری بزنید ، حتما با گاز موتور بازی کنید و گاز بدید وگرنه حتما موتور خاموش میکنه چون در واقع بجای هوا داره تینر مکش میکنه.

موفق باشید .

جهرمی
04-26-2012, 05:42 PM
استوپر موتور ماشینم به صدا افتاده ولی نماینگی میگوید بهتر است تعویض نشه چون ممکنه با استوپر جدید با ماشین مچ نشه وبه دردسر بیفتی تکلیف چیه

Renault Logan
04-26-2012, 09:29 PM
استوپر موتور ماشینم به صدا افتاده ولی نماینگی میگوید بهتر است تعویض نشه چون ممکنه با استوپر جدید با ماشین مچ نشه وبه دردسر بیفتی تکلیف چیه

سلام دوست گرامی
نمایندگی حرف درستی زده
اگر مشکل استپر ماشین شما فقط سرو صدا هست واز نظر کارکرد درست و دقیق عمل میکنه و نوسانی در دور موتور ندارید نگران سرو صداش نباشید . با خیال راحت استفاده کنید تا زمانی که واقعا خراب بشه و جواب کنه .

موفق باشید .

MAHDI-TONDAR
04-26-2012, 11:44 PM
سلام دوست گرامی
نمایندگی حرف درستی زده
اگر مشکل استپر ماشین شما فقط سرو صدا هست واز نظر کارکرد درست و دقیق عمل میکنه و نوسانی در دور موتور ندارید نگران سرو صداش نباشید . با خیال راحت استفاده کنید تا زمانی که واقعا خراب بشه و جواب کنه .

موفق باشید .

سلام خدمت آقا عليرضاي عزيز
عليرضا جان ميخواستم بپرسم جريان اين مچ نشدن استوپر جديد با ماشين چيه؟
راستش بنده قبلاً همين موضوع رو شنيده بودم ولي علت و دليل فني و منطقي اش رو نمي دونم و قدري برام گنگه
خواهشاً اگه اطلاعاتي در اين زمينه داريد ما رو بي نصيب نگذاريد .

ضمناً همينجا يك باره ديگه از دوست خوبمون آقا عليرضا تشكر كنم كه امشب با راهنمايي و كمك هاي ايشون تونستم سيستم دريچه گاز و ان‍‍ژكتور ماشين را بعداز 53 هزار كيلومتر كاركرد شستسو بدم و يه حال اساسي به ببري جون بدم .
جداً بعداز شستسو و تمييز شدن دريچه گاز و سوزن هاي انژكتور ماشين از نظر شتاب و قدرت شد عين روز اول
پر شتاب و پر قدرت
دست مريزا آقا عليرضا

Renault Logan
04-27-2012, 12:04 AM
سلام خدمت آقا عليرضاي عزيز
عليرضا جان ميخواستم بپرسم جريان اين مچ نشدن استوپر جديد با ماشين چيه؟
راستش بنده قبلاً همين موضوع رو شنيده بودم ولي علت و دليل فني و منطقي اش رو نمي دونم و قدري برام گنگه
خواهشاً اگه اطلاعاتي در اين زمينه داريد ما رو بي نصيب نگذاريد .

ضمناً همينجا يك باره ديگه از دوست خوبمون آقا عليرضا تشكر كنم كه امشب با راهنمايي و كمك هاي ايشون تونستم سيستم دريچه گاز و ان‍‍ژكتور ماشين را بعداز 53 هزار كيلومتر كاركرد شستسو بدم و يه حال اساسي به ببري جون بدم .
جداً بعداز شستسو و تمييز شدن دريچه گاز و سوزن هاي انژكتور ماشين از نظر شتاب و قدرت شد عين روز اول
پر شتاب و پر قدرت
دست مريزا آقا عليرضا

عرض سلام و ادب و اردت خدمت برادر گرامی و عزیز آقا مهدی
این مسئله برای خودمم سوال بود تا اینکه با پیگیری که از مهندس کردم ، ایشون فرمودند استپر هایی که روی موتور در کاخونه هست ، روی دریچه گاز پیش فرض هست و فقط دریچه گاز در کاخونه مگاموتور مونتاژ میشه به موتور
یعنی استپر روی دریچه گاز از قبل از مونتاژش هست و تماما وارد میشه و با سنسور دریجه گاز ست شده است .

وقتی از استپر دیگری استفاده بشه احتمال اینکه مثل استپر قبلی با سنسور دریچه گاز مچ و ست بشه کم هست و استپر درست عمل نمیکنه تا زمانی که مجددا ecu برنامه ریزی بشه و دردسر و مکافات خودش رو داره .

رو این حساب توصیه شده تا حد ممکن از همون استپر فابریک کار کشیده بشه تا اینکه واقعا خراب بشه و نیاز به تعویض پیدا کنه و باقی مراحل که عرض کردم .

علت ایجاد این سرو صدای استپر هم چیزی نیست جز خشک بودن غلاف مرکزی درون اون میله برنجی یا فلزی
بطور فابریک مقداری گریس مخصوص اون قسمت هست که باعث میشه استپر نرم و بی صدا کار کنه . حالا اگر این روغن به هر دلیلی من جمله بد اسپری زدن به استپر برای تمیز کردنش از بین بره ، باعث ایجاد سر و صدا میشه .

اگر هم استپر همیشه درست سرویس بشه تا از تنظیم خارج نشه ، مهندس فرمودند راحت تا 100 الی 150 هزار کیلومتر کار میکنه و به این زودیا خراب بشو نیست .

===============

در مورد شستشوی دریچه گاز هم شما همیشه لطف دارید به بنده . انجام وظیفه کردم .
من فقط راهنمایی کردم ، باقی کار ها رو خودتون انجام دادید .
خوشحالم که از نتیجه کار راضی بودید .

موفق باشید .

Mehran Renault
04-27-2012, 12:16 AM
ببخشید دوستان گرامی اگه میشه یه توضیح کوچک هم اینجا بدین ببینیم شستشوی دریچه گاز و انژکتور به چه صورت هست :confused: البته اگه به این تاپیک مربوط میشه

Renault Logan
04-27-2012, 12:26 AM
ببخشید دوستان گرامی اگه میشه یه توضیح کوچک هم اینجا بدین ببینیم شستشوی دریچه گاز و انژکتور به چه صورت هست:confused:

سلام مهران جان
باز داری تنبلی میکنیا:p;)
یه سرچ کوچیک میکردی همه چی دستت میومد
تو همین تاپیک صفحه اولش پست شماره 9 توضیح دادم.

البته بعد از من هم یک سری دیگه از دوستان طی دو سال گذشته تجربه خودشون رو اعلام کردند همچون آخرین دوست گرامی جناب امید علی (کاربر سالار) که در همین چند پست قبلی تجربه خودشون رو لطف کردند عنوان کردند.

اگه پست های این تاپیک رو مطالعه کردی و جایی برات گنگ و یا سوال بود در خدمتم.
ضمنا احتمال داره آقا مهدی هم فردا تجربه خودشون از تمیز کردن استپر و شستشوی دریچه گاز که امشب انجام دادند ، اینجا عنوان کنند.

موفق باشی .

Mehran Renault
04-27-2012, 12:31 AM
علیرضا جان من همه صفحات این تاپیک رو خواندم برای همین هم بهت گفتم که از کل مراحل کار عکس درستی نیست و میخوام این کار رو برای این تاپیک انجام بدم.
قسمت گنگش شستشوی انژکتور بود.الان سوالم اینه که وقتی ما اسپری میکنیم داخل دریچه گاز و گاز میدیم ایا به غیر از تمیزی دریچه گاز سوزن انژکتورها هم تمیز میشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Renault Logan
04-27-2012, 12:43 AM
علیرضا جان من همه صفحات این تاپیک رو خواندم برای همین هم بهت گفتم که از کل مراحل کار عکس درستی نیست و میخوام این کار رو برای این تاپیک انجام بدم.
قسمت گنگش شستشوی انژکتور بود.الان سوالم اینه که وقتی ما اسپری میکنیم داخل دریچه گاز و گاز میدیم ایا به غیر از تمیزی دریچه گاز سوزن انژکتورها هم تمیز میشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

متاسفانه عکس نیست . بله حق با شماست .
ولی توضیحات کاملا گویا هستند .

ان شا ءالله شما زحمت عکس هاشو میکشی وقتی که این کار رو انجام دادی ;) ثواب داره .

بله 100% سوزن انژکتور ها و تمامی قسمت های داخل موتور که در تماس با سوخت و هوا هستند تمیز میشن .

aryamehr
04-28-2012, 09:14 AM
بنده از يك متخصص شنيدم كه ميگفت شستشوي انژكتور به روش اسپري از دريچه گاز به علت هدايت گرد و غبار احتمالي موجود در مسير به سمت انژكتور ها توصيه نميشه و بهتر است از مايعات شستشوي انژكتور همراه با بنزين درون باك استفاده گردد.

renaulte2
04-28-2012, 06:06 PM
با سلام
در مورد استفاده از اسپری انژکتور شوی :یکی از نمایندگیهای سایپا یدک میگفت اگر موتور روشن باشد و از این اسپریها استفاده کنید این روش اشتباه میباشد.وحتما باید موتور خاموش بوده عمل شستشو را انجام داد سپس موتور را روشن کرد که البته در این حالت بعضی از قطعات باید باز شوند.
تا نظر شما دوستان چی باشه؟
با تشکر

امیر مسعود
04-28-2012, 07:45 PM
با سلام
در مورد استفاده از اسپری انژکتور شوی :یکی از نمایندگیهای سایپا یدک میگفت اگر موتور روشن باشد و از این اسپریها استفاده کنید این روش اشتباه میباشد.وحتما باید موتور خاموش بوده عمل شستشو را انجام داد سپس موتور را روشن کرد که البته در این حالت بعضی از قطعات باید باز شوند.
با تشکر

دوست عزیز نمایندگی دقیقان درست گفته شما ابتدا باید موتور رو خاموش کنید بعد استوپر رو باز کنید و تمیز کنید و بعد ببندید نیازی به باز کردن قطعه دیگری هم نیست فقط خود استوپر میتونید مقداری هم اسپری روی دستمال بزنید و قسمتی که استوپر رو باز کردید هم تمیز کنید و بعد استارت بزنید اولین استارت ممکن هست ماشین روشن نشه یا بد روشن بشه ولی دومی به بعد عالی میشه

سالار
04-28-2012, 11:01 PM
با سلام
با تشکر

با سلام خدمت دوستان
با این صحبت دوستمون و جوابی که اقا امیر مسعود دادن من ی سوال برام پیش اومده اونم اینه که اگه استوپر باز باشه ( یعنی تو جاش بسته نشده باشه ) اصلا موتور روشن میشه ؟ چون من شنیدم استوپر همون کار دریچه ساسات نسل قدیم موتورها رو انجام میده که وظیفش روشن نگه داشتن موتور در حالت در جا هست
البته شاید منظور اون نمایندگی هم شستن انژکتور ها در موقع خاموش بودن ماشین باشه.ممنون میشم از این سر درگمی من رو بیرون بیارین
ایام بکام

Renault Logan
04-28-2012, 11:57 PM
با سلام خدمت دوستان
با این صحبت دوستمون و جوابی که اقا امیر مسعود دادن من ی سوال برام پیش اومده اونم اینه که اگه استوپر باز باشه ( یعنی تو جاش بسته نشده باشه ) اصلا موتور روشن میشه ؟ چون من شنیدم استوپر همون کار دریچه ساسات نسل قدیم موتورها رو انجام میده که وظیفش روشن نگه داشتن موتور در حالت در جا هست
البته شاید منظور اون نمایندگی هم شستن انژکتور ها در موقع خاموش بودن ماشین باشه.ممنون میشم از این سر درگمی من رو بیرون بیارین
ایام بکام

سلام جناب امید علی گرامی
صحبت جالبی شد . عرض به خدمتتون که استپر فقط وظیفه تنظیم نگه داشتن دور موتور رو در حالات مختلف موتور داره و قاعدتا باید با نبودن استپر و روشن کردن موتور ، موتور با مشکل مواجه بشه ولی در عمل به بنده چیز دیگری اثبات شد البته نه در لوگان .
بلکه در سمند و پراید

دو نفر از اقوام یکی سمند مدل 83 انژکتور و دیگری پراید مدل 88 انژکتور دارن .
هر دو نفرشون بخاطر خرابی پی در پی استپر ماشینشون و اینکه چند بار تعویض کردند ولی باز زود خراب شد . کلا قید این قطعه رو زدند و فیش استپر رو از جاش در آوردند ، الان نزدیک به 1 ساله که جفت ماشین ها بدون استپر دارن خیلی میزون و مرتب کار میکنند و هیچ اختلالی در کارکرد موتور و مصرف سوختشون به وجود نیومده .

وقتی به بنده گفتند این موضوع رو اول خیلی تعجب کردم و حتی خندم گرفت .
ولی وقتی با چشم خودم دیدم که فیش برق استپر رو مدت ها قبل از مسیر خارج کردند و ماشین داره بدون استپر راحت استارت میخوره و راه میره خیلی برام جالب بود .

حالا نمیدونم توی لوگان هم همینطور باشه یا نه . من که جرات نکردم تا حالا در حالت قطع بودن فیش برق استپر ، موتور رو استارت بزنم ببنیم چه عکس العملی داره .
ضمن اینکه حتما روی Ecu خطای استپر میندازه .

================

ضمنا حتی اگر منظور اون نمایندگی شستشوی انژکتور در حالت خاموش باشه ، شستشوی انژکتور در حالت خاموش بودن موتور با اسپری امکان پذیر نیست مگر اینکه کلا ریل سوخت رسانی و انژکتور ها کامل باز بشه که این روش برای خودروهایی با کارکرد زیر 100 هزار کیلومتر اصلا توصیه نمیشه و نیازی به این کار نیست .

موفق باشید .

renaulte2
04-29-2012, 07:31 AM
با سلام خدمت دوستان
منظور من اون روشی بود که گفته بودید در حالت روشن بودن موتور انژکتور شوی داخل مجرای ورودی هوا اسپری شود.
با تشکر

renaulte2lp
04-29-2012, 07:38 AM
سلام
دوستانی که تجربه استفاده از انژکتور شوهایی که در باک ریخته میشود را دارند لطفا اعلام کنند که آیا خوبه یا نه؟با چه مارکی و روش استفادش.
فکر کنم اگه این روش جواب بده از اون اسپری کردن راحت تر باشه.
ممنون

امیر مسعود
04-29-2012, 10:21 AM
سلام
دوستانی که تجربه استفاده از انژکتور شوهایی که در باک ریخته میشود را دارند لطفا اعلام کنند که آیا خوبه یا نه؟با چه مارکی و روش استفادش.
ممنون

دوست عزیز من استفاده کردم منتها مثل دستگاه جواب نمیده ولی بد نیست شما میتونید از مارک وورث استفاده کنیددر کنار اون از اکتان بوستر هم استفاده کنید نتیجه بهتری میگیرید

aryamehr
04-30-2012, 07:08 AM
سلام
ممنون
من هم تمیز کننده سیستم موتورهای انژکتوری Injection Cleaner (http://www.liqui-moly.ir/sn/products/pt/full/id/35) ليكو مولي رو امتحان كردم، بد نبود ازش راضيم. البته به شرطي كه از نمايندگيش تهيه كني. چون شنيدم ساخت چين هم داره. در مورد مارك وورث هم بنده سوال كردم و قيمت بالاي 20 بهم دادن. دوستان لطف ميكنن در مورد قيمت و محل خريدش راهنمايي بفرماين.

امیر مسعود
04-30-2012, 11:15 AM
استپ موتور چگونه کار میکند و وظیفه ان چیست؟

http://www.acopart.org/upload/ACO-528/s_129802456187272539.gif (http://www.acopart.org/upload/ACO-528/129802456187272539.gif)
در کنار دریچه گاز نصب نصب میشه وو به زبان ساده وظیفه آنرا شرح میدیم

زمانی که دریچه گاز بسته است این قطعه یک راه فرعی به دو طرف دریچه گاز باز میکند

مثلا در زمانی که ماشین در وضعیت خلاص روشن است دریچه گاز کلا بسته است هوای لازم برای روشن ماندن را استپ موتور انتقال میدهد

البته وظیفه ساسات تو ماشینهای قدیمی نیز به عهده استپ موتور است

چون در ماشینهای جدید این وظیفه را ECU به صورت اتوماتیک بر عهده دارد ولی دریچه گاز کاملا مکانیکی است و به همین دلیل استپ موتور که الکتریکی-مکانیکی است به ECU کمک میکند

اما طرز کار استپ موتور رو از سایت لینک براتون میزارم

يك استپ موتور وسيله اي الكتريكي است چرخش زاويه اي گسسته يا پله اي دارد و با اتصال به ضربان هايي در فركانسي خاص كار مي كند. هر ضربان فرستاده شده به موتور سبب حركت محور موتور تا زاويه اي معين مي شود كه اين زاويه ، زاويه استپينگ (Stepping Angle) ناميده مي شود.

http://www.acopart.org/upload/ACO-528/s_129802453294522367.gif (http://www.acopart.org/upload/ACO-528/129802453294522367.gif)

شكل فوق ساختمان ساده شده يك استپ موتور "Bifilar" مگنت دائمي را نشان مي دهد.

روتور از جنس آهنرباي دائمي است و شش دندانه دارد كه با فاصله هاي مساوي و يك در ميان در قطب هاي N و S اطراف روتور قرار دارند.استاتور چهار قطب دارد كه هر قطب داراي پيچه اي است كه اين پيچه از مركز خروجي V را داراست.

پيچه هاي روي قطب هاي مختلف به هم وصلند بطوري كه فقط پنج سيم A , B , C , D & +V از موتور خارج مي شوند.پيچه با ارسال جريان به سيم +V و خروج آن از يكي از سيمهاي ديگر فعال مي شود.

سيم پيچ ها در دندانه هاي استاتور به روشي پيچيده مي شوند به طوريكه نتايج زير حاصل مي شود :

* اگر سيم B فعال باشد ، قطب 1 شمال و قطب 2 جنوب خواهند بود و اگر سيم A فعال باشد قطب 1 جنوب و قطب 2 شمال مي شود.

* اگر سيم C فعال باشد قطب 3 شمال و قطب 4

جنوب و اگر سيم D فعال باشد قطب 3 جنوب و در عوض قطب 4 شمال خواهند بود.

عملكرد استپ موتورها براساس اين قانون است كه وقتي قطبهاي مشابه دفع مي شوند ، قطبهاي مخالف جذب مي شوند. اگر سيم پيچ ها در توالي صحيح فعال باشند روتور در مسير و جهتي معين خواهد چرخيد.

این شكل نشان مي دهدكه روتور هنگامي كه پيچه ها با توالي داده شده در جدول 1 فعال اند چگونه مي گردد.

http://www.acopart.org/upload/ACO-528/s_129802453297493090.jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-528/129802453297493090.jpg)

همانطور كه در شكل فوق مشاهده مي شود ، ترتيب القاهاي داده شده در جدول 1 سبب چرخش روتور در جهت عقربه هاي ساعت مي شود.

http://www.acopart.org/upload/ACO-528/s_129802453299838385.jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-528/129802453299838385.jpg)
اگر توالي اين القا ها معكوس شود ، جهت حركت نيز معكوس مي شود.

http://www.acopart.org/upload/ACO-528/s_129802453301870974.jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-528/129802453301870974.jpg)

گر حتي همه القا ها متوقف شده و هيچ جرياني به موتور وارد نشود ، به علت وجود آهنرباهاي دائمي در روتور بازهم مقداري جاذبه ميان قطب ها و دندانه ها وجود دارد. از اين رو حتي هنگامي هم كه هيچ تغذيه اي به موتور متصل نيست ، بازهم قدري ((گشتاور نگه دارنده)) در موتور باقي مي ماند.

از شكل مي توان مشاهده نمود كه موتور زاويه استپينگ يا زاويه مرحله 30 درجه دارد و براي كامل كردن يك چرخه به 12 استپ يا مرحله نياز دارد. تعداد مرحله ها در هر دور در يك موتور استپي با اضافه كردن دندانه هاي بيشتر روي روتور مي تواند افزايش يابد و با اضافه كردن دندانه هايي به دندانه هاي استاتور ، زاويه استپينگ يا زاويه طي مرحله يك موتور استپي را مي توان تا حد 1.8 درجه كوچك كرد به طوري كه براي طي يك چرخه دويست مرحله نياز باشد.

برنامه القاي پيچه ها در شكل به القاي تك فاز معروف است ; از آنجا كه در هر زمان فقط يكي از چهار پيچه فعال است.

در هر مرحله دندانه هاي روتور دقيقا رد مقابل دندانه هاي فعال استاتور قرار مي گيرند. با اين حال راه اندازي موتور با دو پيچه حامل جريان در يك زمان امري ممكن است (القاي دو فازي). در اين حالت دندانه هاي روتور خود را در ميان دوتا از دندانه هاي فعال استاتور قرار مي دهند. جدول 2 برنامه كاري و موقعيت روتور را براي القاي دو فاز و تك فاز نشان مي دهد.توجه داشته باشيد كه زاويه مرحله يا همان Stepping Angle براي دو نوع القا يكي است بجز اينكه موقعيت هاي روتور با نصف زاويه مرحله تعيين مي شوند.

اگر القاي تك فاز و دو فاز با هم تركيب شوند ، يك حالت نيم مرحله (Half Step mode) حاصل مي شود. در اين حالت تعداد مراحل يا استپ ها در هر چرخه دو برابر است ; به طوري كه اگر موتوري در حالت مرحله كامل يا Full – Step براي كامل كردن چرخه به دويست دور نياز داشته باشد ، در حالت نيم مرحله يا Half – Step به چهارصد دور براي تكميل آن نياز دارد. جدول 3 توالي كاركرد براي حالت نيم مرحله نشان مي دهد.

http://www.acopart.org/upload/ACO-528/s_129802453304059916.jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-528/129802453304059916.jpg)
استپ موتوري كه در بالا شرح داده شد از دو پيچه با در مقابل هم قرار دادن مگنت هاي همنام در هر قطب استفاده مي كند. به اين دليل است كه اين نوع ، استپ موتور "Bifilar" ناميده مي شود.

http://www.acopart.org/upload/ACO-528/s_129802461205557951.jpg (http://www.acopart.org/upload/ACO-528/129802461205557951.jpg)

MAHDI-TONDAR
06-11-2012, 10:51 AM
دیروز با توجه به راهنمایی دوستان آکویی استپر ماشین روباز و طبق گفته دوستان با اسپری انژکتور تمیز کردم بعد همون طور که فرمودید قسمت زیری رو نیز اسپری و تمیز کردم اما گویا هر چی اسپری میزنی و تمیز میکنیش باز سیاهه. اصلا تمیز نمیشه. در آخر یه مقداری هم اسپری داخل همون حفره زدم و استپر رو نصب کردم اما با استارت اول روشن نشد. تو استارت دوم با زور ماشین روشن شد بعد یه کم که گاز دادم روان شد. کاری رو اشتباه انجام دادم یا اینکه همینجوریه اولش بد ماشین استارت میخوره؟ (البته طبق فرمایش شما یکبار سوییچ رو باز و بسته کردم)
در مورد تمیز کردن اون حفره که استپر داخلش جا میگیره مطمئنید که اصلا تمیز میشه؟ و تاثیری داره؟ چون واقعا هر چی تمیز میکردم باز سیاه میشد دستمال
با سپاس از راهنماییتون

سلام مجدد خدمت شما دوست عزیز
دوست عزیز شما باید چند بار و هر بار حداقل 5 الی 10 ثانیه بصورت متوالی برروی قسمت استوانه ای( یا همون میله مرکزی ) و سر استوپر که یک پلاستیک نرم هست در حالی که استوپر رو به سمت پائین نگه داشته اید اسپری نمائید .
به صورتی که کاملاً دور تا دور میله استوانه ای تمییز و رنگ طلایی اون کاملاً مشخص شود ( بدون دست زدن و یا مالیدن دستمال به دور اون)
در همین تاپیک هم عکس استوپر قبل و بعداز تمییز کردن توسط دوستان قرار داده شده با کمی جستجو میتونید اونو پیدا کنید .
این عکس رو ملاحظه بفرمائید
http://acoforum.org/showpost.php?p=35824&postcount=79

درون اون محفظه ای که استوپر داخلش قرار میگیره رو هم میتونید با یه دستمال که اندکی مرطوب شده تمییز کنید .( ضمناً زیاد حساسیت روی این محفظه ویا حفره نداشته باشد اصل خود استوپرو استوانه فلزی و نوک اون هست که باید کاملاً تمییز بشه )
علت اینکه ماشین در استارت اول روشن نشد و یا بعداً بد روشن شد بخاطر همین اسپری کردن داخل محفظه استوپر هست که مقداری اسپری وارد دریچه گاز شده و باعث بروز این مشکل شده بود و بعداز چند لحظه وبا گاز دادن مشکل حل شد.( اگه مقدار این مایع اسپری که به درون دریچه گاز نفوذ میکنه زیاد باشه که دیگه روشن کردن ماشین کار بسیار سختی خواهد بودو به این سادگی ها ماشین روشن نمیشه )
بنابراین توصیه میشه که هیچ وقت داخل این محفظه اسپری نشه .

eghbali
07-09-2012, 12:56 AM
دوستان منم این کارو همیشه انجام میدم خیلی تاثیر داره
خودتون به سادگی طبق فرمایش دوستان میتونین این کارو کنین :d

abbaszaadeh
07-09-2012, 10:57 PM
سلام بر همه دوستان
19 تیر ماه 1391 در فرصتی که پیدا کردم بالاخره تونستم استوپر بنزین رو تمیز کنم کارکرد 16400 کیلومتر
تمیز کردن استوپر بنزین اسب سفید و مقایسه آن

http://www.acopart.org/upload/ACO-3667/129863351279816250.jpg

Renault Logan
07-10-2012, 01:34 AM
سلام بر همه دوستان
19 تیر ماه 1391 در فرصتی که پیدا کردم بالاخره تونستم استوپر بنزین رو تمیز کنم کارکرد 16400 کیلومتر
تمیز کردن استوپر بنزین اسب سفید و مقایسه آن

http://www.acopart.org/upload/ACO-3667/129863351279816250.jpg

سلام جناب عباس زاده
حالا این سری که گذشت ولی حتما از سری بعدی ، قبل از در آوردن استپر ، حتما سوکت برق و سیگنال آن را جدا کنید و بعد استپر رو در بیارید . بعد از اتمام کار و بستن استپر ، مجددا سوکت رو وصل کنید .

موفق باشید .

zahed
07-10-2012, 01:08 PM
با عرض سلام خدمت دوستان
علت در آوردن سوکت استوپر در زمان تمیز کردن اون برای چیه؟

Renault Logan
07-10-2012, 09:09 PM
با عرض سلام خدمت دوستان
علت در آوردن سوکت استوپر در زمان تمیز کردن اون برای چیه؟

با سلام و وقت بخیر

در صورت جدا نکردن سوکت برق استپر ، علاوه بر خطا افتادن بر روی Ecu احتمال از تنظیم خارج شدن استپر نیز وجود داره .

موفق باشید .

AliL90
08-13-2012, 11:55 AM
سلام بر تمامی دوستان
راستش قصد تمیز کردن استوپر رو دارم چند تا سوال داشتم ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند.
1-طبق گفته دوستان به نوک و کلاهک مشکی رنگ استوپر هم باید اسپری بزنیم (علاوه بر بدنه استوانه ای شکل). آیا این کار مشکلی برای نوک و کلاهک ایجاد نمیکنه؟ از نظر فشاری که زدن اسپری به اون وارد میکنه.
2- برای تمیز کردن داخل محفظه استوپر استفاده از دستمال آغشته به اسپری کفایت میکنه یا چیز دیگه ای نیاز هست؟
3- نیازی به روغن زدن به استوپر یا داخل محفظه اون هست یا خیر؟
4- بعد از انجام این کار اگه خطایی رو ECu بیفته آیا فقط با دیاگ زدن تو نمایندگی مشخص میشه یا اینکه توی همین تنظیم موتوری ها که به اصطلاح دیاگ هم میزنند میشه خطای احتمالی رو چک کرد (و در صورت امکان برطرف کرد)؟

با تشکر

امیر مسعود
08-13-2012, 12:48 PM
سلام بر تمامی دوستان
راستش قصد تمیز کردن استوپر رو دارم چند تا سوال داشتم ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند.
1-طبق گفته دوستان به نوک و کلاهک مشکی رنگ استوپر هم باید اسپری بزنیم (علاوه بر بدنه استوانه ای شکل). آیا این کار مشکلی برای نوک و کلاهک ایجاد نمیکنه؟ از نظر فشاری که زدن اسپری به اون وارد میکنه.
2- برای تمیز کردن داخل محفظه استوپر استفاده از دستمال آغشته به اسپری کفایت میکنه یا چیز دیگه ای نیاز هست؟
3- نیازی به روغن زدن به استوپر یا داخل محفظه اون هست یا خیر؟
4- بعد از انجام این کار اگه خطایی رو ECu بیفته آیا فقط با دیاگ زدن تو نمایندگی مشخص میشه یا اینکه توی همین تنظیم موتوری ها که به اصطلاح دیاگ هم میزنند میشه خطای احتمالی رو چک کرد (و در صورت امکان برطرف کرد)؟

با تشکر

سلام علی اقا من جواب سوالهای شما رو طبق شماره میدم

1 خیر هیچ مشکلی پیش نمیاد فقط حواستون باشه به قسمت بالای استوپر که سوکت متصل میشه اسپری نکنید

2 با همان دستمال میتونید تمیز کنید کفایت میکنه

3 خیر به هیچ وجه این کار رو نکنید

4 ممکن هست خطایی بی افته ولی با دیاگ میشه خطا رو پاک کرد مشکلی نیست

MAHDI-TONDAR
08-18-2012, 10:14 PM
سلام وتشکرازپاسخهای سریع وکم نقص دوستان!
درحالتی که ماشین درجاکارمیکنه ،موتور بطورمحسوسی لرزش داره،ابتدا نمایندگی استپر رو شستشوداد ولی باادامه لرزش مهندس نمایندگی گفت بایداستپرش رو تعویض کنی که باقیمت 120000تومن ترجیح دادم ازگارانتی خودرو استفاده کنم ویک هفته اس که منتظرم تاازشرکت بیاد.حالا خرابی استپر با توجه به کارکرد1600تایی طبیعیه؟ومصرف سوخت 8.8 چقدرارتباط بااین موضوع داره؟من از همین حالا نسبت به تندر دارم احساس بدی پیدا میکنم!

با سلام مجدد خدمت شما دوست عزيز

استپر يك موتور الكترونيكي هست و احتمال خرابي اون وجود داره حتي در كيلومتر پائين .
يادم يكي از كاربران همين فروم ( كاربر ali-logan) نيز عليرغم كاركرد پائين ماشين خود مشكل خرابي استپر رو داشتند.
( كاهش دور موتور بهنگام كولر گيري و حتي خاموش شدن چند باره ماشين و نيز نوسانات دور موتور از علائم خرابي استپر ماشين ايشون بوده است كه با مراجعه به نمايندگي نسبت به تعويض استپر ماشين خود اقدام نمودن)

و اما در خصوص مشكل شما بايد عرض كنم، لرزش موتور اگر بخاطر كاهش دور موتور و نوسانات اون باشه دليل عدم كاركرد صحيح استپر خواهد بود .
يعني دور موتور بقدري پائين بياد كه موتور در آستانه خاموش شدن قرار بگيره و شروع به لرزش كنه.
همانطور كه اطلاع داريد اصلي ترين و اولين وظيفه استپر روشن نگه داشتن خودرو در حالت دور آرم است( در حالت درجا كاركردن ماشين ) ، اين كار با باز كردن مسير اضافي هوا براي سيلندر ها توسط استپر تامين ميشود ، حالا اگه بنا به هر دليلي هواي لازم و كافي براي موتور تامين نشه و موتور با كمبود هوا مواجه شدم موتور دچار لرزش و حتي خاموش شدن خواهد شد .

البته همانطور كه دربالا توضيح دادم امكان خرابي استپر در اين كيلومتر 1600 نيز هست .

ضمن اينكه خرابي شمع و كثيف بودن اون و نيز نيم سوز بودن و يا سوختن كوئل ها باعث لرزش موتور نيز خواهد شد .

در خصوص مصرف بالا بنده هيچ ارتباطي بين خرابي استپر و افزايش مصرف سوخت نمي بينم .
مصرف بالاي سوخت ماشين شما بدليل كاركرد كم و قرارداشتن در دوران آب بندي هست ، بنابراين فعلاً تارسيدن به كيلومتر 3000 اين مصرف طبيعيه و بعداز اين كاركرد بتدريج مصرف سوخت ماشين شما نرمال و طبيعي خواهد شد .

جهت استحضار دوستان برخي از عمده ترين و شايع ترين اثرات و علائم خرابي استپر موتور عبارتنداز :

- دور بالا موتور پس از روشن شدن موتور ، به عنوان مثال به محض روشن كردن خودرو ، موتور بي دليل گاز خورده و دور موتور بيش از حد بالاست ( حداقل بالاتر از 1200)

-خاموش شدن خودرو در هنگام رها كردن گاز بخصوص رها كردن ناگهاني پدال گاز

-كاهش دور موتور در هنگام كولر گرفتن در دور آرام ( حالت در جا) ،
(در اين حالت افزايش 50 دور منطقي و طبيعي هست )

-عدم پايداري موتور در دور آرام و كاهش و افزايش بي دليل دور موتور ( نوسانات دور موتور )

جواد
09-10-2012, 11:40 AM
سلام
کارکرد رخش 41000هستش وحدود کیلومتر 36000به بعد گاهی اوقات وقتی موتور گرم هست دورموتوراون به 2000میرسه وحالتی مثل گیر کردن سیم گاز اتفاق میفته(سیم گاز روغنکاری شده است) که با یکبار فشار دادن پدال گاز مجددا دورموتور به حالت عادی برمیگرده از اول تا حالا هنوز استوپر روتمیز نکردم ووقتی در کیلومتر39000جهت سرویس دوره ای به نمایندگی رفتم گفت اشکال از فیلتر هواست وبا تعویض اون خوب میشه ولی تقییری نکرد
امکان این هست که با تمیز کردن استوپر این مشکل حل بشه؟

جواد
09-14-2012, 03:32 PM
سلام
بالاخره فرصت شد واستوپر رو تميزكردم شتاب گيري وصداي موتور تقيير كرده وبهبود يافته ولي مشكل بالارفتن دور موتور همچنان به قدرت خودش باقيست

KING-TONDAR
09-14-2012, 06:24 PM
سلام
کارکرد رخش 41000هستش وحدود کیلومتر 36000به بعد گاهی اوقات وقتی موتور گرم هست دورموتوراون به 2000میرسه وحالتی مثل گیر کردن سیم گاز اتفاق میفته(سیم گاز روغنکاری شده است) که با یکبار فشار دادن پدال گاز مجددا دورموتور به حالت عادی برمیگرده از اول تا حالا هنوز استوپر روتمیز نکردم ووقتی در کیلومتر39000جهت سرویس دوره ای به نمایندگی رفتم گفت اشکال از فیلتر هواست وبا تعویض اون خوب میشه ولی تقییری نکرد
امکان این هست که با تمیز کردن استوپر این مشکل حل بشه؟
کار استپر تنظیم دور آرام موتور هست شما استپر رو تمیز کنید اگه درست نشد بدین نمایندگی براتون نگاه کنه ممکنه مشکل از استپر باشه

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Kharazi
09-15-2012, 10:30 AM
با سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان عزیز
داشتم مطالب همین تاپیک رو مجدداً مطالعه می کردم و که توی پست شماره 9 که قبلاً زده بودم یادم افتاد به این موضوع که سوال م بی جواب مونده :)

دوستان عزیز اگه امکان داشته باشه مرحمت بفرمایین قبول زحمت کرده و این موضوع رو چک بفرمایین و توی همین تاپیک اطلاع رسانی کنین.
متشکرم

abbas arayesh
09-15-2012, 11:48 AM
باسلام جناب اقای خرازی .من تا به حال دوباراستپر ماشین را تمیز کردم قبل از تمیزی کلاهک کاملا سیاه بود ولی بعد از تمیزی بصورت طلایی درامد .درضمن تندرما مدل تیر 90میباشد

Renault Logan
09-15-2012, 12:27 PM
با سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان عزیز
داشتم مطالب همین تاپیک رو مجدداً مطالعه می کردم و که توی پست شماره 9 که قبلاً زده بودم یادم افتاد به این موضوع که سوال م بی جواب مونده :)

[/RIGHT]
دوستان عزیز اگه امکان داشته باشه مرحمت بفرمایین قبول زحمت کرده و این موضوع رو چک بفرمایین و توی همین تاپیک اطلاع رسانی کنین.
متشکرم

سلام و عرض ادب خدمت جناب خرازی گرامی و کم پیدا;)
امیدوارم احوالتون خوب باشه و ایام به کام

خوب شد یاد اوری کردید وگرنه پستتون به کل فراموش شده بود .

منم یکبار تا حالا استپر لئو رو تمیز کردم ، قبل از تمیز کردن سیاه بود ولی بعد از تمیز کردن ، میله طلایی رنگ معروف استپر نمایان شد .
مدل لئو هم بهمن 90 پارس خودرویی هست .

اتفاقا یادمه اون زمان با مهندس راجع به این موضوع صحبت کردم ، ایشون فرمودن ف احتمال زیاد استپر ایرانی براشون نصب کردن .

از اونجایی که دینام و استارت سالی نیز ایرانی هست ، احتمال این قضیه زیاد هست که استپر ایرانی براتون نصب کردن .
البته ایرانی بودن دلیل بر بی کیفیت بودن نیست به هیچ وجه .
پس بد به دلتون راه ندین و با خیال راحت از سالی لذت ببرید .

موفق باشید .

Kharazi
09-15-2012, 12:46 PM
سلام و عرض ادب خدمت جناب خرازی گرامی و کم پیدا;)
امیدوارم احوالتون خوب باشه و ایام به کام

خوب شد یاد اوری کردید وگرنه پستتون به کل فراموش شده بود .

منم یکبار تا حالا استپر لئو رو تمیز کردم ، قبل از تمیز کردن سیاه بود ولی بعد از تمیز کردن ، میله طلایی رنگ معروف استپر نمایان شد .
مدل لئو هم بهمن 90 پارس خودرویی هست .

اتفاقا یادمه اون زمان با مهندس راجع به این موضوع صحبت کردم ، ایشون فرمودن ف احتمال زیاد استپر ایرانی براشون نصب کردن .

از اونجایی که دینام و استارت سالی نیز ایرانی هست ، احتمال این قضیه زیاد هست که استپر ایرانی براتون نصب کردن .
البته ایرانی بودن دلیل بر بی کیفیت بودن نیست به هیچ وجه .
پس بد به دلتون راه ندین و با خیال راحت از سالی لذت ببرید .

موفق باشید .

دوست و استاد خودم جناب سوهانیان عزیز
خدا رو شکر همه چی مرتبه و کم پیدایی م هم، همون کم سعادتی م هست!!!
شما خوبی ایشالله؟
آره خودم هم احتمال میدم ایرانی و البته بی کیفیت باشه.
این رو به این خاطر عرض می کنم که دور موتور هر از گاهی بدون اینکه پام رو پدال باشه بالا میره و گاهی اوقات هم موقع کولرگیری وقتی پا روی کلاچ میزارم دور موتور بشدت افت می کنه تا جایی که دوسه بار خاموش شده!!!
با توجه به نظرات دوستان مدنظرم بود که برم واسه گارانتی .

Renault Logan
09-15-2012, 02:07 PM
دوست و استاد خودم جناب سوهانیان عزیز
خدا رو شکر همه چی مرتبه و کم پیدایی م هم، همون کم سعادتی م هست!!!
شما خوبی ایشالله؟
آره خودم هم احتمال میدم ایرانی و البته بی کیفیت باشه.
این رو به این خاطر عرض می کنم که دور موتور هر از گاهی بدون اینکه پام رو پدال باشه بالا میره و گاهی اوقات هم موقع کولرگیری وقتی پا روی کلاچ میزارم دور موتور بشدت افت می کنه تا جایی که دوسه بار خاموش شده!!!
با توجه به نظرات دوستان مدنظرم بود که برم واسه گارانتی .

اختیار دارید قربان

خدارو شکر که همه چی مرتب هست .
ممنون به لطف شما
به هر حال کمبود حضور شما حس میشه .

علائمی که اشاره کردید همه علائم نا میزون کار کردن استپر هست ولی بعید میدونم نمایندگی به این سادگی زیر بار تعویض با گارانتی برای استپر بره .

چون اولا خرابیه استپر زیاد برای شما مشهود نیست و همیشه پیش نمیاد که قابل اثبات باشه

دوم اینکه قیمت استپر بالاست . نزدیک 100 تومان هست . به این راحتیا زیر بار گارانتی نمیرن

جواد
09-16-2012, 03:10 PM
سلام
استوپر رخش بعد از تمیز کردن باز هم همون رنگ سیاه رو داشت وبا توجه به اینکه چندین بار با اسپری تمیزش کردم ودیگه هیچگونه سیاهی با مایع اسپری مخلوط نمی شد بازهم رنگ مشکی استوپر جای خودش باقی بود
دیروز یه سری به نمایندگی زدم (برای بررسی بالارفتن دورموتور)تعمیرکار اونجا گفت استوپر به این زودیها خراب نمیشه ومشکل از صافی هوا هست با توجه به اینکه صافی هوا (مان)رو 3000کیلومتر قبل تعویض کردم و200-300کیلومتر قبل هم بادگیری شده بعید میدونم مشکل از اونجا باشه)

KING-TONDAR
09-16-2012, 05:01 PM
منم میگم به احتمال 90 درصد مشکل استپره چون تو این جمع ال 90 سوار ها تا حالا کسی استپر مشکی نداشته

Kharazi
09-16-2012, 08:07 PM
منم میگم به احتمال 90 درصد مشکل استپره چون تو این جمع ال 90 سوار ها تا حالا کسی استپر مشکی نداشته

دوست عزیز سلام
همونطور که در چند پست بالاتر اشاره کردم استپر ماشین بنده هم بعد تمیز شدن به همون رنگ مشکی باقی موند.

Farhad
10-11-2012, 05:56 PM
سلام دوستان
حدود 2هفته ای هستش رعد صبح ها گاز بیخود میخوره و با 2 استارت روشن میشه دیشب بالاخره استپر رعد رو تمیز کردم اما بازهم امروز صبح گاز بیخودی می خورد.:mad:
این حالت فقط صبح ها اتفاق میافته
به نظر شما امکان داره از بنزین باشه یا از خراب شدن استپر؟:confused:
الان هم تو 23000 کیلومتر هستش.

امیر مسعود
10-11-2012, 06:01 PM
سلام دوستان
حدود 2هفته ای هستش رعد صبح ها گاز بیخود میخوره و با 2 استارت روشن میشه دیشب بالاخره استپر رعد رو تمیز کردم اما بازهم امروز صبح گاز بیخودی می خورد.:mad:
این حالت فقط صبح ها اتفاق میافته
به نظر شما امکان داره از بنزین باشه یا از خراب شدن استپر؟:confused:
الان هم تو 23000 کیلومتر هستش.

اقا فرهاد و کلیه دوستان توجه داشته باشید از این به بعد با توجه به سردتر شدن هوا مخصوصا صبح ها ساسات خودکار ماشین عمل میکنه و ماشین رو گرم میکنه جای هیچ نگرانی نیست کاملن طبیعی هست اینقدر به این پسرهاتون گیر ندید;):d پس از این به بعد بدینترتیب عمل کنید صبح وقتی استارت زدید اصلان گاز ندید تا موتور گرم بشه یکمقدار که گرم بشه موتور دور موتور به حالت عادی خودش بر میگرده

Farhad
10-11-2012, 06:39 PM
اقا فرهاد و کلیه دوستان توجه داشته باشید از این به بعد با توجه به سردتر شدن هوا مخصوصا صبح ها ساسات خودکار ماشین عمل میکنه و ماشین رو گرم میکنه جای هیچ نگرانی نیست کاملن طبیعی هست اینقدر به این پسرهاتون گیر ندید;):d پس از این به بعد بدینترتیب عمل کنید صبح وقتی استارت زدید اصلان گاز ندید تا موتور گرم بشه یکمقدار که گرم بشه موتور دور موتور به حالت عادی خودش بر میگرده
سلام امیر جان
بابا چرا عصبانی میشی:)
ما که مثل شما و دوستان استاد نیستیم که این چیزا رو بدونیم
ممنون که پاسخ دادی.
اخه خیلی رویه رعد حساس هستم واسه همین خیلی زیر ذره بینه:cool:

امیر مسعود
10-11-2012, 07:02 PM
سلام امیر جان
بابا چرا عصبانی میشی:)
ما که مثل شما و دوستان استاد نیستیم که این چیزا رو بدونیم
ممنون که پاسخ دادی.
اخه خیلی رویه رعد حساس هستم واسه همین خیلی زیر ذره بینه:cool:

اختیار دارید فرهاد جان بنده درس پس میدم در ضمن تجربه به من ثابت کرده روی هر چی حساس باشی یه بلایی سرت میاد پس زیاد حساس نباشید البته دقیق باشید ولی حساس نباشید موفق باشی
:cool:

Renault Logan
12-13-2012, 03:30 PM
سلام
وقت بخیر

به دلیل بازدید بسیار بالای این تاپیک و همچنین مهم بودن مبحث آن ، تاپیک مهم شد .

موفق باشید .

جواد
12-14-2012, 11:49 AM
سلام
هفته پيش يه مكمل بنزين الماني گرفتم با قيمت 18هزار تومان :eek:
با 40ليتر بنزين ريختم توي باك ودر طول اين مدت مشكل بالارفتن دور موتور برطرف شد وشتاب گيري رخش به حد اعلا رسيد ولي با تمام شدن بنزين وسوخت گيري مجدد باز مشكل بالارفتن دور موتور شروع شد ولي شتاب گيري همچنان خوبه
مكمل اكتان چجوريه ؟احتمال برطرف شدن بالارفتن دور موتور هست يانه؟
باتشكر

shahab-nick
04-13-2013, 02:41 PM
با سلام خدمت دوستان فنی این فروم
ماشین من مدل 88 هست و 37.000 تا کارکرده.مصرف سوخت هم داخل شهر7.8 و در جاده 7.2 هست ولی مدتی هست ماشین بعد از گاز خوردن و رها کردن گاز در انتها کمی حالت ریپ زدن پیدا میکنه و گویا موتور رو به خاموشی میره و دوباره درست میشه! در هنگام رانندگی بخصوص توی دندهای 1 و2 این حالت کمی آزار دهنده شده ولی در حالت درجا خوب کار میکنه و نوسان دور موتور هم ندارد. بعد از خوندن این پست استپر را باز کردم و طبق دستورات تمیز کردم ولی کماکان این مشکل وجود دارد. قیمت استپر رو هم گرفتم اصلی 90.000تومان و چینی 45.000تومان آیا واقعا استپر رو باید عوض کنم یا ممکنه ایراد از چیز دیگه ای باشه؟

MAHDI-TONDAR
04-13-2013, 03:34 PM
با سلام خدمت دوستان فنی این فروم
ماشین من مدل 88 هست و 37.000 تا کارکرده.مصرف سوخت هم داخل شهر7.8 و در جاده 7.2 هست ولی مدتی هست ماشین بعد از گاز خوردن و رها کردن گاز در انتها کمی حالت ریپ زدن پیدا میکنه و گویا موتور رو به خاموشی میره و دوباره درست میشه! در هنگام رانندگی بخصوص توی دندهای 1 و2 این حالت کمی آزار دهنده شده ولی در حالت درجا خوب کار میکنه و نوسان دور موتور هم ندارد. بعد از خوندن این پست استپر را باز کردم و طبق دستورات تمیز کردم ولی کماکان این مشکل وجود دارد. قیمت استپر رو هم گرفتم اصلی 90.000تومان و چینی 45.000تومان آیا واقعا استپر رو باید عوض کنم یا ممکنه ایراد از چیز دیگه ای باشه؟

سلام آقا شهاب عزیز
به آکو فروم خوش امدید
این مشکلی که شما بیان نمودید یکی از احتمالاتش میتونه کثیفی استوپر و یا خرابی اون باشه ، علل دیگه از جمله اشکال در سیستم برقی خودرو ، کثیف بودن شمع ها و یا حتی نیم سوز شدن یکی از کوئل ها در ایجاد این مشکل میتونه نقش داشته باشه.

درهرصورت به شما پیشنهاد مینمایم تشریف ببرید نمایندگی و توسط ی مهندس ناظر خبره و ماهر و با دیاگ زدن خودرو نسبت به رفع عیب آن اقدام فرمائید .

zanjan tondar
04-17-2013, 11:15 AM
با سلام . ماشين من از همون روز اول كه از نمايندگي تحويل گرفتم گاز مي خورد (البته در حين رانندگي) كه بعد از چندبار مراجعه دريچه گاز رو كلا عوض كردن و مشكل برطرف شد

arya
05-04-2013, 08:44 PM
درود
چند روز پیش هنگام کارکرد موتور صدای خاصی شبیه ویژژژژژژژ قسمت استپر میشنیدم... البته هر چی گوش دادم به نظرم صدا از استپر نبود ولی حس میکردم چند تا چرخ دنده ریز انگار بدون روغن داره به هم با سرعت گرفته میشه.. فکر کردم صدا از بخش های دیگه هست.. بخصوص منیوفیلد؟با اونکه قبلا همه مقالات مربوط به استپر رو خونده بودم ولی به شیوه خودم تمیزش کردم.. و شانسی هم مشکلی واسم پیش نیومده.. اول اون سیم رو جدا بعد پیچ باز و بعد کلی الکل سفید صنعتی ریختم توش و صبر کردم با دستمال تمیزش کردم... رنگش از سیاه قیر مانند شد زرد.. چند دقیقه هم وارونه با الکل سفید غوطه ور بود و با نوک چاقو و دستمال کاغذی تا انتهای داخل خود استپر رو تمیز کردم!!!!!!! محل جایگاه رو هم که گریس مانند سیاه شده بود تا جایی که شد تمیز کردم.. بعد همینجوری بستمش روشنش کردم!!چند صد کیلومتر هم تا الان بی هیچ مشکلی رفتم هم صدا کاملا برطرف شد هم با همه اشتباهات من در نحوه تمیز کردن و دست زدن و ضربه زدن به نوک ... هیچ مشکلی واسم پیش نیومد... حدودا سی هزار تا بدون باز شدن رفته بودم و واقعا هم کثیف بود... هر چند به شدت ریسک کردم ولی خوشبختانه صدای اون قطع شد.تغییر خاصی دیگه هم مشاهده نکردم..
سپاس

AliL90
06-30-2013, 11:51 AM
با سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دوستان
راستش تو این یکی دو ماه اخیر که بعضی وقتا از کولر استفاده می کردم دو بار توی ترافیک و بعد از تقریباً یکساعت رانندگی ماشین بدون هیچ دلیلی یک دفعه خاموش میشد و چراغ باطری و روغن روشن میشد (پارسال هم دو سه بار همین اتفاق افتاده بود که یه پست هم زده بودم اما چون مداوم نبود خیلی حساس نشدم) تا اینکه هفته پیش توی جاده برون شهری نزدیکای یه بین راهی بخاطر سرعت گیر سرعت رو کم کردم دیدم دوباره ماشین خاموش شد با احتیاط زدم کنار و ماشین رو دوباره روشن کردم. بعد از اون دیگه ریسک نکردم و در اولین فرصت رفتم نمایندگی گفت مشکل از استوپر ماشینه و باید عوض بشه. خود نمایندگی نداشت اما زنگ زد یه مغازه که داشت قرار شد بفرسته برای نمایندگی. بعد از یکساعتی که استوپر رسید اون رو عوض کرد و قرار شد دو روز با ماشین رانندگی کنم و در صورتیکه موردی نداشت برم نمایندگی تا کارهای مجوز گارانتیش رو انجام بدن و پولش رو برگردونند (آخه قبل از تعویض پولش رو گرفتند). جالب اینکه بدون اینکه بنده بحثی در خصوص گارانتی بودن استوپر و یا خرید از بیرون بکنم خودشون این موارد رو گفتن و عمل کردن:).
خلاصه بعد از دو روز کار کردن که مورد خاصی هم وجود نداشت با مراجعه به نمایندگی و اخذ مجوز گارانتی، وجه پرداختی رو پس دادند. در ابتدا 159 هزار تومان برای استوپر و اجرت تعویض و دیاگ زدن گرفتند که با استفاده از گارانتی 149 هزار تومان رو پس دادند و فقط 10 هزار تومان بابت اجرت و دیاگ زدن گرفتند که فکر میکنم خوب حساب کردند. روی جعبه استوپر جدید که آرم و لیبل رنو هم داشت Made in France ذکر شده بود و روی خود استوپر هم Assembled in Mexico حک شده بود که دقیقاً مشابه نوشته همون استوپر روی خود ماشین بود و از لحاظ اصلی بودن خیالم رو راحت کرد. قیمت خود استوپر هم طبق گفته خودشون 145 هزار تومان بود.
خدائیش فکر نمیکردم یه نمایندگی اینقدر مشتری مدار باشه که قطعه از بیرون بخره و بیاره رو ماشین مشتری نصب کنه اون هم با گارانتی!!! :d دستشون درد نکنه ما که راضی بودیم خدا ازشون راضی باشه:d. خلاصه قبل از اینکه دو سال گارانتی ماشین تموم بشه (یکماه دیگه بیشتر از دو سال گارانتی نمونده بود در حالیکه نزدیک 21 هزار تا کار کرده) بالاخره یه استفاده مفید از اون شد;).
ضمناً همزمان با مراجه بنده، یه بنده خدای دیگه ای هم استوپر ماشینش مشکل داشت که استوپر ماشین ایشان رو هم عوض کردند. مشکل ماشین اون بنده خدا این بود که یک دفعه دور ماشین میومد روی تقریباً صفر و باید بیش از حد گاز میداد ولی ماشین خاموش نمیشد. کیلومتر ش هم نزدیکای 8 هزار تا بود. جالب اینکه نمایندگی میگفت اصلاً نباید خود استوپر ماشین رو در آورد (برای تمیز کردن) در غیر اینصورت شامل گارانتی نمیشه، خودشون هم استوپر را با پایه اش کامل از جا درآوردند و عوض کردند. البته از بنده نپرسید که به استوپر دست زدی یا نه و گرنه نمیدونستم چی بگم چون چند باری برای تمیز کردن اون رو درآورده بودم.
در انتها این مورد رو هم به دوستان یادآوری کنم که اگر هم استوپر ماشین رو برای تمیز کردن در میارید موقع بستن حتماً حتماً بایستی خیلی محکم اون رو ببندید تا استوپر کاملاً سر جاش فیکس بشه وگرنه بعد از یه مدتی شل شده و میتونه باعث مشکلات عدیده ای بشه. در انتها نیز از اینکه عرایض بنده بیش از حد طولانی شد از تمامی دوستان عذر میخوام.

با تشکر

Mohsen.Karaj
06-30-2013, 02:18 PM
دوست خوب سال گذشته ماشین منم هر چند وقت 1 بار بدون دلیل تو حرکت خاموش میشد و بعد از چند لحظه روشن میشد و به حرکتم ادامه میدادم و هیچ دلیلی هم براش پیدا نمیکردیم ولی اول زمستون خاموش شد و روشن نشد دیگه. علت مربوط به باطری بود(بنا به گفته باطری ساز) از اون موقع هم تا الان 7 ماه گذشته و دیگه الحمدالله اصلا خاموش نشد. با توجه به کارکرد پایین اتومبیل شما بعید بنظر میرسه مربوط به استپر باشه. البته در این مورد باید کمی شکیبا باشید. اغلب خاموشی ماشین بنده در زمانی بود که کولر هم میگرفتم و پخش هم روشن بود. پیشنهاد میشه 1 باطریساز خبره باطری اتومبیل شما را با دستگاه تست کنه
امیدوارم مشکل از همون استپر بوده باشه

AliL90
07-01-2013, 12:16 PM
با سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دوستان
راستش تو این یکی دو ماه اخیر که بعضی وقتا از کولر استفاده می کردم دو بار توی ترافیک و بعد از تقریباً یکساعت رانندگی ماشین بدون هیچ دلیلی یک دفعه خاموش میشد و چراغ باطری و روغن روشن میشد (پارسال هم دو سه بار همین اتفاق افتاده بود که یه پست هم زده بودم اما چون مداوم نبود خیلی حساس نشدم) تا اینکه هفته پیش توی جاده برون شهری نزدیکای یه بین راهی بخاطر سرعت گیر سرعت رو کم کردم دیدم دوباره ماشین خاموش شد با احتیاط زدم کنار و ماشین رو دوباره روشن کردم. بعد از اون دیگه ریسک نکردم و در اولین فرصت رفتم نمایندگی گفت مشکل از استوپر ماشینه و باید عوض بشه. خود نمایندگی نداشت اما زنگ زد یه مغازه که داشت قرار شد بفرسته برای نمایندگی. بعد از یکساعتی که استوپر رسید اون رو عوض کرد و قرار شد دو روز با ماشین رانندگی کنم و در صورتیکه موردی نداشت برم نمایندگی تا کارهای مجوز گارانتیش رو انجام بدن و پولش رو برگردونند (آخه قبل از تعویض پولش رو گرفتند). جالب اینکه بدون اینکه بنده بحثی در خصوص گارانتی بودن استوپر و یا خرید از بیرون بکنم خودشون این موارد رو گفتن و عمل کردن:).
خلاصه بعد از دو روز کار کردن که مورد خاصی هم وجود نداشت با مراجعه به نمایندگی و اخذ مجوز گارانتی، وجه پرداختی رو پس دادند. در ابتدا 159 هزار تومان برای استوپر و اجرت تعویض و دیاگ زدن گرفتند که با استفاده از گارانتی 149 هزار تومان رو پس دادند و فقط 10 هزار تومان بابت اجرت و دیاگ زدن گرفتند که فکر میکنم خوب حساب کردند. روی جعبه استوپر جدید که آرم و لیبل رنو هم داشت Made in France ذکر شده بود و روی خود استوپر هم Assembled in Mexico حک شده بود که دقیقاً مشابه نوشته همون استوپر روی خود ماشین بود و از لحاظ اصلی بودن خیالم رو راحت کرد. قیمت خود استوپر هم طبق گفته خودشون 145 هزار تومان بود.
خدائیش فکر نمیکردم یه نمایندگی اینقدر مشتری مدار باشه که قطعه از بیرون بخره و بیاره رو ماشین مشتری نصب کنه اون هم با گارانتی!!! :d دستشون درد نکنه ما که راضی بودیم خدا ازشون راضی باشه:d. خلاصه قبل از اینکه دو سال گارانتی ماشین تموم بشه (یکماه دیگه بیشتر از دو سال گارانتی نمونده بود در حالیکه نزدیک 21 هزار تا کار کرده) بالاخره یه استفاده مفید از اون شد;).
ضمناً همزمان با مراجه بنده، یه بنده خدای دیگه ای هم استوپر ماشینش مشکل داشت که استوپر ماشین ایشان رو هم عوض کردند. مشکل ماشین اون بنده خدا این بود که یک دفعه دور ماشین میومد روی تقریباً صفر و باید بیش از حد گاز میداد ولی ماشین خاموش نمیشد. کیلومتر ش هم نزدیکای 8 هزار تا بود. جالب اینکه نمایندگی میگفت اصلاً نباید خود استوپر ماشین رو در آورد (برای تمیز کردن) در غیر اینصورت شامل گارانتی نمیشه، خودشون هم استوپر را با پایه اش کامل از جا درآوردند و عوض کردند. البته از بنده نپرسید که به استوپر دست زدی یا نه و گرنه نمیدونستم چی بگم چون چند باری برای تمیز کردن اون رو درآورده بودم.
در انتها این مورد رو هم به دوستان یادآوری کنم که اگر هم استوپر ماشین رو برای تمیز کردن در میارید موقع بستن حتماً حتماً بایستی خیلی محکم اون رو ببندید تا استوپر کاملاً سر جاش فیکس بشه وگرنه بعد از یه مدتی شل شده و میتونه باعث مشکلات عدیده ای بشه. در انتها نیز از اینکه عرایض بنده بیش از حد طولانی شد از تمامی دوستان عذر میخوام.

با تشکر

دوست خوب سال گذشته ماشین منم هر چند وقت 1 بار بدون دلیل تو حرکت خاموش میشد و بعد از چند لحظه روشن میشد و به حرکتم ادامه میدادم و هیچ دلیلی هم براش پیدا نمیکردیم ولی اول زمستون خاموش شد و روشن نشد دیگه. علت مربوط به باطری بود(بنا به گفته باطری ساز) از اون موقع هم تا الان 7 ماه گذشته و دیگه الحمدالله اصلا خاموش نشد. با توجه به کارکرد پایین اتومبیل شما بعید بنظر میرسه مربوط به استپر باشه. البته در این مورد باید کمی شکیبا باشید. اغلب خاموشی ماشین بنده در زمانی بود که کولر هم میگرفتم و پخش هم روشن بود. پیشنهاد میشه 1 باطریساز خبره باطری اتومبیل شما را با دستگاه تست کنه
امیدوارم مشکل از همون استپر بوده باشه

با سلام
دوست عزیز بابت راهنماییتون ممنون. اما فکر نمیکنم مشکل ماشین بنده از باطری بوده باشه، چون بعد از خاموشی و استارت دوباره روشن میشد. پیش چند تا نمایندگی و تعمیر کار هم که رفتم همگی نظرشون روی کارکرد نادرست استوپر بود.
یه سوال اینکه میشه بفرمایید مشکل باطری ماشین شما چی بود؟ آیا شما باطری رو عوض کردین یا نه؟

با تشکر

Mohsen.Karaj
07-02-2013, 04:02 PM
با سلام
دوست عزیز بابت راهنماییتون ممنون. اما فکر نمیکنم مشکل ماشین بنده از باطری بوده باشه، چون بعد از خاموشی و استارت دوباره روشن میشد. پیش چند تا نمایندگی و تعمیر کار هم که رفتم همگی نظرشون روی کارکرد نادرست استوپر بود.
یه سوال اینکه میشه بفرمایید مشکل باطری ماشین شما چی بود؟ آیا شما باطری رو عوض کردین یا نه؟

با تشکر
درود
مشکل ماشینم همونطور که گفتم این بود که در حرکت بدون هیچ الارم یا نشانه ای خاموش میشد و بعد از چند لحظه روشن میشد و هیچ کس هم دردشو نفهمید ولی بار آخر که دیگه روشن نشد فهمیدیم از باطریشه(طفلک 4 سال و خورده ای کار کرد برام) پس از تعویض باطری دیگه خاموش نشد باطریساز گفت آخرای عمر باطری بوده و یکدفه جریان قطع میشده دلیلش بظاهر این بدو چون دیگه الحمدالله مشکلی نیست همون باطری فابریکشو(موتلو) گرفتم منتها 74 آمپر

mohammad
11-26-2013, 06:12 PM
سلام به دوستان ، امروز با توجه به مشکلاتی که در مورد روشن نشدن ماشین بعد از خاموش بودن طولانی و نوسان دور موتور داشتم استپر موتور رو عوض کردم (به قیمت 80 هزار تومان) اون موارد فعلاً حل شده ولی یه چیز دیگه هنوز هست:
وقتی موتور سرده و روشنش میکنم طبیعتاً دور موتور باید کمی بره بالا (مثل ساسات ماشینهای قدیمی) اما مال من هی بالا پائین میره مثل اینکه یکی هی گاز بده! مشکل از کجا میتونه باشه؟ ضمناً تعمیرکار گفت یکی از کوئل ها ضعیف شده.

babaalil90
11-28-2013, 11:31 PM
بزرگواران ، اساتيد و همفروميهاي محترم سلام.
امروز اقدام به باز و تميز كردن استپر ماشينم كردم ! اون كله اي استپر قبلا كه تميزش ميكردم خيلي روان و حالت فنري داشت باز ميشد ودوباره خود بخود سرجاش بر ميگشت ولي امروز مشاهده كردم كه خيلي سفت بود و يه جورايي اصلا از جاش تكون نميخورد انگار كه حالتي مثل گير كردن در جرم و روغن براش پيش اومده باشه !
لطفا راهنمايي بفرماييد كه آيا استپر خراب شده و يا اينكه راهي داره يا نه ؟
در ضمن ناگفته نماند كه مدتيه ماشين هنگام راه افتادن توي دنده يك يه حالتي شبيه به ريپ زدن داره و گاهي اوقات بايد يكمي گاز زيادي بهش بدم كه خفه نشه و امروز هم بعد از تميز كردن استپر يكي دوبار پشت سرعت گير وقتي گازو رها كردم ماشين خاموش شد.
پيشاپيش از الطاف هميشگي تون ممنونم.

Renault Megane RS
11-29-2013, 03:08 AM
امروز اقدام به باز و تميز كردن استپر ماشينم كردم ! اون كله اي استپر قبلا كه تميزش ميكردم خيلي روان و حالت فنري داشت باز ميشد ودوباره خود بخود سرجاش بر ميگشت ولي امروز مشاهده كردم كه خيلي سفت بود و يه جورايي اصلا از جاش تكون نميخورد انگار كه حالتي مثل گير كردن در جرم و روغن براش پيش اومده باشه !
در ضمن ناگفته نماند كه مدتيه ماشين هنگام راه افتادن توي دنده يك يه حالتي شبيه به ريپ زدن داره و گاهي اوقات بايد يكمي گاز زيادي بهش بدم كه خفه نشه و امروز هم بعد از تميز كردن استپر يكي دوبار پشت سرعت گير وقتي گازو رها كردم ماشين خاموش شد.

با سلام

دوست عزیز کله ی استپرو اصلا نباید بهش دست بزنید!!!!
اونوقت شما گرفتید کشیدیدش!؟
فک کنم مرخص شده باشه استپرتون!

با تشکر

Sent from my Xperia Z1 using Tapatalk

LOGAN16v
11-29-2013, 11:07 AM

سلام خدمت شما
من با کاربر Renault Megane RS موافقم.اون کله ی استوپر که خییلیی روان بوود و براحتی انگولکش میکردین دیگه از کار می افته!!!!!!
من کل استوپر رو با نوک انگشتم میگیرم چه رسد به کله استوپر!!!!!

Moslehy
11-29-2013, 01:35 PM
در مورد پاک کردن استوپر شنیدم :باید با اسپری گانک تمیز بشه وبگذارید تا خشک بشه! حتی دستمال هم بهش نکشین انقدر حساسه!!!:eek:
شما که باش بازی کردین!مگه آدامسه؟؟؟؟:p
مارک اورجینالش(vodo)100تومنه!!

Reza_Orumiyeh
11-29-2013, 02:05 PM
استوپر رو با دستمال میتونید تمیزش کنید اما به ارامی و بدون فشار دادن

Sent from my iPhone using Tapatalk

babaalil90
11-30-2013, 04:41 PM
اساتيد سلام.
در درجه اول از راهنمايي هاي شما ممنونم.
اما بعد ، عطف به تمام فرمايشات دوستاني كه محبت كرده و راهنمايي نمودند عرض كنم كه :
سوالي براي اين حقير پيش اومده و اونهم اينكه طي يكي دوروز گذشته اون مشكل خفه كاركردن ماشين و يكي دوبار خاموش شدن ماشين پشت سرعتگير حل شده و ماشين با تك استارت روشن ميشه و هيچ مشكلي هم از نظر شرايط كار كرد استوپر نداره( البته در ظاهر و چيزي كه به اطلاعات من قد ميده) !
حالا با اين شرايط و طبق فرموده بعضي از دوستان چجور ميشه اين معما را حل كرد كه اگر استوپر اونقدر حساسه كه بايد به قول دوستان با نوك انگشت لمسش كردو .... چطور اين ماشين ما و استوپرش هنوز داره كار ميكنه /؟"
همه اين عرايض فقط جهت كسب اطلاعاته ! خدايي نكرده دوباره به برخي از دوستان بر نخوره و فكر نكنند كه منظوريديگري در كاراست.
لطفا اساتيد فن بفرمايند كه اين قضيه به چه شكل توجيه ميشه؟

babaalil90
12-02-2013, 12:10 AM
اساتيد سلام.
اما بعد ، عطف به تمام فرمايشات دوستاني كه محبت كرده و راهنمايي نمودند عرض كنم كه :
سوالي براي اين حقير پيش اومده و اونهم اينكه طي يكي دوروز گذشته اون مشكل خفه كاركردن ماشين و يكي دوبار خاموش شدن ماشين پشت سرعتگير حل شده و ماشين با تك استارت روشن ميشه و هيچ مشكلي هم از نظر شرايط كار كرد استوپر نداره( البته در ظاهر و چيزي كه به اطلاعات من قد ميده) !
حالا با اين شرايط و طبق فرموده بعضي از دوستان چجور ميشه اين معما را حل كرد كه اگر استوپر اونقدر حساسه كه بايد به قول دوستان با نوك انگشت لمسش كردو .... چطور اين ماشين ما و استوپرش هنوز داره كار ميكنه /؟"
همه اين عرايض فقط جهت كسب اطلاعاته ! خدايي نكرده دوباره به برخي از دوستان بر نخوره و فكر نكنند كه منظوريديگري در كاراست.
شمارا بخدا يك نفر محض رضاي خدا جواب من رو بده ثواب داره والله!!

MAHDI-TONDAR
12-03-2013, 11:24 AM
اساتيد سلام.

شمارا بخدا يك نفر محض رضاي خدا جواب من رو بده ثواب داره والله!!

سلام جناب رحیمی عزیز
در اینکه استوپر ی قطعه حساس و ظریف تو خودرو هست شکی درش نیست .
اکثر استاد کار ها و مهندسین ناظر نمایندگی ها عقیده دارند تا استوپر با شما کاری نداشت شما هم با اون کاری نداشته باشید .( اصطلاحی نزد این دوستان)

ولی خوب همه ما میدونیم واز نظر تجربی به این نتیجه رسیدیم که تمییز کردن اصولی و درست استوپر میتونه تاثیر بسزا و مثبتی در کارایی و نیز کاهش مصرف سوخت خودرو داشته باشد .

بنابراین نکته مهم در تمییز کردن استوپر یعنی حساسیت نوک آن و عدم تحریک و فشار برروی این نقطه خیلی مهمه ولی از شواهد امر و از خوش شانسی شما ظاهراً با وجود فشار و حتی کشیدن نوک استوپر خوشبختانه این قسمت جابجا و نا میزونه نشده چون در غیر این صورت حتماً با کم زیاد شدن دور موتور( عدم ثبات دور موتور) و بهم خوردن ساسات ماشین و بد روشن شدن ماشین بخصوص الان در فصل سرما دچار میشدید .

علی ایحال توصیه من به شما اینه که که اصلاً نگران این موضوع نباشبد و ذهن خود رو درگیر این مسئله ننماید وخدا رو شکر کنید که خطر از بیخ گوش تان گذشت .

babaalil90
12-03-2013, 10:17 PM
سلام جناب رحیمی عزیز
در اینکه استوپر ی قطعه حساس و ظریف تو خودرو هست شکی درش نیست .
اکثر استاد کار ها و مهندسین ناظر نمایندگی ها عقیده دارند تا استوپر با شما کاری نداشت شما هم با اون کاری نداشته باشید .( اصطلاحی نزد این دوستان)

ولی خوب همه ما میدونیم واز نظر تجربی به این نتیجه رسیدیم که تمییز کردن اصولی و درست استوپر میتونه تاثیر بسزا و مثبتی در کارایی و نیز کاهش مصرف سوخت خودرو داشته باشد .

بنابراین نکته مهم در تمییز کردن استوپر یعنی حساسیت نوک آن و عدم تحریک و فشار برروی این نقطه خیلی مهمه ولی از شواهد امر و از خوش شانسی شما ظاهراً با وجود فشار و حتی کشیدن نوک استوپر خوشبختانه این قسمت جابجا و نا میزونه نشده چون در غیر این صورت حتماً با کم زیاد شدن دور موتور( عدم ثبات دور موتور) و بهم خوردن ساسات ماشین و بد روشن شدن ماشین بخصوص الان در فصل سرما دچار میشدید .

علی ایحال توصیه من به شما اینه که که اصلاً نگران این موضوع نباشبد و ذهن خود رو درگیر این مسئله ننماید وخدا رو شکر کنید که خطر از بیخ گوش تان گذشت .

ضمن سلام خدمت شما آقا مهدي و ساير دوستان .
از لطف شما ممنون و سپاسگزارم كه يه جورايي با پاسخت خيال منو راحت كردي . قربان لطف شما .

zanjani
03-05-2014, 08:34 AM
سلام
دیروز ماشین بنده گاز نمی خورد و توی شروع حرکت حالت خفگی بهش دست می داد و برای رفع مشکل بردم دیاگ زدم و دیاگ کثیف بودن استوپر رو نشون می داد و با کمال تعجب دیدم مهندس برای پاک کردن دیاگ به جای اینکه به سراغ دو تا پیچ روی استوپر بره سه تا پیچ که زیر جای استوپره رفت و به راحتی اونو دراورد وبا اسپری تمیز کرد و گفت بعلت عدم امکان تنظیم دقیق و سفت کردن پیچ ها و امکان خارج شدن استوپر از تنظیم بهتره از اینجا باز و تمیز بشه ،البته کارکرد موتور هم درست شد
بعلت اینکه عکس نگرفتم دوستان می تونن دو تا از سه پیچ رو تو پست شماره 8 همین تاپیک ملاحضه کنن

http://www.acopart.org/Upload/ACO-736/untitled130384700691452020.jpg
موفق باشید

Reza_Orumiyeh
03-05-2014, 09:20 AM
اینم روش خوبیه چون محفظه ای که استوپر توش قرار داره هم تمیز میشه

احمدرضا
03-05-2014, 07:03 PM
دوستان به نظرم اسپری ناهیدبرای تمیزکردن از همه بهتر باشه.ممنون