PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روشهای متداول خرید خودرو در جهان


sarir
02-27-2010, 05:34 PM
روشهای متداول خرید خودرو در جهان
معمولا در جهان چهار روش متداول برای خرید خودرو وجود دارد که در ادامه به اختصار توضیح خواهم داد و در انتها هم یک مقایسه کلی با شرایط حاکم بر بازار داخلی هم خواهیم داشت.
بعد از آنکه خریدار , خودرو مورد نظر را کاملا شناخت و مواردی نظیر خدمات پس از فروش , هزینه تعمیر و نگهداری , گارانتی , بیمه و مالیات , قیمت , مصرف سوخت و آلودگی ( میزان آلودگی خودرو در کشورهای صنعتی بسیار مهم است به طوری که خودروهای هیبریدی تا چندین سال از پرداخت مالیات و عوارض معاف هستند ) , عمرمفید , ارزش دست دوم , کیفیت ساخت و دوام و... را کاملا بررسی نمود و بعد از آنکه خودرو را شخصا تست نمود و مواردی را نظیر : ارگونومی , کیفیت سواری , راحتی , تجهیزات رفاهی , پرستیژ و... را تست کرد و در صورتی که تصمیم به خرید خودرو گرفت می تواند یکی از روش های زیر را به دلخواه انتخاب نماید.
روش اول : خرید نقدی
در این روش که امروزه خیلی کم در مورد اتومبیل ها ( چه ارزان و چه گران ) به کار می رود , خریدار کل مبلغ خودرو را نقدا پرداخت نموده و بلافاصله آنرا تحویل می گیرد .این روش نسبت به سایر روش های دیگر از تخفیف خوبی برخوردار است.
روش دوم : خرید نقدی کوتاه مدت
در این روش خریدار ,خودرو را تحویل می گیرد و پس از مدت کوتاهی مثلا چند هفته یا یک ماه در صورتی که از خودرو رضایت داشت نسبت به پرداخت وجه اقدام می کند و در صورت که ناراضی باشد می تواند آنرا پس داده و تنها هزینه اجرای آنرا بپردازد.
روش سوم : خرید اقساطی بلند مدت یا میان مدت
این روش همانند روش دوم است با این فرق که پس از مدت کوتاهی از تحویل خودروو خریدار در صورت رضایت از آن به شکل اقساطی نسبت به پرداخت وجه اقدام می کند.
روش چهارم : اجاره به شرط تملیک یا فروش اجاره ای
این روش بهترین روش خرید خودرو است .در این روش خریدار , خودرو را از فروشنده اجاره می کند , پس از پایان مدت اجاره می تواند آنرا با قیمت خیلی پایین تر از فروشنده بخرد و یا با یک مدل جدید تر و نو تعویض نماید و یا اصلا آنرا پس دهد .هم چنین در طول مدت اجاره می تواند خودرو خود را با یک مدل جدید تر عوض کند .لازم به ذکر است که چون روش های فوق الذکر از نظر بهای نهایی با یکدیگر متفاوت هستند ( خرید نقدی ارزان ترین و روش آخر گران ترین است ) خریداران از طرف تولید کننده به بانک ها و موسسات مالی معرفی شده تا اعتبار لازم در اختیار آنها قرار گیرد.
و اما ایران ...
اما وضعیت در کشورما به گونه ای دیگری است در ایران تنها راه خرید , خرید نقدی است . البته روش دیگری هم هست ( نقدتر از نقد ) که در آن پول کل خودرو یا مبلغی از آن که معمولا بیشتر از یک سوم قیمت خودرو را شما باید به حساب خودروساز بریزید تا هر زمان که صلاح بداند و با هر کیفیتی به شما تحویل دهد .بعضی از مواقع اوضاع نابسامان تر از این می شود و برای خودرویی که هنوز به بازار عرضه نشده , از مشتری وجه خودرو را می گیرد بی آنکه حتی مشتری بتواند خودرو را ببیند و یا آنرا تست کند ( نمونه حال حاضر آن خودروی مینیاتور است ) . در اینکه تولید کنندگان یک تاز این میدان هستند و هرچه بخواهند بر مشتری تحمیل کنند شکی نیست و این رسم بازاری است که وقتی انحصار ی باشد و بدون حضور سایر رقبا آنچه که تباه می شوند حق مشتری است.آنچه که مایه تاسف بیشتر است این است که خودروسازان خارجی نیز وقتی متوجه عدم نظارت و هرج و مرج بازار داخلی می شوند , نهایت سوءاستفاده را در جهت تضییع حق مشتری می کنند . در حالی که مسئولین ارشد تویوتا به آمریکا رفته اند تا به کنگره این کشور جهت ایرادات پدال خودروهای تولیدشان که باعث مرگ 39 نفر شده توضیح دهند و این کمپانی ضمن عذرخواهی ,کلیه تولیدات 4 سال اخیر خود را فراخوان کرده تا ایرادات در آن رفع شود ,‌متاسفانه این طرح شامل کشورمان نشده و هیچ کس هم پیگیر آن نیست .
به امید فردای بهتر برای ایران و ایرانی

نویسنده : م . د