PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کلاس بندی اتومبیلها توسط خودروسازان


واحد فنی آکوپارت
12-01-2009, 12:34 PM
کلاس بندی خودروها توسط خودرو سازان اساس مقایسه فنی بین آنها است .


1 - سدان ( sedan ) - سدان یا سالون به خودروهای سواری معمولی و یا اصطلاحآ صندوقدار گفته میشود که دارای سقف ثابت ، صندوق عقب مجزا و دو ردیف صندلی است که میتواند دو یا چهار در باشد . سدان متداول ترین شکل طراحی بدنه خودرو میباشد به عنوان مثال تندر 90 یک خودروی سدان است .


2 - هاچ بک ( Hatch-back ) - به خودروهایی میگویند که صندوق عقب آنها تقریبآ حذف شده و درب محفظه بار و شیشه عقب خودرو یکی بوده و به صورت عمومی باز میشود . معمولا با باز کردن این درب ، علاوه بر فضای بار به داخل خودرو نیز دسترسی وجود دارد . به عنوان مثال پژو 206 یک خودروی هاچ بک است .


3 - لیفت بک ( Lift-back ) - این فرم خودرو حالتی بین سدان و هاچبک است ، یعنی صندوق از نظر ظاهریمجزا است ولی از نظر باز شدن در صندوق شبیه هاچ بک است و شیشه عقب با در صندوق پیوسته است . به عنوان مثال سیتروئن ، زانتیا و پروتن Gen.2 خودری لیفت بک هستند .


4 - فست بک ( Fast-back ) - به حالت خاصی از سدان میگویند به گونهای که با یک شیب ملایم و پیوسته به سمت عقب خدرو پایین می آید . به طوری که سقف و صندوق عقب دو جزء متمایز به شمار نیایند . به عنوان مثال مرسدس بنز CLSیک خودروی فست بک است .


5 - Sport Utility Vehicle ) SUV ) - معمولا دارای سه ردیف صندلی بوده و محفظه بار در عقب آخرین ردیف صندلی هاست . سیستم تعلیق قوی ، قابلیت تردد در مناطق نا هموار ، ظرفیت حمل بار بالا ، توان بالای موتور ، از قبلیت های آنهاست . به عنوان مثال نیسان رونیز یک اتومبیل SUV میباشد .


6 -Multi purpose vehicle ) MPV ) - اتومبیل های چند منظوره یا ون ، به خودروهایی گفته میشود که با هدف بهره برداری از حداکثر فضای داخلی خودرو در خصوص حمل بار یا سرنشین و مسافر طراحی شده اندکه نوع شخصی آن معمولآ دماغه دار ( N ) و انواع تجاری آن اثرآ بدون دماغه ( F ) میباشد بعنوان مثال کیا کارنیوال اتومبیلی از نوع MPV است .


7 - وانت ( Pick-up ) - به اتومبیلهایی گفته میشود که دارای محفظه بار روباز و کابین جداگانه راننده و سرنشین میباشد ضمن اینکه این اتومبیل میتواند به دو صورت شخصی و یا تجاری مورد استفاده قرار گیرد که معمولآ مدل شخصی آن چها درب داشته و ظرفیت چهار تا شش سرنشین را داراست و وانت دو کابین نامیده میشود مانند : نیسان پیکاپ و تویوتاهای های لوکس ( TOYOTA HILUX ) که وانت محسوب میشوند .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------ مقاله از : واحد کارشناسی نمایشگاه اتومبیل کاپری - تآسیس 1349

Marshal
12-01-2009, 03:39 PM
با سلام
ضمن سپاس از این تاپیک خوب پیشنهاد می کنم تصاویری جهت توضیح کاملتر به مطلب پیوست گردد تا مطلب رسانی زیباتر انجام شود:


1 - سدان ( sedan ) - سدان یا سالون به خودروهای سواری معمولی و یا اصطلاحآ صندوقدار گفته میشود که دارای سقف ثابت ، صندوق عقب مجزا و دو ردیف صندلی است که میتواند دو یا چهار در باشد . سدان متداول ترین شکل طراحی بدنه خودرو میباشد به عنوان مثال تندر 90 یک خودروی سدان است .

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:17kJHHSqInWJeM:http://www.diariomotor.com/imagenes/citroen-c4-sedan.jpg
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:Nl69IZMKu42i-M:http://www.caradvice.com.au/wp-content/uploads/2007/08/suzukisx4sedan.jpg
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:8OdwSRZ7TlPZhM:http://www.product-reviews.net/wp-content/userimages/2008/03/mercedes-benz-c63-amg-performance-sedan-now-on-sale.jpg

روابط عمومی آکو فروم
01-13-2010, 08:15 PM
تقسیم بندی خودروهای شخصی بر اساس فرم ظاهری
سدان(Sedan) : سدان یا سالون به خودروهای سواری معمولی می گویند که دارای 4 صندلی و صندوق عقب مجزا هستند . بیشتر خودروهای شخصی تولیدی در دنیا از اینگونه اند و در اصطلاح به آنها صندوقدار می گویند مانند سمند

http://i44.tinypic.com/6y2s2d.jpg


هاچ بک ( Hatch-back) : به خودروهایی می گویند که صندوق عقب آنها حذف شده و شیشه عقب تقریبا حالتی عمودی پیدا کرده است. در اینگونه خودرو ها معمولا با باز کردن در قسمت بار، به داخل خودرو دسترسی وجود دارد، مانند تویوتا یاریس هاچ بک

http://www.piico.ir/portal/DesktopModules/Contents/assets/YRH-600-2.jpg


لیفت بک(Lift-back) : این فرم خودروی حالتی بین سدان و هاچ بک است، یعنی صندوق از نظر ظاهری مجزا است ولی نحوه باز شدن در صندوق شبیه هاچ بک بوده و شیشه عقب با در صندوق پیوسته است، مانند سیتروئن زانتیا.

http://i41.tinypic.com/2yn01ec.jpg


فست بک(Fast-back) : به حالتی از سدان می گویند که خط سقف به صندوق عقب و انتهای خودرو ختم می شود، مانند مرسدس بنز CLS.

http://www.piico.ir/portal/DesktopModules/Contents/assets/CLS-500-12.jpg


Sport Utility Vehicle) SUV) خودرو شاسی بلند: این خودرو ها معمولا 4WD ( دو دیفرانسیل در جلو و عقب جهت کارکرد همزمان چهار چرخ) هستند و فاصله محور آنها تا سطح زمین بیشتر از خودروهای عادی است و برای کارکرد شهری و بیابانی مناسبند. به عنوان مثال بی ام و X۳.

http://xs537.xs.to/xs537/09121/0609_z_2007_bmw_x3_rear_corner681.jpg


Multi Purpose Vehicle) : MPV ) ون ، به خودروهایی گفته می شود که با هدف حداکثر فضای داخلی برای حمل مسافر طراحی شده اند. این خودروها معمولا 3 ردیف صندلی دارند. نوع شخصی این خودروها اکثرا دماغه دار و نوع تجاری آنها بدون دماغه است، مانند خودرو کیا کارنیوال.

http://www.piico.ir/portal/DeskTopModules/Contents/assets/CV-350-1.jpg


وانت (Pick- up) : به خودروهایی گفته می شود که فضای بار سر باز و جدا از کابین دارند و معمولا نوع شخصی آن 2 کابین است. مانند تویوتا هایلوکس

http://www.piico.ir/portal/DesktopModules/Contents/assets/HL-300-2.jpg

ACO
01-13-2010, 09:25 PM
من این 2 تاپیک رو ادغام کردم در اولی عکسها وجود نداشت