PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خودروی هیدروژنی


روابط عمومی آکو فروم
01-27-2010, 02:24 PM
خودروی هیدروژنی


http://www.carnp.com/showimage.aspx?imagepath=/content/media/image/2009/12/21883_thum.jpeg&mode=100
خودرویی که وجود دارد


تصور کنید خودرویی در چند دقیقه سوختگیری کند و فقط آب از اگزوز آن خارج شود. این بیشتر شبیه یک داستان علمی تخیلی است، اما در واقع چنین ماشینی وجود دارد.
جیم لی کودتیس، ستاره‌ هالیوود و تاکانابو ایتو رئیس کارخانه هوندا هر کدام یک خودروی هیدروژنی دارند. بعضی‌ها این نوع خودرو را آخرین نسل خودروهای سازگار با محیط زیست می‌دانند، اما هزینه بالای تولید این خودروها به این معناست که هنوز خودروهای هیدروژنی بیشتر به رویا شبیه هستند تا واقعیت.

البته سازندگانی همچون هوندا، خودرویی ساخته‌اند که با الکتریسیته ناشی از واکنش هیدروژن و اکسیژن حرکت می‌کند و تنها خروجی مضر ناشی از این واکنش بخار آب است.


در نمایشگاه فناوری اتومبیل توکیو که امسال برگزار شد رئیس کارخانه هوندا اظهار کرد خودروهای الکتریکی آخرین شکل از خودروهایی است که می‌توان در آینده تصور کرد. از مزایای این خودروها منتشر نشدن دی‌اکسید‌کربن، پیمودن مسافت زیاد بدون نیاز به سوختگیری مجدد و در صورت نیاز، سوختگیری سریع است.

سال گذشته کارخانه هوندا تعدادی ماشین هیدروژنی را به مشتریان آمریکایی و ژاپنی که شامل چهره‌های مشهور‌ هالیوود است، اجاره داد.
http://www.carnp.com/content/media/image/2009/12/21883_orig.jpg

همچنین شرکت تویوتا که یکی از پیشگامان تولید خودروهای هیدروژنی است، در نظر دارد تا سال 2015 نمونه‌ای از این خودروها را با بکارگیری تکنولوژی هیبریدی مخصوص به خود تولید کند.

مهندسان طراح خودروهای هیبریدی اولیه معتقدند، نمی‌توان تنها روی یک تکنولوژی تمرکز کرد.

آکیو تویودا رئیس کارخانه تویوتا معتقد است درنهایت، خودروهای الکتریکی برای مسافت‌های کوتاه و خودروهای هیبریدی برای مسافت‌های طولانی استفاده خواهند شد.

شرکت‌های نیسان و مزدا نیز در این زمینه خودروهایی با تکنولوژی مخصوص خود تولید کرده و در اختیار دولت و مشتریان خود قرار داده‌اند.

در نمایشگاه توکیو شرکت سوزوکی هم خودرو، ویلچر و اسکوترهایی را به نمایش گذاشته که همگی با این نوع پیل‌های سوختی کار می‌کنند.
http://www.devicemag.com/wp-content/uploads/2009/10/suzuki_swift_plug-in_hybrid_concept_2.jpg

بزرگ‌ترین مشکلی که اکنون تولیدکنندگان با آن روبه‌رو هستند، هزینه بالای تولید خوردوهای هیدروژنی است. به عبارتی، ساخت هر خودرو صدها هزار دلار هزینه بر می‌دارد..پیش‌بینی می‌شود تا سال 2050 خودروهای هیدروژنی بتوانند بر ماشین‌های الکتریکی برتری یابند. خودروهای الکتریکی در بسیاری از کشورها خصوصا چین و هند که انرژی الکتریسیته با سوخت‌های فسیلی تولید می‌شوند، نمی‌توانند گزینه مناسبی باشند.
http://www.hhill.org/images/uploads/honda_photomontage.jpg

علاوه برهزینه بالای تولید و ایجاد ایستگاه‌های سوختگیری، اندازه و وزن خودروهای هیدروژنی به‌دلیل نیاز به مخزن پرحجم برای طی مسافت مناسب از دیگر مشکلات پیش روی طراحان است.

مترجم: آتنا حسن‌آبادی
جام جم